Rtv show Ik ben niet bereid mijn ziel te verkopen Presentator Cees Grimbergen: Ook ouderen gaan nu meepraten Minder sport rechtstreeks bij BRT Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN RUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Ik heb nog nooit een prijs gewonnen waaraan veel geld verbonden Is. Zulke prijzen gaan altijd naar anderen. (BRT-presenta- tor Geert Hoste) BRT-presentator Geert Hoste: BRUSSEL» CARLOS ALLEENE GPD Met Sla je slag (nog tot 31 augustus, TV 1 om 19.25 uur) brengt de BRT een apart spelprogramma. Sla je slag wordt gepresenteerd door 'theaterman' Geert Hoste. Hij kreeg van de BRT opdracht met zijn 'spe ciale' humor de kijkers te amuseren. Dit keer zijn er met Sla je slag tv-toe- stellen en elektronica-prijzen te win nen. Ook de kijkers thuis kunnen een prijs in de wacht slepen. „Ik ben niet iemand die op een deur gaat kloppen om zendtijd te vra gen. Ik ben best bereid risico's te ne men bij de BRT waar bijna iedereen zwaar met de commerciële VTM in de maag zit. De BRT is op zoek naar een zeker evenwicht", aldus Hoste. Hij voelt zich niet in een bepaald ge nre thuis. Beschouwt hij zichzelf als een artistieke vrijbuiter? „Wie ben ik voor het publiek? Een komiek? Nee, want dat is iemand die grappen vertelt. Ik vertel vooral grap pige verhalen. Dat is iets anders. Ik ben ook geen cabaretier omdat we in België geen cabaretiers hebben. Wat ik doe leunt bijzonder dicht aan tegen het Angelsaksische begrip 'stand up comedy': een podium beklimmen, achter een microfoon gaan staan en snedig beginnen vertellen. Daarbij komt nog dat ik een individueel inge steld artiest ben. Het is vaak knokken om overeind te blijven. Er zijn mo menten dat ik ongeduldig word. Er zijn collega's die plotseling een talk show krijgen, er zijn bladen die aan- dacht besteden aan artiesten die op kwalitatief vlak nauwelijks iets voor stellen. Inmiddels' ben ik al 'tien jaar bezig. Ik troost me met de gedachte dat ik niemand voor geleverde dien sten moet bedanken." Kwaliteit Het zit hem een beetje hoog dat het streven naar kwaliteit niet voldoende is om als artiest naar waarde te wor den geschat. Het publiek slikt volgens hem alles, tenminste als bepaalde na men door de media op geregelde tijd stippen onder de aandacht worden gebracht. „Bepaalde namen worden in Vlaan deren voortdurend onder de aan dacht van het publiek gebracht, ze kunnen geen vlieg kwaad doen. Hun uitspraken worden op vaste tijdstip pen herhaald, zodat het bijna slogans worden. Ach, uiteindelijk til ik er zo zwaar niet aan. Ik ben ervan over tuigd dat ik nu al door heel wat men sen naar waarde wordt geschat. Ik heb vorig jaar moeten vechten om een eigen BRT-radioprogramma te krijgen. Het is me gelukt en de waar dering was enorm. Ik werd in het bui tenland onderscheiden en de Vlaam se radio- en tv-critici hebben me een waardevolle prijs toegekend. Ik heb nog nooit een prijs gewonnen waar aan veel geld verbonden is. Zulke prij zen gaan altijd naar anderen." Over je optredens in Nederland laat je bijzonder weinig los. Hoe reageert het Nederlandse publiek op je pro gramma? „In Nederland treed ik op de meest diverse plaatsen op. Ik vertel er mijn grappen, ik werk er hard om van de grond te komen. Ik mag absoluut niet klagen van de respons van het Neder landse publiek. Ik heb er van 't jaar al in tweeëntwintig theaters gestaan. Dat lijkt me een hele prestatie voor ie mand die niet op televisie is te zien. Het publiek gaat tegenwoordig alleen nog naar bekende namen kijken. Wat ze in een theater of zaal brengen is in eens minder belangrijk geworden. Ik constateer dat er in Nederland heel wat. mensen interesse hebben voor wat ik bréng.-Ik kan alleen maar hopen dat het in de toekomst zo zal blijven. Wat ik uiteindelijk wil? Mijn bloedstollende verhalen vertellen aan de massa. Niets meer. Ik ga hiervoor wel langs de moeilijkste weg: via het theater iedereen individueel overtui gen. Het is veel makkelijker via televi sie het publiek voor je aparte vorm van humor warm te maken. Mijn eni ge bedoeling is van mijn grappen te kunnen leven." Scherp Hoe scherp ben je in je grappen die met de dagelijkse actualiteit verband houden. Durf je wel eens op lange te nen te trappen? „Het komt er vooral op aan hoe je iets tegen het publiek vertelt. Ik zeg best harde dingen. Ik ben de enige die politici op een bikkelharde manier durft aan te pakken. Dat ministers een slecht gebit hebben of graag naar voetbal gaan interesseert me niet. Ik volg met Argusogen wat ze doen. Daarover probeer ik sterke grappen te maken." Hoe liggen je kansen bij de commer ciële omroep VTM? „Als je bij de openbare omroep vol doende populair bent dan koopt de commerciële televisie je daar na ver loop van tijd wel weg. Het enige pro bleem is het al dan niet zoeken van publiciteit. Bij de BRT moet je over bepaalde introducties beschikken om er aan de bak te komen. Soms moet je in het ergste geval een stuk van je ziel verkopen. Ik ben nog niet van plan dat meteen te doen om toch zoveel mogelijk op het kleine scherm te ko- Heb je bepaalde voorwaarden ge steld alvorens de presentatie van Sla je slag het zoveelste spelprogramma, te aanvaarden? „Ik heb dat niet zomaar klakkeloos aanvaard. Als je je eigen humor niet op televisie mag brengen zijn de keu zen tamelijk beperkt: een talkshow brengen, een rol spelen in een feuille ton of een spelprogramma presente ren. Ik wil eind dit jaar met een nieuw programma naar de theaters. Hier voor heb ik zoveel mogelijk bekend heid nodig. Omdat te bereiken kun je niet om televisie heen. Ik ben ervan overtuigd dat ik zelfs binnen het ka der van een kort spelprogramma mijn grappen kwijt zal kunnen. Ik heb een STARDOM In Hollywood worden nieuwe op namen gemaakt voor een mini serie van Dynasty. Alle bekende namen zijn weer vertegenwoor digd zoals: Linda Evans, Joan Collins en John Forsythe. Nieuwe ster aan het firnament is Jeroen Krabbé. Hij speelt in Dynasty een multi-miljonair en als klap op de vuurpijl trouwt hij met Joan Col lins allias Alexis. L.A. LAW, de bekende advoca ten-serie zal het met drie man minder moeten gaan doen. Grace van Owen, Victor Sifuentes en Mi chael Kuzak, kappen ermee. Vooral actrice Susan Dey, die al vijf jaar de rol van Grace speelde, vond het nu welletjes. De serie komt bij ons in oktober weer op de buis. De zanger van Clouseau, Koen Wauters moet op 1 augustus in dienst. Ook wordt Wauters ge noemd alspresentatorvan een nieuw familie-spelprogramma dat in de Verenigde Staten be kend is als 'Familie Freud'. Het is een programma waarbij kandi daten moeten raden wat mensen het liefst en het meest doen. In de Nederlands/Canadese tv- film 'Heatwave', gaat Renée Sou- tendijk de hoofdrol spelen. Het is een erotische thriller. Dë vrouw, die Soutendijk speelt krijgt een verhouding met haar aanstaande moordenaar. De opnamen voor de film beginnen dit najaar. De leukste liedjes uit het pro gramma 'Ook dat nog', gezongen door Sylvia Millecam, Hans Böhm, Gregor Frenkel Frank en de schei dende Erik van Muiswinkel, wor den uitgebracht op CD. Binnen kort komt er ook een video met hoogtepunten uit het program ma. IKON's Sjappoo vanaf volgende maand terug op tv „Als je bij de openbare omroep voldoende populair bent dan koopt de commerciële televisie je daar na verloop van tijd wel weg." foto andere stijl dan Jan Theys. Tër\ slötjé ben ik veertig jaarlanger." je hart ligt nog altijd in het theater? „Ik moet in het theater mijn boter ham proberen te verdienen omdat het bij de radio niet meer kan. Na amper één jaar blijkt er ineens geen zendtijd meer beschikbaar. Ik ben dus VejpJfeht iets anders te doen. In het leuk vindt zal het welverder vertellen, najaar breng ik een komisch solopro- Ik hoop midden november weer op gramma, scherp en lief. Het is een de podia te staan. Misschien komt er programma waar iedereen naartoe een tv-serie van. Ik heb hierover al kan komen. Luister, ik maak mijn enkele gesprekken gevoerd." produkten en probeer voor mijn hu mor zoveel mogelijk publiek te win nen. Ik heb geen enkele eis. Wie me Het jongerenpro gramma Sjappoo keert in augustus en september terug op het scherm. Eind april zette de IKON na 39 uitzendingen een streep onder het programma. Presentator Cees Grimbergen: „Ik heb dus in april tijdens de laatste aflevering het houten logobeeld van het programma ten onrechte in stukken gebro ken." Aanleiding voor de inter kerkelijke omroep om met het programma te stoppen was destijds dat de kijkcijfers uit wezen dat meer ouderen dan jongeren naar het programma keken. Bovendien waren nage noeg alle onderwerpen op het lijstje al ter sprake gebracht. Grimbergen: „Als gevolg van alle verwikkelingen rond de zenderindeling onstond in de zomerprogrammering van de IKON een gat en kwamen er veel protesten van kijkers tegen het stopzetten binnen." IKON besloot de free-lance-redactie weer te herenigen en de makers van het programma besloten op hun beurt niet alleen jongens en meisjes van tussen de veer tien en twintig jaar, maar ook ouders en grootouders te laten meepraten. De titel van de nieuwe serie wordt dan ook Sjappoo Plus. Grimbergen: „Door het in schakelen van die andere gene raties wordt het een ander pro gramma. Maar we zijn wel van plan even klare taal als voor heen te hanteren. De onderwer pen worden echter opnieuw ge kozen uit de belevingswereld Cees Grimbergen heeft in april ten onrechte het houten logo van Sjap poo vernield, want het programma keert volgende maand terug op het scherm. •fotoopd van de jongeren." Onderwerpen die al in de voorafgaande 39 afleveringen werden behandeld, zijn niet ta boe. Grimbergen: „Je kunt elk onderwerp weer via een andere invalshoek gaan benaderen. Dan wordt het weer een geheel ander programma. In de eerste aflevering van de nieuwe serie zullen we het over de passie voor muziek hebben. Jongeren, veertigers en zestigers zullen over rock-, house- en rapmu- ziek praten. Is popmuziek nu leeg, inhoudsloos en braaf, in tegenstelling tot de popmuziek van de jaren zestig, toen deze muziek een levenshouding, een vorm van protest weergaf?" Debat Een hardrock-liefhebster van 63 jaar ('Heavy' Hannie van Scha pen), ex-Q65- bassist Peter Vink (42) en een aantal jonge hip hoppers, heavy metal- en hou se-fans zullen met elkaar in de bat gaan. In de tweede aflevering komt het op jeugdige leeftijd aan kan ker sterven ter sprake. Een va der, die een boek schreef over zijn op 18-jarige leeftijd overle den pleegzoon, verschijnt in beeld. Grimbergen: „Seks komt ter sprake in een aflevering, waarin we nagaan of preutsheid werke lijk is verdwenen, we gaan het over de gevolgen hebben van echtscheiding met mensen van verschillende generaties en op die manier wordt Sjappoo Plus dus anders dan Sjappoo." In totaal zal de IKON in au gustus en september vijf afleve ringen uitzenden. De opnamen worden op de dag van de uit zending in de studio van het Ac tualiteitencentrum te Hilversum gemaakt. Grimbergen: „We lo pen dus niet het gevaar door de actualiteit te worden overscha duwd." In de komende weken krijgen de kijkers op zondagavond spotjes te zien, waarin Grimber gen de nieuwe serie aankondigt. Hij zal in die spotjes het op 28 april doormidden gebroken houten beeldmerkje van het programma weer heel maken. Sjappoo Plus, vanaf zondag avond 18 augustus (Nederland 3, 20.37 uur) weer op de buis. GPD Het uitvallen van de ploeg van PDM uit de Tour de France en het matige presteren van Theu- nisse en Rooks hebben geen aanwijsbare negatieve invloed gehad op de kijkdichtheid van de Tour-reportages op televisie. Tot deze voorlopige conclusie komt de afdeling Kijk- en Luis teronderzoek van de NOS. Volgens de afdeling keken af gelopen vrijdag een miljoen Ne derlanders naar het live-verslag van de eerste echte bergrit. Vo rige week zondag, toen de PDM-ploeg nog 'in de race' was, haalde de NOS-reportage een kijkdichtheid van 7 procent (bijna een miljoen kijkers). Gis teren scoorde de Tour een kijk dichtheid van zes. Na de be klimming van l'Alpe d'Huez, vandaag, kunnen de kijkcijfers van de beklimming van vorig jaar worden vergeleken met die van dit jaar. Volgens de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek heeft de Tour de France een relatief vast kij kerspubliek en speelt het succes van landgenoten een mindere rol in de ldjkdichtheid. HILVERSUM Belangstelling Tour blijft toch na uitval PDM BRUSSEL» GPD Als gevolg van nieuwe bezuini gingen bij de BRT zal de sport- dienst in de toekomst minder rechtstreekse uitzendingen ver zorgen. Een van de directe ge volgen hiervan is dat de BRT van 29 november tot 8 decem ber minder zendtijd zal uittrek ken voor het internationaal be faamde ECC-tennistoernooi. Vorig jaar kwam tennis met ruim 55 uren zendtijd na voet- béd en wielrennen het meest aan bod in de sportuitzendin- gen van de BRT. Uit de kijkcij fers van de BRT blijkt evenwel dat de gemiddelde kijkdichtheid in 1990 voor tennis amper 1,24 procent bedroeg. Bovendien komt tennis op de hitparade van populaire sporten na voet bal, wielrennèn, boksen, auto sport, biljart, motorsport, atle tiek en snooker pas op de ne gende plaats. Het ziet er naar uit dat op grond van deze en andere gege vens door de BRT-sportdienst in de toekomst andere accenten zullen worden gelegd. Op STRIPS Woody Allen is in Rome om recla mespots te maken voor de Itali aanse supermarkt-keten Coop. Niet iedereen is daar happy mee want hij moet zich voortdurend verdedigen tegen beschuldigin gen dat hij zichzelf verkoopt. „Laat de mensen maar denken wat ze willen en laat ik één dui delijk maken: ik verdien er geen cent mee", is Woody's commen taar. BOLLEBOOM BOES HEINZ woensdagavond zullen bijvoor beeld meer aangekochte pro gramma's worden uitgezonden. Volgende winter zal de BRT ook geen rechtstreekse beelden brengen van de Olympische Winterspelen. Eén en ander heeft zonder meer te maken met bezuinigingen op produk- tiekosten en op de rechten van rechtstreekse uitzendingen' uit het buitenland.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6