Kunst 'Het is een grote schande' 'Lucht is het enige kapitaal dat een zanger bezit' Briljante Elvis Coste 11o gaat door merg en been Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RIJSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: JAN RUSDAM Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 5 Expositie over vervalsingen NIEUWSLIJN hij nog aan de dakomamenten van de Utrechtse Dom gewerkt. Daarnaast heeft hij veel be kendheid gekregen met de res tauratie van de in de oorlog ver woeste Eusebiuskerk in Arn hem. Ach. hij is veel te vroeg doodgegaan. Net op het mo ment dat hij succes begon te krijgen, was het afgelopen. Wat er in Leiden met zijn beeld is gebeurd, is hoe dan ook natuur lijk afschuwelijk. Een schande, een grote schande. Ik vind het stijlloos dat ik niet van de be schadigingen op de hoogte ben gebracht." Arnold van der Ree. beleids medewerker en waarnemend hoofd van de afdeling Kunst en Cultuur van de gemeente Lei den. weet wel dat het beeld in slechte staat verkeert. "Tijdens mijn werk voor de zogenaamde beeldenroute heb ik alle beel den in de stad de revue laten passeren. Toen kwam ik ook bij dat beeld op het Charlotte de Bourbonhof. Het ziet er deer niswekkend uit. Er ontbreekt zo veel van dat het bijna niet meer te restaureren is". „Het beeld van beeldhouwer Petri, dat in de Marnixstraat stond, was ook behoorlijk be schadigd. Het stelt een moeder met kind voor. Het zag er be hoorlijk gehavend uit maar alle onderdelen van het beeld waren tenminste nog aanwezig. Dat is bij het beeld in het Charlotte de Bourbonhof niet het geval. We hebben het beeld van Petri voor een gulden van de woning bouwvereniging daar overgeno men en de beeldhouwer heeft het prachtig gerestaureerd en in brons laten gieten. Nu staat het weer in zijn volle glorie in de Marnixstraat' „Het probleem bij dit soort beelden is dat ze niet van de gemeente zijn en w ij het onderhoud niet in de hand hebben. Maar als we weten hoe het beeld van Van Kuilenburg er in werkelijkheid heeft uitgezien, is het wellicht mogelijk er nog iets moois van te maken. Ik wil daar best een procedure voor AMSTERDAM - Bij het veilinghuis Sotheby's in Amsterdam wordt van 26 juli t/m 6 september een tentoonstelling over na maak en vervalsingen gehouden. De expositie heet 'Fakes and Forgeries'. Zij is grotendeels gebaseerd op Sotheby's 'Black Mu seum'. opgericht door Jim Kiddell. Hij was volgens het veiling huis gezegend met een ijzersterk geheugen en een onfeilbaar vermogen om echt van vals te kunnen onderscheiden. Kiddell is zestig jaar werkzaam geweest bij Sotheby's in Londen. Tijdens zijn laatste jaren daar begon hij met het opzetten van een stu die-collectie van twijfelachtige stukken, een verzameling die al gauw bekend stond als 'The Black Museum'. De collectie groeit nog steeds waardoor de samenstelling van de tentoonstelling re gelmatig wordt aangepast, aldus het veilinghuis. Van 't Hek alleen in theater te zien GRONINGEN - Voor de liefhebbers van de cabaretier Youp van 't Hek is er een extra reden om hem het komend seizoen ergens in het land met zijn voorstelling 'Alles of Nooit' in het theater te gaan zien. Hij komt voorlopig niet op de televisie. Van 't Hek is weer door de VARA benaderd maar denkt er niet aan weer een oudejaarsconférence op de buis te brengen. „Het moet geen tra ditie worden. Daar voel ik helemaal niets voor. Ik ben nu al aan 't zoeken naar een formule voor mijn volgende theaterprogram ma en ik kan je zeggen dat me dit wel eens benauwt. Wat Oud jaar betreft: ongeveer één keer in de vijfjaar lijkt me aardig". Eenmalig optreden The Ex en Cora AMSTERDAM - Op zaterdag 17 augustus zal er in Paradiso in Amsterdam een speciaal eenmalig optreden plaatsvinden van The Ex samen met de New Yorkse avant-garde cellist Tom Cora. De muziek, die dezelfde dag ook op CD/LP zal uitkomen, is een wonderbaarlijk kombinatie van The Ex' ritmes en 'noise' en de melodiën en klank van de cello. ELLY AMELING: ,,Over de akoestiek in zalen maak ik me niet meer druk Ik ge loof dat een zanger zijn manier van zin gen daarop in kan stellen. Je moet er voor oppassen, dat je in een 'droge' zaal niet iets extra's gaat doen'' Kaartverkoop Rembrandtexpositie AMSTERDAM - Op 1 augustus start de verkoop van kaarten voor individuele bezoekers van de Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum. De tentoonstelling 'Rembrandt, de meester en zijn werkplaats' is te zien vanaf 4 de cember 1991 t/m 1 maart 1992 omvat schilderijen, tekenin- ?n en etsen van Rembrandt en - zijn leerlingen. Er zijn bruiklenen ien uit particuliere en open bare collecties over de gehele wereld. Het Rijksmuseum ver wacht veel bezoekers uit binnen- en buitenland. Toegangskaar- voor de tentoonstelling zijn uitsluitend in de voorverkoop verkrijgbaar. Vanaf 1 augustus zijn toegangskaarten schriftelijk te bestellen bij Rembrandt Reserveringscentrum, Postbus 404, 2260 AK Leidschendam, of telefonisch: 020-3175454. Leids beeld al jaren 'verminkt' In het plantsoentje van het Leidse Charlotte de Bourbonhof staan al lange tijd twee ernstig verminkte ambachtslieden. Toen ze nog recht van lijf en le den waren maakten ze deel uit van het monument dat ter gele genheid van het 45-jarig be staan van woningbouwvereni ging 'De Eendracht' in 1957 door de Utrechtse kunstenaar Eduard van Kuilenburg werd gemaakt. Het gaat hier om een bouwmeester en een metselaar die de eendracht in de woning bouw moesten symboliseren. Volgens Simon van der Vlist, die al zo'n 36 jaar in het Char lotte de Bourbonhof woont, hebben ze al zeker zo'n dikke twintig jaar geen hoofden en ar men meer. Wie hen guilloti neerde, is niet bekend. Waar schijnlijk hebben vandalen de stenen moord op hun geweten. Eduard van Kuilenburg, zoon van de in 1960 overleden beeld houwer: „Het is een grote schande dat ze het beeld van mijn vader zo hebben toegeta keld. Maar erger nog is dat nie mand er ooit iets aan heeft ge daan, noch de woningbouwver eniging die het beeld van haar leden ten geschenke heeft ge kregen, noch de gemeente. Ik heb zelfs geen bericht gekregen dat het beeld was vernield." We schrijven 1957. De wo ningbouwvereniging 'De Een dracht' bestaat vijfenveertig jaar. De leden willen dat niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ze vatten het idee op de vereni ging te verblijden met een kunstwerk dat op treffende wij ze de eendracht in de woning bouw moet weergeven. Voor de uitvoering van dit monument valt de keus op de Utrechtse kunstenaar Eduard van Kuilen burg. Op 4 december 1957 wordt de creatie van Van Kuilenburg met veel bombarie ten doop gehou den. Als het witte laken valt, zien de aanwezigen een bouw meester die met een hand bo ven zijn ogen in de toekomst staart. Aan zijn voeten bevindt zich een knielende metselaar, druk bezig met troffel en specie. In het verslag dat deze krant van die gebeurtenis maakte, staat te lezen dat de wijk 'met een prachtig stuk beeldhouw werk is verrijkt'. Ir. J. Halm, mi nisterieel afgevaardigde van het departement van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, ver richtte de onthulling. De heer H. van Weizen, voorzitter van het jubileumcomité, zag in het beeld 'een prachtige manifesta tie van burgerzin, waardoor een nieuwe woonwijk een stijlvolle verfraaiing rijker was gewor den'. Hij hoopte dat het monu ment zou kunnen rekenen op 'de aandacht en zorg van het gemeentebestuur'. Voogdij Daar had de gemeente wel oren naar. Wethouder Jongeleen aanvaardde gaarne 'de voogdij' over het monument. Woning bouwverenigingen waren naar zijn mening met de plaatsing van monumenten als deze op de goede weg. 'Zij vormen een symbool van offervaardigheid en gemeenschapszin en dienen tot aankleding van een bepaal de wijk'. Als om de gevleugelde woorden van de wethouder voor de eeuwigheid te bewaren, liet de Leidse Postduivenvereni ging een paar honderd postdui ven hemelwaarts fladderen. Jongeleen zal het wel goed Het beeld zoals het er oorspronkelijk uitzag. FOTO HENK BOUWMAN hebben gemeend. Maar als je ziet hoe het kunstwerk van Eduard van Kuilenburg er zo veel jaar na dato bij staat, doen zijn woorden nogal gezwollen en leugenachtig aan. Er is geen schaduw meer over van de he roïsche bouwmeester en de noest werkende metselaar die door de beeldhouwer met zo veel zorg in het leven zijn geroe pen. Ze zien eruit alsof ze regel recht uit een leprozenkolonie vandaan komen. Vandalen heb ben het hoofd van de beide am bachtslieden van de romp ge scheiden. Bovendien mist de bouwmeester zijn rechterarm. Van de hoge sokkel waarop de twee figuren staan, is nog maar de helft te zien. De rest is in de grond weggezonken, zodat de inscriptie niet meer in zijn ge heel is te lezen. De heer Haitsma van woning bouwvereniging De Eendracht is niet op de hoogte van de be schadigingen. Mensen die er wel iets over zouden kunnen vertellen zijn of „op vakantie" of vertoeven niet meer in het land der levenden. „En ja, dan houdt het natuurlijk op, hè?" Simon van der Vlist, die al zo'n zesendertig jaar in het Charlotte de Bourbonhof woont, zegt dat de hoofden van de metselaar en de bouwheer op een gegeven ogenblik ge woon weg waren. „Het beeld ziet er al zeker zo'n twintig jaar uit zoals het er nu staat. Nie mand stoort er zich hier eigen lijk aan." De beeldhouwer zelf heeft zijn werk nooit in de hui dige staat gezien. Hij stierf in 1960 aan een hartaanval, pas 38 jaar oud. Arnoud, zijn zoon, van wie na enig speurwerk het tele foonnummer in Veenendaal kan worden achterhaald, is met stomheid geslagen als hij hoort van de beschadiging van het beeld. „Het is een schande." Arnoud was negen jaar toen zijn vader stierf. "Ik kan me mijn vader niet echt goed meer herinneren. Maar hij had als kunstenaar wel een naam. Sa men met mijn grootvader heeft MUZIEK RECENSIE BERNADETTE NEELISSEN Concert Elvis Costello Gezien 22/7. De Doelen. Rotterdam Zoals hij op het podium staat heeft hij iets van een trol, een wat bozige verlopen oude ko bold. Met z'n woeste haardos, zonnebril, baard en snor heeft Elvis Costello nu definitief ge broken met het imago van de kermisfiguur met het bloempot- kapsel en de hoornen bril. Op zijn muziek heeft de me tamorfose geen invloed gehad: het concert dat Costello gisteren in de Doelen gaf was briljant. Ruim twee-en-een half uur lang hield hij het publiek in zijn greep met een overdonderende serie songs, kwam tot drie keer aan toe terug voor toegiften en liet de zaal uiteindelijk emotio neel uitgeput en bijna in tranCe achter. Costello en zijn band The Ru- de 5 (pianist l-arry Knechtel, gi tarist Mare Ribot, bassist Jeffrey Scheff en oudgediende Pete Thomas op drums) knalden er meteen in met het van Blood Chocolate' afkomstige Tokyo Storm Waming'. Was het toen al alsof er een trein door de zaal denderde, later werden het tanks. De uitvoering bijvoor beeld van Hurry Down Doorns day (The Bugs Are Taking Over)' van zijn nieuwe cd 'Mighty Like A Rose' was van een bijna be angstigende intensiteit. Costello is altijd goed geweest in het schrijven van bijtende, cynische nummers, en duistere songs waarbij je de rest van je leven naar de betekenis kan blijven raden. Maar hij begint zich steeds meer van een ande re kant te laten zien: de kwets bare. tedere kant. In de Doelen liet Elvis Costel lo gisteren de ballads als So Li ke Candy' en '1 Want You' (mis schien wel het mooiste liefdes lied ooit geschreven) in eikaar overvloeien, wat een ware aan slag op de emoties was. So Like Candy' kreeg een trage, jazzy uitvoering, die Costello volop de gelegenheid gaf de wanhoop en het machteloze verdriet van die song over de zaal uit te storten. Het hartverscheurende '1 Want You' ging door merg en been. Gelukkig weet Costello zijn songs goed te doseren, anders had je een hele zaal aan het jan ken gehad. 'Playboy to Man' bij voorbeeld, een van de nummers waarbij Costello zijn kunsten op de piano demonstreerde, zorg de voor een stevig rockende adempauze. Alvorens te begin nen toonde hij zijn beide han den aan het publiek: „Ik doe dat omdat je over vijf seconden al leen nog maar een bewegende vlek ziet", legde hij uit. „Nu kun je nog even zien dat het echt ge woon tien vingers zijn". Bij 'God's Comic' moest het publiek het refrein meezingen, wat het naar Costello's mening vod acta deed „Hardst God zit ergens helemaal daar boven in het oneindige, dat hoort-ie zo niet!" Waarop de hele zaal keihard ..Now I'm dead, now I'm dead" begon te brullen, weer een van die bevrij dende humoristische momen ten in een toch overwegend be klemmend geheel. Kon je hij Costello eigenlijk wel van adempauzes kan spre ken? leder nummer, teder, cy nisch of agressief, was van een intensiteit waar je niet omheen kon. Costello had ook geen franje nodig. Geen decor, alleen een simpel grijs achterdoek. Geen lasershow. maar een so bere, effectieve belichting. To taal geen 'overdaad', of het zou de grote hoeveelheid gitaren (tien?) van Mare Ribot moeten betreffen. Gewoon muziek ma ken, en dat deden ze ook. En hoe: dit concert van Elvis Costello kan de popgeschiede nis in met een grote sticker 'le gendarisch' erop. EXPOSITIE Veertig amateurkunstenaars uit Noordwijk exposeren van vrijdag 27 juli tot en met zondag 18 augustus in de Nederlands Hervormde Kapel in hun woonplaats. Centraal thema van de ex- postitie is het leven in de badplaats anno 1991 onder het motto Noordwijk 125 jaar badplaats. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. Zaterdag en zondag van 13 tot 16 uur. De toegang is gratis. Zangeres Elly Ameling reist al jaren de wereld door BLESKENSGRAAF HANS VISSER „Wat is de waarde van een Edison of een andere bekro ning". vraagt, de Nederlandse zangeres Elly Ameling zich wel eens af. „Het is natuurlijk het oordeel van de jury. Maar ik heb al vier Edisons, dus laat een an der maar eens wat winnen. Eer lijk gezegd heb ik meer aan een brief van iemand die je bedankt. Bij voorbeeld van een meneer uit Japan, die me schreef dat hij niet lang meer had te leven. Door mijn zingen zegt hij zich te kunnen voorstellen hoe het er straks uit zal zien. Je hebt een van God gegeven talent. En dan is het een plicht.dat te ontwik kelen. Als je alles bedenkt, wat heb je dan nog te mopperen als je bij voorbeeld eens een vlieg tuig mist." De zangeres reist schier on vermoeibaar al jaren de wereld door. Met haar repertoire van klassieke liederen is ze net zo thuis in de Hollywood Bowl van Los Angeles, als in het Amster damse Concertgebouw en zingt ze in de Newyorkse Carnegie Hall met evenveel genoegen als in de Alkmaarse Vest. Daarnaast geeft ze overal ter wereld mas- terclasses, lessen voor ver ge vorderde muziekstudenten. Deze openbare lessen worden ook gegeven in het Alkmaarse conservatorium, door mensen als Herman Krebbers, Boris Ber- man, Jan Wijn en John Perry. De studenten spelen viool, pia no, cello. Voor het eerst ook hoorn en zang. Elly Ameling heeft dat laatste onderdeel allu re gegeven in haar specialiteit, de liedkunst, ofwel:-zang voor absolute fijnproevers. „De studenten hebben het re pertoire zelf uitgekozen. Er zit ten veel interessante stukken bij. 'Fian<;ailles pour rire' van Poulenc, bij voorbeeld. En ie mand anders komt met 'Sieben frühe Lieder' van Alban Berg. Verder zit Mozart erbij en Brahms." Ze vertelt blij te zijn dat ook de Chinese Fang Fang Kong zich heeft aangemeld die ze tijdens een masterclass in Peking heeft gehoord." De zangeres bewondert Azia tische studenten als Fang Fang Pierre Bernac in Parijs en Felix de Nobel in Amsterdam. En na tuurlijk aan het echtpaar Dres den in Den Haag. Mevrouw Dresden leerde me techniek en na afloop riep ze haar man, die met mij de interpretatie van een stuk behandelde. Hij heeft De bussy nog gekend. Die vertelde hem dat je maar precies moet doen wat hij zelfbij zijn compo sities had opgeschreven. Ie moest er vooral niets bijmaken. Veel heb ik ook geleerd van de pianisten die mij hebben bege leid. Van Joerg Demus bijvoor beeld, met wie ik mijn eerste plaatje heb gemaakt. En natuur lijk van de grote dirigenten, zoals Guilini en Sawallisch. Plannen Het steeds vaker teruggrijpen naar instrumenten uit de tijd van Bach en Mozart doet haar deugd. „Muziekinstrumenten zijn door de jaren heen verbe terd en daarmee ook hoger gaan klinken, zodat de zang zich daaraan moest aanpassen. Vergeleken met toen is er al bij na een volle toon verschil. Dat kan natuurlijk niet doorgaan. Er is natuurlijk een einde aan de omvang van de menselijke stem." De zangeres zit vol plannen. Ze vertelt over een CD met lie deren van Brahms, samen met pianist Rudolf Jansen. Over de opnamen van het Italianische en het Spanische liederbuch van Hugo Wolff. En dan is het de bedoeling om met pianist Graham Johnson aan een CD- serie met liederen van Schu mann te gaan werken. Het stemt tot filosoferen over de lengte van een verantwoorde zangcarrière. „De tragiek van een zanger is vaak dat hij pas dan zijn groot ste geestkracht heeft ontwikkeld als zijn physiek niet meer in op timale staat verkeert. EIKabeth Schwarzkopf stopte met zingen op de dag dat haar man over leed. de drijvende motor achter haar lange carrière. Maar tot op de laatste dag hebben we veel moois van haar gehoord en ge leerd. En zo zou net altijd moe ten." of zij zich zó goed op zo'n stuk heeft voorbereid, dat het moei lijk is om in te gaan op de soms heel andere inzichten van de degene die de masterclass leidt." „Wat zingen altijd moeilijk maakt, dus ook een masterclass, is dat we zelf het instrument zijn. Dat instrument kan door allerlei oorzaken worden beïn vloed: klimaat, vochtigheid van de lucht, luchtvervuiling. Je kunt wat dat aangaat gerust zeggen dat lucht het enige kapi taal is dat een zanger bezit. Dat is een van de nadelen die wij zangers hebben ten opzichte van instrumentalisten." Opera heeft ze zelden gezon gen. „Voor Verdi heb ik geen stem. Wel voor barok-opera's en Mozart. Puccini wellicht. Bo vendien zijn we maar kort op aarde, dus is het beter dat ik dan het beste geef van wat ik te bieden heb. Ik zing vooral liede ren, omdat ik houd van poëzie. En in wezen betekent Lied' in het Duits oorspronkelijk ge dicht. Daarmee kun je tijdens een recital contact met het pu bliek maken, zoals ook Toon Hermans dat op zijn manier kan. Dat is heerlijk. Vooral het Amsterdamse publiek luistert goed en weet veel. Als je daar zingt, deel je echt zo'n avond met de mensen in de zaal. Die moeten op het puntje van hun stoel zitten, innerlijk reageren." Akoestiek „Over de akoestiek in zalen maak ik me niet meer druk. Ik geloof dat een zanger zijn ma nier van zingen daarop in kan stellen. Je moet er voor oppas sen, dat je in een 'droge' zaal niet iets extra's gaat doen. Ik stel me dan voor dat ik zing in de meest ideale omgeving die er is en zing dan zoals ik het daar ook zou doen. Je komt dan meestal toch heel goed uit. Tot de beste zalen horen in ieder geval Carnegie Hall en het Am sterdamse Concertgebouw." Masterclasses zijn iets van de laatste tien jaar. Toch heeft het Elly Ameling in haar begintijd niet echt aan goede leraren ont broken. „Ik heb veel te danken aan Elly Ameling: „Er is natuur lijk een einde aan de om vang van de menselijke stem." FOTO GPD Kong, die eerst het Romeinse schrift moeten leren beheersen om tot de kern van de liedkunst, de betekenis van de tekst, te kunnen doordringen. „Het be grijpen van de tekst is bij het lied hét uitgangspunt van alles. Het gaat erom alle facetten daarvan zo gedetailleerd, zo ge nuanceerd mogelijk naar voren te brengen. Bij opera kun je nog wel beginnen niet het fonetisch leren van de tekst. Want die is meestal het vervoermiddel voor de melodie en geeft globaal de gemoedstoestand weer." „Ze hebben in de Oriënt enorm goede oren. Japanners bij voorbeeld kunnen goed imi teren. Die luisteren naar platen, doen dat na en wij leren ze dan hoe het werkelijk moet en waar om de componist het zo heeft opgeschreven. Ik leg ze uit dat zo'n man ook niet meer dan een wit stuk papier heeft en zwarte inkt om zijn gedachten en zijn gevoelswereld te note ren. Daarom leer ik ze achter de noten en tussen de regels te kij ken. Maar dat laatste geldt na tuurlijk net zo goed voor een westerling als voor iemand uit de oriënt." Dat de lessen openbaar zijn is voor de zangeres geen bezwaar. Integendeel. „Ik vind dat leuk. Ook het publiek kan op die ma- niér details ontdekken, die tij dens een recital niet zouden op vallen. Maar de moeilijkheid voor zo'n student is vaak dat hij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5