Buitenland Britse geheime dienst wist van bezoeken Abu Nidal Shamir wil dat Syrië veranderde houding bewijst President Madagaskar stelt noodtoestand in Gestoord treinverkeer in en door Joegoslavië Conservatieve communisten voor moeilijke keuze Crisisberaad Zuid-Afrika over 'Inkatha-gate' Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRICT Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN NIEUWS Dubcek verlaat Publiek Tegen Geweld De Tsjechoslowaakse parlementsvoorzitter Alexander Dubcek heeft het Slowaakse Publiek Tegen Geweld verlaten, de partij die 20 maanden geleden samen met haar Tsjechische zusterpartij Burgerforum zo'n belangrijke rol speelde bij het omverwerpen van de communistische macht. „Ik zeg mijn lidmaatschap van PTG op omdat de partij zijn centralistische koers heeft verlaten", zo verklaarde Dubcek. Pinatubo maakt opnieuw slachtoffers Duizenden Filipijnse dorpelingen zijn vanochtend gevlucht toen gigantische stromen modder met rotsen de Pinatubo-vulkaan afgleden. Volgens de politie zijn er twee mensen omgekomen en wordt een onbekend aantal nog vermist. De modderstroom kwam neer op het dorp Santa Rita. Inwoners vergeleken het ge luid van de modderstroom met dat van een stampende kudde van tienduizend stuks vee. Garde laat veroordeelde doodvallen De Iraanse Revolutionaire Garde heeft een man die ter dood was veroordeeld wegens sodomie en moord op dezelfde manier ge dood als hij zijn slachtoffers om het leven had gebracht. De man werd op de rand van een ravijn geplaatst en kreeg een duw in de rug. De veroordeelde zou in juni twee jongens van elf en dertien jaar seksueel hebben misbruikt en ze vervolgens in een ravijn hebben geduwd in de zuidoostelijke provincie Kerman. Een van de jongens overleefde de val en deed aangifte. Britten 'zoek' wegens poll tax Meer dan een miljoen Britten zijn volgens een onderzoek van het Britse dagblad The Guardian bij de laatste volkstelling „zoekgeraakt". Afgelopen maand april telde men 54 miljoen zie len, maar als de geboorte- en sterftecijfers en de immigratiesta tistieken geloofd moeten worden, zouden het er 55 miljoen moeten zijn. Uit angst voor de poll tax, de omstreden gemeente lijke huizenbelasting die vorig jaar werd ingevoerd, zouden hon derdduizenden Britten zich maar niet meer laten registreren. Commissaris Los Angeles treedt af De hoofdcommissaris Gates van de politie van Los Angeles stapt volgend jaar op. De man kreeg internationaal bekendheid om dat onder anderen het Amerikaanse tv-station CNN een videota pe uitzond van grove mishandeling door agenten van een zwar te inwoner van de stad. Een onafhankelijke onderzoekscommis sie heeft Gates gevraagd af te treden omdat de stedelijke politie macht doortrokken bleek te zijn van racisme en een groep hoog geplaatste agenten kende die zich crimineel gedroegen. Mobutu benoemt premier President Mobutu van Zaïre heeft in een poging de toenemende oppositie in zijn land de wind uit de zeilen te nemen de leider van de grootste oppositiegroepering gisteren benoemd tot pre mier. Mobuto maakte de benoeming van Etienne Tshisekëdi wa Mulumba, de leider van de Unie voor Democratie en Sociale Vooruitgang (UDPS), tot premier bekend in een korte verklaring voor radio. De Zaïrese president, die het land al 26 jaar met ijze ren hand leidt, wordt geconfronteerd met een zich steeds krach tiger roerende oppositie. Nieuwe bankfusie in VS De Amerikaanse banken NCNB en C and S/Sovran hebben besloten te fuseren. Door de fusie ontstaat de op twee na groot ste bank in de Verenigde Staten. De naam van de nieuwe bank instelling wordt Nationsbank. Tot nu toe stond NCNB zevende op de ranglijst van Amerikaanse banken en C and S/Sovran twaalfde. De afgelopen week werd bekend dat Chemical Bank en Manufacturers Hanover elkaar hebben gevonden. Deze fusie leidt tot de op een na grootste bankcombinatie in de VS, na Citi corp. Genen Ianomami-indianen in museum Schandaal rond BCCI leidt tot tumult in Lagerhuis De Palestijnse terrorist Abu Nidal heeft met medeweten van de Britse veiligheidsdienst bezoeken gebracht aan het Londense kantoor van de in opspraak geraakte Bank of Credit and Commerce International (BCCI), zo meldde de Britse televisiezender Sky News gisteravond. hoogte zijn geweest. Met het geld van de rekeningen zouden de terroristische aanslagen van de groep van Nidal in Europa zijn gefinancierd. Het schandaal rond de BCCI leidde gisteren tot groot tumult in het Britse Lagerhuis. Opposi tieleider Neil Kinnock verklaar de dat de „uiteindelijke verant woordelijkheid" voor de affaire bij John Major lag, waama de premier repliceerde met de vol zin: „U zit in de stront te roeren en u weet dat"! Terwijl premier Major zijn mening over Harer Majesteits oppositieleider uiteenzette, klonk van de i CORRESPONDENT. AP-UPI Sky News baseerde zich op uit spraken van Ghassan Ahmed Qassem, een voormalige be drijfsleider van de bank. Deze verklaarde dat de contraspiona gedienst M15 Nidal naar Lon den liet komen en weer liet gaan omdat men zijn rekenin gen bij de BCCI in de gaten wil de houden. Volgens Sky News verklaarde Qassem, een lordaniër, dat Ni dal meer dan 10 jaar diverse bankrekeningen bij de BCCI in Londen had lopen. M15 zou hiervan de laatste vijf jaar op de oppositiebanken de kreet: 'Treed Af! Kinnock zelf bleef tamelijk kalm. maar be toogde dat hij „helemaal niet in de stront zat te roeren". Het was volgens Kinnock juist Major die „met beledigingen ant woordde" op serieuze vragen zijnerzijds. De BCCI werd ruim twee we ken geleden in 69 landen we gens fraude gesloten, maar vori ge week bleek dat de Britse re gering al veel langer op de hoogte was van de malversaties. In een poging om olie op de golven te gooien, moest Major afgelopen vrijdag een onafhan kelijk onderzoek aankondigen. Op vragen van Kinnock over banden tussen vooraanstaande terroristen en de BCCI verwees Major gisteren opnieuw naar het onafhankelijke onderzoek. Daarbij zijn alle ministers en functionarissen gehouden me dewerking te verlenen. Kinnock betichtte de premier daarop x het „verachtelijk ontwijken" van vragen. Het Britse Hooggerechtshof bepaalde gisteren overigens dat dat de procedure om BCCI te sluiten pas volgende week dins dag mag beginnen. Rechter Browne-Wilkinson verklaarde dat het uitstel is bedoeld om na te kunnen gaan of er geen cc pensatie kan worden betaald aan de spaarders en de werkne mers van de bank. Ook is het r nog mogelijk dat de grootaan deelhouders van de bank in Abu Dhabi een plan opstellen om de bank te redden. Verder heeft de rechter het accountantskantoor Price Wa- terhouse opdracht gegeven alle tot nu toe niet gepubliceerde rapporten over BCCI openbaar te maken. Tientallen potten met eten staan in Karachi klaar voor de islamitistiche feestdag, waarop het martelaarschap van de imam Hussein kleinzoon van de profeet Mohammed wordt herdacht. De armen krijgen dan gratis eten uitgereikt. foto ap zahid hussein De Israëlische premier Shamir wil dat Da mascus de joden in Syrië naar Israël laat emigreren, om aan te tonen dat de houding van Syrië inderdaad is veranderd. Dat meldde KRO-radio vanmorgen. Shamir er kende gisteravond voor de Israëlische tv dat Syrië zijn „positie over vredesonderhande lingen met Israël" heeft veranderd. „Maar het is nog niet te zeggen of dit een tactische of een echte verandering is". Shamir is door de manoeuvre van de Sy rische president Hafez Assad in het nauw gebracht. Nadat Assad vorige week voor een verrassing zorgde door in te stemmen met de Amerikaanse plannen voor een vredes conferentie in het Midden-Qosten, is de Amerikaanse druk op Israël ook akkoord te gaan vergroot. Shamir liet de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker gis terochtend 'hoopvol' uit Jeruzalem vertrek ken. Een meerderheid van de (joodse) Israë liërs is echter tegen de teruggave van de Golan-hoogte aan Syrië, in ruil voor vrede met dat land, zo blijkt uit een gisteren in de Jerusalem Post gepubliceerde opiniepeiling. Van de 1100 door de krant ondervraagde joodse Israëliërs zei 57 procent niets van het in de Zesdaagse oorlog van 1967 op Sy rië veroverde gebied te willen teruggeven. De peiling werd in de laatste week van ju ni gehouden, voordat de Syrische president Hafez Assad liet weten de Amerikaanse voorstellen voor een vredesconferentie voor het Midden-Oosten aanvaardbaar, te vin den. Genen van de met uitsterven bedreigde lanomami-stam worden in Lon den opgeslagen. Illegale mijnwerkers worden door de Braziliaanse poli tie uit het stamgebied van de indianen gehaald om de lanomami's te beschermen. Het gebied is rijk aan goud. foto afpandredusek De Braziliaanse Ianomami-indianen zijn het eerste indianenvolk wier genen, in bevroren vorm, straks worden opgeslagen in het Genetisch Museum van de Mensheid in Londen. Het museum in oprichting wil bloedmonsters verzamelen van 500 volkeren die op het punt staan om uit te sterven. De wetenschappers hebben hun oog laten vallen op de Ianomami omdat hun aantal snel afneemt. Door malaria en andere 'beschavingsziekten' zijn de afgelopen twee jaar meer dan duizend Ianomami overleden. In Brazilië leven nu nog ruim 9000 leden van dit indianenvolk dat tot een der meest geïsoleerde van het continent wordt gere kend. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UP1). DE COMMUNISTISCHE PARTU van Turkije is gisteren opnieuw buiten de wet gesteld door een besluit van het Constitutionele Hof. De partij zou de Turkse eenheid bedreigen. De Hof maakte tevens de vrijlating mogelijk van 2000 linkse politieke gevangenen ANTANAMNARIVO Rtr De president van Madagaskar, Didier Ratsiraka, heeft voor de hoofdstad Antananarivo de staat van beleg afgekondigd in een poging het alsmaar groei ende anti-regeringsprotest op het eiland de .kop in te drukken. Dat heeft de Malagassische staatsradio vanochtend gemeld. Premier Ramahatra lichtte in een interview toe dat de rege ring een uitgaansverbod, pers- restricties en een verbod op bij eenkomsten mocht uitvaardi gen op grond van scherpe vèi- ligheidswetgeving die eerder deze maand was aangenomen. De staatsradio berichtte dat de uitzonderingstoestand alleen geldt voor de hoofdstad. Een menigte brak gisteren door een militair kordon bij twee rege ringsgebouwen in Antananarivo om „oppositionele ministers" te installeren. De oppositie kon digde aan vandaag meer minis teries over te willen nemen na dat zij vorige week een tegenre gering had gevormd met de ge- nsioneerde generaal Rakoto- rison als staatshoofd. De autoriteiten arresteerden vanochtend de een dag eerder benoemde tegenminister van posterijen, de magistraat Jaono- rivelo. Diplomaten in de hoofd stad meldden dat de regering arrestatiebevelen heeft uitge vaardigd tegen de overige mi nisters die door de oppositie zijn aangesteld. Madagaskar is al zes weken het toneel van grootscheepse demonstraties. Honderdduizen den burgers trokken bijna dage lijks door de straten van An tananarivo om het aftreden van Ratsiraka te eisen. De president is al 16 jaar aan de macht en wordt onder meer verdacht van fraude bij de verkiezingen in 1989. relgrado dpa passagiers op ruwe wijze door- zocht. Door Joegoslavië loopt de Vanwege de onrust in Kroatië internationaal belangrijke zullen de internationale treinen spoorlijn die Oostenrijk met tussen Belgrado en Zagreb al- Griekenland en Turkije ver leen tot de Servische grens rij- bindt. Het gevaar bestaat dat den bij de stad Shid, 80 kilome- het treinverkeer op deze lijn ge- ter ten westen van Belgrado, heel wordt verbroken wordt. Deze maatregel is gisteren ge- Op het station van Shid ston- nomen door de Joegoslavische den gisteravond vele treinen die spoorwegen. niet verder door Kroatië konden In het verleden hebben illega- rijden, omdat de conducteurs le gewapende groepen regelma- uit Belgrado waren uitgestapt, tig treinen aangehouden, het De gestrande reizigers zijn door personeel geprovoceerd en de het Rode Kruis opgevangen. ACHTERGROND CORRESPONDENT MOSKOU HANS GELEUNSE Mezdoerjetsjensk, een 120.000 inwoners tellende mijnstad, is een van de vele sym bolen van het verval van de Communisti sche Partij van de Sovjetunie (CPSU). Don derdag komt het Centraal Comité (CC) van de partij bijeen in een wanhopige poging het tij te keren. Onder leiding van secretaris-generaal Mi- chail Gorbatsjov zullen de 'gematigden' daar de vlucht naar voren inzetten. Het transportmiddel is het ontwerp van een nieuw partijprogramma, dat de CPSU tot een 'beschaafde, democratische partij' De overtuigde verdedigers van de voorhoe de van het proletariaat zijn veroordeeld tot een, ongetwijfeld lawaaierig, achterhoede gevecht. De kampioene van de conservatie ven, de Leningradse Nina Andrejeva, schreeuwt van de daken dat 'Gorbiestrojka' de rekening moet gaan betalen voor alle el lende in het land. Andrejeva en haar 'bol sjewieken', opstandige partijsecretarissen in Siberië en groepen als het 'Communistisch Initiatief, hebben het CC opgepept om Gorbatsjov van de partijtroon te stoten. Het mocht wat. Gorbatsjov heeft, na lang aarzelen, antwoord en middelen tot zijn be schikking. Vandaag publiceerde de partij- In het Siberische Mezdoerjetsjensk leven nog driehonderd leden van de commu nistische partij. „Nog even en ze moeten op de lijst van bedreigde diersoorten", schreef het weekblad Megapolis Express spottend. pers het vierde programma-ontwerp in kor te tijd. Uit voorpublikaties en uitlatingen van partijfunctionarissen was al duidelijk geworden dat de breuk met het verleden volledig is. Dus moeten de conservatieven kiezen: uit de partij stappen en een nieuwe oprichten, in de partij blijven als 'kritische oppositie-fractie' of proberen de Gor- batsjov-fractie als geheel uit de partij te werken. Dat laatste zou, als het al mogelijk is, tot niets leiden. „De partij is zwanger van het meer-partijensysteem", voorspelt Gor- batsjovs adviseur en doodsvijand van de conservatieven, Alexander Jakovlev, opge wekt. De conservatieve partij-in-de-partij weet dat Gorbatsjov en de zijnen de steun genieten van een belangrijke groep deser teurs, die tot de vrienden van de Sovjet-pre sident mogen worden gerekend: de Demo cratische Hervormings Beweging (DHB), geleid door diezelfde Jakovlev, oud-i van buitenlandse zaken Sjevardnadze en, niet de minst belangrijke, Arkadi'Volksi, voorzitter van de Bond van Wetenschappe lijke en Industriële Verenigingen, zeg maar de club van bazen in industrie en weten schap. Joeri Prokofiev, voorzitter van de machtige partijafdeling Moskou, ziet niet voor niets in de DHB het grootste gevaar voor de hui dige CPSU. Prokofiev, een erkende politieke windvaan, weet dat onder leiding van par tij-apparatsjiks door centrale ministeries maar ook die in de republiek Rusland on dernemingen (kontsemi) zijn gevormd die volop profiteren van belastingvoordelen, goedkope huisvesting en communicatie middelen. Volgens het doorgaans welingelichte week blad Kommersant zijn er al 126 van deze kontserni, 54 industriële bedrijven en 1500 kleinere ondernemingen opgezet door 'ver lichte' communisten. Naar Pools en Hon gaars voorbeeld verwerven deze bekeerlin gen grote economische macht. Zij hebben geen enkele baat bij de ideologische restau ratie die de Andrejeva's voor ogen staat, de partij-oude-stijl is hen slechts tot last. Milieuschade Ai SYDNEY «AP De ruim 22 miljoen liter olie die zondag voor de Australische westkust uit de Griekse tanker Kirki is gelekt zal waarschijnlijk geen rampzalige gevolgen heb ben voor het milieu. De olie krijgt door het slechte weer geen kans op de kust aan te spoelen. De tanker Kirki begon zondag olie te lekken nadat bij slecht weer brand was uitgebroken en stralië beperkt de boeg van het schip afbrak. Reddingswerkers waren giste ren bezig de olie met chemica liën te bestrijden. Volgens de autoriteiten is er nog zo'n 66 miljoen liter olie aan boord, maar zijn er geen aanwijzingen dat er nog steeds olie in zee loopt. Minister van scheep- en luchtvaart Bob Col lins zei dat het 64 meter lange schip stabiel genoeg is om naar rustiger water te worden ge sleept. president van de Zuidafrikaanse Rekenkamer, Wronsley, moet De Klerk hebben afgeweten van Het Zuidafrikaanse kabinet de betaling, omdat het geld af- heeft zich gisteren beraden over komstig was uit de kas voor ge- het schandaal dat is uitgebro- heime budgetten. Volgens ken over betalingen aan de Wronsley moet De Klerk toe- Zulu-beweging Inkatha. Het cri- stemming geven voor dergelijke sisoverleg gaat onder meer over betalingen, het mogelijke aftreden van mi- Het ANC eist onder meer de nister Vlok (politie) en zal in elk vervolging van politiemensen geval ook nog vandaag duren. en militairen die zich schuldig De grootste zwarte oppositie- hebben gemaakt aan geweld: de beweging ANC heeft opnieuw ontbinding van alle speciale po- het aftreden van Vlok, zijn colle- litie- en legereenheden en een ga Malan (defensie) en een on- onderzoek naar de rol van de afhankelijk onderzoek naar ge- regering in het geweld. De be- heime regeringsfondsen geëist. weging zegt ook dat de sancties De geheime betalingen van tegen Pretoria 'overhaast' zijn 250.000 rand (175.000 gulden) opgeheven. Minister Vlok zei aan Inkatha en 1,5 miljoen rand zondag in een televisie-inter- (ruim 1 miljoen gulden) aan de view bereid te zijn op te stap aan Inkatha gelieerde vak- pen, als hij een obstakel in de bondsfederatie Uwusa, worden onderhandelingen met het ANC beschouwd als het grootste po- over een nieuwe Grondwet zou litieke schandaal sinds het aan- worden. Hij had dit ook ver treden van president De Klerk klaard. toen het ANC drie in september 1989. maanden geleden zijn hoofd en De meeste Zuidafrikanen zijn' dat van Malan eiste in een ui ervan overtuigd dat De Klerk timatum naar aanleiding van de niet pcr-soonlijk van de financië- 'onwil' van de regering om een le steun aan Inkatha op de einde te maken aan het geweld hoogte was. Maar volgens de in de zwarte woonoorden. Het Zwitserse leger heeft een nieuwe fiets in gebruik genomen. Het oude model, dat dateerde uit 1905, is deze week afgedankt. De fietsen waren weliswaar onver woestbaar, maar kosten ondertus sen te veel aan onderhoud. De nieuwe mountainbike van de Zwitsers heeft zeven versnellin gen, hydraulische remmen en gro tere banden. Het voertuig kost 2600 gulden, foto peter lauth

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4