Binnenland Kampslachtoffers boos op Lubbers Milieubelasting moet in '93 van start gaan Machinisten staken 'Watersport op wad stoort zeehonden Agenten Rucphen zijn detective in vrije tijd voorlopig nog door Franse pers stort zich gretig op dubbele moord Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK AAARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Wilma bouwt stadhuis in Den Haag Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft Wilma Bouw BV gekozen voor de bouw van het Haagse stadhuis-biblio theekcomplex aan het Spui. Het bouwbedrijf is gekozen uit vier aannemers. In mei van dit jaar verbrak het ABP het contract met de Ondernemers Combinatie Stadhuis, bestaande uit HBG, Ne- lissen en Van Egteren, Bredero en IBC. Deze bouwmaatschap pijen kwamen naar eigen zeggen niet uit met het vastgestelde bouwbudget van 400 miljoen gulden. Mariniers in Turkije worden afgelost De 120 mariniers van de dertiende infanteriecompagnie, die in april in Irak werden gestationneerd om Kurdische vluchtelingen te beschermen en die zich thans in Turkije bevinden, keren op 27 juli terug in Nederland. Zij worden afgelost door 118 mari niers van de twaalfde infanteriecompagnie, die in de nacht van 26 op 27 juli naar Turkije vertrekken. 'Lozingsvergunning kan niet tijdelijk' De overheid mag bedrijven geen tijdelijke lozingsvergunning ge ven, ook al gaat het om een bedrijf dat regelmatig milieuwetten overtreedt. Dat heeft de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State bepaald. Het ministerie van verkeer en water staat had Tankcleaning Rotterdam, gespecialiseerd in verwer king van afval afkomstig uit scheepvaart en tankauto's, een tij delijke vergunning gegeven om in Rotterdam op de Botlek en de Tweede Werkhaven te mogen lozen. De Raad van State vindt een tijdelijke lozingsvergunning echter in strijd met de milieu wetten, zoals de wet verontreiniging oppervlaktewater. Nunspeet wil vliegerskamp verbieden De gemeente Nunspeet wil van de rechter in Zwolle een verbod op het houden van een modelvliegerskamp op de Elspeetse hei de. Dit om het unieke heideterrein als natuurgebied te bescher men en te behouden. De tussenkomst van de rechter vindt de gemeente nodig omdat de organisator van het kamp, de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) uit Den Haag, zich niet aan het gegeven verbod wil houden en de komende week toch voor het zesentwintigste jaar met tientallen modelvliegers naar Elspeet wil komen. Alders wil nieuwe financiering milieubeheer De milieuheffing op brandstof fen .zal het komend jaar bijna verdubbelen. Het kabinet heeft dat besloten in het kader van de invoering van een milieu-be stemmingsbelasting. Daarmee moeten milieu-uitgaven wor den bekostigd die niet zijn toe te rekenen aan een bepaalde groep vervuilers. Minister Al ders van milieu heeft dit de Ka mer gisteren laten weten. De milieu-bestemmingsbe lasting moet in 1993 ingaan. In de jaren daarna moet de belas ting worden uitgebouwd tot een echte 'eco-tax', die miljarden guldens per jaar behelst. Overi gens kan dat alleen als de hele EG een dergelijk systeem gaat hanteren, zo heeft het kabinet eerder besloten. De milieuheffing op brand stoffen (de zogenoemde WABM-heffing) levert dit jaar 803,4 miljoen gulden op. Ko mend jaar moet dat ruim 1540 miljoen gulden zijn. Met de in komsten kan Alders bijna alle milieu-uitgaven van zijn depar tement financieren, evenals de milieukosten van andere depar tementen..Nu worden die uitga ven nog gedekt via de algemene middelen. Actiecomité en directie NS praten vandaag 'Premier treedt op als pleitbezorger voor Japan De Stichting Japanse Ereschulden vindt dat premier Lub bers de belangen van de slachtoffers van de oorlog met Japan heeft verkwanseld door genoegen te nemen met het berouw van de Japanse premier Kaifu, en de kwestie van de door de slachtoffers geëiste schadevergoeding verder als afgedaan te beschouwen. aandacht van de bezoekende Japanse premier te trekken en hem een petitie aan te bieden. De demonstratie viel in het wa ter, doordat Kaifu zowel bij aan komst als vertrek een andere poort nam dan aanvankelijk de bedoeling was. De stichting spreekt echter van bewuste misleiding van de demonstran- Volgens de stichting is Lubbers daarmee eigenlijk opgetreden als pleitbezorger voor Japan. Mocht dat land al een schade vergoeding aan de kampslacht offers uit het voormalige Neder- lands-Indië hebben overwogen, dan is die kans door de woor den van Lubbers gewoon ver knald. Dat zei een verbitterde vice-voorzitter Leenders van de stichting gisteren op een pers conferentie. De stichting demonstreerde vrijdag bij het Catshuis om de De petitie kon niet worden aangeboden omdat er „geen tijd" was, iets dat de stichting ook al nauwelijks kan geloven. Kaifu ging de volgende dag wel winkelen in Amsterdam. De stichting gelooft verder niet dat de weigering uitsluitend aan de Japanners heeft gelegen en ver wijt de Nederlandse overheid een gebrek aan inzet. Secretaris Scheepers vindt dat Lubbers beleidsmatige fouten heeft gemaakt. Hij heeft de dis cussie over de ereschulden, die 29 augustus in de Tweede Ka mer zal plaatshebben, aan zijn laars gelapt door genoegen te nemen met de niet eens in het openbaar gesproken woorden en de krans van Kaifu. „In haar behandeling inzake de Japanse Ereschulden drijft de Nederlandse regering de spot met haar grondwettelijke plich ten inzake de mensenrechten van een belangrijke groep uit de Nederlandse samenleving, die al jaren door haar wordt gene geerd", aldus Scheepers. Watersporters storen de zeehonden op het wad. Daarom is de zeehondencrèche in Pieterburen een voorlichtingscampagne onder vaarrecreanten begonnen om daaraan een einde te maken. In een pamflet dat in jachthavens wordt verspreid, waarschuwt de crèche voor de gevolgen van het storen van zeehonden. Volgens chrèchedirecteur Lenie 't Hart is het de laatste weken tientallen malen voorgekomen dat rustende en zogende zeehonden werden gestoord door vaarrecreanten, die bij laag water drooggevallen op het wad. Volgens 't Hart is uit onderzoek van het Rijksin stituut voor Natuurbeheer gebleken dat zelfs rondlopen op anderhalve kilometer afstand al verstoring kan geven. Bovendien worden juist in deze tijd zeehonden geboren. De jongen moeten tijdens laag water worden gezoogd. Voor jonge zeehonden betekent elke verstoring een gemiste voeding. Ook bestaat volgens 't Hart het risico dat moeder en jong elkaar uit het oog verliezen. Vertrek 17 57 Sneltrein hmw«Sx«*. Up /««aw QMiccfet. Zwijn* &ht fefttKfcöd!!R'ikiU ötrfij., pS, Schiedam uw Amsterdam CS Volgens Alders is het tijd voor een nieuwe financieringsstruc tuur voor het milieubeheer. Die steunt op vier pijlers. Ten eerste directe financiering door ver vuilers zelf. Ten tweede finan ciering voor specifieke bestem mingsheffingen, te betalen door aanwijsbare vervuilers. Ten der de de milieu-bestemmingsbe lasting en ten vierde bekostiging uit de algemene middelen van uitgaven die elders niet in reke ning zijn te brengen. De milieu-bestemmingsbe- lasting zal vooral vorm krijgen via een toeslag op brandstoffen, de huidige WABM-heffing. De hoogte daarvan wordt gekop peld aan twee factoren. Ten eer ste de koolwaterstof-vervuiling (CO 2) door de brandstof en ten tweede de energie die de brand stof oplevert. Door uit de opbrengsten van de brandstofheffing verschillen de zaken op milieugebied te fi nancieren, wordt het belasting karakter van de heffing onder streept. Dat komt ook tot uit drukking in de benaming milieu-bestemmingsbelasting. Wel is bepaald dat de opbreng sten alleen voor het milieu ge bruikt mogen worden. Een reizigster op station Breda leest onverstoorbaar verder, ter wijl twee particuliere bewakers van hun eerste ommetjes over het perron maken. De Ne derlandse Spoorwegen zijn giste ren begonnen met de inzet van bewakers op de stations van Bre da en Den Bosch. Hun komst vloeit voort uit de afspraken die de NS en de bonden in mei heb ben gemaakt over een effectieve re aanpak van agressie op en om bepaalde stations. foto anp arthur bastiaanse Drie jonge ooievaars vechten om een hapje voedsel, dat een van hun ouders in zijn snavel heeft meegenomen. De jonge langbenen zitten in een nest op het voormalige gemeentehuis in het Zuidhollandse Schoonrewoerd. Hoewel de kleine ooievaars het vliegen nu nog niet machtig zijn, ver trekken ze over een week of vijf al voor de lange vlucht naar Afrika. Daar zullen ze overwinteren. Over vier jaar, als de vogels geslachtsrijp zijn, ko men ze weer naar ons land terug. foto anp cor de cock Twee rijkspolitiemensen van de groep Rucphen in West-Brabant hebben particuliere detectives bureaus opgericht. Ze zijn on der meer gespecialiseerd in ob servatie, infiltratie, beveiliging van personen en bestrijding van bedrijfsspionage, verzekerings bedrog en merkenfraude. Officieel moet de minister van justitie personeel van de rijkspolitie toestemming geven voor nevenfuncties. Deze bijba nen mogen niet strijdig zijn met het ambt dat ze uitoefenen. Het ministerie en de chefs van beide mannen hebben echter pas gis teren gehoord van de neven functies die de rijkspolitiemen sen vervullen. Volgens een van de politie mensen, de 30-jarige Wieger van den Bos van International Target Observation Section (Itos), werken beiden al maan den voor de Amsterdamse pri- vé-detective en oud-politiecom missaris Toorenaar. Het andere bureau opereert onder de naam Van den Berg-Van Geel. even eens in Rucphen. Officieel staat het op naam van de echtgenote van rijkspolitieman Arie van den Berg. Van den Bos beweert dat voormalig politic Toorenaar hen heeft gevraagd bij hem te komen werken. Toorenaar ontkent dat. „Die twee hebben eerst een bureau opgericht en zijn toen bij mij te recht gekomen voor werk. De eerste contacten dateren al van enkele maanden geleden." Nevenfuncties moeten tevo ren worden aangemeld. Dat hebben de Rucphense politic- gedaan. Wel heb ber vlak de De wilde staking onder machi nisten in Rotterdam heeft ook vandaag veel vertraging veroor zaakt. Het treinverkeer rond de Maasstad kwam vanmorgen vroeg slechts hortend en sto tend op gang. Volgens een woordvoerder van de directie van de Nederlandse Spoorwe gen reed 70 procent van de trei nen normaal, iets meer dan gis teren. De meerderheid van de 75 machinisten van de ochtend ploeg besloot vanmorgen om half vijf de acties voort te zetten. Veertien machinisten reden wel uit. Hun stakende collega's wil len eerst het resultaat afwach ten van 'verkennende bespre kingen' tussen de regio-directie en hun actiecomité over de on derbezetting en de problemen voor het dienstrooster die daar uit voortvloeien. De NS-directie wees gister avond nog een voorstel voor een bemiddelingspoging van de hand. De regio-directie wJde vanmorgen wel een eerste po ging wagen om uit de impasse te komen, door middel van een gesprek in een 'vertrouwens commissie'. De stakers hebben dat bod aanvaard. Zij stellen echter wel een aan tal voorwaarden aan de uit komst van het eerste gesprek. De machinisten wensen niet al leen zicht op een oplossing voor het opnemen van geplande vrije dagen, de directie moet de tot nu toe gestaakte uren uitbeta len. Ook moet het bedrijf vandaag nog voldoen aan de wens om de wijzigingen in roosters voortaan per week te registreren. Zo moet het probleem van de onderbe zetting zichtbaar en bespreek baar worden gemaakt. Hoewel de reizigers de gevol gen van de staking wel degelijk voelen, is het beeld volgens een NS-woordvoerder „beduidend gunstiger" dan maandag. Zo re den tussen 8 uur en 9 uur tus sen Rotterdam en Amsterdam slechts twee van de 28 treinen niet. De moord kwam net te vroeg. Kort voor dat de Franse justitie een 47-jarige Brit wilde ondervragen over klachten over oplichting van een aantal Amerikaanse families en een bank, werd de man ver moord. Samen met zijn 30-jarige Neder landse echtgenote werd hij op vrijdag 12 juli gewurgd gevonden in een bos in het departement Correze, zestig kilometer van hun huis in Cressensac in Midden- Frankrijk. Ondanks intensief onderzoek is over de werkzaamheden van de man nog steeds weinig bekend. Hij gaf zich uit voor financieel expert en was directeur van een firma voor investeringen, SCB Chorlco, in het Amerikaanse Atlanta. Maar hij heeft ook gewag gemaakt van een handel in porcelein met China. Volgens Bernard Poulhies, de Franse advocaat van de Amerikanen die zeggen te zijn opgelicht, zijn hun beleggingen bij Chorlco verdwenen naar de privé-re kening van Chorlton in het Franse Gra- mat. Het zou gaan om een bedrag van tenminste anderhalf miljoen grilden. Dat opent een nieuwe weg voor de Franse justitie, nog steeds op zoek naar de moordenaars. Tot nu toe is dat on derzoek in handen van de gendarmerie van Tulle. Die is er zeker van dat het gaat om professionele moordenaars. Ze heb ben nauwelijks moeite gedaan om de lij ken van de Brit en zijn Nederlandse echtgenote te verstoppen, alsof zij er ze ker van waren nooit gepakt te worden. De twee waren geboeid en hun mon den waren dichtgeplakt. Ze werden ge wurgd met een koord. Er zijn absoluut geen tekenen gevonden van een vecht partij, noch op de plaats waar de lijken zijn gevonden, noch in hun huis, waar nog een aangebroken fles wijn en een fles mineraalwater op de tuintafel ston den. De mysterieuze dubbele moord is in middels hard op weg in de Franse pers een zomerfeuilleton te worden. Er gaat geen dag voorbij zonder een halve of een hele pagina over de laatste ontwikkelin gen. Zeker is in elk geval dat de Chorltons in de herfst van 1988 in Gramat zijn ko men wonen, een stadje van 3800 inwo ners in de woeste omgeving tussen Cahors en Souillac, dat enige bekend heid geniet wegens zijn hondenschool van de gendarmerie. De burgemeester van Gramat heeft de twee in 1989 ge trouwd en is daarop met de plaatselijke notaris en de bankier uitgenodigd voor een etentje. Chorlton had hem gouden projecten voorgespiegeld voor zijn ge meente, van een houtverwerkingsfabriek met tweeduizend werknemers tot een enorm internationaal golfterrein met een luxe hotel. Uiteraard zijn inlichtingen in gewonnen in Atlanta. Die vielen goed uit, maar men bleef voorzichtig. Uiteindelijk liet Chorlton zijn plannen varen en verhuisde naar Cressensac, een gat van 600 inwoners aan de rijksweg N20 van Parijs naar het zuiden, dezelfde rijksweg waarlangs zestig kilometer noordelijker hun lijken zijn gevonden. In 1989 kochten de twee La Garnaudie, een afgelegen boerderij waar de twee nauwe lijks iemand ontvingen en waar Berna- dette zich bezig hield met de bloemen en de beesten: schapen, twee poney's en vier honden. De Franse pers, die niet aflaat de loka le bevolking te ondervragen, maakt mel ding van een paar uitzonderingen. Slechts eenmaal zijn vier keurige heren in pak uit Amerika hem komen opzoe ken. En ter gelegenheid van nieuwjaar heeft het echtpaar eens door middel van aanplakbiljetten het hele dorp uitgeno digd een borrel te komen drinken. De grote aanzet tot het zomerfeuille ton is evenwel gegeven in de Britse pers met vele, nauwelijks te controleren be weringen. Chorlton zou in Groot-Britta- nië al viermaal zijn getrouwd, daar 200.000 pond sterling belastingschuld hebben, de grote man zijn achter een overval in Londen, waar 3,5 ton goud is buitgemaakt of betrokken zijn bij een enorme drughandel. Het verschijnen van een advocaat om de belangen van de Amerikanen te be hartigen is tot dusverre de enige vastig heid in een moord op twee mensen, die net als zoveel andere buitenlanders rus tig in Frankrijk leken te willen leven. Waarom de twee zijn vermoord, wordt waarschijnlijk pas duidelijk na spitten in het verleden van de Brit. Een onderzoek dat lang kan duren omdat het zich ten minste over drie landen en twee conti nenten uitstrekt: Frankrijk, Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. De Brit zou in de hele wereld tenminste vijftien bankrekeningen hebben gehad, van waar de laatste tijd een miljoen dollar op zijn Franse bank is overgeboekt. De oor sprong van dat geld is onduidelijk. Wat zijn vrouw betreft: zij lijkt te zijn vermoord, alleen omdat zij met de man getrouwd was en de moordenaars geen getuigen wilden achterlaten. kantie hun groepscommandant De Jong op de hoogte gesteld van hun werkzaamheden voor Toorenaar. Die heeft dat niet doorgegeven aan zijn superieu ren. Pas gisteren, nadat dc dis trictscommandant via derden op de hoogte was gebracht, lichtte De long zijn baas in. Van den Bos zegt als privé- detective geen informatie te zullen gebniiken die hij als poli tieman vergaart. Het zou daar bij kunnen gaan om informatie uit het opsporingsregister, ken tekenregister, justitiële archie ven en gegevens van de Crimi nele Inlichtingen Dienst (CID). Hij vindt dat hij in zijn vrije tijd mag doen en laten wat hij wil. „Ik werk ongewapend en zon der gebruik te maken van mijn politie-legitimatie." De politie man is niet van plan de rijkspo litie te verlaten. Schedels en botten komen van Zeedijk AMSTERDAM ANP De schedels en botten die zater dag werden gevonden op het KNSM-eiland in Amsterdam zijn afkomstig van het terrein van dc Sint Olofskapel aan de Zeedijk. Dit heeft de gemeente Amsterdam gisteren bekendge maakt. Op het terrein aan de Zeedijk vinden op dit moment restaura tiewerkzaamheden plaats. Vol-- gens de gemeente was afgc sproken dat het afgewerkte zand dat daarbij weg is gehaald, op een afgesloten terrein zou worden gestort. De gemeente wist dat het zand menselijke overblijfselen bevatte. Het is nog onbekend hoe de zestig kuub zand op het openbaar toe gankelijke KNSM-eiland is te rechtgekomen. Ook is nog niet duidelijk wie verantwoordelijk is voor de stort. Het zand is in middels afgevoerd naar een af valverbrandings-installatie in Amsterdam-Noord.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3