Feiten s'NS WAT ANP6RS De PvdA-haan kraait voorzichtig oproer PAMxuuefce wudiw^pieMsr BEWAAKT I\JS-SIMS 'Inkatha-gate' speelt ANC van Mandela in de kaart Schandaal doet chief Buthelezi geen goed iwm 2z. v\t TRBii^e^ lrr noo opeens MH PE. Shamir kan weinig kanten op Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 2 Ik ZÊ.I ALLEEN) WAAB. PAT H&-T &r K PAN) HET VAN öOCjrt AAD5£UA/\ gaMAka^... EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Gewesten verward en verbijsterd over wao-plannen kabinet „Als we nu ook de koppe ling nog loslaten, dan heb ben we het hele verkie zingsprogramma gehad." Het is een typerende reac tie van een Limburgs PvdA-lid op de recente wao-besluiten van het ka binet. De achterban van de kleinste regeringspartij mort. DEN HAAG CARELGOSEUNG PETER DE VRIES De kamerleden De Visser, Moor en Spieker hebben al openlijk afstand genomen van de kabi netsbesluiten. Volgens De Vis ser moet PvdA-leider en vice- premier Wim Kok maar weg. De afdeling Rotterdam kraait op roer. De duur van een wao-uit- kering mag niet worden aange tast. Een motie van afkeuring tegen het kabinet en elke PvdA'er die de plannen verde digt, zo heet het in de Rotter damse gelederen. Maar ook el ders in de PvdA broeit het, zo leert een rondgang langs de ge westelijke besturen. „We hebben al een concept brief aan de kamerfractie klaar. Er is alleen maar onbegrip. Er zijn kaderleden die twijfelen of ze nog wel verder willen met en voor de partij." De reactie van het Limburgse gewestelijke PvdA-bestuurslid Van Haperen staat niet op zichzelf: er heerst verwarring en verbijstering al- De voorzitter van het gewest Groningen, mevrouw Brusse: „Ik ben niet gelukkig met de plannen, net zo min als de ach terban." Binnen het gewest Utrecht wil de afdeling Harme ien alle afdelingen bijeen roe pen om een gezamenlijke reac tie te bepalen. J. Roffel, secreta ris van het gewest Noord Hol land-noord, noemt de kabinets plannen „ronduit onvoorstel- Roffel noemt het allemaal „ont zettend onduidelijk" wat er gaat gebeuren. Ze kan er dan ook „geen kant mee uit". Haar Overijsselse collega G. Krouwel uit vooral kritiek op het feit dat de besluiten in de vakantietijd zijn gevallen, waardoor veel on duidelijkheid heerst over de consequenties en ook een in houdelijke discussie wordt ge blokkeerd. Unaniem is de PvdA-achterban van mening dat er iets met de wao moet gebeuren. Brusse: „De vraag is alleen hoe. Dat is essentieel. Daaraan zullen wij alles toetsen." De voorzitter van het gewest Gelderland, P. Bijl, komt met een suggestie. „Door de zeer hoge arbeidsproduktivi- Iraël moét wel instemmen met vredesbesprekingen TEL AVIV AD BLOEMENDAAL Een recente cartoon van de Amerikaanse politieke tekenaar Wright toont een groep Israëliërs die luistert naar een officiële me dedeling uit een luid spreker. Attentie Israë liërs!', klinkt het. 'Mi nister Baker is zojuist geland, mogelijk met een vredesplan op zak. Begeeft u zich zo spoe dig mogelijk naar uw dichtgeplakte kamers en zet uw gasmaskers op'. De angst voor Ameri kaanse vredesvoorstel len is in Israël diep ge worteld. Het was dan ook niet zonder reden dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken James Baker bij zijn maandag geëindigde besprekin gen met Israëlische lei ders met grote kracht de nadruk legde op één ding: Syrië en andere Arabische landen zijn voor het eerst in 43 jaar bereid direct te onder handelen met Israël. En een negatieve hou ding van de Israëlische regering zou in deze omstandigheden wei nig begrip ontmoeten bij het Amerikaanse publiek (lees: belas tingbetaler; vertaal: geldschieter voor Is raël). Zes weken geleden stuurde premier Sha mir de Amerikaanse president een brief, waarin hij meedeelde dat Israël om drie rede nen niet kon instem men met de voorge stelde conferentie. Wat dat betreft, is er sinds dien niets veranderd. Nog steeds willen de Amerikanen een waar nemer van de Verenig de Naties toelaten. Nog altijd willen ze de mo gelijkheid openhouden voor vervolgbijeen- komsten. En Shamir beschikt nog niet over dat er géén Palestijnen uit Oost-Jeruzalem deel zullen uitmaken van de Palestijnse on derhandelingsdelega tie. Niettemin is de stem ming in Jeruzalem nu aanzienlijk positiever. De Israëlische regering is door de veranderde houding van de Arabi sche landen in een po sitie gebracht waarin ze moeilijk meer 'nee' kan zeggen tegen het Amerikaanse voorstel voor een vredesconfe rentie over het Mid den-Oosten. Shamir zei maandag in het kabinet dat de toe lating van een VN- waarnemer nu de grootste concessie is die Israël moet doen, daarmee aangevend dat hij zelf niet langer dwars zal liggen. Shamir zei ook dat een definitief Israëlisch antwoord op het voor stel van Bush pas valt te verwachten, als Amerika een oplossing heeft gevonden voor het probleem van de Palestijnse vertegen woordiging. Shamir is ook vastbesloten stand te houden in zijn ver zet tegen het betrekken van Jeruzalem in de onderhandelingen. Mogelijke oplossing zou kunnen zijn dat Palestijnse inwoners van Oost-Jeruzalem deel uit maken van het Jordaanse deel van een gezamenlijke Jordaans- Palestijnse delegatie. De meesten hebben immers de Jordaanse nationaliteit. De Pales tijnen zouden dan kunnen zeggen dat Oost-Jeruzalem is ver tegenwoordigd, terwijl Shamir kan volhouden dat de delegatie be staat uit Palestijnse in woners van 'Judea, Sa maria en het Gaza-dis- trict' en Jordaniërs. Of beide kanten bereid zijn dat spel te spelen, moet worden afge wacht. Tenslotte heeft Shamir nog te maken met op positie binnen zijn re gering. Ministers van de kleine rechtse par tijen, alsmedeAriel Sharon en David Ma gen van de Likud, heb ben al laten weten dat ze niet van enig com promis willen weten. Dat is vervelend voor Shamir als hij inder daad 'ja' wil zeggen te gen de Amerikaanse voorstellen. Aan de an dere kant heeft hij de rechtse 'oppositie bin nen de regering' niet nodig om te overleven, omdat een positieve houding tegenover het vredesplan hem de steun zal opleveren van de echte oppositie in het parlement. Een bijeenkomst van verontruste w teit kunnen veel mensen het niet meer bolwerken en worden arbeidsongeschikt. Voor hen moet de arbeidsproduktiviteit omlaag. Overheid, werkgevers en vakbonden moeten verder afspraken maken om gedeelte lijk arbeidsongeschikten weer aan werk te helpen." Ook de secretaris van het ge west Friesland, J. Eijzenga, acht het terugdringen van het aantal wao'ers het belangrijkste. „Dat kan pas als er genoeg banen voor hen zijn en die zijn er niet. Ik ben er ook niet kapot van om het begrip 'passende arbeid' maar op te rekken. Om mensen veel eerder te verplichten ver weg een baan te accepteren, ook al moeten zij ervoor verhui- o'ers in de Mozes en Aaronkerk in A zen", aldus Eijzenga. Van de kabinetsbesluiten zelf blijkt de beperking van de uit keringsduur voor wao'ers onder 50 jaar het grote struikelblok, zeker als dat geldt voor bestaan de uitkeringstrekkers. Brusse: „Ik ben het met fractieleider Wöltgens eens dat mensen die al een uitkering hebben en mensen van boven de 50 ont zien moeten worden." Bijl is harder. Hij noemt het in grijpen in uitkeringen waarvoor mensen jaren premies hebben betaald, „onzorgvuldig be stuur". Alleen maatregelen voor nieuwe arbeidsongeschikten noemt hij „in principe aan vaardbaar". Roffel sluit zich FOTO NIEUW ANEFO - ROB CROES daarbij aan. Zij noemt de plan nen 'oneerlijk' voor bestaande wao'ers, die wel jarenlang pre mies hebben betaald. Ook Eijzenga wijst de aantas ting van de wao-uitkering van mensen onder 50 jaar af. Tegen herkeuring van betrokkenen heeft hij op zichzelf niets, als er tenminste reëel werk voor hen te vinden is. „Doorgaans zullen de laagstbetaalden hiervan de dupe worden. De beter gesitu eerden ontspringen de dans toch wel", aldus de Fries. Binnen het gewest Amsterdam van de PvdA wordt volgens se cretaris J. Krabbendam al gerui me tijd over de wao-problema- tiek gepraat met de volgende uitgangspunten: weinig wijzi gen aan het uitkeringssysteem, minder mensen in de wao laten komen en een vroegere inscha keling van de gemeenschappe lijke medische dienst. „Vanuit die optiek ben ik het dus niet met de plannen eens. Ze moe ten van de huidige wao'ers af blijven. Het belangrijkste is het weer aan werk helpen van ge deeltelijk arbeidsongeschikten. Op de Partijraad in september zullen we daarover zeker een motie indienen." Van Haperen meent dat nu de fractie aan zet is. „Er zullen mi nimaal aanpassingen moeten komen in de kabinetsplannen. De hoofdvraag is: weten we wel zeker dat alle andere mogelijk heden voldoende zijn onder zocht?" De Limburger zegt een krachtproef binnen de partij en het kabinet over de wao te voor zien waarbij hij, ook al zegt hij er nog niet aan toe te zijn, het woord 'kabinetscrisis' in de mond neemt. Zijn collega uit het gewest Noord Brabant-oost, F. Sluyter, vat de hele zaak als volgt sa men: „Er is niets tegen dat er wat aan de wao gebeurt. Je mag best kijken naar de hartelijke medewerking van medici bij het lozen van mensen in de wao. Allemaal tot je dienst. Maar wentel niet je kennelijke mach teloosheid om het systeem te veranderen af op de mensen die het écht nodig hebben". „Er komt grote druk op de frac tie en de bewindslieden. De wao moet blijven voor degenen die hem nodig hebben. Luiaards mag je straffen. De an deren niet. Ik voorzie het ver vroegd bijeenroepen van de Partijraad. Spontane acties. En als ze het te gek maken, steken we er een stokje voor. Er zijn kabinetten over onbenulliger zaken gevallen." Ondanks de harde stellingname blijkt er in de PvdA-gewesten nog geen meerderheid voor het wegzenden van de PvdA-top, inclusief leider Kok. Brusse: „Ik betreur het dat De Visser nu al roept dat Kok maar weg moet. We moeten zorgvuldig reage ren, niet zomaar iets roepen." Kouwei: „Ik wil nu Kok en Ter Veld wel eens horen in hun ver dediging, zodat we kunnen af wegen of er niet ergens anders bezuinigd kan worden. Ik wil ze niet onderuit halen, maar ik vraag me wel af of we hiervoor in het kabinet zijn gestapt." Ook Krabbendam wil Kok en Ter Veld zelf wel eens horen over de kabinetsbesluiten. „Roepen om aftreden of crisis vind ik te emotioneel. We moe ten de-discussie goed voeren, en we zien wel of het vechten wordt." Alles leek de Zuidafrikaanse re gering de laatste maanden mee te zitten. De economische sanc ties werden afgezwakt. Deelna me aan de Olympische Spelen in Barcelona lijkt vrijwel zeker. President De Klerk wordt in het buitenland beschouwd als een staatsman van allure. Door het schandaal dat nu al Inkatha-ga te is gedoopt, dreigt De Klerk al het laediet dat hij in binnen- en buitenland had verworven, te verspelen. Verleden week onthulde het weekblad de Weekly Mail dat de Zuidafrikaanse politie 175.000 gulden op de rekening van de Zulubeweging Inkatha had overgemaakt. Deze betalingen waren, aldus politieminister Vlok, bedoeld om twee manifes taties van Inkatha, in november 1989 en maart 1990, tegen de internationale sancties tegen Zuid-Afrika te financieren. Het geld was afkomstig uit een speciaal fonds voor een wereld wijde campagne voor de bestrij ding van sancties en was verge leken bij wat de voorstanders van sancties uit het buitenland ontvingen, een fooi, aldus Vlok. Het is een redenering die niet langer dan 10 seconden stand houdt. Uit de door de Weekly Mail gepubliceerde geheime politiedocumenten blijkt, dat het geld vooral nodig was om de positie van Inkatha in de provincie Natal te versterken. Inkatha-leider Buthelezi was bang dat zijn beweging het on derspit zou delven tegen het ANC van Nelson Mandela, de aartsrivaal van Inkatha. Het is daarom op zijn zachtst gezegd opmerkelijk dat na de bijeen komst in maart 1990 het aantal gewelddadige confrontaties tus sen ANC- en Inkatha-aanhan- gers in de provincie Natal op vallend toenam. Na de onthullingen van de Weekly Mail lijken de beschul digingen van ANC-leiders dat de regering de kant van Inkatha heeft gekozen en dat het leger en de politie de Inkatha-strij- ders metterdaad steunen bij de gevechten in de zwarte woon oorden, nauwelijks meer te weerleggen. De regering probeert zich nu anders te verdedigen. Onder zoek naar de activiteiten van geheime diensten heeft volgens regeringswoordvoerders geleid tot een drastische beperking van het aantal geheime opera ties. De betalingen aan Inkatha vonden plaats vóór de regering haar onderzoek had voltooid, aldus de woordvoerders. Wat zijn de gevolgen van deze affaire? De reputatie van De Klerk zal in binnen- en buiten land ongetwijfeld averij oplo pen. De bekende anti-apart - heidsactivist Alan Boesak noemde De Klerk onlangs een typische vertegenwoordiger van de Nationale Partij, ofwel geen haar beter dan zijn voorgangers. Veel zal nu afhangen van de manier waarop hij deze affaire aanpakt. Voor Inkatha-leider Buthelezi zijn de onthullingen een katastrofe. Zijn geloofwaar digheid als een onafhankelijk zwarte leider is, buiten zijn machtsbasis in Natal, aan flar den. De onderhandelingen tussen het ANC en de regering zullen verder worden vertraagd. Het ANC zegt terecht dat het geen vertrouwen kan hebben in be sprekingen met een tegenstan der die ter kwader trouw is ge bleken. De onthullingen in de Weekly Mail komen bovendien daags na een aantal opmerkelijk ge matigde uitspraken van Nelson Mandela. Mandela vroeg De Klerk onder meer om een ge baar opdat de onderhandelin gen zouden kunnen worden hervat. Dat gebaar zal nu wel royaal moeten worden: de hoof den van de ministers Vlok en Malan bijvoorbeeld. Voor het ANC moet 'Inkatha- gate' overigens een godsge schenk zijn. De achterstand in public relations die Mandela op De Klerk had. is nu in één klap verdwenen. Zulu-leider ontkent steun Zuidajrikaanse bewind in alle toonaarden JOHANNESBURG. AP-Rtr Volgens Inkatha-leider Mango- suthu Buthelezi zou hij zelfs met de duivel onderhandelen als dat zou leiden tot vrede en gelijkheid in Zuid-Afrika. Som mige van zijn tegenstanders be weren echter dat hij zelfde dui vel is. Het schandaal over de ge heime regeringsfondsen voor Inkatha heeft de reputatie van Buthelezi geen goed gedaan. De regering heeft toegegeven Inkatha financiële steun te heb ben gegeven. Volgens functio narissen was een deel van het geld bestemd voor campagnes tegen de economische sancties tegen Zuid-Afrika. Door de ont hulling van het Inkatha-schan- daal dreigen de onderhandelin gen over het afschaffen van de apartheid te ontsporen. Chief Mangosuthu Buthelezi wordt inmiddels door veel zwarten beschuldigd van het heulen mqt de blanke heersers. Buthelezi (62), een afstamme ling van Zulu-krijgerkoningen die bloedige veldslagen uitvoch ten met de blanken, ontkent ten stelligste dat hij op de hoogte was van de geheime betalingen. „Ik zou me moeten laten nakij ken, indien ik bereid zou zijn geweest tegen het ANC te vech ten voor maar 250.000 rand (180.000 gulden)". Zijn vijanden zeggen echter dat dit jongste in cident precies past in het pa troon van zijn samenwerking met de opeenvolgende blanke regeringen. De eerste schreden van Buthe- Chief Mangosuthu Buthelezi (links) is een afstammeling van Zulu-krij gerkoningen die bloedige veldslagen uitvochten met de blanken FOTO AP lezi op weg naar naar zijn huidi- leli. Momenteel staat hij aan het ge machtige positie als stam- hoofd van de regering van hoofd werden gezet toen de re- Kwazulu, een van de tien kunst- gering in Pretoria hem steunde matig gevormde zwarte thuis- in een twist met zijn broer Mee- landen die door het apartheids regime zijn geschapen. Zijn po litiechef werd door Pretoria be noemd en de politie van Kwazulu werkt nauw samen met die van Zuid-Afrika bij het aanpakken van de gevechten tussen aanhangers van het ANC en de Inkatha in de provincie Natal. Terwijl het ANC streed tegen het blanke regime en vele lei ders van de organisatie in de gevangenis wegkwijnden, leidde Buthelezi een thuisland dat al leen maar in het leven was ge roepen om blanken gescheiden te houden van zwarten. Zelf zegt Buthelezi dat hij zijn pro minente positie binnen de Zulu-gemeenschap, de grootste etnische groep in Zuid-Afrika, gebruikte om de apartheid van binnen uit te bestrijden. De Inkatha-leider haalde in het openbaar vaak uit naar de apartheid en weigerde steevast de door Pretoria aangeboden onafhankelijkheid van Kwazulu te aanvaarden. Ook wilde hij over een aantal belangrijke kwesties niet met de Zuidafri kaanse regering onderhandelen, voordat ANC-leider Mandela op vrije voeten was gesteld. In de jaren zeventig zag het er aanvankelijk naar uit dat Inka tha kon rekenen op aanzienlijke steun onder de zwarte bevol king. Mede omdat andere zwar te organisaties werden verbo den. In de jaren tachtig begon nen ANC-aanhangers die posi tie aan te tasten en in de pro vincie Natal, de machtsbasis van de Zulu's, brak een bloedige en hevige strijd uit. Vorig jaar nam de strijd af, maar niet nadat duizenden mensen om het leven waren gekomen. Het ANC lijkt in de provincie in middels de controle te hebben veroverd over grote delen van de stedelijke woongebieden, terwijl Inkatha nog de scepter zwaait in de traditionele dorpen op het platteland. liepeil rekenen op de steun van ongeveer twee pro cent van de 27 miljoen Zuidafri kaanse zwarten, voornamelijk in Natal. Minstens 50 procent van de zwarten zegt achter het ANC te staan. De organisatie heeft een brede steun dwars door etnische en raciale scheidslijnen heen. Veel waarnemers denken dat Inkatha en president De Klerk's Nationale Partij proberen een anti-ANC-coalitie te smeden die samen zou moeten werken met enkele andere organisaties van minderheden. Ondanks de moeilijkheden waarin Buthelezi nu verzeild is geraakt, zegt hij vastbesloten te zijn een rol te spelen als de zwarten uiteindelijk aan de on derhandelingstafel gaan zitten om met de regering een grond wet op non-raciale basis op te stellen. „Als mensen denken dat de toekomst van ons land be paald kan worden zonder een rol voor Mangosuthu Buthelezi, moeten ze zich eens laten nakij ken", zei hij het afgelopen weekeinde.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2