Leidsch Dagblad Student is basisbeurs sneller kwijt Joegoslavisch overleg mislukt Directie nog onzeker over herstel KLM Overname op til voor Beach Hotel Tour gaat naar kookpunt Politiechef moet 25.000 gulden smartegeld betalen 30 TOT 60% BEL: 071-161395 .BEaCHik^JEL. sr.' «em Arkctea NIEUWSLIJN Richard Witschge naar Barcelona Richard Witschge is vanochtend met spoed naar Barcelona ver trokken. Samen met zaakwaarnemer Rob Jansen en een Ajax- bestuursdelegatie, stapte hij op het vliegtuig richting Spanje. Witschge verwacht vandaag zijn handtekening te zetten onder een contract dat hem voor meerdere jaren bindt aan Barcelona, de club van Johan Cruijff. De transfersom van de 21-jarige mid denvelder schommelt tussen de 7 en 8 miljoen gulden. De kan sen om door Ajax te worden ingelijfd zijn daarmee voor Leide- naar Alphons Groenendijk flink gestegen. De Roda JC-midden- velder en Ajax onderhandelen daarover deze week. Amstelvener verdrinkt in zee Noordwijk Een 69-jarige man uit Amstelveen in gistermiddag bij Noordwijk verdronken in zee. De strandpolitie trof hem 500 meter uit kust drijvend aan. Vermoedelijk is hij tijdens het zwemmen onwel geworden. Reanimatiepogingen van de reddingsbrigade en.am- bulancepersoneel mislukten. De Amstelvener was een dagje met zijn vrouw naar het strand. SCHIPHOL BILL MEYER Het is onzeker op welke termijn de grote bezuinigingsoperatie bij de KLM vruchten gaat afwer pen. De directie kan nog niet zeggen of het recordverlies van 630 miljoen van het afgelopen boekjaar al in het lopende jaar kan worden omgebogen. Daar voor zijn er te veel onzekerhe den, zoals het trage herstel van het vervoer, valutaschommelin gen en de brandstofprijs. Dat staat in het vanmiddag gepre senteerde jaarverslag. Het ver voer groeide het afgelopen jaar aanzienlijk. Het vrachtvervoer nam met zeven procent toe, ter wijl het passagiersvervoer vier procent groeide. WETENSCHAP De computer straks op de stoel van de rechter Het Beach Hotel aan de Konin gin Wilhelminaboulevard in Noordwijk onderhandelt met een aantal kandidaten voor overname van het vier-sterren- hotel. Men verwacht dat de on derhandelingen over zes tot acht weken tot resultaat leiden. Alle kandidaat-kopers hebben zich bereid verklaard het hotel op de huidige wijze en met het bestaande personeel te blijven exploiteren. Beach Hotel, dat behoort tot de vijf grootste hotels van lSJoordwijk aan Zee, is vorige week maandag surséance van betaling verleend. Volgens het managersduo H. Westland en A. Scheltes liggen aan die stap door de aandeelhouders geno men geen financiële moei- Dodental bij Olifantenpas boven duizend Bij hevige gevechten om een le gerkamp in het noorden van Sri Lanka zijn gisteren 112 Tamil- guerrillastrijders gedood. Hier-, mee is het aantal doden bij de strijd om de Olifantenpas tot boven de duizend gestegen. Volgens een militaire zegsman zijn er 930 rebellen en 87 solda ten gesneuveld. Sinds 10 juli belegeren dë Ta- mii-tijgers het legerkamp nabij de Olifantenpas. Die verbindt het schiereiland Jaffna, een Ta- mil-bolwerk, met de rest van Sri Lanka. De soldaten worden be stookt met mortieren, granaten en geweren. Een 2.000 man sterke ontzet tingsmacht probeert sinds 14 juli de 800 verdedigers van het militaire kamp te bevrijden maar tot nu toe zonder succes. Het is de grootste actie van de Tamil-tijgers, sinds ze acht jaar geleden hun strijd voor een on afhankelijk Tamil-gebied be gonnen. Kroatische president verwacht oorlog De besprekingen over de toe komst van Joegoslavië zijn mis lukt. Het overleg tussen de Joe goslavische leiders in de Mace donische hoofdstad Ohrid werd vanmorgen niet meer hervat. De Kroatische president Tudj- man was gisteren al ijlings te ruggekeerd naar Zagreb, waar hij de Kroaten in een dramati sche tv-toespraak opriep zich „voor te bereiden op oorlog". Tudjman deed zijn oproep nadat in Kroatië zeker 20 doden waren gevallen bij gevechten tussen eenheden van de Kroati sche Nationale Garde en Chet- niks, Servische extreem-natio nalisten. Het waren de zwaarste gevechten sinds Kroatië zich op 25 juni onafhankelijk verklaar de. De Chetniks willen met hun aanvallen in Kroatië voorkomen dat Kroatië zich afscheidt zon der 'Servisch grondgebied' op te. geven. In Kroatië woont een grote Servische minderheid. De Kroatische regering eiste vanmorgen dat de EG-waame- mers, die in Joegoslavië toezien op naleving van het akkoord van Brioni, zich ook gaan bezig houden met de gevechten tus sen Serven en Kroaten. De strijd in Kroatië is destijds op het ei land Brioni niet ter sprake ge weest. Kroatië beschuldigt het Joegoslavische Volksleger, dat de strijdende partijen in de re publiek moet scheiden, van steun aan de Chetniks. Tudjman en de federale pre sident Stipe Mesic (een Kroaat) eisten gisteren in Ohrid dat het leger zich niet alleen uit Slove nië maar ook uit Kroatië terug trekt. De overige leden van het collectieve presidentschap en de leiders van de andere repu blieken willen dat Kroatië eerst zijn Nationale Garde en andere milities ontbindt. GAP» DICK HEUVELMAN In de Tour de Fran ce ging het er giste ren letterlijk en fi guurlijk heet aan toe. Terwijl de tem peratuur was opge lopen naar 42 gra den Celsius sloeg, na een rustig begin van de 16e etappe tussen Alès en Gap, de vlam in de pan tijdens een op het oog onbeduidend bergsprintje. De Italiaan Clau- dio Chiappucci gaf daar het sein voor een grootscheepse aanval op de gele trui van Miguel In- durain. Na 50 kilo meter jagen kwam de Spanjaard echter ongeschonden uit de hevige strijd, waarin Chiappucci zijn landgenoot Bugno en de Frans man Fignon inspi reerde tot grootse daden. De succes volle verdediging van Indurain ging niet zonder hand en spandiensten van vaderlandslie vende aard, hem aangeboden door de Amaya-ploeg. Ook van Franse zij de (RMO) kon hij op assistentie rekenen. Nadat deze coup was verijdeld, toog Greg LeMond ten val. Hij hield wel enige winst aan zijn inspanningen over, zij het slechts 26 se conden. In Gap moest de Ameri kaan de ritzege ech ter laten aan de Ita liaan Marco Lietti, waarmee diens team (Ariostea) de derde hoofdprijs op rij pakte. Bruno Cenghialta (zater dag in Castres) en Moreno Argentin (zondag in Alès) gingen hem voor. Zie verder de sport pagina's Philips doet computers aan Digital over Philips verkoopt zijn divisie in formatiesystemen aan het Ame rikaanse computerbedrijf Digi tal. Dit hebben beide bedrijven vanmorgen bekendgemaakt. Het beginselakkoord is inmid dels voorgelegd aan de vakbon den. De verkoop betreft de afde ling voor computersystemen voor financiële instellingen en kleine en middelgrote bedrij ven. Op het gebied van personal computers blijft Philips zelf ac tief. Ook de dicteersystemen -en smart-card activiteiten zijn van de verkoop uitgesloten. Het Beach Hotel gezien vanaf de N( lijkheden ten grondslag. De kem van het probleem bij het hotel is volgens het mana gement een aantal niet op te lossen conflicten tussen de hui dige eigenaars van het hotel. Beach Hotel is gedeeltelijk ei gendom van 'Exploitatiemaat schappij Beach Hotel 2' en voor een ander deel van een aantal particulieren. Die laatsten heb ben 58 van de 84 kamers in be zit en vormen samen de 'Ver eniging van Eigenaren'. Conflic ten tussen de exploitatiemaat schappij en de Vereniging van Eigenaren hebben tot de huidi- jrawijKse Douievara. foto hielco kuipers ge situatie geleid. Om een oplossing te forceren, hebben de aandeelhouders sur séance voor de eigen exploita tiemaatschappij gevraagd. Het resultaat daarvan is dat een be windvoerder is benoemd. Die bekijkt hoe de problemen kun nen worden opgelost. Volgens het management is de bewind voerder, de Alphense jurist W. la Gro, tot de conclusie gekomen dat verkoop van het hotel al thans het gedeelte dat nu eigen dom is van de exploitatiemaat schappij de beste oplossing KUNST Zangeres Elly Ameling reist de hele wereld door LEIDEN Ook in hoger be roep 15 maanden voor incestpleger Basisbeurs stopt bij niet halen propedeuse Studenten die hun propedeuse niet in één jaar halen, verliezen hun basisbeurs. Het totaalbedrag van hun stu dietoelage gaat niet omlaag, maar bestaat vanaf dat mo ment geheel uit een aanvullende lening die met rente moet worden terugbetaald. Zodra ze hun propedeuse hebben behaald, krijgen ze weer een basisbeurs, die niet hoeft te worden terugbetaald. De maatregel gaat op 1 au gustus 1992 in. Kamer vorige maand laten we ten in een tot nu toe niet opge merkte brief. Daarin kondigt hij ook aan dat de basisbeurs in 1993 omlaag gaat. Nu krijgen uitwonende studenten 570 gul den per maand en itwonende 235. Aan welke nieuwe bedra gen het kabinet denkt, wordt volgens een woordvoerder van het ministerie op Prinsjesdag bekend. In ruil voor de verla ging van de basisbeurs wordt de aanvullende beurs verruimd. Vorige week maakte minister Ritzen van onderwijs bekend dat de rente op die aanvullende beurzen omhoog gaat en wordt opgetrokken naar de marktten - te. Het is nog niet bekend of die renteverhoging per 1 januari of per 1 juli volgend jaar ingaat. Lubbers schrijft in zijn brief ook dat het kabinet de eigen bij drage van studenten aan hun OV-jaarkaart wil aanpassen aan de tariefstijgingen in het open baar vervoer. Nu kost de OV- kaart de studenten zestig gul den per maand. Op 1 januari gaat een treinkaartje gemiddeld zes procent meer kosten, wat betekent dat de OV-kaart 3,60 gulden per maand meer gaat kosten. Voor middelbare scholieren van 18 jaar en ouder die meer dan een keer blijven zitten of zakken voor hun eindexamen, gaat de zelfde maatregel gelden. Zij krij gen hun basisbeurs pas weer te rug zodra ze zijn geslaagd voor hun eindexamen en zich aan melden voor een hogere be roepsopleiding of het weten schappelijk onderwijs. Premier Lubbers heeft dat de BRENGT OPLOSSINGEN AAN HET LICHT. Vraag de uitgebreide brochure aan. Nijman Lichtreklame maakt deel uit k van Nijman Haarlem B.V., IK Postbus 9570,2003 LN Haarlem, tel. 023-319309, fax 023-314939. Marco Lietti zorgde voor de derde achtereenvolgende etappe-zege van de Ariostea-ploeg. foto epa pierre andrieu Bij de ontruiming van een terrein met een alternatief cultuurcentrum in Hamburg kwam het vanochtend tot gewelddadigheden tussen demonstranten en politie. Verscheidenen mensen raakten gewond; ook werden ar restaties verricht. De demonstranten keerden zich tegen de bouw van woningen op het terrein. foto epa Bij de overdracht zijn onge veer 7000 mensen betrokken, waarvan 1800 in Nederland en 5200 in de rest van Europa. Zij treden allemaal in dienst van Digital. De verkoop moet in ok tober zijn beslag krijgen. Over de prijs zijn geen mededelingen gedaan. Dinsdag 23 juli 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39602 Losse nummers f 1,45 Beatrix lang weekeinde bij Claus Koningin Beatrix heeft een lang weekeinde bij prins Claus door gebracht. Ze was van donderdag tot en met maandagmorgen in Den Haag, waar de prins in het Bronovo-ziekenhuis verblijft. Daarna vertrok ze weer naar Italië om vakantie te houden met haar drie zoons. Er was gisteren nog steeds geen duidelijkheid over de ernst van de nieuwe depressieve klachten van de prins. SHOWROOM-MODELLEN VANDAAG GEKOCHT-MORGEN IN HUIS-NU MET KORTINGEN VAN: DEN HAAG ARTHUR MAANDAG foto cpd peter foppe De Haagse hoofdcommissaris van politie moet een rechercheur van zijn korps een netto-schadevergoeding betalen van 25.000 gulden. Dit heeft de Centrale Raad van Be roep bepaald. De raad stelt vast dat korpschef J.L. Brand zich bij herhaling niets heeft aangetrokken van rechterlijke uitspra ken. En zeker van een hoofdcommissaris mag anders worden verwacht, aldus de centrale raad. De betrokken brigadier/rechercheur werkte bij de Criminele Inlichtingendienst. In juni 1987 werd de man door de hoofd commissaris overgeplaatst. Hij had zonder enig overleg informatie over vrouwenhan del achtergehouden en op eigen houtje ac tie ondernomen. De brigadier stapte daarop in een spoed procedure naar de voorzitter van het amb tenarengerecht in Den Haag. Deze draaide het overplaatsingsbesluit om formele rede nen terug. De voorzitter stelde vast dat de Haagse hoofdcommissaris buiten zijn boekje was gegaan. Hoofdcommissarissen hebben niet het recht politie-ambtenaren over, te plaatsen. Dat moet de burgemeester doen. Het gevolg van de uitspraak was dat de rechercheur weer aan het werk zou kunnen. Dat gebeurde echter niet. Hoofdcommissa ris Brand bood de brigadier wel een baan aan, maar weigerde de man zijn oude func tie terug te geven. De daarvoor noodzakelij ke vertrouwensbasis zou ontbreken. ,,De door u in deze zaak gedane uitspraak kan dit vertrouwen niet herstellen", liet Brand in een brief aan de rechter weten. Daarop wendde de betrokken politie functionaris zich opnieuw tot de voorzitter van het ambtenarengerecht. En weer kreeg de man gelijk. Maar ook dit keer legde de commissaris de uitspraak naast zich neer. De hoogste functionaris van het Haagse korps stelde dat hij daartoe op grond van de ambtenarenwet het recht heeft. Het ambtenarengerecht steunde vervol- Geen krant ontvangen? SERVICE HET WOORD IS AAN De meeste Nederlanders houden meer van tientjes dan van elfjes. Oerd de Ley VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen - RTV Show - Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 17 HET WEER Verwachting voor woensdag Lagere temperaturen Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, vooral vannacht ook met onweer. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden. Middagtem- peratuur rond 20 graden. Wind vannacht draaiend naar zuidwest, overwegend matig, kracht 3 a 4, overdag aan de kust en op het IJs- selmeer toenemend tot krachtig, 6. Doorschakelen telefoon kost verzekerde geld GOUDA ALTAN ERDOGAN Mensen of bedrijven die een brandpolis of elektronica- en kostbaarhedenverzekering met een alarm-clausule hebben af gesloten, kunnen door de nieu we doorschakeldienst van de PTT het recht op schadeloos stelling verliezen. In zo'n alarm clausule staat dat als een alarm installatie niet funcioneert, de verzekerde het recht op een schadevergoeding verliest. Al eerder werd bekend dat de zogeheten '*21*-dienst' van de PTT alarm-installaties uitscha kelt die werken op een kiestoon van de telefoon. Diverse verze keringsmaatschappijen, waar onder Goudse Verzekeringen, hebben inmiddels hun tussen personen en relaties een brief gestuurd waarin ze voor de ge volgen waarschuwen. Ze advi seren verzekerden voorlopig hun telefoon niet door te scha kelen. gens echter zijn voorzitter en liet van Brands standpunt niets heel. De recher cheur kreeg een schadevergoeding van 5.000 gulden toegekend. De Haagse korpschef was het daarmee geheel oneens en stapte naar de Centrale Raad van Be roep. Ook dit college heeft thans het ongelijk van de hoofdcommissaris vastgesteld en tilt daar zwaar aan. Juist van een politiecom missaris mag immers worden verwacht dat hij voldoet aan wettelijke verplichtingen en rechterlijke beslissingen eerbiedigt en uit voert, zo wordt gezegd. Daar komt volgens de centrale raad nog bij dat de hoofdcommissaris bij herhaling beslissingen die aan duidelijkheid niets te wensen over lieten, naast zich neer heeft gelegd. De Centrale Raad van Beroep vindt de zaak zo ernstig dat de eerder toegekende schadevergoeding veel te laag wordt geacht. Een netto-bedrag van 25.000 gulden is het gevolR. h Dagblad ummer 10050 i <JB Leiden jJ .,°A 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1