Sport Indurain stevig aangepakt l«FK Peter Post is al blij met buitenlandse subtopper Ploeg van Buckler in hotel van PDM LETOUR Rooks rijdt het liefst meteen naar zijn hok Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS V N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: HENK BUIS 15 NIEUWSLIJN Greg LeMond schaft ventilator aan Greg LeMond heeft een ventilator gekocht. De meeste hotels waar hij met zijn Z-ploeg wordt ondergebracht hebben geen air conditioning. Lemond: „Ik heb toch recht op een goede nacht rust". Minder boetes voor afzetten van helm Zonder helm rijden wordt een goedkoper grapje voor de renners dan verwacht. De F1CP (internationale profsectie) wil voor de bergetappes een uitzondering maken en de boetes intrekken. De regels zouden voor de warme maanden juni, juli en augustus worden versoepeld. Hoe doen jullie dat toch met die hotels, is een vraag die je als Tourvolger dikwijls wordt ge steld. Die krijg je zeker van de Tour? Nou, niet dus. De Tour confiskeert dit jaar al 1100 bed den voor zichzelf, de andere 2400 volgers staat niets anders te doen dan een reisbureau in te schakelen, of het persoonlijk te regelen als ze doortastend ge noeg zijn. En dan zie je heel wat van Frankrijk, reken maar! Vijftig ki lometer westwaarts, en de vol gende start is honderd kilome ter naar het oosten. Zo kom je wel weer aan de 7500 kilometer, deze ronde. Bij de 1100 Tourbedden zit ten ook de hotels van de ploe gen. Normaal is dat ze een paar weken van tevoren van de Tour organisatie krijgen doorge- briefd, waar er in plaats X kan worden geslapen. De hoofd- soigneur van de ploeg neerflt dan met de hoteldirectie het menu voor die avond door, in clusief de aanpassingen voor de renners. Dat één en ander niet altijd even soepel verloopt, vertelde Jan Raas gisteren over het on derkomen van zijn ploeg in Gap. Drie dagen voor de start in Lyon kreeg hij de hotellijst voor deze Tour. Ijlings ging assistent Van der Schueren aan de slag. In de meeste gevallen was het okee, maar in het contact met hotel Mauberet-Combassive in St. Bonnet en Champsaur (bij Gap) luidde het antwoord: „Buckler? Tour de France? Wij kennen geen Tour de France, en helemaal geen Buckler." Raas heeft lang gedacht dat er een grap werd gemaakt. Zijn gasten voor gisteren aan de voet van de Alpen, onder wie staats secretaris Simons, werden on dergebracht zo dicht mogelijk bij St. Bonnet. Tót hij dus zon dag hoorde, dat er een hotelwij ziging voor de maandagnacht was aangebracht: Mauberet- Combassive moest worden ver vangen door La Ferme Blanche in Gap. Het oorspronkelijke PDM-hotel. Raas vindt het nogal onfat soenlijk dat een Tour-organisa tie zo met de belangen van ren ners en sponsors omgaat. Hoe krijg je je gasten op tijd in een hotel, dichtbij de ploeg? En, een minstens zo belangrijke vraag: hoe regel je op zo'n korte ter mijn de aanpassingen van het menu? Van voor naar achter jagen Gert-Jan Theunisse, Laurent Fignon, Gianni Bugno en Claudio Chiappucci klassementsleider Miguel Indurain de stui pen op het lijf. De vluchters hielden echter geen stand. foto anp Tot diep in de middag heerste er gisteren voorna melijk stilte op de Tourra dio. De rauwe, veelal opge wonden stem van Albert Bouvet, de rechterhand van Ronde-directeur Jean- Marie Leblanc, had in het geheel niets te melden. Voor het eerst sinds de start in Lyon wandelde het peloton bijna ouderwets traag. GAP DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Begrijpelijk, want de Provence liet zich weer eens als een on draaglijke bakoven gelden. Tus sen Alès en Gap was de tempe ratuur tot 42 graden (celsius) opgelopen. Vandaar dat de ka ravaan, incluis al zijn volgers, gebukt ging onder zware deken van loomheid. Alleen de water dragers hadden het druk. Het bleek stilte voor een storm te zijn. Die brak los op de enige helling in het parcours, de Cöte de Saint-André, na 145 ki lometer toeristisch peddelen. Pas in Gap, waar de Italiaan Marco Lietti een hattrick scoor de voor de Ariostea-ploeg, kon de stormbal uit de mast worden De verrassingscoup, die de hel in het peloton deed losbre ken, voltrok zich op initiatief van Claudio Chiappucci, wie anders. De Italiaan wilde voor alle zekerheid nog wat puntjes pakken ter versteviging van zijn troon als bergkoning. In zijn wiel waren echter ook Laurent Fignon en Gianni Bugno mee- geslopen, alsmede zes andere renners, onder wie het weer op geknapte duo Rooks Theunis se. Nadat de koppen razendsnel waren geteld en was gebleken dat gele-truidrager Indurain, de nummer twee Mottet, alsook LeMond deze slag aan zich voorbij hadden laten gaan, was meteen de gort gaar. Er ontspon zich vervolgens een boeiend wielergevecht. Het trio Bugno, Chiappucci en Fignon, liep zich uiteindelijk stuk op een onvervalste Spaan se combine, met assistentie van enige Franse huurlingen. Op hen viel overigens niets aan te merken, aangezien zij onder de vlag van RMO stonden geregi streerd, de ploeg van Mottet. Dat bondgenootschap was zui ver op de graat. Heel anders lag het met de assistentie die Indu rain c.s. van de Amaya-equipe kreeg. Die zal ongetwijfeld duur betaald zijn, want ook in ren nerskringen gaat alleen de zon voor niets op. Aanvankelijk leken ook de formaties van Once en Clas, eveneens van Spaanse signa tuur, genegen hand- en span diensten te verrichten voor In durain. Chozas (Once) en Espi- nosa (Clas) konden blijkbaar niet tot een akkoord komen met Delgado, de 'stille' generaal van het tegenoffensief. Deze tricots vielen al snel weg uit de kop van het peloton. Wel had 'Perico', zoals de bijnaam van Indurains mentor Delgado luidt, het voor elkaar gekregen dat Mottets RMO met hem (en Indurain) in de slag ging. Die welwillende hulp bleek uiteindelijk van doorslaggevende betekenis bij het neutraliseren van de ener verende vlucht van Bugno. Fig non en Chiappucci. Last Naast dit drietal hadden zich nog zes renners in de frontlinie gemeld: behalve Rooks Theu nisse waren dat de aftredende bergkoning Claveyrolat, de Belg Bruyneel, de Spanjaard Leaniz- barrutia en de Fransman Phi- lipot, die namens Indurain een oogje in het zeil hield. Deze zes bleken evenwel meer tot last dan tot lust. Zo af en toe deed er iemand (Theunisse) een 'trapje' mee, maar het mocht nauwe lijks naam hebben. Wellicht dachten de Grote Heren dat ze het alleen wel af konden en ver zuimden ze hun compagnons een aantrekkelijke beloning in het vooruitzicht te stellen. Gezien hun innige band is het niet vreemd dat Rooks er de zelfde gedachten op na hield. Bleven er nog vier anderen over. Twee ervan hadden een legitie me reden om te passen. Cla- ALES PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER En dan is er ook nog Panasonic. „Panasonic Sportlife", corri geert Peter Post. Maar, waar ei genlijk, in de Tour? „We rijden goed, we laten ons zien, maar het onbreekt aan winnaars. Je moet geluk heb ben. En ik heb in jaren niet zo goed in het klassement gestaan als nu met Fondriest. Elfde." (Tiende zelfs, na de rit naar Gap). Panasonic is een 'buiten landse' ploeg geworden, met al leen Marc van Orsouw als oran je baken. Desondanks filmt Mart Smeets die ochtend op een terras in Alès manager Post en zijn ploegleiders, Walter Planckaert en Theo de Rooy. Omdat Post er zelf nog wél bij hoort. Maar wat nu de betrokken heid is bij het Nederlandse wiel rennen met zijn ploeg? De be knopte weergave van een ge sprek aan een koffietafel. „Ik heb met Fondriest ie mand binnen gehaald, waar de Italiaanse kranten vol van staan. Ik heb nog nooit zoveel publici teit gehad in Italië als met deze renner. Dat telt voor een spon sor. Ik houd ook van dat type renner. Gaat in de aanval, vliegt er iedere dag in." Maar ook hij heeft (nog) geen etappe gewonnen. „Dan moet je afmakers heb ben. Of sprinters. Maar als die het niet maken, zoals ze het al het hele jaar niet maken. Lud- wig - de leeftijd, hè. Een sprinter van boven de dertig, daar komt sleet op. Bovendien, hij is ver westerd, heeft een huisje ge kocht, vrouw, kinderen, is bezig met andere dingen. Is niet zo gedreven als vorig jaar. Dat is geen kritiek, maar gezonde kri tiek Ik moet eigenlijk nóg een sprinter hebben, die hem kan leiden. Maar ja, dan roept hij weer dat hij zijn eigen weg wel zoekt." Dan blijf je dus in de anoni miteit. „Heel veel ploegen hebben nog niets laten zien. Maar wij kunnen nog iets doen in de wedstrijd. Alleen, de uitslagen, hè." Vroeger was je iedere Touroch tend het middelpunt van ge sprek. Die tijd is niet meer. Hoe verwerk je zelf die anonimiteit? „Het is normaal dat het oog gericht is op Breukink, Van Pop- pel, Nijdam, Rooks, Theunisse, Maassen - dat zijn de top-Ne- derlanders, en die rijden niet bij mij. Dat doet mij geen zeer, nee. Ik spreek veel mensen: het is niet gezellig, niet leuk meer bij die ploeg. Maar dat is stuk gegaan door de omstandighe den. Ik had drie jaar doorgewild met Rooks, Theunisse, Van Poppel, noem maar op. Door bepaalde omstandigheden is dat allemaal afgebroken, en dat kun je tegenkomen. Dan moet je reorganiseren, en dan wordt het zo, dat je bij buitenlandse renners terecht komt. En ik moet zeggen: ik voel me erg happy." Maar je kunt toch niets doen met Zhdanov voor een Neder lands publiek? „Nee, daar moet je ook niet mee aankomen. Daar heb ik be grip voor." Je bent gelukkig, zeg je. Meen je dat nou? „Het doet mij geen pijn. Acht tien jaar heb ik die ploeg, en als het dan niet anders meer kan, dan moet het zo maar." De ploeg-LeMond kun je over nemen. „Die is me te duur voor 1992. Omdat ik zelf nog met doorlo pende contracten zit. Dus kijk ik naar 1993. Ik weet dat het qua sponsoring heel slecht gaat, dat er weinig nieuwe sponsors in aantocht zijn. Dus heb je kans dat wij een hele georganiserde ploeg gaan overnemen. Op een buitenlandse licentie, ja. Dan ben je wel niet meer zo Neder lands, maar dat moet dan maar. Dan krijg ik toch weer een beetje nationaal gevoel in een ploeg. En of dat nou Spanje is, of Frankrijk, Italië - dat is me om het even. Ik heb achttien jaar gebakken gezeten aan Ne derland, ik zit er niet meer aan gebakken. Zeg maar welke ren ners ik moet nemen? Ik heb ze gehad, het is niet gelukt - dat is het zaken doen." Eerlijk - wil je zelf nog wel? „Het management van een ploeg, zoals ik dat nu doe, be valt me heel goed. Ik ben er nog bij betrokken, ik houd van de wielersport, en ik houd me met andere dingen bezig." Wat vind je van deze Tour? „Ik vind het een prachtige Tour. Ik heb vorige week vrijdag natuurlijk niet aan het front ge zeten, maar ik vond het zó mooi!" Maar je 'ziet' het alleen op de radio. Andere functie, ver van de klassementstoppers? „Ja, ik hoor het alleen. Maar toch zie ik het beeld voor me. En 's avonds kijk ik naar de hoogtepunten. Ik ben vorige week een paar keer speciaal naar het hotel gereden om tele visie te kijken. Maar die Pyre- neeënrit niet - als je dan voor de tv gaat kijken, dan ben je niet goed bij je hoofd. Dat moet je proeven, daar moet je bij zijn." „Alleen, het gevecht heb ik niet meegemaakt. Maar je blijft een idee houden van wat er ge beurt. Die situaties ken je toch? PETER POST KNIJPT momenteel zijn handen dicht met Maurizio Fon driest op de tiende plaats in het algemeen klasse ment. veyrolat als bewaker van de be langen van Mottet en Philipot, dienaar van Indurain. Hij liet zich zelfs terugvallen om in de jacht zijn chef van dienst te kunnen zijn. Resteerden ten slotte Bruyneel en Leanizbarru- tia. Het ligt voor de hand dat voor hen hetzelfde gold als voor Rooks Theunisse, het voor- wat-hoort-wat-principe. Na een uur vechten op het scherpst van de snede, moest het trio-Bugno de vlag strijken. Met ere, dat wel. Dat was nog niet gebeurd of Greg LeMond gooide nog maar eens wat olie op het smeulende vuur. De Amerikaan, die 's morgens nog klaagde over vermoeidheid als gevolg van een overschot aan witte bloedlichaampjes, haalde marginale winst uit zijn actie, die veel weg had van een wan hoopsdaad. Het gevecht naar de poort van de Alpen maakte in elk ge val één ding zonneklaar. Miguel Indurain wordt nog niet geac cepteerd als onomstotelijke Tourwinnaar. Vandaar dat de concurrentie hem waar moge lijk stevig aanpakt. Tactisch wil de Bask nog wel eens een steek je te vallen, zoals op de Cóte de Saint-André. Bovendien laat hij zich nu en dan ook leiden door lichtzinnigheid. Zoals zondag, toen hij een plasje ging doen zonder dat hij een knecht beval op hem te wachten. Inmiddels is Indurain gewaarschuwd. Steven Rooks heeft voor het eerst deze Tour de Nederlandse kampioenstrui van voren laten zien. Precies op tijd, want de kritiek op de teleurstellende klassementsrenner uit de ploeg van Jan Raas was niet van de lucht. „Sport is een soort Goede tij den, slechte tijden", vindt Rooks. „Die bolletjestrui in 1988, de prachtige intocht in Warmenhuizen tot de kritiek van vorig jaar en nu. Ik denk dat iedereen dat wel een keer in zijn carrière meemaakt. Ja. ik weet dat er kritiek is op de Nederlan ders. Ook op mij. De prestaties zijn ook een stuk minder dan in het topjaar 1988. Dat hoeft nie mand me te vertellen. Maar moet je dan meteen maar tot de grond toe worden afgebroken? Het is, denk ik, toch typisch Nederlands. Delgado en Le Mond rijden ook een stuk min der dan voorgaande jaren. Denk je dat er in Spanje of Amerika ook maar één onvertogen woord valt? Ik probeer me zo weinig mo gelijk aan te trekken van de kri tiek. Ik weet ook wel dat het niet goed gaat, maar ik ben enorm met mezelf bezig. Je zit op zulke momenten al genoeg in de put. De meningen van anderen hoef ik niet te horen. En ik moet ver der. Je kunt wel de rest van de Tour als een geslagen hond achteraan blijven rijden, maar dan kom je natuurlijk helemaal nergens. Ik moet me weer herpakken. Daarom lees ik geen kranten en probeer mijn oren te sluiten voor de opmerkingen van het thuisfront. Af en toe ontkom je daar niet aan. Het raakt je. absoluut. Het liefst heb ik niets met al die poespas te maken. Rij ik lek ker mijn wedstrijdjes en blijf ik voor de rest rustig in mijn hok. Maar ja. dat kan nu eenmaal niet. Je hebt met de sponsor te maken. Die eist waar voor zijn geld. Reclame dus. Daarom praat je met journalisten, met die lui van radio en tv. Zo lang je op de fiets zit, zul je daar aan moeten meewerken. Maar ik zal blij zijn als het straks, als ik defi nitief afstap, afgelopen is met dat geouwehoer. Vandaag ging het lekker. Mee in een ontsnapping op een col letje van de vierde categorie. De vorm is weer zoals 'ie zijn moet. Ik hoop ik dat ik in de Alpen eens van voren zit. Dan stap ik na de finish voldaan af, loop de mensen die zo tekeer zijn ge gaan straal voorbij en dan kruip ik lekker in mijn hok." Humeur van Raas klaart op zoals hij zei, lopen mopperen op zijn ploeg. Hij had Steven Rooks voorgehouden dat hij toe moest geven te hebben gefaald en niet moest blijven zoeken naar uitvluchten. De aanpak had succes, hoewel de dagprijs in Italiaanse handen terecht kwam. Rooks meldde zich voor het eerst in de 78ste Ronde van Frankrijk in de voorhoede door deel uit te maken van de kop groep van negen. Het cynisme van de laatste da gen ontbrak. Jan Raas had weer eens genoten van zijn renners en kan dat genot besprenkelen met champagne.De derde etap pezege op rij van Ariostea lever de de Zeeuw vier flessen van hel kostbare vocht op. In de finale van de zestiende rit had Raas gewed met collega Giancarlo FerTetti dat Lietti zou winnen. Raas was goed gehumeurd. De afgelopen dagen had hij, 'Ik voelde me ongemakkelijk' De hoofdrolspelers van de zes tiende etappe van de 78ste Tour de France houden er allemaal hun eigen zienswijze op na. Vijf 'winnaars' aan het woord: LAURENT FIGNON: „Indu rain is tactisch nogal kwetsbaar en dat hebben we aangetoond. Hoewel onze coup niet is ge lukt, schept dat toch hoop voor de komende dagen. lammer dat Mottet deze slag heeft gemist, anders was hij nooit meer te ruggekomen. De winst van Le Mond stelt niets voor. Wat telt is dat hij er niet bij was, op het moment dat hij er eigenlijk bij had moeten zijn." CLAUDIO CHIAPPUCCI: „Voor mij was deze ontsnap ping de kans om een podium plaats in Parijs af te dwingen. Dat is mijn doel en daarvoor moet ik tijd zien te winnen." GREG LEMOND: „Ik ben op weg naar Gap sterk verbeterd, 's Morgens voelde ik me nog ver moeid. Ik ben nog nooit zo moe geweest in de Tour. Ik rijd op mijn reserves. Mijn hoofd wil wel, maar mijn benen niet. Dat ik desondanks wat seconden heb teruggepakt, deed me deugd. Dat vond ik belangrijker dan een ritzege. Chiappucci is voor mij de sterkste man in deze ronde. Wat hij op de Tour- malet liet zien. heb ik nog nooit meegemaakt." MIGUEL INDURAIN: „Door dat de organisatie in onze ploeg vanwege een lekke band van Rondon even zoek was, heb ik niet direct kunnen reageren op die uitval van de concurrentie. Maar ik ben geen moment in paniek geraakt. Wel voelde ik me even ongemakkelijk. Maar het verschil is nooit dramatisch opgelopen en ik hoefde niet al les te geven. Ik hoefde geen kopwerk te doen, alleen maar te volgen. Delgado heeft de jacht keurig geregeld. Hij vertrouwde me steeds toe dat het allemaal wel goed kwam. Hij houdt je rustig." AMATEURCOACH PIET KUYS van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie heeft Bart Vos kamp uit Wageningen toege voegd aan de selectie voor de internationale ploegentijdrit, die morgen in Kolium wordt verreden. De wedstrijd geldt als de laatste voorbereiding op de wereldtitelstrijd, die in augustus in Stuttgart wordt gehouden. DE TOUR IN CIJFERS 1 LeMond (VSt) 0 02. 3 Fondriest (Ita) 0 19. Colotti (Fra) 0.21. 5 Cassan. (Ita). 6 An- erson (Aus). 7 V.chot (Fra). 8 De Vries. 9 ihoras (Spa), 10. Ruê (Fra) 0 28, 11 De Üer- 23 Maassen. 24 Murgu.alday (Spa». 25 Ca- margo (Col), 26 Bauer (Can), 27 Laurrtwn (Noo). 28 Leanabarrutia (Spa). 29 Dei.on AtxJoesiaparov (SI 153 Schure». 15 train 75 39 36. o (Ita) 3 10. 4 4 42. 6 Fignon Rou» (Fra) 18 24 15 Del.on (Fre) 19 12.16 Phd.ppot (Fra) 20 21. 17 Theunisse 21 20. 18 Bernard (Fra) 21 59. 19 Camargo (Col) 22 15. 20 V.chot (Fra) 23 05. 21 Cantoui 151 1.37 35. 156 l 1 43.21. 160 r 1 52 30. 166 2 29 45 1 41 21. 157 Si» 1 45 07. 163 Set 2 00.07. 170 1 Abdoesiaparov 284 pun ten. 2 Jaiaoert (Fra) 223. 3 ludwig (Du.) 163, 4 Kaopes (Du.) 134, 5 Coiott. (Fra) 127.6 Fondnest 122. 7 De W.ide <Be') 116. 8 Anoerson 112.9 LeMond 109. 10 Stumpf (Du) 88 Bergklassement: Chiaopucc 176 2 Hampsten 128. 3 Lepianc 109. 4 Mottet 108. 5 Richard (Fra) 98. 6 Cia*er»'a> 94 7 Bugno 86. 8 indurain 84. 9 De Clercq 78. 10 Cho«s62 Dagploetenklassement. 1 a0 28. 4 Buckler; 7 02. 2 Castorama 11 Algemeen ploegenklasssi 227 17 02. 4 RMO 36 4 me 1 35 i 2 17 51 TOUR Bourg 1 -d'Oisans Greg LeMond, die met Marco Lietti in zijn wiel uit de greep van zijn achtervolgers FOTO EP A De vechtlust straalt af1 bleef.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15