Leiden Leids drinkwater goed maar duur Jeugdherinneringen langs Kromme Does V2 46,e- NZH verdubbelt winst Dinsdag 23 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredai Vormgeving: HENK BUIS VERDUBBELDE WINST en meer dan 65 miljoen reizigers is het gunstige resultaat van de NZH over 1990. AUTORIJDEN ZONDER RIJBEWIJS betekent altijd onverzekerd rijden. ANNEMIEK RUYGROK Nooit geweten dat het water Of- wetering heet waarover het ho ge, smalle fietsbruggetje tussen Hoogmade en Woubrugge rich ting Wijde Aa gaat. Hoe vaak is dat al niet per fiets beklommen? Even daarvoor op de kade langs de Kromme Does waren de jeugdherinneringen al komen bovendrijven. Een opstapje over een hek dat twee weilanden van elkaar scheidt, een koe die stok stijf op het looppad blijft staan. „Vort, heu, sjüü", riep de boe renknecht. Alle koeien dreef hij door het weiland, de 'bocht' in, waar zij gemolken zouden wor den. Een schop met zijn klomp tegen een flank en zelfs de meest onwillige liet zich leiden. Zoging het ook als zij de veewagen in werden gedreven. Op weg tiaar de slachtbank. Deze koe is evenmin van zins opzij te gaan. „Hallo" zegt de stadsmens. Het dier blijft staan. Natuurlijk. De handen omhoog geheven: „Vort". Kijken wie het lafst is. De mens wint van het dier. Alweer. Het pad langs de Wijde J\a laat aanvankelijk maar weinig van het water zien. Dat gaat schuil achter rietkragen, kal moes, distels en struiken. Alleen aan het klotsen hoor je dat hier achter de hoge dijk water moet liggen. Eenmaal om de bocht, de bosjes voorbij, strekt de plas zich zichtbaar uit. Kinderen spartelen in het water, duiken van een plateau. „Wat is die kant nog ver hè mevrouw", zegt een jongetje quasi-benauwd. Hij hoeft niet gered te worden. Een roeibootje op het water. Precies hetzelfde als toen: roest bruin met groen gesausde spa nen. - „Stap maar in Truitje", zei de vrouw van de roeibotenverhuur tegen het kind dat niet zo heette. De moeder rolde van het lachen bijna overboord. Eenmaal op weg mocht het kind één spaan van de vader overnemen. Hij bleef hem wel nog vasthouden. „Zo moet je het doen: helemaal naar achteren, dan het water in, maar niet te diep. Je moet kracht zetten. Zie je wel, zo gaat het goed, voel je het?" Later mocht liet alleen roeien. over de plas, want de krachten nog niet gelijkelijk verdeeld. Maar al doende leert men- Het voetfietsveer aan het eind van de Wijde Aa gaat 's middags na vier uur niet meer. Ook bij mist en storm vaart het niet, maar daar is nu geen sprake van. Een oude man loopt met zijn hond een rondje langs het water. De hond ver vooruit. „Hierrrr". De hond luistert niet, ruikt de vrijheid. Even verderop zijn boeren het hooi aan het binnenhalen. Nog vijftien balen moeten op de wa gen worden opgetast. Het gaat vlug, want mechanisch. - „Kijk, oom Piet, daar in de lucht. Een hele, grote slang.De boer liet zijn riek vallen en tuur de in de verte. „Dat is nou een windhoos," zei hij tegen het stadskind. „Als hij dichterbij komt, grijp ik je bij je poot. Want zo'n mager scharminkel zuigt hij zo mee.De windhoos was weggedreven en naderhand was het hele spul - de flessen kwast geledigd en sprieten hooi in het haar - hoog op de wagen op huis aangegaan. Daar werd het hooi in de barg" gegooid. Steeds hoger, totdat de grijper eraan te pas moest komen, om dat mensenhanden ontoerei kend waren.- Een eenzaam schaap begint een f£~. 21769 Roelof arend s veen O 1607 L H oog ,_^Woubrugge -\\»y 26511 A N De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio en laten hun gedachten de vrije loop. Deze week een wandeling langs de Wijde Aa, vanaf Hoogmade. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van dit traject af en schrijven over hun belevenissen. Vandaag de wandeling vanaf de Ofwegener Wetering langs de Wijde Aa. In de krant van zaterdag volgt een complete routebeschrijving van deze wandeltocht van 18 kilometer. Stier ontsnapt uit weiland De bewoners van een pand aan de Ommedijkseweg keken gis termiddag vreemd op toen ze plotseling een stier in hun tuin zagen dansen. Het beest was ontsnapt uit een weiland in de buurt. De eigenaar, een bewoner van de Valkenburgseweg, is ge waarschuwd en heeft het beest weer teruggebracht naar het veld. De politie kon vanochtend niet vertellen of de losgebroken Namens het gemeentebestuur bezocht wethouder H. Koek gisterochtend de jarige mevrouw S. Comet- Blansjaar. Mevrouw Cornet vierde haar honderdste verjaardag. Een kleinzoon kwam hiervoor speciaal over uit Canada. De jarige woont sinds een half jaar in huize Groenhoven. •foto henk bouwman Onderzoek van Consumentenbond: dialoog met de voorbijganger. „Bèh, bèh". Het is wel ongezel lig zo alleen in de grote wei. Eten genoeg, maar van sociaal contact is geen sprake. Rechtsaf richting Woubrugge wordt de landelijkheid steeds meer verdreven door de verste delijking. Een droomhuis aan het Weteringpad, nog in aan bouw. En dan door een straat in een polderwijk: 'Witte Klaver'. Maar hier is geen klaver meer te zien. Het drinkwater in deze regio is van goede kwaliteit. Dat concludeert de Consumentbond in een onderzoek dat vandaag is gepubliceerd. In het water dat door Energie- en Watervoorziening Rijnland wordt geleverd, zit alleen te veel chloride. Het water krijgt toch het predikaat 'goed'. De prijs van het water is in vergelijking met ande re gemeenten relatief hoog. LEIDEN WILLEM SPIERDUK Hetzelfde geldt voor het water dat het drinkwaterbedrijf Zuid- Holland (Den Haag) aan de in woners van Wassenaar levert. Ook de inwoners van Leider dorp kunnen gerust zijn. Het drinkwater, afkomstig van wa termaatschappij Zuid-Holland Oost, wordt ook als 'goed' ge kwalificeerd. De Consumentenbond on derzocht de kwaliteit van het kraanwater van alle vijftig drinkwaterbedrijven in Neder land. Eén op de vijf bedrijven slaagt er niet in drinkwater te maken dat op alle punten vol doet. Dat betekent overigens niet dat de gezondheid gevaar loopt bij het drinken van dat water. Dat is volgens de bond nergens het geval. Vooral de watermaatschap pijen rond Rotterdam en Delft scoren slecht. De Consumen tenbond maakt wel de kantte kening dat de waterkwaliteit voortdurend verandert. „Het blijft dus maar een speldeprik schrijft de consumentenorgani satie. De prijs van het drinkwater loopt per maatschappij nogal uiteen. Inwoners van Leiden en gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek betalen 1.86 gulden voor 1000 liter drinkwater. Slechts negen van de vijftig maatschappijen in Nederland leveren een nog hoger tarief. Zo betalen inwoners van Wasse naar negen cent meer per 1000 liter, Leiderdorpers zijn met een bedrag van 1.35 gulden flink goedkoper uit. Vakantiefoto's gestolen Een aantal Alphenaren mi naar alle waarschijnlijkheid kans om bij een stapeltje foti herinneringen aan de vakant op te halen. Bij een fotowink aan de Van Nesstraat werd metalen kast, waarin klanti hun foto- en diarolletjes kunnt deponeren, van de muur gerul De kast werd in de nabije or geving van de winkel terugg vonden, maar de rolletjes wan verdwenen. Twee gewonden NOORDWUKERHOUT Op de Langevelderweg Noordwijkerhout zijn giste middag een 56-jarige fietser i Sassenheim en een 24-jarij bromfietser uit Noordwijki hout aan rug en benen gewoi geraakt toen zij met elkaar botsing kwamen. De bromfit ser die vanaf Duinschooten langevelderweg wilde oprijde gaf geen voorrang aan de fie ser, die daar al reed. CAROLINE VAN OVERBEEKE ging van 34 procent tot 265 mil joen gulden. De NZH kreeg er vorig jaar een record aantal bussen van 220 bij, waardoor het aantal voertuigen voor het eerst boven de 1000 is gestegen. Het aantal LEZERS SCHRUVEN De Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij (NZH) heeft vorig jaar een record-winst ge boekt van 5,4 miljoen gulden: dat is 97 procent meer dan het jaar ervoor. Uit het jaarverslag vervoerde reizigers bedroeg 65 Nooit geweten dat het water Ofwetering heet waarover het hoge, smalle fietsbruggetje tussen Hoogmade en Woubrugge richting Wijde Aa gaat. foto wim dijkman van de busmaatschappij, de grootste in Nederland, blijkt dat de jaarcijfers zelfs nog beter zijn dan de cijfers die in december werden voorspeld. Volgens de NZH was 1990 een 'doorbraak voor bus en bedrijf. Het verslag spreekt van een re cord investeringen van 40,1 mil joen gulden en een omzetstij- miljoen. De NZH had vorig jaar 2620 mensen in dienst. Dit jaar verwacht de NZH iets minder winst te maken. Wel zal de omzet stijgen naar 300 mil joen gulden. De busmaatschap pij wil zich verder toeleggen op de aanleg van busbanen, en het ontwikkelen van milieu-vrien delijke, comfortabele bussen. 'Procedurefout' oorzaak gifwolk Een procedurefout. Daaraan wijt de directie van het Alphen- se bedrijf Vos bv aan de Onder nemingsweg het ongeval van 27 juni met twee vaten salpeter zuur. Twee werknemers raakten hierbij lichtgewond. De een had een klein wondje aan het oor, de ander lichte brandwonden aan het been. „Het ongeval had niet mogen plaatshebben. Dat is onze conclusie," zegt direc teur E. Huisman. Bij het spoelen van de afvul- installatie voor zuren zijn res tanten van een organisch zuur terecht gekomen in twee jerry cans met salpeterzuur. De zu ren reageerden en veroorzaak ten een lichtbruine gifwolk van enkele kubieke meters. Het grootste deel van de wolk bleef hangen onder de kap van het afvulstation en kon door middel van blussen worden neergesla gen. Buiten de fabriek verdunde de wolk snel en was hij al gauw niet meer zichtbaar. „We rekenen het onszelf aan," meldt Huisman. „Voort aan zal er nog meer controleerd worden vóór en tijdens het af vullen van de jerrycans met zu ren." Tevens zal het bedrijf er nog meer dan voorheen op let ten dat personeel zuurbestendi- ge kleding draagt. „Maar de ga rantie geven dat een ongeluk nooit meer zal gebeuren kan ik niet. Dat kan trouwens geen en kel bedrijf. Hier werken mensen en mensen maken fouten. Het enige wat wij kunnen doen is de kans op een ongeluk zo klein mogelijk maken." NAGERECHT door Ema Straatsma Die agent had duidelijk de pik op me chte volhouders zijn het soms, hardnekki ge recidivisten die tel kens weer voor de kantonrech ter moeten verschijnen: auto mobilisten zonder rijbewijs en/of verzekering. De jonge Voorschotenaar had, zelfgezegd, een goede reden voor zijn gedrag. Hij was net uit de bak en moest zijn vriendin ophalen. „Er stond een hoop op het spel, ik had net weer verke ring, was net vrij", verklaarde de man. Bij een kennis had hij een auto geleend en was daarmee op weg naar zijn geliefde ge gaan. De politie maakte echter een vroegtijdig einde aan wat nog een prettige avond had moeten worden. De Voorscho tenaar werd in zijn woonplaats aangehouden. Zonder rijbewijs en zonder verzekering. En viel daarna nog eens door de mand toen hij beweerde zijn papieren thuis te hebben. „Gewoon een leugen", zei de officier van justi tie gisteren. „Er mankeerde van alles aan dat ritje van u." De verdachte wierp daar tegen in dat hij niets wist van het ont breken van een autoverzeke ring. Hij had het nota bene nog gevraagd aan de eigenaar van het voertuig, en die had hem gerustgesteld.Als ik had gewe ten dat de auto niet was verze kerd, was ik er echt niet inge stapt", probeerde de man zijn verdediging kracht bij te zetten. Waarop de rechter hem er fijn tjes aan herinnerde dat auto mobilisten zonder rijbewijs per definitie onverzekerd rondrij den. Was hij voor dit feit trou wens al niet eerder opgepakt? „Eh, dat weet ik niet meer." De officier betichtte de man van een 'selectief geheugen'. Zijn dossier vermeldde namelijk een soortgelijk delict uit 1988. „Ik geloof niets van uw verhaal, u heeft een rijke fantasie. Waarop de Voorschotenaar in woede onstak. „Zeg, ik laat me hier niet voor leugenaar uitmaken." De eis van 790 gulden vond hij veel te hoog. „Ik heb een huur schuld en zit in de RWW. Twee dagen in de week werk ik, maar daar word ik ook niets wijzer van." De rechter suste de boel en veroordeelde hem tot 590 gulden boete, rekening hou dend met de huurschuld. Die Voorschotenaar nam daar geen genoegen mee nam en kondig de hoger beroep aan. Raar mannetje De breedgeschouderde Leide- naar ontkende zonder roze pa piertje door zijn woonplaats te hebben gereden. Niet hij, maar zijn vriendin had achter het stuur gezeten. Surveillerende agenten hadden echter wat an ders gezien. „U bent van plaats verwisseld", concludeerde de kantonrechter. Waarop de man zijn hoofd andermaal schudde. „U was toch eerder al twee keer zonder rijbewijs aangehouden? Dat klopte wel, aldus de verr dachte. Hij was de dupe gewor den van een vervelende agent, die het op hem had gemunt: „Twee keer ben ik door dezelfde man aangehouden. Een beetje raar mannetje, die mijn lampen en zo ook ging controleren. Al lemaal narigheid." De agent had duidelijk de pik op hem ge had, zo meende de Leidenaar. Inmiddels was hij wel in het be zit van een rijbewijs. Zeker han dig als je van beroep ook nog eens vrachtwagenchauffeur bent. „Nou ja, ik ben bijrijder." De officier dreigde even met een onvoorwaardelijke gevan genisstraf maar eiste uiteinde lijk een boete van 750 gulden. De man reageerde verbaasd: „Ik snap er geen bal van, die agent wordt wel geloofd en ik niet." De rechter hield het op 500 gul den boete. Tachograaf De al wat oudere Noordwiiker waste zijn handen in onscnuld: „Ik doe dit al sinds 1945 en ik ben nog nooit bekeurd. Later heb ik gehoord dat je een vrij stelling kunt krijgen, maar daar heeft nog nooit iemand mij op gewezen." Hij vond het daarom 'bijzonder kinderachtig' dat hij in zijn woonplaats een bon had gekregen voor het overtreden van de rijtijdenwet. De man had de tachograaf in zijn vrachtauto niet goed bijgehouden. „Ik heb er gewoon de tijd niet voor. En ik ben vaak door de politie aan gehouden, maar over die tacho graaf is nooit wat gezegd." De officier vond het een 'won derlijk verhaal'. „Als eigenaar van een eenmansbedrijfje geeft u blijk van onvoldoende kennis van zaken. Ik wil de Vakantie man niet nadoen, maar veel verkeersongevallen zijn het ge volg van oververmoeibaarheid. En meneer lijkt mij. zo te horen, een arbeidzaam type." Hij eiste een boete van 1000 gulden. De Noordwijker deed zijn beklag. „Wel een hoop cen ten. want ik ben er mee uitge- scheeën. Eigenlijk zit ik al tien jaar in de AOW, maar sinds ja nuari werk ik echt niet meer." De rechter bleek gevoelig voor dit verhaal. Hij veroordeelde de man tot een boete van 700 gul den. Vernieuwing Nu gaan wij pas echt merken wat dit kabinet bedoelt met so ciale vernieuwing. Heel lang zaam wordt ons de nek omge draaid, te beginnen met hen die niet meer in staat zijn te werken of ziek worden. Dat het wellicht allemaal wat minder kan en moet, hier en daar wat strenger gecontroleerd moet worden, meer bereidheid om een andere baan te accepteren, wat mobie ler worden, meer omscholing, akkoord. Maar zulke drastische maatregelen zoals nu door het kabinet voorgesteld worden in zake de WAO en ziekteverzuim, gaat toch echt te ver. De toekomst wordt op die manier wel erg onzeker. Waar blijven de creatieve alternatieve voorstellen van een PvdA die zij als oppositiepartij had...? Is alle creativiteit uit die partij wegge vloeid en gaat de CDA hoek steen van onze maatschappij, het gezin, uit twee soorten steen bestaan? Een edelsteen en ei puinsteen? Als alleen de werkgevers i vreden zijn over de maatregeli die de regering treft, dan mo je pas echt oppassen. Als h CDA en de PvdA geen creatie oplossingen meer kunnen b denken om de sociale uitgavi in de hand te houden, dan h< ik er nog een. Geen boetes vo- misdrijven waardoor de wer nemers terechtkomen in WAO, met boetes los je niets o daar zijn de werkgevers veel slim voor, maar die bedrijvi verplichten om voor elke afg keurde werknemer bij hen et gezonde werkloze in dienst nemen. Wellicht is er nog een regelir te bedenken dat sociale zakt gedurende een bepaalde ii werktijd de werkgever financit tegemoet komt. Zo wordt ell afgekeurde werknemer vervai gen door een gezonde werkzo kende. M. Slierin Verdistraat Leidt AGENDA DINSDAG 23 JULI Katwijk Toenstenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur. Badgasten-snelschaaktoernooi bij Strandpaviljoen 't Centrum, t.o. de Voorstraat, aanvang 19.45 uur Concert op het Batz-orgel m de Vre- deskerk door Vincent de Vries, aan vang 20,15 uur. -Noordwijk Toeristische z straat van 10 00 tot 22.00 uur. Historische rondwandeling, vertrek vanaf het Raadhuis aan de Voor straat, om 19 30 uur Groots vuurwerk op het strand Ier hoogte van de Kon. Wilh. Boulevard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 24 JULI Katwijk Zandkastelen bouwen bij Strandpavil joen 't Centrum, aanvang 14 00 uur Berkheide duinwandeling, start b>j de Soefi-tempel, Sportlaan. om 19.30 Avondzang mmv soliste Dirry Knetsch, Oude kerk. Voorstraat, aan vang 20.00 uur Leiden 36e Open Leidse Tenniskampioen schappen bij T C Roomburg. Kanaal- 09.00 u Cunosamarkt op het Stadhuisplein van 09 00 tot 16 30 uur Noordwijk Hetneken Open Golftoernooi bij de Noordwi|kse Golfclub, Duinweg, va' 08 00 tot 14 00 uur Zomerkermis op Het Wantveld, aan vang 11.00 uur. Poppentheater Robhetty bij stran dunit 'De Strandgans'. aanvang de Leidsevaart, nabi| Tennispark kers, van 18 45 tot 21.15 uur. .n schrijven ter plaatse vanaf 18 00 u> Fietsexcursie. vertrek vanaf Kees' Fietsshop, Van Speykstraat 8. om 19 15uur Optreden van de Egelander Biaaska pel De Zeedorper Muzikanten' in 'C Redschuur'. Kon Wilh Boulevard van 20 00 tot 22 00 uur Woensdagavondzang mmv het Scht venmgse Vissersvrouwenkoor in de Hervormde Kerk. Hoofdstraat 96. aanvang 20 30 uur Drama/mimespel bij 't Gat van Paia ce. Paiacepiem. org Stichting de Ark. aanvang 20.30 uur Oegstgeest Zomer bndge voor met-rokers m 'Hi tel het Witte Huis', aanvang 19 45 Voorschoten Zomer bridge-drive door BCV Vhetiand College'. Beethoveniaan aanvang 19 30 uur. uiterlijk aanw zigom 19.15 uur He

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11