Regio Provincie: 'Warmond zit fout met bouwvergunning Dekker' 'Als je kennis van zaken hebt wordt hobby interessanter' Geitenkeuring bij Swetterhage: 'Ze lijken veel op mensen' Winkelier helpt bij inrekenen cameradief Politie houdt Haagse inbreker voor de gek Maandag 22 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH 8UITINK WIM KOEVOET DORITH UOTVOET ERIC JAN WETERJNGS Eindredactie: MIEP DE GRAAFF Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 8 LEIDEN WARMOND Noordwijkerhouter F. de Wilde heeft zaterdag het ringsteken te water in Warmond ge wonnen. Tweede en derde waren de Warmonder B. Schavemaker en R. Weber. Er waren 35 deelnemers. Het was de vijfde keer dat de plaatselijke ondernemersvereniging deze wedstrijden hield. Er werden zes manches afgewerkt. De speedboot ging bij elke manche met een hogere snelheid onder de brug over de Leede door. Behalve als bevestigings punt van de ring deed de brug ook dienst als tribune voor 'deze wild westshow op het water', zoals een der organisatoren het festijn noemt. foto hielco kuipers WARMOND ERIK JAN WETERINGS De gemeente Warmond heeft zeer onzorgvuldig gehan deld bij het ten onrechte verlenen van een bouwver gunning aan de firma Dekker. De bouwvergunning is verleend in strijd met de wet. Dat schrijven gedeputeer de staten van Zuid-Holland in antwoord op vragen van de statenleden Van Heemst en Warmonder Van der Zalm. Eerder al gaven B en W van Warmond toe 'in het algemeen belang' bewust niet de juiste procedure te hebben gehanteerd. „'Zeer onzorgvuldig handelen' is een zware term, maar wel terecht", reageert Van der Zalm. „Dit ant woord is een bevestiging van wat wij eerder constateer den. Als gemeente moet je je aan de wet houden, het gaat om de rechtsgelijkheid. Voor een lullig schuurtje moet je wel de hele procedure doorlopen en voor een loods van Dekker horen dezelfde regels te gelden". De Warmondse wethouder van ruimtelijke ordening J. Wassenaar kon vanochtend nog geen commentaar leveren, omdat hij de antwoorden nog niet onder ogen had gehad. Waarnemend gemeentesecretaris P. Maat had 'de spullen nog niet bij de post aangetroffen'. Enige maanden geleden verleenden B en W Dekker een vergunning voor het bouwen van een bedrijfshal bij de groote Sloot die gedeeltelijk op grond staat waar op volgens het geldende bestemmingsplan niet mag worden gebouwd. Door met Dekker een stuk grond te ruilen werd het mogelijk op het industrieterrein ter plaatse een stuk weg aan te leggen, waardoor een knel punt in de verkeersafwikkeling kon worden opgelost. Als B en W de juiste procedures in acht hadden geno men zou Dekker de hal toch hebben gebouwd, maar dan was ruil van de stukken grond en aanleg van de weg niet mogelijk geweest. Omdat hier het 'algemeen belang' boven een strikte naleving van de regels zou moeten gaan, was deze handelwijze verdedigbaar, ver klaarde het college eerder in de Warmondse gemeente raad. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland zijn het met die redenering absoluut niet eens. De bouwvergunning had moeten worden geweigerd, omdat het bouwwerk in strijd is met de voorschriften van het geldende be stemmingsplan, zo schrijven gedeputeerde staten. B en W hadden de wettelijk voorgeschreven procedure moe ten volgen. Eerst had een voorbereidingsbesluit voor het gebied genomen moeten worden, en daarna had den gedeputeerde staten een verklaring van geen be zwaar moeten afgeven. Het provinciebestuur neemt geen maatregelen tegen Warmond. Wel zullen gedeputeerde staten een brief schrijven aan B en W, waarin zij hun 'verontrusting uit spreken' over 'het gesignaleerde onzorgvuldig hande- Vrouw gewond na aanrijding in Wassenaar Een 74-jarige Wassenaarse au tomobilist heeft gisteravond een 51-jarige Haagse vrouw aange reden op het fietspad op de Wassenaarse Stoeplaan. De vrouw reed ter hoogte van de kruising met de Schouwweg toen de automobilist rechtsaf sloeg en haar geen voorrang verleende. Ze is met hoofd- en schouderletsel naar het zieken huis in Leidschendam overge bracht, maar hoefde niet te worden opgenomen. Een rubberen boot met buiten boordmotor is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen bij een woning aan het Roerdom- perf in Voorschoten. Volgens een politiewoordvoerder werd de boot zondagmiddag 'ergens' in de Haarlemmermeer terug gevonden. De boot was met motor en al tot zinken gebracht. 1 DOMEINEN1 Imker Wim over Voorschotense bijenweide in educatieve tuin Momentopname tijdens de geitenkeuring, afgelopen zaterdag rond het Zoeterwoudse Swetterhage. FOTO HOLVAST VOORSCHOTEN H LIGTVOET "Deze bijenweide is me het dierbaarst in Voorschoten, om dat imkeren een fijne hobby is die mooi te combineren is met educatie. Kinderen en volwasse nen kunnen in deze educatieve tuin een hoop leren," zegt Voor- schotenaar W.J.S. Bedet. De bij enweide telt tien kasten en be vindt zich in de educatieve tuin in het Burgemeester Berkhout - park achter het Voorschotense gemeentehuis. Bedet is al 14 jaar directeur openbare werken bij de ge meente. Het houden van bijen is een van zijn hobby's. Zijn lief de voor het nijvere diertje draagt Bedet duidelijk uit in zijn stropdassen, die vaak versierd zijn met bijenafbeeldingen. Bo vendien is Bedet lid van ver schillende imkersverenigingeri. „Als je kennis van zaken hebt, wordt zo'n hobby steeds inte ressanter. Naar het doen en la ten van bijen is veel onderzoek verricht. Het bijenvolk is van groot belang voor de mens en voor vruchtafzetting van plan ten en bomen. In Egypte stond de bij al in hoog aanzien, want daar kende men geen andere zoetstof dan honing. Toch wor den er nog steeds nieuwe din gen ontdekt." Behalve de bijenweide in het Burgemeester Berkhoutpark staan er ook een aantal bijen kasten in Rosenburgh. De direc teur is elke dag met 'zijn bijen' bezig. Hij controleert de kasten, voedt de bijen eventueel bij, voert reparaties uit en geeft rondleidingen aan scholen. De honing die de gevleugelde dier tjes leveren is bijzaak, hij haalt slechts een beperkte hoeveel heid uit de kasten die geregeld wordt uitgedeeld. Bedet had eigenlijk nooit di recteur gemeentewerken willen worden, maar veldbioloog. „Ach, hoe gaat dat. Ik was goed Ze trekken zich er terug om op adem te komen, inspiratie op te doen of verdriet te verwerken. Soms laten ze de plek aan anderen zien maar meestal zijn ze er alleen. In deze rubriek, die tijdelijk 'Op 't Randje' vervangt, vertellen bekende inwoners van Wassenaar, Warmond, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude over hun domeinen. ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER De zomerfeesten van de Zoeter woudse leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten Swetterhage zijn de laatste jaren niet compleet zonder de geiten keuringen van de vereniging Eensgezindheid, afdeling Zoe terwoude. Deze afdeling be strijkt een groot gebied, onder meer tot aan Lisse. De gevreesde geitenziekte heeft nogal wat fokkers ertoe gebracht hun hobby te staken. Het duurt immers anderhalf jaar, voordat na drie halfjaarlijk se bloedkeuringen een geit ziek- tevrij kan worden verklaard. En alleen ziektevrije geiten mogen op ene officiële keuring ver schijnen. Afgelopen zaterdag hebben zeven fokkers hun dieren aan gemeld. Het zijn lang niet alle maal boeren. Onder hen een vrachtwagenchauffeur, een tuinder, een bollenkweker en een muskusrattenvanger. Eén van hen is de arts C. Voorhorst. Hij is als nucleair ge neeskundige en klinisch chemi cus verbonden aan het Elisa beth-ziekenhuis in Leiderdorp. Hij fokt al twaalf jaar geiten in zijn vrije tijd. Het is de sport om dieren te fokken van een steeds betere kwaliteit. Een spannende hobby, die veel tijd en ook geld kost. Voorhorst is met deze hobby begonnen omdat hij een flink stuk land tot zijn beschik king heeft én omdat hij in zijn jeugd veel op boerderijen is ge weest. Eigenzinnig In geiten meent hij bovendien iets van zichzelf te herkennen: "Het zijn nogal eigenzinnige dieren en sommige mensen in mijn omgeving menen dat ook in mijn karakter terug te vin den". Daarnaast vindt hij dat in de geitenmaatschappij dezelfde trekjes aanwezig zijn als in de mensenwereld. "Ze worden in de groep gedwongen hun posi tie van onderaf te veroveren, wie dat op een ander niveau probeert, wordt er door de an deren uitgeknokt, want die voe len zich in hun positie bedreigd. Precies zo gaat het bij de men sen en ik vind het grappig dat te bestuderen". Voorhorst is dagelijks ander half uur bezig met zijn hobby. Omdat geiten niet graag gras eten waarop ze lopen en hun behoeften doen, maait de kli nisch chemicus zelf het gras op andere plaatsen voor zijn die ren. "Want van stro alleen ge ven ze geen melk". Hij zegt door zijn opleiding te zijn getraind in het analyseren en het leggen van logische ver banden, waardoor het makkelij ker wordt om verstandelijke be slissingen te nemen. Zijn geiten vallen de laatste zes jaar dan ook steevast in de prijzen tij dens keuringen. In Zoeterwou de was zaterdag een geitenfok ker uit Friesland aanwezig, die een geit en een lam van Voor- horst kocht. Met die geit wil hij fokken met zijn in Friesland en verre omgeving bekende bok 'De ouwe Tjebbe' ("Een mera- kels mooi, maar lastig beest"). Typerend is dat Voorhorst ko mend jaar verder kweekt met een bok die een nakomeling is van die Ouwe Tjebbe en één van zijn eigen geiten. Zoals elke geitenfokker hoopt ook hij dat uit zijn kruisingen de beste gei ten voortkomen. Uitslag Bij de Bonte Geiten werd de twee jaar oude Katrien van C.D. Voorhorst de algemeen kam pioene. Bij de Toggenburgers was dat de zes jaar oude Saskia van Karin Verhoork en bij de Witte Geiten ging het kam pioenschap naar de twee jaar oude Janneke van C.W. v.d. Drift. in wiskunde en een technisch beroep leek wel safe," zegt Be det met wat spijt in zijn stem. „Maar mijn vak kent zoveel fa cetten. Hier kan ik hobby en be roep combineren. Dat is een leuke business." Bedet vindt het leuk om op op natuurlijke wijze te 'imke ren'. Enthousiast verhaalt hij over het scheiden en bijeen brengen van bijen volkeren. "Soms zie je om een uur 's mid dags alle bijen uit hun kast stro men. De koningin verspreidt een bepaalde geur die de ande ren aantrekt. Op een gegeven moment hangt daar wel een paar pond bijen," vertelt hij wij zend naar een boomtak. „Dan kom ik met een mandje en heb zo een nieuwe kast vol. Het gaat dan al snel om een volk van 20.000 tot 30.000 bijen." Een bijenkast is gemaakt van een deel van een oude boom stam. Deze ouderwetse kast is Bedet het liefst. "Zo kan ik kin deren laten zien hoe het ooit al lemaal is begonnen. De bijen zaten niet van het begin af aan in kasten. Maar in dit klimaat en onder invloed van de mens zijn er te weinig bomen met holtes overgebleven." Leerzaam Hoewel hij het imkeren op zich al prachtig vindt, noemt Bedet vooral het leerzame aspect van de bijenstal 'bijzonder belang rijk'. Hij geeft lessen op de Voorschotense scholen en ver zorgt rondleidingen voor de leerlingen langs de bijenkasten. „Je moet van jongs af aan be ginnen, want hoe eerder kinde ren kennis maken met de na tuur, hoe meer eerbied ze er voor ontwikkelen en hoe leuker het voor ze wordt. Er gaat een wereld voor ze open." „Sommige kinderen zijn bang als ze hier komen, maar meestal komen ze er al snel achter dat de bijen niet aanvallen." Alleen de jongsten krijgen een imkers- kap op, maar volgens Bedet heeft dat meer te maken met het 'spannende' verstoppertje spelen achter de kap dan met wezenlijk gevaar voor bijenste ken. Hij noemt het geven rondleidingen aan kinde dankbaar werk. „Ik krijg v werkstukken voor imker Wim, Soms kom ik jaren later kinde ren tegen die me nog van eer rondleiding herkennen." lak kon hij geen duidelijkheid ver schaffen. Op het politiebureau werden in de rugzak van de verdachte nog eens tien speigelreflex- en videocamera's aangetroffen. De recherche kreeg vervolgens de bekentenis uit de man dat hij een maand geleden uit een fo tozaak in Doetinchem voor 45.000 gulden aan camera's heeft gestolen. De Doetinchem- se politie heeft inmiddels deze spullen ontdekt in de c de woonplaats vi dief. Dank zij oplettendheid van een Wassenaarse winkelier van de Luifelbaan, heeft de politie vrij dagavond een cameradief aan gehouden. De 21-jarige man uit Delhem bood de winkelier op koopavond een fotocamera te koop aan. De winkelier ver trouwde het zaakje niet en schakelde de politie in. Die ont dekte in de auto van de man uit Delhem dat er nog enkele ca mera's rondslingerden. Over de herkomst van de apparatuur ZOETERWOUDE De politie in Zoeterwoude heeft zaterdagavond op heterdaad een 26-jarige Haagse inbreker betrapt. Een maat van hem is nog spoor loos. De politie trof de mannen aan toen zij zojuist een ruitje aan de voorzijde van het kantoor van een vleesverwerkend bedrijf hadden ingeslagen. De Hagenaar werd gepakt, maar de ander wist over een hekje te vluchten. De politie was gealarmeerd door een bewaker, die de mannen had zien rondlopen op het industrieterrein. De Hagenaar had een handscanner bij zich, waarmee hij de politieband afluisterde. Om dat de bewaker de politie telefonisch had ingelicht, stonden de agenten toch onverwachts voor de neus van de inbreker. Het ging om een bekende van de politie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8