Leiden Krakers laten oog vallen op Zijlpoort =DIGHPS= ;o?°i Leidse pion in handel met Rusland I I Dreigend conflict bij stichting gehandicapten Maandag 22 juli 1991 STUDENT RUSLAND KUNDE hoopt graantje mee te pikken van zaken verkeer tussen Nederland en Sovjet-Unie NIEUWSLIJN Bingowinst gestolen Een 63-jarige Leidse vrouw heeft weinig plezier gehad van haar, winst van een Bingo-avond. Afgelopen zaterdagavond tussen ze ven uur en kwart voor elf werd in haar huis aan de Langegracht ingebroken en haar Bingo-opbrengst, ongeveer 6000 gulden die zij enkele avonden daarvoor haar gewonnen, gestolen. Ook wer den enkele sierraden weggehaald uit de woning. De politie ver moedt dat het gaat om iemand die eveneens bij de bingo aan wezig was en de vrouw heeft 2 Meeuwenoverlast in binnenstad Bewoners van het Pieterskerkhof hebben afgelopen vrijdagmid dag overlast ondervonden van een (schreeuwende) meeuwen kolonie. Aanleiding vormde een jonge meeuw die gewond op de straat was gevallen. De Oegstgeester dierenambulance heeft het diertje meegenomen. Politievoorlichter D. Graveland vermoedt dat er nu ook nesten zijn in de omgeving van de Pieterskerk. An der had het gewonde vogeltje daar nooit kunnen komen. Hij sluit niet uit dat de meeuwen uit Zuid-West naar de binnenstad zijn getrokken omdat zij regelmatig werden gestoord door het schudden van de nesten Jongerenhuizen onder vlag 't Stathuys De jongerencentra 't Breehuys en Stats gaan vanaf september samen verder onder de naam 't Stathuys. De activiteiten van de beide jeugdhonken blijven afzonderlijk bestaan in de Breestraat, waar in het huidige pand van 't Breehuys het kantoor komt te zitten, en de Haarlemmerstraat, waar nu Stats is gevestigd. In het pand aan de Haarlemmerstraat, dat is verbonden met het Leidse Volkshuis, zit onder meer een starterswinkel voor jo- negeren die een eigen zaak willen beginnen. In de Breestraat, waar jongeren overdag terecht kunnen, worden onder meer concerten en 'meidendagen' gehouden. Kinder-Tour de France van start De 'Tour de Frats', de Tour de France voor kinderen, is vanoch tend van start gegaan bij de Leidse Drie-Octoberhal. Ongeveer 50 kinderen tussen de 10 en 14 jaar op gewone fietsen vertrok ken naar de eerste etappe-plaats Alkmaar. De ronde die eindigt op 31 juli, doet de komende dagen Enkhuizen, Sneek, Meppel, Vaasen, Grave, Culemborg en Tilburg aan. Onderweg krijgt de wielerkaravaan gezelschap van geluidswagens, een bezemwa gen, een ehbo-wagen, een wagen met eten en drinken en een bagagewagen. De jongeren slapen 's nachts op luchtbedden in sporthallen. Beenbreuken bij ongeval Een 30-jarige Leidenaar heeft zaterdagmiddag omstreeks 17.00 uur bij een verkeersongeval een gecompliceerde beenbreuk en een gebroken sleutelbeen opgelopen. De man reed op zijn brommer op de Oosterkerkstraat. Voor hem reed een auto be stuurd door een 59-jarige man, eveneens uit Leiden. De auto mobilist moest ter hoogte van de Waardgracht plotseling stop pen om linksaf te kunnen slaan. Daar rekende de bromfietser niet op.. Hij knalde op zijn voorganger. De man moest worden vètoöéfti naar het AZL. Brommer en autö h'èbberi aanzienlijke sthadëbjjgelopen. Bij ontruiming Ico Athibu Hoge Rijndijk LEIDEN. ROYKLOPPER Een rechterlijke uitspraak dat het gekraakte Ico Athibu- pand aan de Hoge Rijndijk moet worden ontruimd, bete kent nog niet dat de krakers ook vertrekken. Als dit wel gebeurt hebben ze al een aantal andere panden op het oog die ze kunnen bezetten. Een daarvan is de Zijlpoort. nog kent, zal verbaasd staan over de aanblik die het interieur momenteel biedt. Tussen half afgebroken badkamermodellen hebben de jonge bewoners ka mers gecreërd. Het verlaagde plafond is op veel plaatsen opengebroken om wat daglicht te laten doordringen. De krakers zijn verstoken van gas en elek tra, voor de meesten is dat geen bezwaar. Van Dijk is het een en ander gewend. Hij heeft zelfs enige tijd gewoond in een pand waar geen water was. Gelukkig liep daar de kelder onder water. Met een emmertje werd water uit de kelder opgediept, zodat het toilet kon worden doorge spoeld. Hiermee vergeleken is de Ico Athibo-vesting een luxe villa. Wie niet in de voormalige toon zaal huist, heeft z'n intrek geno men in een van de voormalige kantoorruimtes op de eerste verdieping. Veelal perfect afge werkt, sommige zelfs met een fonteintje aan de wand. Niet dat er water uit komt, maar het oogt fraai. Morgen doet de Haagse recht bank uitspraak in het kort ge ding dat de Katwijkse beheers- maatschappij Van der Plas heeft aangespannen tegen de krakers. De bouwfirma heeft plannen om in het monumentale pand appartementen te bouwen. Twee details scheiden het be drijf nog van uitvoering van deze plannen. Provincie en ge meente moeten nog toestem ming geven voor de uitvoering van het bouwplan. Een ander probleem is de aanwezigheid van een kleine vijftien krakers, die sinds mei in het pand wo- De meeste krakers anoniem te blijven, maar een van hen, H. van Dijk, heeft zich voor de rechtbank bekend ge maakt. Als deelnemer aan di verse andere kraakacties en an- ti-Shellacties is zijn naam bij justitie inmiddels toch al geves tigd. Van Dijk en consorten zijn optimistisch gestemd over de afloop van het kort geding. Vooral omdat Van der Plas ju- risdich gezien nog geen eige naar is van het pand. Ico Athibu heeft het in een soort bruikleen gegeven. Dit betekent dat de Katwijkse firma er alles mee mag doen wat ze wil. Maar als om de een of andere reden de gemeente of provincie toestem ming weigeren, kan Van der Plas alsnog van het pand af. Daarme rijst de vraag of Van der Plas wel de juiste rechtspersoon is om ontruiming te vragen. Wie de oude inrichting van het pand aan de Hoge Rijndijk Rekken De bewoners hebben nog niet besloten wat te doen indien de rechter besluit dat ze eruit moe ten. Ze voelen er weinig voor om de Mobiele Eenheid op de stoep te krijgen. Maar ze sluiten evenmin uit dat ze de boel even rekken. "Ik neem aan dat er so lidariteitsbetuigingen komen uit de bekende kraaksteden Am sterdam, Groningen en Nijme gen. Daar kunnen we eventueel steun krijgen." Daarbij zit voor midden augustus een interna tionale actie in de pen tegen het Leidse farmaceutisch bedrijf Genpharm. Dat kan wel eens net in de tijd zijn dat een ont ruiming op stapel staat. „Die demonstranten slapen toch in kraakpanden. Ze zouden mooi even kunnen helpen." Toch betwijfelt Van Dijk of het zo ver komt. Het grote pand is amper te barricaderen, en de bewoners voelen hier ook wei nig voor. „Het is een monu ment en je kunt het eigenlijk niet maken om het dicht te spij keren." Bijkomend probleem is dat de meeste bewoners vol gens Van Dijk werken of stude ren. „Dus als ze overdag ontrui men is er niemand thuis." Zijlpoort Een beter alternatief zou zijn om een nieuw gebouw te zoe ken dat als huisvesting kan die nen. Volgens Van Dijk staat er nog wel het een en ander vrij in Leiden. Als voorbeeld noemt hij de Zijlpoort. „Daar zit je toch ideaal", zegt hij over het eigen dom van Melkert. Onlangs is al eens geprobeerd dit monument te kraken. Dat draaide uit op een mislukking. „Er zitten van die zware stalen deuren in waar we echt niet doorheen kwa men." Voorts zien de krakers nog mogelijkheden aan de Mors- weg, waar al enige woningen zijn bezet. „De onteigenings procedure die de gemeente daar is gestart tegen de eigenaar van de woningen kan zich nog jaren voortslepen. Dus voorlo pig zitten we daar goed." Verder zijn er nog twee gemeentelijke panden waarvoor de krakers wel belangstelling hebben. De locatie daarvan wil Van Dijk echter nog niet prijsgeven. „We wachten eerst dinsdag maar eens af." De PCS, een van de stichtingen die tehuizen beheert voor gees telijk gehandicapten in Leiden en omgeving, krijgt mogelijk een directeur. De onderne mingsraad (OR) pleit hiervoor. Het bestuur ziet dit voorstel niet zo zitten. Om een dreigend con flict voor te zijn is besloten de discussie over de vakantie heen te tillen. De PCS (Protestant Christelijk Stichting voor Ouders en Vrien den van Verstandelijk Gehandi capten in Leiden en omstreken) beheert twee gezinsvervangen de tehuizen in Leiden: Ons Huis aan de Hooigracht en Desi- deranda aan de Rijnsburgerweg. Voorts zijn er voorzieningen in Rijnsburg (Smitshof, aan de Evertsenstraat) en Voorschoten (Vlietlanden, aan de Kwikstaart- dreef). Er werken ongeveer 70 mensen, die een kleine 100 be woners verzorgen. Binnen de PCS is een discus sie op gang gekomen over een nieuwe organisatie. Het bestuur en de ondernemingsraad me nen dat dit noodzakelijk is van wege bezuinigingen. Voorop staat dat er geen ontslagen val len. Het bestuur heeft een aan tal voorstellen gedaan, maar kwam hierbij in aanvaring met de OR. Die ziet graag een direc teur komen. Wat de achter grond is van deze wens blijft vooralsnog onduidelijk. „Daar over wil ik geen mededelingen doen, dat is een interne kwes- LEIDEN LOMAN LEEFAAANS Mocht het zakenverkeer tussen Nederland en de Sovjet-Unie van enige betekenis worden, dan hoopt de1 Leidse student Christof van Agt (27) daar een graantje van mee te kunnen pikken. Hij studeerde in Le ningrad, doet wat technisch vertaalwerk en helpt bij uitwis selingen van (bedrijfs)delega- ties. Ook zijn studie in Leiden heeft hij hierop afgestemd. „Hopelijk kan ik een pion wor den in de aankomende han delsstroom", aldus Van Agt die net als tsaar Peter enkele eeu wen geleden zou willen ijveren voor een betere handelsrelatie tussen beide landen. Voor Van Agt levert het uit spreken van de naam Djamoli- cfin Abdoesjaparov geen enkel C' ileem op. Hij studeert Rus- kunde en verbleef enkele maanden in Leningrad. Na deze studiereis kon hij via-via een baantje krijgen als tolk bij een computerbedrijf. Daar merkte hij dat er niet zo zeer een ge brek is aan vertalers maar maar wel aan tolken met specifieke kennis van de moderne techno logie: „Al zijn woorden als hard- disc en computer hetzelfde in het Russisch", grapt Van Agt. Ook leerde hij dat een aantal Nederlandse, vooral technische en technologische bedrijven, zich aan het oriënteren is op de Russische markt. Het blijft voor lopig nog wel bij oriënteren want high-tech mag nog niet naar de Sovjet-Unie worden uit gevoerd. Christof van Agt „Nederland staat niet te popelen om groots handel te doen met Sovjet-Unie." «raro holvast schone taak weggelegd om als oriëntatie en te helpen bij het soort tussenpersoon deze uitwisselen van delegaties: „Dat Van Agt ziet voor zichzelf de bedrijven te helpen met hun komt niet alleen neer op 1 taalwerk. Er zijn natuurlijk ook cultuurverschillen in het leggen van handelsrelaties waar reke ning mee moet worden gehou den. Zo zal een Hollandse dele gatie die in Rusland op bezoek gaat, over een sterke maag moeten beschikken. De Russen drinken bij alles thee, maar dat gaat gepaard met een flinke bel wodka en dat zijn Nederlandse zakenlui niet gewend, om een uur 's middags. Maar als je wei gert dan zijn de eerste, informe le contacten gelijk verprutst." Zo'n delegatie heeft volgens Van Agt een 'vindingrijke en an ticiperende begeleider' nodig die ook technische kennis van zaken heeft. Een persoon die de relatie aanknoopt en waar no dig het ijs breekt. „Noem het ook maar een breekijzer", aldus de student, die daarmee uiter aard iemand als zichzelf voor ogen heeft. Roebel Dat de im- en export met de Sovjet-Unie nog in de kinder schoenen staat, is voor de stu dent best uit te leggen. „De hui dige politieke problemen in Rusland staan goede handels betrekkingen in de weg. Je weet niet wie daar de baas is. De re publieken of de Unie. Ook heeft de roebel geen vaste wisselkoers ten opzichte van de gulden of andere westerse munten. Maar er is in de Sovjet-Unie wel een potentiële markt en de toe komst zal dat uitwijzen. Ik heb trouwens niet het idee dat het Nederlandse bedrijfsleven staat té popelen om groots zaken te doen met Rusland, in ieder ge val minder dan de meeste EG- Morgen doet de rechter uitspraak in het kort geding dat bouwmaatschappij Van der Plas heeft aangespannen tegen de krakers. •foto hielco kuipers tie," aldus mevrouw Thelen, voorzitter van de onderne mingsraad. „Er is geen conflict, alleen een meningsverschil. Eind augustus praten we verder", zegt Thelen. Bestuurslid G. van Aller ver wacht dat de partijen tot elkaar komen: Alles kan worden be sproken." DUIVENBERICHTEN De jonge duiven vlogen dit weekeinde uit Peronne (272 ki lometer), de oude uit Bourges (580 kilometer). De uitslagen zijn als volgt. De Rijnklievers. Oud: 1,2,4,5,6. J. Zevenhoven; 3, 10. J. Kok, 7. J. v.d Wal, 8. A. de Vries, 9. T. Kraan. Jong: 1,6,9. J. Kok; 2,10. J. Zevenhoven; 3. G. van Goozen; 4. Comb. Boeker-De Korver; 5. H. van de Sar, 7. T. Kraan, 8. B.van Mil. De Blauwkras. Oud: 1,3,6. Comb, van der Blom; 2,5. F. v.d. Wetering, 4,7,8,10. Comb. Hou- weling-Rozier. Jong: I,6,7,9,10.Comb. Houweling- Rozier, 2,3,8. Comb. v.d. Nieu- wendijk, 4. Comb. v.d. Blom, 5. P. Landesbergen. De Reisduif. Oud: 1. F. Penseel, 2,3,6.9. N. de Groot en zn, 4. P. de Haas, 5,10. W. Kop. 7A. van der Dop en zn, 8. D. Albers. Jong: 1,7,10. Comb. Schroot; 2,6,8. N. de Groot en zn; 3,4. A. van der Dop en zn; 5. F. Pen seel; 9. comb. Havik. Het Oosten. Oud: 1,7,8. B. van Putten; 2,3. T. van As; 4, 10. J. Verbaan; 5,6. A. Pracht; 9. G. Hendrikse. Jong: 1,9. S. van Ho ven; 2,3 P. van Duyl; 4,10. G. Hendrikse; 5,7. W. de Jong; 6,8. T. van Weezen. De Vriendenclub. Oud: 1,7. J. Degen; 2,4. W.v.d kooy; 3. F. Ladan; 5. Gebr. Disteveld; 6. J. Hartevelt; 8. A. Link; 9. J. v.d Steen; 10. R. Noordermeer. Jong: 1. C. Gijsman; 2. R. Heu- zen; 3. J. Degen; 4. W. v.d. Kooy; 5. W. de Zwit jr; 6. B. Diersman; 7. R. Noordermeer; 8. T. Don- gelmans; 9. Gebr. Disteveld; 10. A. Link. Leiderdorp. Oud: 1,2 P. Sloos; 3,8 E.H. Broug; 4,7 J. van Laar zn.; 5,6,9 W. van Oosten; 10. D. van Seggelen. Jong: 1,2,3 D. van Sfcggelen; 4,6:9 J. van Laar zn.; 5. Comb. B. en G.; 7. W. van Oosten; 8,10 W. Jacobi. LPC. Oud: 1. J. Boelee; 2. Verha- gen-Witteveen; 3,5 J. Staffeleu; 4. A. Witteveen; 6,7,9 G. Kerk- man; 8. F. Gijsman; 10. J. v.d. Hoogt. Jong: 1,5 Gebr. Pen; 2,6 J. Staffeleu; 3,8,10 J. Smit; 4. A. Witteveen; 7. J. Boelee. landen", is de mening van de Leidenaar. Toch is Nederland wel be kend en staat ons land volgens Van Agt goed aangeschreven: „Veel Russen kennen het ver haal van tsaar Peter in Zaan dam. Zo zal er in Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, binnenkort zelfs een Holland Huis worden gebouwd. Het is de bedoeling dat Nederlandse bedrijven zich daar gaan pre senteren. Dit initiatief komt tot stand zonder een cent van het ministerie van economische za ken. Het zwaartepunt van de betrekkingen met Rusland ligt sowieso niet in Den Haag maar opmerkelijk genoeg in de pro vincie Drenthe. Dat komt om dat er na de ramp in Tsjemobyl veel landbouwgrond in de Sov jet-Unie verloren is gegaan. De Drentheri zijn gevraagd om te helpen bij net intensiever ge bruiken van de overgebleven, onbesmette gronden." Blauwdruk Eind mei reisde Van Agt nog met een humanitaire delegatie van enkele medische specialis ten vanuit Drenthe naar Rus land. Ook een leerzame tocht voor de toekomstige delegatie begeleider van menig clubje za kenlieden. Zijn afstudeerscriptie gaat, hoe kan het anders, over handelsbetrekkingen tussen de EG en de Sovjet-Unie. Op de vraag of zijn scriptie een blauw druk vormt voor bedrijven die de immense Russische markt willen gaan verkennen, ant woordt hij: „Dat zou wel aardig zijn." Een flink aantal mensen nam zaterdag deel aan een wandeling langs de kerken in de binnenstad. De Har- tebrugkerk turfde zo'n 1900 bezoekers. In alle kerken werd orgel gespeeld en was een tentoonstelling in gericht over de geschiedenis van de kerk. De wandeling was een initiatief van de kerkbesturen, de WV, Gilde-Leiden en de Stichting Orgelstad. foto hielco kuipers r SUfWtur^ 47 ZocMrni^ CïOMnctpivi

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5