Buitenland Israël bouwt weer op Golan-hoogte Grieken hekelen Bush over Cyprus Frontale aanval Jeltsin op partij Leiders Joegoslavië praten over toekomst Noodweer en brand teisteren zuidwest-Europa Top Mexico benadrukt belang van democratie Maandag 22 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 4 United Press International (UPI). IN TASMANIE ZUN de hoofden van elf Aborigines teruggekeerd die ruim honderd jaar geleden door de Botten waren meegenomen. De hoofden, onder wie die van de laatste volbloed Aborigine, stonden uitgestald in de universiteit van Edinburgh NIEUWSLIJN Aanhangers van de pro-lraanse Hezbollah-partij slaan zichzelf op het hoofd tijdens een processie in Bayrut. Het ritueel is bedoeld om de eeuwen geleden gepleegde moord op de neef van de profeet Mohammed te herdenken foto afp Somalische partijen sluiten akkoord Zes rivaliserende Somalische partijen hebben gisteren in buur land Djibouti een akkoord ondertekend dat de vrede en stabili teit in Somalia moet garanderen. Ali Mahdi Mohamed, leider van het Verenigd Somalisch Congres, dat de hoofdstad Muqdis- ho in handen heeft, werd benoemd tot hoofd van de interim-re gering en president. Andere posten zijn over de verschillende groeperingen verdeeld. De bijeenkomst w§rd niet bijgewoond door vertegenwoordigers van de Somalische Nationale Bewe ging die in het door haar gecontroleerde noorden de 'Republiek van Somaliland' heeft uitgeroepen. Tanker lekt olie bij Australië Een brandende Griekse olietanker is gistermorgen aan de west kust van Australië in stukken gebroken waarbij een geschatte 11,1 miljoen liter (70.000 barrels) olie in de oceaan is gestroomd. De 37 bemanningsleden van het schip, de Kirki, zijn met heli kopters van boord gehaald nadat het schip in de brand was ge vlogen. Kapitein Purkiss, voorzitter van de Westaustralische olie- bestrijdingscommissie, noemde de ramp „catastrofaal". „Het is een ramp in de ergste categorie die maar mogelijk is", aldus Purkiss. De olievlek, die meer dan 11,2 kilometer lang en ander halve kilometer breed is, bevindt zich ongeveer 200 lulometer ten noorden van Perth. Frankrijk wijst 75.000 asielzoekers uit Frankrijk zal volgens de Franse radio binnen drie maanden 75.000 tot 100.000 afgewezen asielzoekers het land uitzetten. Te gelijkertijd zullen 15.000 tot 25.000 buitenlanders, die eveneens afgewezen zijn maar al jaren in Frankrijk wonen, op humanitai re gronden toch een verblijfsvergunning krijgen, zo meldde de radio zaterdag. 'Onze Moeder' in 'Onze Vader' Anglicaanse parochies in enkele Engelse steden zullen binnen kort een 'Onze Vader' bidden waarin God niet meer als alleen maar een mannelijk wezen wordt begrepen. In een nieuw gebe denboek luidt het begin van het gebed dat Christus zijn discipe len leerde: „Lieve Vader en Moeder, in Wie de hemel is, gehei ligd zij Uw naam". In een ander gebed wordt God beschreven als „drager van de moederschoot" waaruit hemel en aarde zijn geboren. Een vooraanstaande geestelijke irf het aartsbisdom York, George Austin, zei in een reactie op de wijziging van het Onze Vader: „Naar mijn mening is dit ketterij; God bestaat niet uit delen en gevoelens". TWA en Northwest willen deel PanAm Na Delta en United hebben nu ook Northwest Airlines en TWA belangstelling voor de aankoop van routes van de noodlijdende luchtvaartmaatschappij Pan Am. Northwest, waarin KLM een belang heeft van 20 procent, wil de routes van Detroit naar Lon den Gatwick en van Los Angeles naar Mexico overnemen. Nor thwest wil twintig miljoen dollar betalen voor alleen de route Detroit-Londen of 35 miljoen voor beide routes. TWA-topman Icahn wil Pan Am kopen voor 420 miljoen dollar, vervolgens een deel overdoen aan American Airlines en de rest reorganiseren. TWA biedt meer dan Delta voor voor de transatlantische routes en de activiteiten in Frankfurt. Aftocht leger uit Slovenië begonnen Peres: Israël kan Golan nooit opgeven Het federale presidentschap en de leiders van de zes republie ken van Joegoslavië zijn van morgen in de Macedonische plaats Ohrid bijeen gekomen voor een nieuwe gespreksronde over de politieke toekomst van het land. Intussen is het Joego slavische Volksleger begonnen met de terugtrekking uit Slove nië, waartoe het presidentschap vorige week heeft besloten. De Joegoslavische leiders ge ven elkaar drie maanden de tijd een oplossing te zoeken voor de crisis waarin het land verkeert. Maar de federale minister van defensie, Veljko Kadijevic, dreigde zaterdag dat het leger in actie zal komen wanneer voor 15 augustus geen overeenstem ming is bereikt over de toe komst van Joegoslavië. De Europese Gemeenschap probeert bij de besprekingen te bemiddelen. Daarom heeft mi nister Van den Broek, in zijn functie van voorzitter van de Europese ministerraad, de Ne derlandse ambassadeur in Frankrijk, Henry Wijnaendts, naar Joegoslavië gestuurd. Top diplomaat Wijnaendts heeft een reputatie als 'trouble-shooter' van het ministerie vah buiten- Gisteravond werd bekend dat Israël vier nieuwe neder zettingen zal vestigen op de sinds 1967 bezette Syrische Golan-hoogte. Syrië wil dat de toekomst van de Golan deel uitmaakt van besprekingen met de Israëliërs, die het gebied in 1981 in praktische zin hebben ingelijfd. partij, zei vanmorgen dat Israël de Golan nooit kan opgeven. De Arbeiderspartij had liever ge zien dat de regering was begon nen met onderhandelingen met de Palestijnen en Jordanië, om dat ze overeenstemming met Syrië uitgesloten acht. Jordanië heeft, net als eerder Saudi-Ara- bië, aangekondigd dat het de economische boycot van Israël zal opheffen als dat land zich bereid toont de bouw van ne derzettingen in de bezette ge bieden te staken. VERVOLG VAN DE VOORPAGINA De Amerikaanse president Bush heeft de afgelopen weken Syrië nog eens verzekerd dat de Ame rikanen die inlijving illegaal achten. Baker herhaalde dat op zijn persconferentie vanmor gen. maar voegde eraan toe dat hij het verloop van de Syrisch- Israëlische grens onderhandel baar acht. De Israëlische oppositieleider, Shimon Peres van de Arbeiders- Voor zijn eerste gesprek met Shamir, gisteravond, had Baker een ontmoeting met een Pales tijnse delegatie in het Ameri kaanse consulaat in West-Jeru- zalem. De groep bestond uit Faysal al-Husseini, Hanan Ashrawi, hoogleraar aan de Universiteit van Bir Zeit, en de directeur van de Palestijnse Halve Maan in de Gazastrook, Zakaria el-Agha. Na afloop van het onderhoud verlieten de Pa lestijnen het consulaat in een ambassade-auto, uitgejouwd door Israëlische betogers van rechts-extremistische groepe ringen. Baker zei gisteren dat de deelnemers aan het bilaterale overleg zelf mogen bepalen wel ke landen zij bij de besprekin gen willen toelaten. Een Chinese familie vader, zoon en kleinzoon fietsen in de stro mende regen door de hoofdstad Peking. Grote delen van China worden momenteel geteisterd door hevige wateroverlast foto epa Salvadoraan d'Aubuisson heeft kanker SAN SALVADOR De Salvadoraanse rechtse politi cus en oprichter van de rege rende Arena-partij, Roberto d'Aubuisson (47), heeft een do delijke vorm van keelkanker. Hij wordt in een Amerikaans zie kenhuis in Houston bestraald. De charismatische d'Aubuis son is een van de meest omstre den politici van het land. Hij wordt beschouwd als leider van de rechtse doodseskaders in El Salvador en als aanstichter van de moord op aartsbisschop Ro mero in 1980. In 1984 verloor d'Aubisson de presidentsverkie zingen nipt van de christende mocraat Duarte. In 1989 won zijn partij echter de verkiezin gen onder leiding van de huidi ge president Alfredo Christiani. Robert White, een voormalige Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, heeft d'Aubuisson ooit een „pathologische moor denaar" genoemd. Terwijl Turkse dansers een show geven, maken de Amerikaanse president Bush en zijn Turkse collega Ozal op de achtergrond een praatje foto epa ISTANBUL GPD-l De Amerikaanse president Bush deed gisteren in Istanbul een laatste oproep aan Grieken, Turken en Cyprioten om het Cyprische conflict op te lossen. Bush probeerde Turkije aan te zetten tot een oplossing voor de al 17 jaar voortdurende deling van Cyprus, nadat hij het on derwerp eerder in Griekenland aansneed. Het noordelijke deel van Cy prus wordt sinds 1974 bezet door Turkse troepen, die de Turks-Cyprische minderheid beschermen. De internationaal erkende regering van Cyprus die de rest van het eiland be stuurt bestaat uit Grieks- ne is ontstemd gereageerd op de houding van de- Bush. Vol gens de Grieken neemt Bush geen echt standpunt in. In Tur kije zou Bush hebben gezegd veel te voelen voor het al eerder door Ozal geopperde idee van een vierkoppige conferentie over Cyprus. Daaraan zouden de Turkse president, de Griekse premier, de Grieks-Cyprische president Vasiliou en de Turks- Cyprische leider ('president van de Turkse republiek Noord-Cy- prus') Denkiash moeten deel- In Athene sprak Bush echter herhaaldelijk over de drie lei ders van Turkije, Griekenland en Cyprus, die samen in staat moeten worden geacht een op lossing voor het eiland te vin den. Bush noemde Denktash daarbij niet. In een reactie zei Bush dat het niet noemen van Denktash van zijn kant een on achtzaamheid was geweest, waar men niets achter moest zoeken. De Grieken zijn nu tot de conclusie gekomen dat Bush het iedereen ter plaatse naar de zin wil maken. Bush beloofde Turkije steun bij de modernisering van het Turkse leger als beloning voor de hulp van de Turkse president Ozal aan de geallieerde coalitie tegen Irak. Hij beloofde het Congres om geld te vragen voor gezamenlijke produktie van tachtig geavanceerde F-16 ge vechtsvliegtuigen. Eerder be loofde hij Griekenland extra mi litaire hulp. EG wil druk op Myanmar Bush: Niet ingrijpen in Irak landse zaken. De EG-trojka (Van den Broek en zijn collega's uit Luxemburg en Portugal) bemiddelde al bij het akkoord van Brioni, dat voorzag in opschorting van de onafhankelijkhcidsverk.il ringen van Slovenië en Kroatië voor drie maanden, ontbinding van de plaatselijke milities en terug trekking van de federale troe pen naar de kazernes. Door het besluit de federale troepen hele maal uit Slovenië terug te trek ken, is een nieuwe situatie ont staan. Kroatië is bang dat de uit Slovenië weggehaalde troepen in deze republiek zullen worden gestationeerd, om de Kroatische onafhankelijkheid te voorko men. Kroatië dringt er op aan dat de waarnemers die de EG vorige week naar Joegoslavië heeft gestuurd, zich ook bezig houden met de gevechten tus sen Kroatische eenheden en Servische nationalisten (de zo genaamde Chetniks). bij die ge vechten zijn vorige week tien tallen doden gevallen. Kroatië, Slovenië en Bosnië- Hercegovina gaan intussen on derzoeken in hoeverre de drie republieken economische kun nen samenwerken. BOB MANTIRI NEW YORK-ISTANBUL CORRESPONDENT De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft vanochtend namens de EG de zes Asean-landen opgeroepen hun economische en politieke invloed te gebruiken om de militaire re gering in Myanmar te dwingen een eind te maken aan de brute schending van de mensenrechten en de macht te overhandigen aan een burgerregering. Van den Broek deed dat in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EG-raad tijdens de dialoog met zijn collega's van Thailand, Ma laysia. Singapore, Brunei en de Filipijnen. Hij werd in zijn oproep gesteund door zijn collega's uit de VS, Canada en Australië. Van den Broek had bij zijn aankomst verklaard dat het voor elk van de dertien landen die aan de bijeenkomst in Kuala Lumpur deelne men, een „plicht is om positieve veranderingen te brengen in Myanmar". De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat de nieuwe gevechten in het noor den van Irak geen aanleiding zijn om de geallieerde crisis- brigade in Turkije in te zetten. Bush zei dit tijdens zijn bezoek aan Turkije. Slechts enkele dagen nadat een VN-delegatie uit een zuide lijk moerasgebied bij de Iraanse grens vertrok zijn Iraakse troe pen het gebied binnengetrok ken. In het gebied bevinden zich naar schatting 70.000 shi- 'ieten, die na de mislukte op stand tegen president Saddam Hussein naar de moerassen zijn gevlucht. Volgens Baghdad zijn de troepen naar het zuiden ge stuurd om Iraanse infiltranten tegen te houden en niet om mi litaire operaties tegen shi'itische vluchtelingen op te zetten. De Amerikaanse, Franse en Britse ambassadeurs bij de Ver enigde Naties hebben bij de Iraakse VN-ambassadeur een protest ingediend. BEAUMONT-LISSABON-MADRID DPA Terwijl onweer met zware windstoten in midden-Spanje twee levens eiste en veel schade veroorzaakte, woedden het afgelo- penj weekeinde in Frankrijk en Portugal bosbranden. Volgens Portugese autoriteiten is een inwoner van Perreira do Zezere in de vlammen omgekomen. Meer dan 10.000 hectare bos in de omgeving van het plaatsje werd verwoest. Bij de bestrijding van een brand in het zuid-Franse Lubéron-gebergte tussen Aix- en-Provence en Avignon raakten 35 brand weerlieden gewond. Meer dan 1000 hectare viel daar ten prooi aan het vuur, dat van een stoppelveld was overgeslagen naar het bos. Meer dan 200 vakantiegangers moes ten worden geëvacueerd. Voor het eerst zet te de brandweer een zogenoemd nevelka non in dat vanaf een afstand van 500 meter een nevel legt over de brandhaard. De brandweer meldde gisteren dat het vuur onder controle was. De politie arresteerde zaterdag in Nimes een 21-jarige man, die een aantal bosbran den in Frankrijk zou hebben gesticht. Twee jonge Spanjaarden kwamen zater dag om bij Anchuras. Ze kampeerden met vrienden een kilometer buiten de stad en 'Partijcellen' uit bedrijven verbannen CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin heeft een frontale aanval ge opend op het organisatorisch bolwerk van de Communisti sche Partij in de grootste Sovjet republiek. Zaterdag verordon neerde hij dat de politieke par tijen uit bedrijven, overheidsin stellingen en maatschappelijke organisaties moeten verdwij- In de praktijk treft Jeltsins de creet, dat binnen veertien da gen van kracht wordt, alleen de Communistische Partij. De nieuwe democratische partijen beschikken niet, zoals de com munisten, over een netwerk van 'partijcellen', dat op alle niveaus economische en politieke con trole garandeert. Jeltsin wil bo vendien dat het Russische par lement een initiatiefwet voorbe reidt, waarin ook politieke orga nisaties in het leger, de KGB, het ministerie van binnenlandse za ken (politie) en de rechterlijke macht worden verboden. Die wet moet, als het aan Jeltsin ligt, straks voor de hele Sovjetunie gelden. In het decreet staat letterlijk dat fabrieksdirecties en overhe den geen bevelen van de partij mogen opvolgen. Op officiële formulieren, zoals sollicitaties voor een overheidsbaan of straf registers, zal het partijlidmaat schap niet langer worden ver meld. Bovendien maakt het be sluit een einde aan de praktijk dat alleen partijleden in aan merking komen voor hoge posi ties bij overheid of bedrijfsle- Jeltsins manoeuvre belooft president en partijleider Gor- batsjov in grote verlegenheid te brengen. Donderdag komt jiet in meerderheid conservatieve Centraal Comité van de partij bijeen. De kritiek op de partij leider is hevig. Gorbatsjovs ver zoening, in april, met de 'ven-a der Jeltsin', zijn recente optre den op de Londense G 7-top en nu Jeltsins aanval op de partij organisatie sterken de conser vatieven in de overtuiging dat Gorbatsjov als partijleider moet verdwijnen omdat hij het kapi talisme in de Sovjetunie in ere herstelt en capituleert voor het imperialistische Westen. gerespecteerd omdat hij pre historisch is", aldus Soares. In de slotverklaring zeggen de leiders van 19 Latijnsameri- kaanse landen plus de leiders van Spanje en Portugal dat zij actief zullen meewerken aan het vernieuwen van internatio nale overlegorganen, om op die wijze een rechtvaardiger en de mocratischer wereld te schep pen waarin de vrede en het wel zijn van mensen worden ge waarborgd. In de "Verklaring van Gu adalajara' wordt verder het be- .lang benadrukt van vreedzame oplossingen bij meningsver schillen, de bescherming van het milieu en samenwerking op economisch gebied. Spanje, dat zowel koning Juan Carlos en de premier Felipe Gonzalez naar de top stuurde, heeft een nieuwe politieke in vloed gekregen in de regio, waar de VS al lang een overwicht heeft. De Latijnsamerikaanse landen hopen dat Spanje hun belangen bij de EG in de gaten zal houden en miljarden aan economische hulp in Brussel zal loskrijgen voor de kwakkelende economieën van het continent. De 21 deelnemende landen aan de Ibero-Amerikaanse Top in het Mexicaanse Guadalajara hebben in hun slotverklaring verklaard te zullen streven naar een versterking van democrati sche processen. In een kennelij ke handreiking in de richting van de Cubaanse leider Fidel Castro wordt echter tevens het recht erkend dat landen hun ei gen toekomst kunnen uitstippe len. Castro, de afgelopen decen nia als communistisch staats hoofd een geïsoleerde positie innemend in Latijns-Amerika waar rechtse generaals-regimes tot voor kort de lakens uitdeel den, toondé zich na afloop van de top erg gelukkig met het her stel van de betrekkingen met Colombia en Chili. De Portugese president Mario Soares daarentegen zei teleur gesteld te zijn over de onwrik bare houding van Castro, die geen enkel teken afgaf bereid te zijn tot veranderingen in de communistische samenleving op Cuba. „Castro is een dino saurus, hij wordt alleen maar werden in hun tentje door de bliksem ge troffen. Het onweer, met windstoten van meer dan 100 kilometer per uur, richtte in heel midden-Spanje schade aan. Het vlieg veld van Madrid moest tijdelijk worden ge sloten. Een vliegtuig dat geparkeerd stond op de luchthaven werd zwaar beschadigd. In Zaragossa braken op verschillende plaat sen elektriciteitsleidingen, zodat een groot deel van de stad zonder stroom kwam te zitten. Het onweer sloot een twee weken duren de hittegolf af, die de temperaturen in An- dalusië tot 45 graden deed stijgen. Ortega houdt vast aan koers MAMAr.i ia Pt, hebbers van het links-revolutio naire FSLN houdt in dat onder meer oud-president Daniel Or tega en oud-minister van bin nenlandse zaken Tomas Borge een prominente rol binnen het FSLN blijven spelen. Enkele af gevaardigden stelden de afgelo pen dagen dat uitstel van her vormingen een ernstige vergis sing zou zijn. Het Sandinistische FSLN, de be langrijkste oppositiepartij in Ni caragua, heeft tijdens haar eer ste partijcongres belangrijke hervormingen op de lange baan geschoven. De 581 afgevaardig den schaarden zich in groten getale achter de oude leiders van de partij. De steun aan de oude macht-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4