Binnenland Verzet in PvdA tegen wao-plan KNOV wil contracten voor vakantiewerkers Ziekenhuizen onderzoeken ouderen-klachten Massale overstap naar koophuis blijft uit Staking sjorders ten einde na akkoord Maandag 22 juli 1991 E BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Hoge golfslag verrast badgasten Politie en Vrijwillige Reddingsbrigade zijn gistermiddag langs de Haagse kust 26 keer in actie gekomen om in moeilijkheden ver kerende badgasten uit het water te halen. Een wind uit het noordwesten zorgde samen met sterke ebstroom voor een hevi ge golfslag die veel badgasten verraste. Eén vrouw kreeg veel wa ter binnen en werd naar het ziekenhuis gebracht. Particuliere bewaking op stations De Nederlandse Spoorwegen beginnen vandaag met de inzet van particulier geüniformeerd beveiligingspersoneel op de sta tions. Hun taak is toezicht te houden op een aantal door het NS- personeel aangewezen stations. Doel is het verhogen van het ge voel van veiligheid, zowel bij het NS-personeel als bij de reizi gers. De maatregel vormt een onderdeel van afspraken tussen NS en de vakbonden over de aanpak van agressie op en om be paalde stations. Beheerder koffieshop vermoord De man die afgelopen vrijdag dood werd aangetroffen op een landweggetje in het Brabantse Liempde is een 32-jarige man uit Eindhoven. Hij beheerde in zijn woonplaats een koffieshop, waarvan bekend was dat er hasj werd verkocht. De man is met meerdere schoten om het leven gebracht. De politie vermoedt dat de moord te maken heeft met de drugsactiviteiten in de kof fieshop. De auto van de man werd al eerder uitgebrand aange troffen in Den Bosch. Veel onvrede over mondelinge regelingen Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) wil dat werkgevers contracten gaan opstellen voor vakantiewerkers. Daarin moet staan hoe lang de vakantiewerker in dienst blijft, wat hij of zij doet en wat het loon is. De contracten moeten de nu gebruikelijke mondelinge afspraken vervangen, omdat daarover te vaak conflicten ontstaan. De werkgeversorganisatie voor het midden- en kleinbedrijf rea geert daarmee op een onderzoek van de CNV-jongerenorganisatie, waaruit naar voren kwam dat veel vakantiewerkers klachten heb ben over hun behandeling. Een woordvoerder liet gisteren weten dat ook werkgevers er belang bij hebben. „Als een vakantiewerker om wat voor reden dan ook niet meer komt opdagen, heb je ten minste een contract waar je op terug kunt vallen". Volgens een CNV-woordvoerder zijn het niet de vakantiewerkers die onbetrouwbaar zijn, maar zijn de meeste vakantiebazen „ge woonweg slecht. Ze denken dat ze vakantiewerkers overal kunnen inzetten en als ze niet voldoen, worden ze zonder pardon op straat gezet". De CNV-woordvoerder wijst echter ook met de beschuldigende vinger naar de vakantiewerkers zelf. Volgens hem weet 70 procent niet wat hun rechten en plichten zijn. „Dat vind ik eigenlijk erg dom. Ze weten bijvoorbeeld niet dat ze recht hebben op vakantie geld en vakantiedagen. Hierdoor gaat er veel geld aan hun neus voorbij". Verder wil de bond dat de bijverdienregels eenvoudiger worden. Nu is het voor bijvoorbeeld mensen met een studiebeurs erg inge wikkeld om uit te vinden hoeveel ze mogen bijverdienen. Ook moeten afspraken over vakantiewerk in de cao-onderhandelingen worden opgenomen, meent de bond. In drie Utrechtse ziekenhuizen komen speciale afdelingen voor de behandeling van en het on derzoek naar specifieke gezond heidsproblemen van oudere mensen. Het Academisch Zie kenhuis (AZU) en de Willem Arntsz Stichting in Utrecht en het ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort krijgen elk een nieuwe afdeling geriatrie met 24 bedden. Het AZU en de Lichtenberg vangen vooral patiënten met li chamelijke klachten op. In de Willem Arntsz Stichting kunnen patiënten met psychische pro blemen terecht. Beide afdelin gen zullen nauw met elkaar sa menwerken op het gebied van onderzoek en onderwijs. Snelle doorstroming van de patiënten naar een verpleeghuis met een advies voor de therapie is van belang om overbelasting van de ziekenhuizen te voorko men. Over tien jaar telt Neder land ruim twee miljoen 65-plus- sers voor wie dan 30 tot 35 pro cent van alle ziekenhuisbedden nodig is. Sins 1989 is in het AZU door de Utrechtse huisartsen een ge riatrisch consultatiepunt opge richt. Dat gaat fungeren als po likliniek voor nieuwe patiënten. Daar wordt ook besloten waar de patiënt zal worden behan deld. Nederland telt nog maar 28 geriaters, speciaal op ouderen gerichte specialisten. Utrecht wil daarom in dit specialisme ACHTERGROND DEN HAAG THEO HAERKENS Aan de toog in het stamcafé en thuis aan de borreltafel laaien de discussies weer hoog op. Wat is wijsheid, doorgaan met huren of toch maar kopen? Op die vraag is geen een duidig antwoord mogelijk. Het hangt af van de omstandigheden. Inkomen en belasting aftrek zijn de belangrijkste variabelen en natuurlijk ligt het voor tweeverdieners weer anders dan voor alleenstaanden of gezin nen met één inkomen. De makelaars houden vast aan hun standpunt dat het bij een huur van 500 tot 650 gulden doorgaans aantrekkelijker is om te kopen. Zij willen niet alleen stilstaan bij de maandelijkse lasten, maar verwijzen graag naar de premie aan het eind van de rit: het eigen huis dat dan een mooi kapitaal vertegenwoordigt. De Nationale Woningraad, de overkoepe lende organisatie van woningcorporaties, is terughoudender. „Er zijn altijd golfbewe gingen, de ene keer is het net wat aantrek kelijker om een eigen huis te hebben en de andere keer is huren voordeliger", zegt voorzitter Van Velzen. Hij doelt op de steeds opnieuw oplaaiende discussie over het huurwaardeforfait en de aftrekbaarheid van de hypotheekrente. Natuurlijk zijn huurverhogingen van 5,5 procent dit jaar en voor de komende drie jaar - bij elkaar dus ruim twintig procent - Het afgelopen half jaar zijn er meer hui zen van eigenaar verwisseld dan in de eerste helft van het vorig jaar. Het aan bod wordt iets krapper waardoor de prij zen licht blijven stijgen. Dit betekent echter niet dat steeds meer huurders hun huis inruilen voor een koophuis. 55 Pro cent van de Nederlanders huurt, de rest heeft een koophuis. En voorlopig blijft dat waarschijnlijk zo, alle opgetogen woorden van de makelaars ten spijt. niet erg plezierig, maar de mensen weten wel waar ze aan toe zijn. „De groep die op de wip zit tussen huren en kopen blijft huiverig want het gevoel dat het allemaal 'zo moeilijk te peilen is', overheerst". De makelaars slagen er niet in dat gevoel weg te nemen. Zij filosoferen over het ver trouwen in de toekomst dat samenhangt met het eind van de Golfoorlog, het verloop van de cao-onderhandelingen en andere variabelen. Maar het eind van het lied luidt steevast dat het „allemaal erg afhangt van de persoonlijke situatie, waarbij leeftijd, ei gen geld en uitgavenpatroon een rol spe len". Toch zijn er ook mensen die zich min of meer gedwongen voelen te kopen, omdat ze op een andere manier eenvoudig niet onder dak komen. De wachtlijsten in de Randstad zijn berucht. Twee jaar wachten voor een huurhuis is niet niets als je daar net een nieuwe baan hebt. Maar kopen lukt lang niet altijd. De inkomensnormen voor prémiehuizen zijn scherp. Wie teveel ver dient, is aangewezen op de vrije markt en wie te weinig verdient, komt niet in aan merking voor gemeentegarantie en krijgt doorgaans de financiering niet rond. Overigens zijn er maar weinig mensen die 's avonds onder de schemerlamp de plussen en minnen tegen elkaar wegstrepen en op puur financiële gronden tot de con clusie komen dat ze maar beter kunnen verhuizen. „Je verhuist omdat je ergens an ders een baan hebt gevonden, omdat de ge zinssamenstelling verandert, of omdat je een beter huis wilt, maar niet omdat je een huur een paar tientjes hoger wordt", aldus Van Velzen. De plannen van het kabinet met de wao tasten dat uitgangspunt niet aan, meent hij. „De meeste mensen met zo'n uitkering, of een andere, hebben niet zo'n hoog inko men en wonen al in een huis van een wo ningcorporatie. En als zij werkelijk in inko men achteruit gaan, kunnen zij aanspraak maken op huursubsidie". Ongeveer tachtig mensen hebben zaterdag enkele uren de toegang tot de kerncentrale in Dodewaard geblokkeerd. De actie, georganiseerd door de Anti Kernenergie Beweging, verliep vreedzaam. Aanleiding was de beslissing van de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) om de centrale in Dodewaard tien jaar langer in bedrijf te houden dan de bedoeling was. In het jongste Elek triciteitsplan gaat de SEP ervan uit dat 'Dodewaard' tot 2005 open blijft. De demonstranten wezen er in een pamflet op dat kernenergie niet alleen gevaar betekent voor de landen waar de centrales staan, maar ook voor de mijnwerkers. Die staan bij hun werk in de uranium- mijnen aan grote hoeveelheden straling bloot •FO TO ANP* COR MULDER De Visser eist aftreden Kok Binnen de PvdA komt verzet op gang tegen de wao-plan- nen van het kabinet. Kamerlid en fractiewoordvoerder voor sociale zaken Spieker heeft gisteren tegenover het ANP gezegd dat ook het voorstel van zijn fractievoorzitter Wöltgens om de huidige WAO'ers te ontzien hem niet ver genoeg gaat. De Rotterdamse PvdA heeft zich als eerste afdeling fel tegen de kabinetsplannen gekeerd. wao'ers boven de 50 worden ontzien. Wöltgens wil alle huidi ge wao'ers ontzien en voor nieuwkomers de termijn waar op de wao overgaat in een aaw- uitkering verlengen tot maxi maal acht jaar. „Zover ben ik nog lang niet", aldus Spieker. Het aftreden van Kok is overi gens voor hem niet aan de orde. De Rotterdamse PvdA heeft zich als eerste afdeling gekeerd tegen de wao-planrien. In een verklaring roepen raadsfractie en bestuur de kamerfractie en de PvdA-ministers op alterna tieven te bedenken voor de hui dige plannen en initiatieven te nemen om gedeeltelijk arbeids ongeschikten aan werk te hel pen. Volgens raadslid en voor- PvdA-kamerlid De Visser heeft gisteren in de Krant op Zondag gezegd dat PvdA-leider en mi nister van financiën Kok moet aftreden. „Met de wao-plannen van dit kabinet is de sociaal-de mocratie op de vuilnishoop ge- durppt", aldus De Visser. Het fraeuëlid Moor hééft al éérder gezegd .dat de wao-plannen. van het kabinet a-sociaal zijn.' Spieker zegt moeite te heb ben met de wao-plannen van zowel het kabinet als Wöltgens. Het kabinet wil dat arbeidson geschikten na één tot vijf jaar, afhankelijk van het arbeidsver leden, terugzakken naar het bij standsniveau. Alleen de huidige malig AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur „draait het alleen om bezuinigen en snoeien" in het kabinetsplan. Hij zegt zich „grote zorgen" te maken over de PvdA. „Een man als Kok heeft negen jaar geleden zelf de vakbondsacties geleid tegen dit soort maatrege len. Hij moet toch weten wat hij doet? Hij moet toch weten hoe de achterban hierop reageert?". Volgens een opiniepeiling van de Krant op Zondag vindt 51 procent van de PvdA-stemmers dat de sociaal-democraten van wege de wao-plannen het kabi net moet verlaten. Ruim veertig procent zegt niet meer op de PvdA te gaan stemmen als de plannen doorgang vinden. De sociaal-democraten verliezen volgens de peiling zelfs de helft van hun stemmers als ook de koppeling tussen lonen en uit keringen verdwijnt. Daarover moet het kabinet volgende maand een besluit nemen, maar het ziet er naar uit dat de koppeling niet houdbaar is. Horecabond in actie tegen discriminatie DEN HAAG GPD De Horecabond FNV gaat actie voeren tegen de discriminatie van etnische minderheden in de horeca. Volgens de bond krijgen buitenlanders voorna melijk lage functies toegewezen die slecht worden betaald. De bond wil in elke regio een werk groep die de discriminatie in kaart brengt. Volgens bondsvoorzitter Braas werken etnische minder heden doorgaans als afwasser of schoonmaker. Braas: „Het taal probleem speelt hierbij een gro te rol. Als ze niet goed Neder lands spreken, wordt een baan tje in de bediening al erg moei lijk. Ook worden ze niet gauw als kok ingezet". Braas vindt dat etnische min derheden in de horeca de mo gelijkheid moeten krijgen om zich om te scholen, zodat ze een beter betaalde functie kun nen vervullen. Hij is er stellig van overtuigd dat in veel hore cabedrijven etnische minderhe den worden gediscrimineerd. „De taal op de werkvloer is niet erg vriendelijk. Bij het eerste conflict zegt een baas al gauw: Rot maar op naar je vaderland". Drugsvangst politie Enschede ENSCHEDE» GPD De politie van Enschede heeft zaterdag negen kilo heroïne en munitie gevonden bij huiszoe kingen in vijf woningen. De drugs hebben een straatwaarde van ruim een miljoen gulden en komen waarschijnlijk uit Tur kije. Bij de huiszoekingen wer den drie Enschedeërs aange houden. Op straat werden twee auto's met vier verdachten klemgereden. Op Curasao ar resteerden twee Enschedese re chercheurs een stadgenote, zij is teruggebracht naar Neder land. De heroïne is afkomstig van een transactie op 12 juni bij een Twents recreatiecentrum. Twee Duitsers uit de grensgemeente Ahaus hebben daar waarschijn lijk zo'n tien kilo heroïne afgele verd aan de Enschedeërs en zijn daarna beschoten. Het tweetal raakte daarbij gewond. gaan opleiden, maar wanneer dat mogelijk wordt staat nog niet vast. Het AZU zal zich vooral be zighouden met de mobiliteit van ouderen. Gebrek aan bewe gelijkheid is er namelijk de be langrijkste oorzaak van dat mensen niet terug kunnen naar huis. Het onderzoek zal zich on der meer richten op de stofwis seling van kraakbeen- en bot- cellen bij veroudering, zenuwaf wijkingen en stoornissen in het evenwicht en het gehoor. ROTTERDAM «GPD De partijen in het sjorderscon flict in de Rotterdamse hebben zaterdagmiddag een principe akkoord bereikt over een nieu we cao. De sjorders die lid zijn van de Vervoersbond FNV zijn vanmorgen na enkele weken staken weer aan het werk ge gaan. De omstreden brede inzet baarheid van sjorders is voor een groot deel voorlopig van ta fel. De sjorders weigerden in een cao te laten vastleggen dat zij ook voorkomend ander werk moeten doen, zoals stuwen. Verder zullen de arbeidsvoor waarden op het niveau van die van andere havenarbeiders worden gebracht. De sjorders krijgen dit jaar duizend gulden bruto ineens en gaan er per 1 juli vijf procent op vooruit. Op 1 maart 1992 komt daar nog eens vier procent bij. Het inleveren van zeven atv-dagen heeft FNV- onderhandelaar Heilig niet van tafel gekregen. In samenwerking met de ge meente Rotterdam zullen de partijen bovendien een sjorver- ordening opstellen, waarin zal worden vastgelegd dat alleen sjorders van erkende bedrijven mogen sjorren, mede vanuit het oogpunt' van veiligheid en milieu. De onderhandelingen vonden plaats op basis van de eerder door de Vervoersbond CNV af gesloten sjorders-cao. De resul taten daarvan zijn aangevuld met punten uit het akkoord dat de FNV vrijdag afzonderlijk be reikte met het grootste sjorbe- drijf Oceana. De partijen zaten niet met elkaar aan tafel, maar stuurden elkaar faxberichten via het kantoor van FNV-voorzitter Stekelenburg. Werkgeversonderhandelaar Van der Sluis zegt dat het resul taat nauw aansluit op het eer der met de Vervoersbond CNV gesloten cao-akkoord. Hij vindt net triest dat er zo lang is ge staakt voor kleine wijzigingen in een resultaat dat er al lag. Heilig zegt het CNV-akkoord echter „van tafel te hebben gestaakt". Ook in het stukgoedconfiict zit inmiddels enige beweging. De partijen hebben in het afge lopen weekeinde een agenda opgesteld voor nieuwe onder handelingen. Die zouden mor gen of woensdag kunnen plaatsvinden. 'Bollenpellers Stadskanaal fout behandeld' AMSTERDAM ANP De Commissie Gelijke Behan deling van mannen en vrouwen vindt dat het arbeidsbureau in Stadskanaal vorig jaar zomer ongeoorloofd onderscheid heeft gemaakt tussen gehuwde en ongehuwde werklozen bij het aanbieden van tijdelijk werk in de bollenpellerij in Noord-Hol land. In augustus 1990 wilde het ar beidsbureau ongehuwde werk lozen verplichten tot tijdelijk werk in de bollen 200 kilometer verderop.^ Voor ongehuwden wercLdit werk passend geacht omdat ze toch geen 'zorg voor, anderen' hadden. Het platform voor alleenstaanden (PLOA) schakelde de Commissie Gelijke Behandeling in. De commissie vindt de moti vatie van het arbeidsbureau in strijd met de wet. De uitspraak kan volgens PLOA gevolgen hebben voor het aanbieden van passend werk door arbeidsbu reaus en sociale diensten. Veertien den aan in Rotterdam na het vestigen van het we reldrecord roeien. De leden van de stichting Het Sloepwezen roeiden in een sloep van het Zwitserse Basel naar de Maasstad, een afstand van 850 kilo meter. De tocht werd gemaakt onder het motto roeit. Bij aankomst werden ze begroet door familie en vrienden, die hen onder meer verwelkomden op een sleepboot met de toepasselijke naam Volhar ding. •FOTO ANP PAUL STOLK

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3