Leven en wonen Eerste echte uitdaging voor anticonceptiepil Bont voor dieren opent winkel 'Mannen zijn makkelijke klanten' Boucheron Uitgebloeide bloemen Maandag 22 juli 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: ESTHER NYPELS 19 MARLENE DIETRICH Het leven is geen vakantie. Wanneer u het aldus benadert, vindt u vakantiedagen bij de vleet". Na ruim 25 jaar lijkt de anticonceptiepil er een echte concurrent bij te krij gen: de vaginale ring. De kunststofring, die werkt als de 'pil', heeft een aantal nadelen hiervan niet én een aantal voordelen. Als de voortekenen niet be driegen zal de ring, als hij over een aantal jaren op de markt wordt gebracht, heel wat aanhangsters krijgen. Dat is de overtuiging van de gynaecologen P. Bouckaert en F. Roumen, verbonden aan de Sint Elisabethkliniek in Heerlen. Zij werkten drie jaar geleden mee aan de eerste praktijkproeven en Roumen is mede-auteurs van een wetenschappelijk artikel dat over enkele maanden zal verschijnen in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. SANTÉ BRUN Aan het onderzoek in '88 namen in Heer- len, Zeist, Den Helder en Alkmaar 73 vrou wen deel. Elf haakten af wegens problemen met de ring. Geen van de vrouwen werd zwanger. In de rest van Europa namen 400 vrouwen deel aan een zelfde proef, ook daar raakte niemand zwanger. Een klein aantal had last van bijverschijnselen (voor een deel dezelfde die optreden bij het ge bruik van de 'pil'). Uit de proef bleek dat de meeste vrouwen de ring gemakkelijk konden plaatsen en verwijderen. Minder duidelijk is hoe lang een ring meegaat. Men denkt ten minste vier cycli. Een klein aantal proefpersonen wilde beslist doorgaan met de ring. Enkele vrouwen gebruiken de ring nu al 42 cycli en de geringe klachten hebben de neiging nog minder te worden. De ring, die in de vagina wordt gebracht, bestaat uit twee buisje van silastic (kunst stof) van verschillende lengten, met elkaar verbonden door twee glazen stopjes. Het grootste buisje bevat een progestageen en het kleinste zowel progestageen als ethiny- loestradiol, twee hormonen die de 'gewone pil' ook bevat. De kunststof van de ring laat gedurende het hele gebruik een zelfde hoe veelheid hormoon los in het slijmvlies van de schede, en werkt direct op de eicelpro- duktie in de eierstok. Roumen: „Het voordeel is duidelijk. De le ver hoeft niet gepasseerd te worden. De vrouw hoeft niet meer te denken aan 'de pil'; medicatietrouw wil met name bij lage- dosispillen en bij de drie-fasenpil nog wel eens te wensen overlaten. Net als bij die laatste pillen is de dosis in de ring heel laag, maar dat is geen probleem door de conti nue afgifte, direct op de plaats van bestem ming". Als een vrouw die de lage-dosispil slikt een maag- of darmstoomis krijgt, be reikt een onvoldoende hoeveelheid van de hormonen de eierstokken. „En ook zonder dat zien we bij die vrouwen op de echo toch wel groeiende eitjes", zegt Roumen. „Een lage dosis is natuurlijk commercieel heel in teressant: 'je slikt bijna niets en wordt toch niet zwanger', is de slogan. Maar dat klopt niet altijd, want wij hebben de indruk, ik zeg met nadruk: de indruk, dat thans meer vrouwen zwanger worden die de pil gebrui ken, dan enige tijd geleden. Wij zien ook meer pilgebruiksters die om abortus vra gen, en dat zet toch wel aan het denken". Bouckaert voegt daar nog een in het oog springend voordeel van de vaginale ring aan toe: „Wanneer een vrouw zwanger wil worden, kan ze de ring gewoon verwijde ren. Als de ring er per ongeluk uit schiet, merkje dat meteen. Hij kan direct weer worden geplaatst en de contraceptie gaat gewoon door". De twee gynaecologen en hun collega's el ders zijn het met elkaar eens dat de ring sinds de uitvinding van de anticonceptiepil de eerste echte grote vernieuwing is op dit gebied. De 'prikpil' (Depo-Provera) heeft als groot nadeel dat het einde van de werking moet worden afgewacht, dus niet op elk gewenst moment met de anticonceptie kan worden gestopt. Helemaal in de schaduw stelt de nieuwe 'pil' onderhuidse implantaten als Norplant, dat o.m. in Finland is uitgepro beerd en waarover weinig meer vernomen wordt. Het spiraaltje tenslotte heeft diverse bijwerkingen, waaronder een minder grote betrouwbaarheid.. „Ik vind het teveel gezegd dat de 'pil' hele maal verdrongen zal worden door de vagi nale ring", zegt Bouckaert. „Maar er is in toenemende mate aversie tegen de 'pil', dat wel. De ring is duidelijk een alternatief voor het spiraaltje of sterilisatie en ideaal voor mensen die een slik-aversie hebben". En Roumen voegt er aan toe dat de ring moge lijk ook iets is voor vrouwen die de men opauze achter de rug hebben. Uiteraard is de proef met het nieuwe pro- dukt van Organon in Oss nog maar een kleine poging. Op het ogenblik worden voorbereidingen getroffen voor een proef van veel grotere omvang, waarbij seksueel actieve, gezonde vrouwen tussen de 18 en 35 jaar 20 cycli zullen meedoen. Aan de nieuwe proef zullen ook meer kli nieken gaan deelnemen. Dit wordt de derde fase van het testen. In de komende fase zal ook de Amerikaanse markt worden bena derd. Registratie bij de Food Drug Admi nistration (FDA) daar zou van grote invloed kunnen zijn op de acceptatie in West-Euro pa. Uiteindelijk zijn er vijf fasen, zodat intro ductie van de ring nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten. Hij zal dan vermoe delijk in prijs vergelijkbaar zijn met de ge wone 'pil', of iets duurder. doorgang gemaakt. Voor mannen die toch nog drempelvrees hebben." Trend Het zal wel nooit zover komen dat mannen echt opgemaakt over straat gaan, maar toch heeft er de laatste jaren een lichte verschui ving plaatsgehad. Pia van Boven: „De ont wikkeling in de mannencosmetica past na tuurlijk in het beeld dat mannen tegen woordig meer aandacht aan zichzelf beste den. Een belangrijk verschil met vroeger is wel dat er nu geen slechte produkten meer worden gemaakt." Ook in de geuren zelf is er een duidelijke trend. Lavendel- en leeressences hebben volgens Van Boven plaatsgemaakt voor zoe tere en meer gewaagde aroma's. Het stukje Palmolive-zeep lijkt voorgoed passé. Fla cons met douche-gels en all-over-sham- poos bepalen het gezicht in de kleedka mers. „Veel mannen sporten nog even voordat ze naar het werk gaan. Ze kunnen het niet maken om dampend en zwetend op kantoor of in een vergadering aan te ko men. Ze willen er goed verzorgd uitzien en daarbij past een lekker geurtje." TUIN Vooral de yuppies in het begin van de jaren tachtig hebben de trend in geurwaters en lichaams verzorging gezet. Een sportieve man die een beetje met z'n tijd meegaat houdt het niet bij één geurtje in de badkamer. foto triumph international Dag van het Wonen Vakbeurzen open steeds vaker een dag de poorten voor de consument. Ook de Internatio nale Meubelbeurs in Utrecht. Zondag 1 september is hele maal gereserveerd voor de aspi rant-kopers die zich breed wil oriënteren op meubelgebied: van klassiek tot design. In een speciale tentoonstelling 'Talent meets talent' zijn ont werpen te zien van een aantal vooraanstaande Nederlandse meubelontwerpers. Daarnaast is er een expostitie ingericht met inzendingen voor de Nederlandse Meubelprijzen. De beurs is geopend van 10.00 - 18.00 uur. Volwassenen betalen een tien tje, kinderen onder de twaalf jaar hebben gratis toegang. Het stukje scheerzeep lijkt voorgoed passé. foto cpd Aan de Amsterdamse Brouwersgracht is on langs de eerste (en voorlopig enige) 'Bont voor Dierenwinkel' geopend. De Stichting Bont voor Dieren, die zich bezighoudt met het geven van internationale voorlichting over de nutteloosheid van bont voor men sen, wil hier de t-shirts verkopen die ander halve maand geleden werden gepresen teerd en waaraan twintig kunstenaars be langeloos hebben meegewerkt. De winkel is van maandag t/m vrijdag ge opend van 11 tot 18 uur en op zaterdag vai 10 tot 17 uur. Bont voor Dierenwinkel, Brouwersgracht 226a, Amsterdam, tel. 020 - 6268584. Douglas for men in oktober open Mannenluchtjes. Na het ondergoed, de sportschool en de sociëteit weet het mannelijk deel van de bevolking nu massaal de verzor gende fles of tube te vinden. Voor parfumerie-keten Douglas aan leiding om in oktober een aparte herenwinkel te openen. En waar anders dan in de mondaine Amsterdamse PC Hooftstraat. Daar waar de met creditcards behangen 'nouveau riche' graag een dub beltje omdraait. ROBERT JAN VAN DER HORST De koele cijfers onderbouwen het initiatief in ieder geval getalsmatig. In tijd van vijf jaar stegen de verkoopcijfers van mannen cosmetica van 53 miljoen in 1985 naar 120 miljoen in 1990. En die groei lijkt voorlopig nog niet tot staan te komen. Het is vooral de jeugd die in de toekomst de jaarcijfers nog verder op kan krikken. Pia van Boven, pr-vrouw van Douglas: „Mijn neefjes van 17, 18 weten al precies welke geurtjes ze lekker vinden. Monstertjes die ik mee naar huis neem, vinden gretig aftrek." Volgens Van Boven hebben vooral de yup pies in het begin van de jaren tachtig de trend in geurwaters en lichaamsverzorging gezet. De zelfstandig opererende jonge mo ney-makers waren niet langer afhankelijk van relaties. Ze ontdekten alle kanten van het leven liever zelf. Daarbij aangespoord door uitgekiende marketing-strategieën en reclamecampagnes. Pia van Boven: „De commercie proeft dat er vraag is naar iets nieuws. Het is een wisselwerking. Is er geen latent aanwezige behoefte, dan wordt er ook geen nieuw produkt ontwikkeld." Moeizaam De Vergulde Hand (scheerartikelen), Old Spice (1937) en Tabac (1957) waren tot be gin jaren zeventig de onbetwiste marktlei ders. De komst van de geuren Brut 33 (1964) en Eau Sauvage (1966) ontketende een ware revolutie in de mannenverzor- ging. En hoewel Nederland met Boldoot (1792) de oudste geurfabrikant ter wereld heeft, volgde ons land moeizaam. In deze branche waren en zijn landen als Frankrijk, Italië en Duitsland koplopers. Met de komst van de mannenwinkel haalt Nederland die achterstand snel in, zo is de verwachting. Pia van Boven heeft in ieder geval alle vertrouwen in het welslagen van de onderneming. „Juist in de PC moet het lukken. Het is een winkelstraat met een aantal exclusieve herenmodezaken. Ik ver wacht dat de mannen die daar lopen ook bij ons naar binnen zullen stappen. Boven dien zijn mannen makkelijke klanten. Ze zijn over het algemeen nieuwsgierig, en als ze overtuigd zijn van de werking van een produkt, kopen ze het. Onze ervaring leert dat ze van een geurlijn direct drie of vier produkten tegelijk kopen." Maar zelfs in Amsterdam behoeft de 'Doug las for men' nog enige aanpassing. Achterdeurtje Normaal gesproken zijn de geprefabriceer de winkels in een paar dagen klaar voor de opening. De op maat gemaakte schappen hoeven alleen nog maar in het betreffende pand geschoven te worden. Voor deze ves tiging wordt wat meer tijd uitgetrokken. „De Ideurstelling van de winkels zal anders zijn. Minder blinkend ook. Dat geschitter stoot mannen vaak af. De nadruk komt wat meer op de meubels te liggen. Een mooie tafel met daarop uitgespreid wat geurtjes. Een soort huiskamer waar een man zich thuisvoelt. Rustiek. We verkopen niet alleen maar geurtjes, maar ook allerlei produkten voor de verzorging zoals luxe scheeracces- soires en hebbedingetjes." Voor de angsthazen onder de mannen heeft Douglas zelfs een achterdeurtje waardoor men ongezien bij de mannenwinkel naar binnen kan sluipen. In het belendende per ceel is een 'gewoon' filiaal gehuisvest. „In de gemeenschappelijke muur wordt een Vrolijk en helemaal afgestemd op warme zomerdagen Is de Tonic Rainbow- collectie van In Wear. Belangrijkste stoffen in deze collectie zijn transparante chiffon, zomerlinnen en popeline en tricot. Van dit laatste materiaal zijn ook catsuits te koop, maar menigeen zal op een echt zon nige dag toch de voorkeur geven aan een jurkje als dit (129 gulden). mciir.r '■ZZZ Alain Boucheron, van huis-uit juwelier, kwam in 1988 met een geurenlijn voor zijn vrouwelijke cliëntèle 'Boucheron'. Nu is er ook een mannenlijn Boucheron Homme. (aftershave, deodorant, douche-gel en eau de toilette) komt de juwelier van de Place Vendöme met een eau de parfum. Een eau de parfum is sterker dan de eau de toilette en iets zachter dan parfum. Wie kent ze niet, de zoetige eeuwwisselingsprentjes waarop een in fraaie kledij gestoken jonge vrouw de uitgebloeide ro zen afknipt en in een mandje deponeert. In die tijd was dat waarschijnlijk het enige nuttige werk waartoe een dame van stand in staat werd geacht en dus werd het vereeuwigd. Nu denken we er iets anders over en nemen we het verwijde ren van uitgebloeid goed op de koop toe bij alle andere, minder lichte tuinkarweitjes. Maar het afknippen van uitgebloeide bloemen blijft ook nu belang rijk. Planten immers zijn er door de natuur op geprogram meerd om zo snel mogelijk voor goed, kiemkrachtig zaad te zor gen. De soort moet in stand blij ven. Dat is een natuurwet die alleen door de mens vaak gru welijk wordt verstoord. Maar voor de zaadvorming is kracht en energie nodig en dus worden er geen nieuwe bloe men meer gevormd. Die zijn ook niet meer nodig, gezien van de plant uit. Wij denken daar anders over. Wij koesteren en verzorgen de planten in de hoop zo lang mo gelijk van hun fraaie bloemen te kunnen genieten. Dus moeten de uitgebloeide bloemen rap worden verwijderd. De roos reageert heel sterk op het afknippen van alles wat is uitgebloeid. Een simpele tuin plant als de leeuwenbek trou wens ook. Laat de eerste bloem trossen eraan tot er zaad is ge vormd en je kunt verdere bloei wel vergeten. Kattekruid wil graag een tweede keer bloeien als we tijdig de tere blauwe bloemstengels afknippen en ook ridderspoor is genegen om nog eens wat van die zware bloemtrossen te vormen, als we eerste onmiddellijk na de bloei afknippen. Er zijn ook planten die zich niets van dit soort zorg aantrek ken zoals bijvoorbeeld de pioen. Of je nu uitgebloeide pioenen afsnijdt of niet, hij houdt het voor gezien na een keer bloeien. Maar dahlia's bijvoorbeeld en petunias zijn weer heel dank baar voor onze ingreep. Kortom als we niet zeker weten of onze moeite wordt beloond, is het verstandig om zo snel mogelijk na de bloei alle bloe men te verwijderen. Ze kunnen dan op de komposthoop of als ze lekker ruiken met zorg wor den gedroogd. Maar daarover een andere keer. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u op sturen naar Damiate Dagbla den, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19