'Een ererondje voor Breukink' Sport Boetekassa rinkelt luid LETOUR 'Abdoe' al bijna zeker van groen Ook LeMond heeft last van infectie NIEUWSLIJN Een onderscheiding voor Harmeling Rob Harmeling is gisteren in Albi onderscheiden. De rode-lan taarndrager van het Tourpeloton moest bij het tekenen van de startlijst op het podium blijven. De renner uit de TVM-ploeg diende te wachten op Miguel Indurain. De mijnwerkersvakbond huidige de gele-truidrager en de laatste uit het klassement. Beiden ontvingen een grote briket met inscriptie. De mijnwerkers leven in mineur. Zij namen in Alès de gelegenheid ook nog even te baat te betogen tegen de dreigende sluitingen van kolenmijnen in Frankrijk. Harmeling raakte opnieuw tien minuten verder achter op In durain. In een mislukte aanval, blies hij zichzelf volledig op. „Ach, ik heb mijn plaats in het klassement verstevigd", grapte hij. „Door de laatste positie krijg ik tenminste ook nog publici- Maassen valt twee kilo af Frans Maassen trad gisteren positief op de voorgrond. De Lim burger finishte in Alès op de vijfde plaats achter ritwinnaar Mo reno Argentin. Zijn beste prestatie tot nu in de Tour die ver knald is door maagklachten. Een half uur na de finish transpireerde de winnaar van de Am- stel Gold Race nog hevig. „Ik had niet gedacht in deze ronde nog eens bij de eerst tien te eindigen. Dat is voor mij al heel wat. Nu haal ik Parijs. Donderdag heb ik daar nog aan getwij feld. Op weg naar Jaca moest ik als eerste lossen. Voor de Tour was mijn uitgangspunt een rit winnen, maar dat doel heb ik bijgesteld", liet de opgeknapte renner van Jan Raas weten. Het peloton dronk zaterdag en gisteren honderden liters vocht. Het was voor de verzorgers nauwelijks bij te slepen. „Acht liter denk ik", zei Maassen. „Toen ik op de weegschaal ging staan, bleek dat ik twee kilo was afgevallen. Uitgezweet in bed. Het is werkelijk te gek. Je blijft drinken, maar het stroomt er ook zo weer uit." Gerucht over vertrek Alcala De Ronde van Frankrijk is de etappewedstrijd om geruchten over op handen zijnde transfers te verspreiden. Zo meldde za terdag de „Dépêche du Midi" dat Raul Alcala volgend seizoen PDM verlaat en in dienst treedt van Castorama. Ploegleider Cy- rille Guimard zoekt een opvolger voor Laurent Fignon. Alcala heeft nog een contract met Jan Gisbers tot eind 1992. Helmen-affaire blijft gemoederen bezighouden Honderdzestig duizend gulden op het onbedekte hoofd van de Tourrenners. Na vier dagen hit te, waarvan twee in de Pyrenee ën, is de inhoud van de boele kassa van de UCI inmiddels op gelopen tot 160-duizend gul den. De UCI-commissarissen hebben in de voorbije vier da gen 381 renners zonder helm op zien rijden, en dat is, 300 Zwitserse franc per overtreding, tussen FICP en rennersdelega ties, met als laatste resultaat, dat het dragen van een helm ook in Frankrijk verplicht werd gesteld, dat er boetes zouden worden uitgedeeld indien er geen helm werd gedragen. Maar van rennerskant werd daar ook meteen protest bij aangetekend; zij wilden wachten op het ont werp van een 'airco-helm', die ook op warme dagen accepta bel 2 i zijn. In de Pyreneeën waren de overtredingen van het regle ment het meest talrijk: 138 en 133 renners zonder Deense dan wel pothelm. In de twee Midi-etappes van dit weekeinde letten de renners beter op hun portemonnee: 60, respectieve lijk 55 overtredingen. Er is dit seizoen al heel wat te doen geweest over de helmen, die de UCI verplicht wilde in voeren om redenen van veilig heid. Maar het probleem was dat er geen voor de renners aanvaardbare helm op de markt was, die ook bij grote hitte en tijdens bergetappes kon worden gedragen. Volgens de profsectie van de UCI, de FICP, was aUes in sa menspraak met klonken: volgens de echter werden zij overvallen met de verplichte helm. In Pa- rijs-Nice kwam het tot een de monstratieve staking, in de Tir- reno-Adriatico volgden er even eens acties. Na de voorjaarsstormen zijn er diverse besprekingen geweest Het Tourreglement is heel streng: wie zonder helm aan de start verschijnt, mag niet star ten; en wie onderweg zijn helm afdoet wordt uit koers genomen en volgt een boete van 300 Zwitserse franc. De Tourrenners zijn vorige week donderdag tegen dat re glement in actie gekomen. Een actie, die samenviel met de soli- dariteits-betoging voor Urs Zimmermann. Zij slaagden er in de eliminatie uit het reglement te laten schrappen, maar de boete bleef. De officiële gang van zaken is, dat de boetes moeten worden geïnd door de bond van het land waar de wedstrijd wordt gereden. De boete wordt in mindering gebracht op de pre mies. Of het zover zal komen is echter de vraag, want de inter nationale vakbond van beroeps renners, de AICPro, heeft in middels protest aangetekend tegen de hele gang van zaken in de helmenstrijd. Niettemin was het opmerke lijk, dat veel renners zaterdag en gisteren toch weer het hoofd hadden bedekt. „Logisch", zei Theo de Rooy, „je moet wat op je hoofd hebben, er dreigt het gevaar van een zonnesteek." Panasonic was overigens in de Pyreneeën zowat de enige ploeg, die vrijwel volledig mèt helm, was opgetreden. De Rooy: „Zo luidt het reglement, en dan heb je je daar aan te houden." Cees Priem: „Ook bij ons zijn er weer meer met helm gaan rij den. Maar als je als kleine cou reur iedere dag 420 gulden uit je knip moet trekken, dan ga je je wel bedenken." Jan Raas: „Pre cies. Het kost geld, en dat vindt geen één renner leuk." De jury blijft iedere dag driftig doorturven, en stuurt een rap port naar de baas van de FICP, Hein Verbruggen, die nog geen officiële reactie op de helmenaf faire in de Tour heeft kunnen geven, omdat hij voor zaken in de Verenigde Staten vertoeft. Ook de komende dagen in de Alpen zullen er ongetwijfeld weer heel wat renners op de bon worden geslingerd. Tot een actie zal het niet meer komen. Pedro Delgado, lid van de Spaanse vakbond van wieiers- profs: „Wij hebben in de slotfa se van de Tour wel wat anders aan ons hoofd. Wij hebben onze onvrede gedemonstreerd, maar daarbij zal het blijven. De UCI moet echter niet rekenen dat wij gaan betalen. En als de boe tes op het prijzengeld worden ingehouden? Dan schakelen wij onze advocaten in. Er is bij een laatste bespreking gevraagd of Verbruggen achter de renners stond - toen heeft hij ja gezegd. Er zou worden gewacht met sancties op een nieuwe, luchti ger helm." Greg LeMond mèt pothelm. Veel renr staat een boete op. Overigens zijn de weigeren echter het hoofdeksel te dragen. En dat kost geld, want e niet van plan hun portemonnee open te trekken. foto ai Het falen van de Nederlanders DETOURINCUFERS Een vijfde plaats in een niet geheel on-Nederlandse Touretappe. Frans Maassen, pakte 'em zondag: en Eddy Schurer klasseerde zich in Alès ook nog bij de eerste tien. Het zijn zülke uitslagen, waar je vandaag de dag al blij mee moet zijn. GPD-VERSLAGGEVER Maar: hoe vertelt KNWU-spea ker Cees Maas het volgende we ken aan het Nederlandse criteri um-publiek? Hoe is het met het aanzien van de Nederlandse wielersport bij diezelfde rond de-kerk rondjes? Toegeven, Nijdam en Van Poppel waren in de eerste Tour week etappewinnaars, en Breu kink was vóór de koortsdagen nog steeds eindfavoriet, maar wie een voorzichtige tussenba lans opmaakt van de belangrijk ste wielermeerdaagse in 1991, die ziet de Nederlandse wieler sport gaandeweg in een diep dal verzeilen. Het voorjaar was al niet best, kon alleen worden verbloemd met een Amstel Gold Race-zege van Frans Maassen. En wat het hoogtepunt van het jaar had moeten worden, met drie top tien plaatsen voor Breukink, Rooks en Theunisse in de Tour, is een week voor het einde uit gelopen op al een regelrechte mislukking. Cees Maas: „En daar is Rob Harmeling, de sympathieke Tukker, die dag na dag zo verbe ten voor zijn laatste plaats heeft gevochten. Een prachtige opvol ger mensen van Frits Hoogerhei- de, Aad van den Hoek en Mathieu Hermans. Allure Vlak voor het NK van vorig jaar werd er een KNWU-commissie van de hoogst denkbare allure gedoopt, die het aanzien van de Nederlandse profwielersport in het buitenland moest zien op te vijzelen. Eén Nederlander (Breukink) reed daarna het WK uit, en van de commissie is nooit meer iets vernomen. Er is - eveneens vorig jaar - een doorstromingsplan gelan ceerd, waarin een soepeler overgang van amateurs naar profssionals werd bepleit. De tegenwerking van alle kanten was verbijsterend. Cees Maas: „En mensen, ook een daverend applaus voor Nico Verhoeven: als eerste getroffen door een foute kip in gehakt- r de volle 100 kilometer. Het is niet toevallig, dat de vier Nederlandse profploegen voor pakweg tweevijfde uit bui tenlanders bestaan. Drie van de vier hebben weliswaar een Ne derlandse 'kopman', maar de entourage in een zware wed strijd als de Tour wordt ge vormd door renners van buiten af: Anglo's, Belgen, Sovjets, Itali anen, Duitsers. Nederlandse jonge renners breken in eigen omgeving am per meer door. Het is opmerke lijk, dat alleen Harmeling kon debuteren, en nog wel op 26-ja- rige leeftijd. Cees Maas: „Steven Rooks, mensen, de nationale trots, de nationale kampioen in de natio nale driekleur. Voelde zich voor de Tour net zo goed als in 1988, voelt zich na cle Tour net zo goed als vorig jaar. Drie meningen van drie ploegleiders. Cees Priem: „Theunisse, die heeft zich toch te veel voorgesteld van de Tour." Met andere woorden - trainen is iets anders dan echte koers: je kunt geen Pyreneeën- rit, waarin alle toppers 'volle bak' gaan, imiteren tijdens een interval op Tenerife. Tegenvaller Jan Raas:Rooks is een absolute tegenvaller." Wat de Noordhol lander eraan zou moeten doen om het flegma ver van zich te schuiven - het blijft een raadsel. Als hij 'de pedalen heeft', is hij als Bugno zo sterk in het hoog gebergte. Maar hij blijft zoeken de. Kon je Rooks maar eens va ker zien lijden. Theo de Rooy: „Bij ons is er al niet meer dan één Nederlander (Van Orsouw), en tussen de bui tenlanders zitten geen win naars." Het is het ultieme be wijs, dat er afgelopen winter niet goed is ingekocht door Post c.s. De ploeg mag er zijn in de breedte, aan de meet krijgen de Panasonics geen centimeter de lengte. Oorzaken? Goed en slecht wisselen elkaar af, zeker in de sport. In de sport bestaan geen garanties. Kijk naar Frankrijk: vorig jaar een beste plaats met Philipot (14e), nu 8 renners bij de eerste 18. En de Franse wie lersport was op sterven na dood, zo luidde de noodklok vóór de start van deze Tour. Je zou ook kunnen zeggen, dat er in de 'Latijnse' landen, in Italië en Spanje, veel beter aan sportlieden wordt 'gedokterd' dan in bijvoorbeeld Nederland of België. De wetenschappelijke benadering van de wielersport in Italië is, sinds Moser, veel zorgvuldiger, verder. Chirurg Bij de Nederlandse ploegen lo pen een chirurg (Buckler), een bedrijfsarts (TVM), een huisarts (PDM) en helemaal geen arts (Panasonic) in de rondte. De echte sportarts is in de Neder landse wielersport nog niet ge ïntroduceerd. Het is een moge lijke verklaring voor de achter stand-situatie. Cees Maas: „En daar is ook Erik Breukink, mensen. De lan dauer was al vastgelegd voor Boxmeer, Steenwijk, Chaam, Wateringen, Maarheze, Elsloo, Roosendaal en Tiel. De paarden konden niet meer worden afbe steld. Dus u krijgt tóch een ere rondje van onze beste man uit de ziekenboeg. Intussen maakt de Neder landse profwielersport zich op voor een nieuwe periode in haar bestaan. TVM gaat nog door tot eind 1993, maar voor PDM,. Panasonic en Buckler moet na 1992 een nieuwe hoofdsponsor worden gevon den. En omdat ook André Bos kamp en Teun van Vliet in 1993 met een profploeg op de weg willen starten, is er tenminste zo'n 30 miljoen gulden nodig aan nieuw kapitaal. In hoeverre kandidaat-spon sors zich door deze Tour de France zich tot investeren laten verleiden? Het zal voor de nieuwe bondscoach Gerrie Knetemann al moeilijk genoeg worden een representatieve Nederlandse WK-ploeg op de been te bren- gen. Rooks 39.4 Orsouw 1 02 28, 101 Stevenhaagen 1 10 41. 1 11 08, 156 S.emons 1 1 31 10. 161 Manders 1 in 1 37 35. 164. Schui eenstra 1 46 10. 171 er 15 48 Algem LE^TOUR 17e etappe 23 juli 125 km L'Alpe d'Huez Maandag 22 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: HERMAN JOUSTRA Vormgeving: RON VAN HAASTREGT ABDOESJAPAROV KAN de groene trui nog nauwelijks ontgaan. Zijn grootste con current, Johan Museeuw, is inmiddels uit de Tour ver dwenen. BREUKINK, ROOKS en Theunisse begonnen aan de Tour met hooggespannen verwachtingen. Inmiddels is duidelijk dat daarvan niets is terechtgekomen. Jelle Nijdam zorgde in elk geval nog voor een dagsucces. Maar in het klassement is het a Nederlandse renners. Djamolodine Abdoesjaparov, de kannibaal van Tashkent, kan de groene trui nauwelijks nog ontgaan. Zag de imposante Sovjet-renner in Ita liaanse dienst vorige week Sean Kelly, één van de slachtoffers van de mysterieuze ziekte die de PDM-ploeg in z'n geheel naar huis deed gaan, gisteren haakte 'Abdoe's' nog enig overgebleven rivaal, Johan Museeuw, na een niet te bedwin gen ongesteldheid af. De Belgische hoop, vorig jaar goed voor twee ritzeges in de Tour, ontbrak gistermorgen op het appèl in Albi, waar ritnummer 15 van stapel liep. Museeuw moest forfait geven vanwege darmklachten. In de strijd om het puntenklas- sent is de Fransman Laurent Jalabert nu de voornaamste belager van Abdoesjaparov. Voor de Belgen verloopt deze Tour tot nu toe net zo teleurstellend als voor de Nederlanders. Want behalve Museeuw faalde ook de andere belofte in de Lotto-ploeg, Johan Bruyneel. Van hem werd, als beoogd opvolger van good old Claude Criquielion, in het klassement nogal wat verwacht. Hij heeft het thuisfront echter teleur gesteld door in de Pyreneeën ver achterop te ra ken. Zijn achterstand op gele-truidrager Miguel Indurain is opgelopen tot bijna drie kwartier, goed voor een 53ste plaats in de algemene rang schikking. ALES ANP Greg LeMond voelt zich slecht. De winnaar van de laatste twee Tour-edities is volgens Bob Le Mond flink verzwakt door infec tie. Volgens de vader van de Amerikaan heeft onderzoek donderdag een sterk verhoogd aantal witte bloedlichaampjes aangetoond. Daarnaast zou de nummer vijf van het algemeen klassement last hebben van een voetblessure en irriterende vochtvlekjes op de rug. Wat de Amerikaan precies mankeert, is niet duidelijk. Het bloed van l^Mond wordt verder onderzocht. De Amerikaan liet zich onderzoeken na zijn sterke terugval in de tweede Pyre- neëenrit, waarin hij op zeven minuten van de Italiaan Chiap- pucci aan de streep in Jaca arri veerde. Volgens Bob LeMond is zijn zoon getroffen door een nog onbekend virus. Massage en rust moeten Le Mond goed door de komende etappes in de Alpen loodsen. „Hij is veel energie kwijtgeraakt op de dag dat iedereen tegen hem reed. Maar Greg heeft in zijn loopbaan voor ergere din gen gestaan. Hij zal in de Alpen alles geven, maar een nieuwe Tour-zege wordt moeilijk", ver klaarde zijn vader in Alès, de finishplaats gisteren van de vijf tiende etappe in de Tour. Overigens kreeg Greg Le Mond gisteren een geldstraf van 135 gulden. De Amerikaan had bij de start in Albi verzuimd de startlijst te tekenen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15