Sport Saskia Paauw pakt de draad weer op Glansrijk slot Gymnaestrada Stich wil na Wimbledon van geen terugval weten Maandag 22 juli 1991 U WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: RON VAN HAASTREGT /j 4 RUSSISCHE TOPTURN- STERS GAVEN de afslui ting van de Gymnaestra- da extra glans, maar rie pen ook op tot discussie. SASKIA PAAUW EN Jan Willem Lugthart zijn de badgastenkampioenen van dittenniseizoen. NIEUWSLIJN Geslaagde rentree Steve Cram De Britse atleet Steve Cram heeft na een afwezigheid van ne gen maanden wegens een knieblessure zijn rentree gemaakt. De houder van het wereldrecord op de mijl liep zaterdag in Ne wcastle een wedstrijd over 1500 meter. De dertig-jarige atleet won in 3 minuten en 42 seconden. De oud-wereldkampioen op de 1500 meter gaat alsnog pro beren zich te kwalificeren voor de wereldtitelstrijd in Tokyo, volgende maand. Volgende week zijn de Britse kwalificatie wedstrijden. „Ik ben optimistisch. Ook als ik volgende week een mindere wedstrijd loop, reken ik erop dat ik naar Tokyo wordt uitgezonden", aldus Cram. Sponsors onmisbaar bij paarden De sponsors rukken op in de paardesport. Straks rijdt de Ne derlandse equipe niet meer tegen Engeland en Frankrijk, maar rijdt het Optiebeurs-team tegen Henderson. Dat was althans één van de plannen die een groep grote sponsors van springruiters gistermiddag bekend maakte in La Baule, onder aanvoering van Tjerk Westerterp. Sponsors zijn onmisbaar in de paardesport, zoals sponsors overal onmisbaar zijn. Geldschieters hebben dus al heel wat te vertellen, maar hun invloed mag best nog wat groter worden, meent Westerterp, de topman van de Optiebeurs waar onder andere Jos Lansink en Franke Sloothaak onder contract staan. Vandaar dat zaterdag de handen ineen werden geslagen. Over het hoe en wat kon de prille organisatie van springruiter-spon sors (AJS), die waarschijnlijk in Nederland wordt gevestigd, nog niet veel zeggen. De ruiters vonden het allemaal prima. Door de interesse van kapitalisten in hun sport kunnen zij tegenwoordig binnen af zienbare tijd miljonair worden. De zeven ruiters van Optie- beurs verdienen bijvoorbeeld een ton per jaar, meestal naast hun normale salaris en het - tegenwoordig redelijke - prijzen geld. Al valt het totaalbedrag nog in het niet bij de inspannin gen van het Britse financiële concern Henderson. Titel Engelse cricketsters Het vrouwen-cricketteam van Engeland heeft zaterdag in Haarlem de Europese titel geprolongeerd. In de finale werd Denemarken met groot verschil verslagen. De Britse vrouwen, die tijdens het toernooi een klasse apart waren, maakten 225 runs voor het verlies van vijf wickets. Topscorers waren Plim- mer (50) en Watson (69). Het Deense team bleef steken op een totaal van 47 runs. Bert-Jan Jonker, de vertegenwoordiger van de Europese commissie, reikte na afloop de beker uit aan Helen Plimmer, de aanvoerder van Engeland. De Britse teamleiding maakte van de gelegenheid gebruik de deelnemende landen aan het EK (Nederland, Ierland en de twee finalisten) uit te nodigen voor de wereldtitelstrijd, die in 1993 in Erigeland wordt gehou den. Het Australische cricketelftal onder de negentien jaar heeft bij het eerste optreden in Nederland een grote indruk achter gelaten. Het Nederlandse bondsteam verloor met een verschil van niet minder dan 129 runs. De Australiërs bouwden op pro fessionele wijze een totaal op van 216 voor het verlies van zes wickets waarvan Roberts 49 en Linhart 77 (niet uit). Lugthart ook badgastenkampioen in Noordwijk Saskia Paauw en Jan-Willem Lugthart zijn de internationale badgastenkampioenen van Noordwijk geworden. Op de banen van Casino wonnen zij hun finales van respectieve lijk Marijke Guyt en René van der Wilk. Saskia Paauw speelde haar eerste toernooi weer sinds ze districtskampioene was geworden. „Het is moeilijk om in je eerste toernooi nadat je districtskampioene bent geworden weer optimaal te presteren. Daarom had ik in de halve finale ook zo veel moeite," aldus Paauw. TENNISMEDEWERKER „Eenmaal in de finale voelde ik dat ik moest winnen." Marijke Guyt was aan een behoorlijke reeks bezig voordat ze aan het badgastentoemooi begon. De vorige twee toernooien had ze, in Haarlem weliswaar, gewon nen. Een mooie strijd moest het dus gaan worden tussen de Munnikse en de Merlenhovese. Een matige eindstrijd werd het. Guyt begon goed door de eerste set te winnen. Paauw probeerde te veel een dropshot te slaan, wat vaak hopeloos mislukte. Ook haar forehand liep niet naar behoren. Met wind mee sloeg ze te hard zodat Guyt ge makkelijk de eerste kon binnen halen. In de tweede set veran derde er iets. Opeens ging de Leiderdorpse wat secuurder spelen, maar nog altijd behield de Katwijkse een voorsprong. „Toen ik 4-3 voor stond had ik gewoon de wedstrijd moeten beslissen. Daarna heb ik ge woon slecht gespeeld, eigenlijk de hele wedstrijd al. En dat ter wijl het de laatste weken zo goed ging." Wat Guyt daarbij over het hoofd zag was dat Paauw op eens de ballen wel goed ging ra ken. De forehand werd weer bo ven gemiddeld geraakt en haar dropshots waren van pure klas se. Guyt liep zich keer op keer stuk en als ze de korte ballen haalde stond Paauw klaar om de bal buiten bereik weg te spe len. Vanaf 4-3 achter contro leerde ze de wedstrijd en zette Guyt buiten spel. In de derde set was Guyt leeg gespeeld en zelfs een break terug naar 4-2 gaf haar niet voldoende inspira tie om in de wedstrijd terug te komen. De districtskampioene pakte de beslissende set met 6-2 en liet Guyt met lege handen achter. Lugthart Jan-Willem Lugthart kreeg in zijn finale te maken met een ge ïnspireerde René van der Wilk. Op eigen grond wilde de Noordwijker wel even laten zien dat hij goed kan tennissen. Hij had daarvoor in de halve finale al Mark Fleischeuer na twee tie breaks achter zich gelaten. Lugthart, die Kees Heemskerk de pas naar de finale afsneed, kreeg in de eerste set geen voet aan de grond en de geconcen treerde Van der Wilk deelde een gevoelige tik uit aan de Katwij- ker:6-0. Het is waarschijnlijk lang geleden dat Lugthart een set met de maximale cijfers aan zijn tegenstander moest laten. Dat bracht hem ertoe uit een ander vaatje te tappen. Met een beetje praten naar het publiek en zijn tegenstander probeerde hij de Noordwijker uit zijn con centratie te halen en dat lukte. „Ik wist dat als ik zo door zou gaan de wedstrijd zou verlie zen," verklaarde Lugthart na af loop. „Op een gegeven moment ging ik pielen en daardoor maakte ik punten. Hij is ge woon een beetje een counter tennisser. Als je een winner denkt te slaan slaat hij er eentje terug, dus ik moest wel wat an ders proberen." Lugthart had het goed begrepen, want hij was op dat moment inderdaad sim pelweg de mindere van Van der Wilk. Na 6-0 1-0 kreeg Van der Wilk opeens geen behoorlijke bal meer over het net en Lugt hart kon met behulp van zijn veranderde tactiek en het luid ruchtige publiek de wedstrijd in zijn voordeel beslissen: 6-2 6-1. Asselbergs Charly Asselbergs besloot zijn sterke optreden in B2 met nog sterkere finale. Rob Haar huis uit Den Haag kreeg niet echt de kans van de Alphenaar om zijn kwaliteiten te etaleren. Met 6-4 6-3 kon Asselbergs zijn eerste B2-winst binnen halen. Els Veentjer bleek de sterkste vrouw in het tweede B-onder- deel te zijn. In totaal verloor zij over het hele toernooi gezien vijf games. Ook Manon Brou wers bleek een maatje te klein voor de Noordwijkse veterane. Alleen in de eerste set kon Brouwers iets doen, maar niet genoeg om Veentjer te veront rusten: 6-2 6-0. Peter Fischermann was de sterkste man in Cl. Bob van Overloop had een te slechte dag om het de Duitser moeilijk te maken. Fischermann bleek de enige badgast die een onderdeel van het toernooi in Noordwijk op zijn naam schreef. Met 6-3 6-0 liet hij de Leiderdorper kansloos. Van Overloop miste vrijwel elke volley die hij op zijn racket kreeg, zodat hij het de Duitser iets te makkelijk maak te. Reneé de Koning eiste in een gemakkelijke finale de vrouwen C-titel voor zich op. Loes van der Hèiden werd met 6-3 en 6-2 aan de kant gezet. Voorhout Erik de Graaf schreef gisteren zijn eigen toernooi op zijn naam. Tim Bavelaar stond dan eindelijk in een C-finale, win nen lukte hem nog niet. Daar voor had hij iets te weinig vat op het spelletje van de Voor houten De Graaf had de hele week al behoorlijk veel kritiek gekregen op zijn spel. 'Anti-ten nis' werd het genoemd en in ze kere mate hadden de critici ge lijk. De Graaf gooit de ballen nogal vaak hoog de lucht in want dan heeft hij, zoals hij het zelf zegt, tijd om te herstellen. In één ding had hij zeker gelijk. Degene die de bal het vaakst over het net slaat, wint de partij. Met 6-16-1 werd Bavelaar dan ook aan de kant gezet ei Voorhout in De Graaf rechte v kreeg Ilja van Santen pakte de titel bij de vrouwen in C. Daniëlle van der Geest bleek net iets minder dan de Merenwijkse, die haar erste Cl-toernooi won: 6-3 6-4. Marcel Vink demonstreerde aan het publiek zijn tennisvaar- digheden. Hij bleek de sterkste in het surrogaat B-onderdeeJ. Michael Schermer kon het in de finale niet bolwerken tegen de Hillegommer: 6-2 7-5. Van Trigt op Roomburg met een wild card Marco van Trigt is door de orga nisatie van de Open Leidse ver blijd met een wild card voor het hoofdtoernooi. De 23-jarige Hil legommer staat momenteel op de 68ste plaats van de nationale ranglijst en kan op het vierstér- rentoemooi van Roomburg la ten zien dat hij het grotere A- werk aankan. Toegang Naast Van Trigt kregen ook Jan Willem Lodder, Johan Veke- mans, Rogier Warmenhoven en Rob Simon rechtstreeks toegang tot het hoofdtoernooi dat woensdag begint. De zesde kaart houdt wedstrijdleider An- nelies Koole nog even op zak. Ze denkt in de eerste plaats aan de winnaar van vorig jaar, Arjen van de Zande. De rossige speler van Amstelpark zit met een handblessure en krijgt vandaag van zijn arts uitsluitsel. In de kwalificatiereeks mogen Martijn Krans, Eric Bakker en Onno Guinau proberen om een plaatsje in het hoofdschema te bemachtigen. Bij de vrouwen gaan de wild cards naar Karin Moos, Mirjam Tannenbaum en de Leiderdorp- se M argot van Overloop. Laatst genoemde is tijdelijk over uit Amerika, speelde enkele wed strijden voor Dekker Warmond en mag nu in Leiden nog even haar gezicht laten zien. In de kwalificaties vormde Saskia Paauw als districtskampioene voor 'Roomburg' reden voor een 'vrijkaart'. Jeugdtennis De Leidse geselecteerde jeugd is bij toernooien in Groningen en Temeuzen in de kwartfinales gestrand. Jolanda Mens, Ingrid Kruit en Judith Verhoef wisten geen plaats bij de laatste vier te bereiken. Hetzelfde overkwam Matthijs van Sterkenburg en Alex van de Akker bij de oudste groep. Martin Verkerk en Jasper van Ingen haalden de laatste 16. Die klassering was eveneens weggelegd voor Jurriaan de la Bey cn lelie Qosterhoff. STUTTGART SID Het Olympisch Stadion in Amsterdam zat tjokvol tijdens de slotdag van de Gymnaestrada. foj TIM BROUWER DE KONING Toptumers uit de Sovjetunie hebben de negende Gym naestrada een verrassende wen ding gegeven. De negende edi tie van de Wereldspelen voor gymnasten won door hun deel name in Amsterdam enorm aan kwaliteit. Mede door de Sovjet- inbreng viel de slotbalans van de Gymnaestrada, die zaterdag in het Olympisch stadion werd afgesloten, zeer gunstig uit. Het als breedtesport bedoelde eve nement trok in totaal namelijk meer dan honderdduidend toe schouwers. Maar het kassucces had ook een keerzijde. Immers, de orga nisatie van de Gymnaestrada gaat er prat op dat de niet-com- petitieve wereldspelen zich on derscheiden van een topsport evenement als de Olympische Spelen. Omdat geen niveau-ei sen worden gesteld, overtreft het deelnemersaantal van de Gymnaestrada dat van de Olympische Spelen. Deelname van voormalige wereld- en Olympische kampioenen lijkt dan ook strijdig met de geest van de Gymnaestrada. Nu al waren er in de wandel gangen geluiden van andere landen te horen die het er niet bij willen laten zitten. Immers, wie komt er in 1995 bij de vol gende Gymnaestrada in Frank furt nog aanzetten met een goedbedoeld dansje van senio ren, als in de aangrenzende zaal coryfeeën als Alexander Tkachev, Elena Naimusina, Na talia Ilienko, Tatiana Arjanniko- va, Natalia Jurchenko, Olga Kokorina, Larisa Latyriina, Mi- chail Voronin en Tamara Luchi- na oude tijden doen herleven? Hoogstandjes Als de trend die de naar geld en roem snakkende Sovjet-delega tie heeft gezet navolging krijgt,, zijn de toeschouwers in elk ge val goed af. Voor de gevarieerde en bol van de hoogstandjes staande Sovjet-show was de pu blieke belangstelling zo groot, dat zaterdagmiddag vlak voor de sluitingsceremonie nog een extra optreden moest worden ingelast. Dat betekende een overvolle agenda voor de Oost europeanen, die door visum perikelen pas in de loop van de afgelopen week in Amsterdam arriveerden. Dat het Gymnaestrada-pu- bliek niet alleen warmloopt voor Olympische helden, bleek in het RAI-complex overigens meerdere malen. Het optreden van vertegenwoodigers van de Japanse universiteiten Nittaidai en Kokushikan moest in tweede instantie zelfs naar een grotere zaal worden verplaatst. Dat de Zwitserse avond druk bezocht was, wekte geen verwondering, omdat de delegatie uit dat land (4144) al borg stond voor een bomvolle zaal. Dan waren de buitenoptredens die de gehele week op diverse plaatsen in Amsterdam werden gehouden gemakkelijker toegankelijk. Springnummers Een goed overzicht van wat er in de gymnastiekwereld alle maal 'te koop' is, bood zater dagmorgen het Amsterdam-ga la. In de Randstadhal van de RAI passeerden vele facetten van de gymnastiek de revue. Naast dans en aerobic deden springnummers en vooral acrogymnastische Organisatie-leider Kramer kon enkele uren later niet an ders dan tevreden terugblikken op de negende Gymnaestrada. In tegenstelling tot bij de ope ningsceremonie brak tijdens de sluiting de zon zelfs door. Aan de moeizame huisvesting van enige deelnemers het Por tugese onderkomen werd leeg geroofd en de Belgen hadden last van muizen en de vele onvermijdelijke sportblessures dacht niemand meer. Bijna elke beweging op de grasmat, waar op negen landen nog een voor stelling ten beste gaven, be groetten de tienduizenden aan wezigen met luide bijval. Alleen de toptumers uit de Sovjetunie, nog maar net klaar met hun laatste indoor-optreden, ont braken. Twee weken na Wimbledon heeft Michael Stich zich ook de sterkste op gravel getoond. Op eigen bodem nog wel. De 22-jarige Duitser zegevierde in de finale van Stuttgart met 1-6 7-6 (11-9) 6-4 6- 2 over de Argentijn Alberto Mancini. Hij toonde zich daarmee veelzijdiger dan Boris Becker, 's Werelds nummer één, die zich wegens een bles sure had afgemeld, heeft in zeven jaar pogen nog nooit een trage-baantitel op zijn naam kunnen brengen. Stich, die door zijn overwinning in de kwartfinales op Richard Krajicek Ivan Lendl pas seerde, moet op de wereldranglijst naast Becker alleen nog Stefan Edberg voor zich dulden. Het optreden in eigen land bleek voor Stich minder belastend dan hij zich had voorgesteld. De verrassende doorkomst van de 22-jarige kwa lificatie-speler Lars Koslowski hield hem enigszins uit de publiciteit. Pas in de halve finales maakte Mancini met 4-6 6-1 6-3 een einde aan de onverwachte inmenging van Duitslands aller nieuwste held. Voor Stich was de benauwde zege - in de tie break van de beslissende set - op Krajicek precies de waarschuwing, die hij nodig had. In de halve finales liet de Wimbledonkampioen Francisco Clavet, titelhouder van 't Melkhuisje, geen kans: 6-4 6-2. In de finale wachtte hij tot Mancini was uitgewoed. Dat was na de fel bestreden tweede set het geval. Eerst haalde Stich daarin een ser vice-doorbraak terug voor 4-4 en vervolgens bleef hij overeind in de tiebreak. Edberg Sinds de overwinning in drie tiebreaks op Edberg in de halve finales van Wimbledon, heeft Stich in zo'n beslissend spel het psychologisch voordeel aan zijn kant. Zelfs een achterstand van 1-3 bleek niet onoverkomelijk. In de derde en vierde set had de 22-jarige Argentijn weinig meer in te brengen. Voor Mancini was het de derde Grand Prix-fi- nale van het seizoen. Na een jaar waarin geruch ten over doping en alcoholmisbruik de boven toon voerden, stond de Argentijn in de eindstrijd van Rome en Bastad. Zijn optreden in de finale van Stuttgart werd gehonoreerd met 150.000 gul den. Voor Stich als winnaar rinkelde de kassa tot 270.00 gulden. Monica Seles heeft zich teruggetrokken uit het Joegoslavische team voor de Federation Cup en daarmee haar deelname aan de Olympische Spe len van volgend jaar op het spel gezet. Na de overwinning op Kathy Rinaldi (6-2 2-6 6-1) in de halve finales van het exhibitietoernooi van Mahwah (New Jersey) verklaarde 's werelds num mer één niet voldoende hersteld te zijn van de beenblessure, die haar ook zou hebben wegge houden van Wimbledon. Haar afwezigheid daar gaf aanleiding tot velerlei speculaties, temeer daar Seles zich schuil hield en pas donderdag in Mahwah weer opdook. Bij die gelegenheid ver klaarde zij, dat zij had geleden aan een vermoeid heidsbreuk en irritatie van het linker scheenbeen. „Het gaat beter, maar het is nog niet helemaal goed", aldus de open kampioene van Australië en Frankrijk. „Ik wil-mijn been niet extra belasten. In de Federation Cup moet je op één dag een enkel en een dubbel spelen". De late afzegging voor de maandag in Notting ham beginnende Federation Cup kwam de Joe goslavische tennisbond te staan op een boete van 2000 dollar. Voor Monica Seles zou het tot gevolg kunnen hebben, dat zij niet mag uitkomen op de Olympische Spelen volgend jaar in Barcelona. Dat laatste was aanvankelijk de voornaamste re den dat zij zich in Nottingham wilde laten zien. Tegen een startgeld overigens van bijna een kwart miljoen gulden. Dat zou vader Karoly bedongen hebben. Hoe weinig de thuis Hongaars sprekende Mo nica Seles op heeft met de tennisbond van haar land, was in de dagen voorafgaande aan haar af zegging wel gebleken. „In mijn juniorentijd kon den ze me niet uitstaan en nu ik nummer één ben, hebben ze me opeens nodig", schimpte de zeventien jarige, die al jaren in Florida woont. „Ik weet niet of ik wel kan vergeten hoe ze me beje genden, toen ik elf, twaalf jaar was en nog niets had gepresteerd. Dezelfde lui zitten nog in de bond. Als ik ze nu tegenkom, weet ik niet of ik wel voor ze zou willen spelen. Ik zal ze in elk geval niet bellen. Als zij willen dat ik meedoe, zullen ze dat aan mij moeten vragen." Pitcher Bart Volkerijk hersteld na blessure afvallen. In overleg met fysiotherapeut Maarten DEN HAAG. ANP Koper kreeg Volkerijk vorige week tijdens familie bezoek in Engeland apparatuur mee om het her stel van de gekwetste pees te bevorderen. Een dag voor zijn rentree was hij nog onder zocht door KNBSB-arts Frank Nusse. Volkerijk, die in het Nederlands team als reliever zal optre den, was tegen Kinheim (6-5) winnende werper met zeven keer drie slag en drie honkslagen te gen. Hij stond geen slagman een vrije loop toe. Bart Volkerijk is hersteld van de achillespeesbles sure, die hem tijdens het World Port Tournament in Rotterdam buiten het veld had gehouden. De Haagse pitcher stond gisteren 8 2/3 inning op de heuvel bij ADO. Voor het toernooi om de Europese titel, volgen de maand in Italië, beschikt bondscoach Jim Stoeckel over elf werpers. Van hen moet er een

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14