rVl V OJHUJW Hermans)1 <Margriet 'Tegenwoordig kan ik rommel echt waarderen' 'Ik leef alleen voor m'n werk' Maandag 22 juli 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: HANS BOEZELUN 10 M IK ZOU GRAAG ZWAN- I i\ T P T" T" /^W7" GER worden, tenminste Margriet Hermans, bij BRTN een vrouw van gewicht Vanilla Ice, kampioen van de rap CLOSE UP Camouflagepak |-^ rgens tussen Mar- I j greet Dolman en ds. 1 Gremdaat staat Paul Haenen. Hij houdt het prettig gestoorde midden tussen een kwebbeltante en een neuzelen de spreker van een stichtelijk woord. Paul Haenen ontdekte ooit Margreet Dolman als zijn vrou welijke ik bij Radio Stad Am sterdam. En hij kan blijkbaar moeilijk afstand doen van 'die jurk'. In zijn humoristisch-cul- tureel programma 'Paul Haenen Rechtstreeks' wisselt hij sketches af met interviews, die deels serieus en deels 'fake' zijn. En typetjes laat hij moeiteloos in elkaar vloeien en typetjes ver volgens weer in Paul Haenen. 'Paul Haenen Rechtstreeks' is de talkshow van een menselijk kameleon. Het praatprogram ma van een amuseur met zo veel gezichten dat zelfs de ver schijning van de man zelf een van z'n vele typetjes doet ver moeden. In Gooise dreven en binhen de Amsterdamse grachtengordel pleegt publiek bij tv-uitzendin- gen nogal eens te worden aan geduid als klapvee. Bij de VPRO gaan ze er prat op dat de aan wezigen bij opnamen van praatprogramma's zich niet zo maar door floormanagers laten drillen tot applausmachines. Maar het Betty Asfalt-complex te Amsterdam herbergt tijdens 'Paul Haenen Rechtstreeks' wel veel semi-intellectuele, studen tikoze stoelvulling. En als het er op aankomt doen de reacties van die semi-intellectuele enzo voort niet veel onder voor die van het zogenaamde kritiekloze klapvee bij spelshows. Want om werkelijk alles hoe oubollig ook wat Paul Hae nen te zeggen heeft over zijn bundeltje krantenknipsels huhhut en giechelgiechelt zijn gehoor. Laatst las Haenen voor dat de Vereniging van Ontgoochelden als club van uitgetreden Jeho va's Getuigen was ontbonden en die mededeling bracht tal van lachspieren in beweging. In dezelfde uitzending meldde ac trice Shireen Strooker dat haar dierbare hond was weggelopen. Voor de semi-intellectuele, stu dentikoze stoelvulling van het Betty Asfalt-complex te Amster dam alle reden om er een lach- salvootje tegenaan te gooien. Een foto van de hond werd ook nog close in beeld gebracht. Kreeg dezelfde respons (èèaahhhhh) als de deelnemer die naast de hoofdprijs van Ka- zans Prijzenslag grijpt. Het zal met stelligheid worden ont kend, maar zover ligt RTL 4 dus ook weer niet achter de horizon van het doorsnee VPRO-lid. 'Paul Haenen Rechtstreeks' zwalkt geheel in de geest van de presentator elke zondagavond ruim drie kwartier lang tussen ernst en luim, tussen leuk en niet leuk en nogmaals tus sen Haenen, Dolman, Eva Ka- poek en nog een paar van Hae- nens vaste Wanten. Juist die veelheid van gedaan ten waarin het humoristisch- cultureel programma zich door toedoen van Haenen aan tv-kij- kend Nederland presenteert, brengt menigeen in verwarring. Niet het minst de gasten die door Haenen voor een serieus gesprek aan tafel worden ge nood. Je ziet het ze denken: meent hij dit nu of probeert die Haenen me te belazeren? En I I et als vorige zomer I ontvangt de Vlaam- se presentatrice Margriet Hermans in haar zo merse BRTN-talkshow Mar griet elke dinsdag op BRTN 1 bekende en minder gasten voor een lekker onspannen babbel. Margriet wordt tijdens de vakantiemaanden druk be keken. „Eigenlijk hecht ik niet zo'n belang aan kijkcijfers. De eerste aflevering heeft ook een flink beoordelingscijfer gekre gen. Prima, want het is veel be langrijker dat de mensen iets goed vinden dan dat er mas saal naar iets wordt gekeken." „Het liefst zou ik alleen nog die zaken doen waar ik echt wat voor voel. Geloof me, het is de enige manier om echt te scoren en kwaliteit af te leveren." „Elke week verschijnen er kwakkels over me in een of an der blad. je houdt het niet voor mogelijk, hoe er geroddeld wordt. Laatst las ik in zo'n blad een uitspraak die ik onmogelijk heb gedaan. Zaken die anderen hebben gezegd worden in mijn mond gelegd. Waar moet dat heen?" „Bij de BRT zijn ze er nog al tijd van overtuigd dat bekende gezichten niet zo belangrijk zijn voor een omroep, er wordt daar bijna louter met vakmanschap rekening gehouden. De realiteit is anders. Ik heb me openlijk voor de BRTN geëngageerd. Ik vind het dus ook de normaalste zaak van de wereld dat de BRT me ruggesteunt." Praten „Als iemand van de BRT mijn plaat niet goed vindt,'dapmoet hij dié' niet draaien. De BRT weet nog altijd niet wat een be leid met bekende mensen pre cies inhoudt. Dat interesseert de openbare omroep niet. Ik vind het overigens zeer moeilijk om over de BRT te praten. De BRT bestaat voor mij gewoon niet. Ik werk tenslotte maar voor twee mensen: Bart De Prez, mijn producer en een schitterend man en Jan Geysen van de dienst amusement. Het contact met Jan Geysen wordt met de dag minder en minder. Het is immers zeer moeilijk om hem te contacteren. Hij heeft het vermoedelijk zeer druk." „Je leert ermee leven dat er bepaalde stille afspraken zijn in de Vlaamse showbusiness. Die kende ik vroeger niet. Nu vind ik het erg dat ik die stille afspra ken moet respecteren. Soms be trap ik me er op dat ik rommel die in een blad wordt aangepre zen goed begin te vinden. Tien jaar geleden zou ik zoiets pure bullshit hebben gevonden. Mijn normen zijn duidelijk anders dan vroeger. Is dat niet erg?" „Ik ben een rationeel iemand, ofschoon ik mijn hart niet kan Margriet Her- „Het liefst leen nog r dingen do ik zelf wegstoppen. Ik kan probleem loos van op een afstand alles en nog wat beoordelen. Bij de kij kers zal ik niet die indruk wek ken. Ik heb dat thuis geleerd. Als kind was ik tamelijk emotio neel. Mijn vader zei me als kind dat ik anders moest leven, dat ik niet bij alles mocht blijven stil staan. Vader wees me erop dat ik dingen niet op mezelf mocht betrekken. Ik ben nog altijd ge weldig trots op mijn vader. Hij was een bijzonder knappe kerel, een talentvol zakenman. Hij heeft een reusachtige bakkerij uit de grond gestampt. Ik herin ner me nog dat de bakkerij door Japanners en Amerikanen werd bezocht." „Mijn moeder is meer emo tioneel. Ze heeft een enorme belangstelling voor alles wat er in'dé wereld gebeurt. Vader was een ambitieus iemand, hij zorg de voor vernieuwing in zijn le ven. Hij wilde presteren en zo veel mogelijk in zijn leven be reiken. Op dat gebied verschil ik nauwelijks van hem. Ik zit er nog altijd mee dat ik niet op een waardige hianier van hem af scheid heb kunnen nemen. Dat is trouwens de reden waarom ik op bezoek ben geweest bij mijn oom in Japan. Ik hoopte er nog een stukje van mijn echte vader te vinden." Ruzie „Vader heeft nooit tijd gehad voor zijn kinderen, zijn zaak was belangrijk. Dat deed me als kind pijn, ofschoon ik zijn hou ding nu kan begrijpen. Boven dien had ik met mijn vader al tijd ruzie, we waren het nooit over iets eens. Zei hij wit, dan antwoordde ik dat het zwart was. Sinds enige tijd wordt het me meer en meer duidelijk dat hij me uiteindelijk respecteerde. Misschien had hij onvoldoende vertrouwen in zijn kinderen. Hij dacht bij manier van spreken dat wij niet zo slim waren als de kinderen van de buurman." Meer dan eens heb ik hem horen zeggen dat we nog m vielen. Soms had ik spijt dat die man mijn vader was, hij heeft me als kind met een hoop frus traties opgezadeld. Nu heb ik enorm spijt dat ik niet meer van zijn wijsheid heb kunnen genie ten. Er is een tijd geweest dat ik thuis weg was en bewust alle contact vermeed. Naar het e de van zijn leven toe ontdekte ik dat hij nog heel wat interessan te gesprekken te bieden had. Helaas, ik heb te weinig tijd ge had om een en ander nog goed te maken met hem. Plotseling was hij weg. Dat gaf me een ver schrikkelijk triest gevoel. Als ik er aan denk word ik meteen ge weldig emotioneel." -Vind je het echt nodig dat 'Margriet' live wordt uitgezon den? Het ritme van het pro gramma zou aanzienlijk hoger kunnen liggen indien alles werd opgenomen en nadien wordt ge monteerd? „Ga maar even na hoeveel er in gemonteerde talkshows wordt kapot geknipt. Je kunt be ter live gaan. De teneur van het gesprek is dan doorgaans an ders en een goed gesprek kan niet meer worden overgedaan als er bij voorbeeld tijdens een opname iets fout loopt. Ik geef toe dat het programma hier en daar nog bijgestuurd kan wor den. Vandaar dat elke uitzen ding beter moet zijn dan vorige. Dat lijkt me een zinvol streven. Of niet soms?" -Opmerkelijk was dat je in een van de voorbije uitzendingen aan een kaartlegster vroeg of je kinderen kon krijgen. Houdt het moeder worden je intens bezig? „Ik ben daar zo intens mee bezig omdat ik straks zevenen dertig word. Als ik kinderen wil wordt het de hoogste tijd. Ik kan geen vijf jaar meer wachten. Ik zou graag zwanger worden, ten minste als het lukt." om hun gezicht te redden be sluiten ze dan ook maar lollig te gaan doen en mee te ginnegap pen met de vragensteller. En aldus laten sommige gasten zich er ongemerkt inluizen. Zoals onlangs Sietse van der Hoek, afzwaaiend tv-recensent bij De Volkskrant en binnenkort 'onze man' in Berlijn. Die goei erd van een Groninger had toch vier jaar lang avond aan avond beroepsmatig de glasvezels van de buis gekeken, desondanks had hij blijkbaar toch niet alle kanten van Haenen leren ken nen. „Waarom hou je niet van mensen?", wilde de presentator weten. „Vind je jezelf niet con tactgestoord?", was de volgen de, op flemende toon gestelde vraag. En Van der Hoek gniffel de maar weer eens. Niet zodra Haenen ook maar een vleug van onzekerheid be speurt bij z'n gesprekspartner, of hij is wel zo gehaaid het ca mouflagepak ongemerkt uit te trekken en zijn persiflage op het diepte-interview geruisloos te laten voor wat die is. En dan kan het gebeuren dat iemands masker van zelfingenomenheid charmant en tegelijk genade loos wordt doorgeprikt om een vertwijfeld gezicht zichtbaar te maken. Haenen beschikt over hetzelfde alles ontwapenende wapen, dat ook Dolman in huis heeft. Hij en zij weten gespreks partners in te pakken, tongen los te maken en ze (on) gewild tot ontboezemingen te verlei den. Sommige in zelfgenoegzaam heid zwelgende bekende Ne derlanders vragen als het ware om een zachte landing op aarde en Haenen bedient ze op hun wenken. Maar als Dolman moet hij oppassen om niet ook letter lijk en figuurlijk onschuldige passanten te slachtofferen. Want dan wordt het leuk doen ten koste van anderen, en dat is meestal niet leuk. Een fan van ene Jordan JCnight uit Haaks bergen zei desgevraagd weg te zijn van diens gespierde torso en van hem te dromen, na eerst te hebben voorgefantaseerd door de poster van JCnight van onder tot boven te bekijken. Hier had Paul Haenen in gezel schap van dominee Gremdaat Margreet Dolman tot de orde moeten roepen. Of had Haenen het toen te druk met z'n zoek tocht naar z'n eigen(lijke) 'ik'? Ach, wat zou het ook. Niet te stuiten, als een op hol geslagen robot, zo trekt Va nilla Ice van leer. Vragen staat vrij, maar aan de daadwerkelij ke verwerking van de voorge stelde gespreksonderwerpen moet nogal eens worden getwij feld. 's Werelds populairste blanke rapper verkeert duidelijk in een hevige promotieroes waarin allerlei bijzondere wa penfeiten om een hoofdrol dringen. Het snelst verkopende de buutalbum ('To The Extreme'), de gouden status in een dag van de onlangs verschenen opvolger 'Extremely Live', de ongekende gekte rond zijn Amerikaanse toernee sinds de eerste hit 'Ice Ice Baby', de overvloedige lof voor zijn prestaties als onge schoold acteertalent, als het aan Vanilla Ice ligt wordt de hele cassetteband er mee gevuld. In feite bevestigt de 22-jarige Ro bert Van Winkle voortdurend wat hij tussen het opsommen van alle mijlpalen door ook her haaldelijk beweert: „Ik leef al leen maar voor mijn werk. Vierentwintig uur per etmaal, daarvan doe ik tweeëntwintig uur dingen die ik veel liever zou laten. Mijn lol haal ik uit de res terende twee uur op het podi um in gezelschap van mijn fans." Journalisten mijdt hij bij voorkeur. Ze zijn alleen maar uit op rottigheid, heeft Ice het afgelopen jaar herhaaldelijk moeten constateren. Dat hij zelf door het verspreiden van allerlei verzinsels over een woeste jeugd (als bendelid, slachtoffer van een steekpartij, getalen teerd motorcrosser) de rodde laars in eerste instantie flink heeft gevoed, is volgens hem maar bijzaak. „Waar het om gaat is dat ik de kampioen ben en die moet hoe dan ook worden neergehaald. Dat is de aard van de business. Wie te veel succes heeft wordt vanzelf een dankbaar mikpunt. Vergelijk mijn situatie maar met die van mijn goede vriend Mike Tyson. Iedereen zat op een ge geven moment gewoon te ho pen dat hij een keer zou verlie zen. Bij hem is dat ook gebeurd, maar ik zal het zover niet laten komen. Ik blijf op mijn hoede, zal er voor zorgen dat ik steeds beter word." Spektakelshows MC Hammer („Ook nog steeds een maatje, geloof die jaloezie- verhalen alsjeblieft niet") en vooral hijzelf zijn de Redders van de rapcultuur, meent Vanil le Ice. Want, luidt zijn vakvisie samengevat, zonder hun lef om hun optredens tot ware spekta kelshows te verheffen zou het hele genre al ver op zijn retour Sjoukje Smit leidt TROS-quiz Sjoukje Smit, de vrouwelij ke helft van het voormali ge zangduo Mouth Mc- Neal, maakt binnenkort haar debuut als tv-presen- tatrice. Zij gaat deze winter voor de TROS een quiz presen teren onder de titel Win nen of Weg- landenspel dat vanaf ja- Sjoukje Smit ken achtereen wordt uitge zonden. Een koppel, bestaande uit een man en een vrouw, moet vragen beantwoor den over een bepaald land. Zij zijn al aanwezig in het betref fende land. Wanneer zij vol doende vragen goed hebben, mogen zij blijven om er een va kantie door te brengen. Zo niet, dan staat het vliegtuig klaar zijn geweest. „De critici mogen daar nog niet achter zijn, de fans zijn dat des te meer. Het is niet voor niets dat onze concer ten zoveel meer publiek trekken dan die van andere rappers." Anders dan zijn manager Ricky Ricardo in een loslippige bui heeft beweerd, is de rap voor Vanilla Ice geen tijdelijke bezigheid. Zit deze straatmu ziek wel degelijk in zijn bloed, is hij allesbehalve een tot 'zingen' aangezet fotomodel. „Wat moet ik nou met dat soort rare ver dachtmakingen?" schudt het uit Florida afkomstige en via Dallas doorgebroken jeugdidool zijn gezonnebrilde hoofd. „Déze jongen is al bijna zijn halve leven met rap in de weer. 'To The Extreme' was al vier jaar oud toen mijn platenmaat schappij ermee aan de slag ging. Wat me aan het giganti sche succes dan ook het meest heeft verbaasd is het feit dat het met oud repertoire is bewerk stelligd. De echte Ice is ook al zoveel verder in zijn ontwikke ling. Geloof me, met mijn eerst volgende studio-album zal ik de wereld versteld doen staan." Niet minder opzienbarend wordt zijn eerste 'eigen' speel film 'Cold As Ice', voorspelt het geblondeerde fenomeen, dat eerder met 'Teenage Mutant Ninja Turtles II' (thans in roula tie) de nodige camera-ervaring opdeed. „Het is lullig om zelf te roepen, maar iedereen was zwaar onder de indruk van mijn acteerprestaties. Ice, you're a natural' heb ik wel honderden keren moeten horen. Het zal dus wel zo zijn. Eerlijk gezegd, was het ook niet zo'n moeilijke rol. Het hele verhaal speelt zich af rond ene Johnny van Owen, een jongen uit de grote stad die in een klein plaatsje terecht komt, daar als stoere motorrij der uit de toon valt en dus in de problemen komt. Je begrijpt, ik zou het zelf geweest kunnen zijn," aldus Vanilla Ice, die nog altijd niets kan melden omtrent een eventuele Nederlandse af komst, vooral omdat hij daar zelf totaal niet nieuwsgierig Marktstrategie Even gering is zijn belangstel ling voor een levensechte 'rockumentaire' zoals zijn grote vriendin Madonna heeft uitge bracht. „Ik denk niet dat zoiets nuttig voor mij zou zijn. Bij haar is die film onderdeel van een hele bijzondere marktstrategie, die er op gericht is zoveel mo gelijk controverses te veroorza ken. Ik ben daar niet op uit, ik ben geen politieke boodschap per," bekent Ice, met wie Ma donna bij de Amerikaanse pre mière van haar 'In Bed With" maar al te graag goede sier maakte. „Wat ik dan van die film vond? Heel leuk, maar of het publiek de echte Madonna heeft gezien, daarover laat ik me liever niet uit. Ik ken haar heel goed. De afronding van haar film viel samen met de op namen voor de mijne, daarom logeerde ze dagenlang bij mij, samen met Bruce Willis. Tijdens dat verblijf heb ik wel degelijk een andere Madonna mogen le ren kennen." fGenoeg over dit privé-onder- werp, geeft hij met een nerveu ze solo met zijn wijsvingers op de tafelrand aan. Hetzelfde ritu eel herhaalt zich al snel na het ter sprake brengen van het 're volver-incident', waarmee Va nilla Ice onlangs vrijwel alle krantekolommen over de hele wereld haalde en waarvoor hij in staat van beschuldiging^ge steld. De hamvraag in dft 'schandaal': Heeft hij, dan wel een van zijn lijfwachten, inder daad iemand die hem enige ju welen wilde verkopen een schietwapen onder de neus ge houden? „Ik mag er niets over zeggen van mijn advocaat," pa reert Vanilla Ice, die voorzichtig geschat voor zeker een half mil joen gulden aan massief goud en briljanten aan lijf en leden heeft hangen. „Mijn tong staat bijna in brand, zo graag wil ik de waarheid uitschreeuwen. Dat is evenwel tactisch niet ver antwoord, is me van alle kanten op het hart gedrukt. Ach, het hele voorval is zo verschrikkelijk belachelijk. Typisch weer zo'n poging om de kampioen onder uit te halen." waarmee zij onmiddellijk naar Nederland worden teruggevlo gen. De bestemmingen die wor den aangedaan zijn achtereen volgens Finland, Denemarken, Zwitserland, de Kanaaleilanden, Malta en Israël. Producent van Winnen of Wegwezen is ID-tv. J STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10