Sport Bouwie van Wijk wil de zeiltop Brazilië test voor Slingerland Kampeerster geeft Berkhout een lesje Zaterdag *13 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT NIEUWSLIJN Van Duijvenbode niet naar Lisse Telstar-speler Bert van Duijvenbode heeft van de KNVB geen toestemming gekregen om komend seizoen te gaan voetballen voor FC Lisse. De IJmuidenaar, die het hem aangeboden con tract van Telstar niet tekende, vroeg overschrijving aan naar Lis se. Volgens de dispensatieregels van de bond is dat niet toege staan. Van Duijvenbode moet nu terug naar de amateurclub waar hij vandaan komt: Stormvogels. FC Lisse heeft razendsnel gereageerd door Radjin de Haan, ook van Telstar, vast te leggen. De Haan, overlevende van de vliegramp bij Zanderij, kreeg van de eerste-divisionist geen contract aangeboden. Gerrit Plomp terug bij Feyenoord Feyenoords overtallige selectie, zoals die gisteren de training be gon, dient te worden uitgedund. Zo zijn Harry van der Laan en Mark Farrington in de weer om naar respectievelijk FC Den Haag en Brighton te verhuizen en heeft Piet Keur zijn contract tot dusver nog niet ondertekend. Ook Gerrit Plomp, afgelopen seizoen uitgeleend aan Fortuna S., is weer in De Kuip teruggekeerd. Opvallend is de snelle terug keer van Sjaak Troost sinds zijn beenbreuk eind februari. Dat geldt trouwens ook voor John de Wolf, die meteen na de bekerfi nale een meniscusoperatie onderging. Rob McDonald eist recht op arbeid De president van de Groningse rechtbank mr.P. Lampe doet vol gende week woensdag uitspraak in het kort geding dat de Britse voetballer Rob McDonald heeft aangespannen tegen zijn club Veendam. McDonald eist recht op arbeid. In zijn geval betekent dat mee- trainen met de selectie. Het bestuur van Veendam zette de Brit onlangs op non-actief. Tegenover de rechtbank werd aange voerd, dat McDonald onvoldoende zou presteren, zich twee keer niet fit zou hebben gemeld na een blessure, geprobeerd zou hebben spelers bij andere verenigingen onder te brengen en dat hij had getracht een staking te organiseren om op die manier verlenging van zijn contract af te dwingen. Duut terug bij Fortuna Sittard Henk Duut keert terug bij Fortuna Sittard. De verdediger kreeg na een grondige keuring het groene licht van de artsen. Duut werd tijdens het afgelopen seizoen getroffen door een lichte her senbloeding. De oud-Feyenoorder zal bij de voorbereiding op de partij zijn. Muntz handhaaft zich bij de besten Na de derde dag van het Open Schotse golfkampioenschap staat amateur Rolf Muntz op voet van gelijkheid met coryfeeën als Faldo en Woosnam. Langer en Olazabal heeft hij drie slagen achter zich gelaten. Een droomsituatie uiteraard. Muntz is de enige amateur temidden van louter professionals. Na drie dagen wordt het klassement aangevoerd door de Australiër Graig Parry. De Leidse Caroline Slingerland wil ii strijd om de wereldtitel schaken. Bouwie van Wijk (rechts) en Marco Wesseling zitten uit te rusten van hun inspanningen om Regenboog 1 vaarklaar te krijgen. Jasper de Grauw uit Woubrugge (links), bemanningslid van de 122, houdt zijn concurrenten scherp in de gaten. foto ben de bruyn WOUBRUGGE Nummer één staat centraal in het leven van Bouwie van Wijk. De 18-jarige Woubrugge- naar, niet te verwarren met Bouw van Wijk senior, wil net als zijn vader de top halen in de Nederlandse zeilwereld. Met de aller oudste Regenboog, nummer 1, zet de aan staande heao-student vanaf vandaag op de Kaag als allerjongste stuurman de eerste stap op weg naar mogelijke roem. 'De 1' van Van Wijk, dit jaar in het bezit gekomen van de Woubrugse 'botenfamilie', behoort overigens nog niet tot de selecte groep van Regenbogen die het spits afbijten in de 71ste Kaagweek. Voor de teamwed strijd Holland-Friesland kwam hij noch zijn vader dit jaar in aanmerking. Bouwie van Wijk: „In het voorseizoen hebben wij om en om de 1 bestuurd. Daardoor scoorden wij geen van beiden voldoende punten om ons te kwalificeren voor de teamwedstrijd. Maar in de individuele middagwedstrijden, waar aan ook de teamzeilers weer deelnemen, kan ik laten zien dat ik mij kan meten met de beste Regenboog-zeilers. De eerste plaats is mijn streven. Dat roep ik niet zo maar. Tot nu toe ben ik met mijn beman ningsleden Marco Wesseling en Frank Bik al één keer derde geworden in een veld van dertig." Lessen Het optimisme van de jonge equipe (met zijn drieën 57 jaar oud) is voor een deel ge baseerd op lessen uit het verleden. Als be manningslid van zijn vader oogstte Van Wijk vorig jaar succes tijdens de Kaagweek. „Van hem heb ik de fijne kneepjes geleerd. Toch heb ik niet eens zo vaak met mijn va der gevaren. Maar hij praat er wel veel over. Hoe je bijvoorbeeld een boei slim kunt ron den. Zeilen is mij met de paplepel ingego ten. Toen ik een maand oud was, zat ik al op het water." Ook Wesseling is verslingerd geraakt aan het zeilen. De 19-jarige Langeraarder, die rechten gaat studeren in Leiden, plukt in de zomermaanden op het water de vruchten van de winterse opknapwerkzaamheden aan de Regenboog van Van Wijk. „Tegen zeilen kan geen enkele studentensport op", aldus Wesseling, in de boot belast met de spinakerboom en, als Van Wijk het druk heeft, de grootschoot. Het enige gevaar voor de jonge equipe schuilt in de gezellig heid die de Kaagweek kenmerkt. „Wij hou den nogal van feesten", bekent Wesseling. „Laat naar bed gaan is niet bevorderlijk voor de prestaties van de volgende dag. Wij moeten ons de komende dagen maar een beetje inhouden." Of dat tot het einde toe lukt, staat nog niet vast voor de jonge zeilers, die met het moederschip vijf dagen voor anker gaan op De Kaag en zodoende het hele festijn van A tot Z meemaken. De belangstelling van Van Wijk, tevens bemanningslid bij de vrouwen race voor Regenbogen („lk weet nog niet welke vrouw de 1 dan bestuurt"), gaat in de eerste plaats uit naar de teamwedstrijden. „De Friezen zijn dit jaar met onder anderen Harry Amsterdam, Johnny Hofland en Ulbe de Vries een stuk sterker dan de afgelopen jaren. Dat is maar goed ook, want anders is de spanning ver te zoeken." Leidse schaakster naar wereldtitelstrijd LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Terwijl veel leeftijdsgenotes zich de laatste weken volop op va kantie of het strand vermaken, was en is een dergelijke ont spanning aan Caroline Slinger land (nog) niet besteed. De 16- jarige Leidse' schaakster en na tionaal kampioene in haar leef tijdscategorie, zat namelijk volop in de voorbereiding voor een belangrijke vuurdoop op in ternationaal vlak. Vanaf maan dag doet zij in het Braziliaanse Guarapuava een gooi naar de wereldtitel in de meisjesgroep tot 17 jaar. Ofschoon Slingerland de laatste maal haar nationale titel met de evenmin van talent ge speende en eveneens Leidse Maaike Delemarre moest delen, staat zij toch te boek als de sterkste speelster uit haar huidi ge leeftijdsgroep. Voor bonds coach Cor van Wijgerden be stond er dan ook geen enkele twijfel om juist de Philidor- speelster richting Brazilië af te Daar de nationale schaak bond slechts weinig middelen ter beschikking staan, stond de deelname met de invitatie al leen nog niet vast. Vader Slin gerland diende zelf bij verschil lende sponsors aan te kloppen om de reis haalbaar te maken. Een weg die uiteindelijk ook de andere Nederlandse deelne mers (in de categorieën meisjes tot 19, jongens tot 17 en tot 19) bewandelden. Alle vier geïnvi- teerden konden daarmee van daag op het vliegtuig stappen, inclusief één begeleider (een ouder, hetgeen de deelnemers zinvoller leek dan een puur schaaktechnische begeleider). Testcase Voor Caroline Slingerland bete kent het toernooi een belangrij ke testcase voor haar huidige staat: "Drie jaar geleden werd ik in de groep tot en met 14 jaar vierde bij de EK in Roemenië. Helemaal tevreden was ik toen niet, maar ik kon tegen de toen malige Oostblok-meisjes toch aardig mee. In Brazilië gok ik echter toch op een nog beter re sultaat. De concurrentie heeft uiteraard ook niet stilgezeten, maar ik heb toch het gevoel dat ik een stuk sterker ben gewor den. Bovendien is de Russin die in Roemenië won voor mijn groep te oud geworden, dat scheelt alvast weer een gevaar lijke klante. Wel zullen alle Oos- teuropese landen van de partij zijn, zodat het zeker geen zwak evenement wordt." Aan de voorbereiding zal het in elk'geval niet liggen. Slinger land: "Omdat ik nu vakantie van school heb, kon ik samen met mijn broer Fred (de Leidse jeugdkampioen, red) heel wat uurtjes achter het bord zitten. Weliswaar weet ik niets van het repertoire van mijn tegen standsters af, sterker nog ik ken nog eens niet hun namen, maar in meer algemene zin kun je toch heel wat aan voorbereiding doen. Veel profijt heb ik boven dien van de collectieve schaakt rainingen van bondscoach Cor van Wijgerden. Van dergelijke bijeenkomsten steek je toch veel kennis op hoog niveau op. Daarbuiten stak ook internatio naal meester Marcel Piket nog een helpende hand toe in de voorbereiding. Via zijn broer (Jeroen, red)) is hij toch van het allernieuwste op de hoogte. Dat compenseert dan weer mooi het feit dat ik buiten de vakan ties om door mijn school toch weer niet zo heel veel kan doen. Want de studie gaat toch voor het schaken. Ik denk trouwens dat ik daar ook in de toekomst niet gauw prioriteit aan zal ge ven. Professioneel vrouwen schaak bestaat immers amper." Ambitie vier jaar geleden in feite al vast. Caroline maakte toen samen met broer Fred de overstap van de gemoedelijke schaakclub Leithen naar het meer op pres tatie gerichte Philidor. Een gok die goed uitpakte: "Al snel boekte ik in de interne competi tie leuke successen en was ik verzekerd van een plaats in Phi lidor 3. Het laatste seizoen werd dat zelfs Philidor 2. Met die competitiewedstrijden doe je toch een leuk brok ervaring op. Het zou allicht heel anders zijn gelopen, als ik in het begin veel klop had gekregen. Dat moet je geestelijk ook maar aankunnen. Het is wel spijtig dat Philidor 2 nu naar de derde klasse is gede gradeerd. In principe geldt toch hoe hogen hoe beter. Je speelt toch ook om het nodige te le- Het toernooi over elf ronden in Brazilië lijkt in elk geval borg te staan voor een leerzame er varing. Dinsdag gaat het evene ment van start, waama twee weken later de balans kan wor den opgemaakt. Met een goed resultaat zou Slingerland een voorbeeld voor veel andere schakende meisjes kunnen ge ven, die er na een veelal hoop volle en enthousiaste start op wat oudere leeftijd (te) snel de brui aan geven. SPORT OP TV SCOREBORD Leagup Nederland-Cuba. Autosport: Grand 18.00-18.30 EURO: Motorsport rechtstreeks verslag Open Schots toernooi Paardenrennen vanuit Lingfield. 15.30-17 10 BRT 2: Sport extra: Recht streeks verslag vpn Wielrennen: Tour de France, achtste etappe (individuele tijdrit). 15.30-17.00 EURO:' Rechtstreeks verslag 23.50-02.00 Sportnet: Voetbal: Copa Ame rica 1991: Ecuador-Bolivia. 00 00-00.30 EURO: W.elrennen: Tour de (individuele tijdrit). 03.00-04.30 Sportnet: Boksen voor profs 9.00-10.00 EURO: Trans world sport. n Engeland Formule-1. Honkbal: d Port Tournament in Rotterdam. >0-14.30 Sportnet: >5-19.30 BBC 2: Sunday 18.10-18.4 18.30-19.00 Sportnet: I Britse motorsport. SCHAKEN Kwartfinale: Geerlings- M langelaan 6-4 6-4 Boef- de Graaf 7-6 6-3. Gihiamse- E. Lang( laan 6-4 6-4, MDC: Damen/ Zimmerman- Va DamVan Duin 6-2 6-3 GDC: Warmerdam/ d Bruyne- Van der Laan/ E Langelaan 6-2 6-2 -16.40 BRT 2: Sport extra: F s verslag van Wielrennen: Toi negende etappe 19.33-19.54 Ned 3: Studio Sport: Samen vatting Tour de France, achtste etappe. Au- 23 10-23.30 BRT 1 - Sport op zaterdag. 09.30-11.30 Sportnet: 11.30-11.45 Sportnet Sport uit Spanie 3000. 13.30-17.30 Ned 3: Studio Sport: Recht streekse verslagen van Wielrennen: Tour de France, negende etappe. Volleybal: World France, samenvatting negende etappe, kering Memorial Games, en voorbeschou- 18.45-20.00 Ned 3: Studio Sport: o.a. wing Open Brits golfkampioenschap. menvatting van middaguitzendingen, 14.30-16,00 Sportnet-. Voetbal: Copa Ame- 19.00-20.00 Sportnet: Rallysport. 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend: maga- 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- 20.0P-20.45 Sportnet: Kickboksen. 20.45-22 50 Sportnet: Voetbal: Copa Ame rica 1991, Argentiniè-Peru. 2130-23 30 EURO: Boksen. 21.40-21.50 Super: Supersports. 21.50-22.05 Did 2: Sport am Sonntag 22 30-23.15 BBC 2 samenvatting GP van Engeland, Formule-1 autoracen 23.15-23.35 TV5: Tour de France-journaal 00.00-01.00 EURO: Wielrennen. Tour de France, samenvatting negende etappe TENNIS WIELRENNEN n Rotsee-Regatta; f 16.00-16.30 Sportnet: Autosport film c 7.00-17.30 EURO: Atletiei Monique van Bracht zorgde gis teren op de banen van Hillegom voor een regelrechte sensatie door Cindy Berkhout uit haar eigen toernooi te stoten. Met 6- 3 7-6 deed ze het Hillegomse tennispubliek versteld staan. Van Bracht is jong, klein en niemand had nog van haar ge hoord. De veertienjarige had daarentegen ook nog nooit van Berkhout gehoord, dus dat kwam goed uit. Dat Berkhout vooraf best had mogen ver wachten dat niet zo maar de eerste de beste voor haar stond, bleek uit de eer- ste ronde partij die van Bracht met 6-0 6-0 be sliste. In BI win je niet zo maar met maximale cijfers dus ze Van Bracht doet Hillegoms tennispubliek versteld staan huis hebben. De jonge Van Bracht komt uit Utrecht en speelt competitie voor Bos- heim. Ze is een van de vele be woners van het tentenkamp dat nabij 'de Zanderij' is opgesla gen, waar deelnemers uit alle windstreken slapen. De links handige Utrechtse was koel- bloediger in de hele wedstrijd en besliste de wedstrijd in twee sets. Alweer een kater voor Berk hout dus. Ze heeft haar zinnen op de A-lijst gezet, maar in B wil het vooralsnog niet vlotten. Pas een finale speelde de regerende B-Master dit jaar en die ging verloren tegen teamgenote Pe tra Wessels. Op de 'districts' werd ze in de halve finale reeds uitgeschakeld, dus nu moest ze in haar eigen toernooi bewijzen dat ze er nog was. Pech dus, want het zag er voor het toer nooi begon nog zo makkelijk uit. Totdat Monique van Bracht haar pad kruiste. Waldo Jansen zorgde voor een behoorlijke verrassing door Perry Paauw de pas af te snijden op weg naar de halve finale in B2. Voor reekshoofd Paauw leek er geen vuiltje aan de lucht toen hij vrij gemakkelijk na 6-1 5-3 zijn eerste matchpoint bereikte. Oppermachtig leek hij de partij in zijn voordeel te gaan beslis sen. Jansen werkte echter het punt weg, sleepte er een tie break uit, won die en kon ge heel onverwacht na de derde set met 6-3 te heb ben gewonnen, zelf de felicitaties in ontvangst ne men. Levensge vaarlijk is Jansen als je hem de kans geeft in de wedstrijd terug te komen. Hij speelt dan wel geen spectaculair ten nis, echter hij spreidt de ballen wel behoorlijk en je moet con stant geconcentreerd tegen hem blijven en zeker niet in zijn tempo meegaan. Paauw deed dat wel en het werd hem fataal. Ook de nummer twee in B2 werd, zij het iets harder, onder uit gehaald. Thuisspeler Bartel Swart was ditmaal verantwoor delijk voor in de war sturen van de plannen van de wedstrijdlei ding. Swart, die vorig jaar als C- speler al het B2-toemooi van Zuid-West won, verzachtte de Hillegomse pijn na het verlies van Berkhout een beetje door Munnik-speler Johan Draulans in te pakken. Met 6-1 6-0 werd Draulans afgeserveerd en Swart stapte de halve finale binnen. De goede tennis sers in het Leidse tenniscircuit spe len op B-niveau. Daarnaast heb je nog de aankomen de B-spelers, die in C hun kunsten mogen vertonen. Tenslotte heb je dan in toernooi- verband een nog lager circuit, waar in de KNLTB-leden spelen, die al jaren aan het zwoegen zijn en nooit echt hoger zullen komen. Sommigen slaan een leuke bal en hopen ooit nog eens hogerop te komen, ande ren hebben zich er bij neerge legd, dat ze zich nooit met de top zullen kunnen meten. Een van die D-spelers is Mark Brox- terman, die boven de middel maat lijkt uit te stijgen en mo menteel het D-circuit aanvoert. Wie is die Mark Broxlerman ei- genlijk? "Ik ben pas laat begonnen met tennissen. Pas op mijn 21e werd ik lid bij Hillegom. Daarvoor was ik niet geïnteresseerd in sport. Toen ik 17 was kwam ik van het Athenaeum af en had daar gewoon zes jaar lang alleen maar in de boeken gekeken. Ik had geen vriendjes en het woord vriendin kende ik niet eens. Toen besloot ik om de verloren jaren versneld in te gaan halen. Alles wat ik gemist had ben ik toen gaan doen. Van stuff roken tot vreemdgaan. Ik kreeg een beetje een afkeer van leren en ben ook niet gaan stu deren. Daarom ben ik gaan werken in de bollen. Nu ben ik game set match je 22 punten no dig hebt om Cl te worden en daar ben ik al bijna aan. Dit jaar speelde ik voor de eerste keer com petitie op zondag, daarvoor drie jaar zaterdag en ik merkte dat de zondag een stuk sterker was. Toen werd ik door trai ner Harry Verde- gaal geïnformeerd over dat circuit en de masters. Zodoende ben ik het maar gaan proberen. Vorig jaar dubbelde ik vooral, nu ben ik meer gaan singelen en met succes." Hou jij je puntentotaal bij? "Nee, zo fanatiek ben ik nou ook weer niet. Bovendien infor meren mijn tegenstanders me daar wel over. Als ik tegen een jong ventje speel, weet die pre cies hoeveel punten ik heb en waar ik sta. Als je zo naar die ge sprekken luistert tussen die mannetjes, gaat het alleen maar over het circuit en de punten. Ik vind dat wel grappig. Ik kies wel een beetje de toenooien uit die meetellen." Wat denk je als je die ventjes met hun racket ziet gooien en schreeuwen op de baan? "Ik moet altijd wel lachen en zeker als ik van ze win. Ouders langs de baan, die hun kinderen aanmoedigen en van hun kind veel verwachten kan ik wel ac cepteren, zolang ze zich niet met het spel bemoeien. Ik ben altijd vrij rustig op de baan en probeer tussen de kantwisseling door een beetje met de tegen administrateur of boekhouder stander te babbelen. Soms krijg omdat ik wel goed ben met cij- ik helemaal geen antwoord en en ze jou hier 'de eker geen Berkhout 6-3 7* VE82 Kwartfinale: Hoog houdt- N Faas 6-2 6-0; S Faas- de Jong 6 1 MDGDB VaTf Hensbergen/ Van c fertjei Waarom tekkel'? "Toen ik hier lid werd, was ik de enige met lang haar. Ik weet niet of dat laten groeien een re actie was op mijn andere kijk op het leven, ik denk ge woon omdat ik het mooi vind. Je krijgt dan automatisch iemand die je lang harige tekkel noemt. Nu is mijn haar niet meer zo lang, maar van die bijnaam kom ik niet af." Hoe goed word jij? "Nou, ik wil in ie- der geval de D-lijsi Naam: Mark Broxterman verlaten. Ik heb me Leeftijd: 27 jaar laten vertellen, dat Beroep: administrateur dat vind ik wel jammer Kies je je mix-partners op schoonheid of op kwaliteit? "Op geen van beide. Ik accep- zoals ze zijn en zal mensen ontlopen die door anderen niet echt geac cepteerd worden om hoe ze zijn. Als iemand met mij wil mixen, die een beetje anders is dan anderen, ga ik die niet af wijzen met een of andere lullige smoes, want daar heb ik geen zin in cn dat staat ook een beetje vreemd, ledereen is zoals hij of zij

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27