Sport Fleischeuer imponeert niet Nederland blij met EC-loting 'Gymnaestrada is nog het ware amateurisme' Volleybalploeg in sportpaleis Ahoy' Regilio Tuur bokst tegen Jose Sanabria Vrijdag 12 juli 1991 071-161400 HERAAAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE K SI DER ZANDEN Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: SIMON DE GRAAF 18 NIEUWSLIJN Kaagweek drijft op Holland-Friesland De Kagerplassen staan vijf dagen bol van de zeilwedstrijden. Morgen begint de 71ste Kaagweek, met om 9.30 uur de tradi tionele teamwedstrijd Holland - Friesland voor'Regenbogen. Daarna volgen individuele wedstrijden voor de boottypes Splash, Jeugdboot, Cadet, Optimist, O-Jol, 16 m2, Pampus, Eu rope, Laser, 12 Voetsjol, Valk en Regenboog. Zwemwedstrijden in Dwarswetering De Zijl/LGB organiseert komend weekeinde op de Leiderdorp- se Dwarswetering langebaanwedstrijden. Ria Willemse, Han- neke Koopmans, Petra Hillenius, Wandy Kater, Douce van Beukering, Marjolein en Marco Blokpoel, Dieter Hoofman, Edwin Vissers, Beert Donkers en Mike van Beukering geven bij deze wedstrijden acte de présence. Diverse afstanden (400, 800,1000 en 2000 meter) worden gezwommen. De Dwarswete ring is vanaf de brug aan de Persant Snoepweg tot aan de Ma nege van 5.00 tot 18.00 uur voor andere vormen van watersport gesloten. De watertemperatuur van de Dwarswetering is 21 graden. De kwaliteit van het water wordt geclassificeerd als 'goed zwemwater'. Maradona voetbalt weer Diego Maradona scoort weer. De Argentijn, geschorst vanwege het gebruik van cocaïne, deed op verzoek van zijn voormalige collega-international Sergio Batista mee aan de finale van het stadskampioenschap mini-voetbal in Buenos Aires. Maradona maakte twee doelpunten. De politie had grote moeite de fans op afstand te houden. Maradona speelde tachtig minuten. Na het wedstrijdje zei Maradona: „Ik zal weer spelen, want ik kan niet zonder voetbal." Volgens Maradona's manager Marco Franchi maakt de voet baller voortgang met zijn ontwenningskuur. De voormalige bondscoach Carlos Bilardo zei dat Maradona zeven kilo li chaamsgewicht kwijt is. Gewichtheffers betrapt De twee Turkse gewichtheffers Sunay Bulut en Ali Eroglu, die bij de Spelen van de Middellandse Zee in Athene goud won nen, hebben anabole steroiden gebruikt. De eerste analyse werd gisteren door de contra expertise bevestigd. De gouden medailles in het licht-zwaargewicht en het midden-zwaarge wicht werden toegekend aan de Spanjaard Juan Carlos en de Egyptenaar Sarwat Bendary. De Turkse gèwichthefbond schorste Eroglu.voor het leven. Over Bulut werd nog geen be slissing genomen. Vorige week werd de Tunesische gewicht- heffer Taoufik Maouia al op doping betrapt. Hij moest zijn bronzen medaille inleveren. Interland voor Molenaar en Vermond Stefan Molenaar en Bianca Vermond nemen morgen op Pa pendal deel aan een interland voor jeugdadeten op Papendal. Vermond (AV Holland) komt uil op de 400 meter. Molenaar (De Spartaan) op de 110 meter horden. MET HOLLAND-FRIES- LAND. de teamwedstrijd voor Regenbogen, gaat morgen de 71ste Kaag week van start. Mark Fleischeuer had moeite met de hitte en kwam moeilijk in zijn spel, n rc wel in Hillegom. FOTO JAN HOLVAST TENNISMEDEWERKER Mark Fleischeuer heeft zich gisteren op 'de Zanderij' geplaatst voor de kwartfinale in het mannenenkel BI. Hij deed dit ten koste van Johan Draulans middels een twee sets zege: 7-5 6-3. Fleischeuer vond zich uitermate slecht spelen en geheel foutloos was het inder daad niet. Het was dat Draulans nog meer fouten maakte, anders had het voor de Me- renwijker nog slecht uitgepakt. Op tempo spelen lukt Fleischeuer wel. Om dat twee sets lang goed vol te houden is een ander verhaal. Voor Draulans geldt hetzelfde. Op nieuw probeerde hij om zijn backhand heen te lopen om daarna een harde fore hand te produceren, gisteren was hij vrij vaak een stap te laat om goed voor de bal te komen. Dit werd dan keer op keer gevolgd door een behoorlijk mislukte groundstroke. Misschien was het wel te warm om je goed te kunnen bewegen. Fleischeuer heeft in middels een andere trainer gevonden al is het niet helemaal zeker of hij er mee verder gaat. Na onder andere de Dekkerschool en Herman van der Capellen zoekt hij nu zijn heil bij Rico Jong-a-Tai. Als ze elkaar aan het einde van de week goed bevallen zijn gaan ze met elkaar verder. De wedstrijd op zich had geen hoog staand niveau. Op de beslissende momen ten bleek Fleischeuer over de betere slagen te beschikken en na een eerste setwinst deerde een servicebreak in de eerste game van de tweede reeks hem niet echt. Al snel liep hij uit naar 4-1 om daarna rustig de fe licitaties in ontvangst te nemen: 6-3. Paauw Marco van Trigt bereikte als eerste de halve finale in BI. Ook nu weer kreeg hij erg wei nig tegenstand van ditmaal Perry Paauw. De Hillegommer speelde op het heetst van de dag, 's middags om half vier, maar hoef de niet echt te zweten op zijn weg naar de titel. Paauw bemachtigde in beide sets twee spellen zonder ooit gevaarlijk te worden en mag zich nu volledig gaan concentreren op het B2 onderdeel, waar hij in de kwartfinale Waldo Jansen treft. Marcel van Rijn had een slechte avond tegen Anand. De Indiër, die 's middags nog veel meer moeite had in B2 tegen Talbert Boef, speelde hem van de baan. De Nieuw- Venneper wist niet hoe hij moest spelen te gen het zeventienjarige talent en leverde punt voor punt' in. Als hij opliep naar het net kwamen de passings van de Indïer goed door, toen hij in de tweede set wat rustiger aan deed vanaf de base-line, met weliswaar iets meer succes, hield hij het toch niet lang genoeg vol om in de wedstrijd te komen. De Aziaat is gezegend met een meer dan gemiddelde forehand, waar hij een behoor lijke versnelling mee heeft. In de kwartfinale mag hij die tegen Mare Nagelkerken gaan proberen uit te oefenen. Pas dan kunnen zijn eventuele kwaliteiten echt aan het licht komen. Sjoerd van der Mark heeft zijn plaatsing in B2 niet kunnen waarmaken.- Verantwoordelijk daarvoor was Patrick Kleian, die op de districts al tol de finale reikte. Kleian had er wel drie sets voor no dig om de als derde genoteerde Hillegom mer er onder te krijgen. Na een dik verloren eerste set met 6-1, klaarde Kleian het karwei met 6-1 en 6-4 en stapte zo als eerste de halve finale binnen. Bij de mannen in C is inmiddels ook al; de eerste halve finalist be kend. Lissenaar Dennis Versteeg had als fa voriet geen kind aan Biezeman. De lange roodharige doet het goed in C en stond slechts vier games af: 6-1 6-3. Dekker De als eerste geplaatste bij de vrouwen in Cl Herma Kruizinga balanceerde gisteren op het randje van de afgrond. Tegen Kroon verloor ze de eerste set met 6-3 en de twee de kon ze pas via een tie-break in haar voordeel beslissen. Uiteindelijk kon ze toch opgelucht ademhalen nadat ze de beslis sende reeks relatief gemakkelijk met 6-2 op haar naam had geschreven. LEIPEN TIM BROUWER DE KONING Ook in Leiden werpt de Gym naestrada zijn schaduwen voor uit. Aan de Wereldspelen voor gymnastiek- en tumgroepen nemen 76 leden van Leidse ver enigingen deel, onder wie 25 meisjes. Hoewel Amsterdam, waar het Olympisch Stadion en de RAI een week lang bol staan van de lenigheid, op een steen worp afstand ligt, verplaatst de Leidse afvaardiging zich de ko mende week naar een school in Sloten, die als onderkomen dienst doet. Jos Schmidt (Groen Wit) en Maaike van der Heijden (Nieuw Brunhilde) verheugen zich al ja ren op de internationale mani festatie. Beiden vinden het geen bezwaar dat onder de 20.000 deelnemers geen klinkende na men te bekennen zijn. „Het wa re amateurisme is nog op de Gymnaestrada te vinden. Daar gaat het ook niet om solo-optre dens, maar om groepspresta- ties", aldus Schmidt. „De ten dens op de Gymnaestrada is steeds meer ritmische gymnas tiek en minder toestelturnen", vult Van der Heijden aan. „De afvaardigingen uit toonaange vende turnlanden mogen er trouwens ook zijn." AI sinds het najaar van 1989 weten de Leidse verenigingen, naast Nieuw Brunhilde en Groen Wit ook Brunhilde, DOS en LTC zich voor de Gym naestrada aanmeldden, wat van hen wordt verlangd. Van der Heijden: „Wij zijn, iedfer op zijn eigen vereniging, al een jaar lang bezig met dezelfdé oefe ning. Sinds het voorjaar zijn er bovendien regionale en lande lijke repetities." Op maandag middag volgt de generale repe titie, want Nederland moet maandag op de openingsavond natuurlijk goed voor de dag ko- Stunt Over de Nederlandse 'act' zijn beide Leidsen zeer; te spreken. Schmidt: „De choreografie leent zich uitstekend voor effecten, met kleur en verrassende ele menten. Aanvankelijk leek het mij erg moeilijk. Maar naar ma te de Gymnaestrada dichter bij komt, komen de oefeningen steeds beter uit de verf. Neder land gaat zelfs voor een stunt zorgen. Het heeft iets te maken met zanger Frank Ashton, maar meer zeg ik er niet over." Schmidt en Van der Heijden kijken ook verder dan alleen naar het sportieve gedeelte van de Gymnaestrada. Zij smullen nu al bij de gedachte aan de in ternationale contacten en de gezamenlijke maaltijden, die in verschillende Amsterdamse scholen centraal worden opge diend. Daarvoor hebben zij het inschrijfgeld van vijfhonderd gulden wel over, want in feite hebben zij een volledig verzorg de week. Met bovendien de mo gelijkheid om buitenlandse at tracties te bezichtigen. „Jammer genoeg kun je niet alles zien", zegt Schmidt. „De Russen, voor het eerst op de Gymnaestrada aanwezig, de Ja panners, Portugezen en Brazi lianen wil ik eigenlijk geen van allen missen. „En ik vind het bij nader inzien jammer dat ik zelf niet aan alle oefeningen mee doe", zegt Van der Heijden. „Als ik namelijk naar het technische niveau van bijvoorbeeld het jazznummer kijk, vermoed ik dat ik dat optreden met de no dige training ook nog wel had kunnen uitvoeren." Dat wil overigens niet zeggen dat Van der Heijden en Schmidt, die uit ervaring weten wat een Gymnaestrada is, de hele week werkeloos toezien. Bijna elke dag komen zij in ac tie, bij de openings- en slui tingsceremonie en op donder dag en vrijdag bij het onderdeel 'Holland massaal'. Voor de vas te klanten kan de Gymnaestra- da-week niet lang genoeg du- GENEVE ANP Het Nederlandse voetbal was gisteren unaniem tevreden met de uitkomst van de loting voor de eerste ronde van de Europe se bekertoernooien. Vooral Hans Ooft de manager van FC Utrecht, de enige Nederlandse club die bij de indeling van het wedstrijd-programma geen voorkeursbehandeling kreeg. Ooft: „Indien je ervan uitgaat dat je tegenstanders kon treffen als Eintracht Frankfurt of Real Madrid, of zelfs Cannes en Sal- gueiros, dan kun je alleen maar gelukkig zijn dat Sturm Graz onze tegenstander is." Bij vijf vorige optredens in'de Europese bekerstrijd werd Utrecht twee keer uitgeschakeld door Duitse clubs, Hamburger SV en Eintracht Frankfurt en één maal door een Portugese, FC Porto. Utrecht speelde een keer tegen een Oostenrijkse ver eniging, vier jaar geleden tegen Linzer ASK. Via 0-0 in ünz en 2- 0 in de thuiswedstrijd bereikte Utrecht de tweede ronde, waar Hellas Verona (Ita) te sterk bleek. Groningens manager Henk Nienhuis had een vergelijkbaar opgelucht gevoel. „Rot-Weiss Erfurt is debutant in het Eu ropese voetbal en dat geldt ze ker niet voor ons. De ploeg speelt in het nieuwe seizoen in de tweede Duitse bundesliga. Dat moeten wij toch kunnen redden." Ajax Het Ajax van Michael van Praag treft ook een nieuweling op het Europese podium. „Twee jaar geleden hebb'en wij tijdens wedstrijden in Zweden ook te gen Orebro gespeeld, maar ik kan mij echt niets van die wed strijd herinneren, zelfs niet de uitslag." Van Praag heeft overigens an dere zorgen door de straf van de UEFA, die nog steeds op de schouders van de club rust. Ook nadat de straf van drie thuis wedstrijden op een afstand van tenminste 200 kilometer is te ruggebracht tot slechts 100 kilo meter. „Maar zelfs dan is het moeilijk een geschikte plaats te vinden. Wij hebben de UEFA verzocht om toestemming in het stadion Feyenoord te spe len. Wij verwachten volgende week uitsluitsel van de Europe se Voetbal Unie te krijgen." De loting in Genève is het spannendst voor Wim Jansen van Feyenoord geweest. „Feye noord bleef heel lang in de be ker en tenslotte bleven er nog drie clubs over die wij konden treffen, CSKA Moskou, AS Roma en Partizan Tirana. Voor mij /.elf betekende het dat er een kans bestond op een reis naar een land waar ik nog nooit geweest was, Albanië of de Sovjetunie. Het is Albanië geworden (Parti zan Tirana, red), zonder meer de gemakkelijkste opgave van de drie mogelijkheden." „Wij weten natuurlijk niets van het Albanese voetbal, wij weten wel dat je er zelf voor moet zorgen dat je alles wat je nodig denkt te hebben zelf moet meenemen. Ik denk dat wij binnenkort eens raad gaan vragen aan Jo van Marie, die schijnt een aantal keren als UEFA-waamemer in Albanië bij wedstrijden te zijn geweest." PSV Besiktas Jimnastik Kulübü is, net als tegenstander PSV, een vaste klant van het Europese voetbal. De omnisportvereni- ging uit Istanbul kwam vijftien keer uit in één van de drie Eu ropese bekertoernooien met als uitschieter het jaar 1986, toen de kwartfinales van de strijd om de beker van de landskampioe nen werd gehaald. Ook vorig jaar was Besiktas de sterkste qjub van Turkije. De eerste wedstrijd in het toernooi van de landskampioenen tegen Malmö in Zweden werd met 2-3 verloren. In de return nam Be siktas in de eerste helft een voorsprong van 2-0, maar na rust kwam Malmö terug tot 2-2. Daarmee kwam weer een snel einde aan het Europese optre den van de club, die net als plaatsgenoten Galatasaray en Fenerbahce voorzichtig en van afstand belangstelling heeft ge toond voor doelman Jo§p Hiele. Ook in Leiden werpfde Gymnaestrada zijn schaduw vooruit. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN DEN HAAG «ANP Regilio Tuur, de Nederlandse in de Verenigde Staten wonende profbokser, komt dinsdag 23 juli voor zijn 25ste profpartij in de ring. Tuur, die op 12 augustus 24 jaar wordt, bokst in de Kutscher's Country Club in Monticelli tegen Jose Sanabria uit Venezuela. De 28-jarige Venozolaan won zeventien van ziin 25 gevechten, waarvan 9 door knock out. Hij verloor er zes en bokste twee keer onbeslist. Tuur won 22 partijen (17 knock outs), bokste een maal onbeslist en verliet een keer als verliezer de ring. In zijn laatste par tij, op 14 juni in New York, veroverde de Rotterdammer de zwaar- vedertitel van de staat New York door een overwinning met k.o (vierde ronde) op Tomas Arguellcs. Op de jongste ranglijsten van de World Boxing Assooiation (WBA) en World Boxing Council (WBC) staat staat Tuur respectievelijk als achtste en elfde gerang schikt. SPORT OP TV 20.00-20.30 EURO Wielrennen: r SCOREBORD 16.30-18 00 Sportnet Voetbal: r.ca 1991 16 30-18 30 El verslag van het toernooi in Gstaad en Golf- Open Schotse. 17.00-17.30 Did 3 Sport 3 extra: Tour de 18.00-19 00 Sportnet Truckracen. 18 30-19 30 EURO Wielrennen samenval tmg van de zevende etappe in de Tour de 18 35-18.58 BRT 1 Tour'91 Tourmagazi- 19.00-19.30 Sportnet World Sports Spe; 19.30-20.00 EURO Sportnieuws. 19.30-20.00 BRT 1 Sport 19 30-20 00 BRT 2 Sport 19 30-20 00 Sportnet Moto News 19.33-20 00 Ned 3 Studio Sport Wielren nen. samenvatting 1.30 Sportnet Voetbal-. Copa A 2.30 Ned 3 Studio Sport Journaal. 2.50-23.15 Did 2 Die Sportreportage: a TENNIS France. 23.25-23.50 Did 1 Sportschau 23.30-00.00 EURO Sportnieuws 23.50-04.00 Sportnet Voetbal: Copa Ame rica 1991 Peru-Venezuela 00.35-00.40 RAI UNO Paardesport. 04 00-06 00 Sportnet V NEWPORT/RHODE ISLAND Mannen. 3WJ.000 dollar^ Bruguera (Spa/10 - Agenor (Hai) 6-4 6-0. I nisevie (Joe/4) - Wheaton (VSt) 6-4 6-4, Gon (ECu) -Prpic Joe/8) 6-7 7-6 6-4 6-3. Jonsson (Zwel - F.lipp.ni (Uru) 6-1 6-2 Invitatietoernooi. 500.000 gulden Mannen: eerste ronde: Chang (VSt) - Herre (Mex) 6-0 6-3 vrouwen: Magdalena Malee' Fra) - Eggmeyer Kempers (Ned) :k (Tsj) 6-4 6-4. n (Dui) 7-6 6-1. Sou- - Nacke (Dui) 6-3 6-1, Hortian (Du.)- s (Ned) 6-3 7-5, Bank (Ned) - Lesch (Bel) 6-4 6-7 6-0. (Dui) 6-3 7-5. Kowa 6-2 6-2. Schaffkes l WIELRENNEN /olkov (Sov/3) - Pen incini (Arg) - Pistole: n (Zwe) - Wahlgren WK junioren: Ploegentijdrit: 1 Sovjetunie 7C km in 1.31 57. 2 Verenigde Staten 1.34.49, 3 Spanje 1 35 30. 4 Tsjechoslowak.je 1 35 43. 5 Itahe 1 35 46. 6 Polen 1 36 14, 7 Beigie 1 36.42. 8 Groot-Brittann.é 1 36 51. 9 Duitsland 1 36.58. 10. Nederland DEN HAAG ANP De nationale volleybalploeg heeft het gemaakt. Voor het eerst mag ze op eigen bodem optreden in een paleis. Volley bal was een padvinderssport, tot de nationale ploeg de aanval op de wereldtop inzette. Ko mend weekeinde speelt de langste sportploeg van Neder land tegen de meest atletische de wereld, 3uba. In de VIP-ruimtes spint de sponsor tevreden. Nederland - Cuba, twee da gen in Rotterdams Sportpaleis Ahoy', moet een hoogtepunt in de vaderlandse volleybalhistorie worden. Het gaat om meer dan de eerste plaats in Groep A van de World League, 's Lands toe schouwersrecord (5.100, Neder land - Sovjetunie vorig jaar) wordt gebroken met minimaal duizend. Het treffen moet te vens een bewijs zijn van de groei in de afgelopen jaren, van het feit dat bondscoach Harry Brokking een waardig opvolger is van geestelijk vader Arie Se- linger. Voor de duels met Cuba heb ben 130 journalisten zich aan gemeld, waar vroeger een vast groepje van hooguit tien man interlandwedstrijden bezocht. Brokking krijgt een microfoon op zijn jas gespeld, zodat de kij ker thuis het gesproken woord tijdens de time-outs kan horen. Vier trompettisten van het Rot terdams Philharmonisch Orkest spelen de volksliederen. Top sport, show en stijl als pass, set up en aanval. Lubbers Onder de toeschouwers waar schijnlijk premier Lubbers en zeker voorzitter Acosta van de wereldbond FIVB. De Mexicaan, door velen gezien als opvolger van IOC-voorzitter Samaranch, is de initiator van de prestigieu ze competitie met vier miljoen gulden prijzengeld. Acosta, die Van de World Lea gue één van 's werelds grootste sportevenementen wil maken, adviseerde de Nederlandse or ganisatie Ahoy' te gebruiken. Hij wil wedstrijden in wereld steden, grote hallen, met veel mensen. De gok lijkt goed uit te pakken. De dank aan Acosta is groot. Gedurende zijn verblijf ligt hij in de watten. Bijna letterlijk. Hij slaapt in de suite van het Kur- haus in Scheveningen, aan de luxueuze zeekant. Een chauf feur en een begeleider staan constant tot zijn beschikking. Een mannelijke hulp, op vrien delijk verzoek van Acosta's vrouw Malu. Frits Suèr, van de afdeling pu bliciteit van sponsor Nationale Nederlanden, vond de vorige thuiswedstrijden, tegen Canada, een doorbraak. Zaterdag, het weer was slecht, presenteerde de NOS een smakelijke sand wich van. sport op tv: TT in As sen, Wimbledon, NK wielren nen, WL volleybal. v De volgende dag was de losse verkoop aan de kassa's groter dan ooit. Bijna duizend kaarten. Het publiek zag een perfecte show. De tv-waardering was met 7,5 hoog, de kijkdichtheid vijf procent, wat neerkomt op ruim 650.000 mensen. De maandag daarop huurde de Ne- VoBo een uitzendkracht om 126 bestellingen van één of meer kaarten voor het treffen met Cuba te verwerken. Eén van de doelstellingen is, dat de nationale ploeg nieuwe markten aanboort. Mensen die nog nooit volleybal hebben be keken naar de zaal lokken. Bondscoach Harry Brokking: „Het is een „schoon" spel, een sjieke sport. We moeten er goed uitzien. In mijn geval is dat makkelijk, want ik wil er altijd goed uitzien. Toeschouwers be hoeven niet bang te zijn voor relletjes. Bij ons zie je geen poli tie te paard of ME."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18