Binnenland Aantal overvallen explosief gestegen Leger VS stopt transport via ECT viuchtpia„ Grittenborgh Smog blijft nog tientallen jaren Wao-advies SER te weinig voor kabinet Centrale banken sluiten net rond failliete BCCI Hirsch-Ballin ontkent Heerma aarzelt over regeling bouwsparen Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN 0 FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS), 80 HONDEN heeft de Dierenbescher ming in de Drentse plaats Hollandsche Veld in beslag genomen. Vrijwel alle die ren hadden ontstoken ogen en oren, een verwaarioosde vacht en te lange nagels. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opge maakt. Vormgeving: MITZIE MEUERHOF DE ROOF in het Van Goghmuseum blijft een raadsel. De politie heeft het onderzoek naar de overval op 14 april, waarbij voor 1 miljard gulden aan schilderijen werd gestolen, vooriopig stopgezet. De schilderijen werden snel teruggevonden, maar van de daders ont breekt nog elk spoor. NIEUWSLIJN Bevolking groeit dit jaar met 125.000 Dit jaar neemt de Nederlandse bevolking toe met circa 125.000 mensen. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek in een toelichting op recente cijfers over de bevolkingsontwikkeling. In de eerste drie maan den van dit jaar groeide de bevolking met 25.869 tegen 23.121 in dezelfde periode van vorig jaar. Eind maart van dit jaar telde de Nederlandse bevolking 15.036.314 zielen. De immigratie is net als in 1990 de belangrijkste factor in de bevolkingsgroei. Dit jaar zal het aantal immigranten volgens een raming op basis van cij fers van het eerste kwartaal op circa 120.000 uitkomen. Directeur Volvo Born stapt op Directeur Smeets van Volvo Car in Bom stapt op. Smeets wil plaats maken voor een opvolger nu Volvo aan het begin staat van een nieuw tijdperk samen met het Japanse bedrijf Mitsubis hi. Per 1 oktober begint hij een eigen bedrijfsadviesbureau. Een opvolger voor Smeets (52) is nog niet gevonden. De raad van be stuur gaat daar binnenkort met de ondernemingsraad over pra ten. Volgens een woordvoerder van Volvo is het „pertinent niet waar" dat het vertrek te maken heeft met de huidige reorganisa tie die bij Volvo ook in de top koppen gaat kosten. Parool moet rectificeren Het dagblad Het Parool moet van de Amsterdamse rechtbank vandaag de beschuldiging rectificeren dat de onlangs doodge schoten crimineel Klaas Bruinsma financiële belangen had in Scala Agenturen. Scala, gevestigd in Amsterdam, is een interna tionale leverancier van pornografie. Verslaggever Bart Middel burg schreef op 4 juli dat Bruinsma „stille vennoot was in het miljoenenbedrijf', waarop Scala het dagblad in kort geding voor de rechter sleepte. Volgens rechtbankpresident Asscher heeft Middelburg zijn beschuldigingen niet waargemaakt. Sociaal plan voor defensiepersoneel De vier centrales van overheidspersoneel ACOP, CCOOP, AC en CMHF zijn het met minister Ter Beek van defensie eens gewor den over het afvloeien van 6500 man burgerpersoneel bij Defen sie in de komende tien jaar in het kader van de Defensienota. Defensie onderhandelt al maanden met de bonden over een so ciaal plan om de inkrimping „zoveel mogelijk zonder gedwon gen ontslagen" te laten verlppen. De maatregelen die nu met de ambtenarencentrales voor het burgerpersoneel zijn afgesproken, betreffen vooral herplaatsing en stimulering van de uitstroom. Dat moet ook de kem worden van de afspraken met de bonden van militair personeel. Daarvan moeten ruim 30.000 mensen verdwijnen. Ministers praten over beperking uitkeringen DEN HAAG «GPD Het kabinet is niet van plan zich bij de aanpak van dé wao en het ziekteverzuim te beperken tot het SER-advies dat eind deze week moet komèn. De maatre gelen waarover werkgevers, werknemer en onafhankelijke deskundigen het blijkens een concept-advies eens zijn, leve ren bij lange na niet de bespa ring op van 5,2 miljard tot 1994 op die het kabinet wil. De dis cussie in het kabinet gaat daar om op het moment vooral over de vraag op welke manier welke groep wao'ers moet worden ge kort. Het zou dan kunnen gaan om volledig arbeidsongeschikten, arbeidsongeschikten ouder dan 50 jaar of arbeidsongeschikten die de laatste vijf jaar al zijn herkeurd. Welke groep de dans ontspringt is volgens betrokke nen „lastig te voorspellen". Vooral bij de PvdA-bewindslie- den ligt een beperking van de uitkeringen in duur of hoogte erg moeilijk. Over het SER-advies zijn de betrokkenen het nog altijd niet eens. De FNV vergaderde giste ren over het compromis, maar kwam er niet uit. Voor een aan tal FNV-bonden is het niet ac ceptabel dat de eerste vier ziek tedagen per jaar van de vakan tie worden afgetrokken en dat het begrip passende arbeid voor wao'ers wordt verruimd. De FNV vergadert vanavond ver der. De CNV-bonden hebben hun onderhandelaars daarente gen gisteren meer ruimte gege ven om tot een meerderheids advies in de SER te komen. De mogelijkheid bestaat dat de onafhankelijke Kroonleden nog een voor de vakbeweging onaanvaardbaar voorstel zullen inbrengen om de wao-uitkering voor werknemers tot 35 jaar te verlagen van 70 naar 60 pro cent. Voor elk jaar dat iemand ouder dan 35 is, komt er 0,5 procent bij, zodat een arbeids ongeschikte pas op 55-jarige leeftijd het huidige niveau zou halen. Het kabinet heeft soortgelijke maatregel in petto. Dubbele boekhouding verdoezelde verliezen AAASTERDAAA GPD De Nederlandsche Bank (DNB) treft maatregelen om te voorko men dat de internationaal ope rerende Bank of Credit and Commerce International (BCCI) via haar bijkantoor in Amster dam nog betalingen verricht. BCCI wordt verdacht van groot scheepse fraude en is bijna fail liet. Nadat de Britse Bank of Eng land alarm sloeg gingen de in ternationale monetaire autori- teiten afgelopen vrijdag over tot een ongekend snelle actie waar- bij' de tegoeden van BCCI in ze ven landen werden bevroren. Twee dagen daarvoor had de heerser van Abu Dhabi en de president van de Verenigde Ara bische Emiraten, grootaandeel houder sjeik Zayed bin Sultan al-Nahayan, nog 660 miljoen dollar in de bank gepompt. Het is niet bekend of de sjeik op de hoogte is geweest van de frau duleuze praktijken van zijn bank. Hoewel BCCI al jaren een duistere reputatie geniet, kon tot voor kort nooit hard worden gemaakt dat er iets aan de hand was. Het bewijs werd vorige maand aangereikt door het ac countantsbureau Price Wa- terhouse. In een rapport, dat eind vorige week in handen raakte van de Britse centrale bank, onthulde het bureau dat de boeken van de bank grote gaten vertoonden. Sindsdien volgen de onthul lingen elkaar in rap tempo,op. Zo blijkt er een 'bank binnen de bank' werkzaam te zijn die al lerlei frauduleuze handelingen verricht, zoals het witwassen van drugsgelden. Om de grote verliezen te verhullen (de totale schuldenlast overtreft het ba lanstotaal) werd een dubbele boekhouding gehanteerd. Nieu we spaartegoeden werden ex pres niet geregistreerd zodat ze konden worden gebruikt om gaten in de balans te stoppen. De Nederlandse vestiging telt zeventien werknemers en is met een balanstotaal van 75 miljoen gulden een relatief kleine bank. Het kantoor richt zich vooral op handelsfinanciering. Gemiddelde buit gehalveerd, pakkans groot Het aantal overvallen op bedrijven is in de jaren tachtig fors toegenomen, met 147 procent. Erg lonend lijkt deze vorm van criminaliteit echter niet meer. De gemiddelde buit is tussen 1980 en 1990 gehalveerd. Daarnaast is ook de pakkans vrij groot: 37 procent van de overvallen wordt opgelost. per jaar. Toch moet het pro bleem volgens het Bureau Voor koming Misdrijven niet worden overdreven. Overvallen vormen nog steeds slechts een fractie van het totale aantal vermo gensdelicten. In de vier grote steden, Am sterdam voorop, worden veruit de meeste overvallen gepleegd. Een financiële instelling in de hoofdstad loopt zelfs 25 procent kans op een overval. Buiten de vier grote steden komen ver- Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het Bureau Voorkoming Misdrijven blijkt dat financiële instellingen als banken en postkantoren nog al tijd het favoriete doelwit van overvallers zijn. Daarna komen benzinestations en juweliersza ken. Het totale aantal overvallen op winkels en bedrijven nam in tien jaar toe van 614 tot 1495 houdingsgewijs veel overvallen voor in Noord- en Zuid-Hol land, Gelderland en Noord-Bra bant. De halvering van de gemid delde buit heeft volgens het on derzoek te maken met de veilig heidsmaatregelen die veel be drijven de laatste jaren hebben genomen. Bij banken is bijvoor beeld veel minder geld direct beschikbaar als een gewapende overvaller voor de balie staat. Degenen die het slachtoffer worden van een overval, kun nen daar flinke psychische schade door oplopen. Banken hebben inmiddels een uitge breid nazorgprogramma opge steld om hun personeel op te vangen. Het bureau pleit ervoor dat dit ook in andere branches gaat gebeuren. ÉlJÊ Een voor sloop bestemde kerk in de Spoorwijk in Den Haag is gisteren door brand verwoest. Twintig wonin gen en een opvangcentrum in de directe omgeving moesten vanwege de enorme hitte worden ontruimd. De Haagse brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. De schade is nog onbekend. Met elf voertuigen heeft de brandweer het vuur bestreden. •foto anp Patrick van berkel Directie overslagbedrijf legt schuld vertrek bij FNV 'Justitie wilde ontsnapping voorkomen x x 7C A. A. A. A. nusurudiuil UUUVCUl Het Amerikaanse leger stopt met het terug brengen van legermaterieel uit de Golf via het bedrijf ECT in de Rotterdamse haven. Het MTMC, het Amerikaanse commando dat het transport regelt, heeft volgens de ECT-directie vanmorgen laten weten dat zal worden uitgeweken naar de havens van Antwerpen en Bremerhaven. Het werk bij ECT ligt stil door een staking van stuwers van de arbeidspool SHB. Volgens een woordvoerder van het Natio naal Territoriaal Commando (NTC) van de Koninklijke Landmacht, dat steun verleent aan het transport, staat het vertrek van de Amerikanen bij ECT echter nog geenszins vast. Volgens het NTC wil het MTMC de si tuatie vandaag nog aankijken. De ECT-di- rectie daarentegen zegt dat nog slechts en kele schepen met legermaterieel zullen worden afgehandeld. De ECT-leiding heeft het MTMC dinsdag morgen vroeg op de hoogte van de acties van stuwers van de arbeidspool SHB. Die weigeren nog steeds te assisteren bij het lossen van het militaire materieel, omdat zij menen daarvoor niet te zijn ingehuurd. Volgens ECT-directeur Schut heeft FNV-be- stuurder Heilig de SHB'ers opgeroepen soli dair te zijn met de stakende sjorders in de haven. Zaterdagavond bepaalde de rechter dat de bond het assisteren van de stuwers bij lossen van de schepen moet gedogen, op straffe van een dwangsom van 250.000 gulden per overtreding. ECT legt de schuld voor het kwijtraken van de order bij de Vervoersbond FNV. Die heeft ECT betrokken bij een conflict waarbij zij geen enkele partij is, aldus Schut: „Wij worden gemanipuleerd. De bond kan niet van ons eisen dat wij andere bedrijven moeten voorschrijven wat zij moeten doen." Schut sluit niet uit dat ECT mogelijk ook andere contracten met het Amerikaanse le ger gaat verliezen. Hij wil niet zeggen hoe veel dit zou kosten aan omzet, maar vol gens ingewijden gaat het om tientallen mil joenen guldens. DEN HAAG Er is nooit een plan van justitie geweest om gevangenen uit de Hoogeveense gevangenis De Grittenborgh te laten ontsnap pen. Ook heeft justitie nooit het plan gehad aan gedetineerden wapens en vluchtauto's ter be schikking te stellen, zo heeft mi nister Hirsch Ballin van justitie geantwoord op vragen van WD-kamerlid Korthals. Volgens de bewindsman ont ving de gemeentepolitie van Hoogeveen in januari informa tie dat een ontsnappingpoging uit De Grittenborgh zou worden georganiseerd. Het plan was af komstig van een aantal onbe kenden, die drie gedetineerden in de Extra Beveiligde Afdeling wapens wilden geven om te ontkomen. Eén van deze gedetineerden voelde daar niets voor en speel de de zaak door aan de gevan genisdirectie. Tijdens overleg tussen de officier van justitie in Assen, de politie van Hoog eveen, burgemeester Faber van Hoogeveen, ambtenaren van het ministerie en de directie van de gevangenis, werd toen beslo ten een plan op te zetten om deze ontsnappingspoging te verijdelen. De uivoering van het vlucht- plan bleef echter uit Op initia tief van burgemeester Faber be sloot justitie geen verdere actie te ondernemen. In plaats daar van zijn de betreffende gedeti neerden overgeplaatst naar een andere inrichting. Volgens de minister van justitie hebben het openbaar ministerie, de politie en de burgemeester in deze zaak zorgvuldig en in voortdu rend overleg gehandeld. Door uitspraken van Faber in de media is de indruk ontstaan dat er wel degelijk een vlucht- plan van justitie was, zoals ad vocaat Boon van een van de ge detineerden beweerde. Faber neemt echter nadrukkelijk af stand van de beweringen van Boon, aldus Hirsch Ballin. Bewindsman ziet meer in hypotheek-aftrek Hoewel het vandaag een stuk koeler is, hebben de ijsberen in de Nederlands dierentuinen een paar moeilijke dagen a van het Rotterdamse Blijdorp heeft echter een uitstekende manier gevonden om het hoofd koel te houden. Het smogprobleem zal ons land nog tientallen jaren teisteren. Maatre gelen als het stilleggen van het autoverkeer heb ben nagenoeg geen ef fect. Het terugdringen van het autoverkeer, het verplicht stellen van schonere motoren en het beperken van het woon werkverkeer per auto kunnen wel soelaas bie den. „Maar dat is een kwes tie van lange adem", zegt Henk van Rooijen, milieu-ambtenaar in dienst van de provincie Gelderland. Hij fungeer de tot enkele weken ge leden als voorzitter van de Landelijke Werkgroep Modeldraaiboek Smog, die een nieuwe regeling opstelde voor de handel wijze bij smogvorming. Het oude script voldeed niet meer. Teveel ondui delijkheid bestond over de vraag in hoeverre het verstandig was geduren de smogperioden het au toverkeer te verbieden. Onderzoek heeft uitge wezen dat zo'n maatre gel geen snelle verbete ring van de smog-situa- tie tot gevolg heeft. Vol gens het nieuwe s zullen de Commissaris sen der Koningin pas ge dragsadviezen doen uit gaan als de vervuiling in de lucht extreem hoog is door aanhoudende hitte en windstilte. Aangera den zal dan worden zwaar werk of intensieve sportbeoefening in de middaguren achterwege te laten. „Let wel, het gaat hier niet om een verplichting, ledereen moet voor zich zelf bepalen wat hij of zij wel of niet aankan. Voor een fitte, jonge vent zal dat anders liggen dan voor iemand met een minder goede gezond heid. Het lopen van een halve marathon lijkt me bijvoorbeeld niet erg raadzaam", zegt Van Rooijen. Dagelijks zal boven dien via Teletekst en het ANP een smogbericht worden verspreid. „Met de kranten zijn we in overleg om het smogbe richt te koppelen aan de weerrubriek. De bereid heid daarvoor bestaat." Met het vaststellen van de nieuwe regeling is van het werken met verschil lende fases afgestapt. „Omdat is aangetoond dat oproepen tot het la ten staan van de auto door vrijwel niemand worden opgevolgd en het verplicht stellen van maatregelen niet bijdra gen tot een snelle oplos sing van het smog-pro- bleem, is ook de nood zaak van die fases verval len." Van Rooijen vertelt dat Nederland zich met de regeringen van België en Duitsland over eventuele korte-termijnmaatrege len buigt. „Erg veelbelo vend ziet dat er niet uit. Ons onderzoek geeft al aan dat het stopzetten van het autogebruik geen zin heeft. Ik zou niet weten wat dan wel." DEN HAAG ANP Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft zijn twij fels over of en in hoeverre de overheid het sparen voor een eigen woning financieel moet bevorderen. Dat blijkt uit zijn ontwerpnota 'Bouwsparen: een globale analyse'. Alvorens een knoop door te hakken wil hij eerst wetem wat de diverse partijen in de volks huisvesting (bouwers, beleg gers, banken, consumenten) er- vanvinden. Heerma heeft daar om de Raad voor de Volkshuis vesting (RAVO), waarin deze partijen zijn vertegenwoordigd, gisteren om advies gevraagd. Vorig jaar hebben de Neder landse Vereniging van Make laars, de Nederlandse Spaar- bankbond, de bouwonderne mers en de PvdA bij Heerma aangedrongen op een regeling voor het zogehten bouwsparen. Vooral in Duitsland is dit popu lair. Het systeem biedt potentië le woningkopers de mogelijk heid belastingvrij te sparen. Duitsland kent echter geen fis cale aftrek van de hypo theekrente. De PvdA wil het bouwsparen vooral richten op lagere inko mensgroepen. Zij zouden niet alleen fiscaal voordeel moeten krijgen, maar ook overheidspre- mies. Het huidige systeem, waarbij het rijk subsidies geeft aan kopers van goedkope nieuwbouwwoningen, zou dan kunnen verdwijnen. Heerma ziet weinig in het zonder meer overnemen van het Duitse systeem. Hij geeft de voorkeur aan sparen achteraf via hypotheekrente-aftrek. Ove rigens heeft het Duitse ministe rie van volkshuisvesting Heer ma tijdens een werkbezoek met klem ontraden de rente-aftrek te vervangen door het fiscaal bevorderd sparen vooraf. De staatssecretaris betwijfelt verder of de overheid het bouwsparen financieel moet steunen als het gaat om de ho gere inkomensgroepen. Ook vraagt hij zich af of de subsidies van het rijk gebruikt moeten worden om het kopen van be staande woningen te bevorde ren, zoals de PvdA voorstelt. Heerma wijst er op dat het hui dige premie-koopbeleid gericht is op de bouw van nieuwe wo ningen voor lagere inkomens. Claus niet op vakantie met Beatrix Prins Claus gaat niet mee op va kantie naar Italië. Koningin Beatrix vertrekt vandaag wel naar Italië met haar zoons Jo- han Friso en Constantijn, maar de duur daarvan zal afhangen van de toestand van de prins. De koningin zal haar vakantie ook regelmatig onderbreken om haar man te bezoeken. Kroon prins Willem-Alexander blijft bij zijn vader. Prins Claus verblijft nog steeds in het Bronovo-zieken- huis in Den Haag. Hij werd daar vorige week maandag ter obser vatie opgenomen met nieuwe „klachten van depressieve aard", waarvoor hij in 1982 ook al is behandeld. Zijn toestand is nog steeds onduidelijk. De prins heeft het ziekenhuis al wel eni ge keren verlaten. De Rijksvoor lichtingsdienst wil niets zeggen over de ernst van de klachten on het verloop van de behande ling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3