Sport Zeelenberg moet nog veel leren Blangé maakt geen haast 'Gedrag van publiek baart ons zorgen' Volleyballers overrompelen Canada Tyson kraakt kaak van taaie Ruddock Maandag 1 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: F NIEUWSLIJN Britse bridgers de besten van Europa KILLARNEY De Britse bridgers zijn in Killarney Europees kampioen geworden door in de 26ste en voorlaatste ronde overtuigend van Joegoslavië te winnen. Ze zijn daardoor onbe reikbaar geworden voor de concurrentie. De Zweden, die van Turkije verloren, werden naar de tweede plaats verwezen. Polen en IJsland kwalificeerden zich eveneens voor het wereld- de nederlaag tegen IJsland al uitgeschakeld voor het WK. Ze konden zich tegen het onbetekenende Liechtenstein, dat door te laat komen ook nog een strafpunt kreeg, niet meer opladen en wonnen slechts met 17-12. Voorlopige licentie voor Beerschot BRUSSELBeerschot heeft van de Belgische voetbalbond een voorlopige licentie gekregen. De in financiële moelijkheden verkerende club wordt in het speelschema van de tweede klas opgenomen. Op 9 augustus, een week voor aanvang van de competitie, beslist de bond over de uitgifte van de definitieve licentie. Voor die tijd zal de penningmeester van Beerschot een uitgewerkt saneringsplan moeten overleggen. Michel D'Hooghe werd zaterdag in Brussel herkozen tot voor zitter van de Belgische bond. Robert Vandenstock werd vice- voorzitter. Hij nam de functie over van René Legros, die de leeftijdsgrens van 75 jaar bereikte en met pensioen ging. Stuttgarter Kickers lost Sankt Pauli af GELSENKIRCHEN Stuttgart lost Hamburg af als enige Duit se stad met twee clubs in de Bundesliga. Stuttgarter Kickers veroverde zaterdag iri het Park-stadion van Gelsenkirchen het 20ste en laatste startbewijs in de Bundesliga. In de derde en beslissende degradatie/promotiewedstrijd versloegen de Schwaben Sankt Pauli uit Hamburg met 3-1. De Stuttgarter Kickers promoveerden voor de tweede keer naar de Bundesli ga. In het seizoen 1988/89 debuteerden ze in de hoogste afde ling. Het verblijf duurde toen 14 Spaanse beker voor Atletico Madrid MADRID Voor de zevende keer heeft Atletico Madrid de Spaanse beker veroverd. Pas in de verlenging werd zaterdag Real Mallorca bedwongen: 1 -0. Het enige doelpunt kwam in de 113de minuut op naam van Alfredo. Mallorca was de hele wed strijd onmachtig. Voor 79.600 toeschouwers slaagde het favo riete Atletico er evenmin in te overtuigen. Carlos Valderrama naar Valladolid VALLADOLID Carlos Valderrama heeft een tweejarig con tract getekend bij het Spaanse Valladolid. De Spaanse club maakte 700.000 gulden over naar Montpellier, waar de Colom biaan de laatste drie seizoen actief was. Bij Valladolid is Matu- rana, de voormalige bondscoach van Colombia, de trainer. Ascoli wint strijd om Olivier Bierhoff ROME Het touwtrekken om Olivier Bierhoff is voorbij. De aanvaller, die door Inter Milan van Austria Salzburg werd over genomen, speelt komend seizoen bij het gepromoveerde Asco li. Inter krijgt een huursom van een miljoen gulden. Voor Bier hoff gaat er zelf ook op vooruit. In plaats van drie gaat hij ruim drieënhalf ton verdienen. Het was druk in de wandelgan gen, na afloop van de volleybal wedstrijd Nederland - Canada. Onderwerp van gesprek: de waarschijnlijke terugkeer van Peter Blangé in de nationale ploeg. Alleen de spelverdeler zelf ontbrak op het appèl. Hij zeilde in Engeland, om zijn be slissing met een frisse geest te Het woord is aan Blangé. Hij behoeft slechts ja te zeggen te gen bondscoach Brokking, die hem graag terug wil. De coach is tevreden met de in goede vorm verkerende Avital Selinger en tweede man Arnold van Ree, maar met Blangé krijgt het team meer mogelijkheden. De 2,05 meter lange spelverdeler is Duizenden mensen klommen tijdens de TT van Assen over de hekken en staken het circuit over, terwijl de races nog in vol le gang waren. Dat gebeurde zowel in de 250cc, de 500 cc. als in de zijspanklasse. Tijdens de huldiging van Egbert Streuer met zijn nieuwe bakkenist Peter Brown als winnaar van de zij span races begaven de hekken het bij het erepodium bijna. Vanwege het optreden van het publiek werd de laatste ron de van de zijspanwedstrijd door de internationale jury ongeldig verklaard. Voor de uitslag had dat amper consequenties, want Streuer had in de voorlaatste ronde de eerste plaats veroverd. Maar je moet er niet aan den ken wat er was gebeurd, wan neer de speaker om had moeten roepen dat de uitslag was gewij zigd en d.u niet Streuer, maar Rolf Biland de TT van Assen had gewonnen. „Het gedrag van het publiek baart ons ernstig zor gen", liet assistent-wedstrijdlei der en bestuurslid van de stich ting Circuit van Drenthe Jos van CANADA WAS TWEE keer geen partij voor het Nederlands volleybal team, dat zaterdag met 3- 1 en gisteren met 3-0 aan het langste eind trok. der Lubbe weten. Het stich tingsbestuur gaat zich binnen kort wel op de situatie beraden. „Maar moet je dan net zulke hekken als bij een voetbalsta dion plaatsen? Dat is niet leuk en bovendien is dat een uiterst kostbare zaak", aldus Van der Lubbe. De aanhoudende regen val heeft het bezoekersaantal tijdens de Speedweek van Assen nauwelijks beïnvloed. De TT op zaterdag trok 135.000 kijkers, ruim 5000 minder dan in het topjaar 1990. Het exacte aantal is volgens voorzitter Gerrit Grol- leman van de stichting Circuit van Drenthe nog niet bekend, want de kaartjes die via de NS zijn verkocht, zijn nog niet ge teld. De trainingsdagen en EK- wedstrijden trokken nog eens 50.000 man naar het Drentse circuit. In 1990 volgden ruim 200.000 mensen de Speedweek. „Ondanks het slechte weer is de motorsportliefhebber de TT trouw gebleven", oordeelde de organisatie na afloop. Vergele ken met vorig jaar kwamen in totaal 10.000 kijkers minder voor een weekje motorracen naar Assen. AMSTERDAM ANP De weg naar de finale van de World League ligt open voor de nationale volleybalploeg. Afge lopen weekeinde werd Canada, één van de laatste obstakels, vrij simpel opgeruimd: 3-1 en 3-0. De kwalificatie voor de lucra tieve finale in Milaan is een kwestie van tijd. Met twee over winningen meer dan Brazilië kan die zelfs het komende weekeinde bereikt worden, als Nederland in Nantes tegen Frankrijk speelt. Cuba, Italië en de Sovjetunie zijn het laatste weekeinde van juli de andere ploegen in de Italiaanse metro pool. Met acht zeges op rij in tien wedstrijden stijgen ook de ver diensten. Alleen de groepsduels leverden tot nog toe al ruim 45.000 gulden op. De vrijwel ze kere tweede plaats in poule A is goed voor een extra 130.000 gulden, de minimaal vierde po sitie in de finaleronde voor nog eens 200.000 gulden. Dat laatste bedrag loopt aanzienlijk op als Nederland derde, tweede of eer ste wordt. Aangetekend zij, dat de bond 25 procent van de bru- to-verdiensten opstrijkt, zestien mannen meeëten uit de ruif en de ploeg bijna drie maanden onderweg is voor de World Lea gue. Wat overblijft, is echter een aardige bijverdienste. Opvallend was dat Brokking het tweede duel vrijwel zonder zijn basisspelers kon afsluiten. Zwerver was vervangen door Koek, Selinger door Van Ree, Van der Horst door De Reus, Boudrie door Van der Meulen. Klok speelde het hele duel al voor Benne, wiens onlangs ge opereerde knie zo veel mogelijk rust krijgt. Alleen Held was van de eerste zes over. Brokking: „Het was een dag waarop het voor ons niet fout kon gaan. Een kwestie van vorm, ritme, concentratie en alertheid." De Canadese coach Watson: „In deze vorm is Nederland niet te verslaan door ons. Nederland had een gouden dag, een mo ment waarop alles meezat. Als een bal over de netrand rolde, viel die steevast aan onze kant." Getuige de setstanden 15-3, 15-8, 15-6 was de tegenstand gering, maar Nederland verpak te de wedstrijd mooi, zodat het publiek vrede kon hebben met het gebodene. Brokking: „Ze hebben op ballen gedoken waarop ze ook hadden kunnen lopen. Het produkt is goed ver kocht." Moeilijker Een dag eerder was het moeilij ker gegaan (15-12, 10-15, 15-8, 15-5). De tweede set was de mooiste voor het publiek, om dat Canada soms alles verde digde. Net als vier weken gele den in Calgary, toen Nederland het tweede duel bijna verloor. Opdracht was, zo hard mogelijk te slaan, de rally's zo kort moge lijk te houden. Brokking: „Wij slaan, zij verdedigen." Na het tweede duel zei hij: „Zwerver heeft vandaag ongenadig door gehaald." Brokking noemde Klok als voorbeeld van de soms gebrek kige concentratie tijdens de eer ste sessie. Klok verdween bij 13- 8 in de eerste set ten gunste van Benne. De verklaring van de nieuwe international: „Ik heb zware weken achter de rug. Meteen na de competitie naar de nationale ploeg. Misschien vatte ik het even te gemakkelijk op. Als je je even niet lekker voelt, tikt een fout harder aan." Gisteren, nadat Klok met Brok king de wedstrijd op video had geanalyseerd, ging het veel be ter. „Ik voelde me weer prima." Plaatst Nederland zich in Nantes niet voor de finale, dan blijven vier thuiswedstrijden (Cuba en Brazilië) over om het doel te bereiken. Waarbij één zege waarschijnlijk genoeg is. Amerikaan wint 'slechtsop punten ANP/Reuter/SID Vijftienduizend uitzinnige toe schouwers in Las Vegas smee kten Mike Tyson Donovan 'Razor' Ruddock knockout te slaan, maar de oud-wereld- kampioen miste eindstoot. De Amerikaan won zaterdag slechts op punten. Drie maan den geleden nam de jury de Canadees tenminste nog voor tijdig in bescherming. Nu bleef Ruddock voor de tien miljoen gulden twaalf ronden wanke lend staan. Het ging te ver Tyson maar meteen als een 'watje' af te schilderen. Sommigen deden dat wegens zijn vermeende softe gedrag na afloop. De on terechtheid werd overigens pas uren later duidelijk, toen Ruddock bij een ziekenhuis in Las Vegas werd afgeleverd om zijn gekraakte kaak te laten onderzoeken. De Canadese 'hoek' ontkende aanvankelijk keihard dat de scherpte er wel af was bij het 'scheermes', maar bond later in. Ruddock was niet helemaal het ventje. Hij werd in het hos pitaal bij toeval 'betrapt' door Eddie Mafuz, wiens vader de manager is van Rodolpho Ma rin die in het bijprogramma door de talentvolle Riddick Bowe bewusteloos werd gesla gen. Mafuz begeleidde Marin naar het hospitaal met het te rechte vermoeden van een kaakbreuk. Of de kaak van Ruddock hetzelfde lot onderging onder de vuisten van Tyson bleef nog onduidelijk. De röntgenfoto's gaven door de enorme zwel ling geen uitsluitsel. „Maar de dokter zei, dat we terdege re kening moeten houden met een gebrokèn kaak", zen Mu- rad Mubammad, de manager van de in Jamaica geboren Ruddock, wiens lip ook moest worden gehecht aan de bin nenkant. De botjes in zijn lin kerhand, waarover de Cana dees al tijdens het gevecht klaagde, bleken nog heel. 'Slim' Jim Ro binson en Howie Albert waren boos op hun 27-jarige oogap pel Ruddock, die volgens hen als een 'domme blinde' te werk ging en zo om een pak slaag vroeg. „Hij moet maar terug naar school. Niemand heeft hem kennelijk de kleine maar belangrijke dingetjes gef leerd, die een bokser hoort te weten. Bijvoorbeeld dat je, als je moe bent, even achteruit moet stappen of om de scheidsrechter moet heenlo pen om naar adem te hap pen." Tyson was na het gevecht poeslief tegen en over zijn op ponent. Voordien had hij geen gelegenheid onbenut gelaten Ruddock het allerergste toe te wensen met verbale klappen tot ver onder de gordel aan toe. In de ring kon hij die grootspraak niet waarmaken, hoewel de bloeddorstige toe schouwers onder wie de filmsterren Arnold Schwarze negger en Clint Eastwood boven op de banken 'the kill' van hem eisten. Tien miljoen gulden en de nog onbekende opbrengst van de abonnee-tv stemden Tyson na zijn puntenzege milder. 'Iron Mike' viel zijn tegenstan der als een klein kind om de nek en streelde klef het afge tuigde gezicht van de Cana dees. „Hij heeft fantastisch strijd geleverd", zei Tyson lo vend over Ruddock, die in de tweede en vierde ronde zwaar neerging maar telkens weer bijtijds opkrabbelde. „Ik wil best nog een derde keer tegen hem boksen." „Nou, graag", reageerde Ruddock met een brede grijns, die nog in niets leek op het verwrongen lachje later in het ziekenhuis. Bleiswijker in slotfase van TT verschalkt blokkerend van gyotere waarde dan de kleine Selinger (1,75 m) en hij kan de aanval van een hoger punt sturen. Brokking verwachtte gisteren een telefoontje. „Maar ik kan me voorstellen dat Peter vergeet te bellen als hij met zijn vrien din zit te eten", klonk het laco niek. Toch is enige haast gebo den, omdat Brokking eigenlijk voor 1 juli antwoord verwacht, hoewel hij niet van een ultima tum wil spreken. Op die datum gaan de contracten van nieuwe internationals in. Brokking: „We willen niet de laatste keus van Peter worden, met het risico dat we een niet optimaal gemotiveerde speler krijgen. Als hij graag wil, moet hij ja zeggen. Het duurt me ei genlijk al veel te lang." Met de vuist bonkend op het stuur passeerde Wilco Zeelenberg zaterdagmid dag de streep. Hij eindigde in de 250 cc van de TT van Assen weliswaar op een knappe derde plaats, maar tot halverwege de laatste ronde had de Bleiswijker zicht op zijn eerste Grand Prix-zege van dit seizoen. De 24-jarige renner uit het Sharp-Samson Racingteam van Jan Huberts liet zich echter in één van de laatste bochten voor de finish simpel verrassen door de Italianen Luca Cadalora en winnaar Pierfrancesco Chi li. Zeelenberg had zichzelf na het afvlaggen toch weer snel in de hand, want met triomfantelijke gebaren liep hij voor de hoofd tribune langs waar de mensen bijna uit hun bol gingen van vreugde. Zeelenberg ging als een raket van start. Chili, Cada lora, Loris Reggiani en Helmut Bradl volgden in zijn spoor. Het vijftal maakte er een adembene mend gevecht van en wisselde om beurten van koppositie. Bradl die in de GP van Italië vechtend met Cadalora de laatste meters aflegde en twee de werd en Reggiani vielen halverwege weg. Reggiani staak te zelfs de strijd. De laatste ronden voerde Zeelenberg, die elf van de acht tien rondjes als eerste door kwam, het leidende drietal aan. De slimme Cadalora deelde af en toe wat plaagstootjes uit door schijnaanvallen in te zet ten. De Bleiswijker pareerde ze steeds, tot Cadalora in de bocht bij de Stekkenwal opnieuw in de aanval ging. De Italiaan ver galoppeerde zich echter, werd naar de kant gereden, kwam wel voorbij Zeelenberg, maar Chili was spekkoper. Hij profi Wilco Zeelenberg (5) moet het in de slotfase van de wedstrijd voor kwartliters afleggen tegen Pierfrancesco Chili (9) en Luca Cadalora (3). teerde van de ruimte en vloog het leidende tweetal voorbij. Het was Chili s eerste GP-ze- ge in de 250 cc. nadat hij enkele jaren geleden in de 500 cc een wereldkampioensrace had ge wonnen. Maar dat lukte de pri- vérijder alleen dankzij het feit dat de 'grote jongens' vanwege het slechte weer niet wilden rij den. Zeelenberg had de aanval zoals Cadalora die inzette wel verwacht. „Cadalora liet al een paar keer zijn gezicht zien, maar ik had zijn aanval in de Geert Timmerbocht (de laatste bocht voor de finish, red.) ver wacht. Zijn actie kostte hem zelf de kop, terwijl ik helemaal aan de verkeerde kant kwam te zit ten. Hij gedraagt zich beestach tig op de motor en neemt risi co's waarvan mij de rillingen over de rug lopen. Maar het mag natuurlijk nooit gebeuren dat ik derde word na zo'n race. Vorig jaar werd ik met een ge blesseerde pols derde en nu dus weer, terwijl ik topfit ben." De Nederlander wilde niets weten van een tactische fout door maar steeds op kop te rij den in die laatste ronden. „Ik had wel achter hem kunnen gaan rijden, maar wie zegt mij dat hij dan niet verder was uit gelopen. Bovendien het is een thuis-Grand Prix, dan wil je je ook laten zien. Maar ik heb toch laten zien dat ik met de besten mee kan." Leepheid Volgens teammanager Huberts mist Zeelenberg nog de ervaring en leepheid van Cadalora. „De ervaring heeft vandaag een rol gespeeld. De beste stuurman heeft gewonnen. Het is spijtig, maar je moet wel realist blij ven", aldus Huberts, die voor een overgang naar een ander team van de bij hem onder con tract staande Zeelenberg drie miljoen gulden vraagt. Overigens gaat de manager deze week om de tafel met hoofdsponsor Sharp. „Het bud get (circa drie miljoen gulden- red.) zal omhoog moeten. Er moet zeker anderhalf miljoen meer komen. Dan kun je ook eens een week de motoren in Australië testen, zoals anderen hebben gedaan", aldus Hu berts. Chili was misschien het meest verrast dat hij de TT van Asen op zijn naam bracht. „Tot dat laatste stuk heb ik geen mo ment aan een overwinning ge dacht. Ik zag dat Luca zich met zijn aanval in problemen bracht. Op dat moment heb ik veel risico genomen en kon er net langs sturen." Cadalora was door zijn mis lukte actie na afloop niet meer aanspreekbaar en liet zelfs de huldiging lopen. Hij verschool zich in zijn luxueuze camper. Ongetwijfeld kan hij een fikse uitbrander van zijn teammana ger tegemoet zien, want het concurrende motormerk Aprilia ging dank zij zijn actie met de eer strijken. De smart van de Italiaan hoeft trouwens niet zo hevig te zijn. want in de strijd om de wereldtitel deed hij goe de zaken. Hij liep verder op de concurrentie uit, terwijl Zeelen berg een paar puntjes op vice- wereldkampioen Carlos Cardus goed maakte. Spaan in de clinch met Italianen Hans Spaan heeft er tijdens het openingsnummer van de Asser TT - de 125 cc - onder zijn colle ga's vast en zeker geen vrienden bijgekregen. Halverwege de race werd de wedstrijd afgevlagd, omdat het op een deel van het circuit (Mandeveen-Meeuwen- meer) regende, terwijl de cou reurs op droog weer-banden (slicks) waren vertrokken. Na een pauze van ongeveer een half uur wilde de wedstrijdleider opnieuw starten voor een twee de 'heat, maar na een verken ningsrondje lieten wereldkam pioen Loris Capirossi en Ales- sandro Gramigni weten dat een deel van het circuit nog te nat was. De wedstrijdleiding hield voet bij stuk en de Italianen probeerden de andere coureurs te bewegen niet te starten. Tijdens het rijden ontstond er al een discussie tussen de Italia nen en Spaan, maar die reed tot grote vreugde van het publiek onaangedaan naar de startstreep. Gramigini probeer de hem daar in een minuten lange discussie nog tot andere gedachten te brengen, maar de Castricummer gaf geen krimp. „Het was grote onzin om niet te rijden", liet Spaan naderhand weten. „Bovendien, als je in Ne derland wilt wachten tot het droog wordt, kun je lang wach ten. Waar maken zij zich eigen lijk druk over. Dan moet je maar minder risico's nemen. Bovendien moet je ook aan het publiek denken. Die Italianen doen het alleen maar als het henzelf goed uitkomt. Ik heb het vorig jaar een keer gehad toen ik goed stond in de WK- stand. Wilden ze ook niet rijden, maar toen ik in de box stond, stonden zij aan de start." De Duitser Ralf Waldman won de 125 cc, voor Capirossi en Gramigni. Waldman be dankte Spaan na afloop voor diens vasthoudenheid om te starten, waardoor hij zijn eerste GP won. „Ik heb risico geno men en geprofiteerd van de nat te bochten. Anders had ik na tuurlijk nooit gewonnen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14