Leiden Bijkantoor sociale dienst 'veel te duur' 'Als je de dader ruikt, ga je toch nog even door' Gemeenten: EWR moet verplichting nakomen Golden Ten's hoeven deuren niet te sluiten Nog geen Leidse ov-kaart Panden aan Oude Singel voor miljoen opgeknapt Twijfels over contract nieuwe vuilverbranding Gekraakt huis Morsweg na een nacht verlaten Vuile grond in Roomburg in november verwijderd Donderdag 27 juni 1991 N DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN 15 NIEUWSLIJN In najaar onderzoek naar armoede Het is de bedoeling dat in het najaar een onderzoek begint naar de armoede onder Leidenaars. De studie wordt waar schijnlijk gekoppeld aan een onderzoek van de Stichting Wel zijn naar de gevolgen van allerlei maatregelen, zoals bijvoor beeld de huurverhoging voor bewoners van de Slaaghwijk. De sociale dienst is nu 2 bezig met het verzamelen van gegevens over vrouwen in de bijstand. Dat werd gisteravond meegedeeld tijdens een commissievergadering. Wethouder H. de la Mar van sociale zaken zei dat er nog geen concreet plan is gemaakt voor het armoede-onderzoek. „We zijn er nog over aan het denken." Voorlichting bijzondere bijstand Voor bewoners van de Slaaghwijk wordt in september een voorlichtingsbijeenkomst gehouden over de mogelijkheid om extra geld te vragen voor bijvoorbeeld ziektekosten, kleding, studiekosten en verhuiskosten. De voorwaarden voor mensen met lage inkomens om daarvoor in aanmerking te komen zijn namelijk gunstiger geworden. Directeur S. Noorman van de so ciale dienst in Leiden zei gisteravond tijdens een commissie vergadering dat mogelijk ook in Noord en in Pancras-Oost een informatie-bijeenkomst wordt gehouden. Verder krijgen de cliënten van de sociale dienst informatie over de bijzondere bijstand via de nieuwe Klantenkrant en brieven. Man in bovenbeen gestoken Een 24-jarige Leidenaar is vannacht rond half drie in de Mors- straat door een man in zijn bovenbeen gestoken. De Leidenaar kwam op de fiets bij zijn woning aan en werd staande gehou den door de man die geld van hem wilde. Toen de Leidenaar antwoordde dat hij dat binnen moest pakken, kreeg hij een steek in zijn bovenbeen. Daarop reed de dader - 20 a 30 jaar oud - weg in de richting van de Rembrandtstraat en Wedde- steeg. Personeel vindt plan overdreven Het personeel van de sociale dienst in Leiden heeft be zwaar tegen de opening van een tweede kantoor in Lei- den-Noord, zoals de directie heeft voorgesteld. De mede werkers vragen zich af of het niet veel te duur wordt als vanuit twee vestigingen wordt gewerkt. Ze zijn er niet van overtuigd dat deze werkwijze grote voordelen ople vert. LEIDEN. JANET VAN DUK De meeste regiogemeenten voelen er niets voor om een ge deelte van hun jaarlijkse winst-., uitkering van de Energie- en Watervoorziening Rijnland in te leveren. Dat het nutsbedrijf krap bij kas zit is voor de ge meentebesturen geen reden om nu al te sleutelen aan twee jaar geleden gemaakte afspraken over de verdeling van geld. De gemeenten vinden dat het EWR niet zo moet klagen over de 'naweeën van de fusie', die een paar jaar geleden plaatshad. Toen werden een aantal nuts bedrijven samengevoegd tot de EWR. Met de deelnemende ge meenten werd afgesproken dat zij tijdelijk een winstuitkering van het nieuwe bedrijf zouden krijgen. Het gevolg voor de EWR is nu echter dat het eigen ver mogen van het bedrijf nauwe lijks groeit. Algemeen directeur J. Ha- ijkens schetste een zorgelijke si tuatie: het nutsbedrijf verdrinkt als er niet snel iets wordt ge daan. De directie heeft zelf voorgesteld om de winstuitke ringen uitgesmeerd over een grotere periode uit te betalen. Daardoor zou het nutsbedrijf 'op adem kunnen komen'. Voor dit jaar wilde het EWR al een beetje bijkomen door slechts vijftig procent van de in 1990 gemaakte winst aan de ge meenten uit te betalen. Maar ook daar wilden een aantal ge meenten niets van horen. Kat wijk, Voorschoten en Sassen- heim bleven er bij dat de af spraken hoe dan ook nageko men dienen te worden. De winstuitkering moet volgens deze gemeenten tien procent hoger zijn. „We werken nu al met een wijk gerichte aanpak vanuit het cen trum. Dat gaat prima. Je kunt je afvragen of de kosten van een tweede kantoor opwegen tegen de baten", aldus een perso neelslid. Volgens hem stappen mensen ook niet sneller binnen bij een wijkkantoor. „Leiden is geen wereldstad. Het is maar vijf minuten fietsen naar de ves tiging aan de Langebrug." In Leiden-Noord is nu al een kleine vestiging van de sociale dienst. Behalve tijdens het spreekuur lopen daar nauwe lijks mensen binnen. De woordvoerder noemt het plan van de directie een 'mode gril'. „En waarom wordt dan ge kozen voor een kantoor in Noord en niet in andere wijken? Het personeel is ook bang dat door het splisten van de dienst twee verschillende 'culturen' ontstaan. De medewerkers van de dienst kregen het plan voor een tweede kantoor op 13 juni voor geschoteld. Gisteren werden de eerste meningen daarover ge peild tijdens een bijeenkomst voor het personeel. Volgens di recteur S. Noorman krijgen de medewerkers twee maanden de tijd om een officiële reactie te geven op het plan. De definitie ve voorstellen worden in sep tember gepresenteerd aan het college van B en W, dat er dan een besluit over moet nemen. Noorman is optimistisch over de uitkomst. „Er zitten voor- en nadelen aan. Het past prima in de plannen voor sociale ver nieuwing, maar de gevolgen voor het personeel zijn ook groot. In een moderne organi satie moet voldoende gelegen heid zijn om over de conse quenties van een voorstel te praten, en het kritisch kijken naar de plannen hoort bij dat proces. Daardoor groei je ook als organisatie." LEIPEN „Ik wil eerst de landelijke dis cussie afwachten", hield De la Mar gisteravond tijdens een commissievergadering de boot af. Hij verwacht dat een Leidse vervoerskaart veel geld gaat kosten, omdat er niet zoveel mensen voor in aanmerking zullen komen. „We moeten zo'n kaart alleen verstrekken aan mensen die er een willen heb ben. Stel je voor dat dat er 200 mensen in Leiden zijn die dat willen. Daar zullen de vervoers bedrijven niet zo van gechar meerd zijn", aldus de wethou der. Wethouder H. de la Mar van so ciale zaken ziet nogal wat pro blemen bij de invoer van een regionale ov-jaarkaart voor Leidse minima. Tijdens een le denvergadering van zijn eigen partij, Groen Links, werd het plan gelanceerd om deze kaart aan Leidenaars te verstrekken als het voorstel om alle minima in Nederland een ov-jaarkaart te geven niet doorgaat. In over leg met de streekvervoersbedrij- ven zou dan een speciale kaart voor Leidenaars moeten wor den gemaakt. De twee Golden Ten-casino's in Leiden hoeven niet gesloten te worden. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad die besloot dat dit een kansspel en geen behendigheidsspel is. De twee casino's, aan de Prin- sessekade en in Holliday Inn, werden door de politie gedoogd zolang de Hoge Raad hierover geen uitspraak had gedaan. Ook het onlangs geopende casino Noordwijk aan de Lage Wurft hoeft niet nu al weer zijn deu ren te sluiten. De Hoge Raad besloot giste ren om het beroep tegen een uitspraak van het gerechtshof in Man breekt val andere man -uit Reeuwijk te vallen, die op Zonder enige letsel maakte een een trap stond. Voor de Reeuw- 29-jarige bouwvakker uit Gouda ijker liep het vervolgens slechter gisteren een val van een vijf me- af. Hij viel van de trap op een ter hoge steiger aan het Kort stapel klinkers en moest met Galgewater. De man had het ge- borst- en rugletsel naar het AZL luk boven op een 34-jarige man worden overgebracht. Keihard werkende Leidse recherche moet vakanties opschorten LEIDEN» ERNA STRAATSMA De recherche heeft dit jaar al bijna 5.000 overuren gemaakt. Door de reeks aan zware mis drijven van de afgelopen maan den kunnen de gespecialiseerde medewerkers van de Leidse po litie hun vakantieplannen wel haast vergeten. In het onder zoek naar de 'balpenmoord' zit nauwelijks schot en de oplos sing van de 'parkeermoord' is ook nog niet rond. Op alle afdelingen van het po litiebureau aan de Langegracht wordt al tijden keihard gewerkt. De 27 personen tellende recher che heeft al bijna net zoveel overuren gemaakt als over het hele vorige jaar: 7.100. Een 20 personen tellend recherchebij standsteam, bestaande uit korpsleden van andere gemeen ten, assisteert de Leidse politie. Een deel van de surveillance dienst is ook tijdelijk ingescha keld om de recherche te helpen. „Er zijn mensen die dagen lang achter elkaar thuis komen om even te slapen," zegt plaats vervangend korpschef J.H. la Ri- vière. „Op het moment dat ze de dader kunnen ruiken kan ik me voprstellen dat je nog even doorgaat. Daar waar de vakan ties nog niet zijn 'afgesproken, worden ze opgeschoven. Pro bleem is dat we maar een deel van de overuren kunnen uitbe talen en de rest gecompenseerd moet worden. Maar als je te veel van dit soort zaken krijgt als we de afegelopen maanden hebben gehad kunnen die dagen niet opgenomen worden. Het is een vicieuze cirkel waar je in komt." Paraat Behalve de 'gewone' recherche moet ook de technische recher che (drie medewerkers) een Bij de Leidse recherche zijn mensen die dagenlang alleen thuis komen enorme berg werk verzetten. Sporenmateriaal moet onder zocht worden, foto's, vingeraf drukken, etc. La Rivière: „Ieder een hier op het bureau moet harder werken. De kantine moet langer open blijven, om dat er mensen 's avonds wer ken, de garagemedewerkers moeten paraat zijn en ga zo maar door. Wordt het door onverhoopte calamiteiten nog drukker dan wordt een groter deel van de surveillance-dienst overgehe veld naar de recherche-afdeling. „Dan zul je een keuze moeten maken," stelt de plaatsvervan gend korpschef. „Door de druk te hebben we nu al ingeleverd op verkeerscontroles. Maar dan kun je misschien ook minder te slapen. toezicht houden op het voorko men van woning-inbraken of het bestrijden van geluidsover last." De 'oplossing' van de diverse moordzaken en steekpartijen loopt overigens naar tevreden heid van de politie. Drie moor den zijn vrij snel opgelost en de steekpartij bij café de Grote Beer is eveneens opgehelderd. FOTO HIELCO KUIPERS Alleen omtrent het levenloos aangetroffen lichaam van een 53-jarige vrouw in een woning aan de Witte Rozenstraat tast de politie nog volledig in het duis- Dat de afhandeling van de 'parkeermoord' op de Beesten markt (28 april) zo lang duurt, wil volgens de politie niet zeg- EEN OV-KAART VOOR Leidenaars met een mini mum-inkomen krijgt vooralsnog niet de steun van wethouder Hans de la Mar aan deze 'banenpool' krijgen een arbeidscontract voor onbe paalde tijd aangeboden met een inkomen op minimumloon. De monumentele panden hebben ongeveer twee jaar leeg gestaan. De oorspronkelijke eigenaar zag geen kans de hui zen, waarin hij kamers verhuur de, zelf te restaureren. De ge meente kocht de panden op omdat ze steeds verder verpau perden. Maar het kostte gerui me tijd voordat de financiering van de restauratie rond was. Door jarenlange verwaarlozing verkeren de huizen in deplora bele toestand. Architectenbureau Ir. Boude- wijn Veldman heeft van de ge meente de opdracht gekregen een restauratieplan op te stellen dat nu door aannemersbedrijf Burgy bv wordt uitgevoerd. De oude structuur van de panden wordt hersteld, waarbij ook een aantal historische interieuron derdelen (kinderbintenplafond, spiltrappen) wordt gerestau reerd. LEIDEN ERNA STRAATSMA De drie dichtgespijkerde pan den op de hoek van de Volmo lengracht/Oude Singel worden opgeknapt. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening/volks huisvesting) gaf vandaag het startsein voor de verbouwing. In de huizen komen drie grote wo ningen, die over een maand of negen klaar zijn. De kosten van restauratie bedragen ongeveer 1,2 miljoen gulden. Na de restauratie wil de ge meente de panden verkopen. Hoeveel de aparte woningen gaan kosten is nu nog niet be kend. Het pand Oude Singel 124 wordt verbouwd tot een zeer ro yale vijfkamerwoning. De Vol molengracht nr. 2 wordt een ruime vierkamerwoning en het pand Volmolengracht 2b wordt een wat kleinere vierkamerwo ning. De gemeente stelt voor het uitvoeren van de restauratie werkzaamheden vijf langdurig werklozen aan. De deelnemers Den Bosch af te wijzen. Volgens de advocaat die zaak had aan gespannen was het hof van Den Bosch uitgegaan van een ver keerde maatstaf om spelsoorten van elkaar te scheiden. De uitspraak van de raad steunt voor een groot deel op de verklaring van de Leidse psy choloog prof. WA Wagenaar, die optrad als getuige deskundi ge. Wagenaar meent dat een Golden Ten-speler door veel oe fenen wel zijn vaardigheid kan vergroten en dus meer kans op winst maakt, maar dat de mees ten mensen dat niet willen om dat zij spelen voor de ontspan ning. WIM WEGMAN Bestuursleden van de SAVA (samenwerkingsverband afval verwerking Zuid-Holland west) maken zich zorgen over het contract dat deze organisatie heeft afgesloten voor de bouw van een nieuwe vuilverbran dingsinstallatie. Volgens de overeenkomst mag de bouwer - het Duitse consortium Bab- cock - zich op overmacht be roepen als belangrijke techni sche zaken als turbine-rotoren en ketelkasten produktiefouten vertonen. De bestuursleden zijn bang dat Babcock op die manier haar eigen fouten kan afwentelen op de SAVA. Verantwoordelijk bestuurder J. Waals slaagde er gisteren tij dens een vergadering van de SAVA niet helemaal in om de verontrusting weg te nemen. Volgens hem was- het contract uit en te na besproken met ad vocaten, en die hadden geen moeite met de bepaling. Hoe nu echter precies kan worden voorkomen dat Babcock de overmacht-clausule 'mis bruikt', kon hij echter niet uit leggen. De bestuursleden krij gen daar later nog uitleg over. Overigens -kan de bepaling niet een-twee-drie worden in getrokken. Het bouwcontract - waarmee een bedrag van 1,1 miljard is gemoeid - is inmid dels getekend. De kosten van de nieuwe vuilverbranding zijn met dit bedrag aanmerkelijk hoger dan aanvankelijk werd aangenomen. gen dat de na drie dagen opge pakte hoofdverdachte de dader niet zou zijn. Die verhalen gaan wel de ronde. „We hebben de afhandeling van die zaak in ei gen beheer gedaan, zonder in schakeling van het recherche bijstandsteam," zegt W. Weijn- schenk, hoofd justitiële dienst. „Wie de dader was, was al vrij snel duidelijk. Maar het kost enorm veel gerechercheer om de bewijsvoering van die schiet partij rond te krijgen." De hoofdverdachte heeft tot nu toe niet bekend de fatale schoten gelost te hebben. Verbeten „Al die geruchten die over deze zaak de ronde doen moeten wij ook natrekken, dat vreet tijd," zegt politie-voorlichter D. Graveland. „Bovendien was zo'n beetje heel uitgaand Lei den ten tijde van de moord op de beestenmarkt. Het aantal processen-verbaal is een enor me stapel geworden, dat loopt in de duizenden pagina's." Voor de opheldering van de moord op de vrouw in de Witte Rozenstraat (26 mei) is het re cherchebijstandsteam inge schakeld. „Dat team is nog be zig. Het onderzoek kost erg veel tjjd omdat het heel breed is op gezet. We wisten niet waar we moesten zoeken, er is namelijk geen enkele daderindicatie. Een man of twintig buigt zich de zaak." Voorlopig is La Rivière niet somber over het uitblijven van enige vooruitgang in de balpen- moord. „Juist in die zaak zie je een eneorme verbetenheid bij de rechercheurs die er mee be zig zijn. Iedereen is bereid daar voor een stuk harder te lopen." De 'Morsweg-krakers' hebben vandaag tevergeefs geprobeerd hun bezetting uit te breiden. Vannacht kraakten ze een wo ning in deze straat nadat de tij delijk bewoner was vertrokken. De politie sommeerde hun van ochtend echter het huis te ver laten, wat ze na enige aandrang ook deden. De ontruiming ver liep vreedzaam. Na het vertrek van de krakers is het pand door de gemeente Leiden - de eigenaar - onge schikt gemaakt voor bewoning en dichtgetimmerd. Het is de bedoeling dat het, net als de overige huizen in dit gedeelte van de Morsweg, tegen de vlak te gaat. De krakers hebben al eerder in deze krant aangekon digd dat ze alle te slopen wo ningen willen bezetten en de straat willen opknappen. Het huis waar net vandaag om draaide, was via de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting tijdelijk verhuurd aan een student. Die had al bericht ge kregen dat hij voor 1 juli moest vertrekken. Toen de krakers doorhadden dat hij voor die da tum was weggegaan, bezetten ze de woning snel. Krakers ge nieten echter nauwelijks juridi sche bescherming als ze minder dan 24 uur in een woning zit ten. De Morsweg-krakers hou den nu nog acht panden in deze straat bezet. niet naar uit dat via deze instel lingen een andere opslagplaats wordt gevonden. „We hebben nog vier maanden om te zoeken maar als het niet lukt moet het anders worden verwerkt. We kunnen de grond bijvoorbeeld laten verbranden, hoewel dat een ere dure methode is", aldus de wethouder. "Het laatste aanbod dat we kregen was van een particulier die er wel bloemetjes op wilde telen op zijn eigen weiland. Maar dat hebben we maar afge slagen." De vervuilde grond die tijdelijk ligt opgeslagen op de zogeheten TOP in Roomburg verdwijnt in november. Er is weliswaar nog geen andere plek voor gevon den maar de gemeente houdt zich aan deze toezegging, be vestigde milieu-wethouder H. de la Mar gisteravond tijdens een commissievergadering. De gemeente heeft over de grond contacten met de Grond bank in Rotterdam en met Rijkswaterstaat, maar het ziet er

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15