Regio Hulp oudere Warmond bij klusjes en vervoer Inbrekers bezoeken boten in Voorschoten Santhorst-winkeliers teleurgesteld over opkomst kunstmarkt Kinderen uit Hoogmade tegen Hoge Snelheidslijn Twee prijzen voor 'Tamarco' Clubhuis Shawano's afgebrand Ruiters verlost van modderbak Maandag 24 juni 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: MIEP DE GRAAF Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK VOORSCHOTEN Twee jachten en drie speedbo ten die aan de Voorschotense Krimkade liggen, zijn in de nacht van zaterdag op zondag ontdaan van waardevolle ac cessoires. Bij de jachten werd het slot van de kajuit gefor ceerd. De inbrekers namen onder meer een brandblusser en een radio mee. Bij de speedboten verwijderden onbekenden het dekzeil. Ze hebben kompas sen, radio's, een verrekijker en andere goederen meegeno-. men. Bij een van de boten was het complete das-board gede monteerd. De schade loopt in de duizenden guldens. De speedboten lagen aan de kant van de kassen terwijl de jachten aan de andere kant van de Krimkade lagen. De politie vermoedt dan ook dat de onbekenden per boot zijn gekomen. Ook bestaat de indruk dat het gaat om water sporters, omdat een van de dekzeilen na de inbraak met een mastworp werd vastgezet. LEIDEN NIEUWSLIJN Knakenrace Zoeterwoude ZOETERWOUDE De wielerploeg van bouwbedrijf C. van der Hulst heeft de ploegentijdrit van de Knakenrace in Zoeterwou de gewonnen. De vier ronden legden de renners af in een tijd van 1.05.51.42. Tweede werd Van Cromvoirt 1 terwijl de ploeg Winkeltje 2/14, De Groot bv. OVA bv en Holland Karton een derde plaats behaalde. Bij de vrouwen won Jolanda Straathof. Sandra de Winter werd tweede en Irene Hilgersom derde. Kees de Goede werd winnaar bij de heren, Dennis van de Berg be haalde een tweede en Cock van der Hulst een derde plaats. Frontale botsing bromfietsers LEIDERDORP Bij een ongeval op de Leiderdorpse Persant Snoepweg zijn twee bromfietsers vrijdag gewond geraakt. Het ongeval gebeurde op de Persant Snoepweg ter hoogte van de Voorhoflaan. Een 17-jarige jongen uit Nieuwveen passeerde op het fietspad een groepje fietsers en raakte daarbij een tegenlig ger, een 16-jarige bromfietser uit Alphen aan de Rijn. Beide jongens zijn met hoofdletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De Alphenaar had daarnaast ook beenletsel. Snoepgoed gestolen VOORSCHOTEN Uit de bioscoop Greenway aan de School straat in Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag voor 150 gulden aan snoepgoed gestolen. De eikehouten toe gangsdeur was geforceerd. Wassenaarse oplichters aangehouden WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft afgelopen week einde twee plaatselijke oplichters aangehouden van 24 en 25 jaar. De praktijken van het duo hebben de afgelopen maanden zo'n 170.000 gulden opgeleverd. De twee gaven zich bij verschillende bedrijven in Wassenaar en omgeving uit voor directeuren van een snelgroeiend bedrijf met vestigingen door het hele land. Ze bestelden fax-appara- tuur en autotelefoons. Van betalen hadden ze echter geen kaas gegeten. Ze verkochten de spullen door. De opbrengsten heb ben ze volgens de politie 'opgemaakt'. De twee hebben inmid dels bekend. Toestand stukje riolering in Oegstgeest 'zorgwekkend' 'Zorgwekkend'. Zo burgemeester en wethouders de situatie onder de grond van de Oegstgeester Schoutenburg straat. Door wegverzakkingen verkeert de riolering 'in een ge vorderd stadium van deforma- Hier en daar stroomt het grondwater met wegfunderings- zand door de aansluitingen van de 40 jaar oude rioolbuizen naar binnen. Burgemeester en wethouders willen 'onmiddel lijk' tot herstel overgaan. De kosten worden op zo'n twee ton geraamd. De riolering van de Schouten burgstraat kan als een rijksweg van het ondergrondse wegennet van Oegstgeest worden be schouwd. De buizen voeren alle rioolwater van het stedelijk ge bied ten noorden van de Hofdijck af alsmede 80 procent van Haaswijk. Daar komt nog eens bij dat de Schoutenburg straat een belangrijke verbin ding is voor het bovengrondse verkeer met het winkelcentrum Lange Voort. Ook bevoorradend verkeer rijdt vaak door de Schoutenburgstraat. Het weg dek behoeft eert nieuwe asfalt- „We hadden vandaag alles mee om onze juni-festiviteiten klin kend af te sluiten. Goed weer, een uitgebreide kunstmarkt en allerlei activiteiten. Maar het publiek heeft ons in de steek ge laten en dat is heel teleurstel lend". Aldus voorzitter G.J. Min- nee van de winkeliersvereniging Santhorst over de kunstmarkt die afgelopen zaterdag in 'zijn' Leiderdorps winkelcentrum werd georganiseerd. „Zo'n tien jaar geleden zou je op een dag als vandaag over de hoofden hebben kunnen lopen. Misschien zijn de mensen wel verzadigd", opperde Minnee, die ook 'des duivels' was op de party-organisatie die het 'spon taan had laten afweten', reden waarom er geen Frans terras was ingericht. Het publiek kon nu niet blijven hangen. Minnee hoopt nu maar dat er snel schot komt in de plannen voor een centrumplein tussen de winkelcentra Santhorst en Winkelhof. „Dan kunnen wij nog spectaculairder voor de dag komen", meende de geplaagde voorzitter. „Maar we laten ons niet uit het veld slaan, we gaan gewoon door". Slechts een handjevol Leider dorpers had zich aangemeld voor de kunst- en cultuurmarkt, onder wie pottenbakker Mole naar. De meeste kunstenaars waren van heinde en verre naar Santhorst gekomen om olie- en waterverfschilderijen, glassiera den, wandkleden, houtsnijwer ken en pentekeningen te tonen en aan de man te brengen. Op het stille plein werden niet veel zaken gedaan. Na een weinig geslaagde kin dervrijmarkt van twee weken geleden en een wielerronde waaraan Leiderdorp weer moet wennen, kon deze afsluitende Franse dag niet bepaald een succes worden genoemd, de en thousiaste aanwezigheid van een 'grime-team' en een por tretschilderes ten spijt. De mu zikale Leiderdorpse familie Blokhuizen speelde als 'Little Steam Band' bovendien de ster- ren van de hemel. Buurtvereniging De Kwik staart bleek wel uitermate tevre den ower de resultaten van de rommelmarkt. Bestuurslid Jan Streefland meldde 'een leuke opbrengst' die zal worden ge bruikt om leden cursussen te la ten volgen. LEIDERDORP/HOOGMADE .jOmdat de trein dwars door de Lauraboerderij gaat'. 'Omdat mijn vader en ik nier straks niet meer kunnen varen met de boot als die brug er ligt'. 'Omdat de trein door ons sportveld moet'. Een greep uit de bezwaren van leerlingen van de openbare la gere school Ter Does in Hoog made tegen de komst van de Hoge Snelheidslijn (HSL). De kinderen gaven op dat veld hun protesten gisteren aan K. van Hout van het ministerie van verkeer en waterstaat. Vrijdag hadden de groepen 6, 7 en 8 van Ter Does tekst en uit leg gekregen over de plannen voor de trein. Dat gebeurde aan de hand van een folder van de Nederlandse Spoorwegen die speciaal voor het onderwijs was geschreven. De HSL-protest- groep Hoogmade vond het schrijven echter te veel 'hallelu jah'. De club mocht vervolgens in de klassen vertellen wat zij ervan vond. Vervolgens werden bezwaarschriften uitgedeeld aan de kinderen waarop ze zelf konden vertellen hoe 'erg' die snelle trein is in hun ogen. Zo'n twintig leerlingen overhandig den het schrijven persoonlijk aan Van Hout, 'de ondergod van Maij-Weggen' volgens Th. van Wielingen van de protest groep. Van Hout deed alsof hij erg blij was met de actie van de kinderen. Hij verzekerde 'de jongens' dat er een sportveld te rugkomt als het complex van MMO moet wijken voor de trein. Volgens Van Wielingen had Van Hout echter geen re den tot blijdschap. „Volgens de jurist van het inspraakorgaan moeten de bezwaarschriften van de kinderen stuk voor stuk worden behandeld. Dat gaat tijd kosten, want de leerlingen heb ben er een stuk of vijftig ingele verd". Van Hout werd vervol gens meegevoerd naar de Vliet- molen. Eén van de wieken heeft inmiddels een spandoek gekre gen dat ook voor een snelle trein over het bestaande tracé pleit. Havenmeester D. Koolber gen legde uit dat met de spoor brug de drie jachthavens van Hoogmade en de haven van Leiderdorp hun verbinding met de Wijde Aa en het Braassemer Meer kwijt raken. En daarmee hun broodwinning. „De ruimte tussen het water en de brug wordt hooguit vier meter. Hooguit een roeibootje kan er nog onderdoor". BRAND In het paviljoen op de Wassenaarse renbaan Duin- digt is gistermiddag brand uit gebroken. De brand onstond door kortsluiting in een koel kast. Het is niet bekend hoe groot de schade is. Momentopname tijdens het nationaal muziek- en majorettenconcours dat gisteren in Leiderdorp werd gehou den. Op de foto één van de deelnemende groepen, 'Allegro Vivace'. foto hielco kuipers Nationaal muziekconcours in Leiderdorp Bij het nationaal muziek- en majoretjenconcours gisteren in Leiderdorp heeft het organise rende Tamarco gisteren twee eerste prijzen in de wacht ge sleept. De Leiderdorpse drum fanfare en majorettenvereniging kreeg de prijzen voor de afde lingen 'show' en 'mars'. Een prestatie waar vooraf hooguit op gehoopt werd, maar die na afloop toch als teleurstellend werd ervaren en voor menige discussie zorgen. Tamarco kwam namelijk enkele punten tekort om te promoveren naar een hogere klasse. „Dat is altijd het nadeel als je zelf organisator van een con cours bent", aldus Tamarco-se- cretaris Rien Blauw. „Je wordt namelijk een stuk zwaarder be oordeeld." Hij vond het boven dien „vreemd en' onjuist" dat juryleden, die voor de majoret- ten naar Leiderdorp waren op geroepen, de marsgroep moes ten beoordelen. Meer dan 300 muzikanten en majoretten uit alle delen van Nederland kwamen tussen twaalf en zes uur optreden tij dens dit onder auspiciën van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM) georganiseerde con cours op het grasveld naast ge bouw 'Zijlkwartier'. Voorafgaan de aan het door burgemeester A.JAL. Bruggeman geopend muzikale festijn, dat ook werd bijgewoond door erelid en ex- burgemeester van Leiderdorp MAA. van der Have en wet houder C. Kemer, werd de zo genaamde 'maltre-zitting' ge houden. Daarbij stelden de deelnemende verenigingen zich aan elkaar voor en werden mu ziekbanden, partituren, spea kerteksten en choreografieën aan de juryleden overhandigd. De Alkmaarse Twirling Girls en De Kattekop uit Volendam behaalden in hun majoretten- divisie-de eerste prijs en vol doende punten om te promove ren. Emergo uit Castricum en De Tukkers uit Losser werden nummer één in hun marscate gorieën en promoveerden even eens. Naast kritische kanttekenin gen kreeg Tamarco alle lof van de jury voor de „dynamiek, goe de balans en brede articulatie". De show van de Leiderdorpse groep werd als „uitstekend kijk spel" gekwalificeerd. Maar pro motie zat er dus niet in. „Na het behalen van drie eer ste prijzen in Maasbree eerder dit jaar, kunnen we spreken van een bijzonder geslaagd sei zoen", meende secretaris Blauw van het momenteel voorzitter- loze Tamarco. „Alle eer niet al leen voor onze enthousiaste le den, maar ook voor de gebroe ders Dubbelaar". Enkele jaren geleden maakten deze broers de Rijntamboers uit Zoeterwoude wereldkampioen in Kerkrade. „Zij hebben Tamarco een ge weldige sprong voorwaarts la ten maken". Over twee jaar verwacht Ta marco weer een nationaal con cours te organiseren. „Het is een te kostbaar evenement om dat ieder jaar te doen." Warmondse en Sassenheimse ouderen die om vervoer verlegen zitten of kleine klusjes willen laten klaren, kun nen met ingang van vandaag terecht bij de stichting wel zijn ouderen Sassenheim-Warmond (SWO). Warmondse en Sassenheimse ouderen die dergelijke hulp willen, moeten 02522-31805 draaien. Bij voorkeur tussen 9.00 en 10.30 uur, op maandag en donderdag. Met dit initiatief hoopt de SWO mensen vari dienst te kunnen zijn die niet in hun eentje met het openbaar vervoer kunnen reizen en geen familie of ken nissen in de buurt hebben wo nen. Het SWO-vervoer is in han den van vrijwilligers die hun ei gen auto gebruiken. Zij krijgen daarvoor een vergoeding, zodat de ouderen zich niet bezwaard hoeven te voelen. De stichting mag overigens alleen helpen in dien ander vervoer niet kan. Mensen die in aanmerking ko men voor een taxi- of kilome tervergoeding moeten van die mogelijkheid gebruik maken. "In principe wordt hulp bij het vervoer dan ook voornamelijk binnen het dorp verleend", is een SWO-regel. En: "Toch kan het ook zo zijn dat u wilt dat er iemand met u meegaat naar het ziekenhuis om te helpen. Ook voor deze begeleiding zijn enige vrijwilligers beschikbaar". Voorbeelden van kleine klus jes waarbij de SWO helpt, zijn het ophangen van een lamp of medicijnkast, de filter van een wasmachine leeghalen en de re paratie van een lekkende kraan of een onveilige stekker. Hoewel de SWO een vrijwilli gers heeft geformeerd is uitbrei ding gewenst. "Niet iedereen is altijd thuis en in vakantieperio des zijn er minder vrijwilligers beschikbaar". OEGSTGEEST WIM KOEVOET Voor duizenden guldens schade aan de huisvesting en een zwartgeblakerde kampeeruit rusting. Dat is de trieste balans van de brand die zaterdagoch tend om vijf. uur uitbrak in het clubhuis van de Shawano's, de Oegstgeester landverkenners vanaf zeven jaar. De politie en de brandweer weten zeker dat de brand is aangestoken. De braaksporen vormen het bewijs. De politie denkt aan twee jongens die eer der waren gezien in de Mathen- esselaan, waar ze de inhoud van containers in de brand zouden hebben gestoken. Van het houten achterste ge deelte van het clubhuis aan de Abtspoelweg, nabij zwembad Poelmeer, is geen spaander meer te gebruiken. In het ste nen deel is veel water- en brandschade. De brand had voor de Shawano's niet nog méér onge legen kunnen komen. De kam peeruitrusting lag klaar voor ge bruik tijdens de aanstaande zo merkampen. De brandweer, 18 man sterk, had vijf stralen lage druk nodig om het vuur het zwijgen op te leggen. Dat lukte overigens vrij snel. Een half uur na aankomst kon het sein 'brand meester' worden gegeven. De jonge scouts zijn verze kerd. „Maar of de verzekerings maatschappij ook uitkeert, is nog maar de vraag," treurt brandweercommdant M. Noor- dervliet mee. Leden van de Zoeterwoudse rijvereniging Jeanne 'd Are gaven gistermiddag een parade ter ere van de ope ning van de nieuwe paardenbak. foto hielco kuipers ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De nieuwe paardenbak die gis termiddag in gebruik is geno men betekent de vervulling van de grootste wens van de leden van de Landelijke Rijvereniging Jeanne d'Arc uit Zoeterwoude. De leden uitten hun blijdschap hierover met onder meer een parade. De ingestudeerde figu ren werden vlekkeloos uitge voerd. In de zeer modderige bak wa ren goede lessen onmogelijk ge worden. Vandaar dat de leden een buitenmanage prefereerden boven een verbeterde kantine en goede verlichting. De nieuwe buitenmanege was gistermiddag ondanks de vele plensbuien van de laatste dagen volledig droog. Een goe de drainage en het gebruik van speciaal doek, zand en hout schilfers hadden voor dit resul taat gezorgd. Voorzitter C. Wes- seling had graag gezien dat de contacten met Swetterhage wa ren uitgemond in het stichten van een manege op het terrein van deze woongemeenschap voor geestelijk gehandicapten. Maar geldgebrek en een mager beleidsplan van de stichting Ge- miva bleken onoverkomelijke problemen. Toch gelooft Wes- seling in een toekomstige sa menwerking. Namens de gemeente opende wethouder R. Hogenelst de bui- tenbak officieel. Hij stelde dat in een groene gemeente, die door steeds minder boeren in stand wordt gehouden, de ruiter te paard niet mag ontbreken. Niet alleen in de bak maar ook in het dorp moeten naar de mening van de wethouder de ruiters van Jeanne d'Arc te zién zijn. De burgers zullen dan leren hoe ge disciplineerd zij zijn. De wet houder overhandigde de voor zitter een wandbord met een te kening van het oude gemeente huis. De nieuwe buitenmanege heeft 25.000 gulden gekost. De gemeente heeft hieraan tiendui zend gulden bijgedragen, in de vorm van een renteloze lening. Ook was de gemeente goed voor een gift van zeven mille. De rest heeft de rijvereniging zelf bijeengebracht. De zelfwerkzaamheid van de ruiters leidde tot het bestrate pad naar het clubgebouw en de houten omheining van de bui- ténbak. Jeanne d'Arc, zes jaar geleden opgericht, telt nu 45 le den. Allen bezitten een eigen paard. In de nabije toekomst hoopt de vereniging in elk geval pony's te kunnen aanschaffen. Daarmee kunnen beginners paardrijlessen krijgen. VRIJE TIJD WASSENAAR De Historische Vereniging Oud Was- senaer organiseert zaterdag, 29 juni, een historische rondwandeling door Voorburg. De leiding van de wande-, ling is in handen van C.H. Voorhoeve en Ed Janson. Verzamelen zaterdag ochtend om elf uur bij Vreugd en Rust in Voorburg. ZOETERWOUDE Amnesty International organiseert vanavond een schrijfavond in Ons Huis. Er wordt geschreven voor Moha- med Abbad uit Marokko die sinds 1984 gevangen zit na demonstraties tegen prijsverhogingen. Ook voor de vorig jaar verdwenen 16-jarige Willi am Jorge Quinto Rojas uit Peru wor den brieven geschreven. Aanvang VOORSCHOTEN Bridgeclub Voorschoten organiseert tijdens de zomermaanden op de woensdagavonden bridgewedstrijden in scholengemeenschap Vlietland College aan de Beethovenlaan 10 in Voorschoten. Aanstaande woensdag, de 26ste, is de eerste avond. Aan vang half acht. Deelnemers moeten een kwartier van tevoren aanwezig zijn. Inschrijving aan de zaal. Ook be ginners zijn welkom; er is professio nele wedstrijdleiding. Voor informa tie: telifoon 071-614913.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8