Leiden Hobbels in rondweg Merenwijk geëffend Automobilist kijkt niet om naar aanhangwagen VM Vandalismeproject in Noordwijk voortgezet Leidse brandweer blust twee binnenbrandjes Auto tolt over de Haagweg TIJD TOEN Maandag 24 juni 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 7 ONVEILIGE BULTEN In de rondweg om de Me- renwijk worden door geldgebrek op twee na voorlopig niet wegge haald. Marie-José Fles vandalisme-registrator NOORDWUK PAUL DE VÜECER Ook komende zomer wordt in Noordwijk weer een vandalis- me-regjstratieproject gehouden. Gedurende de maanden juli en augustus is Marie-José Fles (33) aangesteld als vandalisme-regi strator. „Mensen die schade leiden door vandalisme en daar boos en verdrietig over zijn, moeten hun verhaal kwijt kunnen. Daarnaast moeten ze het gevoel hebben dat er iets met hun mel dingen gebeurt". Zo vatte bur gemeester J. van der Sluijs van morgen de voornaamste doel stelling van het Noordwijkse vandalisme-registratieproject samen. Dat gebeurde tijdens een persconferentie waarbij de nieuwe registrator Fles werd voorgesteld. Het vorige zomer gestarte project is succesvol gebleken. Ten opzichte van het jaar daar voor vond een verdubbeling van het aantal meldingen plaats. Noordwijkers die het slachtoffer van vandalisme worden, blijken sneller de vandalisme-registra tor te bellen dan de politie. Kwamen in juli en augustus van 1989 57 meldingen van vanda lisme binnen, een jaar later was dat 139 keer het geval. Door middel van het project wil de gemeente inzicht krijgen in waar het 'verschijnsel' vanda lisme zich het meeste voordoet. Door een jaar later het project opnieuw te houden kan ook duidelijk worden of preventie maatregelen die getroffen zijn effect sorteren. „Ook die ene afgebroken spiegel, waarvoor de meeste mensen niet te moeite nemen naar het politiebureau te ko men, willen wij graag weten. Al leen door precies te registeren waar en in welke mate vandalis me zich voordoet, kunnen wij het probleem adequaat te lijf gaan", aldus korpschef E. Weg- LHOBi. de bedraagt tussen de vijf en tienduizend gulden. Ook de rest van het huis liep rook- en roet- schade op. In een woning aan de Stuyvesanthof probeerde een bewoner kleding te drogen op een gaskachel met als gevolg dat deze in de brand vloog. De bewoner gooide vervolgens de brandende kleren zelf naar bui ten waardoor de schade beperkt bleef. De Leidse brandweer moest gis ternacht twee maal uitrukken voor evenzoveel binnenbrand jes. In een pand«aan de Heren singel ontstond om even na twaalf uur een keukenbrand toen een oververhitte frituurpan vlam vatte. Via de afzuigkap breidde het vuur zich over de rest van de keuken uit. De scha- 4000 gulden voor trc TER AAR» In Ter Aar is afgelopen weekein de zo'n 160.000 vierkante meter tropisch regenwoud bij elkaar gesurfd. Twintig teams begon nen zaterdagmiddag aan een wedstrijd van 24 uur plankzei- len op de Langeraarse plassen. Met hun inspanningen brach ten ze 3900 gulden bijeen voor het Wereld Natuurfonds. Met dat bedrag is een stuk tropisch regenwoud gered van de ket tingzaag. Het weer was uitstekend. Er pisch regenwoud stond flink wat wind die het al leen zaterdagnacht liet afweten. De wedstrijd trok veel bezoe kers. Bij de senioren wonnen de twee Haarlemse broers Van Wees met 128 afgelegde rondes. Bij de dames won Ilona de Boer en Marcella van Egmond uit Ter Aar. De 11-jarige Marcella was tevens de jongste deelnemer. Bij de junioren waren Lennaart van Egmond, uit Ter Aar en Freek Bisschop uit Nieuwe We tering de besten. Op de Gooimeeriaan haalt de gemeentè na de bouwvakvakantie deze hobbel uit het wegdek. foto hielco kuipers De rondweg in de Merenwijk wordt na de bouwvakva kantie gedeeltelijk opgeknapt. De forse hobbels op de Gooimeerlaan en de IJsselmeerlaan ter hoogte van de Slaaghsloot worden er dan uitgehaald. „Door opnieuw te asfalteren overbruggen we de hoogte, zodat het wegdek vlakker wordt", aldus A. van Dijk, plaatsvervangend hoofd van de afdeling bestrating van de gemeente. Dat werk zal ongeveer een week duren. LEIDEN MARINSKE HORSTMAN MEDEWERKSTER Aan de andere bulten in de rondweg doet de gemeente voorlopig niets. „We halen er nu alleen de hobbels uit die in de toekomst gevaarlijk gaan wor den", legt Van Dijk uit. Volgens hem is er geen geld om de hele route onder handen te nemen. Met de rondweg in de Meren wijk Gooimeerlaan, IJssel meerlaan, Ketelmeerlaan, Zwar- temeerlaan en Veluwemeerlaan is het slecht gesteld. Er liggen vier enorme bulten in, waarvoor iedere chauffeur moet afrem men wil hij niet door zijn schokbrekers of met zijn hoofd door het dak gaan. Bovendien is er een groot aantal kleinere ver zakkingen, vooral op de punten waar het asfalt gedeeltelijk is vervangen door straatklinkers. Daarbij vertoont het wegdek nogal wat putten en richels op plaatsen waar het wegdek is vernieuwd. Van Dijk sluit niet uit dat en kele van deze oneffenheden straks worden meegenomen. "Een paar kleine dingetjes, zoals de klinkergedeelten. Die kunnen voor weinig geld wor den opgehoogd." De oorzaak voor de hoogtever schillen in het wegdek zijn terug te voeren op het verleden. Van Dijk: „De hele Merenwijk ver zakt. Ze is gebouwd op een slappe bodem. Dat is trouwens iets waar wel meer gebieden last van hebben. Kijk maar naar de Bernhardkade". Het ophogen van de wegen is eigenlijk een gebed zonder ein de en vergt een steeds frequen ter onderhoud. „Door het opho gen breng je weer een verzwa ring voor de ondergrond aan, waardoor die weer sneller in zakt", luidt de redenering van Van Dijk. De bulten zorgen ondertus sen voor heel wat ongemak. Een NZH-chauffeur die geregeld over de rondweg in de Meren wijk rijdt: „Je moet er echt voor afremmen, anders liggen de van de achterbank echt vliegen." VRUETIJD Informatieavond De Sector Opleidingen Sociale Arbeid (SOSA) houdt op woens dag 26 juni een informatieavond. De SOSA verzorgt in Leiden de opleidingen MBO-Sociale Dienst verlening, MBO-Arbeidsmarktpo- litiek en Personeelsbeleid en HBO-Maatschappelijk Werk. De lessen worden twee dagen in de week 's middags en 's avonds of alleen 's avonds gegeven. De in formatieavond begint om 19.00 uur in het SOSA-gebouw aan de Boerhaavelaan 345. Voor meer informatie, tel: 171711. Super bingo Het Anjerfonds Leiden organi seert op vrijdagavond 28 juni een super bingo. Het geld komt ge heel ten goede aan het Anjer fonds, die ondermeer verenigin gen steunt. De bingo is in het verenigingsgebouw van de mu ziek- en showband Concordia aan de Langegracht 61 en begint om 19.30 uur. Tienerkamp Zeven dagen lang lachten, gie ren, brullen voor tieners van 12 tot 16 jaar. Het kamp is van 13 tot en met 20 juli in Velp. Jonge ren die zin hebben in een heerlij ke vakantie kunnen zich nog op geven. Ook dit jaar is er weer een thema aan het vakantiekamp verbon den. Dit jaar is dat 'Future'. Voor informatie, bel: 762772 of 134819. Zeventiende eeuwse prent Universiteits Bibliotheek reclame in beste tradities scheidingsmuur die dwars in de vroegere kapel van beneden tot boven was opgetrokken. Achter die muur was het fraaie Anato mische Theater ingericht (dat zo mooi gereconstrueerd kon worden voor het onlangs her opende Boerhaave Museum). De bibliotheekzaal nam van de beschikbare ruimte in het schip van de Begijnekapel alleen maar het bovengedeelte in be slag. Daaronder moeten allerlei kleinere ruimten geweest zijn. Op de afbeelding zijn aan weerszijden vier vensters te zien. De vrije ruimte voorin, waar een paar gesticulerende en studerende mannen zich op houden, moet twee vergelijkba re vensters hebben gehad, één links en één rechts. De biblio theek was dus vijf 'traveeën' (zoalsjnen dat noemt) lang. Per travee ruim vier meter - de ka pel bestaat nog, ingebouwd in de modernere bebouwing ter plekke -, dat levert een totale lengte van ongeveer 21 meter op. De elf vrijstaande kastenrijen staan dus opgesteld over een lengte van zo'n 16 meter. Voor elke kast-plus-gangpad is zo doende ongeveer anderhalve meter ter beschikking. Zo'n snelle berekening wijst uit dat het een tamelijk benauwde bedoening moet zijn geweest. Als je, zoals één van de geleer den op de prent, een boek wilde raadplegen in een kast ergens halverwege dan was er niet veel meer dan een smal gangetje, waar je je niet makkelijk kon ke- Het boek dat je nodig had lag, zoals toen te doen gebruikelijk Bij regionale controle 75 bekeuringen LEIDEN PETER VAN DER HULST De aanhangwagen wordt door de Nederlandse automobilist nog steeds als een stiefkind be handeld. Tot die conclusie komt de Katwijkse hoofdinspecteur P. Tak na een week waarin in de hele Bollenstreek diverse tech nische controles werden uitge voerd. „De auto wordt vaak ver troeteld en goed schoon gehou den, maar naar de aanhangwa gen wordt yeel minder gekeken. Wanneer die nodig is, hangen ze 'm er gewoon achter." Vooral de mensen die be drijfsmatig („De caravans zijn in redelijke tot goede staat") een aanhangwagen gebruiken, ma ken er in de ogen van Tak een potje van. De controle die zater dag aan de Haarlemmerstraat weg in Sassenheim werd gehou den, bevestigde het beeld van inspecties eerder in de week. Verlichting, kenteken of docu menten waren niet in orde en sommige wagens waren over- beladen, hadden een slecht werkende koppeling of rem men. Tijdens de keuringen op de provincialeweg SI, de 's Gra- vendamseweg en de Van Ber- kelweg werden 155 voertuigen onder de loep genomen. In to taal werd 75 keer een bekeuring uitgeschreven, haalde de politie een vrachtwagen uit het verkeer en moesten twee aanhangwa gens van een nieuwe koppeling worden voorzien. Speurneuzen Ook zaterdag werden de auto mobilisten op de A44 en de Leidsevaart onder escorte van motoragenten naar de techni sche speurneuzen op het terrein van transportbedrijf Van der Luit geleid. „Puur geluk", noemt Tak het dat een veel te zwaar beladen vrachtwagen werd gepakt. Niet alleen woog de lading zeven ton te veel, maar ook overschreed de com binatie het totale gewicht dat op de weg is toegestaan met vier ton. „Ter bescherming van de we gen en de constructie zelf is maximaal vijftig ton toege staan". Bedroeg de overbelas ting bij deze wagen nog zo'n twintig procent, koploper in de afgelopen week was een Merce- desbus met een overbelasting van 126 procent. Het grote aantal overtredin gen wijt Tak aan een aantal fac toren. Niet alleen is de pakkans klein, vooral ook omdat de poli tie vanwege onderbezetting maar weinig van dit soort con troles kan houden, het heeft ook te maken met de mentaliteit van de automobilist. Als derde oorzaak noemt Tak onwetendheid. „Voor aanhang wagens die zwaarder zijn dan 750 kilo heeft men een aanvul lingsblad bij het kenteken no dig. Veel mensen weten dat niet. Daar krijgen ze dan ook geen proces-verbaal voor." Wij zend op een papier dat hij zo juist van een bestuurder neeft gekregen, zegt hij: „We laten ze hier ter plaatse een aanvraag formulier invullen". Verder dan dat gaat de tolerantie niet. „Je kan wel blijven waarschuwen, maar op den duur heeft dat geen zin meer." Desalniettemin proberen de automobilisten met de meest mooie smoezen een bekeuring te voorkomen. Zo had een be stuurder zowel op zijn auto als aanhangwagen garageplaten' zitten. Hij was bezig met een proefrit en gebruikte de gele genheid om tevens een lading weg te brengen. Enkele keren verhinderde het slechte weer de traditionele zondagmid dagconcerten in de Leidse Hout maar gisteren kon 'The Old Rine Jazz band' zijn klanken nabij het theehuisje ten gehore brengen. Volgende week zondag bestaat de Leidse Hout op de kop af zestig jaar. Dan speelt de Harmonie Werkmans Wilskracht die op 30 juni 1931 ook al van de partij was. Aansluitend wordt in het koetshuis van het park om half vier door bur gemeester Goekoop een tentoonstelling geopend over de aanleg van de Leidse Hout. Daarop zijn foto's te zien uit het album van de ontwerper, de landschapsarchitect Van Nes. Ook wordt het eerste deeltje gepre senteerd van een nieuwe uitgave van de 'Vrienden van de Leidse Hout', de Groene Reeks. foto hink bouwman LEIDENPi" b'i he' wa,cr Platgewalst de achterkant De hevige regenval zorgde afge- auto in het water van de Oude lopen nacht om kwart over Rijn terechtkwam, twaalf voor een ongeval op de De voorkant bleef op de wal Haagweg. Een 33-jarige Noord- kant hangen zodat de inzitten- wijker reed vanaf de Vinkweg de den zonder al te veel problemen Haagweg op en raakte in een honden uitstappen. Dl- dnuf- slip. De wagen tolde enkele ma- feur kwam er zonder kleer- len om zijn as en botste tegen scheuren vanaf maar twee pas een geparkeerde auto aan de sagiers liepen verwondingen op linkerkant van de rijbaan. Ver- aan hals, arm en schoudet. Zij volgens werden enkele boom- zijn overgebracht naar het AZL. DE KINDERSPEELPLAATSEN tussen de Anne Frankweg en het Reina Prinsen Geerlingspad in Leiden worden binnenkort opge knapt. Dit op verzoek van de bewoners. Onder de speelwerktuigen wordt een zachte bekleding aangebracht en enkele speelwerktui gen worden vervangen of verplaatst. Het werk wordt nog voor de zomervakantie gedaan. 'aan de ketting', en dat moest je dan staande bestuderen, na het neergelegd te hebben op de les senaar die voor ieder rij boeken was aangebracht. De prent wekt nu wel de indruk dat de kasten zo'n zeventig cen timeter diep waren, en dat er plusminus tachtig centimeter looppad was, maar dat kan niet correct zijn, want op zo'n breedte kun je niet èn een lesse naar, èn een vrije ruimte om aan die lessenaar te staan kwijt. Plausibeler is zoiets in de trant van: 40 cm kast, 50 cm lesse naar, 60 cm looppad. Indrukwekkender Kortom, die befaamde en gelief de 17de-eeuwse wervingsprent van de Leidse universiteit stelt de zaken indrukwekkender voor dan ze in feite waren: heel wat keren moet in de benauwde gangetjes de vraag mag ik er even langshebben geklon ken wanneer iemand, op zoek naar een boek, een medestu dent of een hoogleraar op zijn weg vond.- Hoe bedrieglijk het ook moge zijn wat de bibliotheekprent ons voor ogen tovert - het is in elk geval waardig, een universiteit waardig. Zoals ook de andere drie visuele 'lokkers', die in 1610 op instigatie van curatoren wer den uitgebracht: de Hortus, het Atomisch Theater en de schermschool. Helaas kan dat niet gezegd wor den van het smakeloze affiche waarmee de 'Alma Mater' op dit moment werft - dat openge werkte Academiegebouw, met striptekening-achtige fuguurtjes in bonte kleurtjes, die zich aan para-universitaire handelingen te buiten gaan. AGENDA MAANDAG 24 JUNI Katwijk Strandloop vanaf paviljoen t Cen trum. aanvang 18.00 en 19.30 uur. Leiden De Filosofische Vakvereniging Anna Mana van Schurman houdt op om 20.00 uur een lezing: De één is niet de ander. Alteriteit en misbruik van de vrouw. Spreekster is drs. Angela Grooten. De avond wordt gehouden aan de Doelensteeg 16. Algemene Ledenvergadering WV Lei den in de Utrecht-zaal van Holiday Inn, aanvang 20.00 uur. Warmond Openluchtconcert door muziekvereni ging St Matthias in Lommerlust, aan vang 19.30 uur. DINSDAG 25 JUNI Katwijk Sporten voor mensen met CARA on der begeleiding van een fysiothera peute m sportzaal Boorsma. Zwanen burg 61. van 15.30 tot 16 30 uur Concert Jubilate m Cleijn Duin, aan vang 20.00 uur Afsluiting seizoensaktiviteiten Invali den Ontspanning* Vereniging, aan vang 20.00 uur in dienstencentrum Zwanenburg Noordwijkerhout Soos middag door de K.B 0 afde ling het Centrum, in het Ontmoe tingscentrum van de SchelfL van 13 30 tot 17.00 uur Vergaderingen poslzegelveilmg van de Postzegelvereniging in de Scheift. Bijna is op de eerste bestuurders van de Leidse universiteit het afgezaagde mopje "Wil je een boek hebben? - Nee, dank u, ik heb al een boek!" van toe passing. Toen de universiteit in 1575 van start ging was er nog maar één publicatie in de 'bi bliotheek' voorhanden, ge schonken door Prins Willem: een viertalige bijbel in acht kloeke delen. Dat is nu wel anders. Als je op j de Witte Singel dicht langs de gevel van de UB looopt kan je hier en daar in ruimten kijken, die vèr onder het maaiveld lig- gen, nog één laag dieper dan het voor de gewone bezoeker toegankelijke keldermagazijn: boeken, en nog eens boeken... Tot lang na 1575 was het boe kenbezit van de universiteit in onze stad een vrij overzichtelijk geheel. Aanvankelijk, toen aan die ene kostbare bijbel de eerste en meest noodzakelijke naslag werken en bronnenbundels wa ren toegevoegd, gebruikte men de mooie ruimte in het Acade miegebouw, waar nu het Aca demisch Historisch Museum wat vitrines heeft opgesteld, «n die gewoonlijk, en van oudsher, heel toepasselijk 'Gewelfkamer' heet. Daarna werd een deel van de ongebruikt staande kapel van wat eerder het Leidse begijnhof was geweest (en waaromheen, in de begijnhuisjes, de eerste hoogleraren woonden) omge toverd in een practische en overzichtelijke bibliotheek - net zo zeer volgens de regels van de tijd als dat een jaar of tien gele den gebeurde bij de inrichting van de huidige UB. Het was zo tegen het einde van de zestiende eeuw allemaal ei genlijk nogal klein en knus - op het kneuterige af. al zou je dat op het eerste gezicht nieWeg- Op deze in 1610 uit gebrachte "reclame prent" wordt de Leid se Universiteitsbiblio theek mooier voorge steld dan zij in feite was. gen, bij het bekijken van de be kende prent, die in 1609/1610 werd ontworpen. Schijnconstructie Daar kijk je als het ware vanaf een hooggelegen balkon de bi bliotheekruimte in. Dicht op eengepakt staan daar twee keer elf rijen boekenkasten, met, he lemaal achteraan, nog twee kas ten tegen de wand, aan weers zijden van een grote schoor steenmantel. Er staat nu wel vast dat die laatste een schijnconstructie was, een loze schouw alleen maar ter verfraaiing, die opge trokken was tegen een dunne

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7