Leiden Huurhuizen als warme broodjes weg Meer crisishulp Uren wachten op stukje gekeeld schaap Peuters als therapie voor demente bejaarden Directeur van muziekschool Zoetermeer nu naar Leiden Dertigste Leidato vrijwel volgeboekt Maandag 24 juni 1991 LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN NIEUWSLIJN Gewond bij tweede motor-rijles Een 26-jarige Leidse vrouw is zaterdagmiddag gewond ge raakt tijdens haar tweede motorrijles. Onder toezicht van haar instructeur verrichtte de vrouw een aantal oefeningen op een parkeerterrein aan de Wassenaarseweg. Toen ze op moest remmen, draaide ze echter de gashendel open. Ze knalde tegen een boom en liep daarbij beenletsel op. Valse biljetten van honderd dollar Bij twee winkels in de Haarlemmerstraat is vrijdag betaald met valse biljetten van honderd dollar. In beide zaken kwa men twee mannen en een vrouw binnen die de biljetten wis selden voor 195 gulden en vervolgens iets kochten. Beide winkeliers hebben aangifte gedaan bij de politie. Vrouw krijgt koelvloeistof in gezicht Een 27-jarige automobiliste uit Heerhugowaard heeft gister middag brandwonden opgelopen toen ze pech kreeg op de Gooimeerlaan. De vrouw zette haar auto aan de kant toen ze merkte dat de temperatuur van de motor hoog was opgelo pen. Toen ze de zaak ging controleren, schoot de dop van de radiator waardoor de vrouw hete koelvloeistof in haar gezicht kreeg. Ze rende naar de dichtstbijzijnde sloot en hield haar gezicht nat tot de ambulance kwam, die haar naar het AZL vervoerde. Duivenberichten De duiven vlogengisteren vanuit Chateauroux L.P.C.: IC. v.d. Horst 2, 5 en 7 A. Wit- teveen 3 W. Teske 4 J. Boelee 6 W. Onstenk 8 G. Kerkman 9 J. Staffeleu 10 W. Schouten. Het Oosten: 1, 2, 7 en 8 B. van Putten 3 T. van As 4 G. Hendrikse 5 W. v.d Hoogt 6, 9 en 10 P. van Duijl. De Reisduif: 1, 5 en 7 N. de Groot en Zn. 2,4 en 10 P. Kooijman 3 en 6 F. Penseel 8 comb. Schroot 9 W. Tolboom. De Rijnklievers: 1,4, 5, 6 en 9 A. de Vries 2 en 3 J. Kok 7 en 8 J. van Leijden 10 C. v. Croozen en H. Sladek. De Zwaluw: 1 J. Hoogervorst 2 P. v. Leeuwen 3 H. v.d. Kooij 4 G. Schrijvers 5 en 6 N. Meeuwenoord 7, 9 en 10 B. Vlekke 8 P. van Wissen en Zn. (zaterdag vanaf Roije): 1 en 3 P. Verhoork 2 en 4 W. van Ommen 5 en 9 L. en Th. Verhoork 6 J. Hoogervorst 7 en 10 N. Meeu wenoord 8 P. van Leeuwen. Leiderdorp: 1 en 9 R. v.d. Nieuwendijk 2 P. Sloos 3,6, 7 en 8 J. v. Laar en Zn. 4 D. v. Seggelen 5 G. v. Vel- zen 10 H. Flippo. 1959 honden namen gisteren In de Groenoordhallen deel aan een hondententoonstelling van de Kynologen Vereniging Leiden. De deelnemer op de foto zit schoongepoetst en gladgestreken klaar voor de jury. De winnaar van alle categoriën was een flat-coated retriever. foto hielco kuipers LEIDEN KAREL BERKHOUT Uit de mond van de demente bejaarde, die tot dan toe wezenloos had opengehangen, komen plotseling weer oude kinderliedjes. Kleine kinderen zijn binnengekomen en de sluimerde kinderen in henzelf ontwaken voor een ogenblik. De stramme handen, die doorgaans alleen bij de bewegingstherapie tot leven komen, kleuren ferm de tekening waaraan een kind is begonnen. In Amsterdam, Breda en Alphen aan den Rijn bezoeken peuters van 1,5 tot 4 jaar in een verpleegtehuis geregeld demente be jaarden, die daardoor zienderogen opleven. „Ze stralen echt helemaal", zei Groen Links-raadslid E. Middelkoop gisteren over de bejaarden die door het kinderbezoek aan hun eigen jeugd worden herinnerd. Kinde ren krijgen er volgens Middelkoop een 'speelkameraadje' en een 'opa en oma' bij. Grpen Links wil dat bij het nieuw te bou wen verpleeghuis in Leiden een crèche komt, zodat ook hier kinderen en demente bejaarden elkaar kunnen ontmoeten. De partij heeft zelfs een nota met de titel Grijs en Groen het licht doen zien, die gisteren bij een zondagbijeenkomst door enkele kin- der- en bejaardenverzorgers werd bespro ken. Het idee is dat demente bejaarden en peuters geestelijk even ver zijn, waardoor zij elkaar niet gek en zelfs leuk vinden. Middel koop: „Kinderen vinden incontinente be jaarden niet raar omdat zij zelf ook nog in de broek plassen." Pas als zij ouder worden gaan zij vreemd aankijken tegen bejaarden die niet meer goed bij zijn. Uit bejaardentehuis Oudshoom in Al phen aan den Rijn rijdt twee keer per maand een busje met drie demente bejaar den naar een kinderdagverblijf. „Daar komt het contact heel spontaan tot stand, elk kind kiest meteen zijn favoriete demente bejaarde", zegt een verzorgster. De bezoe ken, waarbij kinderen en bejaarden samen zingen, spelen of tekenen, duren ongeveer een uur. Niet langer, want na een half uur verliezen zowel bejaarde als kind de belang stelling. Bij de Leidse kinderdagverblijven over heerste gisteren de scepsis: „Dat de bejaar den het leuk vinden is duidelijk, maar wat levert het op voor de kinderen? Voor kinde ren zijn de bejaarden geen oma's, want hun eigen oma is een jaar of vijftig en loopt in spijkerbroek." Het antwoord dat een kind met veel verschillende mensen in aanraking komt, kon niet iedereen overtuigen. „Dat kun je een kind ook naar het ziekenhuis ii iemand. Volgens Middelkoop moeten veel men sen aan het idee wennen, dat bejaarden en kinderen plezier van elkaar kunnen hebben. „Ik heb ik Afrika gezien hoe een tachtigjari ge vrouw paste op de kinderen en de kip pen. Hier is zo iemand vaak opgeborgen in een bejaardentehuis. Ik zeg niet dat het hier zo moet als daar, maar de muren kunnen wel een beetje worden afgebroken". BIJNA 3000 SCHAPEN en koeien werden in het afgelopen weekeinde in Leiden ritueel geslacht Prijs laag, belangstelling groot De verkoop van de huurwoningen aan de Burggraven- laan, de Verdistraat, de Haagweg en in Oegstgeest ver loopt vlot. Volgens makelaardij Unie van Leyden zijn er sinds 1 mei al 5 woningen verkocht, terwijl voor nog eens 25 woningen grote belangstelling bestaat. De onroerend- goedmaatschappij Neman heeft in Leiden 160 en in Oegstgeest 140 huurwoningen in de uitverkoop gedaan. Blij De gemeenten Leiden en Oegst geest zijn niet zo blij met de uit verkoop. Er gaan immers goed kope huurwoningen verloren. Bovendien kunnen huurders die in de sociale woningbouw sector een premie-woning wil len kopen in de problemen ko men. Potentiële kopers moeten aan de gemeente een verklaring overleggen, dat zij een huurwo ning achterlaten. „Wij hebben een gesprek gehad met de ge meente Oegstgeest, maar heb ben nog niets gehoord van de gemeente Leiden. We zoeken naar een oplossing," zegt Bei der. De Leidse wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) en zijn Oegstgeester collega T. Kohl- beck zouden graag zien dat er wat minder huurwoningen ver kocht worden. „Dat is een mo gelijkheid, maar dat moeten wij wel overleggen met de eige naar", zegt Beider. Eigenaar Schippers van Ne man was niet bereikbaar voor commentaar. Volgens makelaar C. Beider van Unie van Leyden zijn de in to taal 300 appartementen en woonhuizen betrekkelijk goed koop en daardoor flink in trek. „Ook veel huurders hebben be langstelling om de eigen wo ning te kopen", zegt Beider. In de Burggravenlaan staan 78 wo ningen te koop, in de Verdis traat zijn 64 woningen in de aanbieding, terwijl aan de Haagweg nog eens 18 woningen worden verkocht. De voormalige melkboer J. Schippers van Neman kocht het pakket woningen, dat hij laat beheren door de Leidse be- heersmaatschappij Regron, op 1 mei van het Bedrijfspensioen fonds voor de Metaalnijverheid. Behalve in Leiden en Oegstgeest gaan ook een aantal Neman- woningen in Noorwijkerhout in de etalage. „Neman heeft de kans gegrepen die woningen 'uit te ponden' en daarvan is ge bruik gemaakt," zegt Beider. Actie CNV voor vakantiewerkers De Jongerenraad van de Dien stenbond CNV doet zaterdag 29 juni het centrum van Leiden aan om jongeren te informeren over hun rechten en plichten als vakantiewerker. Het is onder deel van een landelijke voor lichtingscampagne van de bond. De CNV heeft ook een brochure uitgeven waarin ant woord wordt gegeven op vragen die vakantiewerkers hebben over hun tijdelijke baantje. Deze brochure, 'Hoezo vakan tie... WERK!', is aan te vragen bij de CNV Jongerenorganisatie, postbus 2475 3500 GL Utrecht. De Bereikbaarheidsdienst Bui ten Kantooruren (BBK) is het af gelopen jaar aanmerkelijk vaker ingeschakeld dan in 1989. De dienst, die het mogelijk maakt dat mensen met maatschappe lijke problemen 24 uur per dag hulp kunnen aanvragen, werd in 1990 door zo'n 580 mensen gebeld. Dat zijn er ongeveer 80 meer dan het jaar daarvoor. In 234 gevallen bleek het no dig crisishulp te verrichten. Dat is 20 procent meer dan in 1989. Vooral mensen met relatie- en psychische problemen deden een beroep op de dienst. De BBK, die inmiddels drie jaar draait, wil overigens meer geld hebben van de deelnemen de gemeenten. De 27 cent per inwoner die ze nu rekent, blijkt niet voldoende. Meer geld is no dig omdat het aantal huipaan- vragen is gestegen en omdat de werknemers vanwege cao-af spraken meer moeten verdie- De bereikbaarheidsdienst, een samenwerkingsverband tussen een aantal stichtingen voor maatschappelijk werk in deze regio, onderhandelt over een nieuwe subsidie-opzet. Het is daarbij de bedoeling dat ge meenten de BBK een basisbe drag uitkeren en daarboven een bedrag per 'hulpgeval'. De musicus D. Prinsen wordt met ingang van 1 juli de nieuwe directeur van de Streekmuziek- school Leiden en omstreken. Prinsen, van huis uit een hoboïst, is sinds 1984 directeur van de bloei ende muziekschool in Zoetermeer. De nieuwe directeur wordt beschouwd als een uitstekend en krachtig bestuurder. „Er wordt hier geweend om het vertrek van Prinsen", zegt zijn secretaresse. Het leerlingenaantal van de muziek school groeide onder zijn bewind van 600 tot 1800. Behalve een muziekopleiding deed Prinsen ook een managementscursus, die onlangs is afge rond. Met Prinsen heeft het bestuur van Streekmu- ziekschool gekozen voor een musiscus met managerskwaliteiten en niet voor de manager met verstand vari muziek zoals de bedoeling was. Nu de Streekmuziekschool geen administrateur mag aantrekken, wordt het beroep op de admini stratieve vaardigheden van de nieuwe directeur nog groter. De Leidse muziekschool is onder leiding van interim-mahager Tesselaar de financiële proble men van het afgelopen jaar langzamerhand te boven gekomen. Vorig jaar ging directeur Kunst met de vut. Toen was er een tekort op de begro ting van 530.000 gulden. Inmiddels staat de mu ziekschool er beter voor. De Leidato ii boekt. Voor de 3Öste editie van de huishoudbeurs in de Groen oordhallen is bijzonder veel be langstelling. In tegenstelling tot voorgaande jaren verwacht de organisatie de verhuur van standruimte nog voor de zo mervakantie rond te hebben. De jubilieumbeurs wordt ge houden van 6 tot en met 15 september. Er is nog 250 vierkante meter vrij voor verhuur, zo meldt de een woordvoerder van de beursorganisatie. Die ruimte is goed voor ongeveer tien stands. In de twee tenten die aan de Groenoordhal worden gebouwd is mogelijk ook nog wat ruimte vrij. Beide tenten beslaan in to taal een oppervlakte van 850 vierkante meter en zijn in eerste instantie bedoeld voor het hou den van modeshows. „Er is vrij veel vas," aldus de woordvoerder an de beurorganisatie. „Ook andere beurzen in Nederland doen het goed. Misschien komt dat door de aanpak van recla mebureaus. Voor ons is het re sultaat in ieder geval verras send. We zijn aanmerkelijk sneller klaar dan vorig jaar. Toen werden de laatste stands nog halverwege augustus ver huurd. Nu hopen we binnen twee weken klaar te zijn." Vorig jaar werden in totaal 152 stands verhuurd, dit jaar komen er naar verwachting ruim 160 ondernemers hun goederen aanprijzen. De ruimte is overigens niet uitgebreid. In beide paviljoens naast de hal worden behalve modeshows van het Holtlant College ook weer de Miss-Rijnlandverkie- zingen en de Zelf Maak Mode show gehouden. Tevens wordt er een groot modeplein inge richt met stands van de deelne mende bedrijvfen aan de mode show. In de hal is verder een zo- ganaarAde 'bruidsstraat' met al le informatie over bruiloften. Nieuw programma-onderdeel is een groot zangfestival. Alders praat met Proav over afval Minister H. Alders (milieu) is 'niet gelukkig' met de dreigende expprt van onder meer Leids huisvuil naar Oost-Europa. Deze week praat hij daarover met de Provinciale Afvalverwer king (Proav). De Leidse ge meenteraad heeft zich al uitge sproken tegen dumping in waarschijnlijk Polen. De Proav dreigt te blijven zitten met hon derduizenden tonnen huisvuil, als volgend Jaar de stortings contracten aflopen. Islamitisch offerfeest bij Slachthuis LEIDEN «KAREL BERKHOUT Veel mannen volgen hun offer dier tot zijn einde, roken zwij gend een sigaret of lachen met één van de vele kennissen van daag. Een blatend schaap toont in zijn laatste ogenblik een reu zekracht en spartelt zo dat twee mannen het in bedwang moe ten houden. Het dier wordt op zijn rug neergelegd, een snelle haal met een mes door de keel en het is volbracht. De stuip trekkende achterpoten worden met een haak vastgemaakt aan een eindeloos voortdenderende rail, bloed kleurt de witte tegels rood. De zon schijnt op deze zater dag van het Offerfeest, waarop Marokkanen uit de hele regio ongeveer 1100 schapen laten slachten. Op het slachthuister rein aan de Pasteurstraat duwen tientallen mannen niet zachte drang hun worstelende schapen naar de deuren des doods, elk schaap met zijn eigen herder, elke man met zijn eigen schaap. Een jongeman draagt zijn offer dier, totdat hij het spartelende dier niet meer houdt. Dan klemt hij het tussen de knieën en bindt er een touwtje om. Een jongetje staart met grote ogen naar een schaap, verbijs terd dat zo'n klein (fier zoveel geluid kan maken. Een ander jongetje begint op de arm van zijn vader te huilen en wordt getroost. Het is feest vandaag, het is druk en de mannen zijn uitgelaten. Vanavond eten reli gieuze, Marokkaanse gezinnen traditioneel schaap, dat zij ver plicht zijn te (laten) slachten op deze Moslim-feestdag. Ritueel slachten tijdens het Mohammedaans Offerfeest van afgelopen zaterdag. De mannen halen de schapen op bij één van de veewagens, die de plaats het aanschijn van een veemarkt geven, en rekenen heftig gebarend en druk pra tend af. Een schaap kost afhan kelijk van de grootte 200 tot 250 gulden. De meesten hebben vooraf een schaap besteld en een voorschot betaald. Sommi gen kopen nu een schaap uit de kudde in de hokken, waar een jongetje speelt met de dieren, die 'nu toch dood' gaan. Alle mannen storten zich met hun schapen, waarvoor zij een slachtnummer van 50 gulden hebben gekocht, op de deuren. De vrachtwagens gaan voor en dat leidt tot irritatie bij mannen die al van 's morgens vroeg af staan te wachten. „Dat is ieder jaar zo", zegt de agent die de bijeenkomst rustig noemt, „ieder jaar proberen sommigen toch eerder aan de beurt te komen. Gelukkig is het vandaag mooi weer, dan is het niet erg om buiten te blijven." Binnen volgen de eigenaren hun leegbloedende schaap van vacht tot vlees. Kinderen lurken aan een flesje cola, terwijl zij bekijken hoe een schaap wordt gestroopt. De weinige meisjes kijken kauwgomkauwend naar de verwijdering van de inge wanden, die lillend in kruiwa gens wordt afgevoerd. Oude mannen verzamelen kibbelend het kopvlees van één van de 15 koeien die zijn geslacht. FOTO HENK BOUWMAN Aan het einde van de rit han gen de ontvelde dieren even bij elkaar, worden één voor één van de rail getild en met harde klappen in stukken gehakt. Dan zijn de uren die de Marokkanen hier door moesten brengen vol bracht en zij laden hun vlees, omhuld in een vuilniszak, de auto in. Zondag komen de Suri- nammers en de Turken en wor den nog eens 1500 schapen en 50 koeien geslacht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5