Buitenland Conferentie over Zuidpool mislukt EG betaalt politie VN in noord-Irak G-7 gaat hoge dollar te lijf Werkgroep pakt geweld Zuid-Afrika aan Vredesbesprekingen in El Salvador mislukt Hond schiet in België baas dood Maandag 24 juni 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: HANS BOEZELUN United Press International (UPI). HET ISRAËLISCHE leger heeft besloten ongeveer driehonderd Palestijnse gevangenen vrij te laten, van wie de straffen op korte termijn zouden aflo pen DE COMMUNISTISCHE leider Nguyen van Linh heeft vandaag, op de eer ste dag van het partijcon gres, verklaard dat Viet nam een meerpartijen- stelsel blijft afwijzen NIEUWSLIJN Akkoord over bestand in Cambodja De drie Cambodjaanse verzetsgroepen en de door Vietnam ge steunde regering in Phnom Penh hebben gisteren in Bangkok ingestemd met een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren voor on bepaalde tijd. Het bestand is vandaag ingegaan. Zij zijn boven dien akkoord gegaan met een nieuwe vlag, een nieuw volkslied en met Phnom Penh als zetel van de uit twaalf leden bestaande Opper Nationale Raad (SNC). De leider van het verzet, prins Norodom Sihanouk, maakte dit gisteren bekend na besprekin gen met premier Hun Sen. 'Eerste tien jaar geen Europese munt' Het zal nog zeker tien jaar duren voor Europa over één geza menlijke munt beschikt. Dat verklaarde de Britse minister van fi nanciën, Norman Lamont, gisteren in een interview met de BBC. „Voordat we besluiten tot de invoering van een gezamen lijke Europese munt moeten de huidige valuta eerst dichter naar elkaar toegroeien. Daartoe moet de kloof in rente- en inflatie percentages tussen de verschillende landen worden gedicht", al dus Lamont. Hulpverleners plunderden na ramp De Thaise politie heeft vijf leden van een hulporganisatie uit de hoofdstad Bangkok gearresteerd wegens het plunderen van de slachtoffers die om het leven kwamen tijdens de ramp met een vliegtuig van het Zwitserse Lauda Air vorige maand. Een woord voerder van de hulporganisatie Por Tek Tueng, Tavom Hongs- tomgjinda, zei dat de organisatie de politie de namen had gege ven van zeventig leden die meehielpen aan het bergen van de lijken na het ongeluk op 26 mei in noord-Thailand. Tijdens de vliegramp kwamen alle 223 passagiers om het leven. Gevangenen in hongerstaking Duizenden gedetineerden in Colombia zijn in hongerstaking ge gaan omdat zij zich ongelijk behandeld voelen ten opzichte van de drugssmokkelaars die door de regering in luxueuze gevange nissen worden ondergebracht. In elf steden besloten de gevan genen niet meer te eten. Zij eisen dezelfde waardige behande ling die aan drugsehandelaren wordt verleend die zichzelf over geven wordt verleend. „Welk soort gruweldaden moeten we ple gen om zo respectvol te worden behandeld als Pablo Escobar?", vroeg een gedetineerde zich af voor het oog van de camera's van een lokaal televisiestation. Presidentsverkiezingen in Oekraïne In de Sovjet-deelrepubliek Oekraïne worden nog vóór het einde van dit jaar directe presidentsverkiezingen gehouden. Daartoe heeft de Oekraïnse Opperste Sovjet (parlement) zaterdag beslo ten. Het officiële Oekraïnse persbureau Oekrinform meldde dat tijdens de parlementszitting 323 van de 400 afgevaardigden vóór het houden van de verkiezingen hadden gestemd. De volksver tegenwoordigers konden het nog niet eens worden over een exacte datum voor de stembusstrijd. Nieuwe Palestijnse partij geweldloos Een voormalig strijder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gisteren de oprichting bekendgemaakt van een nieuwe Palestijnse politieke partij, die geweldloosheid voorstaat. De nieuwe partij, de Palestijnse Nationale Eenheidspartij, staat los van de PLO, zo zei haar oprichter, Kamal Tabanja, voor het radiostation van het Israëlische leger. In Palestijnse kringen be staat de verdenking dat de partij is opgericht mét steun van Is raël. LUXEMBURG-SARPAW AP De Europese Gemeenschap zal tot het einde van het jaar de po litiemacht van de Verenigde Naties die in het noorden van Irak voor de veiligheid van de Kurden moet zorgen met geld en mankracht ondersteunen. Dat heeft de Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken, Poos, gisteren bekendgemaakt. De politiemacht moet be staan uit 500 manschappen, maar door gebrek aan geld bij de VN zijn tot nu toe in noord- Irak slechts 100 man gestatio neerd. Er is een bedrag nodig van 51,5 miljoen dollar (onge veer 102 miljoen gulden). De tijd dringt omdat medio juli de nog aanwezige geallieerde troe pen hoogstwaarschijnlijk zullen vertrekken. De Kurdische leider Massoud Barzani heeft gisteren verklaard dat een akkoord is bereikt met de Iraakse regering. De over eenkomst voorziet volgens Bar zani in het houden van verkie- MEXICO-STAP GPD ringsdelegatie. Dat het weer niet lukte, was volgens hem te wij ten aan de rebellen die zich vastklampen aan 'eeuwige twistpunten'. Verschillen waar over volgens Santamaria blijk baar nooit overeenstemming zal worden bereikt. Guerrilla-voorman Shafick Handal deed die suggestie af als een „pure leugen". „We zijn be reid tot vrede, maar niet tegen elke prijs", zei hij. Voor het uit blijven van succes gaf hij de re gering de schuld. „Santamaria komt steeds weer terug op eer der gedane toezeggingen". De vredesbesprekingen tussen de Salvadoraanse guerilla's en de regering van president Alfre do Cristiani zitten opnieuw in het slop. Gisteren, na het mis lukken van het zoveelste ge sprek in de reeks die al meer dan een jaar duurt, regende het opnieuw beschuldigingen over en weer. De besprekingen had den deze keer plaats in het Mexicaanse stadje Querétaro. „We hadden tot een bestand kunnen komen", zei Oscar San- a, de leider van de rege- VS houden nieuw verdrag tegen De Verenigde Staten hebben een nieuw verdrag over de toekomst van de Zuidpool tegengehouden, l ot grote er- genis van de overige 38 delegaties in de Spaanse hoofd stad besloot de Amerikaanse vertegenwoordiging zater dag na een week van onderhandelen niet met de tekst van het zogeheten Protocol van Madrid akkoord te gaan. In dit protocol leggen de ondertekenaars van het nieuwe Antartica-verdrag zich vast op een totaal verbod op mijn- bouwactiviteiten op de Zuidpool voor een periode van vijftig jaar. ze op dit moment te ver gaan. De Amerikaanse delegatielei der Curtis Bohlen bood de ove rige lidstaten van het Antartica- verdrag zijn excuses aan over de opstelling van zijn land: „Mijn regering wil zich eerst nog eens over de tekst buigen en de con sequenties ervan bestuderen, voordat een akkoord kan wor den ondertekend". Volgens de Spaanse voorzitter van de con ferentie in Madrid. Carlos Blas- co, zullen zeker 14 landen het nieuwe protocol van Madrid toch ondertekenen. MADRID RUUD DE WIT CORRESPONDENT Het Amerikaanse bezwaar tegen het nieuwe verdrag heeft niet zozeer te maken met het verbod tot en met 2041. De onenigheid is ontstaan over de situatie daarna. Mijn bouw is over vijftig jaar alleen mogelijk als alle 26 onderteke naars van het oude Antarctica- verdrag het daarover eens zijn. Volgens de Amerikanen houdt deze bepaling in dat ze in feite op een verbod op mijnactivitei- ten van onbeperkte duur wor den vastgepind, en dat vinden De opstelling van de Ameri kanen heeft ook grote woede veroorzaakt bij een aantal dele gaties en internationale milieu organisaties. De Franse oceano- graaf Jacques Cousteau noemde de Amerikaanse houding „be treurenswaardig" en Greenpea- ce-woordvoerder Paul Bogart beschuldigde president Bush ervan „de Amerikaanse econo mische belangen belangrijker te achten dan de ecologische". Maar een aantal delegaties, waaronder de Nederlandse, blijft erin geloven, dat de Ameri kanen zich uiteindelijk toch zul len conformeren aan de tekst die in Madrid door de overige lidstaten is goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling, dat in sep tember opnieuw in Madrid een nieuwe bijeenkomst wordt ge houden om te kijken of de Ame rikanen hun houding hebben gewijzigd. Als dat het geval is kan een nieuw Antarctica-ver- drag alsnog officieel worden goedgekeurd op de volgende Zuidpool-conferentie op 7 okto ber in Bonn. Met een zakdoek voor de mond tegen het vele stof slaan twee Filipijnen uit Capas op de vlucht voor de vui kaan Pinalubo, die gisteren opnieuw as en stenen spuwde. Volgens de regering lopen zes plaatsen in de pro vincie Zam bales groot gevaar te worden bedolven onder de modder als gevolg van de uitbarstingen. Sinds de vulkaan enkele weken geleden na meer dan zeshonderd jaar stilte weer tot leven kwam, zijn al tenminste 268 mensen omgekomen. for- ap Amerikaanse munt wakkert inflatie aan LONDEN Rtr-AFP De ministers van financiën van de zeven belangrijkste indus trielanden, G-7, zullen des noods actie ondernemen om de almaar stijgende dollar een halt toe te roepen. Het afremmen van de dollar is noodzakelijk om de internationale wisselkoersen te stabiliseren en de inflatie te zingen binnen drie maanden in de Kurdische regio's van het land en in geheel Irak binnen zes maanden tot een jaar. Een andere Kurdische leider, jalal Talabani, liet echter weten dat nog geen overeenstemming is bereikt over autonomie voor de Kurden. Het bleef onduide lijk of de tegenstrijdige uitspra ken betekenen dat de Kurden het onderling niet met elkaar eens zijn. Barzani, leider van de Kurdi sche Democratische Partij, zei dat het akkoord het menings verschil opheft over de betwiste olie-rijke stad Kirkuk. „Wat mij betreft is alles rond. Twintig jaar bloedige oorlogsvoering heeft ons geleerd dat wij ze niet weg krijgen (de regerende Baath- partij van de Iraakse leider Sad dam Hussein, red.) en zij heb ben geleerd dat wij niet te ver slaan zijn", aldus Barzani. Hij liet weten dat deze week het verdrag in Baghdad kan worden getekend. Oorlogsveteranen staan in de houding tijdens een herdenkingsbijeenkomst afgelopen zaterdag in Moskou. Precies vijftig jaar na de invasie van de nazi's in de Sovjetunie werden op tal van plaatsen in zowel Duitsland als de Sovjetunie de miljoenen slachtoffers van de oorlog herdacht. In Pot sdam legde de Duitse president Von Weizsacker een krans voor alle gesneuvelde soldaten. In Moskou legde zijn collega, Sovjet-president Gor- batsjov, een krans bij het graf van de onbekende soldaat. foto afpvitalyarmand drukken, aldus de ministers gis teren in een gezamenlijke ver klaring na afloop van hun bij eenkomst in Londen. Samen met de presidenten van de centrale banken van de G-7 waren de bewindslieden het afgelopen weekeinde bijeen om de top van de G-7 voor te bereiden die van 15 tot 17 juli in de Britse hoofdstad wordt ge houden. De ministers stelden tevreden vast dat er „toenemende teke nen zijn van herstel van de in ternationale economie", maar waarschuwden dat de groei te niet kan worden gedaan door de hoge dollar. Die wakkert de inflatie in tal van landen aan, al dus de ministers. In hun slot verklaring stellen ze bereid te zijn tot „noodzakelijke, geza menlijke stappen *op de geld markten", om de wisselkoersen te stabiliseren. De recente rentedaling in en kele lidstaten van de G-7, zoals Een hond heeft in België zijn baas doodgeschoten door op een geladen geweer te springen. Tijdens een rit in een jeep sprong de hond op de achter bank waar zijn baas, de 66-jari- ge Jean Guillaume, een geladen jachtgeweer had neergelegd. Het wapen ging af en Guillau me. die reed, werd in de rug ge raakt. Hij overleed ter plekke. Het ongeluk deed zich voor op een landweg bij Ligny, veer tig kilometer ten zuidoosten van Brussel. Akkoord ANC, regering en Inkatha JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse regering, het ANC en de Zulu-beweging Inkatha hebben be sloten een werkgroep in te stellen, die methodes ter beteugeling van het ge weld in het land zal onderzoeken. Dit is het resultaat van een vredesberaad dat zaterdag in Sandton, een voorstad van Johannesburg, onder auspiciën van de Zuidafrikaanse kerken is gehouden. Bij politiek geweld, en dan vooral tij dens de machtsstrijd tussen het ANC en Inkatha, zijn de afgelopen vier jaar min stens vijfduizend mensen om het leven gekomen. De drie partijen zullen elk met drie man in de werkgroep zijn vertegenwoor digd. Zij zullen voorstellen doen om een eind aan het geweld te maken. Daarbij wordt gedacht aan 'gedragscodes voor politieke organisaties en de veiligheids politie, plannen voor sociaal-economi sche ontwikkeling en reconstructie en het instellen van een permanent comité dat met afdelingen op lokaal en regio naal niveau het naleven van de richtlij nen moet afdwingen'. In de eerste week van augustus brengt de werkgroep ver slag uit. De bijeenkomst in Sandton werd niet bijgewoond door de leiders van de aan wezige partijen. De regering was verte genwoordigd door twee onder-ministers, en het ANC en Inkatha door leden van het tweede echelon. Niettemin werd na afloop van het beraad dat tot zaterdag avond laat duurde, gesproken van een doorbraak. Niet alleen hebben ANC, Inkatha en de regering de handen ineen geslagen, maar ook zaten andere zwarte organisa ties, zoals het Pan Africanist Congress (PAC) en Azapo, voor het eerst met rege ringsvertegenwoordigers rond de tafel. Alleen de extreem-rechtse blanke partij en zoals de Konservatieve Partij (KP) en de neo-nazistische Afrikaner Weerstand beweging (AWB), lieten verstek gaan. Vorige maand had de regering een groots opgezette vredesconferentie geor ganiseerd in Pretoria. Het ANC weigerde daar toen aan deel te nemen, omdat de regering nog niet heeft voldaan aan haar belofte alle politieke gevangenen vrij te laten. KORT NIEUWS DE PRESIDENT van Nomura's Securities in de Japanse hoofd stad Tokyo, Yosihizi Kabushi, is vanochtend afgetreden, nadat uit een accountantsonderzoek was gebleken dat de sociale ver zekeringsbank banden heeft met de Japanse onderwereld. Nomura heeft bovendien de financiële wetten overtreden door 110 miljoen dollar te beta len aan institutionele beleggers, waaronder 30 miljoen aan een pensioenfonds van de overheid, als compensatie voor hun ver liezen tijdens de tijdens de beurscrisis in 1987. DE NIEUWE PREMIER van In dia, Narasimha Rao, heeft giste ren na een vertraging van twee dagen zijn kabinet geformeerd. Hij benoemde Manmohan Singh tot minister van financiën en de 63-jarige voormalige jour nalist en ex-minister voor Na tionale Planning, Madhavsinh Solanki, tot minister van bui tenlandse zaken. Rao nam zelf de portefeuilles van Defensie en Industrie voor zijn rekening. De ervaren, 70-jarige Shankarrao Chavan, werd benoemd op Bin nenlandse Zaken. OP HET CENTRAAL station van Brussel zijn vanmorgen twee treinen op elkaar gebotst. Vol gens een woordvoerder van de Belgische spoorwegen (NMBS) zijn ongeveer dertig mensen met lichte verwondingen zoals kneuzingen naar een ziekenhuis gebracht. MINSTENS VEERTIEN politie agenten en een onbekend aan tal jongeren zijn het afgelopen weekeinde gewond geraakt tij dens rellen in een voorstad van het Zuidfranse Narbonne. De ongeregeldheden begonnen vrijdagnacht toen dronken jon geren enkele geparkeerde auto's in brand staken. Toen de politie daarop drie van hen arresteer de, sloeg de vlam in de pan. NOORD-KOREA HEEFT van daag de stoffelijke overschotten van elf Amerikaanse soldaten uit de Korea-Oorlog aan de Ver enigde Staten teruggegeven. Met het gebaar hopen de leiders in Pyongyang de relatie met Washington te verbeteren. VOOR DE DERDE achtereen volgende dag heeft het perso neel van het bedrijf MBLE in de Brusselse gemeente Anderlecht het bedrijf bezet gehouden. De werknemers zijn bang dat de onderneming dicht gaat. MBLE is een dochter van Philips. In het bedrijf worden gedrukte schakelingen gemaakt. DE 78 POLITIEKE gevangenen in Chili die sinds eind mei in hongerstaking waren, hebben zaterdag hun actie beëindigd nadat de regering een aantal van hun eisen had ingewilligd. Volgens een verkaring van het nationaal comité van politieke gevangenen zal de regering een wetsvoorstel indienen dat de procesgang versnelt. Groot-Brittannië, is door de mi nisters met instemming be groet. Ze onderstreepten daar naast het belang van een belas ting- en monetair beleid als ba sis voor lagere rentetarieven en blijvend economisch herstel. Tijdens de bijeenkomst is ver der besloten dat de Sovjetunie als geassocieerd lid mag toetre den tot het Internationale Mo netaire Fonds (IMF). L»at maak te de Amerikaanse minister van financiën, Brady, bekend. Het voorstel de Sovjetunie toe te la ten, is afkomstig van de Ameri kaanse president Bush. Zoals bekend hebben de G-7 lidstaten Sovjet-president Gor- batsjov uitgenodigd na de top in juli naar Londen te komen om zijn plannen voor economi sche hervormingen toe te lich ten. Daarop vooruitlopend on derstreepten de G-7-ministers het afgelopen weekeinde de noodzaak van economische hervormingen. 'Albanese held' Baker belooft Tirana hulp De Verenigde Staten hebben Al banië twaalf miljoen gulden spoedhulp toegezegd. De hulp wordt voornamelijk besteed aan melkpoeder, rijst, bonen en ge neesmiddelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Baker, deed de toezegging zaterdag tijdens een bezoek aan Albanië. Het was het eerste be zoek van een politicus uit de VS aan Albanië sinds de Tweede Wereldoorlog. In afzonderlijke gesprekken met onder anderen president Rarriiz Alia, premier Bufi en mi nister van buitenlandse zaken Kapplani riep Baker op de noodzakelijke hervormingen niet te lang uit te stellen. Verder beloofde Baker de Albanezen te steunen bij hun pogingen geld los te peuteren bij het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF» en de Wereldbank. Baker werd in Tirana als een held ontvangen. Naar schatting eeri half miljoen Albanezen ging de straat op om een glimp van de minister op te vangen. In een rede voor de geestdriftige massa op het overvolle Skanderbeg- plein zei een zichtbaar ontroer de Baker overtuigd te zijn van „het Albanese verlangen naar vrijheid voor het land, het volk en het individu." Kohl valt uit naar neo-nazi's Bondskanselier Helmut Kohl is gisteren uitgevallen naar de Duitse neo-nazi's. Up een bij eenkomst van de katholieke kerk in Speyer verweet Kohl de groep gebrek aan historisch be sef. Vooral in de voormalige DDR lijkt de aanhang van ex treem-rechts te groeien. Een de monstratieve bijeenkomst in Dresden trok vorig weekeinde 2000 neo-nazi's. Kohl noemde in Speyer het verdwijnen van het communisme uit Oost-Eu ropa weliswaar een overwin ning voor de democratie, maar volgens hem „moet niet uit het oog worden verloren dat op en kele plaatsten oude demonen nationalisme, vreemdelingen haat en anti-semitisme hun kop opsteken".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4