Binnenland CDA: Herzie regeerakkoord Meer geld voor echte hulp 'De deur staat soms met opzet open' Minister verkoopt onderwijsgebouwen Geld voor 1500 politie wachten in grote steden Feest prins Bernhard meer een reünie 'Alleen het bewijs in IRA-proces ontbreekt' Britse helikopterpiloot verdwaald Friesland dumpt afval voorlopig in duwbakken Maandag 24 juni 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN D FRISART (chef) PATRICK VAN DEN H MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Voimgeving: JAKEUEN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). EEN GROOT DEEL van de stadsno- maden in het westelijk havengebied van Amsterdam heeft de ontruiming van hun terrein vandaag niet afge wacht en is het afgelopen weekeinde al vertrokken. NIEUWSLIJN 'Lik-op-stukbeleid' wordt uitgebreid Minister Hirsch Ballin van justitie wil het 'lik-op-stuk'-beleid uit breiden. Vandaag dient hij een wetsvoorstel in bij de minister raad, waarin ook de lichte misdrijven onmiddellijk door de poli tie kunnen worden afgehandeld, bijvoorbeeld winkeldiefstallen tot een maximum van 500 gulden. „Tegen winkeldiefstallen hebben we tot nu toe weinig kunnen optreden", aldus de minis ter in een televisievraaggesprek. „Dat komt doordat de politie dat niet mag afhandelen en de diefstallen soms te klein zijn om daarvoor een volledige procedure voor de rechtbank te voeren. Mijn wetsvoorstel moet daarin verandering brengen". Vrouw bekent diefstallen bij bejaarden Een 55-jarige vrouw uit de stad Groningen heeft bekend het af gelopen jaar in vooral Groningen, maar ook in Drenthe en Fries land meer dan honderdvijftig diefstallen bij bejaarden te hebben gepleegd. Zij liet zich daarbij assisteren door een 75-jarige vriend uit Veendam, van wie zij een jaar geleden ruim zeventig duizend gulden blijkt te hebben gestolen. In totaal wist de vrouw ruim 200.000 gulden te stelen. Het geld ging voornamelijk op aan dure etentjes, benzine en door het weg te geven aan „ken nissen en vrienden". Bestrijding darmziekten verbeterd Chronische darmziekten kunnen beter worden bestreden. Der gelijke ziektes kunnen efficiënter worden bestreden via zogehe ten 'vangers' van de reactieve zuurstofprodukten die de darm ziekten veroorzaken. Een aantal nieuwe geneesmiddelen is al in de maak. Dit staat in een proefschrift van de arts A. van der Vliet uit Amsterdam. Darmziekten veroorzaken veel ongemak bij de patiënt. Bovendien zijn er tot nu toe geen bevredigende thera pieën, aldus Van der Vliet. Bij een chronische darmontsteking is verwijdering van de aangetaste darm soms de enige oplossing. Vervoersbond FNV stelt ultimatum Het bestuur van de Vervoersbond FNV heeft vandaag de werk geversorganisatie SVZ in de Rotterdamse hayen een ultimatum gestuurd. Daarin wordt geëist dat er voor de stukgoedsector een loonsverbetering van 3,5 procent moet komen. Ook de werkge legenheid moet worden verruimd; er wordt volgens de bond nog steeds te veel overgewerkt. De cao-onderhandelingen werden afgelopen vrijdag afgebroken. De havenwerkgevers boden 2,5 procent loonsverhoging en volgens de bond 'verder alleen maar verslechteringen DEN HAAG GPD Minister Ritzen van onderwijs gaat de gebouwen waarin de universiteiten en hogescholen zijn gevestigd aan hen verko pen. Zo krijgt hij eenmalig vele honderden miljoen guldens binnen, waarmee hij tekorten op zijn begroting kan wegwer ken. In de komende jaren moet hij echter meer geld aan het we tenschappelijk en hoger be roepsonderwijs betalen, omdat zij zelf voor aanschaf van nieu we gebouwen verantwoordelijk worden. De opbrengst van de verkoop staat nog niet vast. Eerst moe ten de gebouwen nog getaxeerd worden. We staat vast dat de eerste 480 miljoen gulden van de opbrengst wordt gebruikt om een gat in de begroting van 1991 te dekken. Volgende maand wordt beslist wat er met DEN BOSCH «ANP Het gerechtshof is ervan over tuigd dat de vier IRA-verdach- ten betrokken zijn geweest bij het vermoorden van twee Australische toeristen vorig jaar mei in Roermond. Alleen het bewijs ontbreekt. Dat zei procu reur-generaal mr. F. van Strae- len afgelopen zaterdag voor het Gerechtshof in Den Bosch, op de laatste dag van de behande ling van het hoger beroep in het IRA-proces. Hij had eerder tegen Donna Maguire, Sean Hick en Gerard Harte achttien jaar gevangenis straf geëist en twaalf jaar tegen Paul Hughes, die hij beticht van medeplichtigheid. De verdedi ging heeft vrijspraak bepleit voor alle verdachten wegens ge brek aan bewijs. Eerder werd door de rechtbank in Roermond alleen Harte veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. De president van het Bossche Gerechtshof, mr. W. Smulders, reageerde op de opmerking van de procureur-generaal met de opmerking dat het Hof eerst een wettig bewijs moet hebben om te kunnen vaststellen dat er sprake is van schuld. De procureur-generaal hield zaterdag vast aan zijn stelling dat dat de twee schutters en de chauffeur van de vluchtauto een nauw samenwerkende dader groep vormden. Ook staat vol gens hem vast, dat het om Har te, Hick en Maguire gaat. „Ze mr. G. uit tal veel me trokken Na fusie TROS en Veronica DEN HAAG-HILVERSUM De plannen van TROS en Veronica om commercieel te worden leidden zaterdag op het Binnenhof tot geruzie over de vraag of het regeerakkoord al dan niet moet wor den herzien. Het huidige regeerakkoord gaat er van uit dat de publieke omroepen de beschikking houden over drie tv-netten en vijf radiozenders. CDA-woordvoerder Beinema zei het „niet onlogisch" te vin den om het regeerakkoord te herzien, maar wil wel eerst wachten tot de twee omroepen stappen zetten die „onomkeer baar" leiden tot vertrek uit het publieke bestel. Volgens PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven is herzie ning van het regeerakkoord overdreven. De PvdA vindt dat goed moet worden gekeken naar mogelijkheden om een van de drie netten ter beschikking te stellen aan Veronica en TROS, aldus Van Nieuwenhoven. De stap van Veronica en TROS is mogelijk geworden door de Pinksternota van minis ter d'Ancona van WVC. Daarin staat dat één van de huidige drie Nederlandse netten com mercieel mag worden als twee zogeheten A-omroepen uit het bestel stappen. Prins Bemhard buigt zich c i geëmotioneerde deelnemer aan het feest ter ere van de 80-ste verjaardag van de prins. foto nieuw anefo r- <b DEN HAAG GPD moeten met name langdurig werklozen als politiewacht wor den aangesteld. Ook minderhe den moeten hiervoor in aan merking komen. Verder is De Boer van mening dat het geen tijdelijke aanstellingen mogen zijn, maar dat de politiewachten zicht moeten hebben op vast werk en doorstroming naar een andere functie bij de politie. Po litiewachten moeten toezicht houden op straat en krijgen een volledige opsporingsbevoegd heid. SOESTDUK MARCEL GELAUFF De politiekorpsen van de vier grote steden worden zeer waar schijnlijk uitgebreid met 1500 politiewachten. Voorzitter R. de Boer van het Centraal Bestuur van de Arbeidsvoorziening (CBA) heeft zaterdag verklaard dat hiervoor subsidie beschik baar is. Met deze uitbreiding van de politie is een bedrag ge moeid van 40 miljoen gulden per jaar. Volgens de CBA-voorzitter Ihr.Beelaerts van Blokland, voorzitter van de Stichting Eerbetoon Prins Bemhard, had ze nog streng en vaderlijk toegesproken. De (oud-)militairen, verzetsstrijders, dragers van koninklijke onderscheidingen, Enge landvaarders en wat dies meer zij, die zich zaterdagochtend in de tuinen van Paleis Soestdijk hadden verzameld, moesten be seffen dat het weliswaar feest was, maar dat discipline in de oorlog een groot goed was, nu nog steeds is en ongetwijfeld altijd zal zijn. „Mannen", klinkt het bars vanonder de snor van de voorzitter, „als de prins straks komt en u hem werkelijk een plezier wilt doen, dan blijft u op uw plaats in de hou ding staan en maakt u geen foto's. U krijgt allemaal nog volop de gelegenheid hem te zien, want hij zal staand in een jeep langs u komen". Het mag niet baten. De jeep met een zo nu en dan zwaaiende Bemhard rijdt langzaam voorbij en de militaire tucht is verdwenen. Camera's klikken, nekken wor den gestrekt, hoofden volgen de voorbijko mende auto en de buurman wordt aange stoten: „Hij ziet er nog goed uit, hè?" De viering van de tachtigste verjaardag van prins Bemhard blijkt vooral een reünie van oud-strijders en veteranen te zijn. Zo'n drieduizend genodigden zijn door de Stich ting Eerbetoon in de tuin van paleis Soest dijk bijeengebracht. De gasten halen onder het genot van een drankje herinneringen op aan vroeger en doen verwoede pogingen Bemhard een handje te schudden. De prins, uiteraard met zonnebril en an jer, wandelt over het gras. maakt overal een praatje en moet honderden handen schud den. Voordat het informele deel van de bij eenkomst begon, had hij in een heel kort toespraakje al gezegd: „Ik verheug me oude vrienden terug te zien". Het in gang zetten van een défilé bete kent de afsluiting van het samenzijn. Som migen, met wat erg stramme benen, heb ben moeite het tempo bij te houden. Een enkeling draagt de rechtertiand op het hart en anderen marcheren alsof ze voor het eerst onder de wapenen zijn geroepen. Bemhard glimlacht minzaam en wuift een enkele keer, prinses Juliana zwaait uit bundig en kroonprins Willem-Alexander (ook van de partij) staat onbeweeglijk. Dan. als de laatste groep het podium heeft ge passeerd, is het feest opeens afgelopen. De gasten lopen rechtstreeks richting auto's en bussen en Bemhard, luliana en Willem Alexander verdwijnen richting het paleis. de rest van de opbrengst ge beurt. Behalve een bezuiniging le vert de maatregel ook nog een grotere vrijheid op voor de uni versiteiten en hogescholen. Zij kunnen in het vervolg zelf be slissen of ze een nieuw gebouw willen betrekken of de huidige huisvesting willen laten op knappen. Voor investeringen en onderhoud krijgen zij jaarlijks een bedrag van het ministerie van onderwijs. Als ze meer wil len uitgeven, zullen ze dat moe ten lenen. Het voortgezet onderwijs krijgt in de toekomst ook met dit systeem te maken. Het mid delbaar beroeps onderwijs (mbo) is daarbij als eerste aan de beurt. Vanaf 1 januari 1995 zullen deze scholen ook de ver antwoordelijkheid over aan schaf en beheer van de gebou wen krijgen. zijn kort na de aanslag samen in Sittard gezien. Ze zijn aange troffen bij een IRA-wapendepot. Ze zijn op de vrijdag voor de aanslag samen weggereden", aldus mr. Van Straelen. De verdediging hield staande dat niet wettig en overtuigend is bewezen dat het viertal betrok ken is geweest bij de dubbele moord in Roermond. Volgens in Asperen, de raads- Donna Maguire, blijkt n aanwijzingen dat er r dan vier mensen be daren bij de aanslag. Mr. W. van Bennekom, de raadsman van Paul Hughes, herhaalde nog eens de grote twijfel die hij heeft over de ge loofwaardigheid van de getuige die Hughes zou hebben gezien in Venlo, op de plaats waar de latere vluchtauto is weggehaald. Raadsman R. Bom, de raads man van Sean Hick, hield het Hof nogmaals voor dat het postuur van zijn cliënt niet overeenkomt met dat van één van de schutters. Getuigen spreken van een grote, stevige man, terwijl Hick juist een ten ger postuur heeft en slechts 1 meter 70 groot is. De verdachten herhaalden in hun laatste woord nadrukkelijk dat ze onschuldig zijn, dat ze niet in Roermond, Sittard of Venlo zijn geweest en dat ze geen lid zijn van de IRA. Het Gerechtshof in Den Bosch doet op vrijdag 5 juli uit spraak. „Onze fregatten zijn groter", mopperde een Duitser tijdens zijn bezoek aan de Vlootdagen in Den Helder af gelopen weekeinde. Het weerhield hem en zijn landgenoten er niet van om massaal af te reizen naar de mari nehaven. Het gebeuren trok 170.000 belangstellenden uit binnen- en buitenland. foto anp - hans steinmeier Minister Pronk wil bezuinigen op onderzoek Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking wil volgend jaar flink bezuinigen op de uit gaven voor onderwijs, onder zoek en voorlichting. Op die manier moet er meer geld over blijven voor echte hulp aan lan den in de Derde Wereld. Pronk heeft dat zaterdag in een interview met het Parool gezegd. Begin deze week maak te de bewindsman in de Twee de Kamer duidelijk dat een aan tal landen, waaronder India, dit minder geld uit de Neder landse ontwikkelingsbegroting krijgt. Pronk is namelijk veel geld kwijt aan noodhulp voor landen als Bangladesh Afrikaanse landen. Om te voorkomen dat dit pro ces voortgaat, wil Pronk be snoeien op een aantal uitgaven die hij in Nederland doet. Alles zal van geval tot geval worden bekeken. Pronk zegt niets te voelen voor de kaasschaafme thode (allemaal een beetje min der). „Dat is een armoede-op- lossing. Er moeten prioriteiten worden gesteld op basis van on derzoek. Die onderzoeken zijn er voldoende". Pronk wil het onderzoeksbe leid veranderen. Hij wil meer nadruk gaan leggen op sociaal wetenschappelijk onderzoek, en minder op technologisch on derzoek. Daarnaast wil de be windsman meer onderzoek naar veranderingsprocessen in ontwikkelingslanden. Tenslotte kiest hij voor versterking van onderzoekscapaciteit in ontwik kelingslanden, ten koste van Nederlands onderzoek. Pronk wil met ziin subsidies even kritisch worden als zijn collega's van Onderwijs en WVC. Die hebben de afgelopen jaren al de stofkam door de sub sidies gehaald. Volgens Pronk heeft dat tot gevolg gehad dat universiteiten, die bij deze mi nisteries minder geld loskregen, zich maar tot ontwikkelingssa menwerking hebben gewend. Politie geeft bekeuring voor parkeren bij pompstation De rijkspolitie heeft zaterdag een Britse helikopterpiloot op de bon geslingerd. De piloot had zijn toestel neergezet op een parkeerplaats van een pompstation langs de rijksweg 13 bij Pijnacker. De piloot die vrijdag was opgestegen in Enge land voor een korte vlucht, was verdwaald en terecht in Neder land. De rijkspolitie kreeg zaterdag ochtend vroeg van een pomp bediende van een benzinesta tion langs de rijksweg het ver zoek „eventjes langs te komen". Volgens de pompbediende liep in de buurt van het station een vreemde man rond die Engels sprak en beweerde zojuist met een helikopter te zijn geland. De 30-jarige lan Muir uit het Britse Bellshill was vrijdag met een gehuurde helikopter opge- stegen om een auto te kopen in het paar kilometer verderop ge legen Leiston. Kort nadat hij was opgestegen raakte de navi- gatie-apparatuur van zijn toe stel defect. Direct daarop kwam hij in noodweer terecht. Na eni ge tijd gevlogen te hebben daal de hij met zijn toestel en zag toen een fel licht van een vuur toren. Dit licht is vermoedelijk afkomstig geweest van de vuur toren in Scheveningen. Muir dacht echter dat hij bij de Britse kust was aangekomen. Tot zijn grote schrik zag hij daama een fel verlicht ANWB-bord met het daarop het opschrift 'Rotterdam 16 km'. De onfortuinlijke Brit zocht vervolgens naar een geschikte plek om te landen. Dat was de parkeerplaats langs rijksweg 13. De politie heeft Tater vliegveld Zestienhoven geopend, zodat de piloot het toestel alsnog op een luchthaven kon laten lan den. Tegen de piloot is door de Dienst Luchtvaart van de rijks politie proces-verbaal opge maakt, omdat hij ineerste in stantie was geland op een par keerplaats voor auto's. Haagse psychiater: zelfdoding psychiatrische patiënten niet uitzonderlijk HILVERSUM GPD Psychiatrische inrichtingen in ons land zetten soms opzettelijk de deur open om zwaar depres sieve patiënten de gelegenheid te geven een eind te maken aan hun leven. Het gaat daarbij om een betrekkelijk groot aantal ge vallen per jaar. Daarnaast komt het in Nederland naar schatting zo'n vijf tot tien keer per jaar voor, dat artsen actieve hulp bij zelfdoding van psychiatrische patiënten verlenen. Dat zei psychiater Nolen gis teravond in een uitzending van KRO's Brandpunt. Nolen is als psychiater verbonden aan het psychiatrisch ziekenhuis Bloe- mendaal in Den Haag. De Ne derlandse Vereniging voor Vrij willige Euthanasie publiceerde vorige week een rapport. Daarin wordt gepleit voor het mogelijk maken van euthanasie bij psy chiatrische patiënten die 'uitbe- handeld' zijn en uitdrukkelijk om beëindiging van hun leven vragen. Volgens Nolen worden psy chiaters vaak met patiënten ge confronteerd, die vragen om hulp bij zelfdoding. In de mees te gevallen zijn depressieve pa tiënten nog wel te helpen, soms met dwangbehandeling. In een aantal gevallen is hulp echter niet mogelijk. Er is dan maar één manier om die psychiatri sche patiënten voor zelfdoding te behoeden en dat is ze opslui ten en goed bewaken. Een me thode, die in de psychiatrie als 'onmenselijk' wordt geken schetst. „Het is dagelijkse praktijk, dat instellingen bewust risico ne men, in die zin, dat ze patiënten niet optimaal bewaken zegt Nolen: Hierbij gaat het om situ aties, waarbij artsen en ver pleegkundigen zich ervan be wust zijn, dat een patiënt zich zelf zal doden en men daarmee 'vrede' kan hebben, aldus No len. Daarmee kent Nederland in feite al een praktijk, waarin zo wel passieve als (zij het op be scheiden schaal) actieve hulp bij zelfdoding van psychiatri sche patiënten wordt verleend. LEEUWARDEN GPD verwerken in nog te bouwen verbrandingsovens bij Wijster. De provincies Drenthe en Gro ningen hadden dit als voor waarde gesteld voor het tijdelijk bergen van het Friese afval. Over een jaar of tien kan Friesland waarschijnlijk zelf weer het afval verwerken. Aan het eind van dit jaar kan in ie der geval de Friese stortplaats Weperpolder weer in gebruik worden genomen. Tot dat ogenblik komt het afval van Friesland terecht in duwbakken. Inmiddels ligt al een eerste duwbak bij Bergum vol. In de provincie Friesland zijn 31 gemeenten begonnen hun afval op te slaan in duwbakken. Door de andere noordelijke provin cies zou 36.000 ton overtollig Fries afval worden opgenomen. Maar de afspraken daarover zijn op het laatste moment afge ketst. Tot I oktober zit Friesland met afval dat niet kan worden verwerkt. De 31 Friese gemeen ten weigeren namelijk een con tract te tekenen dat hen ver plicht na 1998 hun vuil te laten

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3