Sport Vervolg op 'Open Leidse' Leids succes op nieuwe roeibaan stoot uit LZ spaart troeven voor aanstaande NK VUC bezorgt Keytown Hitters een nieuwe knock-out: 18-1 Holland-jongens finalist Maandag 24 juni 1991 Redactie: 071-161400 AD VAN KAAM HERMAN JOUSTRA TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 16 NIEUWSLIJN Willemse leidt Zijl naar successen Ria Willemse heeft De Zijl/LGB naar een grote overwinning ge leid. De gelouterde langebaanzwemster won gisteren op de Amsterdamse Bosbaan de 2000 meter schoolslag voor de tien de keer in vijftien seizoenen. In haar kielzog werden haar club genoten Hanneke Koopmans en Petra Hillenius tweede en der de. De vierde plaats van Nancy Kijk in de Vegte op de vrije slag maakte het Zijl-succes compleet. Ook de Leidse mannenploeg acteerde sterk. Geert Donkers leg de op de 2000 meter schoolslag beslag op de derde plaats, twee plaatsen vóór Edwin Vissers. Marco Blokpoel werd vijfde op de vrije slag. Eerste dan voor Leidse taekwondoka's Taekwondoveringing Leiden is twee zwarte banden rijker. Za terdag slaagden Wil bert Vrouwenvelder en Anand Siwpersad in sporthal De Vinkenkamp in Den Bosch voor hun examen eer ste dan. Astrid Warmenhoven, eveneens een pupil van Gerard van den Berg, miste de zwarte band op één onderdeel. GROEN WIT ORGANI SEERT de volgende editie van de Open Leidse kam pioenschappen toesteltur- nen, groepsspringen en jazzgymnastiek. Terwijl de ene deelneemster aan de Open Leidse haar kunsten vertoont op de lange mat, gaat de belangstelling elders in de Vijf Meihal uit naar andere toestelonderdelen. foto loek zuyderduin Met de toekomst van de Open Leidse turnkam- pioenschappen zit het wel snor. Na afloop van de voorrondes, die zaterdag in de drukbezochte Vijf Mei hal werden afgewerkt, was een verzoek van organisa tor Hans van Polanen om de fakkel over te nemen niet aan dovemansoren ge richt. Voorzitter Hugo Choufour van Groen Wit zegde toe het initiatief van Jahn in 1992 verder uit te bouwen. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Hoe hoopvol de herinvoering van de 'Open Leidse' ook was, de plannen van de Leidse gym nastiekverenigingen gaan ver der. De drukte van toesteltur ners, springers en jazzgymnas- ten en hun aanhang was Van Polanen zaterdag nog niet groot genoeg. Om tijdens de finale dag, 12 oktober as., meer be kijks te trekken, maakte hij zijn onderhandelingen met wereld beroemde tumers en turnsters uit de Sovjetunie al wereldkun dig. „Wie het zijn zeg ik nog niet, maar neem van mij aan dat het de absolute wereldtop van enkele jaren geleden is. Om die naar Leiden te halen moe ten we alleen hun reistickets be talen." Met die Oosteuropese verras sing hoopt het 75 jaar oude Jahn de belangstelling voor tur nen in Leiden nog meer nieuw leven in te blazen. De eerste aanzet, de voorronde van de Open Leidse, bleek namelijk nog niet aan alle uitgenodigde verenigingen te zijn besteed. Sommige clubs vonden het ni veau te hoog. Van Polanen be treurde dat, want hij denkt on danks de koerswijziging van Jahn richting Oost-Europa nog steeds in de breedte. „Wij stel len voor de finale wel niveau-ei sen: de beste zes uit de voorron des plaatsen zich, als het ge middelde cijfer minimaal een zes is. Helaas waren er op som mige onderdelen niet eens zes deelnemers. In dat geval had een voorronde weinig zin." Zelfs zonder overvolle num mers duurde de dag voor Jan de Knegt lang genoeg. „Voor de fi naledag heb ik nog wel wat ver anderingen in petto", onthulde de bedrijvige wedstrijdleider. „Ik wil meer afwisseling van toesteltumen en jazzgymnas tiek. Dat waren nu volkomen gescheiden eenheden. Mis schien komt er ook ruimte om deelnemers één voor één te la ten optreden. Maar veel hangt ook af van wat de Russen wil len." Wat opviel tijdens de eerste reünie van Leidse gymnastiek verenigingen was de inbreng van buitenaf. Dat Meerburgh uit Zoeterwoude bij jazzgym nastiek met alle groepen hoog boven de rest uitstak, was ver wacht. Maar ook het Rijnsburg- se DWS, Slank en Kwiek en Avanti (beide uit Voorschoten) en OGAV uit Oegstgeest vielen in de prijzen. Bij de mannen en jongens, nog altijd ondergeschoven kindjes in de Leidse gymnastiekwereld, kwam Excelsior, eveneens vol gens de verwachting, goed voor de dag. In de grootste categorie, die van meisjes tot en met 13 jaar, trokken Groen Wit en Nieuw Brunhilde de aandacht. Winnares Anne de Haas kreeg voor haar brugoefening zelfs 9,15 punten. Nog scheutiger was de jury bij de mannen voor winnaar David van Leeuwen van Excelsior, wiens ringoefe- ning met 9,30 punten werd be loond. In de finale moet hij in tegen stelling tot zaterdag weer reke ning houden met zijn clubgeno ten André Schippers en Marcel Didden, die zich automatisch plaatsten voor de finale. Laatst genoemde eindigde in Zetten op de dag van de Open Leidse als derde op de Nederlandse kampioenschappen tumbling, vlak voor zijn clubgenoot Joost Schelvis. Op de minitramp werd Scdhelvis negende. SLOCHTEREN HARM GUSMAN ROEIMEDEWERKER Njord, Asopos de Vliet en Die Leythe zijn niet voor niets naar Harkstede afgereisd. Op de splinternieuwe PTT-watersport- baan bij Harkstede, gemeente Slochteren, net ten oosten van Groningen, kaapten zij het afge lopen weekeinde op de Martini regatta veertien hoofdprijzen weg. Njord won zesmaal, As opos vijfmaal en Die Leythe driemaal. Op roeigebied zijn er enige overeenkomsten tussen Gronin gen en Leiden. Zo telt ook Gro ningen drie roeiverenigingen: één burgervereniging (de Hun- ze) en twee studentenverenigin gen (Aegir en Gyas). Met ingang van afgelopen weekeinde be staat er echter een groot ver schil tussen beide steden; Een paar kilometer buiten hun stad hebben de Groningers een roei baan van internationale afme ting gegraven. Exploitatie is mo gelijk doordat de baan tevens gebruikt wordt voor tele-skiën, waterskiën aan een bovenlei ding. De Grontmij heeft het afgelo pen jaar 600.000 kubieke meter aarde verzet om de baan met een breedte van 125 meter te graven. Daarmee is de baan de enige in Nederland die voldoet aan de door de FISA, de inter nationale roeibond, vereiste breedte van acht banen plus een ruime oproeibaan. Plannen om de Bosbaan, een zes-ploe- genbaan, op breedte te brengen bestaan al een tijd. De gemeen te Amsterdam wacht echter tot de FISA haar een belangrijk toèmooi toewijst, terwijl de FI SA op haar beurt wacht totdat de gemeente de baan heeft ver breed. In Groningen kan de FI SA nu een alternatief vinden. Niet voor 1993 echter, want dan zal de baan op volle breedte zijn. Nu staat het water nog één meter lager om op de zoge naamde piasbermen riet te kun nen laten groeien. Dit weekeinde werd duidelijk dat de baan ook nadelen heeft. Ondanks de afwezigheid van bebossing langs de oevers laat de baan dankzij de vijf meter hoge dijk langs het water bij schuine tegenwind toch enig boeiverschil toe. De Bosbaan, gelegen midden in het Amster damse Bos, is inmiddels inter nationaal berucht om zijn boei verschil. Dit weekeinde werd het probleem verkleind door de twee gunstigste van de acht ba nen buiten gebruik te laten. Een ander nadeel is dat de baan in zuidwestelijke richting verloopt, waardoor er bijna al tijd tegenwind is. Irene Eijs (Njord) won on danks een ongunstige boei en een slechte start de vrouwen skiff. Simone van der Veen (Die Leythe) werd derde. De dub beltwee van Njord waarin beide Leidse roeisters samen zouden starten sneuvelde jammerlijk tijdens het transport naar Gro ningen. Verdere overwinningen voor Njord waren voor de lichte tweedejaars mannen in de acht en de vier, de tweedejaars vrou wen met Argo in de gestuurde en ongestuurde vier, en natuur lijk in de beginnelingen twee met stuurman, een nummer waarin Njord een grote traditie kent. Sicking (Asopos) won de lich te mannen dubbeltwee in com binatie met de Hunze. Esther Kruijswijk eerde haar oom, initi atiefnemer van de nieuwe baan, met een overwinning in de be ginnelingen skiff. Ook de eerste jaars mannen van Asopos be groeven hun beginnelingen-sta tus met overwinningen in de vier en de acht. De eerstejaars vrouwen behaalden zaterdag met weinig tegenstand de eerste overwinning in het overgangs- veld. Gisteren werden ze naar de laatste plaats verwezen. Voor Die Leythe won Ame Wentholt de A-finale jongens 15/16 skiff en Sjoerd Kruijff de B-finale jongens 17/18 skiff. Marie-Louise Fumée raakte haar beginnelingen-status kwijt door een overwinning in de dubbeltwee in combinatie met Nautilus. Surfzege Junge op kalme Noordzee NOORDWUK ERIK VAN HOOVEN Johnny Walker moest in de tweede ronde tegen de sterke Milco Schermer alles uit de kast halen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN WADPlNXVEEN NORA BAKKER ZWÊMMEDEWERKER De B-ploeg van LZ 1886 is als derde geëindigd in de wedstrijd om de Verweij-trofee. Het afge lopen weekeinde kwam het or ganiserende De Gouwe, dat al zijn prominenten voor de ko mende Nederlandse Kampioen schappen (NK) inzette, kwam als winnaar uit het water. LZ, dat al zijn NK-kandidaten thuis liet, had een achterstand van bijna 400 punten op de ploeg uit Waddinxveen. LZ moet ver in het verleden te ruggaan naar een wedstrijd met zo weinig ereplaatsen. Slechts vier zwemmers kwamen voor een prijs in aanmerking. De eni ge programma-zege kwam op naam van Stephan van Iterson. Op de 100 meter vrije slag liet hij een persoonlijk record note ren van 1.06,9, ruim twee se conden sneller dan zijn oude record. Tom Onderwater volgde hem op de hielen met de derde tijd "van 1.07,4. Arjan Kamer nam de derde prijs in ontvangst voor-zijn 100 meter vrije slag bij de mannen tot zestien jaar: 1.01,3. Op de 100 meter rugslag werd Rosan Bakker derde in 1.25.5. Angelique den Os viel weliswaar niet in de prijzen, maar liet wel twee nieuwe beste tijdert noteren: op de 100 meter rugslag 1.43,2 en op de 100 me ter vrije slag 1.36,8. Ook Olivier van Deelen scherpte een van zijn tijden aan. De 100 meter vrije slag legde hij nu af in 1.06.6. Ongetraind zwom Inge borg Roest naar een voor haar bevredigend resultaat op de 100 meter vrije slag van 1.08,5. Ma- rielle Kraan kon met opgeheven hoofd het water verlaten na haar nieuwe beste tijd op de 100 meter vrije slag in 1.14,9. DEN HAAG WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER De jongens-A/B-ploeg van AV Holland is er gisteren in ge slaagd de finale te bereiken van de landelijke competitiefinale van de tweede klasse. De meis jes van de Leidse club lukte dat net niet. Ook de ploegen van De Spartaan kwamen (maar dan in de éérste klasse) voor de finale te kort. De jongensploeg van Holland lijkt te sterk voor de tweede klasse. Niet eens op volle sterkte bleven ze de meeste clubs in de tweede klasse ruim voor. Zo liep Fabian van den Barselaar 11,4 op de 100 meter. Ook sprong de atleet uit Wassenaar 1,75 meter hoog. Marco Kortleever stootte de kogel naar 11,36. Arjan Rijns burger wierp de spies naar 41,68. Samen met Van den Bar selaar, Bram Tijdhof en Koen Hamers liep Rijnsburger ook nog de 4x100 meter estafette. Na 44,7 seconden kwam de sterk lopende Leidenaar als laatste loper over de finish. Tijd hof bewees met zijn versprin gen meer te kunnen dan alleen de middenlange afstand. Met 5,77 kwam hij net te kort voor zijn persoonlijk record. De meisjes van Holland had den pech in Den Haag. Waar schijnlijk was met een niet-mis- lukte estafette de finale wél be reikt. Door een val bij een wissel moest de estafette namelijk aan het eind van het programma worden overgedaan. Annemarie van Leeuwen, Ellen van Delft, Nicolien Loos en Bianca Ver mond kwamen toen wel tot 53,7 maar kregen wel 100 punten af trek. Individueel was Vermond de Jeugd De komende NK staat voor het Leidse zwemmen vooral in het teken van de jeugd. Er zijn eni ge deelnemers in de ploegen van De Zijl/LGB en LZ die seri eus kandidaat zijn voor een plaats in de KNZB-jeugdpIoeg voor de Europese Jeugdkam pioenschappen (EJK). Voor Ro bin Sprinkhuizen (De Zijl) en Bianca Hocks (LZ) is het dit jaar erop of er onder om de EJK-tic- ket te verdienen. Beiden heb ben mogelijkheden op de rug- slagnummers en de 100 meter vrije slag. Dennis Schouten, hij zwemt deze kampioenschap pen evenals zijn broer Mark nog onder de vlag van De Zijl, maar hij keert na afwezigheid van tien maanden alweer bij LZ 1886 terug, Christian de Groot en Fleur Bakker hebben ook volgend jaar nog de mogelijk heid om uitgezonden te worden naar de EJK. Evenwel zijn zij ook nu in beeld voor een moge lijke plaats in de ploeg van KN- ZB jeugdtrainer Hans Elzerman. In de ploeg van De Zijl ont breekt een aantal medaille-kan didaten. Marco van Brummelen en Patrick Braam hebben de Kooi-vereniging verlaten. Zij waren wel de prijszwemmers voor De Zijl tijdens de winter kampioenschappen. Radna Mulder zal de Zijl-kar moeten trekken op Üeze kampioen schappen. Bij LZ staat Antoine van Weerde in vooruitgeschoven positie. Hij heeft serieuzer naar deze kam pioenschappen toegewerkt dan andere jaren, maar dat was hij wel aan zijn stand verplicht als Nederlandse kampioen op de 200 meter schoolslag. Hij verde digt zijn titel in het tweede NK- weekeinde (5/6/7 juli). sterkste in het Holland-kamp. Op de 100 meter, gesteund door een vrij sterke wind, kwam ze tot 12,7. Met verspringen land de ze pas na 4,66. Annemarie van Leeuwen herstelde zich goed van de estafette en bleef in de buurt van haar persoonlijke records: zowel met de discus (29,44) als op de 800 meter (2.31,0). Judith van Amsterdam stootte de kogel naar 10,34 me ter. De ploegen van De Spartaan uit Lisse komen uit in de eerste klasse. De jongens stonden na de eerste ronde zelfs op de tien de plaats. Op volle sterkte had volgens ploegleider Van der Krogt de finale binnen handbe reik gelegen. Door afwezigheid van topper Stefan Molenaar (na zijn examen met vakantie) en Mark Stoel (brommerongeluk) werd dit echter toch onmoge lijk. De beste Lissese prestatie kwam op naam van Marijn van der Ploeg. Nederlands beste jeugd-steepleloper van het mo ment verbeterde zijn persoon lijk record op de 3000 meter (zonder balken) met tien secon den tot 8.55,2: een goede gene rale repetitie voor de Neder landse kampioenschappen vol gende week in Alphen aan den Rijn. Meivin Slingerland pres teerde sterk op de 100 meter met 11,4. Voor Dennis Verhaar was 3.80 te hoog gegrepen voor de Spar taanse atleet (3,50). Werper Edwin Kortekaas pakte kostbare punten met 39,62 met de discus en 10,74 met de kogel. Met de speer kwam Maurice Hageman al bij zijn tweede poging tot 45,06 en Tung Cheung sprong weer eens 1,75 hoog. LEIDEN RUUD PATTIAPON MEDEWERKER Het Giant-snookertoernooi is één favoriet kwijtgeraakt. André Vuyk werd na een succesvolle eerste ronde in de volgende partij door Jeffrey Laterveer met een duidelijke 4-1 nederlaag uit het toernooi gekegeld. Titelver dediger Johnny Walker en con current Kees Essaadi haalden de derde ronde wél. Terwijl Es saadi, na een 4-2 zege op Daan Hoekstra, een walk-over had op Leon de Priester moest Walker in de tweede ronde tegen de sterke Milco Schermer alles uit de kast halen. De Schot behaal de desondanlcs een afgetekende 4-1 overwinning. De meest aangeslagen man was natuurlijk Vuyk, die door de 19-jarige Laterveer, zeker in de laatste twee frames, van het groene laken werd gespeeld. „Toen was hij ook helemaal ge kraakt", aldus de gelukkige Zoe- terwoudenaar. Ook Essaadi keek op van de zege van La terveer op Vuyk.André is lange tijd de beste geweest, maar nu zijn er veel mensen die zijn ni veau hebben bereikt." Toch wa ren de spelers het er over eens dat Vuyk niet in normale doen was. Op vrijdagavond moest de favoriet nog overwerken en kreeg hij vroeg in het toernooi al te maken met Erik Duinker ken, toch ook geen zwakke spe ler. Die partij kostte Vuyk waar schijnlijk al veel kracht. „Hij was zeker niet in topconditie", aldus Laterveer, die overigens in de partij tegen Vuyk de hoogste serie tot nu toe (een 'break' van dertig) op zijn naam bracht. In de partij tussen Wilbert van der Klugt en Richard Tegelaar ging het er niet helemaal spor tief aan toe. Bij 3-3 kon laatstge- noemde zich na een fout op de rose bal niet meer beheersen en smeet hij zijn keu op tafel. Hier door verloor Tegelaar de partij. Aanzienlijk leuker was de strijd tussen Debby Aartsen (één van de drie deelnemende vrouwen) en André van Buuren. Aartsen leek naar een ruime nederlaag te worden gespeeld, want al snel keek zij tegen een hopeloos lijkende 0-3 achterstand aan. Aangezien er 'best of seven' wordt gespeeld, leek de winst voor Van Buuren derhalve bin nen handbereik. Aartsen bleek evenwel over meer vechtlust te beschikken dan haar tegenstan der had gedacht en trok alsnog de partij met 4-3 haar zich toe. Martin Zevenhoven was daarna voor Aartsen echter een onover komelijke hindernis. Jacht Op de twee topfavorieten Wal ker en Essaadi is de jacht nu ge opend. Essaadi overleefde in een mooie partij de aanval van Hoekstra. „Het was vrij moeilijk. Ik heb gewonnen omdat ik wat constanter speelde", meende Essaadi, die vijf breaks boven de sprong. In de derde inning liep VUC zelfs nog uit naar 16-0, om in de zesde inning de eindstand te brengen op 18-1. Wassenaar verloor in Bad hoevedorp met 8-7. Het was een gelijkopgaande strijd, waar twintig scoorde. Doordat deze partij erg lang duurde moest de volgende tegenstander van Es saadi, Leon de Priester, wegens tijdgebrek afhaken en kreeg de Leidenaar een walk-over. Wal ker daarentegen had het veel moeilijker. Eerst trad hij aan te gen Adrie Stoffels, die de heer sende kampioen het vuur aan de schenen legde. Pas in de ze vende frame werd de partij op de zevende bal in het voordeel van de Schot beslist. De tweede tegenstander van Walker was niemand minder dan medefa voriet Milco Schermer, die ech ter geen kans kreeg. „Het liep niet bij mij. Dat kwam onder meer omdat de pommerans van mijn keu te ver afgesleten was", aldus Schermer, die baalde van de nederlaag. „Maar tenslotte is dat ook mijn eigen schuld." Behalve Vuyk zijn de meeste favorieten nog in de strijd. Daar zal morgen wel verandering in komen, als enige kanshebbers het tegen elkaar opnemen. De laatste zestien van het Giant- Snookertoemooi beginnen in de Snookerij hun partijen om 19.00 uur. Edwin Junge kan ook met wei nig wind goed uit de voeten. De surfer uit Hoom won gisteren de open slalomwedstrijden, die door de Kust Surfvereniging Noordwijk (KSN) waren georga niseerd. Bij deze wedstrijden, die door de sponsor omgedoopt waren in de Gaastra Fun Cup, werd het een zegeronde voor de prominenten, die van te voren als grootste kanshebbers waren bestempeld. In het eindklasse ment prijkte na Junge de Delft- zijl.se Jelte Kruyer op de tweede plaats. Op de gedeelde derde plaats eindigden Ron Ruiter uit Oosthuizen en Nederlands jeugdkampioen Huub van Etten uit Oosterhout. Ondanks de matige weersom standigheden kon er gedurende het gehele weekeinde met windkracht vijf zes worden ge surft' worden. Door dit gebrek aan wind was er voor de wave performance geen plaats en konden de deelnemers zich al leen op de slalom uitleven. Voor veel deelnemers was dit reden om van verder surfen af te zien. Daardoor stapte ook de Zand- voortse wave-specialist Robert van Solingen gisteren voortijdig van de plank. De wedstrijd was opgedeeld in vier manches, waarvan gisteren de laatste drie werden gevaren. Via een afvalsysteem (elimina tie) werd bepaald wie doorgin gen naar de volgende heat en hoeveel punten er per manche konden worden behaald. Het eindtotaal werd bepaald door het totaal aantal punten, met aftrek van het slechtste resul taat. Doordat tijdens de vierde manche de windkracht onder de limiet van vier daalde, werd deze manche afgelast. Hiermee waren de kansen voor de overi ge deelnemers om de koploper in te halen verkeken en ging de winnaar Junge met een prijzen geld van 250,- naar huis. Kat- wijker Rob Monks legde beslag op de tiende plaats. Wassenaar verloor en won dit weekeinde van Badhoevedorp: 7-8 en 5-2. Al in de eerste inning Keytown Hittere is opnieuw ge- bracht VUC de Keytown Hitters LEIDEN JAN DAAN VAN OOSTEN HONKBALMEDEWERKER confronteerd met een knock- de genadeklap toe. Via out. Gisteren voltrok VUC uit liefst vier homeruns na Den Haag het vonnis: 18-1. SV Hagenaars een 11-0 i de bij Wassenaar aanvankelijk steeds een kleine voorsprong had: 0-3 en 3-5. Dit voordeel kwam onder andere tot stand door een homerun van Jerry Remmerswaal. Gisteren hadden 8-3. Tegen ADO uit Den Haag de Wassenaardere meer succes: speelde Adegeest 7-7 gelijk. 5-2. Adegeest uit Voorschoten zag in de achtste innig de overwin ning aan zich voorbij gaan. De Blue Birds uit Delft wonnen met

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16