Sport Kansloze missie van QB Bianchi content met 'zilveren' afscheid En nog eenmaal: 'Arjen bedankt' Hockeyteam straalt niets uit Andere opzet van EK Maandag 24 juni 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER A VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 13 NIEUWSLIJN Maradona moet bij Napoli blijven RÖME - De Italiaanse voetbalbond is niet ingegaan op het ver zoek van Maradona een streep te halen door zijn contract bij Napoli. De Argentijn had om annulering gevraagd nadat de Napolitaanse club rond 20 maart was gestopt met het overma ken van zijn salaris. De bond, die Maradona eerder strafte voor 15 maanden van wege het gebruik van cocaïne, veroordeelde Maradona tot het betalen van de behandelingskosten, 3000 gulden. De voetballer werd kortgeleden in Buenos Aires gearresteerd op verdenking van het bezit van cocaïne. Hij werd op borg tocht (40.000 gulden) vrijgelaten. Onder voorwaarde dat hij zich laat behandelen in een kliniek voor drugverslaafden. Vandalen vallen verslaggevers aan BERLIJN - Twee voetbalvandalen, supporters van FC Köln, hebben zaterdagmiddag op de luchthaven van Tegel twee ver slaggevers van de Duitse televisie verwond. De journalisten en de fans waren op weg naar de bekerfinale tussen Werder Bremen en FC Köln. De slachtoffers moesten voor behandeling naar het ziekenhuis van Berlijn. De daders zijn aangehouden en hebben op het politiebureau een bloedproef ondergaan. Na afloop van het duel pakte de politie nog eens zeven perso nen op. Elf mensen werden voor verhoor meegenomen maar het bureau. Onder hen een tasjesdief en een oplichter. Golf 'gevaarlijkste' voor kinderen LONDEN - Golf is de gevaarlijkste sport voor kinderen. Dit zijn Britse medici van oordeeL Hun studie werd openbaar gemaakt in het vaktijdschrift 'British Medical Journal'. In de ranglijst van gevaarlijkste sporten stond golf eerste, vóór plankzeilen en voetbal. Gedurende een jaar werd een onder zoek gedaan naar de hoofdverwondingen bij kinderen. Van de 27 ongevallen deden zich elf voorbij het golfspel. Vijf kinderen raakten gewond bij surfen en voetbal. Drie weken geleden werd de 8-jarige prins William, de zoon van prins Charles, aan het hoofd gewond tijdens het golfen. Rugbybond staat shirtreclame toe LEIDEN - De krappe financiële positie van de Nederlandse rugbyclubs heeft het bestuur van de Nederlandse bond bij de Algemene Ledenvergadering doen besluiten met ingang van het seizoen 1991-1992 shirtreclame toe te staan. Met de nieu we regel gaat de Rugbybond in tegen de bepalingen van de In ternationale Rugby Federatie en loopt de kans door sancties getroffen te worden. Slechts de vertegenwoordigers vónAAC Amsterdam maakten bezwaar tegen de invoering van de reclameteksten. Volgens de Amsterdammers leidt het nieuwe reglement tot verloedering. Het Leidse DIOK is daarentegen een groot voorstander. Op haar toernooi speelt de landskampioen doorgaans al met recla- Australië ook naar Barcelona HOBART - De Australische hockeyers zijn zeker van deelne ming aan het Olympisch toernooi in Barcelona 1992. De oud wereldkampioen werd winnaar van de Oceanische kwalifica ties. Daarin had het één tegenstander: Nieuw-Zeeland. In de serie van drie werd het 1-1,5-0 en 5-2 voor Australië. Australië is de zesde van de twaalf deelnemers in Barcelona. Groot-Brittannië als Olympisch kampioen, Nederland als we reldkampioen, Duitsland als Europees kampioen, Pakistan als Aziatisch kampioen en .Spanje als organiserend land waren al zeker van een toegangsbewijs. Ottey maakt startgeld waar BERLIJN - Merlene Ottey mocht zondag in Berlijn 30.000 dollar (bijna 60.000 gulden) startgeld incasseren. Voor zover dat bij de explosief gestegen premies mogelijk is, gaf de Jamaicaanse waar voor dat geld. Ze noteerde op de 200 meter 22,05 secon den. Dat is de beste prestatie van het s DE TREFFERS UIT Groesbeek verover de op Nieuw-Zuid de landstitel bij de amateurs. De ploeg gunde Quick Boys zelfs geen revanche voor de uit-neder- i knalt even later zijn tweeëntwintigste •foto loek zuyderduin Treffers-doelman Sjaak Monsma poogt de bal te Hypnotiseren. De 'truc' wedde niet Edwin Otte blijft koel e seizoenstreffer achter de keeper. Quick Boys is er op eigen veld niet in geslaagd met een overwinning re vanche te nemen op de oorwassing die het een week eerder van De Tref fers had gekregen. In Groesbeek werd de deur wijd open gezet en pro fiteerden de gastheren dankbaar (5- 1). Op Nieuw Zuid konden de uitge bluste mannen van Arjen van de Werf wederom geen vuist maken te gen het technisch sterkere De Tref fers, dat voor het eerst de landstitel bij de amateurs veroverde. In een dolkomische wedstrijd, die vanwege zijn 'open' karakter pure propaganda betekende voor het amateurvoetbal, trokken de zondagamateurs met 3-4 aan het langste eind. KATWIJK GlIS VAN OOSTEN „Toch", keek Leen van der Plas terug op de twee wedstrijden, „hebben we het in Groes beek laten liggen. Die grote nederlaag was niet nodig. Doordat resultaat gingen we nu toch anders het veld op." Ook aanvoerder Hans van der Plas vertelde dat hij de zon dag na de 5-1 ontzettend had gebaald. De vorm was er niet meer en daarom had Quick Boys toen genoegen moeten nemen met bijvoorbeeld een 3-1 nederlaag. Een achterstand van twee doelpunten is met geluk nog weg te werken. Maar vier doelpunten was bij voorbaat al een kanslo ze missie. Trainer Ben Gerritsen van De Treffers wist eigenlijk na tien minuten dat het wel goed zat. „Scoort Quick Boys in de eerste tien minuten", zo zei Gerritsen, „dan krijgen wij het moeilijk. Dat is wat ik mijn ploeg heb voorgehouden. Een vroeg doel punt had Quick Boys vleugeltjes kunnen ge ven, en ik weet dat Quick Boys in een uit zichtloze positie het toch kan opbrengen om anderhalf uur strijd te leveren." Maar na het eerste kwartier constateerde Gerrit sen dat Quick Boys onmachtig was. De Katwijkers kregen, voor toch nog bijna 6000 toeschouwers, weliswaar de eerste doelkansen (Edwin Otte en Ben Geyteman) maar kon daarmee De Treffers niet uit zijn evenwicht krijgen. Sterker De Treffers sloe gen na 28 minuten hard terug met een goed uitgespeeld doelpunt. Mark Hendriks stuur de Paul Janssen in de diepte, door de wind kwam de middenvelder echter bij de hoek- vlag uit. Maar uit zijn voorzet knalde Hen driks vanaf de rand van het strafschopge bied met de buitenkant voet fraai de 0-1 te gen de touwen. Zo bracht Hendriks zijn teamgenoten in extase, zoals hij dat al eer der in de week gedaan had door zijn beslis sing om bij NEC te gaan voetballen terug te draaien. Het openingsdoelpunt (en de genadeslag) van de Groesbekers kwam niet uit de lucht vallen. Vier minuten daarvoor verzuimden achtereenvolgens Rob Kuypers en Thijs Waterink slecht uitverdedigen van de blauw-witten af te straffen. Met kunst- en vliegwerk voorkwam de thuisclub toen nog een desastreuze achterstand. Dat deze toch kwam was geheel terecht Alleen bij een snel doelpunt zou Quick Boys nog mogen hopen. De Treffers doorstond de openingfase probleemloos en trok de wedstrijd naar zich toe. Bij vlagen werden de Katwijkers weggespeeld. Steeds vond De Treffers de vrije man, steeds kwamen zij ge vaarlijk voor het doel. Quick Boys had daar entegen bijzonder veel moeite de bal zuiver te plaatsen. Ook Otte deelde in de malaise, hij miste zijn maatje Marco Dijkhuizen (op vakantie). „Marco is niet bang om te falen. Hij wil altijd de bal hebben, biedt zich aan. Dat miste ik." Zo creëerde de thuisclub zich wel een reeks halve kansen (Floor van Duyn, Gert Aandewiel, Otte en Fred Kan- bier) waarbij de bal echter de richting miste om doelman Monsma te verrassen. De rust werd met derhalve met een 0-1 stand bereikt. Evenals in de eerste wedstrijd regende het vervolgens in de tweede helft doelpunten. Kanbier ruimde het veld voor Leen van der Plas, later gevolgd door de wissel van Frenk van der Kleij voor Jan Jeroen Schaap. Ook ex-international Jan Pe ters - hij speelde zijn laatste wedstrijd voor De Treffers - draafde vlak na rust op. Aanvankelijk kwam Quick Boys beter tot zijn recht Leen van der Plas kon terugkij ken op een goede invalbeurt en de omzet ting Jonker/Otte was een verbetering. Otte speelde van achteruit de lange bal en Jon ker bezette de positie achter de spitsen. Maar werkelijk meer dreiging ging er toch niet vanuit. Behalve een omhaal van Otte, die door Erwin Wennekers van de lijn werd gekopt, waren het alleen speldeprikjes wat Quick Boys afleverde. Spektakel Na 68 minuten leek Kuypers de wedstrijd voortijdig te beslissen door bij de eerste paal een voorzet van Joop van der Ing af te ronden (0-2). Niets was minder waar. Het spektakel moest toen nog komen. Quick Boys had zich voorgenomen om eervol ten onder te gaan en gooide alle remmen los. Otte benutte vier minuten na de 0-2 een strafschop en Aandewiel maakte even later de gelijkmaker. Nieuw-Zuid - waar de sfeer fantastische was - stond op zijn kop. De euforie was echter van tijdelijke aard. Paul Meijers zette de bezoekers binnen en kele minuten weer op 2-4. Eerst met een schot van afstand, vervolgens na een mooie solo bekroond met een knap stift-balletje. Meijers was met zijn doelpunten zo blij dat hij de festiviteiten maar meteen begon. Met een door een supporter toegeworpen rood petje speelde hij nonchalant terug. Invaller Schaap maakte gretig gebruik van dit pre sentje en vierde een persoonlijk feestje. Het was namelijk zijn eerste doelpunt van het seizoen. Eentje voor de statistiek nu de ti telstrijd allang was beslist.. Al na vier minuten is het raak: Duitsland leidt in de finale met 1-0. De Nederlanders Delissen en Bovenlander bekijken de feestende Duitsers met gemengde gevoelens. •foro anp wereldkampioen tot verbazing van het massaal uitgerukte Oranje-legioen dat iets van een feestje te vieren viel. Als daar überhaupt al sprake van geweest had kunnen zijn. Want daarvoor waren de strubbelingen in het recente verleden tussen bondscoach Rob Bianchi en de zeven ervaren spelers te hoog opgelopen. Tom van 't Hek, her stellende van een kijk-operatie kon zijn ogen op de volgepakte tribunes in elk geval bijkans niet geloven. „Het Nederlands team straalde niets uit", stel de de 217-youdige record-international later vast. „Ik heb geen moment de indruk gehad dat dit elf tal Europees kampioen wilde worden. Op het veld was zichtbaar dat er van alles aan de hand was. Er zal straks een grote lijmpot aan te pas moeten ko men om alle brokken te lijmen. Berustend namen de Nederlandse hockey-inter- nationals gisteravond de zilveren medailles in ontvangst. Zelfs van ontgoocheling was weinig sprake nadat Duitsland de tweevoudige titelhou der in de finale van het Europees kampioenschap in Parijs met 3-1 terecht had gewezen. De over tuigende manier waarop de Duitsers in het Jules Noël-stadion het derde kampioenschap ('70 en '78) binnensleepten en zich daarmee tegelijker tijd kwalificeerden voor de Olympische Spelen in Barcelona, stond bij niemand echt ter discussie. Dat gold wel voor de wijze waarop Nederland zich in de slechtste rechtstreekse botsing, ooit tussen beide naties bij een titelgevecht in de laatste jaren gespeeld, had laten wegzetten. Zon der bezieling, agressiviteit en lef voorkwam de PARUS «AD HEESBEEN Afscheid nemen doet altijd een beetje pijn, maar voor Rob Bianchi moet het slot van het Europees kampioenschap in Parijs als een bevrijding zijn ge komen. Daar kon zelfs de zilve ren medaille gisteren na de 3-1 nederlaag tegen Duitsland wei nig aan veranderen. Noch het spandoek 'Bianchi, de enige echte kampioen', dat door de fans van de bondscoach door het verloop van de finale al heel snel kon worden opgeborgen. De gedoogde trainer vertrok 's avonds - met zijn gezin in plaats van met de spelers - te rug naar Nederland. Maar alvo rens hij de terugreis kon aan vaarden, waren er nog velen die hem een laatste hand wilden drukken. Onder wie de moeder van Erik Jazet, die spontaan in tranen uitbarstte na haar op merking: „Bedankt Rob, voor al les wat je voor hem hebt ge daan". Maar ook met zijn opvolger en voorganger Hans Jorritsma wisselde hij nog enkele woor den. Al ontstond er wat irritatie bij Bianchi's echtgenote Marjol ein toen een fotograaf het trai nersduo op de gevoelige plaat wilde vastleggen. „Ik ga hier met opgeheven hoofd weg", verklaarde de man, die als bondscoach harder werd aangepakt dan destijds als voet balprof in het veld. „Voor de EK heb ik al afstand genomen van het verleden. Vooraf heb ik ge zegd dat ik tevreden zou zijn met een finaleplaats. En die is bereikt. Jammer genoeg hebben we daarin aan het kortste eind getrokken. Maar zo gaat het in de sport. Ik kijk in elk geval met een goed gevoel terug op dit toernooi. De rest laat ik maar over aan de kenners of aan de mensen, die denken het beter te vyeten dan ik". Desondanks voelde Bianchi zich gisteren in de allesbehalve boeiende eindstrijd toch in de steek gelaten. Want juist de ge louterde kem, die tegen hem oppositie had gevoerd, sneeuw de onder in de fysieke geweld van de Duitsers. „Een stuk of zeven routiniers", merkte de 42- jarige Huizener later schertsend op, „waren er vandaag niet. Dit team mag je niet vergelijken met de WK-formatie van vorig jaar. In die ploeg zaten belang rijke karakter-spelers als Diepe- veen en Van 't Hek. Zulke jon gens zitten er niet in dit elftal. In dat opzicht ben ik zeer content met het optreden van de jonge ren, onder wie Erik Jazet, Wou ter van Pelt en Jean Pierre Pie- rie. Het is een basis waarop Hans Jorritsma verder kan bou wen". Roddel Met de tweede plek, voor Enge land en de Sovjetunie, sloot Trainer terug naar de jeugd Bianchi gisteren een tumultu eus tijdperk af, waarin roddel en achterklap hoogtij vierden. Voor het oog van 'Europa' stelden de zeven spelers, die in februari het vertrouwen in hem opzeg den, zich op de EK achter de vo rig jaar januari benoemde spoorleider op. Maar achter de schermen koersten de dwarslig gers op hun eigen kompas. „Toch", hield de oud-voetbal prof zich verre van die sugges tie, „heb ik me niet in de maling genomen gevoeld. De sfeer en de inzet waren prima. Daar naast ben ik mijn eigen lijn blij ven volgen. Heb me door niets en niemand van die koers laten afleiden. Ook niet in de moeilij ke momenten, die er zijn ge weest. Ik ben in mezelf blijven geloven. Als je je daaraan vast houdt, komt het altijd goed. In die zin was het een leerzame en interessante periode." Het lot van de verdeelde na tionale ploeg ligt na 1 juli in handen van Hans Jorritsma, de bewierrookte succescoach van de routiniers. De internationals gaan er van uit dat ze met hem een nieuwe, andere weg inslaan op weg naar de Spelen. „Maar", hief bondsvoorzitter Wim Cor nells de waarschuwende vinger, „de spelers hebben zich daar mee veel op de hals gehaald. Van hem wordt misschien wel veel te veel verwacht". Het tafereeltje was aandoenlijk. Het hoempa-orkest was allang naar huis, maar de supporters en het complete eerste elftal van Quick Boys konden er maar niet genoeg van krijgen. Wat nou die verloren duels om de landstitel en wat nou het toch wel ietsje betere De Treffers. Zingen zullen we; zingen tot we er bij neervallen, want een 'we reldseizoen' is het hoe dan ook geweest en dat zullen we ze la ten weten ook. En dus zat de stemming er nog uren na afloop in, zo zelfs dat de selectie, de 'buitenlan ders' incluis, op een gegeven moment vanaf het geimprovis- serde podium in de kantine de supporters met een lied be dankten. Die op hun beurt het refrein weer overnamen en spe ler na speler al jubelend voor het voetlicht haalden. Kortom, dót was het waar Arjen van der Werf het 'Aijen bedankt' schalde uiteraard hard en dui delijk en ditmaal echt voor het laatst door de tent een paar uur eerder in kleedkamer twee op doelde toen hij sprak over de geweldige sfeer die er de afgelo pen maanden had geheerst op en rond het veld. En die, zo meende hij, voor een belangrijk deel had bijgedragen tot het be halen van het kampioenschap van IA en de algemene zater- dagtitel. Regionalen Zijn taak als invaller-trainer zit er nu op. De man die wars is van alle poeha, die zich zelden of nooit laat gaan en die nim mer derden de schuld zal geven van iets (bijvoorbeeld een ne derlaag) waar hij zelf verant woordelijk voor is, gaat volgend seizoen gewoon weer terug naar de regionalen van Quick Boys. Zonder een spoortje van spijt, want alles is leuk en aardig, maar zijn hart ligt toch vooral bij de jeugd. „De jongeren kan je echt nog wat leren. Ik zit in het onderwijs en vanuit die ach tergrond spreekt dat me aan. Die gasten van het eerste hoef ik op voetbalgebied weinig meer te leren. Maar bij lesgeven komt ook wat psychologie om de hoek kijken en dat is me hier goed van pas gekomen. Waar ik met name voor moest zorgen was dat de ploeg, na het vertrek van Raboen, een eenheid werd. Dat kan alleen wanneer de sfeer goed is. En ze motiveren na tuurlijk. En wel zo dat ze het gras voor elkaar opvraten. Voet ballers zijn net kinderen. Je moet de gevoelige snaar weten te raken en dan doen ze alles voor je. Ik geloof dat dat me aardig is gelukt." Dat zijn formatie de kroon niet op het werk heeft gezet, vindt Van der Werf jammer, maar niet meer dan dat. „Ach, het jaar was toch al geslaagd. Quick Boys heeft zo lang moe ten wachten op het kampioen schap, dat het behalen daarvan prioriteit nummer één was. Die zaterdagtitel was daarna de slagroom op de taart, dat was echt mooi. Achteraf kan je zeg gen dat we uit bij De Treffers niet zo slim hebben gespeeld. Misschien hadden we ons na 2- 1 behoudender moeten opstel len. Maar ja, dat is Quick Boys. hé. We hebben het hele seizoen aangevallen en dan is het moei lijk om nog om te schakelen. Enfin, het was open huis en daar heeft De Treffers slim van geprofiteerd. Een prima ploeg anders. De terechte kampioen van Nederland, dacht ik toch. En vergeet niet", grijnst hij breeduit, "dat ik ook nog wat moet overlaten voor mijn op volger. Zo heeft hij tenminste ook nog een uitdaging." Verzadiging Volgens Van der Werf kan Quick Boys, waar niemand weggaat behalve hijzelf dan, met dit ma teriaal nog jaren een toonaan gevende rol in het zaterdagvoet bal spelen. „Mits natuurlijk een bepaalde verzadiging optreedt", heft hij het vingertje. „Dat ge vaar zit er altijd in. Maar ik heb wel vertrouwen in deze groep. Het is een volwassen stel, dat is wel gebleken. Ik heb er althans ontzettend veel plezier aan be leeft." Terugblikkend op het seizoen wijst Arjen van der Werf de competitieduels tegen Sparta Nijkerk en WOG aan als zijnde van cruciaal belang. „Twee moeilijke uitwedstrijden op rij. Maar juist op dat moment ging het lopen als een trein. Wij wonnen van Sparta en uitgere kend die dag verloor Katwijk. Toen wisten we dat we het gin gen maken. Tegen WOG speel den we, denk ik, de beste partij van het jaar. Dat was 4-1. En te gen DOVO thuis, hé, in de kam pioenscompetitie. Dat was na tuurlijk een ander hoogtepunt. Dat was erop of eronder voor de zaterdagtitel. En toen het moest stonden we er ook. Ja, toen heb ik op de bank een sigaretje meer gerookt dan anders. Aandewiel Hij vindt het moeilijk om een speler te noemen die er dit suc cesseizoen bovenuit sprong. „Wat dat betreft had ik natuur lijk een uitgebalanceerde en brede groep. Dat weer nam Edwin Otte het voortouw, dan Marco Dijkhuizen of dan Floor van Duyn of Leen van der Plas. Maar, als het toch moet en over het hele jaar gezien, dan heeft Gert Aandewiel de meeste in druk op me gemaakt. Ik kon hem overal neerzetten. Laatste man, rechtshalf, in of achter de spits, hij deed het overal goed. Maar het is dus niet zo één indi vidu de zaak bepaalde. Integen deel. Onze kracht was gelegen in het feit dat we als groep een eenheid vormde." Hij zal, straks in de vakantie, de film nog wel eens terugdraai en. „Dat zal ik zeker doen, want sommige zaken realiseer je je nog nauwelijks. De ambiance was verschrikkelijk mooi. Voor 6000 man voetballen, voor zulke uitgelaten supporters, dat is na tuurlijk pracntig. Daar heb ik echt van genoten. Het was in elk geval leuk om eens mee te maken. Wat dat betreft ben ik blij dat ik het heb gedaan. Voor één keertje dan." De Europese Hockey Federatie (EHF) zal de mogelijkheden onderzoeken voor een andere opzet van het toernooi om het Europees kampioenschap voor mannenteams. Dat is za terdag tijdens een bestuurs vergadering in Parijs besloten. De speciale Nations Cup commissie streeft er naar nog dit jaar een plan te presente ren, dat aan de eerstkomende Algemene Vergadering wordt voorgelegd. „Er ziin verschil lende mogelijkheden", aldus vice-voorzitter Els van Breda Vriesman. „Ik kan nu nog niet precies zien waar het op uit zal komen. Er wordt natuurlijk wel gedacht aan minder lan den en een groter kwalificatie toernooi. Het grote verschil met een paar jaar geleden is dat de zwakke landen inmid dels inzien dat ze op een toer nooi zoals in Parijs niets te zoeken hebben." Het volgende toernooi om de Europese titel zal in 1995 in Dublin worden gehouden. „Voor de Ieren is elke veran dering bespreekbaar. Minder deelnemers betekent voor hen minder onkosten", aldus Van Breda Vriesman. Tijdens de vergadering van het EHF-bestuur werden de rimpels, die tussen penning meester Morley Pecker uit En geland en algemeen secretaris Ab van Grimbergen waren ge rezen, gladgestreken. Pecker, door Van Grimbergen te con servatief genoemd, legde zich neer bij een andere taakverde ling voor hem en de financiële commissie. Daarop besloot Van Grimbergen in functie te blijven. Hij had gedreigd zich terug te trekken als er niets zou veranderen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13