Binnenland PvdA: kinderbijslag moet kostendekkend Idealen Koffeman lijken vervlogen Scholen Staphorst krijgen eigen aardrijkskundeboek Individualisering: speeltje met problemen "Waar anders dan bij de Ridder DE RIDDER jgSS- Vrijdag 21 juni 1991 Redactie: 023-150225 N ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MAR GOT KLOMPMAKER Vormgeving: CLARA KEMPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Nota fractie pleit voor vergaande individualisering DEN HAAG»GPD De kinderbijslag voor kinderen tussen 6 en 12 jaar moet geleidelijk omhoog, zodat de noodzakelijke kosten voor een kind erdoor worden gedekt. De bijslag moet daar voor van 1684 naar circa 2750 gulden per jaar. De finan ciële draagkracht van huishoudens met kinderen wordt zo veel beter. mocraten willen dat bedrag ver dienen door een herziening van het belastingstelsel. De fractie verwijst daarbij naar de com missie Stevens, die studeert op een verdere belastingvereen voudiging. De PvdA pleit ervoor de be staande belastingvrije som van 4660 gulden te laten vervallen en in de plaats daarvan een voor elke belastingbetaler gelij ke belastingkorting in te voeren. Dat levert 3 miljard gulden op. Dit plan heeft de PvdA-fractie in de Tweede Kamer gisteren ge presenteerd in de discussienota 'Zelfstandige burgers in een werkzame samenleving'. In de nota staan talloze voorstellen om het aantal werkenden te doen toenemen. Elke burger moet daarvoor veel meer als in dividu worden behandeld. Het kinderbijslagplan kost 1,8 miljard gulden. De sociaal-de- Hiermee kunnen de extra uitga ven voor de kinderbijslag wor den betaald. De overige 1,2 mil jard moet worden ingezet voor belastingverlaging. Mocht de belastingvrije som blijven be staan, dan moet er een eind ko men aan het huidige systeem waarin partners die vrije som aan elkaar kunnen overdragen. De PvdA-fractie keert zich in de nota vooralsnog tegen een verlaging van het minimum loon, ook als die alleen zou gel den voor jongeren. Met dit standpunt neemt de fractie af stand van PvdA-leider Kok. Die wil deze zomer al het mini mumloon voor jongeren verla gen. Bij de geleidelijke herziening van de sociale zekerheid wil de PvdA-fractie voor elke burger een zelfstandig recht op een uit kering invoeren. Toeslagen kostwinners moeten vervallen. De uitkering wordt bepaald op 50 procent van de huidige uit kering voor een gezin. Wie een eenpersoonshuishouden met hogere woonkosten voert, krijgt een toeslag van 20 procent. Het sociaal minimum voor alleen staanden van 70 procent blijft zo intact. Naast het schrappen van de kostwinners-facilteiten in belas tingen en sociale zekerheid wil de PvdA-fractie dat ook in de volksverzekeringen de gratis meeverzekering voor mensen zonder eigen arbeidsinkomen vervalt Het geluid van ristelend papier, krassende pennen, diepe zuchten en zachte voetstappen van de surveillanten vulde gisterochtend de Jaarbeurshal- in Utrecht. Zo'n tienduizend kandidaten werkten er ingespannen aan het examen van het NIMA, het Nederlands Instituut voor Marketing. Alle hallen van het omvangrijke Jaarbeurscomplex waren voor het examen in gebruik. foto anp c.nr mulder 'Leerlingen begrijpen kleinschaligheid veel beter' STAPHORST PATRICK VAN DEN HURK Het plaatselijke beekje in plaats van de Deltawerken en de fa briek om de hoek in plaats van de Botlek. De leerlingen van vijf Scholen met de Bijbel in Stap horst blijven met de aardrijks kundeles voortaan dicht bij huis. De scholen presenteerden woensdag een eigen onderwijs methode, die geheel is toege spitst op de eigen woonomge ving. De methode is een vervolg op 'Kiek es achterumme', een plaatselijk geschiedenisboek dat sinds enkele jaren wordt ge bruikt. B. Hoeve, een van de au teurs: „Je hebt het bij geschie denis met de kinderen over grootmoeders tijd. We dachten: hoe kun je die beter uitleggen dan met voorbeelden over hun eigen grootmoeders en met za ken uit hun eigen omgeving? Hoe gingen de mensen naar school, wat voor kleren droegen ze, hoe werkte het boerenbe drijf. Daarom besloten we dat boek te maken." De geschiedenismethode, sa mengesteld met behulp van de plaatselijke historische vereni ging, werd een succes. De leer lingen reageerden enthousiast. Boek en dia-serie zijn inmiddels aan een tweede druk toe. Het succes zette de auteurs er toe aan om een. vergelijkbare me thode voor aardijkskunde te maken. Hoeve: „Je wilt dat kinderen in groep zes (10-jarigen, PvdH) een aantal kernbegrippen ken nen, zoals wonen, werken en verkeer. Ook die zijn vaak het makkelijkst te verklaren aan de hand van voorbeelden uit de di recte omgeving. In de methode gebruiken we Staphorst en het buurdorp Rouveen als voor beelden van kleine plaatsen. Emmen is de stad." „Dat is weliswaar geen we reldstad, maar wel bekend voor de kinderen. Op kleine schaal zie je er hetzelfde als bijvoor beeld in Amsterdam. Daar heb je een grote ringweg, maar ook in Emmen rijdt het verkeer om het centrum heen. Dat herken nen de kinderen, want ze ko men er vaak. Amsterdam daar entegen kennen ze niet" aldus Hoeve. Industriële wordt in het boek verklaard de hand van het eigen indu strieterrein, de waterhuishou ding aan de hand van het plaat selijke riviertje en een nabijgele gen gemaal. Onder het kopje verkeer wordt bijvoorbeeld de snelweg langs Staphorst bespro ken. De grote wereld wordt ten slotte niet vergeten. De laatste hoofdstukken plaatsen Stap horst eerst in Overijssel en ver volgens in Nederland en Euro pa. Zes leerkrachten zijn ruim twee jaar met de methode bezig geweest. Ze verzorgden de en vrijwel alle illustraties, geheel pro deo. Het schoolbestuur be taalt alleen de produktiekosten. „Dat is al behoorlijk kostbaar" zegt Hoeve. >ns loon komt wel als we zien dat de leerlingen het leuk vinden om er mee te wer ken." Het bestuur verdient overi gens mogelijk nog een deel van de kosten terug. Andere scholen mogen de methode vooi de kostprijs overnemen. Er is al grote belangstelling getoond KOKANJE DEN HAAG CAREL GOSEUNG Het was even klapperen met de oren. Vice-premier Kok die op een congres van zijn Partij van de Arbeid pleit voor individuali sering van lonen en uitkeringen. Was Kok soms tot de WD be keerd, die altijd hamert op het maximaal benutten van het in dividu? Individualisering is het nieu we modewoord in politiek Den Haag. In de maatschappij is het 'wij-gevoel' langzamerhand ver vangen door het 'ik-gevoel', en dat is nu ook doorgedrongen tot de dames en heren op en rond het Binnenhof. Men heeft een nieuw speeltje. Is de term op zichzelf al niet eenvoudig, de achtergronden zijn nog ingewikkelder. Ons be lastingstelsel, de sociale zeker heid en talloze andere regelin gen waren vanouds gebaseerd op de kostwinner: de man die voor het hele gezin geld ver diende. Door de emancipatie- golf gingen echter steeds meer vrouwen werken (nu al 38 pro cent van de beroepsbevolking). Volgens het kabinet moeten nog meer vrouwen aan de slag, al v het i i de mie draaiende te houden. Met het oog daarop moeten tal van regelingen worden aangepast, die nu nog een belemmering vormen voor vrouwen om een baan te zoeken. Zo heeft kabinet 290 miljoen gulden uitgetrokken om 55.000 extra plaatsen te scheppen voor kinderopvang. In 1994 moet er opvang zijn voor 100.000 kinde ren. Daardoor ontstaan niet al leen 10.000 extra arbeidsplaat sen in de kinderopvang, maar krijgen ook m kans te gaan werken. Dan het belastingsysteem. Dat is nu 'vrouw-onvriendelijk' Partners kunnen de belasting vrije som die elke burger heeft aan elkaar overdragen. Die som is dit jaar 4.660 gulden. Werkt de man en heeft de vrouw geen inkomen of een salaris van min der dan 4.660 gulden per jaar. dan kan de vrouw haar belas tingvrije som aan de man over dragen. Die hoeft dan over de eerste 9.320 gulden inkomen geen belasting te betalen. Bij een tarief van 35,75 procent scheelt dat bijna 3.300 gulden belasting. Gaat de vrouw wer ken en dus verdienen, dan raakt de man dat voordeel kwijt. De vrouw moet heel wat gaan ver dienen wil ze dat opvangen. Natuurlijk kan de overdracht van de belastingvrije som wor den geschrapt. Daarmee wordt een individualisering van de be lastingen bereikt, want de fiscus behandelt dan elke burger af zonderlijk. Alleenverdieners die een gezin onderhouden onder vinden dan echter een nadeel. De belastingvrije som van hun partner kan namelijk niet meer naar hen worden overgeheveld. Dat nadeel kan oplopen tot wel 9 procent van het inkomen. Momenteel zijn er nog 1,9 mil joen alleenverdieners jonger dan 65 jaar en 3,8 miljoen bo ven de 65, zowel werkenden als niet-werkenden. Het gaat dus om enorme groepen. Het schrappen van de over draagbaarheid van de belasting vrije sommen levert de schatkist 4 miljard gulden op. Dat geld kan gebruikt worden om inko mensnadelen te compenseren. Maar wie heeft recht op dat geld? In een aantal gevallen zal het inkomensnadeel inderdaad worden opgevangen doordat de vrouw gaat werken, maar voor mensen met een uitkering of aow is dat niet zo gemakkelijk Hun uitkeringen zouden om hoog moeten, maar daarmee is het voordeel voor de schatkist weg. Bovendien verdwijnt dan de prikkel voor uitkeringstrek kers om een baan te zoeken. Het zogeheten splitsingsstel sel zou een oplossing kunnen zijn. In dat stelsel worden de in komens van twee partners bij elkaar opgeteld en door twee gedeeld. Daarna wordt pas het belastingtarief berekend, voor elke partner afzonderlijk. Dat zou voordeel opleveren voor tweeverdieners die samen zo'n 94.000 gulden bruto verdienen en elk onder het belastingtarief van 35 procent vallen. Is het in komen hoger, dan moet meer belasting worden betaald. Hoe dan ook: het is een oplossing met veel haken en ogen. Ook bij de sociale uitkeringen levert individualisering proble men op. Bij de meeste uitkerin gen krijgen mensen die samen wonen 100 procent, terwijl de alleenstaande blijft steken bij 70 procent. Individualisering zou de uitkering voor iedereen te rugbrengen tot 50 procent. Al leenstaanden ruim een mil joen mensen worden daar van de dupe. Ook hier dus weer De Bahama is zeer populair bij de Amerikanen. Geen wonder, wanl behaagliik onderuitzakken gaat vanzell in dit ruime bankstel van glanzend witgewassen pitriet Daar zorgen de ronde vormen en de zachte kussens wel voor Er is tevens een griisgewassen versie en ook de kussens kunt u in verschillende kleuren krijgen. De stoel heelt een pri|skaad|e vanal 1265,-de tweezitter vanal 1955,- en de driezilter vanal 2625,- Hartenstraat 21-25. Amsterdam Tel: 020-6231180 RATTAN FURNITUREl RATTAN FURNITUREr ISSl inkomensproblemen die om compensatie vragen. Individualisering klinkt dus wel aardig, maar is knap moei lijk. Invoering zou natuurlijk stapje voor stapje kunnen ge beuren, te beginnen bij de zo genoemde 1990-generatie. Dat zijn de jongeren die in 1990 achttien jaar zijn geworden en van wie wordt verwacht dat ze economisch op eigen benen kunnen staan. Door bij hen te starten met de individualisering en de groep elk jaar met nieuwe 18-jarigen uit te breiden, is over zo'n 40 jaar het doel bereikt. Als we ook nog bedenken dat onder de jongeren het aantal tweever dieners hand over hand toe neemt, is daar misschien best wat voor te zeggen. Maar dan nog zitten er flinke kuilen in de weg. Juridisch is het moeilijk houdbaar om onder scheid te maken op basis van leeftijd. Bovendien zouden de alleenverdieners onder de jon geren toch nog de dupe blijven. Verder ontstaat er een enorme bureaucratie, want op elk ter rein zijn twee systemen nodig: een voor jongeren en een voor ouderen. Alles bij elkaar kost dat de schatkist toch geld. Een direct bij deze zaken betrokke ne in kringen rond het kabinet daarover: „De rest van deze eeuw kan het kabinet er geen geld bij leggen. Dat is er niet. En zonder gezellige economische groei, waardoor er veel meer banen ontstaan en de koop kracht élk jaar kan stijgen, zie ik het niet gebeuren." De zaak zit dus vast. Er kan wel mooi over individualisering worden ge praat, maar in de praktijk zal er voorlopig weinig van terecht komen. Midzomer Vandaag is het de langste dag van het jaar. Dit feit werd tot voor kort in grote delen van Eu ropa gevierd. Op het platteland werden grote vuren ontstoken en brandende wielen rolden over hellingen naar beek of ri vier. Jongens en meisjes spron gen over de vlammen heen, en hoe hoger de sprong, hoe rijker de oogst zou zijn. Zo werd de terugkeer van de zomer en de hoop op uitbundige groei van de gewassen gevierd. In de Scandinavische landen is het midzomerfeest echter nog steeds een nationale gebeurte nis. Vanwege de lange donkere winter heeft de zomertijd daar ook een grote emotionele waar de. Het feest wordt in Noorwe gen Sint-Hans genoemd. Elders spreekt men van het Sint-Jans- feest, maar zowel Hans als Jan verwijzen naar de geboortedag van Johannes de Doper. Zoals ook met het Joelfeest, de Wal- purgisnacht en andere heidense feesten gebeurd is, kregen deze door de Kerk een christelijk jas je aangetrokken en werden zo ingelijfd binnen de katholieke jaarkalender. Bij ons wordt Sint Jan op 24 juni gevierd. In Noor wegen en Zweden valt Sint- Hans op de zaterdag die zich het dichtst bij het tijdstip van de zonnewende bevindt. Op noordelijke breedtegraden heeft het hoog oplaaiende vuur ook tot taak trollen en heksen op een afstand te houden. Want juist op midzomeravond komen de trollen uit de diepten van de bergen te voorschijn om te dan sen en zich te vermaken. Maar ook de duivelsbruiden zijn ac tief. Zij haasten zich door de schemer van de kortste nacht naar de sabbat op de beruchte Blocksberg. Het was de inquisitie vroeger welbekend dat de heksen op midzomeravond op een berg wei of in een grot bijeenkwa men. Ook op andere christelijke hoogtijdagen belegden zij im mers hun vergaderingen, die bedoeld waren om het kerkvolk, de hoogmis en de liturgie te be spotten. Zo was het hun ge woonte om in de nacht van 21 op 22 juni het kerkje van het Spaans-Baskische bergdorpje Zugarramurdi binnen te drin gen en daar de kruisen en heili ge voorwerpen op de grond te gooien. Hoe kom je nou bij Zugarra murdi, zult u zich wellicht af vragen. Wel, dit lieflijke plaatsje aan de voet van de Pyreneeën speelt een rolletje in mijn histo rische roman 'De inquisiteur'. Nadat ik het boek had geschre ven, ging ik erheen, om eens te kijken in hoeverre mijn portret met de werkelijkheid overeen kwam en om na te gaan of er ter plekke nog sporen van het hek- senverleden te vinden waren. De dorpelingen worden tegen woordig niet meer lastig geval len door de trawanten van de Boze. Volgens de pastoor, die goed op de hoogte bleek te zijn van de lokale historie, hadden de heksen trouwens vroeger de gewoonte om alle schade voor de morgenstond te herstellen: want zijn collega's uit de zeven tiende eeuw repten in hun jaar boeken met geen woord over vernielingen in het godshuis. Gelukkig zijn er tegenwoordig weer nieuwe groepen actief die de troonsbestijging van de Zon nekoning willen vieren. Ik doel op de witte heksen, die zichzelf wicca noemen, en die de band met de natuur en het bovenna tuurlijke willen herstellen. Zij hebben geen boodschap aan het christendom, en dus ook niet aan de duivel en Sint-Jan. Zij trekken in de huiskamer of op een bezielde plek in de bui tenlucht de magische cirkel, waar zij zich door de oude na tuurgoden laten inspireren. Naast de maanfeesten, of es- bats, die bij nieuwe of volle maan worden gevierd, zijn er de grote seizoensfeesten van de oude agrarische kalender, die sabbats worden genoemd. Bij het midzomerfeest wordt in de cirkel een vreugdevuur ont stoken. De Hogepriesteres neemt plaats voor het altaar en richt zich tot de Zonnegod. „Til uw fonkelende speer van licht omhoog en bescherm ons", murmelt zij. „Jaag de krachten der duisternis op de vlucht Geef ons mooie bossen en groe ne velden, bloeiende boom gaarden en rijpend graan". Daarna volgt de cirkeldans, waarbij mannen en vrouwen el kaar om en om vasthouden. La ter springen de blote heksen over de vlammen heen. Het midzomerfeest hoort na tuurlijk in het open veld plaats te vinden. Maar ik ben bang dat de witte heksen zich wel twee keer zullen bedenken voordat ze zich in het verregende Ne derland buiten zullen wagen. Toch vind ik dat zij ons juist nu niet in de steek mogen laten. Laat hen asjeblieft, desnoods met zuidwesters op, over het magische vuur heenspringen, om zo de Zonnekoning te hel pen bij zijn strijd tegen die ver vloekte Regengod. GERRIT JAN ZWIER MEDEWERKER DEN HAAG JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Beschaafd was hij altijd al. Zelfs in de tijd dat hij voorzitter was van de christelijke politievak- bond (ACP) voerde hij de strijd op een keurige, ingetogen ma nier. Maar het opkomen voor de rechten van de agent eiste soms ook harde woorden. Verwijten richting kabinet en parlement, boze uithalen naar zijn eigen CDA. Begin 1988 sprak vakbondsman Gert Koffe man de woorden: „Ik zie het op dit moment niet zitten om lid te zijn van de Tweede Kamer. Dan kom ik in dezelfde positie te recht, waar ik nu tegenop moet boksen." Anderhalf jaar later was Koffeman parlementslid voor het CDA. Deze week kon hij als volks vertegenwoordiger de belangen van de Nederlandse agent be hartigen. Aan de orde was een overleg met de ministers Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van justitie over de verdeling van de schaarse agenten over de vele korpsen. Wie een vlammend betoog van oud-vakbondsman Koffe man had verwacht, kwam be drogen uit. Het kamerlid vond een voornemen van de be windslieden 'te vrijblijvend', sprak zijn 'zorg' uit en 'was van Gert Koffeman spreekt in zijn ACP-tijd e geweld aan hoeven doen." oordeel datMistig, onkreuk baar, ongrijpbaar. Het door Kof feman gedurende twee jaar in de Tweede Kamer opgebouwde grijze imago werd nog eens be vestigd. CDA-kamerlid niet meer? Koffeman: „Ik heb nog niet het gevoel gehad dat ik als ka merlid wezenlijk andere dingen heb gezegd dan als vakbonds man. Mijn uitspraken van des Als vakbondsman kwam u tijds heb ik nog nooit geweld op voorde belangen van de poli- hoeven aan te doen. Dat ik wat tie. U zei te moeten opboksen te minder gespierde taal gebruik is gen het kabinet. Hoeft dat als logisch Als politicus geef je je Veel agenten zullen door uw politieke taalgebruik de vak bondsman Koffeman niet meer herkennen. „Ik ben deze week anders fors tegen de regering van leer trokken. De bek den heb ik duidelijk gemaakt dat ze hun huiswerk moeten overdoen en dat de uitkomst van de sterkteverdeling voor ons onaanvaardbaar is." U merkte op dat het tekort aan politie in het westen van het land 'ook onze zorg is'. Uw colle ga Stoffelen van de PvdA, toch ook een regeringspartij, zei ge woon bikkelhard dat er meer politie moet komen. Zo'n geluid hadden de leden van de ACP vast graag uit uw mond ge hoord. „Ik ben nu politicus en daar om heb ik me op een politieke wijze uitgedrukt. De politiek vereist bovendien dat je steeds moet berekenen of iets finan cieel wel of niet kan. Als vak bondsman hoef je die bereke ning niet te maken. De belan gen liggen dan anders. Destijds had ik behoefte om bredere af wegingen te maken en daarom heb ik me beschikbaar gesteld voor de Tweede Kamer. Maar de politie is en blijft een deel van mijn leven. Dat laat je nooit meer los. En sinds ik in de Ka mer zit wordt er steeds meer over de politie gesproken. Daar heb ik ook mijn steentje aan bij-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4