Sport Hockeybond moet zakelijker denken Duclos-Lassalle kleineert groten 'Quick Boys moet snel scoren' De Zijl/LGB verdedigt zwemtitels op lange afstand Vrijdag 21 juni 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM HM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Nieuwe man in afdelingsbestuur LEIDEN Jan van der Linde is de nieuwe man in het bestuur van de afdeling Leiden. Hij vervult de tussentijdse vacature die is ontstaan bij het vervroegd opstappen van Wim van Duivenbode. Laatstgenoemde had de portefeuille zaalvoetbal onder zijn beheer, maar kon wegens andere werkzaamheden geen tijd meer vrijmaken. Alphenaar Van der Linde neemt het zaalvoetbal overigens niet over. Hij gaat zich vooral bezighouden met scheidsrech- terszaken. Johan van Zoest, geen onbekende in het zaalvoet balwereldje, schuift door naar die post Bilblessure schakelt Han Kulker uit LEIDEN Han Kulker is geblesseerd geraakt. De 1500-meter loper scheurde tijdens de training een bilspier. Kulker heeft daardoor moeten afzeggen voor de Nederlandse ploeg, die het komende weekeinde in Viceu (Portugal) uitkomt in de strijd om de Europese beker voor C-landen. Kulker zal ook dinsdag niet uitkomen in de wedstrijden om het Adriaan Paulen Memoriaal. Kulker was van plan daar het Nederlandse record op de 1500 meter aan te vallen. In Hengelo zal ook Ellen van Langen ontbreken. De atlete, die zich al had teruggetrokken voor de nationale ploeg, die dit weekeinde in Barcelona uitkomt, heeft te veel last van de achilles-peesblessure. SW dingt naar hand van Feyenoord DEN HAAG John van Dijk, voorzitter/sponsor van SW, heeft gisteravond in het RTL 4-programma Match bevestigd dat de Schiedamse club ophoudt te bestaan als zelfstandige betaald voetbalorganisatie. Van Dijk sprak de hoop uit „dat er samen met de Stichting Feyenoord een nieuwe stichting ont staat waarin alle spelers en de begeleidingsstaf van SW en Feyenoord zullen opgaan." Vervolgens zal worden bekeken welke spelers op de transferlijst worden geplaatst. Van Dijk zei dat de inkomsten niet in de kas van zijn autobedrijf zullen vloeien, maar zullen worden gebruikt om de selectie te ver sterken. Van Dijk zal minimaal vijf miljoen inbrengen en eist op basis daarvan een bestuursfunctie. Jahn zet jubileum luister bij De Vijf Meihal staat morgen van 9.00 tot 20.00 uur in het te ken van de gymnastiek. De Leidse vereniging Jahn zet haar 75-jarig jubileum kracht bij met de organisatie van de voor ronde van de open Leidse kampioenschappen toesteltumen, groepsspringen en jazz-gymnastiek. Elf verenigingen nemen deel. De finale wordt gehouden op 12 oktober. Zaalvoetbaltoernooi in ijshal De zaalvoetbalvereniging Blikman organiseert alweer voor de twaalfde maal haar jaarlijkse toernooi in de ijshal aan de Von- deliaan. Twintig teams doen mee aan dit evenement dat op zondag om 9.00 uur begint. Gespeeld wordt in vijf poules van vier ploegen. De prijsuitreiking is rond 17.00 uur. LUC ROOSEN REED alle favorieten in de Ron de van Zwitserland op grote achterstand. TEGEN DE TREFFERS heeft Quick Boys morgen alleen kans als het snel doelpunten maakt, vindt aanvoerder Hans van der Plas Hans van der Plas (rechts) in duel met zijn achtemaamgenoot Marco v zwijnd." Voor Hans van der Plas zit het voetbalsei zoen er pas morgenavond helemaal op. Dan heeft de aanvoerder van Quick Boys zijn laatste bindende wedstrijd van het sei zoen afgewerkt. De thuiswedstrijd tegen De Treffers om de algemene amateurtitel van Nederland lijkt louter voor de statistieken te moeten worden gespeeld. Hoe de Katwij- kers de 5-1 nederlaag in Groesbeek moeten wegpoetsen weet hoogstens trainer Aijen van de Werf, die voor de laatste maal aan het roer van Quick Boys 1 staat. Het staat te bezien of Van der Plas als 'verlengstuk' van zijn trainer diens ongetwijfeld nobele plan nen kan uitvoeren. Geef jij nog één stuiver voorde titelkansen van Quick Boys? „Als je reëel bent, geeft De Treffers zo'n voorsprong nooit meer weg. Maar een voet baller mag nooit 'nooit' zeggen. De enige manier waarop wij de amateurtitel kunnen pakken is door snel te scoren. Een ruststand van 2-0 biedt nog perspectief." Heb jij een verklaring voor het feit dat zondagamateurs ook op zaterdag zo sterk voor de dag komen „Dat De Treffers een goed elftal heeft staat buiten kijf. Toch denk ik dat die grote nederlaag in de eerste plaats aan onszelf te wijten is. Wij spelen sinds de competitie be paald niet groots meer. De scherpte ont breekt. Een speler als Arie van Duyn geeft zelfs ruiterlijk toe, dat hij het op dit ogen blik niet meer kan opbrengen om te vlam men. In de kampioenscompetitie hebben we constant gezwijnd. Ondanks onze min dere vorm gokten we in Groesbeek volledig op de aanval, normaal gesproken het sterk ste punt van Quick Boys. Ie kunt je achteraf afvragen of dat met het oog op de return wel zo verstandig was." Ben je verzadigd na de titel bij de zater dagamateurs? „Absoluut niet. Als we het morgen niet redden, staat het doel voor volgend seizoen al vast. Ik ben benieuwd of we voor de nieu we trainer (Wim van Zwam, red.) net als voor Arjen van de Werf, die wij in feite zelf hadden gekozen, ook door het vuur zullen gaan. Mij zul je, in tegenstelling tot bijvoor beeld Floor van Duyn, niet horen zeggen dat ik aan mijn laatste seizoen begin. Met een duurloop ga ik met de voorsten mee. Ik ga er zeker nog vijf jaar tegen aan, tenzij een ander mij uit de basis verdringt. Ik vind het namelijk een hele eer om voor Quick Boys uit te komen." Staat de jeugd al te trappelen om de fak kel over te nemen? „Ik zie helaas weinig lichtpuntjes bij de nieuwe lichting. Voor veel jeugdspelers zal de stap naar het eerste elftal te groot blij ken. Als ze nu maar geduld hebben, komt het nog wel goed met die jongens. Maar dan moeten ze niet meteen overstappen naar met alle respect overigens clubs als KRV. Toen ik jong was ik ben met 27 jaar al één van de oudste basisspelers deed ik er alles voor om bij de grote jongens te komen. Ik besefte toen héél goed, dat ik nog maar net kwam kijken. Dat mis ik bij de nieuwe lichting vaak." Zit de aanvoerdersband je lekker? „Het was een idee van Arjen van de Werf om mij aanvoerder te maken. Hij weet dat hij altijd op mij kan rekenen, dat ik mij vol ledig inzet voor Quick Boys. Mijn voorgan ger Floor van Duyn was wegens vakantie of studie nog wel eens afwezig. Toen hij mij vroeg of hij de aanvoerdersband voor één keer mocht dragen in de kampioenswed strijd tegen Urk, had ik daar geen enkele moeite mee. Maar de trainer dacht er an ders over. Dus was ik ook die wedstrijd aan voerder. Hoe veel invloed heb jij op jouw medespe lers? „Als het moet bemiddel ik tussen trainer en spelers. Zo heb ik Frenk van der Kleij er van kunnen overtuigen, dat hij moest ac cepteren dat hij tegen Urk op de bank be gon. Ik wist namelijk al, dat de trainer hem wilde laten invallen. Die voorkennis heb ik gebruikt om Frenk bij de groep te houden." Hoe i ters? „Ik vind het schitterend dat ons publiek achter ons blijft staan. Naar De Treffers re den er toch weer tien volle bussen mee. Ik weet zeker dat het morgen hoe dan ook feest wordt op Nieuw Zuid." Jij laat je nog wel eens kritisch uit ten op zichte van de pers. „Over de verslaggeving van de competitie hoor je mij niet klagen. Maar wat daarna over ons is geschreven, wil er bij mij niet in. BEZ1ERS AFP/ANP Gilbert Duclos-Lassalle heeft de favorieten op achterstand gere den en leider Marie onttroond. De 37-jarige Fransman won gis teren de tweede etappe van de Midi Libre met bijna twee mi nuten voorsprong op zijn land genoot Gayant en de Nederlan der lan Siemons, ploegmakker van Theunisse. De veteraan uit de ploeg van Greg Lemond reed tussen Narbonne en Beziers Gert-Jan Theunisse, Charly Mottet en Stephen Roche op bijna negen minuten. De drie kanshebbers op de eindzege in de Midi Libre waren betrokken bij de eerste ont snapping van de dag toen een groep van 22 renners vluchtte. Zij werden onder slechte weers omstandigheden regen en een stevige wind snel bijge haald. Aan de voet van de Font- ffoide (eerste categorie) demar reerden tien renners onder wie leider Marie, Duclos-Lassalle, Gayant, Siemons en Torres. Tijdens de beklimming van de iVeneeënbult slaagde alleen Marie de op drift geraakte Du clos-Lassalle te volgen. Drie ki lometer voor de top moest de tijdritspecialist Duclos-Lassalle ook laten gaan. Hij zou later nog worden gepasseerd door een groepje van zes met Jan Siemons. Het peloton met Theunisse bereikte het hoogste punt van de col met bijna der tien minuten achterstand. r je de steun van jullie suppor- Uunstoe( Wat ik details noem wordt t zen, terwijl van het wedstrijdverslag weinig overblijft. Ik sta er daarom van te kij ken, dat je me nu opeens benadert." Duclos-Lassalle overleefde de klim van een colletje van de vierde categorie en bleef in de lange afdaling naar Beziers, me de dank zij de wind in de rug, uit de handen van Gayant en Siemons. Het was de eerste overwinning van Duclos-Lassal le dit seizoen. De Fransman won vorig jaar op de weg slechts het Criterium der Azen en op het ovaal van Bordeaux de zes daagse. Luc Roosen volgt in juli de Tour de France in een leun- Barcelona van slag in bekerstrijd BARCELONA GPD Barcelona heeft gisteravond in het eigen Camp Nou-sta- dion een pijnlijke bekerne derlaag geleden van 0-2 te gen Atletico Madrid (0-2). Tegen de weinig overtuigen de aanvalsgolven van Bar celona kwamen de elf spelers van interim-trainer Ovejero slechts af en toe uit de verde diging. Futre en Manoio wis ten echter tofh tot tweemaal toe te profitéren van de erg zwakke verdediging van Bar celona. De Bulgaar Stoichkov werd in de 25ste minuut van de tweede helft tot overmaat van ramp voor Barcelona ook nog uit het veld gestuurd na een zeer gemene overtre ding tegen Atletico-keeper Mejias. Aanstaande zondag moet Barcelona in Madrid met minstens drie doelpun ten verschil winnen om tot de finale van de Spaanse be ker door te dringen. Slechts 40.000 man waren naar het Camp Nou-stadion van Barcelona gekomen om de eerste wedstrijd in de hal ve finale van de Spaanse be ker tussen Barcelona en Atle tico de Madrid bij te wonen. Voor de wedstrijd nog ver klaarde Johan Cruijff dat hij zich geen zorgen maakte over de Madrilenen. Hoewel Atletico de Madrid zonder de deze week voortij dig naar Joegoslavië terugge stuurde trainer Tomislav Ivic maar met de Portugese rebel Futre niet de indruk maakte in de eigen kansen te gelo ven, was het duidelijk dat de spelers van Cruijff hard aan vakantie toe zijn. Barcelona domineerde weliswaar en was nagenoeg de hele wed strijd rond het strafschopge bied van Atletico terug te vinden, maar behalve een schot van Eusebio dat de lat scheerde en twee schoten net naast van Stoichov en Laudrup kwam de Spaanse landskampioen niet. Achter de schermen van het Europees kampioenschap hockey in Parijs woedt een kleine paleis-revolutie. Bin nen de Europese Hockey Federatie bestaat grote onvrede over de commerciële en sportieve koers, die er in de ko mende tien jaar moet worden gevoerd. Ab van Grimber gen, secretaris van de EFH, dreigt zijn functie ter be schikking te stellen wanneer zijn organisatie op beide fronten niet een progressievere weg inslaat. Het ex-be- stuurslid van de KNHB, die een kantoor voor de EFH runt in Den Haag, heeft zelfs zijn ontslagbrief al in de achterzak. PARUS AD HEESBEEN CORRESPONDENT GPD De kritiek van Van Grimbergen richt zich met name op Morley Pecker, de penningmeester van de Europese bond. Pecker, zelf ook niet erg geliefd bij de eigen Engelse achterban, zou te wei nig sponsor-activiteiten ont plooien en nieuwe ontwikkelin gen tegenhouden. „Ik ga kenne lijk te snel," geeft Van Grimber gen een schot voor de boeg. „De lijn, die ik voorsta, ziet niet iedereen zitten. Het zijn de groeistuipjes van een sport, die op vele fronten een nieuwe trend wil volgen." De ex-intemational en oud- bondscoach heeft net als dat eerder vorige maand in Brussel bij de vrouwen het geval was de opzet van de EK (weer) ter discussie gesteld, maar botst op onneembare drempels. Van Grimbergen wil het aantal lan den in het hoofdtoernooi van twaalf naar acht terugbrengen. En de overige negentien Eu ropese hockeynaties in sterkte verdelen over twee andere cate gorieën. Voor 1995 (in Dublin voor de mannen en Amsterdam voor de vrouwen) is echter al besloten geen veranderingen in de huidige formule aan te bren gen. Vandaag, op de dag van de halve eindstrijd, gaat Alain Da- net, de voorzitter van de EFH, opnieuw met alle betrokkenen over deze affaire praten. „Maar," beseft Van Grimber gen, „dat ligt niet zo eenvoudig omdat de afspraken voor over vier jaar zijn gemaakt. Niette min heeft Danet nu toegezegd de zaak in heroverweging te ne men. Dat is een eerste stap, maar die gaat natuurlijk niet ver genoeg." Parallel met de sportieve vrije val brokkelt ook de financiële positie verder af. Commercieel zitten de Europese en Wereld Hockey Federatie (FIH) in een moeilijke hoek. De economi sche teruggang in veel toonaan gevende naties heeft zijn uit werking op het binnenhalen van geldschieters niet gemist. Daarnaast blijkt steeds meer dat hockey moeilijk 'verkoopbaar' is. Om op de olympische agen da te kunnen blijven, moet in de optiek van Van Grimbergen hard gewerkt worden om de toekomst van de sport veilig te stellen. Vandaar ook de aanzet tot een ingrijpende wijziging van de spelregels. Daardoor moet het hockey voor een grote publiek toegankelijker en aan trekkelijker worden gemaakt. De EFH kan budgettair slechts terugvallen op één spon sor (Forbo). Daardoor zijn de contributies, die bonden voor hun lidmaatschap en voor deel name aan toernooien moeten afdragen, op de laatste jaarver gadering fors verhoogd. De FIH heeft op haar beurt onlangs het driejarige contract met IMG opgezegd. Het Ameri kaanse sportmarketingbureau kreeg alle rechten van de grote (titel)toemooien, maar stelde zulke hoge financiële eisen aan sponsors en organisaties dat veel landen (waaronder Neder land) daaraan niet tegemoet konden komen. Daardoor bleef de afdracht aan' de FIH ver be neden de verwachtingen. IMG, dat zich vooral richt op de golf- en tennismarkt, kijkt op Frank van den Wall Bake: „Op de EK staat de geloofwaardigheid van het hockey op het spel. verzoek van de wereldfederatie nog wel uit naar een overall- sponsor. Maar resultaten zijn tot dusver uitgebleven. Illusie Voor Frank van den Wall Bake, directeur van het. Hilversumse sportmarketingbureau Tref punt, is dat het bewijs dat hoc key alleen voor een kleine markt interessant is. „Het is een illusie te denken dat deze sport zich commercieel kan meten met tennis, voetbal of golf," aldus Van den Wall Bake. „Zoiets is struisvogelpolitiek voeren. Je moet de beperkingen van het hockey kennen en zo'n sport vervolgens verkoopbaar maken. De FIH heeft dollartekens in de ogen gekregen toen het met IMG in zee ging. Maar die firma heeft andere, veel grotere be langen. Ze willen een voet tus sen de olympische deur krijgen door onder meer met een pur sang amateursport goede sier te maken. IMG tracht al jaren ISL (International Sport Leasure), dat bij het IOC stevig aan boord zit, weg te drukken. Maar dat lukt niet zo maar even." Van den Wall Bake, die hoc key, badminton, tafeltennis, tennis, triathlon en voetbal in het 'Nederlandse' zakenpakket heeft en op die terreinen uiterst succesvol opereert, maakt als adviseur deel uit van de spon sorcommissie van de EFH. In die positie wordt hij op groot schalige wijze geconfronteerd met de financiële problematiek van de federatie. „Ik heb vaak de indruk, dat te snel de hand doek in de ring wordt gegooid," meent hij. .Alleen wanneer je afzet wilt vinden voor een pro- dukt, zul je zo links en rechts wat moeten aanpassen. Op de EK staat de geloofwaardigheid van het hockey op het spel. Op uitslagen van 10-0 en 12-1 zit niemand te wachten. Dat is in promotioneel opzicht een bla mage van het produkt. Er moet dus snel wat veranderen. An ders ontstaat er een boeme rang-effect." Van den Wall Bake heeft dat in de Franse hoofdstad aan den lijve ondervonden. Hij verwierf de exclusieve rechten van de sponsorwerving en die van de televisie. Een kwart miljoen gul den bracht Trefpunt binnen in de vorm van reclameborden, voornamelijk van Nederlandse bedrijven. „Het had natuurlijk veel beter gekund," geeft Van den Wall Bake toe. „Maar in Frankrijk leeft het hockey nu eenmaal minder dan in andere Europese landen. En voor potentiële Ne derlandse ondernemingen is een EK in Parijs de ver-van-mijn bed-show. Ik hoop dat de EFH door deze ontwikkeling wakker is geschud en eindelijk iets gaat ondernemen." stoel. De Franse organisatie vond de 26-jarige Belg en zijn ploeggenoten van Tulip te zwak voor een wildcard. Een beslis sing, die Roosen gisteren in de eerste bergetappe van de Ronde van Zwitserland inspireerde on der barre omstandigheden aan te vallen. Met als resultaat de etappezege. de leiderstrui en uitzicht op de eindzege. Kelly, Breukink, Alcala, Hampsten. Fondriest, Rooks en LeMond verloren tien of meer minuien. „Wie in Zwitserland goed rijdt, heeft in de Tour proble men". haalde Jan Gisbers bij het begin van de Zwitserse etappewedstrijd een oude wie- lerwet naar boven. De Tour de Suisse is voor de klassements- renners slechts een test voor de Ronde van Frankrijk. In het hooggebergte wordt één keer de conditionele stand van zaken beproefd als het weer meezit. „In Zwitserland rijdt altijd een groepje in één van de eerste da gen weg, waaruit later dan de eindwinnaar komt", aldus Ste ven Rooks. De kopman van Raas had de woorden nog niet uitgesproken of ze werden be waarheid. Alleen waren de Ne derlandse ploegen op het be slissende moment nergens. Roosen was vooraan de meest de Füela demarreerde de Belg en bereikte alleen de top. Achter hem zwoegden Gölz en Ri chard. Zij haalden het niet, ook al stond de doorweekte Belg bij elke haarspeldbocht bijna stil. Op de spekgladde wegen, soms gevaarlijk door het slechte as falt, durfde niemand de rem men los te laten. Renners als Breukink, Rooks en Fondriest, die op de top van Füela tien mi nuten achterstand hadden, ver loren in de afdaling nog eens vijf minuten. „Na het wegvallen van de Tour de France gooi ik alles op Zwitserland mokte de succes vol solerende Belg nog even na over het missen van het groot ste wielerspektakel ter wereld. Fraaie 1000 meter-tijd voor Bosman TIM BROUWER DE KONING Laura Bosman heeft weinig no dig om zich tot goede prestaties te laten verleiden. De Alphense greep gisteravond in Leiden het mooie weer aan om een fraaie tijd neer te zetten op de 1000 meter. Zonder tegenstand snel de de AA V-atlete naar 2.41.9. Ook Yvonne van Dorp liet de belangstellenden genieten, al was de 200-metertijd van de Holland-atlete (24,5) niet zo verrassend als de 25,9 van haar 18-jarige clubgenote Bianca Vermond. Haar leeftijdgenoot Fabian van den Barselaar kwam bij de mannen tot 22,8. loost la Lau (Bataven) bleef op de 1000 meter Paul Straathof van De Spartaan een seconde voor 2.26,6 om 2.27,6. De 3000 meter leverde Theo van der Veer net geen overwinning op. De Holland-atleet zette zijn eindsprint te laat in om Roland Coray van Attila te kloppen. Wel hield de Leiderdorper zich Henk Ravensbergen (Bataven), de verrassende veteraan Piet van der Poel (Spartaan) en zijn club genoot Cor Brandwijk van het lijf. Remy Engwegen (Holland) was vooral met de kogel op dreef (13,80). Zijn clubgenoot Koen Hamers stootte bij de B- jongens iets minder ver (13,28). Mirjam Geerdink (AV47) wierp de discus 39,18 weg. Op de 110 meter horden deden Marco van Stijn (Spartaan) en Bob Dongel- mans (AAV) met 16.0 om 16,1 weinig voor elkaar onder. SPORTAGENDA trainer George Sieverding. Wandy Kater overden de leidt de ploeg op de vrije slag. Bij de nen is Marco Blokpoel, vorig jaar tijdens wedstrijd in coma geraakt, op de vrije i De Zijl zowel op Schoolslagzwemster Ria Willemse is de gro te troef van De Zijl/LGB bij de landelijke wedstrijden op de lange afstand. Bahalve de slag de stuwende kracnt. negenvoudig titelhoudster vertegenwoordi gen Petra Hillenius, Hanneke Koopmans, Op de twintig meetellende wedstrijden Nancy Kijk in de Vegte en de jonge Andrea moeten de zwemmers individueel mini- Hoenselaar de Leidse zwemvereniging van maal 24 kilometer afleggen. Vorig jaar ver- de schoolslag als op de vrije slag de gyigstitel. Daarvoor moet minimaal 72 kilo meter worden gezwommen. Bij de Neder landse kampioenschappen vijf kilometer op 9 augustus op de Bosbaan zijn startbewij zen te verdienen voor de Europese kam pioenschappen in het Italiaanse Ischia. BETAALD VOETBAL SW - NAC (za 16 00 uur) AMATEUR VOETBAL Quick Bovs De Treffers <u 16 00 uw) AMERICAN FOOTBALL Groningen Tigers Alphen Eagles HONKBAL HOOFDKLASSE: Spartaan - Pi0mef Km heim - Sparta. Neptunus - ADO. Pirates s, zondag returns TWEEDE KLASSE: Alphians Goohers(za) KUNSTZWEMMEN NK in Amersfoort MIDGETGOLF Finale NK midgetgolf m Boskoop (za) SNOOKER Holland snooker ranking The Pocket Katwijk (zo 11.30 uur) 24 uur van Tar Aar ZEILEN Combi Braassem (op TRIMKALENDER Vnidag *buf_ r) 2.50 Voorburgse Molenloop 3/ 6/10 km 19 00

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23