Regio Voorschoten: genoeg bouwgrond tot 2000 Politie wil twee basiseenheden in de regio Vlammende uitreiking van diploma Stacaravans bij jachthaven Poelgeest moeten nu echt weg Huisartsen boycotten Rijnoord Politiebureau Warmond verbouwd Vrijdag 21 juni 1991 Redactie: 071-161400 «WIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS* Eindredactie: PAUL DE TOMBE •Vormgeving: HENK BUIS MARKTKOOPLUI uit Leiderdorp pakken hun spullen als de markt niet snel wordt verhuisd van de Hoofd straat naar de Laan van Ouderzorg. LEIDEN NIEUWSLIJN Lijk Engelsman gevonden WOUBRUGGE De rijkspolitie te water heeft na een tip van een binnenschipper op de Dordtse Kil het stoffelijk overschot gevonden van de 62-jarige A. Burall uit Tottenham. De man sloeg een week geleden door een zwaaiende giek van zijn jacht Victoria overboord en werd sindsdien vermist. In het kader van een uitwisselingsprogramma waren vorige week 23 schepen van de Woodbridge Cruising Club uit Engeland onderweg naar Woubrugge. Er stonden tal van festiviteiten op het programma, die alle alle werden afgelast. Wethouder legt eerste steen VOORSCHOTEN De Voorschotense wethouder M.J. Breu- nesse zal volgende week symbolisch de 'eerste steen' leggen voor de bouw van het nieuwe multi-functionele centrum aan het Aletta Jacobsplantsoen in Noord-Hofland. Ze wordt geas sisteerd door twaalf kinderen. Zonnebroden in Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse wethouder Wensveen zal morgen om tien uur het eerste 'zonnebrood' in ontvangst ne men bij bakkerij Kapteyn aan de Windlustweg. De opbrengst van de broden, die de vorm van een zon hebben, komt deels ten goede aan de stichting De Zonnebloem die zieken en ge handicapten vakanties en uitjes aanbiedt. Sprietlopen in Rijpwetering RIJPWETERING Goede slootjesspingers en imitatoren zijn nog welkom op de sprietloopwedstrijden zondag 23 juni in Rijpwetering. Op de Burgemeester van der Plaatstraat kunnen deelnemers vanaf twee uur 's middags met een polsstok de overkant van de sloot proberen bereiken. Tussendoor is er een playbackwedstrijd en een loterij. Televisiepresentator Bart (is BOOS) de Graaf praat de activiteiten aan elkaar. De opbrengst is voor zeven geestelijk gehandicapten uit Alkemade, die sa men in een huis in Swetterhage verblijven. Voor inlichtingen en opgave: H. Zonderop, telefoon 01712-8076. In het jaar 2000 moet Voor schoten 550 woningen meer tellen dan nu het ge val is. Op 1 januari waren er 8.674 woningen in de gemeente, dat moeten er straks 9.220 worden. Voor schoten heeft voldoende woningbouwlocaties om te voorzien in de eigen be hoefte en bouwt in de nieuwbouwwijk Starren- burg nog eens 400 wonin gen extra voor de regio. Dat blijkt uit een gemeen telijke nota 'ruimtelijke verkenning Voorschoten'. VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET De gemeente kan voorlopig vol doende bouwen in Starrenburg aan de zuidwestkant van de ge meente, langs De Vliet. Daar kunnen 900 woningen komen. Ook op andere plaatsen in de gemeente, zoals Nieuw Voor dorp, zien burgemeester en wethouders nog plaats voor 170 woningen. Na het jaar 2000 is er in Starrenburg nog ruimte voor 350 tot 400 woningen. Wel zou het bestemmingsplan daarvoor moeten worden aangepast. Ook op andere plaatsen in Voorschoten liggen nog stukken grond waar woningen kunnen komen. In de meeste gevallen zijn burgemeester en wethou ders zeer terughoudend. Zo zouden in Boschgeest op een lapje grond van 1,5 hectare, naast een boerderij 30 wonin gen kunnen komen. Maar bur gemeester en wethouders willen dit gebied samen met de perce len van de British School liever groen houden. Hetzelfde geldt voor de 6 hectare weideland met boerderij in de Nassauwijk. Krimkade Burgemeester en wethouders willen ook het kassengebied te genover de Krimkade niet be bouwen. De provincie heeft dit gebied als toekomstige bouwlo catie opgenomen. Op deze gronden zouden 600 woningen kunnen komen. Voorschoten wil dit gebied voor het jaar 2000 zeker niet als definitieve bouw locatie aanwijzen. We bouwen in Starrenburg al genoeg voor regiogemeenten, zo redeneert Het aan het kassengebied grenzende zuidelijke deel van het tracé van rijksweg 11 mag in de ogen van burgemeester en wethouders hooguit voor een deel (150 woningen) worden bebouwd. Op het tracé ten noorden van de Leidseweg zou den 60 tot 90 woningen kunnen komen. Dat kan nadat de ge- Leiden en Voorscho- in onderzoek hebben aar de bouwmogelijk heden. Bedrijven Burgemeester en wethouders denken dat er voor economi sche bedrijvigheid niet veel ex tra ruimte nodig is, hooguit twee hectare. Het stationsge bied zou een mogelijke locatie kunnen zijn voor bedrijven en kantoren. De mogelijkheden om het Van der Hoevensport- park te gebruiken als bedrijfslo catie wil men nog niet bekijken. In een provinciale nota werd die mogelijkheid al wel genoemd. Wanneer het gaat om recrea tie wil het gemeentebestuur po tentiële parkgebieden zoals Ber- bice, Beresteijn en Ter Wadding behouden en verbeteren. De Vlietlanden mogen alleen per fiets, vaartuig of te voet bereik baar blijven. De nu beschikbare ruimte voor sportverenigingen lijkt burgemeester en wethou dersvoldoende. PAULDEVUECER De politie in de Duin- en Bollenstreek wil dat deze regio bij de nieuwe indeling twee basiseenheden telt. Het noordelijk gedeelte moet de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout, Noordwijk en Voorhout omvatten. De zuidelijke basiseenheid moet gaan be staan uit de gemeenten Katwijk, Rijns burg, Valkenburg, Oegstgeest en War mond. Deze indeling is uit de bus gekomen Marktkooplui dreigen met vertrek uit Leiderdorp LEIDERDORP UESBETH BUITINK De kooplieden van de Leider- dorpse weekmarkt hebben ge dreigd met vertrek als de markt niet snel wordt verhuisd van de Hoofdstraat naar de Laan van Ouderzorg. Ze willen dat het college het voorstel van de Ka mer van Koophandel over neemt en voor een grote markt van zestig kramen bij winkel centrum Santhorst kiest. Daar naast zou er op een andere och tend een kleine markt van circa twaalf kramen op de Hoofd straat kunnen blijven, zo bleek gistermiddag tijdens een verga dering van de marktbeheers- na een vergadering waaraan alle politie chefs uit de betrokken gemeenten heb ben deelgenomen. De voorkeur van de politie in de streek wordt op schrift ge steld en voorgelegd aan de Werkgroep Politie en de Interdisciplinaire Project groep. Bij de indeling die de groepscomman danten en korpschefs in de Duin-en Bol lenstreek voor ogen hebben, komt de noordelijke eenheid uit op een sterkte van 156 man. Het zuidelijk gedeelte telt 120 medewerkers. Volgens de chefs zijn 100 politiemensen voor een eenheid het Bij het opstellen van de voorkeursin deling hebben alleen de gemeenten Voorhout, Sassenheim en Warmond ter discussie gestaan. Voor de overige plaat sen ligt volgens de politiechefs de inde ling in het noordelijke dan wel het zuide lijke gebied voor de hand. Dat gekozen is voor indeling van Sassenheim en Voor hout bij het noordelijke gebied heeft vol gens de politie onder meer te maken met de infrastructuur. De aanwezigheid van enkele belangrijke oost-westverbin- „De marktkooplieden willen weten wat hun toekomst is. Er is nu ook een markt in de Ste venshof en die is voor hen veel aantrekkelijker", aldus wethou der C. Huigen. „Het probleem is dat de lokatie-Hoofdstraat on voldoende is om een goed uit geruste markt te houden. Als we dat proberen loopt de markt ge woon leeg. Dan hebben we uit eindelijk een kleine markt op de Hoofdstraat, maar geen enkel alternatief." „De kooplui maken uit of er een markt komt, niet de poli tiek", zegt ook C. Verplancke namens de kooplui. „Als de koopman wegblijft is er geen markt, zo eenvoudig is dat." Eén handelaar in planten liet zich gisteren al van de lijst weg strepen. Hij was de lokatie op de Hoofdstraat en het lange uit stel van een verhuizing 'spuug zat'. Ook vier anderen zeiden te zullen opstappen wanneer de markt niet wordt verplaatst naar de Santhorst. Huigen kon de kooplui giste ren nog geen toezeggingen doen. Het onderzoek van de Ka mer van Koophandel moet eerst nog besproken worden in de raadscommissie financiën van 4 juli. „Het college wil het pro bleem wel oplossen, maar daar hebben we de politieke ruimte niet voor. Alle partijen hebben in hun verkiezingsprogramma's gesteld dat ze de markt in het Oude Dorp willen houden." dingen onder meer de Leidsevaart en de Oosthoutlaan in Voorhout en de 's Gravendamseweg/Teylingerlaan in Noordwijkerhout en Sassenheim heeft daarbij een rol gespeeld. Verder zijn de politiechefs van mening dat de specifieke problematiek met be trekking tot de bollen (buitenlandse sei zoenwerkers) in één basiseenheid moet worden ondergebracht. Met het oog op de politietaken ten aanzien van de zo- merrecreatie is met deze verdeling geko zen voor zoveel mogelijk evenwicht. TER AAR DE 24-UURS SURFRACE op de Langeraar se Plassen bij Ter Aar morgen voor de vierde van start. De Surfclub Te Aar, organisator van de race verwacht deelname van on geveer dertig teams. De start is om 15.00 uur. De bedoeling van de race is dat een team, bestaande uit drie surfers, zoveel moge lijk rondes aflegt in een et maal. Boeien en verlicihting maken het surfen ook 's nachts mogelijk. De teams kunnen zich la ten sponsoren per ronde. De opbrengst is bestemd voor het Wereld Natuurfonds. Met het geld zal het WNF tro pisch regenwoud aanschaf fen om het te behoeden voor kap. ZOETERWOUDE/WARMOND De rock roll band 'De Gigantjes' doen komende zondag Zoeterwoude aan. Jan van der Geest van za lencentrum Don Bosco heeft 'Mieke en haar mannen' uitgenodigd voor een optreden, dat zondagavond even na negen uur begint. 'De Gigantjes' hebben een roemruchte reputatie als live-band, maar zijn ook bekend van bijvoorbeeld VARA's nachtshow. De band treedt overigens op 5 juli ook op in Warmond, om precies te zijn in het Trefpunt aan de Herenweg 80. foto pr De brandweer, rijkspolitie, een kolonne van het jeugd-Rode Kruis Rijnland en (waarschijn lijk) ambulancebedrijf Prins zul len komende dinsdagavond druk in de weer zijn bij de War- mondse school Oostergeest. Negentien kinderen van de hoogste groep acht krijgen die avond hun EHBO-jeugddiplo- ma en de diploma-uitreiking gaat gepaard met een groot scheepse oefening. Rond half acht breekt er een bijna echte brand uit in de school. Brandweer en politie sjouwen de gewonden die daar bij vallen de school uit. Het is aan de kinderen en het jeugd- Rode Kruis om hen op het schoolplein te behandelen. Als 'slachtoffers' fungeren een aan tal kinderen uit groep zeven plus wat volwassenen. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Ze staan er al meer dan tien jaar, vertelt directeur C. Juffer mans van de jachtwerf en -ha ven Poelgeest aan de Oegst- geester Haarlemmertrekvaart. De gemeente, heeft ze al die tijd gedoogd, maar nu moeten de vier sta-caravans op zijn terrein uiterlijk op 31 oktober van dit jaar weg zijn. De caravans op het jachtha venterrein worden 's zomers bewoond door klanten die er ook hun boot hebben liggen. Volgens de gemeente kunnen de caravans door de nieuwe kampeerwet niet langer worden gedoogd. Juffermans heeft reeds geprobeerd de illegale caravans met een vergunning te legalise ren, maar Oegstgeest weigert de aanvraag te honoreren. De di recteur van Poelgeest gaat hier tegen in beroep, zegt hij. Financiéel gezien acht Juffer mans zich niet gedupeerd. „Ik kan nu bij wijze van spreken weer meer boten kwijt op het terrein. Maar qua sociale con trole ga ik er wel op achteruit. Er wil hier nog wel eens wat ver dwijnen en ook kan het geen kwaad als mensen toezicht op het milieu houden. Denk aan waterrecreanten die zo maar een potje verf wegkieperen of andere rotzooi het water in la ten lopen. Ik vind het jammer dat die aspecten niet in de dis cussie worden betrokken. En de kampeerwet? Ja, dat vind ik een beetje flauw van de gemeente. Als ik hier nu een compleet kampeerterrein met honderd stacaravans zou hebben..." De stacaravans op het terrein van jachthaven Poelgeest in Oegstgeest. Ze moeten na tien jaar het veld rui men, vindt de gemeente. foto hielco kuipers VRIJE TIJD WARMOND DORITH LIGVOET Het Warmondse politiebureau aan de Dorpsstraat wordt op dit moment verbouwd. De verdieping waar vroe ger de waterpolitie zetelde, wordt omgetoverd tot vergaderruimte. foto hielco kuipers ruimte voor de deze dienst onpraktisch. „Dat komt omdat de bovenste verdieping was onder verdeeld in verschillende ruimten. Wij hadden juist een grote vergaderruimte nodig", vertelt wachtcommandant P. de Boer. „Nu worden de muren weggebroken, zodat een ruimte ontstaat die straks, opnieuw wordt ingericht", aldus de wachtcommandant. De slopers zijn nu twee weken bezig. Rond au gustus moet het karwei zijn geklaard. Tot die tijd moeten de agenten nog even het met de verbou wing gepaard gaande ongemak doorstaan. „De kalk zit tot in mijn haar", aldus De Boer. „Maar het gaat wel weer over." Het Warmondse politiebureau aan de Dorps straat wordt op dit moment verbouwd. De boven ste etage, die vroeger in gebruik was bij de Rijks politie te Water, wordt omgetoverd tot vergader ruimte voor de landdienst. De verdieping staat leeg na de reorganisatie van de Rijkspolitie te water. De dienst die jaren lang in Warmond was gevestigd, is opgedeeld bij de post Alphen aan den Rijn. Daarom heeft de Rijkspolitie te water het Warmondse kantoor ver laten. De landdienst, die beneden zetelt, kon de bo venste verdieping goed gebruiken. Alleen was de De Alphense huisartsen willen meer gaan samenwerken met specialisten in ziekenhuizen in Woerden, Gouda en Leiden. „Zo lang Rijnoord niet in alles kan voorzien, heeft het geen zin patiënten naar dat ziekenhuis door te verwijzen," zegt H. Brand van het actiecomité 'Rijnoord, ons een zorg'. Op maandag 24 juni praat het co mité op het ministerie van wvc over de verminderde zorg in Rijnoord. „Rijnoord kan niet meer aan ons eisenpakket voldoen. Door het terugbrengen van het aantal bedden is het bezettingspercen tage hoger geworden, maar in werkelijkheid is het ziekenhuis nu ook sneller vol. Dat geeft problemen, omdat er toch altijd mensen moeten kunnen wor den opgenomen." Om zijn uitlatingen te staven, is Brand bereid een voorbeeld te geven. „Een vrouwtje van in de 90 moet vaak voor controle opnames naar Rijnoord. Zij heeft last van suikerziekte. Laatst moest ze weer, maar toen werd ze gewoon doorverwezen naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Zij woont bij een paar oudjes in, dus dat is ook wel erg lastig met bezoeken. Helemaal naar Leiden voor zo iets eenvoudigs. Dat is toch te gek om los te lopen." De kwaliteit van de zorg staat volgens Brand ook niet op een hoog peil. „Ik beweer niet dat de specialisten hun werk niet goed doen, maar in het Elisa beth en Rijnoord zijn vier neu rologen die allemaal in Leider dorp zitten. Elke dag zit er dan een ander in Alphen. Waar moet je dan naar toe als je wat wilt vragen? Welke arts moet je hebben? Dat werkt allemaal niet bevorderlijk. Ook met acute op names zijn er problemen. Dan wordt de diagnose maar uitge steld totdat er een specialist is." En dat is nog niet alles. Brand: „De hartbewaking is gesloten, het aantal kinderplaatsen is van acht tot twee teruggebracht, de mediumcare is af en toe onbe zet. Als je dit beziet in het licht van de actie '06-11, als elke se conde telt', dan deugt er niet veel van." „Daarom hebben de patiën tenorganisaties en de huisart sen besloten de mensen meer voorlichting te geven over ande re ziekenhuizen. Denk maar aan het Bleuland in Gouda of de Woerdense Hofpoort of het Dia- conessenhuis in Leiden. Als je meer met de specialisten in die ziekenhuizen samenwerkt dan weet je op een gegeven mo ment dat je daar terecht kan, dat je zeker wordt geholpen in plaats van heel Zuid-Holland door te crossen om een zieken huis te vinden waar je mis schien terecht kan. Dat kwar tiertje rijden hoeft dan ook niet zo'n probleem te zijn." De patiënt houdt wel het laatste woord. „Het is echt geen patiëntenboycot, maar meer een noodzaak. Wie wéét wordt men nu bij Rijnoord en het Eli sabeth eens wakker en gebeurt er wat", aldus Brand. De hoop op een goed uitge rust Rijnoord heeft het comité nog niet opgegeven. „We heb ben nog diverse lijnen open. Bij de provincie is een nieuwe ge deputeerde gekomen nu Aal- bers weg is. En maandag 24 juni praten we op het ministerie van wvc. We hebben besloten de zaak maar eens persoonlijk uit de doeken te doen. Ook willen we wel eens weten wat er moet Rijnoord kan gaan praten. De gemeente had naar aanleiding van deze problemen een brief naar het ministerie geschreven. Het antwoord luidde dat er geen aanleiding voor een ge sprek was, omdat er niet genoeg signalen waren binnengekomen dat er iets fout was gegaan. Zouden die 16.000 handteke ningen, die we begin dit jaar hebben verzameld om te klagen over Rijnoord, dan echt niets uitmaken?" VRIJDAG 21 JUNI WASSENAAR De werkgroep Voorschoten/Wasse naar van Amnesty International orga niseert een markt voor tweedehands boeken in de jachthavenloods aan de Zijllaan in Wassenaar. Dat gebeurt vanavond van zes tot negen uur en za terdag tussen tien en vier uur De boeken liggen, op rubriek gesorteerd, op hun nieuwe eigenaar te wachten De opbrengst van de markt is be stemd voor het werk van Amnesty ZOETERWOUDE Vandaag, de langste dag van het jaar organiseert de polderwerkgroep van Zoeterwoudse Noord Aa. Verzamelen om zeven uur met fiets bij café Cro- nenstein aan de Vliet (rotonde Lam menschansweg) of een half uur later bij de geitenboerderij ten zuid-westen van de Noord Aa in Zoeterwoude Kosten een rijksdaalder Opgave bij Ton Gordijn, telefoon 071 143726 ZATERDAG 22 JUNI LEIDERDORP Tijdens de Franse dag in het Leider dorpse winkelcentrum Santhorst, houdt bewonersverenigmg De Kwik staart een rommelmarkt Tussen ne gen en vier uur zijn er volgens de ver enigmg vele koopjes te halen WARMOND Op het pleintje bij de pomp in de Dorpsstraat van Warmond wordt tus sen elf en vier uur een kunstmarkt ge houden. Diverse creatieve produkten worden er te koop aangeboden e heden Terras a MAANDAG 24 JUNI WARMOND De Warmondse muziekvereniging St Matthias geeft maandag de 24ste een zomeravond-concert in de War mundastraat Aanvang half acht Voor informatie-telefoon 11711 10419

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20