Leiden 'Miljoen nodig om ij sfeer terug te krijgen' ES Compromis over sportveld aan Burggravenlaan Salmonella was spelbreker Vrijdag 21 juni 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 Eigenaar Koets-O-theek over verplaatsing disco: I LEIDEN Tijdens de hele discussie over de verplaatsing van zijn Koets- I O-theek sprak hij niet met de pers. Nu de discotheek defini tief naar de Lammermarkt ver huist, kan het weer. Eigenaar Leo Kamphues heeft het uiter- 1 mate beledigend gevonden dat de discotheek door buurtbewo ners, kranten en enkele politici werd afgeschilderd als een grote bron van ergernis en overlast. „Ik heb zelfs op een gegeven moment intern voorgesteld om de boel te sluiten. De buurt had gelijk dat er overlast was, maar iedere keer maar weer die nega tieve publiciteit, dat heb ik heel vervelend gevonden," aldus Kamphues. De directeur van Kocuram, een bv die nog enkele andere horacazaken in Leiden beheert, is er nog steeds niet van over tuigd dat de aanwezigheid van 'de Koets' ontoelaatbaar is in de Kruisstraat. De Kroon verhin derde een jantal jaren geleden ook dat de gemeente de Koets 'wegbestemde' uit de wijk Oude Morsch. De onderhandelings positie van Kamphues werd door de uitspraak versterkt. Hij wilde best aan de wens van de gemeente gehoor geven om uit de Kruisstraat te vertrekken maar niet op de gehaaste voor waarden van de gemeente. In de afgelopen jaren werden verschillende locaties onder zocht. Ze kwamen in het nieuws en vielen vervolgens om diverse redenen weer af. De Sanders- garage bij het begin van het Le vendaal was bijvoorbeeld 'te ver uit de route'. Voor de vestiging op het bom-terrein aan de Morssingel, een plan van IBB- Kondor, werden nog serieuze tekeningen gemaakt met appar tementen voor studenten, een parkeergarage en de discotheek die half in de grond was verzon ken. „Maar de Transvaalbuurt had te weinig groen en dus ging ook dit plan niet door," herin nert Kamphues zich. Vervolgens verschenen Erica bv en haar directeur Swaak ten tonele. Eerst opperde hij het plan van een disco met een par keergarage op het Schutters veld. Kamphues: „Dat is toen afgeketst op de te hoge bouw kosten. Daarbij paste in die om geving eigenlijk geen discotheek en lag het te ver buiten de bin nenstad." Ook een ander, wat minder serieus plan van Swaak om boven op de Marca-garage aan de Hooigracht de Koets te bouwen, viel al snel af hoewel Kamphues dat wel zag zitten: .Alles achter glas, dat wasteen futuristisch geheel geworden met een mooi uitzicht." Inmiddels vond de gemeente dat er toch haast moest worden gemaakt met de overgang van de disco. Een hinderwetvergun ning werd geweigerd. Kamp hues: „Dat betekende dat we snel verplaatst moesten worden of helemaal gesloten werden. Toch was ik het met die weige ring niet eens. In twintig jaar hebben we slechts vijf gevallen van echt crimineel gedrag mee gemaakt. Ook heb ik een dikke stapel rapporten liggen van in genieursbureaus, waaruit blijkt dat er bij de Koets slechts een beperkte overschrijding van het geluidsniveaus had en daar MEDISCHE DIENSTEN n 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: C. v.d. Meer/H. Meyer, tel. 215510, Stokroos 1. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel. 218661, Rosmolen 2. Groep 2-Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel. 212025, Bronkhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur:J. Rus. tel. 132500, Middelstegracht 129. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens, Fogelbergen Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel. 125245, Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: K. Fogelberg/M. v.d. Muysenbergh, tel. 132877, De Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijeren R.E. Zaaijfer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, tel. 765400, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: D. van Winger den, tel. 310047, Boshuizerkade31. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammer stein, tel. 720961. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, tel. 122268, Noordeindeplein 2/a. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg41, tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: S. Ouwerkerk, tel. 891037, spreekuur Florijn 10, tel. 891000; spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz, tel. 155666, spreekuur Komnginnelaan 2, tel. 172521. Voorschoten za: J. Baars, tel. 612520, R. Wa- genaarlaan 63; zo: A. Tromp, tel. 762159, Leidseweg 328. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. Wassenaar za: E. Op 't land. Middelweg 21. tel. 13056; ZO: G. Scaepman, van Zuylen van Nijeveltstraat 42, tel. 14561. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 21/6 tot vr. 28/6 door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 071-763134. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Lei derdorp, tel. 071-894400. Apotheek Langstraat, Langstraat 156. Wassenaar, tel. 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): A. Helder, Hermelijnvlinder36, Lei den Merenwijk, tel. 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 120241. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst straat 13, Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Th. Peerdeman, Kiekendiefhorst 16, Leiden, tel. 213122; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar F. Nales, Schouwweg34, Wassenaar, tel. 01751-15515. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringen- 'DE MASSA SJOKKERS die volgde tot half twee trok zich niets aan van de regels en denderde over de rijbaan'. DE SP WAS DE GROTE afwezige want 'zij schreeuwt klaar te staan voorde burgerij'. Het conflict over de bebouwing van een sportveld aan de Burg gravenlaan is opgelost. Wethou der T. van Rij (ruimtelijke orde ning) heeft gisteren overeen stemming bereikt met vertegen woordigers van de buurt over een nieuw bouwplan. Het is de bedoeling dat twee blokjes van zeven koopwoningen dichter bij elkaar worden gezet aan de kant van de Burggravenlaan, zodat een groter sportveld overblijft. Over de bebouwing van het terrein tussen Burggravenlaan en Verdamstraat wordt al gerui me tijd gesproken. Omwonen den waren op een gegeven mo ment zo boos dat ze een voor lichtingsavond van de gemeen te uit protest verlieten. De Wethouders Van Rij (links) en De la Mar (rechts) r vermaakten zich zo te zien goed. i onlangs nog e hadden we best wat aan kun nen doen." Uiteindelijk werd het drie hoekje gemeente, Hocuram en de Katwijkse projectontwikke laar De Lange-Van der Plas op gezet. Laatstgenoemde had het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt verworven. De 'deal' met de gemeente, die zelf niet over het geld beschikte om het pand te kopen, laat staan op te knappen, bestond eruit dat de Katwijkers geen strobreed in de weg zou worden gelegd als zij de Koets in hun bouwplan zouden opnemen. Dat gebeur de, en na een volksopstandje van omwonenden en een dis cussie in de gemeenteraad die geen discussie was, verschijnt er binnen afzienbare tijd een flat aan de Lammermarkt met daar achter verscholen tussen de hoogbouw een geluiddichte bunker. De nieuwe Koets-O- theek. Risico Nu het besluit is gevallen is Kamphues opgelucht en 'best blij' met de nieuwe plek. Waar volgens hem echter veel men sen aan voorbij zijn gegaan, is de vraag of de discotheek op die plaats wel net zo 'zal lopen' als in de Kruisstraat. „Ik zal er nog ongeveer zelf een miljoen in moeten stoppen om de oude sfeer terug te krijgen. En dan is er nog een risico. Het wordt een heel nieuw bedrijf. We hebben natuurlijk wel expertise en meer dan 3000 leden maar dat is nog geen garantie dat het net zo succesvol wordt," aldus Kamp hues, die zich tegen dat be drijfsrisico niet kan verzekeren. Wat hij ook niet kan verzeke ren is dat de omwonenden nooit overlast zullen krijgen van zijn disco. Wel heeft hij samen met de gemeente een lijst met afspraken gemaakt over slui tingstijden, deurmannen, pas jessysteem en een regulier over leg met de omwonenden, maar absolute zekerheid geeft dat niet. HAZERSWOUDE/LEIDEN Het was geen doodordinaire bacterie die begin deze maand een grote groep Hazerswoudenaren massaal ziek maakte na een mid deleeuws feest in de Belgische Ardennen. Waarschijnlijk is de zeld zame Blockley-salmonella de oorzaak van alle narigheid. Dat blijkt uit de uitslag van de diverse kweken die tot nog toe zijn binnenge komen bij de GGD in Alphen. Begin deze maand kwamen zo'n 300 van de een groep van 600 mensen met een voedselvergiftiging terug na een feest in de Belgi sche Ardennen. Voor zover bekend, maakt iedereen het weer goed. KLAPPEN BIJ TELEFOONCEL. Tegen een 28-jarige Leidenaar is gisteren proces verbaal opgemaakt, omdat hij een 52-jarige man geslagen zou hebben. De 28-jarige man telefoneerde in de cel op de hoek van de Rijnsburgervveg en de Lijsterstraat. De 52-jarige stond met een vrouw te wachten bij de cel. Omdat de telefonist lang werk had, opende de man de cel en vroeg hoe lang het nog duurde. Hierdoor ontstond er ruzie en vielen er rake klappen. De oudere man deed vervolgens aangifte. LEZERS SCHRUVEN OGB-avond Politieke partijen lieten het af weten op de OGB-avond. Dat was de strekking van twee arti kelen in deze krant afgelopen vrijdag en zaterdag, en daar werden uiteenlopende redenen voor aangevoerd. Naast de 'blinde' agenda-volgers en de afschuivers wil Pex Langenberg bijvoorbeeld graag persoonlijk worden uitgenodigd. De ge meentelijke advertentie is voor hem niet voldoende. Alleen de PvdA en de WD waren aanwezig, zo werd ver meld. De SP was de grote afwe zige want 'zij schreeuwt klaar te staan voor de burgerij'. Cor Ver geer was op zijn werk en Tim van Houten zat in Rotterdam. Klopt! De SP hoeft trouwens niet naar deze bijeenkomst omdat zij best wel weet dat er zo veel mensen problemen met de OGB-aanslag hadden. Dat had den ze op de markt al gemerkt. Het wekelijkse SP-spreekuur was ook al bezocht door men sen die bezwaar wilden aante kenen; en voor politieke vragen moet men toch bij de wethou der zijn. Hij is verantwoordelijk voor de OGB. Zo redeneren lijkt me niet onjuist. Maar de werkelijkheid is nog juister. Ik was vroeg in de stad, liep een paar winkels en even het Gulden Vlies binnen. Ik werd aangesproken door twee heren die vroegen of ik vragen had, maar ik constateerde dat ik de aanslag nog steeds niet had. Ik stelde me voor, informeerde naar de opkomst (bedroevend?!) en concludeerde dat het ver standiger zou zijn zo'n avond ook te organiseren na de aan slag, of nog beter, geen hoge aanslag te sturen. Onderwijl werd ik bijna ondersteboven ge lopen door iemand van een an dere fractie! Na de uitleg over mijn uitblij vende aanslag, keek ik wat rond en verdween. U ziet, de SP is overal. Je ziet ze niet, maar ze zijn er toch. En voor vragen we ten de Leidenaren de SP toch wel te vinden. Dat bleek ook die avond tijdens ons spreekuur. Tim van Houten Rie Cramerlaan 13 Leiden Koffiehuis Jaren geleden ontketende het gemeentebestuur een ware hek senjacht om een aantal koffie- huisjes weg te krijgen uit het stadsbeeld. Deze koffiehuisjes zouden zogenaamd het stads beeld ontsieren. Dat dit veel geld kostte, moge duidelijk zijn. Voor veel geld werden de ei genaren uitgekocht, sommigen Architect Wfm Hofman poseert met zijn ontwerp voor een koffieshop bij het Van der Werfpark. Een ontsie rend en overbodig ding, meent een briefschrijver. foto loek zuyderduin zelfs met een flinke wekelijkse uitkering tot hun 65ste jaar. Wat schetst mijn verbazing toen ik enkele weken geleden in de krant las dat het gemeentebe stuur van plan is om een nieuw koffiehuis te gaan bouwen bij het Van der Werfpark. Dit plan gebruiken voor het hoognodige is niet alleen ontsierend voor achterstallige onderhoud van het park, maar ook geheel over- onze bruggen. bodig. Op 20 meter afstand heb G. v.d. Hoed je immers koffiehuis 'De Koe- Duinhof31 poort' van P. van Tongeren. Leiden Laat de gemeente het geld maar Vorig weekeinde v eens wat in de stad te doen waarvoor iedereen uitliep. Duizenden lopers geselden zichzelf tijdens de marathon, een veelvoud aan toeschouwers genoot van de bonte stoet hardlopers, wandelaars en strompelaars. Kan bijna niet goed gaan, zou je zeggen. Als iedereen het naar z'n zin heeft gehad, zijn er altijd wel lieden die wat te mekkeren hebben. Iedereen zette zich dan ook schrap voor de onontkoombare portie kri tiek. Wat zou het dit keer zijn? Liep de winnaar te hard, paste zijn broekje niet bij zijn truitje of zou dat lopen ook al milieu vervuilend zijn. De hele stad wachtte gespannen af, maar het bleek opvallend stil. Geen on vertogen woord over dit evene ment. Bijna aanleiding om te'veron derstellen dat dit ren-festijn zonder mokken jaarlijks op de agenda kan worden gezet. Maar, net op het moment dat iedereen weer opgelucht adem durft te halen, gaat de telefoon. Aan de andere kant meldt zich mijnheer H. Struik, medewerker van de bloemenstal op de hoek van de Haagsche Schouwweg en de Rhijnhofweg. Nee, niet voor een advertentie, maar met een klacht. U raadt het al, toch iemand die de organisatie van de marathon laakt. Daar gaan we eens goed voor zitten, die moet wel met heel zwaar geschut komen wil hij se rieus worden genomen. Maar mijnheer heeft zijn zaakjes goed voorbereid en komt met een ge ëmotioneerd verhaal. Niet lou ter uit eigen belang, maar ook uit medeleven met zijn mede mensen. Vandaar hier zijn re laas. Marathon (2) Zoals gezegd, Struik staat in een bloemenstal. Niet zo maar een, maar eentje vlakbij de ingang van begraafplaats Rhijnhof. Nou was het afgelopen zondag be halve marathon-dag ook vader dag. Voor velen aanleiding om het graf van een overleden fa milielid op te zoeken. Struik was vrijdag naar de veiling gereden en had wat extra bloemetjes in gekocht. Normaal gesproken is het op dergelijke moeder- en vaderdagen erg druk en is er 1 zwaar gedupeerd door de marathon die zijn stalletje enkele uren onbe- •fotohielco kuipers veel vraag naar bloemen voor op de grafstenen. Om nou te voorkomen dat klanten moeten worden teleurgesteld zorgde Struik voor voldoende bloeme tjes. U raadt het al, hij raakte ze niet kwijt. En dat lag inderdaad aan die marathon. Struik, die ook de routebeschrijving in de krant had gelezen, rook daags tevoren al onraad. Hij pleegde even een belletje met de politie. Geen probleem, werd hem op de Langegracht verzekerd, alleen het fietspad zou worden afge sloten, de rijbaan bleef gewoon beschikbaar voor auto's. Struik ging rustig slapen en was zondag vroeg uit de veren om zijn bloemen aan de man te brengen. De eerste uren ging het nog leuk, met wat mensen die hun oude vader in de Ste- venshofse Dobbegaarde gingen opzoeken. Maar de grote klap per moest komen rond het ope ningsuur van de begraafplaats, zo rond een uur 's middags. En daar liep het letterlijk en figuur lijk mis. Om half een kwamen de snelste lopers in zicht. De grote massa sjokkers die volgde tot half twee trok zich niets aan van de regels en denderde over de rijbaan. Geen auto kon er door en Struik zag geen klant meer opdoemen. Hij bleef dan ook met zijn bloemen zitten. Geschatte schade zo'n 1500 piek. Toch een dure zondag middag. Marathon (3) Fietsster gewond na botsing Struik is nu boos. Op gemeente en politie. Niet alleen om het geld, want daar komt-ie wel overheen. Maar hij kreeg ook zeer geëmotioneerde mensen bij zijn stalletje. Velen hadden de begraafplaats niet kunnen bereiken, en anderen konden er juist niet meer vanaf komen omdat de uit- en ingang werden versperd door tientallen auto's. Struik wil nu actie ondernemen. Tussen de bloemen in zijn stal letje ligt een handtekeningen lijst. Het is de bedoeling die aan de gemeente te overhandigen. De verkoper eist tekst en uitleg over de rampzalige gebeurtenis sen van afgelopen zondag. Hoe is het mogelijk dat tevoren ge maakte afspraken worden ge schonden en dat hierdoor zo veel mensen in moeilijkheden geraken? Geld hoeft hij niet te zien, maar wel een gedegen antwoord. Inmiddels prijken er zo'n twintig handtekeningen op de lijst. Hij hoopt dit aantal ko mend weekeinde flink uit te breiden, want dan komen weer veel mensen naar de begraaf plaats. Enfin, het is dat maar dat u weet dat die marathon niet he lemaal vlekkeloos is verlopen. En als-ie volgend jaar weer wordt gehouden, haal dan even een bloemetje voor de winnaar of een u bekende deelnemer. Een 66-jarige fietsster uit Leiden is gistermiddag na een botsing met een bromfiets met verwondingen aan hoofd en enkel naar het AZL overgebracht. De vrouw kwam in aanraking met een 17-jarige bromfietsster uit Lisse. Het meisje was bij de fietspadkruising Wil lem de Zwijgerlaan/IJsselmeerlaan na een inhaalmanoeuvre op de verkeerde weghelft terechtgekomen. Zwaar beschonken bestuurder gepakt Wegens rijden onder invloed is vannacht aan de Stationsweg een 30-jarige automobilist aangehouden. Bij controle bleek hij een al coholpercentage van twee promille in zijn bloed te hebben. De man was eerder op de Herensingel en de Maresingel betrapt. Daar reed hij met een snelheid van rond de tachtig kilometer per uur. REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS TEL 161444 VRUETUD Kinderdagverblijf Kinderdagverblijf de Drifddkker houdt vrijdag 21 juni van 16.30 tot 18.30 uur open huis. De ver bouwing is achter de rug. Viswedstrijd Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Ringvaart, bij de Weteringbrug. De uitslag luidt als volgt: 1. N. Verhoeff (17 stuks, 8400 gram); 2. H. Boelee; 3. C. Brandt; 4. R. Pool; 5. W. Verhoeff. Zomerfeest Ouderraad en leraren van de openbare Montessorischool Apollo houden vrijdag 21 juni op het terrein van ae school een zomerfeest. Dit begint om 18.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Om 18.00 uur berinnen cU- leerlin gen van de school een sponsor loop waarvan de opbrengst is bestemd voor het 'kinderdorp' Bylakuppe in India. De school staat aan het Strausspad 3 in Leiden Zuid-West. Honden De Kynologen Vereniging Rijn land organiseert op 22 en 23 ju ni een Internationale Honden tentoonstelling in de Leidse Groenoordhallen. Zo'n 2000 honden zijn te bezichtingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17