Toerisme Deze ruimte is een ideale plaats Pampus heeft weer een functie Naar de bollen ofiets verder weg: Helderse vlootdagen met vliegerfestijn Vrijdag 21 iuni 1991 Redactie: 023-150268 ROB V Vormgeving: CLARA KEMPER REISBERICHTEN Ede dweilstad Morgen, zaterdag 22 juni, verandert Ede in een Dweilstad. Vanaf 10.00 uur trekken zestien dweilorkesten vanuit het Harmoniege bouw aan het Kuiperplein om vrolijke noten rond te strooien in het centrum, op pleinen en op de markt van Ede. Deelnemende orkesten zijn onder meer: Juup's Klamotte Kapelle uit Arnhem, Bemmels Grut, Haer en Truuk, Windkracht Elf en Horen, Zien en Zwijgen. Boekenmarkt Zo'n honderd kraampjes met antiquarische boeken staan op zondag aanstaande, 23 juni, en 18 augustus langs de Amstel en op 21 juli op de Dam in Amsterdam. De boekenmarkten waar ook kinderboeken en prenten van exotische vogels en oude schepen te vinden zullen zijn, gaan om 10.00 uur open en slui ten steeds om 19.00 uur. Vanaf 13.00 uur zorgen musici voor sfeervolle muziek. Koninklijk paleis Het Koninklijk Paleis in Amsterdam opent van 21 juni tot en met 8 september weer zijn deuren voor het publiek. Dit monument uit de Gouden Eeuw geldt als een van de mooiste Europese voorbeelden van barokarchitectuur. Het werd in 1655 in gebruik genomen als hoofdstedelijk stadhuis en bevat beeldhouwwerken van Artus Quellien en schilderijen van Govert Flinck en Ferdi nand Bol. Het meest imposant is de marmeren Burgerzaal in het hart van het gebouw, maar ook de Vierschaar, waar tot in de 18e eeuw doodsvonnissen werden uitgesproken, is de moeite waard. Voor bezoekers is bij de ingang een gratis folder beschikbaar met looproute en beschrijving van de belangrijkste zalen. Vlinders zoeken Vakantiegasten in de provincie Drenthe worden dit jaar uitgeno digd op zoek te gaan naar inheemse vlinders als: de distelvlin der, het oranjetipje en het citroentje. Het vakantievlinderonder- zoek is een initiatief van Vlinderwerkgroep Drenthe en de Drent se Vlinder Vakantie Club. De gegevens die bij de Provinciale VW Drenthe, Postbus 10012,9400 CA in Assen gemeld kunnen wor den, worden gebruikt om meer over deze soorten te weten te komen. Vlinders zijn in Drenthe weer terug van weggeweest en trekken veel zomergasten naar deze schoonste provincie van Nederland. Meer inheemse vlinders zijn te vinden in de Hortus in Haren. Schitterende tropische exemplaren kunnen het hele jaar door bekeken worden in de vlindertuin van het Noorder Dierenpark in Emmen. Zomerpretlijn Toeristen in en inwoners van de Vecht- en Reggestreek kunnen dit jaar voor het eerst gebruik maken van de zogenaamde TET- Zomerpretlijn. Deze bus, lijn 86, zal in de maanden juli en au gustus, dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur een pendeldienst onder houden tussen ponypark Slagharen en Avonturenpark Hellen- doom vice versa. Op koopavonden wordt er tot 21.00 uur gere den. Kopers van een buskaartje (de zogenaamde Zomerpret- kaart) hebben tevens recht op korting op de entreeprijs van on- d$r meer het Avonturen- en Ponypark en het Chinese Zwempa radijs van de Bonte Wever. ANWB-telefoonkaart Steeds meer landen gaan er toe over telefooncellen voor munt geld te vervangen door cellen waar met een telefoonkaart kan worden betaald. In navolging van Frankrijk gaan ook België, Duitsland, Italië, Zwitserland en Groot-Brittannië daar steeds meer toe over. De ANWB, die van thuisblijvers geen spoorzoe kers wil maken, heeft haar assortiment dan ook vanaf heden uit gebreid met de verkoop van telefoonkaarten voor genoemde landen. Het gebruik van de kaarten is eenvoudig. In plaats van muntgeld plaatst men de kaart in de telefoonautomaat, waarna gedurende het gesprek bepaalde eenheden van het saldo van de kaart worden afgeschreven. Een display geeft aan hoe hoog het saldo na het gesprek nog is. bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. Deze adver tentie werkt! Bel onze advertentie afdeling. '"4 Met DJcëer naar Thailand <Dj/Q^ser> 071-126400 ->! ri 1 J -Or t. 4 i -- - V.- v: MmM Pampus: erg spannend, erg vochtig. FOTO ARCHIEF Op de steiger staat fort wachter Jan Broekhof: „Ik woon dus op het eiland", stelt hij zich voor. Sinds een paar weken waakt Broekhof, als enige, over Pampus. Tot vorig jaar was hij automatiseringsdeskun dige. Hij werd uitgekozen uit 160 gegadigden die rea geerden op een advertentie 'Fortwachter gezocht'. „Ik ken het eiland al lang, ik kwam er vaak met de zeil boot langs. Het is toch prachtig hier? Ik wil hier wel een tijd zitten. Je hebt hier alles, geschiedenis, toezicht op de bouw, het ontvangen van mensen. Ik zit er nog maar net, maar ik krijg nu al de kriebels als ik weet dat het eiland on beheerd is." Pampus kan eindelijk worden bezocht. Tot begin juli alleen door bezoekers met een eigen bootje en door georganiseerde groepen; daarna ook door mensen die gebruik maken van veerdiensten die uit Amsterdam vertrekken en die ook het Muiderslot aandoen. De Muider Stichting Pampus is moe maar trots na een jaar hard werken. Goed, het eiland is nog niet helemaal af (bulldozers rijden nog af en aan om het laatste puin weg te halen en de woning van de fortwachter staat nog in de steigers), maar bezoekers kunnen wel rekenen op beschutting in het ontvangstgebouw en op toiletcabines. Voorlopig gebeurt alles op proef: nog, hoopt de stichting, want zonder bezoekers is het eiland gauw failliet. Zeven inwoners van Muiden kochten begin vorig jaar het ei land voor 50.000 gulden van de 'Rijksdienst der Domeinen. Sinds de jaren vijftig, toen de laatste militairen het fort verlie ten lag Pampus onbeheerd. IJzerhandelaars sloopten weg wat ze maar wilden, de vele ille gale bezoekers lieten hun tek sten na op het beton, het fort kwam vol puin te liggen en de fortwachterswoning verzakte tot een treurige bouwval. De Sichting Pampus, zoals de zeven initiatiefnemers hun or ganisatie hebben gedoopt, heeft zich met man en macht op het eiland gestort. Het puin is gro tendeels weg en de wederop bouw is inmiddels goed op gang. Het ontvangstgebouw, de nieuwe aanlegsteiger, de her bouwde fortwachterswoning en de wapperende vlag midden op het eiland, geven Pampus een bijna huiselijk aanzien. Her en der lopen schapen rond die het hoog opschietende gras binnen de perken houden. Het fort zelf is voorlopig alleen onder begeleiding te bezoeken. Het fort wordt omkaderd door een diepe gracht en bestaat uit een ingewikkeld netwerk van gangen, slaapzalen, een groot waterreservoir en twee grote ge schutskoepels. Pampus werd gebouwd om Amsterdam te be schermen tegen vijandelijke bo dems op de Zuiderzee. Het ronddraaiend geschut zou de schepen genadeloos wegmaai en. Maar toen het fort af was, was het al achterhaald. De Zui derzee was te ondiep voor de moderne slagbodems. Tweehonderd manschappen bewoonden het complex. De beugels van hun britsen, de ga ten waar de kachels in zaten en JAARGETUDEN Vlak bij Markenbinnen ligt het aardige De Woude dat alleen met een pontje bereikbaar is. foto udo j. buys Markenbinnen Vredig. Markenbinnen, een on opvallende woonkern iets ten noorden van Krommenie langs de N246, is vooral vredig. De naam van het plaatsje brengt een nieuwsgierige prikkeling met zich mee, want hij doet he vig denken aan dat andere Mar ken, in het water van wat eens de Zuiderzee was. Dat Marken is in de loop der jaren uitge groeid tot een belangrijke trek pleister voor vooral buitenland se toeristen. Voor zo'n massaal bezoek hoeft Markenbinnen nimmer bevreesd te zijn, want met de naamsovereenkomst houdt elke andere vergelijking op. Zoals al gezegd is het vooral een vredig sfeertje dat je aantreft als je op de N246 afbuigt en het dorp binnenrijdt. Eerst wat nieuwbouw en pas daarachter de kleine dorpskom met een kerkje en een café dat De Mar ken neet. Een ronde stamtafel, een biljart en op het tijdstip van ons bezoek helaas een gesloten deur. Jammer, want waar een VW onbreekt, kun je juist in een plaatselijk proeflokaal nogal eens wat aardige wetenswaar digheden op de kop tikken. Daar zorgen nu twee uitbundi ge jongetjes voor, die het kleine kerkhofje als speelterrein heb ben gekozen. „Hier ligt onze buurvrouw ook", wijzen ze hulpvaardig naar een ongedekt graf, „ze was wel 80 of 90 of zo". Het aanpalende stenen kerkje waarin regelmatig concerten worden gegeven, is uiterst een voudig, met een groen houten De Koninklijke Marine organi seert voor dit weekeinde in Den Helder voor de 34e keer de Na tionale Vlootdagen. Dit evene ment dat elk jaar tienduizenden bezoekers trekt, begint vandaag en wordt aanstaande zondag af gesloten. Hoogtepunt vormt on getwijfeld de aanwezigheid van het VOC-schip Amsterdam dat voor één keer volle zee kiest en dat gisteren, via de sluizen van IJmuiden, naar Den Helder is gevaren. Op 24 juni vaart de Amsterdam terug om voorgoed te worden afgemeerd bij het Amsterdamse Scheepvaartmu - Ter hoogte van de Zeedijk bij Huisduinen, bekend als de meest winderige plek van Ne derland, wordt zondag het In ternationaal vliegerfestijn ge houden. Dit festijn dat in Sche- veningen jaarlijks zo'n 300.000 bezoekers trekt, vindt dit jaar r het eerst in Den Helder plaats. De grootte van de te de monstreren vliegers varieert van postzegelformaat tot dat van een flatgebouw van elf verdie- een rijtje latrines is alles wat er over is. Een paar resten ijzer werk liggen in de hoek, halfge- sloopte tegelvloeren bedekken de grond. Een schemerig water reservoir ligt vol bakstenen. Al leen de twee meter dikke muren van het fort staan onverwoest baar overeind. Het Pampusfort heeft iets van de riolen van Pa rijs of van Romeinse catacom ben: erg spannend en vochtig. Pampus is tot 29 september open voor publiek. Individuele bezoekers kunnen er dinsdag tot en met zondag terecht van 10 tot 17 uur. De entree is 4,50. Kinderen tot zes jaar mogen het eiland gratis op. Het fort mag alleen onder begelei ding worden betreden. Rondlei dingen worden om 11 en om 1 uur gegeven. Vanaf 9 juli onder houdt rederij NACO uit Amster dam bovendien een tweeweke lijkse bootdienst op Pampus. De kosten bedragen 19,- per per soon. Informatie: 020-626 24 66. Ook worden groepsreizen ver zorgd. Het Openbaar Vervoer Museum ten slotte biedt groepstochten waarbij tevens het Muiderslot wordt bezocht. Op 6 juli, 25 augustus en 14 september (Open Monumen tendag) zijn er ook individuele tochten. Informatie: 020- 634 08 95. Algemene informatie over Pampus is verkrijgbaar bij de VW Muiden: 02942-13 89. pingen. Het oplaten van deze vlieger, door meer dan honderd vliegeraars, vergt een veranke ring van 8 ton en belooft een huzarenstukje te worden. Tijdens de vlootdagen worden er demonstraties gegeven met reddingshelikopters waaruit wordt afgedaald en door para- chutespringende mariniers. Ne derlandse en buitenlandse schepen, waaronder de Amster dam, fregatten, mijnenjagers en onderzeeboten worden ter be zichtiging opengesteld voor het publiek. Er kunnen ook rond vaarten door de haven worden gemaakt. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de activitei ten van de Marine in de Golf. Tamboers en Pijpers van het Korps Mariniers en de Steel - band van de Marinierskapel verzorgen de muzikale omlijs ting. Liefhebbers van jazz ko men eveneens aan hun trekken omdat de vlootdagen samenval len met het Helderse jazzfesti val. Het programma van de vlootdagen \indt dagelijks tus sen 9.00 en 17.00 uur plaats. AGENDA spits en dito voorportaal. Verder wandelend, schenkt het plaatsje het oog wat aardige ta fereeltjes, zoals het houten bruggetje over een lommerijk slootje met zacht dobberende roeiboten. Aan de waterkant staat een groen hok dat aan weerszijden van de ingang met grote letters de naam van de be woner aangeeft: Joep. Die Joep blijkt van het vrouwelijk ge slacht, want een met een punai se bevestigd briefje verklaart haar afwezigheid: „Ik ben niet thuis, want ik ben moeder ge worden". Terug naar de weg. Zoals West knollendam iets ten zuiden van Markenbinnen ligt, zo is in het noorden De Woude gesitueerd. Je komt er niet zo maar, daar voor moet je het pontje nemen. „Overvaart op eigen risico", staat er dan wel, maar zo'n vaart zal het niet lopen, want de veerbaas wacht geduldig op passerende plezierjachten, zo dat een aanvaring een wel heel bijzonder ongeluk zou zijn. Er wordt ook smakelijk gerecre- eerd op De Woude, want de ho reca-gelegenheden prijzen zich er aan. Over het ophaalbrugge tje en een sluisje met een ver loop van wel een meter heb je het trefpunt voor de plaatselijke kien- en bingoavonden. Café De Rietschok, van Joop. Een vlotte schenker, die en passant iemand, die per abuis zijn geld in de auto bij het pontje verge ten is, een lift per motorboot aanbiedt om de dukaten op te halen. „Service van de zaak." Langs het dijkje is aasvis te koop, voor de mensen die ge duld en een hengel hebben en er zijn roeiboten te huur. „Eventueel met motor", staat er bijgeschreven, om ook de laatste twijfelaar tegemoet te komen. Zandvoort. 21 juni. Midzomer- nachtfestival, muziek. Cen trum. Aanvang 18.00 uur. Info: 02507 - 13 738. Haarlem. 22 juni. Brandweer- feest op de Grote Markt. 11.00- 23.00 uur. Info: 023 - 319 321. Om 13.45 is er een historische brandweeroptocht. Nieuwe Nledorp (ook in Lutje winkel, Winkel, 't Veld). 22 juni. Kielendag. Jaarmarkt met mu ziek, toneel en oude ambach ten. Info: 02261 - 1717 Medemblik. 22 juni. Solex wedstrijd. Centrum van de stad. 19.00 uur. Amsterdam. 23 juni. Boeken markt aan de Amsteloever (ter hoogte van het muziektheater). 10.00-19.00 uur. Info: 020 - 6 275 794. Spaarn woude. 23 juni. Scha- penscheerdag. Recreatieboer derij Zorgvliet. Diverse kinder attracties. 11.00-15.00 uur. Info: 023 - 383 876 of 384 097 Leiden. 23 juni. Eerste van serie stadswandelingen onder lei ding van een gids. Kosten 5 gul den, inclusief consumptie aan het einde van de tocht. Stad huisplein. 14.00 uur. Info: 071 146 846. Haarlem. 23 juni. Anjertaptoe. Grote Markt. 14.00-16.00 uur. Den Haag. 26 t/m 30 juni. Festi val 'De Haagse Zomer* met straattheater, muziek en dans. Op 29 juni speciale kindermid dag. Info: 070 - 3 547 104. Katwijk. 29 juni. Skuytevaart Kustzeil Evenement. 10.00 uur. Boulevard. Den Haag. t/m 30 juni. Pasar Malam Besar. Indonesische markt en amusement. 12.30- 23.00 uur. Malieveld. Info: 070 - 3 557 777. Amsterdam. 30 juni. Model- autobeurs. Marcanti, Jan van Galenstraat 6.10.00-15.00 uur. Info: 020- 6 738 942. uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie- afdeling.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11