Leiden 'Lekker winkelen niet mogelijk in centrum' Krakers aan Hoge Rijndijk laten ultimatum verstrijken Plan Rooseveltstraat valt bijzonder slecht Opera's Mozart en middeleeuws festijn op Lakenfeesten onderdag 20 juni 1991 JIEUWSLIJN Rembrandt op frankeerzegel De post van het Leidse stadhuis wordt in het Rembrandt-jaar gefrankeerd met een speciaal stempel van Rembrandt. De Am sterdamse ontwerpster M. Knegmans krijgt van de gemeente de opdracht om dit te maken. Volgens ambtenaar j. Driessen van de directie economische zaken, die zich bezig houdt met de Rembrandt-promotie, is de stempel 'niet meer dan een aar digheidje, zoals de PTT ook wel eens doet in een jubileumjaar'. De gemeentepost gebruikt het Rembrandt-stempel vanaf sep tember dit jaar tot maart 1992, het einde van het Rembrand- tjaar dat begint in december 1991. Het Rembrandt-jaar wordt in Leiden onder meer herdacht met een tentoonstelling in de Lakenhal. Informatie-avond Korevaarstraat De gemeente houdt dinsdag 25 juni in het stadhuis een infor matie-avond over het bouwplan van 17 woningen en een aan- tal winkels aan en rondde Korevaarstraat. Voor deze nieuw- I bouw zal een aantal panden, waar onder het gebouw van de voormalige broodfabrieken de coöperatie gesloopt moeten worden. Op de informatie-avond zullen de architect, vertegen woordigers van de gemeente en de woningbouwvereniging de plannen toelichten. De bijeenkomst begint om 20.30 uur en wordt gehouden in de raadszaal. Weer wasgoed uit tuin verdwenen Er is gisteren bij de politie weer aangifte gedaan van diefstal van wasgoed. Een bewoonster van de Irenestraat meldde dat in de nacht van maandag op dinsdag textiel is verwijderd van een waslijn in haar tuin. Verdwenen zijn een spijkerbroek, drie t- shirts, een trui, een dekbedovertrek en twee badlakens. De laatste weken is geregeld wasgoed gestolen uit tuinen van hui zen in Leiden-Noord. Van de daders ontbreekt elk spoor. L FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN LAKENFEESTEN opnieuw KRAKERS Hoge Rijndijk grootser en uitgebreider 'Een kort geding overle- aangepakt ven we wel' Economisch onderzoek over binnenstad: 15 Mensen die graag bij het 'lekker winkelen' mooie kleren passen, een parfumgeur opsnuiven en tot besluit op een terras gaan zitten, komen in de Leidse binnenstad onvol doende aan hun trekken. Omdat er in Leiden te weinig dure modezaken en andere luxueuze winkels zijn, zoe ken veel winkelliefhebbers in Leiden en omgeving hun heil in andere steden. Een kwart van de Leidenaars en de helft van de regiobewoners wijken uit naar Den Haag, Leidschenhage of zelfs Amsterdam, waar wel 'kwalitatief hoogwaardige' winkels zijn. vooral in de Haarlemmerstraat tussen de Sionsteeg en de Hooglandse Kerkgracht, waar ook verreweg de meeste men sen lopen. De kleinere speciaalzaken die 'iets extra's hebben te bieden' zoals de betere modezaken, parfumeriën en luxe schoen winkels kunnen de torenho ge huren in de Haarlemmer straat echter niet opbrengen. Een aantal is uitgeweken naar de Breestraat, maar ook dat aantal is te klein. „Sinds er geen Dat blijkt uit een onafhankelijk onderzoek naar 'De economi sche positie van de binnenstad', waarvan de eerste resultaten gisteren werden gepresenteerd aan de Leidse gemeenteraad. De binnenstad wordt gedomi neerd door filialen van groot winkelbedrijven, die zoals overal elders de grote massa's naar de binnenstad lokken en de kurk van elk winkelcentrum Deze winkels zitten auto's meer de Breestraat in mogen rijden zijn er wel meer van die speciaalzaken gekomen, maar ook goedkope discount winkels die er eigenlijk niet ho ren," zei onderzoeker H. Lin- ders. De binnenstad heeft daardoor kraak noch smaak en veel win kelliefhebbers blijven daarom weg. „De Haarlemmerstraat verschilt in wezen niet van de winkelstraten in pakweg Amers foort, Alphen aan den Rijn of zelfs Katwijk. Dat is jammer voor de economische positie van de binnenstad, want men sen uit de Bollenstreek en die hebben veel geld komen juist voor de betere winkels", zei Lin- ders. Als het gaat om dagelijkse ge bruiksgoederen doet de binnen stad het niet slecht, maar de score voor niet-alledaagse za ken is laag. Steden als Den Bosch of Amersfoort weten daarvoor 60 procent van de re gio-bewoners te lokken, terwijl In de Haarlemmerstraat zijn te weinig dure modezaken en andere luxueuze winkels. foto hielco kuipers Leiden de 50 procent niet eens haalt. Oorzaak zijn onder meer de meubelsboulevards in Zoe- terwoude en Leiderdorp, maar vooral het ontbreken van luxe winkels zo blijkt uit een en quête onder zo'n 1200 huishou dens. Uit dezelfde enquête die overigens al eerder in deze krant is uitgelekt zijn ook de parkeerproblemen een bron van irritatie. De bezoeker kan de auto wel kwijt aan de rand van het centrum, maar moet dan nog een flink eind lopen. Ook de verbinding tussen de Breestraat en de Haarlemmer straat is slecht doordat de brug gen te druk en te klein zijn en doordat het Stadhuisplein in feite een witte plek is. Leiden kan het winkelcen trum veel meer allure geven door te profiteren van de vele monumenten in de stad, vindt Linders. „Pas na drie bezoeken ontdekte ik de Burcht en zag eiden loman leefmans )e krakers in het voormalig mi- itair invalidentehuis (Ico-Athi- iu) aan de Hoge Rijndijk zijn liet onder de indruk van het ul- imatum dat de Katwijkse pro- ectontwikkelaar De Lange-Van Ier Plas hun heeft gesteld. De lakers moesten uiterlijk afgelo- jen maandag het pand hebben /erlaten anders zou een kort ge- üng volgen. De 15 bewoners lebben echter geen aanstalten [emaakt het voormalige be- Irijfspand te verlaten: „Ik ver nacht nog wel een poosje te llijven, dat kort geding overle- en we wel. je hebt in Neder- ïnd nog zoiets als de leeg- tandswet," spreekt Hugo, voordvoerder van de krakers, lit ervaring. Het kapitale, en 'olgens sommigen zelfs monu mentale pand is nog eigendom ran het naar de Rooseveltstraat rerhuisde bedrijf Ico-Athibu. Ne 1 mocht de Katwijkse pro- ectontwikkelaar een plan voor iet pand en bijbehorend terrein jntwerpen. Tegen dat plan cwamen omwonenden en de gemeentelijke monumenten- :ommissie in het geweer. De projectontwikkelaar wilde een enorme serre slopen en twee flatjes aan de achterzijde van het pand bouwen. De monu- mentencommissie keurde delen "van het plan af. Tot overmaat van ramp voor De Lange-Van der Plas werd het pand begin vorige maand gekraakt. De poli tie trad niet op omdat de 'kraak'-verordeningen niet wer den overtreden. De huidige be woners, waaronder een vrouw met baby, hebben geprobeerd het pand bewoonbaar te maken en zijn daar nog steeds mee be zig. Grote delen van het interi eur zien er redelijk tot goed uit. Bombastische kunstwerken, die in het verleden door het perso neel aan de directie van Ico- Athibu zijn geschonken, prijken nog aan de muur of in glas-in- lood. Lange gangen met kamer tjes waar eens het kantoorper soneel zat, zijn nu ingericht als slaapvertrekken. Ook voormali ge toonzalen doen als zodanig dienst. Een oude hal is als werk plaats in gebruik. Stromend wa- ter is nog de enige voorziening want zonder opgaaf van reden sloot de EWR een week geleden gas en licht af. De inventiviteit van de krakers heeft dat pro bleem echter deels opgelost. Al les bij elkaar is er een voor kraakbegrippen 'blijvende' leef gemeenschap ontstaan. Aan een mast in de voortuin wap pert symbolisch een zwarte vlag over het nieuwe kraakbolwerk van Leiden. „Laat de gemeente het maar aankopen en een al ternatief plan maken. Te utopis tisch? Geen geld? We wonen toch in een sociale gemeente. In Leiden wordt in vergelijking met andere middelgrote ge meenten sowieso te weinig aan jongerenhuisvesting gedaan," meent woordvoerder Hugo. Hij en zijn huisgenoten verwachten nog een tijd aan de Hoge Rijn dijk te blijven. Aan het ultima tum dat advocaat E. Muller van de ontwikkelaar had gesteld, hebben ze geen gehoor gege ven. Hugo: „Eerst hadden we van Van der Plas te horen ge kregen dat we tot september mochten blijven. We konden zelfs wat geld verdienen als we in de tussentijd alvast wat bin nenmuren zouden slopen. Maar dat doen we niet. Het is niet de bedoeling dat we er zo maar uitgaan, ook niet voor de poen." LEIDEN KAREL BERKHOUT Wethouder J. Walenkamp (ver keer) heeft gisteren van Groen Links en D66 de wind van voren gekregen voor zijn uitlatingen over het doortrekken van de Rooseveltstraat naar de Haag- weg. Bij een gesprek met de Leidse Vereniging van Industrie (LVI) had Walenkamp deze suggestie ge daan als mogelijke oplossing voor het oppeppen van het voormalige Van Ge- nd en Loos-terrein. „Het is een ver trouwde CDA-vervoerspolitiek om in de pers proefballonnen op te laten over alllerlei ver keerssituaties," haalde D66- raadslid T. de Graaff uit bij een commissievergadering. „Mis schien dat de creatieve gedach ten die de wethouder al vrij as sociërend in de pers laat vallen, voortaan worden besproken in de raad, zodat wij een oordeel kunnen vellen." Dat schoot Walenkamp danig in het ver keerde keelgat: „Er is geen spra- Een zwarte vlag voor het Ico Athibu-pand aan de Hoge Rijndijk geeft ke van proefballonnen. Mijn aan dat het pand is gekraakt. •foto holvast suggesties zijn in de krant geko- Wethouder Walenkamp krijgt wind van voren men via een LVI-verslag en niet door mij. Ik heb er ook geen be hoefte aan om allerlei ideeën onrijp en groen in de commis sie te bespreken, voordat ik die ideeën bestuurlijk heb voorbe reid door gesprekken met be trokkenen." Volgens Walen kamp hangt de suggestie samen met andere ideeën. ..Er is gedacht aan een route van de Stationsweg, langs de Willem de Zwij gerlaan, het Waard- eiland, een brug naar de Kanaalweg en dan de Roose veltstraat. Daarmee zouden èn de Churchilllaan èn de Breestraat kunnen worden ontlast." Groen Links-raaslid J. Laurier vond deze suggesties echter niet door de beugel kun nen. „In het programma van dit college staan enkele harde uit spraken over het autoluw ma ken van de binnenstad en dan komt u met ideeën die ruim baan geven aan het autover keer." Walenkamp was het er niet mee eens: „Ik zie op geen enkele manier, dat de binnen stad met deze ideeën meer zou worden belast." ilDEN LOMAN LEEFMANS Het mag dan tien dagen lang ïen* ratjetoe van' evenementen, kunstuitingen en muziek zijn, de organisatie van de Laken feesten lijkt het niveau van een uitgebouwde braderie te zijn ontgroeid. Gistermiddag bleek bij de officiële presentatie van het programma van 1991 dat de feesten opnieuw zijn uitgebreid. Zo staat er een Middeleeuws spijs- en dranken feest op het programma en worden twee opera's van Mozart uitgevoerd. Hoewel de inbreng van de ge meente nog steeds marginaal is, hebben VW, brandweer, direc tie cultuur, enkele bedrijven, in stellingen en horeca een veelbe lovend programma opgesteld. In deze zevende editie van de Leidse Lakenfeesten (4 tot en met 14 juli) zijn de succesnum mers van voorgaande jaren her haald. De brandweer opent tra ditioneel met de peurbakken- tocht, met deze keer waar schijnlijk een record aantal deelnemers. Lakenmarkten zijn er op de beide zondagen en café de Grote Beer heeft 'een kunst manifestatie (Floating Islands), een glibberpaal en een Mexi caans festival in de tent naast het Arsenaal. Boogie woogie en blues teisteren tijdens de begin dag het Antonius clubhuis, waar ook een kroegentocht langs een twintigtal café's aan is verbon den. Op het podium bij café An nie's Verjaardag staan tien da gen lang diverse optredens ge pland. Een presentatie van de Leidse restaurants bij Leiden Culinair en De Gouden Pet, het straatmuziekconcours dat lang haam tot de topattracties van de Lakenfeesten is' gaan behoren, zijn eveneens vaste onderdelen. Werfpop in het gelijknamige park en een kermis bij molen de Valk besluiten de vaste onder delen. Nieuw is een Middeleeuws spijs- en drankfeest op het Vrouwenkerkplein dat door de vrouw van CDA-voorman Brinkman wordt geopend. Dat zelfde plein wordt ook nog eens omgetoverd tot een Leidse ver sie van het Parijse Montmartre. Voor stadsgenoten die een (prij- zen)slag willen slaan is het goed te weten dat Hans Kazan en zijn rijdende quiz Leiden ook aan doen. Niet alleen de horeca blijkt tussen de bierverkoop door af en toe iets cultureels te kunnen brengen. Ook de directie cul tuur van de gemeente heeft in samenwerking met het Leidse Evenementenfonds enkele bij zondere voorstellingen gere geld. Hoogtepunt is volgens de organisatoren de opvoering van Mozarts opera Figaro in de Pie terskerk. Ook is enkele dagen daarvoor de opera Die Zau- berflöte in twee delen te zien. Voor de pauze in de open lucht van de Hortus en na de thee in de Taffeh-zaal van het museum van oudheden. Een opmerkelij ke decorwisseling waarvoor het publiek wel van de banken móet opstaan. Verder zal voor het eerste een saxofoonconcert worden gegeven in de tuin van museum Boerhaave. Voor lief hebbers van beeldende kunst is er de Rembrandt amateurschil- derwedstrijd (Kijk op Leiden), cursussen bij Ars, de tentoon stelling 'begraven in Leiden' bij de begraafplaats Groenesteeg en een presentatie van de Leid se galeries in de Waag. pas toen hoe uniek die plaats is," gaf Linders als voorbeeld. Volgens hem zijn de bezoekers tevreden over de sfeer in de oude binnenstad en vallen ook de terrasjes in de smaak. „Al leen zou het beter zijn de terras sen ergens te concentreren, zoals in Maastricht rond het Vrijthof', zei Linders. De groot se troef daarbij is het water door de hele binnenstad, waarvan nog veel te weinig wordt gepro fiteerd. Gehandicapten praten over obstakels Het Overleg Gehandicaptenbe leid Leiden en omstreken wil deelnemen aan de besprekin gen over de bescherming van het monumentale karakter van Leiden. De instantie meent dat ze be langhebbende is in de discussie over het terugdringen van het aantal paaltjes, reclameborden en ander straatineubilair in het centrum. De gemeente nam zich eind mei voor een beleid te ontwerpen met duidelijke richt lijnen voor de bescherming van monumenten. Ze meent dat veel gebouwen en hun omge ving aan schoonheid inboeten door ontsierende reclame teksten. De Leidse belangenvereniging voor gehandicapten wijst er in een brief aan gemeente en win keliersverenigingen op dat ook blinden en rolstoelgebruikers baat hebben bij minder obsta kels in het centrum. Het Overleg Gehandicpaten vindt dan ook dat ze een plaatsje verdient in het overleg dat de gemeente gaat voeren met de midden stand. Snelheidscontrole 'Taxi's moeten routes van lege bussen nemen' LEIDEN KAREL BERKHOUT Taxi's moeten het reizigersver- voer overnemen van bussen op verliesgevende routes, luidt een ideetje dat dit najaar in de ge meentelijke buslijns-discussie komt. „Het vervoer naar de Pensioen Uitgifte Raad (PUR) in de Leeuwenhoek wordt gedaan met taxi's en dat is een succes," zei wethouder J. Walenkamp (verkeer) gisteren in een com missievergadering. Het eeuwige probleem van het openbaar stadsvervoer in onder meer Leiden is dat de bus eigenlijk alle verzorgingste huizen, ziekenhuizen, winkel centra en bedrijven moet aan doen, maar dat er vaak te wei nig passagiers zijn. Gisteren mochten raadsleden het lange verlanglijstje van ambtenaren en inwoners nog eens aanvullen met allerlei wensen die groten deels niet uitvoerbaar of betaal baar zullen zijn. „Bij de Kanaalweg hebben zich bedrijven zoals het zie kenfonds gevestigd. Mis schien dat er in samenwerking met de ondernemingen daar een soort bedrijfsvervoer kan worden opgezet." suggereerde lAdA-raadslid A. Boot. Volgens Walenkamp voelt de busmaatschappij NZH, waar mee Leiden dit najaar opnieuw een vervoerscontract sluit, wei nig belangstelling voor bedrijfs vervoer, waarmee weinig of niets valt te verdienen. De politie heeft gisteren 51 au tomobilisten bekeurd omdat ze te hard reden. De snelheidscon troles werden gistermiddag en - avond uitgevoerd op de Lam- menschansweg in Leiden en op de Persant Snoepweg in Leider dorp. Totaal werden 1137 auto's gecontroleerd. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 85 kilome ter per uur op de Lammen- schansweg, waar maximaal 50 mag worden gereden. HOELANG KUNTU li j NOG ZONDER? Je. ik nat» tan introductie- i abonnement aa ontvang de krant j I da eartta twae wakan gratis MitfiüïwjSenTxjtaahyaArn» aPSTmaand (t 26.451 J I tische betaling* Par kwartaal 76.751 vi orletters 8"0 I DPer kwartaal ((76.75) Naam en vo I Adres Postcode 1 I I I Num Woonplaat: Telefoon (i.\ I 1 bezorging) »r bankygirorekaning De Lakenfeesten worden traditioneel geopend met de peurbakkentocht door de Leidse grachten. foto loek zuyderduin n envelop, zonder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15