Leiden Toekomst Elisabeth Gasthuishof somber Leidse instellingen willen centrum voor spijbelaars Reinwardt vertrekt stilletjes «SKsraBS Slachtoffer kreeg advies van kamp te vertrekken Afgetreden wethouder haalt fel uit naar Leidsch Dagblad Maandag 17jun.1991 BOY KLOPffB LOMAN HET PERSONEEL van het Elisabeth Casthuishof heeft de moed opgege ven en gelooft niet meer in voortbestaan van het verpleeghuis. DE REINWARDT-ACA- DEMIE verdwijnt uit Lei den Weinigen lijker er wakker van te liggen. NIEUWSLIJN Kinderen gewond bij botsing Twee kinderen zijn gistermiddag gewond geraakt bij een aan rijding op de Willem de Zwijgerlaan. Beiden liepen hoofdletsel op en moesten worden overgebracht naar het AZL Een 14-jari ge jongen zat in de auto bij een 43-jarige Leidenaar. die vanaf het tankstation de Willem de Zwijgerlaan op wilde rijden. Vol gens de politie zag hij een auto, die werd bestuurd door een 20-jarige Leidenaar, niet aankomen. In die auto zat een 9-jarig meisje, dat ook gewond raakte. Mishandeling op Havenplein De Leidse politie heeft zaterdagmiddag een 31 - jarige Leidenaar aangehouden, die ervan wordt verdacht verschillende mensen te hebben mishandeld. De politie kwam hem op het spoor na dat een 28-jarige plaatsgenoot aangifte had gedaan. De man zou zaterdag enige klappen hebben gekregen tijdens een ruzie over geld. Volgens de politie heeft de verdachte donderdag op het Havenplein een 34-jarige Leidenaar onder bedreiging en kele sieraden afgenomen. Ook daarvan is aangifte gedaan. Een vrouw van 29 jaar meldde zich bij de politie met de medede ling dat de verdachte haar vrijdag heeft geslagen en bovendien twee flesjes methadon en een bedrag van 130 gulden van haar heeft gestolen. De man ontkent in alle toonaarden, aldus de politie. Automobilist in gezicht getrapt Een 22-jarige automobilist uit Leiderdorp heeft zaterdagmid dag twee trappen in zijn gezicht gekregen van een nog onbe kende man. De bestuurder kreeg omstreeks kwart voor vijf op de Apothe- kersdijk onenigheid met een groepje jongens. Hij reed door over de Stille Mare. Toen hij voor de kruising met de Haarlem merstraat stil stond, werd plotseling zijn portier opengerukt. Een van de leden van het groepje belaagde de automobilist, waarna de mannen zich uit de voeten maakten. De Leiderdor per liep een schaafwond op aan zijn arm en een kneuzing aan zijn hoofd. Autobestuurder negeert aanwijzingen Omdat hij de aanwijzingen van een politie-agent negeerde, is een 29-jarige Leidse automobilist gistermiddag aangehouden. In verband met de marathon werd het verkeer op de kruising van het Levendaal en de Sint Jorissteeg door de politie omge leid. De automobilist probeerde toch de marathonlopers te kruisen. Op het politiebureau verklaarde hij geïrriteerd te zijn geraakt door de chaotische verkeerssituatie. Personeel gelooft niet meer in reddingsplannen LEIDEN. JANET V Interim-manager A. Weeber van het Elisabeth Gasthuis hof blijft optimistisch. Hij gelooft dat het mogelijk is om het kleine verpleegtehuis in stand te kunnen houden. Maar het personeel heeft de moed inmiddels opgegeven. „Wij hebben helemaal geen geloof meer in al die plan nen", zegt voorzitter E. Verschoor van de ondernemings raad. De leiding van het tehuis denkt daar echter nog niet over. Interim-manager Weeber gaat ervan uit dat het Elisabeth Gast huishof een verpleeghuis blijft. Er ziin echter ingrijpende maat regelen nodig om het tehuis te redden van de financiële onder gang. Weeber heeft plannen ge maakt voor een grootscheepse reorganisatie. Verschoor: „Het enige dat we weten is dat hij be zig is met allerlei plannen. Maar om te zeggen dat we er veel ver trouwen in hebben, nee. Maar we weten nog niets concreets, alleen maar dat het koppen zal gaan kosten." Interim-manager Weeber be vestigt dat. Zijn plan moet ton nen besparen. Het heeft grote gevolgen voor het personeel, hoewel er uiteindelijk niet met minder mensen zal worden ge werkt. „De samenstelling van het personeel ondergaat grote veranderingen, dat is zeker. Ik neem het woord ontslagen ech ter niet in de mond." Hoewel het plan nog geheim is het bestuur moet er nog een oordeel over vellen en het personeel is nog niet ingelicht is de reorganisatie in feite al Het verpleeghuis aan de Caeci- liastraat verkeert al jaren in ern stige financiële problemen. Bo vendien vindt de provincie dat het moet verdwijnen. Bestuur en directie denken sluiting te kunnen voorkomen, maar het personeel gaat ervan uit dat voor het tenuis een 'sterfhuis constructie' wordt bedacht. De stichting RK Verpleeghui zen, die ook Van Wijckersloot in Oegstgeest beheert, wil een van de twee nieuwe verpleeghuizen in Leiden gaan exploiteren. Het Elisabeth Gasthuishof kan daar van een dependance worden en gaat op die manier een zekere toekomst tegemoet, denkt het bestuur van de stichting. Het personeel heen echter niet zoveel vertrouwen in dit plan. „De gemeente werkt niet echt mee en de provincie is er helemaal tegen", aldus Ver schoor. De ondernemingsraad denkt dat het Elisabeth Gast huishof alleen behouden kan blijven als wordt gekozen voor de opvang van heel andere groepen, zoals bijvoorbeeld aids-patiënten of zwervers. begonnen. De ondersteunende diensten zoals de administratie zijn samengevoegd met die van Van Wijckersloot. Ongeveer vijf vacatures zijn volgens Weeber niet vervuld. Deze operatie le ven ongeveer 2.5 ton op. Hoofdlijn van het plan is dat het verpleeghuis zich gaat rich ten op een speciale groep pa tiënten, namelijk oudere, chro nisch zieke mensen met ge dragsstoornissen. Het personeel en ook het gebouw moet aan die groep zijn aangepast. De begroting moet volgend jaar kloppend zijn. Of dat inder daad lukt is de vraag. „Ik ben een optimistisch mens zegt Weeber. Dat blijkt ook wel uit het feit dat binnenkort een wer vingscampagne begint voor ze ven of acht nieuwe verplegers om de vacatures te vervullen. Er worden affiches verspreid en geïteresseerden kunnen een ge luidsbandje aanvragen. 'Hoor zelf hoe gezellig' is het motto van de actie. Weeber verwacht zeker niet dat de nieuwe men sen na korte tijd weer op straat staan. „Sluiting van het tehuis kost ook miljoenen." Hoewel de ondernemings raad de toekomst van het tehuis veel somberder inziet, verwacht ook Verschoor niet dat het nieu we personeel slechte vooruit zichten heeft. „Er is een tekort aan ziekenverzorgenden en in Leiden worden twee nieuwe verpleeghuizen gebouwd, dus dat zit wel goed." Studenten museologie-academie krijgen flinke verhuispremie LEIDEN. JANET VAN DUK De Reinwardt Academie ver huist in de kerstvakantie naar Amsterdam. De hogere be roepsopleiding voor museologie betrekt een pand aan de Dap perstraat in de hoofdstad. Wat er met het huidige hoofdge bouw aan de Van der Brande- lerkade gaat gebeuren is nog niet bekend. Het gebouwtje bij het Pesthuis waarin praktijklo kalen zijn gevestigd, wordt afge broken. Tevens zijn de bestuurlijke banden met de school verbro ken. De gemeenteraad heeft in gestemd met een voorstel uit het bestuur van de Amsterdam se Hogeschool voor de Kunsten te treden. Reinwardt maakt daarvan deel uit. Daarmee is de 'Leidse perio de' van de school bijna ten ein de. Directeur P. Pouw verwacht echter dat de contacten met de sleutelstad blijven bestaan. Zo blijft de Reinwardt het vak mu seologie verzorgen voor de Leidse universiteit. En ook de contacten met de musea in Lei den worden voortgezet. Het Wagenmakersmuseum aan de Oude Varkenmarkt wordt evenmin in de steek gela ten. Het kleine museum wordt beheerd door Reinwardt-stu- denten die boven het gebouw- wonen. Pouw denkt dat die for mule zeker de eerste jaren blijft bestaan. De directeur is langzaam maar zeker gewend geraakt aan het idee te moeten verhuizen. Hij is ervan overtuigd dat het vertrek uit Leiden ook een aan tal voordelen heeft. Zo wordt de school in Amsterdam onderge bracht in één pand en is het volgens hem ook prettig om dichtbij de andere opleidingen van de Amsterdamse Hoge school gevestigd te zijn. Boven dien is de staat van de school gebouwen in Leiden niet best. „En musea heeft Amsterdam ook, inderdaad. Méér zou ik ei genlijk willen zeggen." Pouw verwacht niet dat de 200 studenten nog wakker lig gen van de verhuizing. Door de invoering van de ov-jaarkaart kunnen mensen die in Leiden wonen gratis naar Amsterdam reizen. Ongeveer de helft van het aantal studenten heeft zelfs al woonruimte gevonden in de hoofdstad. Hoogstwaarschijnlijk geeft het ministerie van onder wijs hen een verhuispremie van duizend gulden, aldus Pouw. Dat geld gaat voorbij aan de neus van de docenten. Pouw verwacht overigens niet dat veel leraren verhuizen. „Heel wat wonen al in Amsterdam, of uit de rest van Noord-Holland." Van de stof die de verhuizing van de hogere beroepsopleiding in het verleden deed opwaaien, is niet veel meer over. Ruim 5 jaar geleden deed het Leidse ge meentebestuur er alles aan om de opleiding voor Leiden als museumstad te behouden. Dat mislukte. Afgesproken werd toen te proberen de verhuizing naar Amsterdam minstens vijf jaar uit te stellen. De problemen ontstonden in 1984, toen werd besloten dat scholen voor hoger beroepson derwijs minstens 600 leerlingen moesten tellen. De opleiding voor museum-medewerkers be staat sinds 1976. De school be gon in een pand aan de Lange- gracht en verhuisde na een paar maanden naar de Oude Vest. Sinds 1979 is de Reinwardt Aca demie gevestigd aan de Van der Brandelerkade. Van het bijge bouw aan de Pesthuislaan wordt sinds 1984 gebruik ge maakt Bij restaurant Koetshuls 'De Burcht' staat sinds zaterdag een echte koets op het dak. Burgemeester Goekoop onthulde een bord en trok de Leidse vlag weg om de uit de Achterhoek stammende 'sjees' te voorschijn te toveren. Daarmee ging een oude wens van eigenaar Jan Kooij in vervulling. Het rijtuig is een geschenk van het personeel en de vaste gasten van het Koetshuis voor Jan en Joiande Kooij. Zij zwaaien precies ben jaar de scepter over het Koetshuis en vierden dit weekeinde ook hun koperen bruiloft «foro ellen martins De plannen om het Elisabeth Gasthuishof te behouden lijken weinig kans te hebben. De gemeente werkt niet echt mee en de provinde is er op tegen. foto icxkzimxHxm LBPCN EMIEL EANGMANN Een aantal Leidse instellingen wil een dagcentrum opzetten voor spijbelende jongeren tus sen de twaalf en zeventien jaar. Zij zouden hiervoor graag de drie ton subsidie gebruiken die de Leidse regio in het kader van een provinciaal plan voor jeugdhulp kreeg toegewezen. Het dagcentrum, met plaats voor twintig jongeren, moet vol gend jaar geopend worden. Het is in de eerste plaats gericht op hulpverlening en niet op onder wijs. Het Leidse voorstel ver keert nog in een pril stadium De gemeente Leiden hoorde twee weken terug dat de pro vincie drie ton voor de Leidse regio reserveert. De provincie wil geld uitgeven aan de opvang van jongeren in een oudere leeftijdsgroep: tussen de 15 en 23 jaar De Leidse instellingen denken daarentegen vooral aan jongere spijbelaars. Eind juni overlegt het Regionaal Samen werkingsverband leugdhulpver lening (RSI). waarin de verschil lende instellingen verenigd zijn, met de Provincie Zuid-Holland Volgens Piet Bochardt van De DIEFSTAL De organisatoren ni A Witte Poort, waar jongeren wor den opgevangen die overdag geen regulier onderwijs willen of kunnen volgen, is het nieuws voorbarig naar buiten gebracht „Er staat nog helemaal niets vast We moeten de subsidie eerst nog toegewezen krijgen." fotomfm bouwman De provincie Zuid-Holland wil dat het project aansluit op de vraag van jongeren in de re gio. Het moet dienen als aan vulling op de bestaande moge lijkheden In leiden ziin dat er verschillende. ..Zo is hier op de Witte Poort plaats voor school uitvallers van twaalf tot vijftien jaar met bijvoorbeeld leer- of gedragsproblemen. Ook kan de situatie thuis of op de oude school aanleiding zijn niet het gewone onderwijs volgen. Ze krijgen hier een aangepast pro gramma Wij zijn een onder wijsinstelling. geen hulpverle ners (pemiddrld komen de jon geren hier zo n driekwart jaar Wij hopen dat ze van hier uit weer naar een schooi of bedrijf pm Het nieuwe project voor dag hulp moet volgens de provincie lijken op het Rotterdamse dag centrum Merhaba. Daar wur den een kleine twintig jongeren tussen de twaalf en achttien overdag opgevangen Ze krijgen les in onder meer houtbewer king, fotografie en tekenen. Maar er is vooral ruimte voor individuele begeleiding. Merha ba is nu een blijvende instelling, na drie jaren op proef te hebben gedraaid IV provincie Zuid- Holland wil dat in een nieuw dagcentrum ook ruimte voor ar- beklstraining is. aangifte gedaan vier geluidsboxen Bovendien i 240 meter kabel doorgesneden Expositie over homoseksualiteit in stadhuis In de hal van het Leidse stad huis opent wethouder H. Koek emancipatie op 24 juni de ten toonstelling Goed Verkeerd. Het is een poster-expositie van achttien wandplaten waarop de geschiedenis van 300 jaar ho moseksuele mannen en lesbi sche vrouwen is te zien. Ander half jaar geleden was de ten toonstelling in het Amsterdams Historisch Museum. Om deze informatie en ge schiedschrijving niet verloren te laten gaan. hebben de gemeen ten Leiden en Delft het materi aal van Goed Verkeerd in pos tervorm uitgebracht. Voor scho len is er een lespakket bij de posters ontwikkeld. Verder is een videoband uitgebracht met informatie over een aantal on derwerpen uit de posterserie. Tegelijk met de expositie be steedt de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat aandacht aan homoseksualiteit in de Ne derlandse literatuur. Beide ex posities zijn te bezichtigen tot en met vrijdag 5 juli. Oud-wethouder Paul Bordewijk vindt dat Leidse pers een dubieuze rol heeft gespeeld bij zijn aftre den als portefeuillehouder financiën enkele maanden geleden. Vooral het leidsch Dagblad heeft naar zijn mening de 'affaire Bordewijk' op geblazen en heeft zelfs een campagne tegen hem gevoerd door opzettelijk informatie uit de krant te laten 'die niet in de kraam te pas kwam De voormalige PvdA wethouder zegt dat in een interview met de PvdA-krant De Partijgenoot, waarin hij terugblikt op zijn aftreden na 11 jaar wethouderschap. Bordewijk kwam in de proble men na een rapport van VB Accountants, waann werd gesproken van ernstige financiële proble men en slechtwerkende computersystemen bij de gemeente Leiden. De vernietigende oordelen van een raadscommissie leidde er uiteindelijk toe dat de helft van de PvdA-fractie het vertrouwen in hem opzegde. Volgens Bordewijk heeft de Leidse pers het VB- rapport niet in de ware proporties gezien en 'niet goed geïnterpreteerd' Vooral het leidsch Dagblad heeft 'een heel eenzijdig beeld gegeven' volgens Bordewijk: „Ik denk (Mik dat het leidsch Dagblad in een vroeg stadium haar definitieve conclusies getrokken heeft rn daarna eigenlijk een soort rechter in eigen zaak is geworden Daarbij heeft het Leidsch dagblad volgens Bor dewijk niet geschroomd om de 'lezers interessan te dingen (te) onthouden Bordewijk greft als voorbeeld een de weigering van een ingezonden brief van de Oegstgeester PvdA wethouder T Ko hlbeck, die het opnam voor Bordewijk. Een kri tisch-ironisch stukje over de huidige wethouder financiën Steven de Vreeze. die zijn best heeft ge daan Bordewijk te wippen, verscheen niet toe vallig volgens Bordewijk pas né de affaire Bordewijk vindt dat hij het als wethouder gord heeft gedaan: „je kan natuurlijk zeggen dat ik niet krachtig genoeg heb opgetreden Maar er is abao- luut geen sprake van een schandaal. Ik heb geen geld ar hierovergedrukt. ik heb geen informatie verzwegen aan de gemeenteraad Vervolg van pagina I IBOBt HUMa MHGMANM De dood van de man in het woonwagenkamp volgt volgms de politie op een week waann het voortdurend heeft gebroeid aan het 7 rek vaart plein Ruim een week geleden deden ouders aangifte bij de politie van on tuchtige handelingen die de I eidenaar met een vierjarige kleindochter zou hebben gr pieegd Bovendien zou hij drie vuurwapens in bezit hebben De 64 jarige man werd 's avonds aangehouden in zijn auto op hei terrein van de GmronnrdhaDen Kort na d»r aanhouding werd de aangifte zonder reden door de ouder» ingetrokken, waarna de man werd hcengrzonden. Wel wrr den na doorzoeking van zijn woonwagrn twee wapens in be slag genomen De derde kwam de man zrtf later brrngrn De man wrrd daama door andere kampbewoners lastigge vallen Begin vnngr werk wrr den zijn anten ren paar keer in- gegooid De politie had hem in middels aangeraden het kamp te vertalen. Afgelopen donder dag gaven twee andere kinde ren hun vader hij de politie aan wegens ontuchtige handelingen met een 5 en een 9 jarige kleindochter Omdat de politie de zaak wikte uitzoeken, besloot men toen eerst na het weekrtn de tot aanhouding van de man aan te gaan In het weekeinde deden de ouders van het 4 jang meisje opnieuw aangifte. In de nacht van zaterdag op zondag nam de zaak een wen ding. De polme raakte per toe val verzeild bij een opstootje in het woonwagrnkamp Men was daar op zoek naar een automo bilist die na een ongrval was doorgrrrden. Het M jarlgr slachtoffer werd hevig bloedend In zijn woonwagrn aangrtmffrn met vrrwondingrn aan het hoofd en lichaam .isieren wrr den de familieleden voor ver hoor ongeroepen waarna twee vrrdachtrn konden aangrboodrn XurcJil

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5