Buitenland Israël kan wapens kopen van Russen Kurden tegen vertrek VS Walesa zegt Sejm weer de wacht aan ANC dreigt De Klerk met massale acties Gorbatsjov en Jeltsin zoeken toenadering 'Slovenië en Kroatië 26 juni uit federatie' Maandag 17 juni 1991 Redactie 023-150225 RONALD FRISART (cheb d HAVERMAN* HANS JACOBS j AN PREENEN Vertalingen MARGRIET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDR1ET Vormgeving: CLARA k NA EEN STAKING van 24 uur zijn de Franse natio nale dagbladen zaterdag weer verschenen en heb ben de publieke omroe pen hun uitzendingen nervat. DE LAATSTE SOVJET TROEPEN zijn gisteren uit Hongarije vertrokken, twee weken eerder dan was afgesproken in een overeenkomst. Inttmjtioful (UW) NIEUWSLIJN Weer negen doodvonnissen in Kuwayt Het militaire tribunaal in Kuwayt heeft het afgelopen weekeinde opnieuw negen mensen ter dood veroordeeld. Daardoor is het totaal aantal doodvonnissen wegens collaboratie met de Iraakse bezetter gestegen tot twaalf. Het tribunaal legde daarnaast zware straffen, van 7 tot 25 jaar werkkamp, op aan elf andere beklaag den. Doden bij aardbeving in Georgië In de Kaukasische Sovjet-republiek Georgië zijn zaterdagoch tend bij een zware aardbeving acht dorpen bijna volledig ver woest. Daarbij vielen minstens 6 doden en meer dan 50 gewon den. Een woordvoerster van het Amerikaanse Nationale Aardbe vingen-informatiecentrum in Virginia, Rebecca Phipps, zei dat de beving een kracht had van 6,3 op de schaal van Richter. Het Natuurkundig Instituut voor Aardbevingen in Moskou deelde mee dat het epicentrum in de buurt lag van Bakoeriani, een stadje in het Kaukasus-gebergte ongeveer negentig kilometer ten noordwesten van de Georgische hoofdstad Tbilisi. Gorbatsjov aanvaardt uitnodiging ontmoeting met leiders G-7 Nieuwe immigratiewet VS In oktober treedt in de Verenigde Staten een nieuwe immigratie- wet in werking die het buitenlandse fotomodellen praktisch on mogelijk zal maken nog in de VS te werken. Bovendien worden kunstenaars beroofd van de mogelijkheid in de VS te exposeren en wordt sportmensen de deur gewezen die in de VS willen trai nen. De nieuwe wet maakt het veel moeilijker een visum gekop peld aan een tijdelijke werkvergunning te krijgen. Sudan akkoord met voedselhulp James Ingram, directeur van het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard dat de regering van Sudan toestemming heeft gegeven voor hervatting van ae voedselhulp aan tienduizenden vluchte lingen in het door oorlog geteisterde zuiden van Sudan. De vluchtelingen werden gedwongen uit het aangrenzende Etiopië naar Sudan terug te keren, nadat in Etiopië de regering van Mengistu Haile Mariam ten val was gebracht. Mengistu verstrek te belangrijke steun aan het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). Yilmaz nieuwe premier Turkije De 44-jarige Meshud Yilmaz wordt de nieuwe premier van Tur kije. Zaterdag versloeg hij tijdens het congres van de regerende Moederlandpartij bij verkiezingen voor het voorzitterschap de huidige premier Yildirim Akbulut (57) met 631 tegen 523 stem men. Akbulut heeft gisteren het ontslag van zijn regering inge diend. President Ozal heeft het ontslag aanvaard. Hij heeft Ak bulut gevraagd aan te blijven totdat de nieuwe regering is ge vormd. 'Zuivering in Irak' Het hoofd van de Iraakse militaire inlichtingendienst is door de IraaÜ ie regering gevangen gezet wegens „a< Öviteiten tegen het regime", zo hebben legerofficieren van de geallieerden en een Kurdisch politiek leider gezegd. De arrestatie van generaal ma joor Wafig lasim Sammari had volgens hen begin juni in Bagh dad plaats en maakte deel uit van een zuivering onder officieren die niet loyaal zouden zijn aan de Iraakse leider Saddam Hus sein Fadhail Merani, leider van de Democratische Partij van Kurdistan, zei zijn informatie te hebben van Kurdische onder handelaars in de Iraakse hoofdstad. Mandela voelt niets voor compromis JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) gaat proberen de re gering van Zuid-Afrika met massale betogingen tot aftreden macht niet dwingen. Nelson Mandela heeft gisteren op een massabijeen komst in Soweto nogmaals ge- eïst dat de regering De Klerk plaats moet maken voor een overgangsregering met volledi ge bevoegdheden. Deze rege Jaar gele ring moet toezicht houden op politie doodde destijds in tien de vorming van niet-raciale de mocratie in Zuid-Afrika Mandela stelde zich gisteren in een voetbalstadion in de zwarte miljoenenstad Soweto hard op tegen de Zuidafrikaan- se regering. Hij zei tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de Soweto-opstand in 1976 dat de vorming van een overgangs regering onontkoombaar is. „Als de regering niet naar ons luistert, zuilen wij onze kracht gebruiken: massale actie. Daar kan geen compromis over be staan verklaarde hij. Het ANC eist tevens dat er een grondwetgevende vergade ring Komt. Daarin kunnen vol gens Mandela de „massa's van De loegoslavische deelrepublie ken Slovenië en Kroatië hebben het ,itg«jopen weekeinde afgc- sproken dat zij zich uiterlijk 26 in Ijuhljana. de hoofdstad juni onafhankelijk van loegosla vië verklaren. Dat heeft het loe goslavische persbureau Tan jug gemeld. Deze afspraak houdt In dat Kroatië de uittreding uit de fe deratie vier dagen vervroegt. Volgens Tanjug sloten de leiders Onverwacht aanbod van anti-raketsysteem JERUZALEM MICHAEL SHERIDAN De Sovjetunie heeft Israël haar versie van het Amerikaan se Patriot anti-raketsysteem te koop aangeboden. Tijdens de Golfoorlog verdedigden de Patriot-raketten Israëlische steden tegen een spervuur van door de Sovjetunie aan Irak geleverde Scud-raketten. Israël, dat zijn eigen mensen opMdt in het gebruik van het Patriot-systeem, zal waarschijn lijk niet op het Sovjet-aandbod ingaan. Bovendien ontwikkelen Israëlische wetenschappers met Amerikaanse financiële steun hun eigen Arrow anti-raket sys teem. Het Sovjet-aanbod kwam een week na de bekendmaking dat ilijkbaar zonder enig spoor de militaire technologie van de THE INDEPENDENT De Sovjetunie is al minstens dertig jaar de grootste wapenle verancier van Arabische staten die oorlog voeren tegen Israël. Het Israëlische leger is voorna melijk uitgerust met Ameri kaanse, Franse en Israëlische van ironie werden vertegen woordigers van het Israëlische ministerie van defensie tijdens de luchtshow in Parijs benaderd door Sovjet functionarissen van de industriële staatscorporatie Almaz, die uitlegden dat hun AF-300 systeem beter presteert dan de Amerikaanse Patriot. Israëlische strategen zijn niet blij met dit nieuwe beleid van de Sovjetunie, waardoor de toe voer van wapens naar het Mid den-Oosten niet langer door de politiek kan worden beheerst. Militaire deskundigen hebben hun bezorgdheid geuit over nieuwe wapenaankopen door Syrië, een oude klant van de Sovjetunie en lid van de coalitie tegen Irak. De Israëlische veiligheids dienst gelooft dat het Kremlin vooralsnog de Syrische bestel ling van de geavanceerde SS-23 grond-raket heeft afgewezen. Syrië is nu in onderhandeling met China voor de Chinese M-9 Sovjetunie op de commerciële of M 11 raket en heeft al Scud-C markt werd aangeboden. De Sovjetunie zou al in onderhan deling zijn met de Verenigde Arabische Emiraten, een tradi tioneel pro-westers sjeikdom aan de Golf. voor de levering van Mig-31 jachtbommenwer pers. raketten (een verbeterde Scud met een groter bereik en laad vermogen) gekocht van Noord- Korea. Damascus heeft duide lijk notitie genomen van het ef fect dat de Iraakse raketten tij dens de Golfoorlog op Israël hadden. DOHUK Rtr In de Noordiraakse stad Dohuk hebben gisteren duizenden Kurden gedemonstreerd tegen de aftocht van de Amerikaanse troepen. De laatste 150 Ameri kaanse militairen verlieten za terdag hun basis in Dohuk. De betogers schreeuwden pro-Amerikaanse leuzen terwijl zij op weg gingen naar het kan toor van net Hoge Commissari aat van Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr) in Dohuk, waar een kleine politie- eenheid van de VN is gestatio neerd. Volgens de betogers zijn beschermen tegen eventuele in filtraties door de gevreesde Iraakse geheime politie. Aan de betoging, die werd ge leid door Kurdische verzetsstrij ders, deden volgens een oogge tuige 15.000 mensen mee. De Kurden gingen na afloop vreed zaam uiteen. De VN hebben bij gebrek aan fondsen tot nu toe slechts 37 van de beoogde 500 waarne mers in Dohuk kunnen statio neren. Vele internationale troe pen die sinds april waren be poederen aan de terugkerende Kurdische vluchtelingen, verla ten Irak omdat hun humanitai re missie is voltooid. De Kurden willen dat de geal lieerden blijven tot er een ak koord is tussen Kurdische lei ders en de Iraakse president Saddam Hussein over de auto nomie van de 3,5 miljoen Kur den in Irak. Een woordvoerder van het Kurdische verzet ver klaarde gisteren dat zo'n ak koord wellicht binnen een week wordt getekend. Militante sikhs hebben zaterdagavond in de Indiase deelstaat Punjab twee personentreinen overvallen en 80 passagiers met automatische geweren doodgeschoten. Zeker 48 mensen raakten gewond, van wie er 20 in levensgevaar verkeren. Beide overvallen werden gepleegd in de omgeving van Ludhiana, een industriestad met een overwegend uit hindoes bestaande bevolking. Volgens de politie moeten het gecoördineerde acties zijn geweest. Tussen de overvallen zaten ongeveer tien minuten en de plaatsen waar ze werden gepleegd la gen maar twaalf kilometer van elkaar vandaan. De aanslagen werden gepleegd op de slotdag van de Indiase verkiezingen die in Punjab uit vrees voor geweld zijn uitgesteld tot 22 juni. Verscheidene partijen hebben de regering opgeroepen de verkiezingen in Punjab geheel te laten vervallen. rqtO fpa het volk" een democratische grondwet formuleren. De rege ring heeft beide ideeën tot nu tor afgewezen omdat zij de il overdragen voor dat verkiezingen zijn gehouden. Het ANC. en andere verzets groepen hielden het afgelopen weekeinde een aantal massabij eenkomsten en marsen om ae Soweto-onstand van vijftien •leden te herdenken. De maanden tijd meer dan zeshon derd betogers. Enkele tiendui zenden mensen woonden de herdenkingsbijeenkomsten bij. Het parlement van Zuid Afri ka schrapt vandaag overigens een van de laatste apartheids- wetten. Het gaat om de Wet op de Bevolkingsregistratie van 1950. Daarin wordt bepaald dat iedere inwoner van Zuid Afrika naar ras moet worden inge- ondwet van 1983, waardoor 3e zwarte meerder- hnd van dr hexolking niet in het parlement is vertegenwoor digd. blijft echter nog van kracht zodat de bestaande ras senscheiding voorlopig nog geldt. KORT NIEUWS ONDER TOEZICHT van 1500 man oproerpolitie is zaterdag in Dresden de twee weken geleden doodgeschoten rechtsradicale 'neo nazi' Rainer Sonntag ter aarde besteld. Bij de plechtig heid op de begraafplaats An- nenfriedhof waren ongeveer 350 geestverwanten van Sonntag aanwezig. De begrafe nis verliep zonder incidenten. BONDSKANSELIER VRA- NITZKY is zaterdag herkozen ais leider van de socialistische partij van Oostenrijk, die voort aan als sociaal-democratisch door het leven gaat. De naams wijziging werd op de tweede dag van het partijcongres in Linz apnvaard met 337 stem men voor en 53 tegen. Vranitzky kreeg bij zijn herverkiezing 459 van de 466 uitgebrachte stem men, ofwel 98,5 procent. tijnse vrouw drie keer in zijn buik en schouder gestoken. De man werd naar een ziekenhuis gebracht waar zijn toestand re delijk werd genoemd. De ver moedelijke dader van de aan slag werd aangehouden, evenals een meigezellin. DE NIEUWE REGERING van Etiopië is bereid de achtergeble ven joden in het land naar Israël te laten gaan zodra dat mogelijk is. Dat heeft een hoge functio naris van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken aan het Joodse Wereld Congres (WJC) meegedeeld. IN EEN GEVANGENIS in het Texaanse Huntsvilie is vandaag het doodvonnis voltrokken aan de 54-jarige Jerry Joe Bird. Bird had 17 jaar in de dodencel doorgebracht. Hij werd door EEN 32-JARIGE orthodoxe jood middel van een injectie geëxe- uit Italië is zaterdag bij een poort in de oude stadswallen van Jeruzalem door een Pales- cuteerd. Bird was in 1974 oordeeld wegens de moord op een antiekhandelaar. Baby's In Santiago krijgen een behandeling tegen ademhalingsproblemen. De afgelopen week stierven twee kinderen In de Chileense hoofdstad aan de gevolgen van de sterk toegenomen luchtvervuiling. President Alywin heeft Intussen verordoneerd dat het aantal auto's in Santiago met veertig procent moet worden teruggebracht. foto afp President nog ontevreden over kieswet van de twee republieken, de BELGRADORtrSloveense president Milan Ku- can en de president van Kroatië Franjo Tudjman, de overeen komst tijdens een ontmoeting in Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië. Kucan en Tudjman hebben volgens het persbureau ook afgesproken dat zij onmid dellijk onderhandelingen met de federale autoriteiten zullen beginnen die moeten leiden naar een alliantie van onafhan kelijke stalen. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Sovjet leider Gorbatsjov en de nieuwe Rus sische president Boris Jeltsin namen afgelo pen weekeinde beiden een voorschot op een toekomstige innige samenwerking. Gorbatsjov liet, afgelopen zaterdag tijdens spraak hadden gemaakt hun samenwerking enigszins. .Jeltsin had 58 procent. Maar 25 miljoen mensen zijn niet gaan stemmen en veertig miljoen kozen voor andere kandida ten. Dat wijst op verschillende opinies en prioriteiten onder de bevolking." Gorbatsjov zei dat Jeltsin en hij de af- een tv-interview, felicitaties voor leltsins verkiezing tot Russische president vergezeld gaan van wensen voor een betere verstand houding tussen het Kremlin en de republie ken. leltsin verklaarde van zijn kant tegenover de Franse televisie dat de verkiezingen een „nieuw evenwicht" hebben gebracht in de relatie tussen beide leiders. „Die zijn nu za kelijk en gebaseerd op wederzijds begrip", aldus leltsin. Gorbatsjov zei dat de Russische kiezers een einde willen aan de confrontatie tussen het Kremlin en de republieken. Hij bagatel liseerde leltsins verkiezingsoverwinning te versterken. Het resultaat van hun ning in april is in ieder geval dat er nu een ontwerp Unie verdrag gereed is. Volgens Gorbatsjov kan het binnekort worden on dertekend door het Kremlin en de leiders van de negen republieken die in april het 'heren-akkoord' sloten. Daama moeten de parlementen van de negen republieken er hun goedkeuring aan hechten. aan hulpverlening. In westerse kringen was over die opmerking de nodige irritatie ont staan en het woord chantage gevallen. Volgens Gorbatsjov gaat hij met voorstel len en informatie naar de top die duidelijk zullen maken dat samenwerking tussen de Sovjetunie en het Westen wederzijds voor delen biedt. De president moet ook in dit geval de he te adem van leltsin in de nek voelen, wiens internationale prestige is gestegen. De Rus sische president reist morgen bijvoorbeeld af naar de Verenigde Staten waar hij onder genwoordiging en eer meer met president Bush zal spreken, lelt drempel van vijf procent, sin heeft al aangekondigd dat Rusland di recte handels- en politieke relaties met de WARSCHAU RUNA HELUNGA CORRESPONDENT De Poolse president Walesa heeft opnieuw met een ernstige politieke crisis gedreigd. Hij kondigde gisteren nogmaals aan het parlement te ontbinden als de nieuwe kieswet in de hui dige vorm wordt doorgezet. Het nieuwe dreigement kwam als een volslagen verras sing. De Sejm, het Poolse parle ment, had de ontwerpkieswet zaterdag juist ingrijpend gewij zigd op basis van de eisen die Walesa had gesteld. De wet voorziet in verkiezingen via een systeem van evenredige verte- laes- (iorbatsjov zei zaterdagavond overigens Verenigde Staten wil. Ook wenst hij uitleg te hij noch als bedelaar noch als chanteur naar de top van de G-7 in Londen zal afrei zen. Recentelijk waarschuwde hij dat de pe restrojka ten dode is opgeschreven wanneer het Westen politieke voorwaarden verbindt verst rakken over het Russische radicale economische en politieke hervormingspro gramma. Het Kremlin en de Russische re publiek liggen wat die hervormingen betreft nog niet geheel op één lijn. De parlementariërs schrapten het verbod om verkiezingscam pagnes in en rond de kerk te voeren. Op aanwijzing van Walesa haaide ook de bepaling dat verkiezingskandidaten de afgelopen vijf jaar in Polen moeten hebben gewoond, de eindtekst van de nieuwe kieswet niet. Desondanks liet de presi dent weten dat hij de kieswet nog steeds niet wil onderteke nen. Als reden voert hij aan dat de kiezers volgens deze wet op individuele kandidaten in plaats van op partijlijsten moeten stemmen. Het kiezen op perso nen maakt volgens hem de vor ming van een sterk parlement en een sterke regering onmoge lijk. Volgens sommige politici zou Walesa de kieswet tegen houden in een poging de ver kiezingen uit te stellen van ok tober naar maart volgend jaar De salarissen in januari en fe bruari zijn in Polen traditioneel zo'n vijf procent hoger dan de rest van het jaar. Mensen krij gen in die tijd de bonussen uit gekeerd die ze over het afgelo pen jaar hebben verdiend. Voor komend najaar daarentegen wordt in Polen nu al rekening gehouden met een golf van sta kingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4