Binnenland Rijbewijs steeds meer ontnomen Forse kritiek PvdA op CDA CDA en WD eens met harde aanpak illegalen CPN sluit de rijen op laatste congres Duitse pers brengt Van der Valk in opspraak Maandag 17jun. 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZBJUN 3 Tandartsen fout met tandenstoker De toiletten op het hoofdkwartier van de tandartsenorganisatie NMT in Nieuwegein zijn ten behoeve van de gebruikers voor zien van tanddraad en tandenstokers, een passende voorzie ning, zeker voor een tandartsenclub. maar helaas: de tanden stokers kunnen niet door de beugel. Ze zijn gemaakt op een manier die de tandartsen zelf afkeuren, zo constateert een kri tisch nmt-lid verbijsterd in het tandartsenblad. De gewraakte stokers zijn namelijk vierkant en het hout is niet glad genoeg. De stokjes moeten op de dwarsdoorsnede juist een scherpe driehoek hebben. Meer shuttlebussen naar Bijlmer Het in 1988 gestarte experiment met snelle en comfortabele shuttlebussen is geslaagd. Het lijnennet, dat in de spits de kan torencomplexen in de Amsterdamse Bijlmer verbindt met na burige forensengemeenten, wordt vanaf eind september fors uitgebreid. Er komen ook nieuwe lijnen vanuit Zwanenburg, Badhoevedorp, Hilversum, Bussum, Naarden en Almere. Vanuit Alphen aan den Rijn, Haarlem, Hillegom, Hoofddorp, Hoom en Nieuw-Vennep gaan extra bussen rijden, zodat de wachtlijsten kunnen verdwijnen. Schietpartij bij mislukte drugs-deal De politie van Enschede is met een uitgebreid onderzoek be gonnen naar de achtergrond van een schietpartij die vorige week in deze gemeente heeft plaats gevonden. Twee inwoners van het duitse Ahaus raakten hierbij zeer ernstig gewond. De twee Duitsers waren naar Enschede gekomen om er 100 gram heroïne te kopen. De deal ging niet door, want op de afgespro ken plek werd het tweetal vanuit een bos beschoten. Verspreiding aids niet te stoppen Vijftien procent van de volwassen mannen en tien procent van de volwassen vrouwen in ons land gaat vreetnd zonder con doom. dat blijkt uit het grote onderzoek 'Sexualiteit in Neder land' van het Nederlands Instituut voor Sociaal en Sexuolo- gisch onderzoek. Meer dan 1000 volwassenen (18-50 jaar) wer den uitvoerig ondervraagd over hun seksuele leven. Overigens blijkt ook met condooms de verspreiding van aids niet te stop pen, zeker niet in de ontwikkelingslanden. Dit is gezegd op de aids-conferentie in Florence die momenteel wordt gehouden. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie zullen in het jaar 2000 veertig miljoen mensen (van wie tachtig tot negentig pro cent in de ontwikkelingslanden) met het aidsvirus zijn besmet Er vallen dan jaarlijks ongeveer een miljoen doden. DEN HAAG CPD CDA en WD zijn blij met de uitspraken van PvdA-leider Kok dat er een actiever beleid moet worden gevoerd om illegale vreemdelingen uit ons land te zetten. WD-fractieleider Bólke- stein noemde Kok s uitspraken moedig. „Ik hoop dat hij steun krijgt van zijn eigen partijal dus de WD'er. Ook CDA-ka- merlid Van der Burg reageerde positief: „Ik ben blij dat Kok zich tot onze lijn heeft ge keerd". In het NOS tv-programma Het Capitool zei staatssecretaris Kosto (justitie. PvdA) geen ras- senrellen in ons land te ver wachten, zoals in sommige an dere landen. Hij erkende wel dat het probleem van de op vang van buitenlanders hier steeds groter wordt. Deson danks meende hij dat gemeen ten, politie en rijksoverheid daar verstandig mee omgaan. Kosto wees op de inspannin gen om vreemdelingen die hier Conflict over strategie in Vervoersbond UTRECHT «ANP Twee bestuurders van de Ver voersbond FNV, secretaris Maessen en regiobestuurder Van der Put, hebben hun func tie neergelegd uit onvrede over het optreden van cao-onder handelaar Ros. Zij beschuldigen Ros ervan eigenmachtig de stra tegie van te bond vast te stellen. Het conflict spitst zich toe op de cao-onderhandelingen voor het wegvervoer, die zich al maanden voortslepen. Hoewel de transportwerkgevers al lang tot een vergelijk zijn gekomen met het CNV, wijst de FNV dat onderhandelingsresultaat als te mager van de hand. Volgens Maessen en Van der Put is deze onverzoenlijke strategie geheel toe te schrijven aan Ros. Van onderling overleg was tijdens de maandenlange onderhandelin gen geen sprake, zo klagen zij. Ros reageert in het blad van de Vervoersbond geërgerd op de aantijgingen. Volgens hem is er wel degelijk uitgebreid over de cao-strategie gepraat. mogen blijven snel te integre ren. Het gaat dan met name om scholing, huisvesting en het vin den van werk. Degenen die hier niet mogen blijven zullen het land uit moeten, aldus de be windsman, die tegelijk toegaf dat daarbij de nodige proble men optreden. Er zijn op dit moment onge veer 100.000 illegalen in ons land, schatte Kosto. Die kunnen niet allemaal tegelijk worden opgespoord en het land uitgezet worden. Meer dan de helft van de vreemdelingen die uit het land moeten hebben hun pa pieren vernietigd, zodat hun identiteit niet kan worden vast gesteld. Landen als Marokko weigeren landgenoten die hier worden verwijderd. Ze worden dus vaak bij België de grens over gezet, maar de praktijk is dat ze enkele uren later weer te rug in ons land zijn. Kosto be stempelde de uitspraken van Kok dan ook als principe uit spraken'. Onroerend-goed Noro in feite niets waard ZEIST GPO Op het onroerend-goed van Noro (waarde een miljard gul den), het beleggingsfonds van miljonairs, rust een bankschuld van een miljard gulden. Volgens accountant A. van Loon, aan deelhouder bij Noro en com missaris in enkele Noro-bv's, zijn onaanvaardbaar hoge hy pothecaire leningen verstrekt, waardoor de schuldenlast te groot werd. Het bezit is in feite totaal uitgehold. „Bij stijgende onroerend- goedprijzen zou het goed zijn gegaan, maar daar mag een be leggingsmaatschappij niet zo maar van uitgaan. Ik meen dan ook, dat (Noro-topman) John Fentener van Vlissingen met geld van aandeelhouders heeft gespeculeerd, in plaats van het te beleggen zoals ons was be loofd", aldus Van Loon. De Noro-top, die de afgelo pen weken steeds meer in het nauw is gedreven door de be schuldigingen over wanbestuur, heeft afgelopen weekeinde een totale informatiestop afgekon digd. Dat is noodzakelijk omdat ..vertrouwelijke" informatie uit het hoofdkantoor in Zeist is ge lekt, aldus een woordvoerder. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJ N 'Vijftienduizend automobilisten per jaar ACHTERGROND D€N HAAG PETER DE VRIES De rijen waren zaterdag zo goed als gesloten op het laatste bui tengewone congres van de CPN in Amersfoort. Van de 350 aan wezigen stemden er slechts twee tegen de opheffing van de Communistische Partij van Ne derland. Na 73 jaar is de partij nu definitief opgegaan in Groen Links. De EVP, de PSP en de PPR gingen haar voor. Eventuele twijfelaars moesten het in Amersfoort doen met CPN-coryfee en ex-Tweede-Ka merlid Marcus Bakker. 'Kame raad' Bakker omschreef het communisme als „reiken naar het hoogst verhevene: een we reld van rechtvaardigheid en gelijkwaardigheidDat blijft, ondanks „de vuiligheid die in naam van het communisme is begaan aldus Bakker. De 'geest' van het communis me moet overgaan naar Groen Links, zo zei hij. Hoewel het hem zichtbaar aan het hart ging dat zijn partij definitief is opges lokt door Groen Links, gaf hij de laatste een pluim. „Ik vind dat Groen Links de vuurproef heeft doorstaan toen ze zien in de Ka mer en op straat vierkant keer de tegen die vreselijke slachting in het Midden-Oosten." Veel CPN-sprekers deden in hun redes moeite te onderstre pen dat de CPN niet besmeurd is geraakt door het debècle van het communisme op het inter nationale toneel. De CPN heeft zich tijdig vernieuwd, aldus Ina Brouwer, de laatste CPN-frac tievoorzitter in de Tweede Ka mer en fractielid van Groen Links. „Toegegeven: de kiezers hebben ons geholpen dat be sluit te nemen. De veriae- Jeriaag in 1986 beves- dat het einde van het oude communisme was eekomen. Vandaag trekken we de defini tieve conclusie en zo hoort het ook te gaan in een democratie." 7 er afsluiting van het congres klonk ten laatsten male de In ternationale uit 350 kelen. Ov-jaarkaart minima doodgeboren kindje Of de ov-jaarkaart er komt, is maar zeer de vraag. Het plan was vrijdag nog maar nau welijks gepresenteerd of politiek Den Haag begroef het onder een berg kritiek. Volgens de Projectgroep Sociale Vernieuwing, een ambtelijke groep onder leiding van oud- staatssecretaris Schaefer (PvdA), belanden mensen in de bijstand al snel in een isole ment. Ze zitten vastgebakken aan huis om dat ze geen geld hebben er op uit te trek ken. Om dit isolement te doorbreken, moet ie dere 'bijstandstrekker' een ov-jaarkaart krij- En waarmee gratis in bus. trein en tram n worden gereisd. De kosten van dit abonnement, zestig gulden per maand, moeten worden ingehouden op de uitke ring. Een „mooie gedachte", zeggen de rege ringspartijen PvdA en CDA. „De moeite van het bestuderen waardMaar het is over duidelijk. ze voelen er niets voor. Volgens PvdA-kamerlid Frits Castricum zit ten er een paar haken en ogen aan zo n ov- kaart. De treinen zitten zo langzamerhand propvol met mensen die reizen tegen een speciaal tarief. „Ik hoop dat we wat dat be treft niet (Ie llmlfMW»—! enig leergeld hebben betaald. Het is prima dat de pro jectgroep dit soort ideeën uitwerkt, maar we moeten voorkomen dat de treinen zo uitpuilen dat je andere reizigers wegjaagt". Als er een openbaar vervoerkaart komt voor alle mensen In de bijstand, moet zo'n kaart ook beschikbaar zijn voor ao- w'ers en mensen met een laag inkomen. Dat zei staatssecretans Ter VekJ van so ciale zaken zaterdag. Zij reageerde daar mee op bet vrijdag gepresenteerde plan van de Projectgroep Sodale Vernieuwing om alle mensen in de bijstand een eigen ov-jaarkaart te geven De ovsmdentrn kaart bracht de Project groep Sociale Vernieuwing op haar idee Die kaart is verplicht voor iedere student die is aangewezen op de studiefinanciering. Alleen door grote aantallen afnemers te ga randrren kon de overheid bij de openbaar vervoersbedrijven een spotprijsje voor de studentenkaart bedingen ..Als zo'n kaart voor bijstandsgerechtigden niet wordt veTplicht. zullen er minder men sen gebruik van maken en wordt het auto matisch duurder", reageerde het streek ver voer zaterdag. Voor een verplichte ov kaan voor mensen in de bijstand voelt Den Haag niet*. PvdA- kamerlid (.asstricum ..Dat is gedwongen winkelnering". Zijn CDA collega Biesbru vel: „Ik kan me goed voorstellen dat in indi i opzit viduele situaties behoefte bestaat aan zo'n kaart Maar wie zegt mij dat dat bij iedereen is? Bovendien voorzie ik grote problemen bij de uitvoering: de poep bijstandsgerecti tigden is niet een stabiele groep, maar wis sclt met de week Ook staatssecretaris Ter Veld wil niets we ten van een verplichte kaart „Dat is absurd Mensen in de bijstand boeven met de hele tijd van Groningrn naar Enschede te reizen, dus de behoefte is niet zo algemeen Ik ga de uitkeringen niet met zestig pilden vrrla gen voor iets waar lang niet iedereen o te wachten". I >r bezwaren tegen de ov kaart stapelen zich langzaam op Het kasplantje van Schaefer raakt bedolven onder een berg ste nen en zand De volgende kruiwagen wordt aangevoerd door CDA eT Biesheuvel ..We willen toch zo paag dat mensen zo kon mngeii)k in de hijstand blijven' Dan denk ik niet dat bet de goede weg is om ze een ov- kaan te geven, die ze kwijt raken zodra ze een baan vinden." Ter Veld heeft daarvoor de oplossing Met een stalen gezicht, wetend dat re de bezwa ren tegen de ov kaan nu onoverkomelijk maakt zegt ze ..Waarom alleen mensen die in de bijstand zitten' Waarom niet ook be iaarden. gehandicapten en mensen die net het minimumloon verdienen' Ik gun bet ie Minister Hirsch Ballin van justitie verwacht dat elk jaar ten minste 15.000 automobilisten hun rijbewijs zullen kwijtraken als gevolg van rijden onder invloed of ander onveilig rijgedrag. Tot nu toe worden jaarlijks zo n 1000 rijbewijzen in beslag genomen. Volgens Hirsch Ballin zal dit aantal stijgen, nu het parlement heeft ingestemd met een wets wijziging die het in beslag ne men van een rijbewijs gemak kelijker maakt. Hirsch Ballin zei dit zaterdag in Utrecht in een toespraak tot de ledenvergade ring van Veilig Verkeer Neder land. Eerder dit jaar zei minister Maij van verkeer en waterstaat dat zij verwachtte dat zo'n ewijzen in beslag zul- i genomen, als gevolg van ae nieuwe wettelijke rege- Ung. De minister noemde nog an dere maatregelen, waarmee de regering hoopt de handhaving van de verkeersregels te verbe teren. De gewijzigde aanpak van verkeersovertredingen bij voorbeeld. Dergelijke overtre dingen hoeven niet langer via de rechter te worden afgehan deld. Een verkeersovertreder kan de boete door middel van een accept-girokaart betalen. Daar mee wordt de werkdruk bij poli tie en justitie minder. Volgens Hirsch Ballin werkt deze nieuwe aanpak goed. De bereidheid om de boete te beta len ls hoog. Het percentage za ken waarbij de verkeersovertre der de zaak toch voor de rechter wil laten komen ligt op 3 pro cent. Dat is volgens Hirsch Bal lin lager dan werd verwacht. Maar het succes van de nieu we aanpak zal in belangrijke mate afhangen van de mate waarin wanbetalers tot betaling kunnen worden gedwongen. De eerste tweeduizend zaken zijn onlangs naar deurwaarders ge stuurd. De bewindsman bestreed de opvatting, dat politie en justitie aandacht schenken aan de keen „Hard maken kan men dit verwijt in ieder geval niet. Over tredingen maken verreweg het grootste deel uit van het werk waarmee het opsporings- en vervolgingsapparaat zich bezig houdt. Jaarlijks gaat het hierbij om ongeveer drie miljoen fei ten, 96 procent daarvan zijn verkeerszaken". Bijna alle zaken bij de kan tonrechter hebben betrekking op het verkeer, stelde Hirsch Ballin. Het percentage verkeerszaken van het totaal aantal misdrijven dat bij de politie was ingeschre ven bedroeg in 1989 24 procent. Meer dan de helft daarvan had betrekking op dronken ach ter het stuur zitten. „Dit vraagt veel van de verwerkingscapaci teit van het Openbaar Ministe rie en de rechtbanken", aldus de bewindsman. In het gebied De Merwelanden in de Brabantse Biesbosch valt momenteel 'natuurkunst' te bewonderen, gemaakt door een aantal Bulgaarse en Nederlandse kunstenaars. Op de foto een kunstwerk van gevlochten griendhout van Rod Teeuwen Het publiek kan tot eind oktober terecht i TO ANP Fractieleider Wöltgens: niet zeuren over basisvorming en volksverzekering AMSTERDAM ANP-GPD PvdA-fractieleider Wöltgens heeft op de partijraad van de PvdA het CDA gewaarschuwd om niet terug te komen op ge maakte afspraken. Het CDA moet dan ook niet moeilijk gaan doen over een andere op zet van het middelbaar onder wijs (basisvorming) en de j zondheidszorg (volksverzel ring). Die zaken zijn afgesp ken in het regeerakkoord. „Om met collega Brinkman (CDA) te spreken: gemaakte keuzes moe ten nu gewoon eens geaccep teerd worden", aldus Wöltgens zaterdag in Amsterdam. Wöltgens kritiek op het CDA sloot aan bij de uitval van PvdA- leider Kok vrijdagavond. Kok hield het CDA toen voor dat de invoering van een nieuwe ziek tekostenverzekering en de ba sisvorming in het onderwijs voor de PvdA essentiële punten zijn. Het CDA heeft de afgelo pen weken te kennen gegeven op deze punten terug te willen komen. Verder leverde Wöltgens forse den Broe£van buitenlandse za ken. Die heeft vrrdrrr hr/umi- gingen op de krijgsmacht, een oude wens van de PvdA. uitge sloten en zelfs eedreigd met in trekking van de Defensienota van PvdA-minister Ter Beek Ook het eigenzinnige optreden van Van den Broek inzake Suri name (wel of niet militair ingrij pen) heeft Wöltgens geërgen „De minister heeft de woonte in een éénpersoonsge vechtsvliegtuig door de geluids barrière heen te gaan Maar hij moet zich eens bezinnen op de vraag of hij nog wil landen in de Re kring van het kabinet, of zijn tocht eenzaam wil voortzetten tot ver achter de horizon", aldus de PvdA ti.ii tfeMder Opmerkelijk in de toespraak van Wöltgens was dat hij pro beerde zijn aangeslagen partij leden weer op te beuren De op eenvolgende verkiezingsneder lagen zijn binnen de PvdA hard aangekomen. Wöltgens toonde zich echter optimistisch. „Het zelfvertrouwen komt terug, er is zelfs een bepn van élan De PvdA bewindslieden doen 7ii h/elf volgrns de fr.i« tic\oor zitter „tekort door steeds maar alleen te kijken naar sombere voorspellingen, en niet te kijken naar wat al geoogst is Ik dreig zelfs enigszins enthousiast te worden over dit kabinet' Hij wees er op dat de econo mie vorig jaar met ruim 4 pro cent gegroeid is, dat de werkge legenheid met 160 000 hanen it toegenomen, dat de uitgaven van de overheid voor het eerst sinds het aantreden van Ruding als vorioe minister van financi ën. in de hand zijn gehouden, en dat de koppeling tussen k>- r de Volgens de PvdA-fractievoor- zitter wordt 1991 voor het kabi net „het jaar van de doorbra- ksn Hel kabinet bekt knopen door in discussies die al tiental len laren slepen /ei hij. verwij zend naar de kabinetsplannen rond de basisvorming, ziekte kosten, omroep, defensie en po- ■tfte Wöltgens: „En wij maar den ken dat het kabinet In de put zat. Het blijkt een bouwput te zijn Het is bijzonder droevig gesteld met het weer in Nederland. De zon is tegenwoordig bijna alleen maar te zien in de etalages van reisbureaus, zoals deze in Zaltbommel, waar voorbijgangers vanonder hun paraplu verlan gend naar de zonvakanties kijken. Het blijft trouwens niet bij kijken alleen; het aantal geboekte zonvakanties is de afgelopen dagen explosief gestegen. foto anp SERLUN HANS MOOGENOUK Het horeca-imperium Van der Valk heeft op twijfelachtige wij ze vergunningen gekregen voor de bouw van wegrestaurants en hotels in de vroegere DDR. Dat melden de gezaghebbende Duitse weekbladen Die Zeit en Der Spiegel. Van der Valk wei gert commentaar. De oppositiepartijen, de SPD voorop, eisen duidelijkheid in deze schimmige affaire En daarbij gaat het niet alleen om Van der Valk. Zo werden ver gunningen verleend voor de bouw van benzinestations. Toevallig' vielen die allemaal in handen van de grote jongens, zoals Shell, I sso, Hl' en \r.il De contacten over de horeca- vergunningen liepen officieel via de Oostduitse verkeersmi nister Horst Glbtner Maar in werkelijkheid deed Van der Valk zaken met Gibtners staatssecre taris Günther Krause, zo schrij ven Die Zeit en Der Spiegel. Krause is nu CDU-minister van verkeer in het kabinet Kohl. Op 13 september 1990 vroeg Krause zijn baas bij de bouw van wegrestaurants rekening te houden met het Duitse filiaal van het Van der Valk-concern. Op 1 oktober was de deal rond vijf felbegeerde standplaatsen vielen in Nederlandse handen Krause zegt desgevraagd ner gens van te weten Hijbeween nog nooit de naam Van der Valk te nebben gehoord. Pompbediende zwaar gewond bij roofoverval UTRKHT.AMR Bij een gewapende overval op een pompstation in Utrecht is zaterdagavond een 27 jarige pompbediende zwaar gewond geraakt De overvallers schoten een paar keer op de man. om dat ze niet geloofden dat hij maar een paar honderd gulden in kas had Het slachtoffer is in middels na een operatic bulten levensgevaar De overvallers zijn spoorloos verdwenen. „Iedereen zou toch langza merhand moeten weten dat er bij benzinestations nauwelijks iets te halen valt", aldus een po litiewoord voerster. Vongr maand kwamen er bij overval len op pompstations In Maan bergen en Best twee pompbe dienden om het leven.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3