Leven en wonen Tijd om te zaaien Nieuwe meettechniek kan hartinfarct voorkomen Computer gestuurd afslanken Strijkages door de eeuwen heen Strand en zee zijn inspiratiebron voor eigenzinnige Scheveningse mode-ontwerpster Maandag 17 juni 1991 K 023-150263 HENRJETTE VAN DER HOEVEN Vom^rvinf ANDRJES DEI MAR WETEN WAARD De zakdoek, vroeger neusdoek is eens een statussymbool geweest. Zakdoeken komen als servet-grote, zeer kostbare za ken op 16de en 17de eeuwse statiepor tretten voor. Soms waren ze zo kostbaar dat ze per testament werden vermaakt. De wandelstok wordt in de 18de eeuw, als de degen aan betekenis inboet, een kostuumaccessoire. na de Eerste Wereld oorlog verdwijnt de wandelstok als mo de-artikel. Er is een nieuwe meettechniek ontwikkeld waarmee hartgebreken snel en ri sicoloos kunnen worden opgespoord. Ir. Peter de Jong (27) heeft de methode bedacht. Hij ziet de nieuwe techniek als een belangrijk middel om hartinfarc ten te voorkomen. Onlangs promoveerde hij op de resultaten van het onder zoek dat hij deed naar de vervorming van het hart, gemeten met behulp van zeer hoge geluiden, ultrageluid in medisch jargon. Zo'n verschil geeft aan dat er iets mis is. MAfjo PeppdMr£en apparaal jat die afwijkende sa mentrekking meet, kan voorkomen dat ie mand te lang met een hartafwijking rond loopt. Er zijn ook methoden om die afwijkende samentrekking in kaart te brengen. Een daarvan is de open-hartoperatie. Een chi rurg zal een dergelijke ingreep nooit zonder noodzaak toepassen. Een minder gevaarlij ke techniek is de echografie, die gebruik maakt van ultrageluid. Hierbij worden ge luiden met een zeer hoge frequentie door het lichaam gestuurd. De geluidsgolven botsen tegen obstakels, de organen en echoën terug. Die echo werd tot nog toe vertaald naar een beeld op een beeld scherm. Verschillende beelden achter el kaar kunnen bijvoorbeeld laten zien of er tijdens de hartslag een verdikking van de hartwand optreedt. Cardiologen kunnen hieruit wel het een en ander aflezen over het hart. Het probleem is, dat een echo een uitermate vaag beeld te zien geeft, zodat de vervorming van het weefsel niet nauwkeurig kan worden be paald. Na zijn studie elektrotechniek in Eindhoven ging De Jong aan de slag als onderzoeker bij de vakgroep Biofysica van de rijksuniversi teit in Maastricht. De onderzoeksopdracht luidde kort gezegd: vind een manier om twee echosignalen van een hartfunctie op een snelle en nauwkeurige manier met el kaar te vergelijken. Peter de Jong heeft nu een wiskundig model ontwikkeld waarmee de computer maar vijf punten van een functie nodig heeft om de grootste overeen komst tussen twee echosignalen te vinden. Het klinkt allemaal simpel, toch is het een tamelijk revolutionaire vondst. Het hart is een spier. Bij iedere hartslag trekt het or gaan samen, waardoor de druk in het hart wordt vergroot en bloed naar buiten wordt gepompt. Die samentrekking van het hart heeft drie kenmerken: het hart wordt klei ner, de hartwand wordt door de samentrek king dikker en bovendien maakt het hart een draaiende beweging. De samentrekking voltrekt zich bij een ge zond hart altijd volgens hetzelfde patroon. Een ziek hart wijkt daarvan af. Een stukje dood weefsel kan er bijvoorbeeld voor zor gen dat er een geringere verplaatsing van het hart is of dat de hartwand op een be paalde plaats niet dikker wordt. Correlatie Peter de Jong heeft dit probleem met zijn kunnen worden opgespoord. onderzoek even doelmatig als (schijnbaar) eenvoudig opgelost. „Het is in feite een nieuwe verwerkingstechniek", zegt hij. „De echo's worden niet naar het beeldscherm, maar rechtstreeks naar de computer ge stuurd. Die geeft veel gedetailleerdere infor matie dan het beeldscherm. Hierdoor kan de cardioloog nauwkeurig de verdikking van de hartwand meten". Het ingenieuze zit hem in het feit dat de computer razendsnel de correlatie, oftewel de mate van overeenkomst, tussen twee echosignalen uitrekent De jQQg heeft een wiskundig model ontwikkeld waarmee de optimale correlatie kan worden berekend. „Het is eigenlijk een wiskundig trucje. Het signaal komt nu toevallig uit het hart, maar de techniek kan ook op andere signalen worden toegepast". Hij vervolgt: „Het voordeel van deze me thode is dat ultrageluid onschadelijk is voor de patiënt en dat een operatie niet nodig is. De verwerking van de echo-signalen ge beurt met dit model sneller en nauwkeuri ger. Daardoor kan het onderzoek in de toe komst worden opgenomen bij een routine- onderzoek door de huisarts of bij een sport keuring. Dat kan een belangrijke bijdrage leveren aan de voorkoming van hartinfarc- Honden Dat wil overigens nog niet zeggen dat de methodein.it \<>|gendc week door iedere huisarts kan worden toegepast. Cardiologen moeten nu gaan leren wat ze uit de gratie ken precies kunnen aflezen over verschil lende hartafwijkingen. Het promotie-onderzode bestond naast de ontwikkeling van het model vooral uit het uitvoerig testen daarvan. Aanvankelijk op een vloeistof, later werden zeven honden als proefdieren gebruikt. „Dat kan wel. vind ik. Omdat het een ongevaarlijke methode is, kan rij risicoloos op honden worden toege past. en hondenhart lijkt heel veel op het hart van de mens. Alleen bleek dat hei h.trt van een hond ongeveer twee keer zo snel klopt alsd.1t van ile mens VKtetl PM I dB Jong, De resultaten van die proefmetingen waren \erNutlend nauwkeurig. I litemdi lijk is dB i« n hniek "tik een keer oo en man toegepast >(1k hier bewees de techniek zijn dlenstru Stauffer zonder veel krachtsinspanning een goed figuur INEKE VAN DER MEER i860 Wie denkt dat de valhelm iets van deze tijd is, zit er goed naast. Al op schilderij en uit de I7de eeuw staan kinderen met valhoeden afgebeeld. Deze valhoeden, bestemd voor kleuters die net leerden lo pen, werden gemaakt vein baleinen om wikkeld met stof. Engelse stijl Anglofielen kunnen van 2 tot en met 4 juli hun hart ophalen op het Brabantse Kasteel Heeswijk (Heeswijk-Dinther). Alles wat met het Britse buitenleven geassocieerd kan worden - Laura Ashley, pic-nicken, de high tea, polo en cricket - is te vinden op de ma nifestatie Country living '91 die daar wordt gehouden. Het veilinghuis Sotheby houdt op 2 juli een taxatiedag, terwijl 's avonds, geheel in de stijl van het beroemde Glyndebourne Festi val, de stichting Zomer Opera 'II Mondo Delia Luna' van Haydn uitvoert. (Prijs inclu sief entree tot Country Living 57,-). Op 3 juli verzorgt het Deep River Quartet een Jazz-avond 37,50 incl.). Country Living is geopend van 10.00 - 21.00 uur. Toegang 17,50, kinderen 10,-. Een platte buik, strakke, billen, heupen en bovenbenen. Een droom voor veel vrouwen en mannen, die stevig in het 'lillende' vlees zitten. Aerobic en fitness zijn inmiddels een beetje uit de gratie. Mensen voelen er wei nig meer voor om happend naar adem en badend in het zweet te springen om wat aan hun conditie te doen en de nodige pondjes kwijt te raken. De methode Stauffer biedt uitkomst. Relaxed afslanken en stevi ge spieren krijgen. Dank zij de zes zogenaamde toningtafels, die dr. Stauffer ontwierp, is het niet langer nodig om zelf uitputtende inspanningen te leveren. De tafels doen het meeste werk. Mannen en vrouwen vlijen zich neer op de zachte kussens, doen een aantal oefeningen en alle grote spiergroepen van het lichaam worden bewerkt. Ook mensen met sport blessures of rugklachten kunnen rustig op de tafels plaats nemen. Twee sessies van één uur op de zes verschillende toestellen geven een resultaat van 14 uur gymnastiek per week. Na afloop van elke sessie voelt het lichaam soepel en is er van vermoeid heid geen sprake. Weegschaal Wie zich aanmeldt voor Stauffer wordt di rect geconfronteerd met de weegschaal en de centimeter. Borsten, armen, buik, billen, boven- en onderbenen worden opgemeten. Het gewicht en de maten worden ingevoerd in de computer. Feilloos rekent het appa raat uit op welke plaatsen op het lichaam teveel vet zit en hoeveel kilo je moet afval len. De computeruitdraai laat aan duidelijk heid niets te wensen over. In de grafieken staat precies vermeld hoeveel müimeters danwel centimeters vet dienen te verdwij nen. Wie veel te zwaar is krijgt een dieet mee naar huis. De deelnemer aan Stauffer begint op de leg table. Hierop krijgen de beenspieren, vooral de dijen, een beurt. De voeten rusten in beugels, die ringbewegingen maken. Ver volgens wordt op de sandbag table de cellu- litus op heupen en dijen te lijf gegaan Ook zorgt dit toestel voor versteviging van de buikspieren. De spieren van de onderbuik, het verkleinen van de omvang van de len denen en het versterken van de onderrug gebeurt op de reserve sit up table. Een goed toestel voor alle spieren van hei bovenlichaam is de stretch table. Dit toestel zorgt voor een betere houding van het li chaam verbeterd en haalt het overtollig vet weg op bovenarmen, het middenrif en de rug. Een andere slankmaker en spierverste- viger is de waist, tummy hip table. Lende nen, buik en heupen worden bewerkt. De spieren van de onderrug worden verstevigd en overtollige kilo's verdwijnen. Tol slot Is de circulation table aan de beurt. Dit toestel moet de bloedsomloop stimuleren. Dat Op de Stauffer-banken wordt afslanken een ontspannen karweitje, ten minste als de computer je niet op dieet zet umted pm>» dt Boer nils van houts helpt het overtollige water en de zuurafval uit net lichaam te verwijderen. Zo wordt op een ontspannen manier de sessie, onder deskundige begeleiding, afgesloten. Prijzig Na tien keer komt de weegschaal en de cen timeter er weer aan te pas. De gegevens gaan in de computer en in veel gevallen is het gewenste resultaat bereikt. Mocht dat niet helemaal zo zijn, dan kan de Stauffer - li< fhebbcr aan een tweede sessie van tien keer beginnen Wie erg zwaar is zal een paar maanden nodig hebben om de over tollige pondjes kwijt te raken. Voor deze luxe manier van afslanken moet gemiddeld wel 215 gulden (het kan per in stituut verschillen) worden neergeteld. Bij een eventueel vervolg krijg, men een kor ting van 55 gulden, tnaar wie mooi wil zijn moet pijn lijden ook in zijn portemonnaie. RALPH LAUREN: „M.jn rfeeén over parfum rijn net als over mode. een voudig nood tevreden njn met het middelmatige altijd het beste eisen en als dat niet bestaat het zelf ma ken" Wie met een modem stoomstrijkijzer kle ding fatsoeneert, denkt daarbij waarschijn lijk niet aan de moeizame strijkages in vroe ger eeuwen- Kleding strijken deden de oude Romeinen al. Ze gebruikten hiervoor een pressonum'. voorloper van de linnenpers. In de middeleeuwen kende men een -tnjk- glas, een afgeplatte glazen bol die met bij- enwas werd ingewreven. Door hiermee o\tt de kleding te strijken werd de stof niet al leen gladder maar kreeg ook dank zij dc was - meer stevigheid. In de vijftiende en b tk i di 11 un QHlMnnd de b nmM strijkbout, van gebakken klei. die in het VUB weed verwarmd. Dat was het begin van strijken mei behulp van warmte In de zestiende eeuw zien we in West-Euro pa de eerste metalen strijkijzers. Ze werden vaak door de plaatselijke smid gemaakt en op het vuur of een hoekje van het fornuis opgewarmd. Maar zo'n ijzer koelde nogal snel af en daarom was het zaak 'meer pen in het vuur te hebben'. Je streek met het me i|/er. terwijl de rest warm stond te wnr den. In de negentiende eeuw gebruikte men een groot en vrij log apparaat dat met behulp van oen op bet vuur verhit binneni|/er dat in het apparaat werd geschoven, verwarmd werd. Er zijn ook stnjkjjzrrs geweest die ge vuld werden met gloeiende kooltjes (en be schikten over een soort schoorsteen), ande re die werkten op ingebouwde spiritusbran ders en zelfs gasstrijkijzers Elektrisch Het eerste elektrische strijkijzer stamt nog net uit de vorige eeuw. 1898. Maar het heeft jaren geduurd voordat je met zo'n elek trisch strijkijzer ook echt veilig kon strijken. Als je niet oppaste liep je kans geelektrocu leerd te worden Aan a) die uitvindingen uit vroeger eeuwen kleefden gevaren. IX* spiri- tusijzers bij voorbeeld haaden de vervelen de gewoonte te ontploffen of in brand te vliegen Maar de techniek schreed voort elektrische toestellen werden steeds veiliger en ook op het grbied van gas ontwikkelde men een en ander. Rond 1915 ontbrandde er een hevige strijd tussen gasstrijkijzers en elektrische appara ten. De winnaar kennen we: de elektrische strijker. De fabnkantcn zijn daarna steeds bezig geweest met het beter en mooier en - vooral ook veiliger maken van de appara- Stoom Het eerste stoomstrijkijzer verscheen na dc Tweede Wereldoorlog op hel toneel. Het was nog een heel primitieve versie, met drie gaatjes in de zool als stoomuitlaal. Er kwa men toen ook stoomonderbinders op de markt, losse elementen die met beugels on der de zool bevestigd werden en door bet apparaat werden verwarmd, zodat er stoom vrij kwam. Het moderne strijkijzer lijkt nog maar in weinig opzichten op zijn voorgangers in dc gesi hiedenis. alleen de vorm van dc zool ia vrijwel gelijk gebleven. Maar het gewicht bijvoorbeeld is» aanmerkelijk geringer ge worden. De dienstmaagden van vroeger, die de was van hele families moesten strij ken DOBMO \%rl MO lamme arm gekregen hebben van de vaak loodzware ijzers. TUIN Neen, Ik ben niet in de war. Ik weet drom mels goed dat we pas in zitten en voor ve len lijkt dat een vreemd tijdstip om over zaaien te denken. Maar wie volgend voor jaar bloemen en planten wil hebben waar mee de tuincentra ons over het algemeen niet verwennen, zal nu zelf aan de slag geetmijnietjes, eenjarige malvas, vinger hoedskruid en dergelijke te zaaien. Enthou siastelingen die zelf vaste planten willen kweken, moeten ook dit soort planten nu zaaien. Dat kan in de tuin gebeuren. Liefst op een plekje in de halfschaduw. Het kan ook binnenshuis op de vensterbank. Kiezen we voor de tuin, dan maken we een plekje mooi rul en los, we bedekken het met iets goede potgrond en verdelen dan het zaad, (laat de helft in het pak voor volgend jaar) op de juiste wijze. Het best is het om kleine geultjes te trekken en daar de zaadjes op ongeveer een centimeter afstand in te zaaien. Handigerds kunnen ook 'uit de los se hand' via het zogenaamde 'zaaigeultje' oftewel de levenslijn volgens handlijndes kundigen, het zaad ter plekke doen belan den. dekken met een flinterdunne laag gezeefde potgrond, gemengd met iets scherp zand. Licht aandrukken en een lapje erover. Her innert ons niet alleen aan het feit dat daar gezaaid is. maar vergemakkelijkt het voch tig houden. Na een week elke dag onder het lapje kijken, want kiemplantjes hebben veel licht nodig. Binnenshuis wordt op dezelfde wijze in ondiepe bakken gezaaid. Zodra on ze kiemplanten meerdere blaadjes van het eigen soort hebben (kiemblaadjes zijn altijd afwijkend van model) worden ze verplant. Een gebaksvorkje kan een ideaal hulpmid del zijn. De tere planten blijven als het ware tussen de tanden hangen en kunnen zo schadevrij verplaatst en verplant worden. Omdat zelf zaaien altijd resulteert in meer planten dan we nodig hebben - ook al ge bruiken we de helft van een pakje zaad - is het slim om het met plantminnende buren of vrienden op een akkoord te gooien. Zo iets van: als iij muurbloemen zaait, dan zorg ik vonr duÉÉndlChOIML Op die ma nier kan het assortiment moeiteloos wor den uitgebreid en genieten we volgends jaar van die kleine moeite die we nu ne men. Pasvorm grootste kracht van badpakontwerpster Gerda Angela van Huet begon op haar 22ste met een eigenzinnige specialisatie binnen de mode-academie Vogue: ze wilde vooral badpakken ontwerpen. Als geboren Scheve ningse ontstond haar liefde voor badmode al vroeg, 's Zomers deed ze ideeën op aan het strand, in regenachtige tijden vertrok ze naar Ibiza, waar vooral de strings uit die tijd haar inspireerden. Nadat ze deze zelf had nagemaakt ging ze op zoek naar iets totaal nieuws op badmo- de-gebied en sloeg aan het ontwerpen. Op het Scheveningse strand probeerde ze haar werk te verkopen. Inmiddels is ze bezig met haar tweede collectie badkleding en linge rie. die ze onder haar eigen naam heeft aangeboden aan een aantal winkels in de Randstad. Cups Gerda Angela van Hue! legt vooral accenten op voorgevormde cups; ze werkt met uit sparingen en openingen en borduurt kraal tjes. pailletten en andere accessoires op haar badmode. Het materiaal dat zij ge bruikt is lycra, soms gecombineerd met ka toen en de kleuren die zij mooi vindt zijn rood. lila. groen, blauw en roze. Van haar vroegere zwarte lijn is zij afgestapt om nu meer met kleuren te werken Veel bikini- tops hebben langere lijfjes, schouder-ar centen en mooie sluitingen op de rug: haar dessins zijn vaak diagonaal of opgebouwd uit vlakken; de bijpassende broekjes wor den versierd met draperieën of fraaie uit snijdingen. Pasvorm Haar grootste kracht ligt echter in de pas- Gerda Angela van Huet op bet Scheveningse vorm; de ontwerpster is daar zo van beze ten. dat zij dc duurste Franse stoffen koopt om haar badmode. maar ook haar kleding, zo te laten passen alsof het om bet lijf gego ten zit. Omdat 7.ij als ontwerpster ook zakelijk moet kunnen denken (een gegeven dat haar angst inboezemt: 'je weet helemaal niks legde zij contact met dr Michting Eigrnwij- ze Mode en "Vrouw en Werk Het betekent dat Gerda Angela van Huet zich nu zo optimaal mogelijk kan bezighou den met de creatieve kant van haar onder neming, (ktda Angela: ..Ik werk altijd vrij getsoleerd. ik zie niemand, ik kom nergrns. Soms denk ik wel een* bij mezelf ik moet wel erg grmotivrerd zijn om zo door te gaan Maar ah bet dan eens tr vrH wordt, ga ik naar het strand. Op de een of andere manier krijg ik cr dan weer zin in. Dat en thousiasme zou ik nooit hebben ah ik een vaste haan had of voor iemand andera werkte. Het is juist dr vrijheid die me aan - zrt tot mooie ontwerpen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21