Sport Marathon smaakt naar meer Urenlang lijden in Leiden Huub Pragt lost concurrenten al snel 'Hoofdwegen volgend jaar helemaal afzetten' Maandag '7 _u 1991 Redact* 071-161400 HERMAN JOUSTRA AO VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN OER ZANOEN GüS VAN OOSTEN MwdKN HENK HOUTMAN Vowf^uw^ RUTGER J HOOGERDUK ORGANISATOR van de eerste Leidse marathon Tjeerd Schetter is tevre den. „Je krijgt vijftien complimenten en één klacht". Meer dan drieduizend deelnemers, dichte hagen toe- i schouwers, goed marathonweer en geen doden en zwaargewonden. De marathon van Leiden kende giste ren een droomstart. De onvermijdelijke kinderziektes vielen op het eerste gezicht reuze mee. Een enkele bus op het parcours, een door de computer nauwelijks te be happen na-inschrijving, een onduidelijke splitsing, van lunchpakketten verstoken juryleden, gestolen speakers en doorgeknipte kabels konden het verlangen naar de tweede marathon niet temperen. Organiseren is vooruitzien. Tjeerd Scheffer, tevens de drij vende kracht achter het Leidse eeuwfeest in het jaar 2000, weet dat als geen ander. „Deze mara thon was geen experiment, maar we moesten wel het één LEIDEN TIM BROUWER DE KONING „Je krijgt vijftien complimenten en één klacht", werd organisa tor Tjeerd Scheffer vlak voor de afloop van de eerste marathon van Leiden toegeroepen. Zo zal de verhouding ook wel onge- I veer hebben gelegen, want blije gezichten verdreven het enkele betrokken gezicht. „Dien alle minpunten maar schriftelijk bij mij in, dan betrek ik die na mijn vakantie bij de evaluatie", zei Scheffer uitnodigend. en ander uitproberen. Wat ik voelde aankomen, gebeurde. Het aantal na-inschrijvingen was zo groot, dat de computer het nauwelijks aankon. In totaal zijn meer dan 3000 hardlopers voor de verschillende afstanden van start gegaan. Op de mara thon hadden een kleine dui zend deelnemers." De samenwerking met de po litie en civiele werken was in de voorbereidingsfase al goed en verliep gisteren vlekkeloos. Maarten Been, opzichter weg- bebakening van civiele werken, had zich van tevoren verheugd op het evenement dat hij be roepshalve begeleidde. „Het be gon al leuk te worden, toen we bij de Rotterdamse marathon een kijkje in de keuken moch ten nemen. Wij zijn natuurlijk wel wat gewend; de ontvangst van president Bush in Leiden was wat dat betreft een vuur doop. Maar er valt altijd weer wat te improviseren. Dat ging met de marathon gelukkig heel goed. Dat één bus van de NZH op het parcours is toegelaten was natuurlijk niet de bedoe ling. Maar elk evenement heeft schoonheidsfoutjes. Er zijn in elk geval geen grote ongelukken gebeurd.' Net als de honderden vrijwil ligers had Been heel wat vrije tijd gestoken in de marathon. „De route heb ik wel vier keer gereden. Er bleken op het laatste ogenblik toch nog wat borden verhangen te zijn. Toen het startschot viel, sloeg mijn hart een paar keer over. Ik had last van dezelfde prettige span ning die hardlopers op zo n mo ment hebben. Nu die is gewe ken. ga ik lekker een pilsje pak ken op het slotfeest." Niet iedereen haalde de eindstreep zo opgelucht. Jan Karstens, deelnemer én organi sator, stond bij de splitsing van de hele en halve marathon voor een moeilijke keuze: doorlopen of ingrijpen. De aanduiding deugde namelijk niet, wat deel nemers met minder kennis van het parcours dan de Leidse no taris in een lastig parket kon brengen. Karstens, volgend jaar als organisator 'de klos', liet de werkzaamheden na enig wikken en wegen aan anderen over en voltooide 'zijn marathon' snel ler dan ooit in 3.21. Een ronduit bittere nasmaak hield de organisatie over aan de vernielzucht van onbekenden, die het op de geluidsapparatuur hadden voorzien. Tot vervelens toe werden met zorg aangeleg de kabels uit elkaar getrokken of doorgesneden. De politie moest zelfs rapport opmaken van de schade, die op 2500.- wordt geschat. „Kennelijk kan Leiden dit nog niet aanverzuchtte Scheffer. die voor één keer uit zijn rol van positivo viel. Voor het overige was Scheffer ongeveer net zo aangenaam verrast als burgemeester Goe- koop van Leiden, die zich giste ren onledig hield met het lossen van het startschot. „Zo veel deelnemers en toeschouwers had ik niet verwacht", meldde Goekoop. „De organisatie heeft hiermee als het ware een tijd gezet Voor de stad Leiden was het ook pure promotie, ondanks halve marathon en tien kilomc- zij met zijn allen toch wet En het matige weer." ter Zij vonden het allang best op deze manier verliep de ma- De burgervader hanteerde dat het tijdens de eerste mara- rathon voor velen zo voorspoe- daarbij andere maatstaven dan thon van Leiden geen prachtig dig dat hij voor herhaling vat- de deelnemers aan marathon, zomerweer was. Bekijks trokken baar is. LEIDEN JAN BROUWER DE KONING De eerste Leidse marathon ver liep niet volgens het scenario. Daarvoor was de Huub Pragt te sterk. De Leidse egyptoloog bleef niet zoals was afgesproken dertig kilometer bij zijn vriend en naaste belager Jan-Dirk Ha- zeleger, maar zocht na 19 kilo meter al het eenzame avontuur. Geen daad van overmoed, want Pragt liep uiteindelijk met de ar men in de lucht over de dicht bevolkte Schipholweg en zag pas drie minuten later Hazele- ger de meet aldaar passeren. Een spannende primeur zat er gisteren dus niet in. Nog voordat de rennende meute het Leids grondgebied (tijdelijk) had verlaten, hadden Pragt en Hazeleger zich van de overige atleten afgescheiden. De twee kanshebbers liepen toen al te hard voor outsiders als Reinaud van Gastel, Wim Westerholt en Peter Vliegen. Niets leek de rea lisering van vooraf door het duo gesmede plannen (tot dertig ki lometer samen lopen en daarna wel verder zien) meer in de weg te staan. Pragt besliste anders en koos nog voor de twintigste kilometer het hazepad. „Dat ging eigenlijk spelenderwijs", legde de 29-jarige Leidenaar na afloop uit. „We liepen in de buurt van Duinrell, ik voelde me heerlijk en nam de kopposi tie over van Jan-Dirk. "Weet je wel dat je versneld' hoorde ik Jan-Dirk achter me lispelen en voordat ik het wist had ik een gat van vijftig meter. Ik heb ver volgens gewoon mijn eigen race gelopen en hoopte dat Jan-Dirk nog zou kunnen terugkomen." Vergeefse hoop. Hazeleger werd op een steeds grotere ach terstand gelopen en keek na dertig kilometer tegen een ach terstand aan van om en nabij drie minuten. „Ik heb me niet willen forceren om terug bij Huub te komen. Als ik dat wel gedaan had, was ik bij dertig ki lometer helemaal kapot gegaan en had ik de marathon wellicht niet eens uitgelopen." Achter Pragt en Hazeleger was het slagveld compleet. De achterstand van Wim Wester holt op Pragt bedroeg na dertig kilometer al vijf minuten, terwijl Miegen en van Gastel respectie velijk zes en negen minuten achter de eenzame koploper aanhobbelden. Pragt zat dus op fluweel toen hij weer richting Leiden koerste, maar een inzin king, pal voor het gebouw van hoofdsponsor 3M. dreigde Pragts plannen alsnog te door kruisen. „Ik kreeg het erg moei lijk en was zelfs nog een mo ment bang dat Jan-Dirk terug zou komen. Maar het Leidse publiek en Lex van Eek van der Sluijs. mijn trainer, hebben me erdoorheen gesleept. Lex reed een paar honderd meter voor me en moedigde het publiek aan om mij toe te juichen." Die truc werkte. Na twee uur en twintig minuten mocht Pragt dan ook als eerste de toejui chingen uit duizenden kelen in haleren. Enkele seconden later, om precies te zijn na twee uur twintig minuten en 43 secon den. schreef hij schreef door als eerste de Leidse marathon te winnen. 'Een leuk cadeau voor vaderdag', stamelde hij even daarna nchting vader Pragt. die uit enthousiasme over de dranghekken was geklommen. Hazeleger finishte uiteindelijk in 2.24,06 en bleef met die tijd Wim Westerholt (2.27.05) bijna drie minuten voor. Miegen. die een sterke tweede helft liep, volgde even later (2.27,40), ter wijl de teruggevallen Van Gastel met zijn tijd van 235 de top-vijf omplrtrrr.ir Pragt beleefde een mooie dae. maar opvallend was dat ook verliezer Hazeleger kon lachen. ..V».i.iti ii i- ;i:p i.l zijn? Huub was gewoon beter. Ik word tweede, dat is toch ook mooi. Eigenlijk verwachtte ik deze uitslag al van tevoren. Ik heb me de laatste tijd vooral op het kortere werk gericht en de lange afstand verwaarloosd. Dat kan met OOMtnft, blijkt nu Voorlopig blijf ik me toch op de vijf en tien kilometer richten, om een goede basissnelheid te krijgen. Daarna schenk ik alle aandacht weer aan de mara thon. Ik ben pas 27, doe pas dnc |aar aan atletiek Mijn tijd komt dus nog wel. Nog even ge duld hebben Over het parcours waren de meeste toppers goed te spreken. .Als er wat minder wind staat dat mag je het gerust een snel parcours noemen aldus Haze leger. Ook Peter Miegen. die gis terochtend vroeg uit de veren moest om de reis van Valkens- waard naar Inden te maken, was over de Leidse marathon ie spreken. „De route was mooi en het publiek super-enthousiast, wat wil je nog meer. Dat de wegaanduiding af en toe tr wensen overliet, neem ik voor lief. Dat is volgens mij niets meer en niets minder dan een kinderziekte Bij de vrouwen ging de zege naar Nel Prursum die 3.11.55 nodig had om de ruim 42 kilo meter af te leggen Marijke Abramse (3.14,27) en Theresa de Vries (3.18.44) werden res pectievelijk tweede cn derde Weinig klachten politie bij marathon LEIDEN. Huub Pragt spreekt zijn laatste restje energie a de eerste marathon van zijn woonplaats. De eerste Leidse Marathon is volgens de Leidse politie goed verlopen. Wel hebben in de binnenstad atleten en verkeer hinder van elkaar ondervonden. Bij de mara thon van volgend jaar moet de verkeerssituatie in de binnenstad daarom beter worden bekeken. De politie stelt voor de hoofdwegen gedurende de hele race totaal af te zetten. Dat gebeurde gisteren niet. De politie ver wacht vanwege het succes volgend jaar nog meer deel nemers. ..Met name op de Brecstraat was het nu vanwege de vele autobussen 'dieselhappen' voor de atleten", aldus politievoorlichter Graveland. Ook op Beestenmarkt, Blauwpoortsburg. Noordeinde, Hoge Rijndijk en Leven - daal zou de marathon soepeler verlopen zijn, als deze wegen voor alle verkeer afgesloten zouden zijn. De NZH heeft gisteren bij de politic geklaagd over het feit dat het busverkeer her en der stagneerde. Een ongelukje deed zich aan de Hoge Rijndijk voor. Toen daar een spandoek na afloop naar beneden werd gehaald, werd dit geschept door een bus. Hierdoor werd een stuk muur uit een grvrl getrokken De hulp van de politie werd slechts bij twee lopen in geroepen In Wassenaar kreeg een loper last van storing in het hartritme en van ademhalingsproblemen. Hij werd naar het AZL vervoerd. Een andere ongelukkige werd op de ka naai weg door een fietser aangereden, maar kon zijtt loop even later hervatten De politie is over lui algemeen zeer tevreden over het verloop van de lerstr litdso Marathon. De sIctt wordt als 'erg gezellig' gekenschetst Problemen met het publiek deden zich niet voor. 'Ik heb er voortdurend aan gedacht om er mee te kappen LEIDÉN RUUD PATTIAPON De ware heroïek speelt zich bij een marathon niet af in de voorste gelederen. Werkelijke heldendaden worden verricht in de achterste linie waar de men sen lopen die al meer dan vier uur onderweg zijn. 'Ik worstel en kom boven' op de 42 kilome ter en 195 meter. Duizend do den sterven en toch maar weer doorgaan, om je even later weer af te vragen waarom je het toch doet. En dan, als het finishdoek in zicht is. voor de laatste maal aan te zetten om tenslotte als beloning dat koude stukje me taal. dat na afloop merkwaardig warm aanvoelt, in de handen gedrukt te krijgen. Een ware kruistocht derhalve, waarna je met trots kan zeggen: 'ik heb het volbracht'. Toch werd (en wordt) er over een marathon vaak te lichtvaar dig gedacht. Te weinig ge traind', was het veelgehoorde excuus, evenals het 'heb ik me toch vergist'. Zo ook marine man Paul Timmermans (28), die als laatste van de 1000 ma rathonlopers (totaal 3008 deel nemers) binnen de tijdslimiet van vijf uur de finish over schreed. „Ik vond het juist een uitdaging om met weinig trai ning eens te merken hoe het is om stuk te gaan", sprak de ver metele Katwijker. die in Volen- dam het handbal beoefent. Timmermans heeft het gewe ten, want hij moest heel diep gaan. „Ik dacht met mijn grote mond dat ik hem wel in vier uur kon lopen. Daar heb me dus duidelijk in vergist." Uitgeput Dat gold ook voor Scheveninger Bert Spaan (44). werktuigkundi ge bij het Academisch Zieken huis, die met elf collega's wat sponsorgeld voor een ouderhuis van de kinderkliniek bij elkaar wilde lopen. Mak voor Timmer mans gefinisht, werd hij volle dig uitgeput in de veldtent van het Rode Kruis opgenomen. „Ik heb nu het echte lijden meege maakt", bracht hij met moeite uit, terwijl zijn voeten in twee emmers water verkoeling zoch ten. „Dit is het ergste wat ik ooit heb meegemaakt." Voor Spaan, die dacht met zeventien jaar fietsen een behoorlijke basis conditie te hebben opgebouwd, kwam het breekpunt op de 35 kilometer. „Toen heb ik er voortdurend aan gedacht om er mee te kappen." Gelukkig kreeg Spaans hulp van een voor hem onbekende fietser (waarschijn lijk official Wim Sunter red.). „Anders had ik het nooit ge haald", gaf de Scheveninger toe. Wie echt geleden moeten hebben waren Dordrechtenaar Wim de Wit (31) en de 53-jarige Marcel Colijn uit België, die bel den met bloedende liezen over de finish strompelden. Met na me die van De Wit. die al twee marathons achter de rug had („Het is gek. maar ik heb er nooit eerder last van gehad"), waren flink beschadigd. Toch vond hij de pijn wel meevallen. Voor Colijn. die met 26 landge noten de halve marathon vol bracht, was de averij beduidend minder. „Nu eerst een trapistje pakken", sprak de Belg monter, nadat hem eerste hulp was ver leend. Uitvallers lohan Bleeker (22) uit Hoogkar- spel voelde zich beduidend minder goed. Hij behoorde tot het vrij kleine aantal uitvallers. „Ik ben na mijn beenbreuk in februari weer gaan trainen. Mis schien ligt het daaraan. Op het van hoofdpijn en werd ik misse lijk. Op advies van de dokter ben ik eruit gestapt." Terecht ook, want later in de centrale verzoergingspost want bleek dat hij. met 3.25 als persoonlijk re cord. aan onderkoelingsver- schijnselen leed. Gevallen als Bleeker kwamen overigens zelden voor. De tach tig vrijwilligers van het Rode Kruis werden incidenteel ge confronteerd met problemen. Eén deelnemer, die met een on- Imatige hartslag en adem- kenhuis vervoerd. Ook de der tien masseurs en fysiotherapeu ten. die ruim 40Ó deelnemers behandelden, kwamen geen uitzonderlijke gevallen tegen. Vrijwel unaniem waren dc deelnemers het er over eens dat de marathon goed was ver zorgd. „Perfect", noemde pro curatiehouder Henk Rosenquist (50)« de organisatie De Dordrechtenaar. die op de mas sagetafel van verharde kuiten werd verlost, kan het weten, want hij volbracht in Leiden zijn achtste marathon. Twee keer lijóen in Leióen. Unks laat een uitgeputte marathonloper zkh vtak voor óe finish wegóragen De óeelnemer op óe rechter foto kan nog op eigen kracht naar óe verzorgingswagen 'orcmorr/t/vOMMV

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17