Sport Göbel is Florijn te vlug af De Spartaan in de lift Tweemaal goud voor Natasja Sierag Volleyballers starten met 3-2 zege in Rio Van der Mije schaakt snelst Maandag 17juni1991 Redact* 071 -161400 AO VAN KAAM HERMAN JOUSTRA TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GOS VAN OOSTEN Emdfedact* HENK HOUTMAN Vormgeving; RUTGER J HOOGERDUK 16 NIEUWSLIJN Rekenwerk levert Spartaan punten op Eigen rekenwerk bleek gisteren in Zoetermeer betere resulta ten op te leveren dan de officiële jury-uitslag. De telling van ploegJeidster Wil van der Krogt van De Spartaan kwam niet overeen met de door de speaker omgeroepen uitslag. Na het indienen van een officieel protest bleek dat de tijd op de 100 meter van Mariët Aanhaane drie seconden te hoog was geno teerd: 16,48 in plaats van 13,48. Vroeger zou het onmogelijk zijn geweest zo n fout te herstellen. Tegenwoordig (met elek tronische tijdwaarneming via een videoband) lukt dat wel. De vrouwen van De Spartaan stegen door de 400 punten meer van de vierde naar de eerste plaats. Michael van den Berg op dreef Michael van den Berg heeft gisteren de finale gewonnen van een Satellite toernooi in het Hongaarse Agard, De Koudekerkse tennisser versloeg de Rus Keskinov in twee sets (7-5,6-4) en heeft zich daarmee al geplaatst voor de Masters van het Satelli te-circuit over een week. De service-volley speler verdiende ook zes punten voor de wereldranglijst. Zijn coach Berry Janse verhuist per 1 juli van Warmond naar het nieuwe tenniscom- plex van Koen Dekker in Zoetermeer. Dat vertrek heeft geen consequenties voorde coaching van Van den Berg. Inmiddels heeft Janse ook Mike Oosterveen onder zijn hoede. Nicols staat Europa Cup weer af PARIJS Het voornaamste toernooi om de Europese honkbal beker kende slechts Nederlandse verliezers. Titelverdediger Ni- cols stond de trofee voor landskampioenen in de finale af aan Nettuno, de gehavende nationale kampioen Pirates eindigde roemloos als derde. Neptunus op de valreep geklopt SKELLEFTEA Het honkbalteam van Milan heeft in het Zweedse Skelleftea de Europa Cup 2 veroverd. In een enerve rende finale werd Neptunus uit Rotterdam met 8-7 verslagen. De twee laatste punten van de gefortuneerde Italiaanse club kwamen tot stand in de laatste inning met twee man uit. Milan had in de groepswedstrijd met 2-1 van Neptunus gewonnen. Jcugdatlcten Spartaan vierde De atletiekieugd uit de Leidse regio heeft zich met verve ge weerd op aé atletiekbaan in de Ix-idse Hout. Tijdens een B- competitiewedstrijd zegevierde Edwin Kortekaas van De Spar taan (zijn ploeg werd vierde) gisteren met de discus, ruim 8 1 /2e meter meer dan de nummer twee. Bataaf Mare de Boer won het speerwerpen met 49,20. Zijn clubgenote Marlies Kos ter deed 16,2 seconden over de 100 meter horden. Bram Tijd- hof (AV Holland) bewees weer eens ook de 400 meter goed te beheersen. Hij won in 52,0. Koen Hamers ramde de kogel naar 13,29. Paul van der Lely verraste met zijn 3,30 (winst) met de polsstok. Frans Göbel was gisteren de snelste skiffeur van Nederland. De Haarlemmer verwees Ronald Florijn naar de tweede plaats. Ronald Florijn heeft het niet gered. Na een felle strijd moest hij het afgelo pen weekeinde de Neder landse titel in de skiff aan Frans Göbel laten. De ju nioren van Die Leythe leg den zich toe op het boordroeien en behaalden twee titels. In totaal waren er vijf nationale titels voor Die I^eythe en één voor Njord. AMSTERDAM HARM GUSMAN ROÉIMEDE WERKER In de skiff finale kwamen Flo rijn en Rienks het snelst los van de startpontons, waardoor ze na 500 meter aan kop lagen. Net als twee weken geleden plaatste Göbel in de tweede 500 meter een versnelling en nam hij de leiding over. Florijn kon nu dichter in de buurt van de we reldkampioen lichtgewicht skiff blijven. Op 1000 meter was het verschil een halve bootlengte, terwijl Rienks, Zwolle en Maas dijk hadden afgehaakt. In de derde 500 meter moest Florijn toestaan dat het verschil opliep tot ruim een bootlengte. On danks verwoede aanvallen van Florijn gedurende de laatste 500 meter hield Göbel dit verschil tot op de meet vast. Op zaterdag trok Florijn in de dubbeltwee met Arisz ook net aan het kortste eind in de twee strijd met het koppel Kelder man/Maasdijk. Ondanks vele tussensprints lukte het eerstge- noemden niet het opgelopen verschil van één seconde goed te maken. Eén bootlengte vóór deze strijd kwamen Rienks en Zwolle als eerste over de finish, die daarmee wel Nederlands kampioen werden, maar niet konden imponeren. Hoewel Florijn wel met Arisz, Maasdijk en Kelderman in de dubbelvier stapte, en zonder te genstand Nederlands kampioen werd, geeft Florijn zich nog niet definitief gewonnen als vierde man voor deze ploeg. Samen met Frans Göbel zal hij volgen de maand in Luzem in de dub beltwee stappen om zich te me ten met de internationale top. Als ze daar Rienks/Zwolle ver slaan ligt de weg naar de Olym pische Spelen voor Göbel open. Zijn specialiteit, de lichtgewicht skiff, is immers geen Olympisch nummer. jacobijn Bruijning (Die Ley the) behaalde de nationale titel in de dubbelvier voor roeisters tot 23 jaar. Binnenkort zal blij ken of deze combinatieploeg goed genoeg naar het buiten land wordt uitgezonden. De junioren van Die Leythe startten dit jaar als 16- en 17-ja- rigen in het 17/18 veld. Omdat ze geen rol konden spelen in het zwaar bezette scull-veld, hadden ze zich toegelegd op het boordroeien. In de ongestuurde twee roeiden Sjoerd Kruijff en Victor Vissers naar de titel. Sa men met Aegjr Brands en Mi- chiel Verbeek van roeivereni ging Alphen behaalden zij ook de titel in de boordvier, ge stuurd door Tristan Kramers. In de acht werden de Leidse junio ren er uit gevaren door twee combinatieploegen met roeiers uit de scull-equipe. Honkbalteam Wassenaar geeft voorsprong weg De honkbal vereniging Key- towns Hitters is dit weekeinde ontluisterend onderuit gegaan. Buropa Braves was veel te sterk voor de Leidenaars: 8-20. Ook SV Wassenaar beleefde een te leurstellend weekeinde. Koplo per Terrasvogels was iets ster ker: 6-5 De Keytown Hitters speelde «•en zeer zwakke wedstrijd. Op het sportcomplex Pomona strafte Buropa Braves uit Gouda .ill«» Leidse fouten genadeloos .it Vooral m da tweede n lo vende inning sloegen de Braves hard to«- In de zevende inning werd zelfs al de 8-20 eindstand bereikt, doordat er een verschil van meer dan tien punten was ontstaan. De Hitters werden zo doende met de eerste knock out van het seizoen geconfron- teerd. Zwakke werpers mei daarbij nog veel veldfouten aan U'idse kant waren de oorzaak van dit debAcle. Homeruns van De Roon en F ecunda waren gis teren de enige lichtpuntjes. De honkballers van de SV Wnvsenaar gingen gisteren in de laatste inning jammerlijk on deruit. Vanaf de derde inning hadden de Wassenaarders een duidelijke voorsprong. Via honkslagen van Spraakman, Jerry Remmerswaal en Lobel werd in Santpoort een 1-3 stand bereikt. In de zesde inning liep Wassenaar zelfs uit naar 2-5. Wassenaar maakte echter in de laatste inning twee bijzonder kostbare fouten, waardoor Ter rasvogels via 6-5 toch nog met dc zege wegliep. Weggestuurd Ook Adcgecst was gisteren dichtbij een zege. Tegen Lie- bert-Birds uit Zoetermeer ver loor ook Adegeest in de laatste innig. Na een snelle achterstand van 0-3 in de eerste inning kwam Adegeest tenig tot 7-7 via onder andere een homerun van Stef Zwanenburg. IX» stand bleef tot tie laatste inning gelijk. Met twee man op de honken sloe gen de Birds tie fatale homerun. Een tweede homerun van Zwanenburg bracht de eind- si.nul op 8 i" i mém hm op tie zege van de Birds was het wegsturen van pitcher Antonis- sen na kritiek op de leiding. - ftrpg êbt Tevreden gezichten bij Roodenburg, dat een driejarig contract heeft afgesloten met een nieuwe hoofdsponsor. Voorzitter Marius Wunderink (met pijp) van de Koolclub kijkt goedkeurend toe hoe eigenaar Eshak van snackbar petit restaurant De Koperwiek en consorten de papieren te kenen. FOTO LOEK ZUYDFRDUIN DRACHTEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER Natasja Sierag van LZ 1886 was in Drachten tijdens de Speedo- finales bijzonder succesvol. Met twee gouden, een zilveren me daille en drie kringrecords hield /ij I ridsr eer hoog. 1/ ging in het totaalklassement verras send met de hoogsie 001 sin; ken, mede dankzij de overwin ning van de jongana ba lm pun tenkJasscmnt. De twaalfjarige Sierag heeft tijdens de jeugdkampioen schappen zwemmen voortreffe lijk gepresteerd. Haar eerste plaatsen, veroverd in de voor ronden op de 800 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag, bekroonde zij op magistrale wij- zc in de landelijke finale met gouden medailles. De winnende tijd van Sierag op de 800 meter vrije slag was 9.47,76 en bete kende tevens een nieuw kring- record. Op de tweede plaats eindigde jorien Kleywegt van De Zijl. Zij zwom zien prima in het klassement naar voren met een tijd van 9.55.89 en een ver betering van haar persoonlijk record met veertien seconden. Sierag kreeg de gouden medail le op de 200 nieter wisselslag omgehangen voor de tijd van 2.36.74 en ook dat was een ver betering van het kringrecord. Voor Sierag was de koek nog niet op. want op de 400 meter vrije slag kwam zij voor de der de keer naar het erepodium. Haar zilveren tijd van 4.44.86 was opnieuw goed voor een kringrecord. Bijna brons Stephen van Iterson (LZ) had meel \etdiend dan dal hi| kraag (vier badmutsen) voor zijn gele verde prestaties. Op dc 800 me ter vrije slag kwam hij een na gellengte tekort voor de bron- sen medaille. Zijn tijd was 10.03,78. Slechte keerpunten braken hem op op de 100 nieter VÜndentag waardoor hij op nieuw genoegen moest nemen met een plaats net naast het erepodium. Voor Bart Vermeu len (LZ) had er op de 100 meter rugslag waarschijnlijk ook meer in gezeten'dan zijn overigens verrassende, zesde plaats, als hij de nieuwe keerpunten op deze slag beter had beheerst. Met de uitvoering van de oude techniek kwam hij uit op 1.15,93 wat overigens toch oog een per soonlijk record w as. Arnold Spros van Katwijk bleek op zijn eerste finale afstand, de 100 meter ni^sl.iv;, §000 IBÉI U- hebben van de zenuwen. Met de elfde plaats kwam hij uit het water. 1.29.74. en dat was vijf plaatsen hoger als zijn kwalifi- e.uie pl.i.itv ooihouter Peter Kortekaas kwam ook voor het eerst in de finale aan de start. Hij wist zich op de 50 meter vlinderslag in het klassement enkele plaatsen omhoog te zwemmen. Met de tijd van 0.38,98 wat goed was voor een zevende plaats was hij toch nog betrokken bij de prijsuitreiking Speedo-trofee Voor de derde maal in successie won LZ 1886. zij het toch enigszins onverwacht, de Speedo-trofee. behorende aan de ploeg met het hoogst ge scoorde puntentotaal over het jongens en meisjesklassement. De meisjes van LZ. Natasja Sierag en Sarah Clarke eindigde achter De Zijl. dat vijfde werd. als zesde. De jongens van LZ, Stephan van Iterson. Tom en Joost Onderwater, Bart Vermeu len en Patrick Kraan wisten het klassement winnend af te slui- Irene Eijs (Njord) deed de se lectie-commissie twijfelen of ze wel terecht buiten de samenge stelde dubbelvier is gehouden. In de skiff-finale behaalde ze de vierde plaats. Uit de dubbelvier moest ze alleen Meiland net voor zich dulden. Vier lengtes daarvóór varend hield Van Et- tekoven overtuigend lichte sfif- feuze Vermulst op ruim drie se conde en haalde de titel binnen. In de dubbeltwee behaalde Eijs met Van Holst de tweede plaats, achter de ene helft van de dub beltwee (Pentenga/Meiland). en vóór de andere helft (De Groot- /De Jong). Oggel en IGoos (Njord) be haalden in de ongestuurde twee de derde plaats achter de twee tjes van RIC en Skadi. Deze laatste vier roeiers zullen de bonds-acht van Nereus gaan versterken. Deze acht delfde op nieuw het onderspit tegen de 'super'combinatieploeg, waar mee Florijn zijn tweede titel binnenhaalde. Tien lengtes ver derop won Njord het achter hoedegevecht en werd derde. Patrese wint GP van Mexico MEXICO-CITY SID Riccardo Patrese heeft zijn naam verbonden aan de Grote Prijs van Mexico voor formule 1-wagens. De Italiaan bleef gis teren in zijn Williams stalgenoot Nigel Mansell voor. Wereldkam pioen Ayrton Senna eindigde als derde. Het was de vierde Grand Prix-overwinning voor Patrese. RIO DE JANEIRO* Opeens was de Braziliaanse dans voorbij. In de vijfde set van Brazilië - Nederland volleybal. Voor het eerst overstemden twintig supporters uit Holland ruim 7000 collega's uit Rio de Janeiro. Brazilië - Nederland voor de World League: 2-3 na bijna drie uur, via 16-14 11-15 11-15 15-87-15. Met de zege zette Nederland een belangrijke stap op weg naar kwalificatie voor de eind ronde van de World League, eind juli in Milaan. Nederland en Brazilië zijn de belangrijkste kandidaten voor de tweede plaats in groep A. Na het tweede duel in Rio komt Brazilië in het slotweekeinde naar Amsterdam. Alleen al in de finale van de competitie is twee miljoen gul den te verdelen door vier lan den. Brazilië - Nederland was emotioneel. Op en om het veld. Op de tribunes maakten de fans ritmisch lawaai. Dans. zang en trompetgeschal. Een ander, veel fraaier geluid dan de gastoeters in Apeldoorn vorige week. De Braziliaanse spelers leven van die aanhankelijkheid. Vooral Tande, die eigenlijk Alexandre Ramos Samuel heet, jutte het publiek in slechte tij den telkens op. De mensen flo ten bovendien striemend als een Nederlander ging serveren, om de concentratie te versto- Avital Selinger trok zich daar van in de beslissende set niets aan. Op een sterke opslagreeks van de spelverdeler liep de ploeg van 1 -1 weg naar 1 -6. Het gat was geslagen, Brazilië uitge teld. Binnen de lijnen probeerden de Brazilianen andere Latijnse pesterijtjes. Zo besloten ze gere geld het zweet van de vloer te wissen op momenten dat het verboden is. Brokking reageerde furieus, wat enige verbetering opleverde. Nederland won, omdat de ploeg meer kwaliteit heeft. De eerste set ging nog verloren na een voorsprong van 14-12. Ne derland profiteerde te weinig van de normaliter sterke blok kering, die in de openingsset slechts één punt opleverde. Ne- grao, Tande en Gavio weten dat Selinger klein is en relatief ge makkelijk te passeren aan het net. Later werkte het blok beter, met vijf en vier punten in de ge wonnen tweede en derde set. In de derde verving De Reus in de slotfase Selinger, met het doel een blok mee te pikken. Hij maakte de laatste twee punten. In de vierde reeks, waarin een vlot opgelopen achterstand van 0-8 niet op te halen bleek, gaf Brokking de basis rust voor het toetje. Van der Meulen mocht zijn machtige sprongservice plaatsen, Klok en Van Ree ver dedigden, De Reus verving Van der Horst. Alleen Koek kwam niet in actie. Bij Nederland maakte Edwin Benne een opvallend goede rentree na ruim een week ab sentie. Vervanger Marko Klok, die vorige week tegen Frankrijk debuteerde als basisspeler, maakte ook de start in Maraca- nazinho mee. Brokking achtte het verstandiger Benne voorals nog aan de kant te houden, hoewel de speler zelf zei klaar te zijn. Benne bleef tot 11-11 in de eerste set reserve. Toen viel hij in, om niet meer te verdwijnen. Klok passte goed, maar Benne bracht meer lengte, noodzake lijk in blokkerend en aanvallend opzicht. met 9,5 punt. Dimtri Reinder- man legde met 17,5 uit 22 be slag op het tegelijk gespeelde en sterk bezette toernooi om de 'open' snelschaaktitel van de Leidse bond. Alleen Erik Knop- pert kon het tempo van de win naar volgen, maar hij bleef ste ken op 17 punten. Het gat met de derde plaats van Kohier was gegroeid tot drie punten. Pas in de achterhoede traden Leide naars op. FtAG de Graaf werd de beste Phildor-speJer met 13,5 punt, terwijl Fred Slingerland tot een score van 12 punten kwam. Het snelschaakkampioenschap van Nederland voor vrouwen is gewonnen door Cathy van der Mije-Nicolau uit Haarlem. In het door Philidor Leiden geor ganiseerde toernooi bleef zij Ineke Tichelman twee punten voor. Van der Mije stond na elf ronden nog een halfje achter op Tichelman, maar besliste de strijd met een slotserie van drie uit drie en eindigde op 12,5 punt uit 14 partijen. Linda de Vries werd derde en LSG-speel- ster Adinda Koster uit Leider dorp deelde de vierde plaats Degradatiewedstrijd voor AV Holland De vrouwenploeg van De Spar taan is poulewinnaar geworden in de eerste divisie van de atle- tiekcompetitie. De mannen werden gisteren in Zoetermeer zesde in hun poule. AV Holland werd bij de mannen elfde en bij de vrouwen vijfde. Beide Spar taan-ploegen mogen deelne men aan de promotiefinale, ter wijl Holland in september de gradatiespoken moet verjagen. Bij de vrouwen van De Spar taan presteerde Ingrid van der Heuvel met de kogel en de dis cus opmerkelijk. Zij stootte in haar derde poging 14,03. Van der Heuvel verbeterde daarmee ook het clubrecord van De Spartaan, dat op 13,76 stond. Haar discus zeilde naar 43,20. Met de speer was ook Astrid Oostermeyer goed voor 43,40 (een tweede plaats). Zij liep ook nog een 100 meter in 13,91. Annet van Veldhuizen kwam net als vorige keer uit op de 800 en de 3000 meter. Met 2.20.07 en 9.56.58 won ze net als in Lei den beide nummers, de 3000 meter zelfs met een ruime voor sprong. Op de 1500 meter kwa men Carla Alkemade en Lisette Kaptein onder dc vijf minuten uit (4.55.93 en 4.59.81). De vrouwenploeg van Hol land deed het dit keer vrij goed met een vijfde plaats van de ne gen. Het begon al met de ruime winst op de 4x100 meter esta fette. Het club- en het baanre cord sneuvelde na de 49,81 door Yvonne van Dorp. Bianca Vermond, Cathy van Loon en Marian van Cuilenburg. Van Dorp won daarbij ook nog de 100 en de 200 meter in 12,31 en 24.43. De 400 meter werd giste ren ruim gewonnen door Ver mond in een sterke 59,05. Na een vrij zwak begin trok zij de laatste 200 meter goed door. Van Loon liep haar eerste 1500 meter meteen onder de vijf mi nuten (4.58,45). Opvallend was het optreden van Jacqueline Baljet. Baljet doet al jaren alleen aan basketballen, maar levert op de competitie toch steeds goede prestaties. Was het vorige keer haar persoonlijk kogel stoot-record van 11,65 (gisteren 11,13), dit keer was het de 100 meter horden in 16,19. Slechts één andere atlete kon de totaal ongetrainde Baljet voorblijven. Mannen Hoewel in de eerste divisie ac teerde een redelijk groot deel van de mannenploeg van Hol land op eerste klasse-niveau. Er waren ook enkele uitzonderin gen voor het hoopvolle en opti mistische Holland. Good old' Theo van der Veer had zaterdag nog een 10 Engelse Mijl had ge lopen in Boskoop. Hij behaalde daar in de regen en de koude derde plaats in 51,10. Vanwege stijve kuiten besloot Van der Veer het op de baan aanvanke lijk 'iets rustiger aan te doen'. Toen echter het tempo van zijn groepje te ver zakte, zette Van der Veer toch zelf maar aan. Een tijd van 14 57.05 was het re sultaat. Ook goed waren de 1500 me ter van Cor Brandwijk in 4.03.42 en de 800 meter van Arno On- ink in 2.02.45. De 400 metertij den waren ook goed. Marcel de Bruin en iunior Marco Kort- lotVCI finishten in 50.8 en 51,1. De Bruin had ook zijn aandeel in de estafette 4x400 meter die, met Arjan Rijnsburger als snel ste loper, ging in 3.27,07. Op de sprintnummers liep Fabian van den Barselaar 11,71 en 23,05. Werper Remy Engwegen moest discuswerpen en kogelstoten: 38.10 en 13,40. De mannen van De Spartaan waren vrijwel net zo sterk als de vorige keer. Alleen was Perry Vrisekoop nu geblesseerd aan zijn hamstrings en ging Marco van Stijn wél reglementair over de 400 meter horden. Meest op vallende man was (hoewel ko gelslingeren dit jaar nog faculta tief is) Peter van Noort. Bij het inwerpen en ook tijdens de wedstrijd kwam de kogel verder dan 66 meter. De verste worp die wel geldig was, was 62,96, dit seizoen de verste van Van Noort. Peters broer Nico is altijd be trouwbaar met de kogel en dis cus: 12,32 en 44,72. Mare Bee- len stootte 12,91. Bovendien vestigde hij een persoonlijk re cord met de speen 51,24. Stefan Molenaar sprong 6,83 ver, een tweede plaats. Marijn van der Ploeg, net als Molenaar eerste jaars A-junior, liep een wat te genvallende 3000 meter steeple chase (10.03,87). De langere nummers lever den veel punten op. De 800 liep Paul Straathof in 1.57,82, de 1500 meters meter liepen Willi am Augustinus en Erik Bakker in 4 01.54 en 4.04.41. Op de 5000 meter verving Olaf de Hoop Piet van der Poel goed (15.06.19). John van Loon ten slotte blijf goud waard voor De Spartaan. De 100 meter horden ging met een mooie techniek in 15,17 en de 100 meter in 11,62.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16