Sport Iedereen is een winnaar Quick Boys krijgt van Treffers flink pak slaag MARATHON LEIDEN Maandag 17 juni 1991 TIM 8ROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN M WANROOT ROS VAN DER ZANOCN HENK HOUTMAN HflM RUTGER J MOOGERDU* NIEUWSLIJN Prorokov wint in Enschede ENSCHEDE - De laatste Enschedese marathon volgens de oude tweejaarlijkse formule eindigde zaterdag in de stromende regen in een dubbele Oosteuropese overwinning. In de 23ste editie van de oudste Nederlandse marathon zegevierden de Rus Sergei Prorokov (2.15.04) en de Poolse Ceslawa Mentlewicz (2.41.48). Het ging derhalve beduidend sneller dan Leiden waar de jongste loot aan de marathon-stam een dag later het licht zag Vanaf komend jaar zal de marathon van Enschede niet alleen een andere naam krijgen maar ook op een nieuw parkoers worden gelopen. Op het traditionele traject van het Diekman- stadion naar Haaksbergen en terug zal de man van de streek, Marti ten Kate, met zijn winnende tijd van 2.10.57 van twee jaar geleden, recordhouder blijven. Winterspelen "98 naar Japan BIRMINGHAM - Nagano heeft de Olympische Winterspelen naar Japan terugggehaald. Na Sapporo (1972) mag het mekka van de Japanse wintersport in 1998 de organisatie van de laatste Olympische Spelen in de twintigste eeuw op zich ne men. Van de leden van het Internationaal Olympisch Comité gaven zaterdagavond in de vijfde en beslissende stemronde 46 de voorkeur aan de Japanse stad. De laatst overgbleven con current. Salt Lake City. moest het met vier stemmen minder doen. Bondscoach Bianchi naar SCHC PARIJS - Rob Bianchi keert als hockeycoach terug naar hoofd klasseniveau. De 43-jarige coach van het mannenhockeyteam, die na een woelige periode van ruim een jaar noodgedwongen afzwaait na de Europese titelstrijd in Parijs, heeft het komende seizoen het team van SCHC uit Bilthoven onderzijn hoede. Voordat Bianchi op 1 mei 1990 in dienst trad van de KNHB was hij achtereenvolgens werkzaam als coach van de vrouwen van Hilversum en de mannen van Kampong. Hij volgt bij SCHC Rob Weers op, die pas een half jaar in functie was. Onverwacht verlies van Piket EINDHOVEN - Na vijf ronden in het toernooi om het nationale kampioenschap is de schaakélite vrijwel terug bij af. Koploper Jeroen Piket uit Leiderdorp verloor zaterdag van junior Van Wely. terwijl de achtervolgers wonnen. Als gevolg van deze ontwikkelingen kwam Leidenaar John van der Wiel. die plaats genoot Rini Kuyf versloeg, naast Piket. Ook Van der Sterren en Bosboom meldden zich aan kop. Hoe zwaar het was en hoe ver. dat is af te lezen van het gezicht van deze deelnemer. Enige ondersteuning kon hij wel gebruiken. •FOTO LOEK ZUYDERDUIN Ook in eerste Leidse marathon Op de klassieke afstand van 42.195 meter zijn de ver schillen groot. In alle opzichten. Neem bijvoorbeeld de allereerste winnaar van de Leidse marathon, Huub Pragt. Nog geen minuut na zijn triomftocht door Leiden. Lei derdorp, Wassenaar, Voorschoten, Zoeterwoude en op nieuw Leiden stond hij ogenschijnlijk zo fris als een hoentje de pers uitgebreid te woord. Hij repte daarbij over een prachtig parcours waarop het nog veel sneller kon dan de tijd van 2 uur 20 minuten en 43 seconden waarin hij de zaak had geklaard. „Met een sterk deelne mersveld kan het hier zo hard gaan als waar ook ter we reld, want het is een haarscherp parcours. Ik ben dolblij dat ik in mijn eigen stad gewonnen heb. Maar geloof me, het was wel zwaar. LEIDEN «AD VAN K Dat was hem nauwelijks aan te zien, zeker niet meer toen hij twee uur later terugkeerde bij de finishlijn op de Schipholweg om aldaar de loodzware over winningsbeker en het applaus van de vele duizenden enthou siaste toeschouwers in ont vangst te nemen. Links en rechts handen schuddend en dolletjes makend, keek de rasat leet vanaf de loopbrug toe hoe een gestage stroom van minder getalenteerde lopers en loop sters de meet onder hem na ruim een uurtje of vier passeer den. En de meesten daarvan za ten pas echt goed stuk. Voor hen was het nog veel en veel zwaarder geweest dan voor de Breestraat Neem bijvoorbeeld Pragts stad genoot Evert van Seggelen die op dat moment als verdwaasd het verlossende doek van 3M voor zich zag opdoemen, als die dat al gezien haeft. Volkomen total-loss liet de pure liefhebber, die zonder al teveel trainingsar- beid te hebben verricht eerder ervaring opdeed in soortgelijke monstertochten door New York, zich na ruim vier uur en na het in ontvangst nemen van me daille en roos op de grond zak ken om daar minuten lang te blijven liggen. „Of de Breestraat zwaar was? Welke Breestraat? Man. die heb ik helemaal niet gezien. De laatste kilometers gingen volkomen in een waas. Ik heb gewogen, dat is het enige dat ik daar nog over weet. Maar ik heb het toch maar weer ge flikt en daar is die ouwe man best trots op." Winnaar Dat mocht van speaker Teun de Reede trouwens iedereen zijn, ongeacht de afstand of tijd die de ruim 3000 lopers neerzetten. „Iedereen in dit marathonge- beuren is een winnaar", schalde zijn steeds schorrer wordende stem met de regelmaat van de klok door de luidsprekers. Zelf de laatste jaren bijzonder be dreven in het bedwingen van de klassieke afstand wist De Reede uiteraard waarover hij het had. Vorige week donderdag al nam hij 'voor de gein' de proef op de som door op z'n eentje alvast dit rondje van 42 kilometer in iets meer dan drie uur te vol tooien. „Zodat ik een beetje het gevoel had waarmee ze vandaag bezig waren", verklaarde de op- perspreekmeester zich nader. Hij trok, bij het verslaan van dit voor Leiden unieke evene ment, bewust of onbewust een vergelijking met, zeg maar, de tocht der tochten: de marathon van New York. Het hele register ging daarbij open, het ene su perlatief na het andere rolde vanaf zijn hoge positie over lo pers en toeschouwers. Goed, hier stonden dan weliswaar geen 20.000 lopers aan de start en geen 3 miljoen mensen langs het parcours, maar toch. Behal ve verschillen waren er volgens De Reede ook genoeg overeen komsten en dat was natuurlijk De Schipholweg gistermiddag om klokslag 12.00 gevierde Huub Pragt in een tijd van 2.20.43. 3000 lopers gaan op weg v rste Leidse marathon Op de langste afstand re ook zo. Al waren dat bijvoor beeld 'alleen maar' de afstand, de beleving, het enthousiasme, de pijn en uiteraard die allerver- lossende finish. Maar net zo min als organisa tor Tjeerd Scheffer dat deed sloot ook De Reede zijn ogen voor de onvolkomendheden die zo'n eerste marathon met zich meebrengen. Achterom kijkend over het 'rennerskwartier' gaf hij volmondig toe dat er bij een tweede aflevering (31 mei 1992, red.) het een en ander voor ver betering vatbaar was. Dit met name ten aanzien van de afzet tingen die verre van waterdicht bleken te zijn. Met als gevolg dat er vooral achter de finish sprake was van een min of meer georganiseerde chaos. ..Maar' zo viel Scheffer hem bij. „dat hoort ook een beetje bij zo'n echte volksmarathon als deze. We zullen de zaak straks eva lueren en zeker lering trekken uit gemaakte fouten.". Intussen prees De Reede nog maar eens de ruim 400 vrijwilligers, repte hij over de ontelbare sinaasap pelen. bananen en drankjes aie er als koek' ingingen en heette hij zo'n beetje iedereen per soonlijk welkom die 'als win naar' over de streep school, stapte, wankelde of viel. net hoe de gesteldheid van de betrokke Slecht resultaat in strijd om nationale amateurtitel GROESBEEK GUS VAN OOSTEN I Quick Boys kan ook verliezen. In de strijd om de nationale amateurtitel bezorgde zondag- kampioen De Treffers de zater- i dagkampioen een ongekende nederlaag (5-1). De Groesbekers gaven de Katwijkers enkele har de klappen om de oren. De ma nier waarop het verlies door I Quick Boys werd gedragen, kan bewondering oogsten. In zijn positieve kijk op het leven be schouwde trainer Arjen van de I Werf op de voor hem typerende j wijze na. „We hebben geluk ge- i had. De uitslag had veel groter J kunnen zijn." I En daarmee was in feite alles gezegd. De interim-trainer con stateerde dat het niet liep. Daar viel volgens Van de Werf ook weinig aan te veranderen, want I hij kwam tot de optelsom dat zes. zeven spelers een complete ofT-day hadden. Hij had ge makshalve alle elf spelers kun- i nen noemen, geen speler (op doelman Tom van der Niet na) behaalde zijn normale niveau. Omdat De Treffers verzuimde voor rust reeds afstand te rie men. bleef Quick Boys nog in een goed resultaat geloven. Maar toen in de tweede helft de Groesbekers wèl de opgelegde kansen benutten, bleef de Katwijkse ploeg niets anders over dan toe te geven dat deze jongens gewoon een klasse be- Dat beseften ook de meegereis de supporters van Quick Boys donders goed. Zij boekten in ie der geval een kleine overwin ning. Vocaal waren zij duidelijk de sterkere van het Treffers-pu bliek. óók toen het 5-1 stond. Bovendien stelden zij zich ui terst sportief op, zodat er een De sterke middenvelder van De Treffers Paul Janssen omspeelt Tom van der Niet en schuift 1 -0 tegen het net. Leonard Pluimgraaff is te laat. soort verbroedering ontstond wijkse verdedigers regelmatig tussen de zaterdag en zondag kampioen. Op en rond het veld was het pure propaganda voor het amateurvoetbal. Het verschil tussen De Tref fers en Quick Boys zat voorna melijk in de spitsen. Het trio Hans Bergers. Thijs Waterink en Paul Meijers speelde de Kat zoek. De naar TOP vertrekkende Waterink scoorde zelf twee keer eri bezorgde eerst Johan Jonker en later Ben Geyteman (invaller voor Edwin Otte) handenvol werk. Jonker „Die Waterink is echt een topper. Niet alleen over de grond won hij veel. maar ook door de lucht. Een he le lastige speler. Hij is moeilijk aan te pakken omdat hij de bal goed afschermt door optimaal gebruik te; maken van zijn li chaam. Ik zou niet weten hoe we hem zaterdag moeten aan pakken." Quick Boys begon verzwakt aan de wedstrijd. Zonder de ge blesseerde Floor van Duyn (Jaap van Duyn was zijn vervan ger) miste de ploeg snelheid op de linkerflank. Daarbij kwam nu aan het licht dat Richard Hoog- ervorst (al twee maanden ge blesseerd) toch onmisbaar is De ploeg ving zijn afwezigheid int zaterdag goed op. maar Hoogervorst zou de aangewe zen man zijn geweest om Wate rink te bespelen. Bij dit soort klusjes likt de Amsterdammer zijn vingers af. Inch blijft het de vraag of Quick Boys met dit duo een veel beter resultaat uit het (ielderse heuvellandschap zou hebben weggesleept Daarvoor maakte De Treffers zaterdag teveel in druk. De ploeg is scherp en scoort makkelijk. Trainer Ben (ierritsen (42). oud-prof van \i i gaf Quit k Bm nog n complimentje voor hun aanval lende speelwijze. „Zo krijg je al tijd leuke wedstrijden te zien. Daar is het tenslotte allemaal om te doen. Hoewel de uitslag groot uitviel, en in mijn ogen ook wel terecht was. vind ik Quick Boys een goede ploeg. Ze spelen onzaterdags, en dat was in ons voordeel.' Wat ook in het voordeel van |>r Ireffers uitviel was dat Quick Boys doodleuk met drie verdedigers speelde In het laatste kwartier speelden de Katwijkers nog maar met twee mandekkers: Ben Cieyteman en Leonard Pluimgraaff. /.ij zagen de roodwitten aan alle kanten voorbijvliegen en de ene na de andere wonderschone treffer fa hru rrrn De eerste van Paul Janssen liet lang (34ste minuut) op zich wachten maar mocht er zeker zijn. Beheerst omspeelde lans- sen Van der Niet Qua opbouw was het tweede doelpunt, tien minuten na rust. de mooiste. Waterink trok Jonker mee naar de middenlijn, klopte hem in het duel en speelde linksbuiten Paul Meijers aan. om bij de tweede paal zijn voorzet in te koppen Fred Kanbier bracht acht mi nuten later de spanning terug in de wedstrijd door een corner van Frenk van der Kleij achter Sjaak Monsma te prikken. Ter wijl de blauwwitten op jacht gingen naar de gelijkmaker pro fileerden de gastheren van de geboden ruimte. Hans Bergers kopte tussen («eyteman cti Pluimgraaff de 3-1 achter Van der Niet. Marco Dijkhuizen (als enige geboekt) ging de mist in bij het hanteren van de buiten spel val. waardoor lansscn met een mooie lob zijn tweede tref fer aantekende. Waterink maak te er met drie minuten te spelen nos 5 1 van Voor Quick Boy» is het nu vooral hopen, meer dan gelo ven Zaterdag komt TOP naar Katwijk en moet de ploeg van Van de Werf een goed resultaat neerzetten Van de Werf: „Doel- punten maken, dat is hel. Maar wc- gaan geen gekke dingen doen. In ieder geval moeten we proberen te winnen, het zal moeilijk worden. Het was een drama Maar ach. het leven gaai verder ne dat na twee. drie. vier of vijf uur lopen nog toeliet De hond die daarbij de halve marathon met zijn baas had afgelegd ont ging hem in het strijdgewoel Maar goed ook, want het beest je luisterde naar de onuitspre h|k«- n.i.im IMbI HM zijn haasr, student in de Chine se taal Koen Kop. diens medail Ie omgehangen Want iederéén was gisteren in Leiden per slot van rekening e I1 Pechprijs voor verdwaalde Poolse loper Zijn gebrekkige talenkennis j is de Poolse marathonlo|*n Wieslaw Szulc lelijk opgrbro ken Bi| de splusmg van hele en halve marathon koos de Pool. die zijn concuimiten Pragt en Hazeieger uit he t oog was verloren, per abuis voor de kortste weg naar de finish. Toen Szulc voor een marathonloper onwaar sthijnlijk snei terug bi| af was. werd hem met handen uitgelegd dat hi| had aeieverd De half werk had gek teleurstelling van de Pool .s.ts griMii want daarvoor was hij niet van Tonin naar I leiden afgereisd Op de ma J rat bon lag immer» het voor Poolse begrippen grote geld klaar Door een gul grhaar van de nieuwe sponsor van de Ijeidsc Roadnmners. het Zoeterwoudt bedrijf Swili klaarde het humeur van de i Pool alsnog op Hij kreeg dr plotseling in het leven gerot pen perhpnjs uitgereikt, ter waarde van vijfhonderd gul den zondag 16 juni 1991 Alle deelnemers van de 3M loop kunnen gewassen, geknipt en gedroogd worden voor 19.95 Geldig de gehele maand juni 1991 DE KAPPERS VAN 7 TOT 7. Stationsweg 38.1.eiden. 071-121173

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13