Rtv show Net als Dallasmaar dan met Maandag 17 juni 1991 M»d* 023-150191/023-150192 JOLANOA OUKES GERARD VAN RUTTEN REINA VAN RORREIEN Vormgeving RALPH KlflNHOUT 10 Sommige mensen zijn doorlopend dronken van andermans roem (De overleden schrijver/dich ter Cees Buddingh') Nieuwe Veronica-serie over baggeraars in de maak stap je naar de autoriteiten?'' CORRESPONDENT GPD Het Idee moest wel een schot in de roos zijn, want het werd tot de grond toe afgebroken. Met team van Blue Morse Productions zat te stralen toen drie oud-baggeraars het concept voor de nieuwe Veronica-dramaserie met hun grote jatten van tafel veegden. En ze smulden van commentaren als: „Een vrouw aan de leiding? Belachelijk. Een vrouw en een kip zijn de pest voor een schip." „Toen beseften we dat we goed zaten, want die stand was precies waar wc op n ten", zegt scriptschrijver Chlem Mouwcninge breed grijnzend. „Toosje gaat het helemaal maken in de bag- gerwereld, let op mijn woorden." Voorlopig is Toosje nog een bedenk sel van Blue Horse Productions in Rot terdam. maar als het meezit krijgt ze snel vlees en bloed. Volgens de plan ning moet ze vanaf maart volgend jaar via Veronica op de kijkbuis verschij nen. In een serie die 'Bagger' gaat he ten. Toosje speelt daarin de hoofdrol, j I oos is de jongste telg van de familie De Beer, een grote naam in de bagger- wereld. Van Houweninge en mede tekstschrijver en dramaturg Kees Wei- dinger hebben een aardige carrière voor haar in petto. Ze mag haar groot vader opvolgen als president-directeur van de Holland Dredging Group. Dat zal de 27-jarige schone echter niet meevallen. Baggeren is een mannen zaak, vrouwen worden zonder pardon over boord gezet. Behalve tegen voor oordelen, moet Toos het ook nog eens opnemen tegen een neef uit Australië. Hij smeedt snode plannen en jaagt op slinkse wijze op aandeeltjes HDG. „Het wordt een serie als Dallas, maar dan met bagger in plaats van olie", zegt producent Edwin van Meurs in een overmoedig moment. Van Hou weninge verslikt zich in zijn kjrfRe. „Laat dat Dalles alsjeblieft weg", rea geert hij geschrokken. „Dan denken ze dat we hier ouwe koek zitten te bak ken. Terwijl we met een volstrekt eigen produkt bezig zijn. Met puur Hollands drama." Producent Edwin van Meurs, Chiem van Houweninge en tekstschrijver Kees Weidiger. Als er per se vergelijkingen moeten worden gemaakt, haalt Kees Weidinger liever Hollands Glorie erbij, de tv-serie naar jan de Hartogs epos over de zee sleepvaart. „Maar de zeesleep is niet meer een uitsluitend Nederlandse aan gelegenheid. Baggeren nog wel." Daarom was de keus niet moeilijk toen Veronica het Rotterdamse pro ductiebureau vroeg een typisch Hol landse dramaserie te bedenken. Water en schepen moesten er in. want dat zijn de eerste zaken waar een Hollan der aan denkt. Een tekstschrijver met een kantoor op de negentiende verdie ping van het World Trade Center in Rotterdam kan al helemaal niet om die thema's heen. Het werd een baggermaatschappij omdat die branche zich uitstekend leent voor een pakkende tv-serie. Zo'n onderneming opereert in alle uithoe ken van de wereld en verdient grof geld met gewaagde waterbouwkundige pro jecten. Het is een bedrijfstak waar het vaderland trots op kan zijn. Volgens Weidinger ligt dramatische stof voor het oprapen. Bij baggeraars kun je van alles verzinnen. Drugs smokkel, bootvluchtelingen, gifschan dalen, corruptie en exotische havens waar verleidelijke vrouwen de Holland se jongens liefdevol van hun zorgen en hun geld afhelpen. Dat waren nu niet direct de zaken waar Johannes de Beer aan dacht toen hij in de jaren twintig een paar 'mo lentjes' kocht en zijn bedrijfje stichtte. AJs rechtschapen baggeraar uit Slie- drecht wilde hij gewoon op een eerlijke manier zijn brood verdienen. Maar zijn onderneming groeide uit tot een multi national en die groei bezorgde de oude Johannes behalve rijkdom ook een hoop problemen. Om die problemen, vooral tussen de familieleden onder ling, gaat hét Ih Tragger'. Diepgang Toosje, om wie alles draait in de serie, is het vrijgevochten type. Ze heeft geo logie gestudeerd in de Verenigde Sta ten en noemt zich sinds haar terugkeer Tootsie. omdat ze haar eigenlijke naam burgerlijk vindt. „Ze is een leuke, aan trekkelijke en intelligente vrouw. Ie mand die respect afdwingt, en dat be paald niet alleen omdat ze een rok draagt. Ze woont op een woonboot en vriendjes heeft ze ook bij de vleet. Er dingen er twee tegelijk naar haar hand. Haar liefdesleven is behoorlijk turbu lent", zegt Van Houweninge. De Vlaardingse tekstschrijver, die naam maakte met onder andere Zeg 's Aaa en Tatort, heeft er naar gestreefd ook de personae dramatis in Bagger wat diepgang te geven. Platte karakters passen niet in het concept, want in de serie wordt amusement gecombineerd met de serieuze actualiteit. „We stop pen er dingen in als milieu en ontwik kelingssamenwerking. Je kan het be drijf bij voorbeeld voor de gewetens vraag stellen: wat doe je als je een ille gale vuilstort opgraaft, hou je dan je mond om je geld veilig te stellen, of Postcode Kees Weidinger heeft zich al zozeer in de bedrijfsvoering van HDG ingeleefd, dat in zijn betogen feiten niet meer van fictie zijn te onderscheiden. Hij praat over de familie De Beer alsof het zijn eigen bloedverwanten zijn. Ook de vloot gaat hem aan het hart. Zegt op eens: „De Berend 9 gaat er uit. Die schuit is rot." Hij heeft voor het bedrijf al een pand gehuurd aan de Slied- rechtsekade. .Alleen de postcode ken ik nog niet uit m'n hoofd." Het scenario voor de eerste dertien afleveringen mag dan al vastliggen, de vraag is nog of Bagger ook in de ge plande vorm van start kan gaan. De af leveringen kosten ongeveer vierhon derdduizend gulden per stuk en dat vindt Veronica toch een beetje te veel van het goede. De omroep heeft duide lijk gemaakt dat Blue Horse aan de kosten zal moeten sleutelen. „Misschien nemen we zelf een deel van het risico op ons", zegt producent Van Meurs. „Voor de serie is vast be langstelling in het buitenland, in Duits land zeker en ik denk dat we 'm ook wel wegzetten in Australië en Canada. De Nederlander heeft daar een goeie reputatie als zandhapper en dijken bouwer. Verder zullen we wel wat met sponsoring kunnen doen." Blue Horse wil de serie het liefst in z'n geheel 'op lokatie' schieten. Als ves tigingsplaats van de HDG levert Rotter dam in dat opzicht weinig problemen op. Opnamen in het buitenland liggen wat lastiger, stockbureau's blijken nau welijks over geschikt achtergrondmate riaal te beschikken. Er moet tenminste een eigen ploeg op uit om buitenland se havens te filmen. Voor Van Houweninge staat het suc ces al vast. Hij denkt dat 52 afleverin gen gemakkelijk haalbaar zijn. Over de rolbezetting heeft hij nog geen vastom lijnde gedachten. De regie gaat waar schijnlijk naar Nico Knapper (Medisch Centrum West en Oppassen), verder is alleen de rol van Willem, de kok, inge vuld. Chiem van Houweninge: „Willem is het geheime wapen van de HDG. Die krijgt iedereen plat met zijn kookkunst. Die rol heb ik voor mezelf opgeëist." „Met het oog op een internationale carrière heb ik de artiestennaam Wright gekozen. De naam Rekelhoff kunnen ze in het buitenland niet eens uitspreken, laat staan onthouden." foto cpd Natascha wil internationale carrière starten Mijn moeder wilde graag een kind met zangtalent ale van dijk met k°P en schouders boven de andere kandidaten uitstak. Moeder blij, maar Natascha zegt: „Tja, een dergelijk oordeel laat ik graag aan anderen over." CLOSE UP Jolanda Ouk« STARDOM Uitzondering Al zit onderuitgezakt, met een hand tussen de broekhand op de bank tv te kijken. Peg wan kelt op metershoge hakken door de kamer en Kelly zeult in een te kort rokje kilo's ma ke-up met zich mee. Bud plundert de koel kast. Even voorstellen: de familie Bundy. Land van herkomst: de Verenigde Staten. Belangrijke kenmerken: een gezin dat gek is van Frank Sinatra's Love and Marriage en dat wekelijks bij Veronica te zien is in de se rie Married with Children. De familie Bundy is een karikatuur van een niet-doorsnee tv-gezin. In de meeste Ame rikaanse series heeft vader en/of moeder een goede baan. worden de kinderen vol gens de leerstellingen van Dr. Spock en Bill Cosby opgevoed en aan iedere uitzending zit wel een educatief tintje. Married with Children vormt daarop, samen met de serie Roseanna. een welkome uitzondering. Pa Bundy werkt in een schoenenzaak, ma doet in negen van de tien uitzendingen helemaal niets en de kinderen regelen alles zelf. Op voeding. begeleiding? In huize Bundy ko men deze verschrikkingen niet voor. Het leven van de Bundy's speelt zich voor namelijk af in en om het huis. En als je be denkt dat de jaarlijkse gezinsbarbecue één van de hoogtepunten is, kun je je ongeveer voorstellen hoe treurig de rest van het jaar verloopt. Tv, chips, bier, gekookte piepers en spruitjeslucht. Natuurlijk worden In een tv-serie de zaken behoorlijk aangedikt. En als je Al en Peg te gen elkaar te keer hoort gaan. is het onbe grijpelijk dat het stel nog bij elkaar is. De liefde moet wel heel erg diep zitten. Zo ook op die bewuste dag. Peg is jarig en heeft zich voor de gelegen heid In het chic gestoken omdat Al haar mee uitneemt. Op de valreep komt ze er achter dat Al van plan is met haar naar de bowlingbaan te gaan om aldaar het baanre cord aan diggelen te gooien. Peg had zich het avondje uit iets anders voorgesteld, maar heeft op dit gebied niets in te bren gen. Ze gaan naar de bowlingbaan en om dat Peg jarig is mag zij de bal dragen. Al is in vorm en laat zijn rivaal, die hij stee vast 'varkenskop' noemt, ver achter zich. Maar de vreugde en de smaak van het suc ces zijn van zeer korte duur. Al heeft nog maar nauwelijks kunnen genieten van de overwinning of Peg gooit zijn baanrecord aan puin. 's Avonds bij de tv mijmert Al over betere tijden. In een droom ziet hij zichzelf als gast in een bekend coast-to- coast uitgezonden Amerikaans sportpro gramma. Hij wordt door de presentator af gekondigd als 'Al Bundy, echtgenoot, vader, Al Bundy ondanks alles toch nog bij elkaar. Americain footballspeler en uitvinder van het zevendaagse ondergoed'. De kinderen van de Bundy's zijn van het losgeslagen soort. Zoonlief doet zijn best op school mm hodl nu .<i on uu§Muud bon- delsinstinct. Hij werkt bij voorbeeld van harte mee als pa de weelderige rode haar dos van zijn vrouw wil verkopen aan een stinkend rijk, maar kalend echtpaar. Voor dochter Kelly telt ^lleen het uiterlijk. Het verschil tussen de twee Bundy-telgen wordt dan ook pijnlijk duidelijk als het span geza menlijk huiswerk maakt. Bud zit te piekeren en Kelly vraagt of ze hem kan helpen, „la. weet jij het soortelijk gewicht van barium?" Kelly denkt diep na. „Nee, maar misschien kun je mij helpen. Welk dier kwaakt?" Ter gelegenheid van haar der tigste verjaardag en het feit dat zij tien jaar geleden met de toe komstige koning van Engeland trouwde, zendt het BBC-pro- gramma Lifestyle op 1 juli een filmportret van prinses Diana uit. Freelance-cameraman Mike Uoyd volgde haar tijdens een vakantie in het Caribische ge bied, met de Spaanse koning en diens gezin in Majorca, op de skihellingen van Zwitserland en met andere leden van de ko ninklijke familie in Schotland. Rolling Stone Mick Jagger en zijn echtgenote JeiTy Hall ver wachten in januari hun derde kind. jagger (47) en Hall (34) die vorig jaar op Bali in het hu welijk traden, hebben reeds twee kinderen, de zevenjarige Scarlet en de vijfjarige James. RTL 4-programma-baas Ruud Hendriks heeft na een langlo pende ruzie de chef sport bij RTL4, Jos Kuijer. ontslagen. Beide mannen spraken al gerui me tijd louter via korte me* mootjes met elkaar. Auteur Stephen King, van wie al heel wat boeken zijn verfilmd (Carrie, The Shining en Fires- tarter), heeft voor de Ameri kaanse tv-zender CBS zijn eer ste televisieserie geschreven. Golden Years gaat over een ou dere conciërge die na een onge lukje in zijn laboratorium in een andere wereld terecht komt. Christine Applegate. beter be kend als Kelly uit Married with Children, heeft haar eerste gro te filmrol in de wacht gesleept. In Don't tell mom the babysit ter's dead speelt zij Sue Ellen Crandell, een meisje dat het huishouden moet overnemen als haar moeder met vakantie is en de oppas het leven laat. Jeroen Krahbé gaat meespelen in de Amerikaanse serie Dynas ty. In de twee laatste afleverin gen is een tamelijk grote rol voor hem weggelegd. Over zijn rol is Krabbé weinig mededeel zaam. Hij wil alleen kwijt dat hij in een hevige vrijscène met loan Collins terechtkomt. De Ierse actrice Maureen O'Ha- ra, van onder meer The Quiet Man, How Green Was My Valley en Miracle on 34th Street, keert na twintig jaar weer terug op het witte doek. In de film Only the Lonely speelt zijn de moe der van de kogelronde komiek John Candy. Het theaterseizoen op Broad way is niet best verlopen. De kaartverkoop bracht dit seizoen 267 miljoen dollar in het laatje. Vorig seizoen was dat nog 283 miljoen. CORRESPONDENT. GPD De negentienjarige Natascha Rekelhoff zal in september onder de naam Natascha Wright ons land vertegenwoor digen op het tweede interna tionale Scheveningse Songfes tival. „Mijn moeder heeft altijd gehoopt en gebeden, dat één van haar kinderen zangtalent zou hebben", vertelt Natascha. „Mijn moeder is in Paramari bo geboren en opgegroeid. Ze is erg muzikaal en ze had erg graag zelf een zangcarrière wil len opbouwen. Maar in haar jeugd heeft ze in Suriname nooit de kans gekregen bij een orkest te gaan zingen." De kinderen in het gezin Re kelhoff „moeder trouwde met een Nederlander" kfegen in Brabant en Den Haag de mu ziek met de paplepel ingegoten. Natascha: „Vanaf mijn derde jaar zit ik al achter de piano. Ik bleek de dochter te zijn, waarop mijn moeder had gehoopt." Vier jaar geleden, Natascha was toen vijftien, was ze weken achtereen via een videoclip te zien op Sky Channel. Haar eer ste single kwam meteen in de Tipparade terecht. Tournees brachten haar de daaropvolgen de zomers in Groot-Brittannië, Duitsland, Portugal, Bulgarije, Indonesië. Suriname en Malta. Na haar eerste single volgde een tweede en sinds september vo rig jaar volgt ze de tweejarige opleiding van de Academie voor Lichte Muziek in Hilversum. Tijdens audities in de vorm van lunchconcerten in 't Gooi moest Natascha het de afgelo pen weken opnemen tegen meer dan twintig kandidaten, die graag op het tweede Scheve ningse Songfestival Nederland wilden vertegenwoordigen. De jury, waarin de dirgenten Harry van Hoof (Metropole Orkest) en Harry de Groot, Jan Rietman en John de Mol sr. zaten, was una niem van mening dat Natascha Ballads Haar voorkeur gaat uit naar het zingen van ballads en ever greens, „maar ik heb ook in dis co's opgetreden, hoor." Ze heeft er nog geen idee van wat ze in september zal gaan zingen „want de organisatoren van het festival kiezen uit wat ze het beste bij me vinden passen. In ieder geval zal het op de tweede avond een bekende Neder landstalige hit zijn." Natascha hoopt vooral dat het festival haar bij de Neder landse kijkers bekend zal ma ken en dat het festival de start zal zijn van een internationale carrière: „Want met het oog daarop heb ik de artiestennaam Wright gekozen. De naam Re kelhoff kunnen ze in het buiten land niet eens uitspreken, laat staan onthouden." Voor het eerst in de nog jonge geschiedenis van het festival krijgt Natascha te maken met concurrentie uit Groot-Brittan nië, Frankrijk en Duitsland, drie Europese landen die Vorig jaar nog verstek moesten laten gaan. Groot-Brittannië komt met Rik- ki Peebles, die in 1987 zijn land vertegenwoordigde op het Eu rovisie Songfestival. Frankrijk stuurt Corinne, een ex-model dat in Italië als zangeres werd ontdekt. En uit Duitsland komt Kimo, bij onze oosterburen al via radio en tv bekend. De Vere nigde Staten sturen Mara Getz, die al vele prijzen won op festi vals en in Amerika al vele keren op tv te zien en te horen was. Natascha: „Of ik een kans maak, daar heb ik geen idee van. Maar ik heb wel gehoord, dat je via collega's tijdens de festivalweek contacten voor op tredens in andere landen maakt. En er doen vocalisten uit elf landen mee. Dus je weet maar nooit." STRIPS BOLLEBOOM pr/y ;o 'i-VVi I BOES

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10