Binnenland 'Alleen voor wie het hardst roept, wordt wat gedaan' Koaf>>f STOATS/ST Opdracht beeld Tweede Kamer gaat waarschijnlijk niet door Blaffende honden onder het mes 'Een kleinkind is het enige lichtpunt in hun leven' Donderdag 6 juni 1991 Redactie. 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). DRENTHE boekt nauwelijks resulta ten met zijn campagne om het alco holgebruik onder de bevolking terug te dringen Dat blijkt uit een onder zoek van de Stichting Opbouw Drenthe dat vorig jaar is uitgevoerd VAN DE 34 gemeenten hebben zes gemeenten daadwerkelijk een alco- holmatigingsbeleid ontwikkeld. Een derde van alle gemeenten doet niets aan enig beleid op dit terrein. Het al- coholmatigingsbeleid is in 1988 in gang gezet DE STICHTING heeft de gemeenten de afgelopen jaren ondersteund bij de ontwikkeling van het alcoholmati- gingsbeleid. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek zullen de betrokken instanties zich nu nader gaan beraden Voor 16-jarige zwakzinnige jongen pas plaats na advertentie Het is vooral een overwinning op de bureaucratie dat de 16-jarige zwakzinnige en gedragsgestoorde Charlton van daag in een Limburgse inrichting kan worden opgeno men. Dat stelt Arnold Krijnen, beleidsmedewerker van de William Schrikker Stichting in Amsterdam. „De Centrale Wachtlijst Zwakzinnigenzorg Noord-Holland heeft ge faald. Er zal een hartig woordje moeten worden gespro ken". De ernstig geestelijk gehandi capte en zeer moeilijk hanteer bare Charlton is in 1989 door de kinderrechter bij zijn moeder weggehaald. Hij stond tweeën eenhalf jaar met de hoogste prioriteit op de Centrale Wacht lijst voor ae Zwakzinnigenzorg. Op deze lijst staan landelijk on geveer 5000 namen. Charlton dreigde vanmorgen op straat te komen staan omdat het kort-verblijfhuis waar hij als noodoplossing bivakkeerde, hem niet langer wilde hebben. De directeur vond het „mensonwaardig" de jongen nog langer in het huis te hou den, omdat de noodzakelijke speciale voorzieningen er ont breken. Krijnen: „Het huis is bedoeld voor veel minder extreme geval len en voor hooguit een maand. De William Schrikker Stichting is een voogdij-instelling en be last met de zorg voor Charlton. Samen met kinderrechter Lees- er-Gassan zocht de stichting de ze week via een advertentie in de krant een plaats voor hem. Gisteren reageerde de zwakzin nigeninrichting Maria Roepaan uit het Limburgse Ottersum en bood de Amsterdamse jongen een opvangplaats aan. „Dat het op deze manier moet, is natuurlijk belachelijk", aldus Krijnen. „We hebben Charlton volgens de regels aan gemeld bij de Noordhollandse instellingen en bij de Centrale Wachtlijst. Dat ze daar niet in andere regio's hebben gezocht, kan natuurlijk niet, maar ge beurt helaas wel vaker". Charlton zat er veel langer". Door de steeds wisselende me debewoners werd de ernstig geestelijk gehandicapte jongen, die boven alles zekerheid en een vertrouwde omgeving no dig heeft, tot aanvallen van ra zernij gedreven. Bij gebrek aan voorzieningen moest hij dan in een raamloos kamertje worden opgesloten. Tekort Krijnen vergelijkt de jongen met Jolanda Venema, het meis je waarvoor vorig jaar extra geld beschikbaar werd gesteld, nadat haar ouders een foto hadden verspreid waarop ze naakt en aan haar bed vastgebonden te zien was. De William Schrikker Stich ting (genoemd naar een Am sterdamse effectenmakelaar die zich heeft ingezet voor de zwak zinnigenzorg) bekommert zich om de moeilijkste groep zwak zinnigen: kinderen die zowel ernstig zwakzinnig als gedrags gestoord zijn. De agressieve uit barstingen maken verblijf bij de ouders veelal onmogelijk en op name in een inrichting noodza kelijk. De zwakzinnigenzorg in Ne derland kampt met een groot tekort aan plaatsen. .Alles is in Nederland tot in de puntjes ge regeld. Maar dan moet je wel precies binnen de puntjes pas sen. De bureaucratie is ontzet tend", zegt Krijnen. „De politiek maakt wel plan nen, maar bij de uitvoering er van wordt geen haast gemaakt". Gevallen als Jolanda Venema of Charlton zullen - zich volgens Krijnen blijven voordoen. .Al leen voor wie het hardst roept, wordt nog wat gedaan Directrice Winkel van de voogdij-instelling bevestigt dit. „De advertentie was voor ons een laatste middel en werkt dus kennelijk". Vorige week belde ze nog persoonlijk - zonder re sultaat - alle zwakzinnigenin richtingen in Noord-Holland om opvang voor Charlton te re gelen. De directrice relativeert haar gevoel van opluchting echter onmiddellijk. „Vanmiddag nog moet. ik nog noodbedden rege len voor twee andere zwakzin nigen die ook op straat dreigen te worden gezet. De hete adem van het volgende kind voel ik al in de nek". „Dat het op deze manier moet, Is natuurlijk belachelijk", aldus Arnold Krijnen van de William Schrikker Stichting. foto gpd - Roland de bruin Ook zo genoeg van dat kudde-gedrag? Stap eruit en word een luxe Nederlander Gewoon een kwestie van morgen een staatslot kopen en woensdag in de pri/zen vallen. Kijk in de Gouden Gids voor de adressen van de verkopers En ontdek, er is geen mooier lot dan 'n staatslot. GELUK IS NOG 5 DAGEN TE KOOP -♦< DEN HAAG ANP-GPP De opdracht aan de Grieks/Ita liaanse kunstenaar Kounellis om een beeld te maken voor de Tweede Kamer gaat waarschijn lijk niet door. Vandaag zal wor den gestemd over een motie waarin wordt voorgesteld om andere kunstenaars de kans te geven iets te ontwerpen. Een overgrote meerderheid van de Kamer staat achter de motie. Minister D'Ancona van WVC had hel kunstwerk van Kounel lis willen aanbieden bij het in gebruik nemen van het nieuwe gebouw van de Kamer, volgend jaar. Zij heeft al laten weten dat het parlement niet op iets an ders hoeft te rekenen. In politiek Den Haag is het beeld van Kounellis in de wan deling al 'De Kolenkit' ge noemd. Het onderstuk, zes tot zeven meter hoog, bestaat uit gietijzeren platen met teksten uit de grondwet. Het bovenstuk is een stalen bak of korf met brokken steenkool. Ook het nieuwe logo (beeld merk) van de Kamer valt aller minst in de smaak. In plaats van de huidige leeuw met kroon en kousebanden had het dagelijks bestuur van de Kamer gekozen voor een moderne versie. Maar onder aanvoering van het CDA voelt een meerderheid weinig voor de 'Loeki-leeuw', zoals WD-kamerlid Wiebenga grap te. Het huidige vignet bevalt prima, luidt het oordeel. Overigens blijkt het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer nu al, nog voor het in gebruik is genomen, te klein om alle 150 parlementariërs te huisvesten. Er moeten extra gebouwen ko men om alle kamerleden de ge wenste eigen werkkamer te kunnen geven. Dit deelde ka mervoorzitter Deetman de poli tici gisteren mee. De kamerleden hebben ge noeg van de huidige krappe huisvesting, waarin de meeste volksvertegenwoordigers ge dwongen zijn een kamer met minstens één collega te delen. Volgens Deetman is het nieuwe gebouw op papier groot genoeg, maar dat wil nog niet zeggen dat elk kamerlid ook een eigen werkruimte kan krijgen. „We hebben te maken met verbou wingen van bestaande gebou wen en dat geeft problemen", aldus Deetman. Dierenbescherming in het geweer tegen inkorten stembanden Honderden, mogelijk duizen den Nederlandse honden zijn de afgelopen jaren in het ge heim aan hun stembanden ge opereerd. Daardoor kunnen ze niet meer blaffen. Volgens De Landelijke Inspectiedienst van de Dierenbescherming in Hil versum wordt deze illegale in greep op grote schaal toegepast om te voorkomen dat de hon den geluidsoverlast veroorza ken. Het inkorten van stembanden is verboden op grond van het Wetboek van Strafrecht. Vol gens een woordvoerster van de Dierenbescherming staat vast dat enkele dierenartsen in Gro ningen en een dierenarts in En schede zich met deze illegale praktijken bezighouden. Per operatie vragen ze zo n zestig tot tachtig gulden. vereniging baseert zich op een artikel in het Nieuwsblad van het Noorden, waarin een dierenarts uit Enschede toegeeft dat hij honden die overlast ver oorzaken, aan de stembanden behandelt. Een collega van de man zegt in het artikel dat er in Nederland naar schatting tien dierenartsen zijn die eveneens dergelijke ingrepen verrichten. Dierenarts Van Zuylen die in het artikel wordt opgevoerd weigert te zeggen wat hij pre cies heeft gedaan, maar erkent dat hij „aan de stembandjes heeft gesleuteldEen collega vermoedt dat de stembanden zijn misvormd „door middel van schroeien, etsen of bevrie zen", een praktijk die hij om ethische, maar ook om medi sche redenen streng van de hand wijst. „De stembanden van een hond zijn in feite peesweefsel. Alleen als ze goed kunnen wor den gesloten, kan een hond •blaffen. Dat komt doordat met gesloten stembanden de druk in de longen kan worden opge voerd. Als er dus onvoldoende druk in de longen is, kan hond niet alleen slecht blaffen, maar ook slecht hoesten, waar door hij zijn slijm niet kan kwijt raken. In die zin is misvorming van de stenfbanden ook in rr dische zin niet verantwoord". De inspectiedienst van Dierenbescherming liet gisteren weten dierenarts Van Zuylen op zeer korte termijn een bezoek te zullen brengen. De Dierenbe scherming neemt de zaak zeer hoog op. „Voor een hond blaffen een belangrijke manii om zich te uiten. Het dier heeft er meestal een goede reden voor", aldus een woordvoerster. KOKANJE Bonifatius Sommige plaatsen worden in de lange kroniek van onze vader landse historie slechts één keer genoemd, maar daarmee zijn zij toch onsterfelijk geworden. Bij Heiligerlee, Mook en Nieuw- poort vonden belangrijke veld slagen plaats, en in Barneveld sprong Ian van Schaffelaar van de toren. Zo leeft de naam van Dokkum al eeuwenlang voort als de stad waar aartsbisschop Bonifatius door heidense Frie zen werd doodgeslagen. Een wandaad natuurlijk, waar ze in Dokkum nog altijd trots op zijn. „Dokkum moordstad' luidt de giechelige kreet op de spandoeken en Je winkelgevels in deze Friese provincieplaats, waarmee de pelgrims worden verwelkomd. Want elk jaar weer trekken gelovigen naar het noorden om de sterfdag (5 juni) van Bonifatius te herdenken. Zo kan het gebeuren dat de naam van Dokkum twee keer binnen een jaar de kolommen vati de landelijke kranten haalt: 's winters, als de schaatsers na Bartlehiem zichzelf tegenko men op het kale. winderige tra- jact naar de noordelijkste Elfste- denstad. en 's zomers, als het reisdoel van bedevaartgangers. Om beurten richten Thialf en Bonifatius de schijnwerpers op Dokkum. Sinds de miraculeuze ge nezing van een kind in de zoge naamde bron van Bonifatius, weten steeds meer pelgrims de weg naar het Friese stadje te vinden. En dat zonder berichten over een Maria verschijning, of een huilend of bewegend Ma riabeeld. Vaak heeft een derge lijke mare immers tot gevolg dat grote aantallen gelovigen' zich naar het mirakel spoeden. zeer afstandelijk tegenover zul ke wonderen op, maar dat vormt voor het gewone volk geen beletsel om de heilige plek alle eer te bewijzen. Ook in deze moderne tijd, waarin de wonde ren der techniek de mensen voortdurend paf doen staan, blijft een grote hunkering be staan naar volkomen onver klaarbare gebeurtenissen. Honderden katholieken heb ben de afgelopen jaren hun fles sen gevulJ met het water uit de vijver waarin een meisje haar hardnekkige hoest was kwijtge raakt. Volgens haar vader bezat het water een geneeskrachtige werking. Maar volgens anderen had de bron, die haar ontstaan dankte aan de staf waarmee Bo nifatius eens op de grond tikte, wonderbaarlijke vermogens. Ken hedendaagse collega van Bonifatius. bisschop Mölïer uit Groningen, was eveneens van mening dat de genezing aan in grijpen van Hoger hand te dan ken was. Het geloof kan niet al leen bergen verzetten, aldus de bisschop, maar het kan ook wonderen doen. Hoewel een plaatselijk histo ricus erop heeft gewezen dat de pelgrims het water uit de ver keerde bron halen, heeft nie mand zich door deze informatie in verwarring laten brengen. Nu Dokkum eenmaal de roep van wonderoord heeft gekregen, kan de wetenschap geen roet meer in het eten gooien. Ik ben benieuwd of de „ka tholieke volksschrijver" Gerard Reve zich ook in Dokkum heeft vertoond. Hij is dol op bede vaartsoorden en het kan hem weinig schelen of de clerus de gerapporteerde mirakels al of niet erkent. Volgens hem is de Moederkerk immers een „oude redderende vrouw die niet pre cies begrijpt waar je het over hebt en alleen maar warhoofdi ge achterklap uitslaat". Toch zou hij heel veel men sen met dit prachtige geloof in aanraking willen brengen, „dat een zeer morsig, verdorven en uitmuntend geloof is. zonder kop of staart, onmetelijk, artis tiek en onbegrijpelijk". Al jaren lang geeft Reve aan iedereen, die lichamelijke of geestelijke problemen heeft, de raad om de tocht naar Lourdes te maken. Zelf ondernam hij zowel de reis naar Kevelaer als naar het Verre Fatima. Dokkum is echter een stuk dichterbij: een bijko mend voordeel van de Friese lo- katie boven de Portugese is ook dat het hier niet om een boete bedevaartplaats gaat. Reve hoeft dus niet, met een doop- kaars in zijn handen, op zijn knieën naar de bron van Bo nifatius toe te kruipen, zoals de pelgrims in Fatima het plein voor de basiliek plegen over te steken. Ik denk dat hij. en vele andere pelgrims, er geen bezwaar tegen zou hebben als een lid van de Dokkumer middenstand in ge knielde houding bij de bron zou verschijnen. Om zo boete te doen voor de grove slogan „Dokkum moordstad". Deze lokale onbeschaafdheid werd al eens op de korrel geno men door de Friese dichter Reinder Rienk van der Leest - in een van zijn verzen vertelt hij hoe onder de rook van Dokkum een paar boeren met hun strontidompen de bus instap pen en de mest in het gangpad achterlaten. Zou in deze barre wereld zijn lied moeten klinken? „Het wordt hier tijd voor een nieuwe Bonifatius". verzucht de dichter. Bezoekregeling bepleit voor grootouders en kleinkinderen na scheiding DEN HAAG CARINE NEEFJES „Veel grootouders hebben het er moeilijk mee dat ze na schei ding van de ouders hun klein kinderen niet meer mogen zien. Vaak hebben ze er een goede band mee opgebouwd. Ze de den de kleine in bad, gaven de fles en pasten regelmatig op. Als de ouders van net kind schei den, houdt dat contact vaak op. Veel oudere mensen gaan hier aan kapot. Een kleinkind is veelal het enige lichtpuntje in hun leven", aldus jaap van Eik van de vereniging Kinderen Ou ders Grootouders (KOG). De vereniging wil dat er een wettelijke regeling komt zodat grootouders, na echtscheiding van hun kinderen, de kleinkin deren gewoon kunnen bezoe ken. Op dit moment is er geen wet waarin dergelijke bezoeken worden geregeld. Wel is het mi nisterie van justitie bezig met de voorbereiding van een nieu we wet 'ouderlijKe zorg en om gang'. De belangenvereniging heeft binnenkort een gesprek met staatssecretaris Kosto van justi tie. „We verwachten dat Kosto wel over te halen is om de wet aan te passen", denkt Van Eik. „Bovendien hebben we het in ternationale recht aan onze zij de. In het verdrag van Rome staat dat kinderen altijd recht hebben op familieleven". Met steun van de vereniging zijn enkele grootouders proef processen begonnen. Desnoods wordt doorgeprocedeerd tot aan het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straats burg. De eerste resultaten van tic proefprocessen worden vol Veel grootouders hebben het er moeilijk mee dat ze na scheiding goede band mee opgebouwd. gend jaar verwacht. worden geplaatst wordt er geen V olgens Jaap van Eik van de officiële bezoekregeling getrof- belangenvereniging zijn er in fen voor grootouders. „De Nederland zo n 6000 grootou- Voogdijraad vindt vaak dat het ders die geen contact meer heb- voor het betrokken kind beter is ben met hun kleinkinderen, om de grootouders niet meer te Ook als kinderen in een tehuis zien. Dat zou alleen maar span ningen bij het kind oproepen. zo wordt dan gezegdaJdus Van Eik. De vereniging is het hier be slist niet mee eens. Uit onder zoeken blijkt volgens Van Eik dat een kind behoefte heeft aan een opa en oma. „Het is ge woon goed voor het sociale beeld van een kind. Hij ziet hoe oudere mensen leven en krijgt vaak veel warmte van grootou ders".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4