Feiten Leningrad of St. Petersburg? Onze democratie wordt met pijn geboren 'P Algerije lont in kruitvat van Noord-Afrika Donderdag 6 juni 1991 Reóictte. 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER MARGREET HESUNGA Vormgeving: LENINGRAD bijt zeker niet het spits af. waar het naamsverandering be treft. Steden als Gorki en Kalinin k»e- gen vorig jaar hun oude namen (Nizj- m Novgorod en Tver) weer terug MAAR LENINGRAD omdopen, dat is andere koek. De naam van de schepper van de Sovjet-staat is in het geding. Leningrad is de socialistische revolutie van 1917. WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Commotie over mogelijke naamsverandering tweede stad van Rusland 'HANSGELEUNSE CORRESPONDENT Haalt Leningrad het jaar 2003? Aan plannen en visies op de toekomst heeft de stad aan de Neva geen gebrek. Helaas zit het heden wat tegen. Pessimis ten voorspellen aat Leningrad aan zijn problemen ten onder zal gaan nog voordat kan wor den herdacht dat tsaar Peter de Grote in 1703 het initiatief nam tot de bouw. Van het stadsbestuur mag Le ningrad al veel sneller van de landkaarten verdwijnen. In naam dan. De sinds de verkie zingen vorig jaar maart aan de macht zijnde 'democraten' wil len de stad zijn oorspronkelijke naam teruggeven: Sankt Peters- burg. Leningrad bijt zeker niet het spits af, waar het naamsveran dering betreft. Steden als Gorki en Kalinin kregen vorig jaar hun oude namen (Nizjni Novgorod en Tver) weer terug. Maar Le ningrad omdopen, dat is andere koek. De naam van de schepper van de Sovjet-staat is in het ge ding, leningrad is de socialisti sche revolutie van 1917, de stad ook die heroïsch, zij het ten koste van ruim 650.000 men senlevens, de blokkade van Hit- Ier-troepen doorstorïd. De Lensovjet (gemeenteraad) besloot daarom de kwestie van naamsverandering aan de be volking voor te leggen. Woens dag, aK de itiissisf nebevolking voor het eerst in de geschiede nis een republiekspresident kiest, mag de stadsbevolking te vens kiezen tussen leningrad of St. Petersburg. Veteranen spekt, zijn nog maar schaars. Op 12 juni wordt gestemd over de Alles wat recht in de nistische leer is, heeft zich in middels tegen die naamsveran dering in de strijd geworpen. Onder auspiciën van het regio nale partijcomité, geleid door Boris Gidaspov, de glibberige secretaris van het Centraal Co mité van de landelijke Commu- nistische Partij, is een stedelijk Comité ter Verdediging van Le ningrad opgericht, met subco mités in de verschillende stads wijken. Bij dit 'verdedigingscomité' is het, als we tenminste voorzitter en gemeenteraadslid Jevgeni Krasnetski op zijn woord mogen geloven, een komen en gaan van 'oorlogsveteranen' die hun nood komen klagen over de nieuwe strapatsen van het stadsparlemcnt. Krasnetski schuwt het drama niet. „Hoe veel korter denkt u dat vetera nen zullen leven, alleen al door dat deze emotionele kwestie aan de orde wordt gesteld", vraagt hij retorisch. Bij het comité zijn, zegt Kras netski, uit heel het land al dui zenden brieven binnengeko men tegen de naam St. Peters- burg. Dat steekt schril af tegen de achthonderd vóór die Mar garita Dobrochotova, voorzit ster van de gemeenteraadscom missie over het referendum, zegt te hebben ontvangen. Ook het Centraal Comité van de Russische Communistische Par tij heeft zich in de strijd gewor pen. In een geharnaste verkla ring, eindigend met de woorden 'Handen-af van Leningrad' wordt president Gorbatsjov ge vraagd alles in het werk te stel len om te voorkomen dat de naam St. Petersburg terugkomt. „De plannen van de Lensovjet zijn illegaal en blasfemie. Het gaat om een nieuwe poging om de naam van de grote Lenin te besmeuren." Verval Dit soort partijdemagogie is de gewoonste zaak van de wereld in de niet aflatende strijd tegen de democratische meerderheid in de Lensovjet en het plaatse lijke politieke idool, burgemees ter Anatoli Sobtsjak. De herin nering van de partij reikt name lijk niet verder dan lente vorig jaar. Toen verdween Sobtsjaks communistische voorganger van het toneel met de inmiddels legendarische woorden: 'ik laat een keurige winkel achter'. Anderhalf jaar later is het begro tingstekort opgelopen tot 110 miljoen roebel, en sommige economen in de Lensovjet zeg gen dat het echte bedrag nog tien keer hoger is. Geld om de stad een broodnodige opknap- Tsaar Peter de Grote, stichter van Petersburg aan de rivier Neva. archieffoto anp De trottoirs zijn bijna even on begaanbaar als het geteisterde wegdek. De huizen verzakken, alles ademt verval uit en ruikt dienovereenkomstig. De gigan tische St. Isaakkathedraal, vol gens het door tsaar Peter uit Nederland meegenomen hei- principe gebouwd op 24.000 boomstammen, is volgens des kundigen al een meter diep in de moerassige grond wegge- de oude Russische hoofdstad.ar chieffoto ap zakt. De bevolking wordt geregeld opgeschrikt door alarmerende publikaties die kort samengevat neerkomen op 'Leningrad is stervende en u misschien ook'. Plaatselijke bladen als Tsjas Pik (Spitsuur) en Smena (Wending) onthullen de uiterst aantrekke lijke levensomstandigheden voor ratten in de stedelijke Worstfabriek nummer 2. Er zijn er zoveel dat ze af en toe per ongeluk in de worsten worden verwerkt. Of over het leidingwa ter. Afkomstig uit de rivier de Neva en zo vergeven van giftige afvalstoffen, dat de Wereld Ge zondheids Organisatie het on geschikt acht voor consumptie. Eigen middelen Volgens Sobtsjak, de gedood verfde winnaar van de verkie zingen voor het burgemeester schap die óók 12 juni plaatsvin den, moet de stad uit het moe ras worden getrokken door er een Vrije Economische Zóne te creëren. Een kapitalistisch para dijs, met eigen douane-regelin gen, belastingvrijdom en munt. „Moskou draagt geen cent bij aan de oplossing van onze pro blemen, dus moeten we eigen middelen zoekenredeneert hij. Sobtsjak heeft niet alleen het 'apparaat' tegen zich. Of de ve teranen van het socialisme die op gezette tijden aan de Nevski Prospekt tegenover het waren huis Gostim Dvor de passanten toeroepen dat democraten de OSLO Ttw lwd*pwwtont-Rtr President Gorbatsjov van de Sovjetunie riep het Westen gisteren op zijn beleid van perestrojka te steunen. Als de Sov jetunie nu geen westerse hulp krijgt, komt op lange termijn de wereldvrede In gevaar, aldus Gorbatsjov, in zijn No- belrcde in Oslo. De toespraak hoort bij de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede 1990, die officieel in januari heeft plaats gevonden. Gorbatsjov wilde toen echter niet naar Oslo komen, wegens de gespannen situatie in Litouwen, waar toen juist veertien doden waren gevallen bij de bestorming van het Li touwse parlementsgebouw door Sovjet troepen. Hieronder volgen de interessantste delen van dc toespraak van Gorbatsjov. erestrojka is nu haar leest dramatische fase igegaan. Tijdens de afge lopen zes jaar nebben we veel opge ruimd en uitgebannen dat in de weg stond van een vernieuwing en hervor ming van onze maatschappij. Maar toen de samenleving haar vrijheid had gekre gen, herkende ze zichzelf niet meer. want ze had te lang als het ware 'aan de andere kant van de spiegel' geleefd. On gerijmdheden en misdaden stegen naar de oppervlakte, hoewel we een bloedbad hebben kunnen voorkomen. Ik heb lang geleden een definitieve en onherroepelijke beslissing gehomen. Niets en niemand, geen dnik. noch van rechts noch van links, zal mij de grond beginselen van perestrojka en het nieu we denken doen verlaten. Ik ben niet van plan mijn opvattingen of overtuigin gen te veranderen. Mijn keus is defini- i ui Ik ben er ten diepste van overtuigd dat de problemen die zich voordoen in de loop van de hervormingen uitsluitend door grondwettelijke middelen kunnen worden opgelost. Daarom span ik mij tot het uiterste in om dit proces binnen de grenzen van democratie en hervormin gen te houden. Dit geldt ook voor het probleem van zelfbeschikking van volkeren, -dat een uitdagend probleem is voor ons. We er kennen de rechtmatige keus van het volk, met dien verstande dat als een volk echt beslist, door middel van een eerlijk referendum, om itch uit de Sovjetunie terug te trekken, een zekere overgangs periode in acht zal moeten worden ge houden. Een vreedzame koers varen is niet makkelijk in een land waar generatie na generatie is voorgehouden dat diegenen die macht of kracht hebben mensen die een andere mening hebben of die zich verzetten uit de politiek kunnen weren of zelfs in de gevangenis gooien. Eeu wenlang zijn de problemen van het land in laatste instantie met geweld opgelost. Onze democratie wordt met veel pijn geboren. Een politieke cultuur is bezig te ontstaan - een cultuur die debat en plu ralisme veronderstelt, maar ook wettelij ke orde en, voor het goed functioneren van de democratie, een sterke regerings autoriteit gebaseerd op één wet voor ie dereen. Dit proces wordt steeds sterker. De vastberadenheid in het najagen van perestrojka, die tegenwoordig sterfc ter discussie staat, moet worden afgemeten aan het engagement voor democratische veranderingen. Vastberadenheid betekent niet een te rugkeer naar onderdrukking, diktat of de beknotting van rechten en vrijheden. Ik zal nooit toestaan dat onze samenleving weer wordt verdeeld in Roden en Witten, in mensen die beweren volk' te spreken en handelen i die worden afgeschilderd als 'vijanden van het volk'. Vastberadenheid betekent optreden binnen het raamwerk van de wet en van politiek en sociaal pluralisme om de om standigheden te scheppen waaronder hervormingen doorgang kunnen vinden en de instorting van de staat en de eco nomie kan worden voorkomen, om te voorkomen dat de elementen van chaos catastrofale vormen aannemen. Er is al consensus in onze samenleving dat we naar een gemengde marktecono mie moeten toewerken. Er zijn nog me ningsverschillen over hoe en hoe snel we dit moeten doen. Sommigen zijn voor stander van een korte overgangsperiode, waar we zo snel mogelijk doorheen moe ten jakkeren, ongeacht de gevolgen. Na een periode van ongebreideld se paratisme en euforie, waarin bijna ieder dorp de onafhankelijkheid uitriep, groeit nu een middelpuntzoekende kracht, ge baseerd op een verstandiger visie op de bestaande verhoudingen en de gevaren. I n dat is wat nu het belangrijkst is. Er is een groeiende wil om tot eensgezind- beid Ir komen, en een groeiend besef dat een staat, een land. een gemeen schappelijk leven hebben. Dit is wat we in de eerste plaats vast moeten houden. \llrrn dn kunnen we ons VODOriOVO) ons te buigen over de vraag bij welke partij of club we ons willen aansluiten en welke God te aanbidden. We naderen nu wat het cruciale punt zou kunnen zijn, waarop de wereldge meenschap en bovenal de staten met de grootste mogelijkheid om de ontwikke lingen in de wereld te beïnvloeden, een positie zullen moeten innemen met be trekking tot de Sovjetunie en dienover eenkomstig zullen moeten handelen. Hoe meer ik nadenk over de huidige ontwikkelingen in de wereld, des te meer raak ik ervan overtuigd dat de wereld pe restrojka niet minder hard nodig heeft dan de Sovjetunie zelf. Gelukkig wordt de huidige generatie van beleidsmakers zich in toenemende mate bewust van deze onderlinge afhankelijkheid en van het feit dat nu perestrojka haar kritische fase ingaat, de Sovjetunie recht heeft op grootschalige steun om het succes van perestrojka veilig te stellen. De laatste tijd hebben we ons ernstig bezonnen op vorm en de rol van onze economische relaties met andere lan den, met name de belangrijkste westerse landen. We beseffen natuurlijk dat we maatregelen moeten doorvoeren die ons in staat zullen stellen ons echt open te stellen voor de wereldeconomie en daar een organisch deel van te worden. Maar hiervoor moeten onze akties worden ge synchroniseerd met de Groep van Zeven en de Europese Gemeenschap. Dit is een fundamenteel nieuwe fase in onze inter nationale samenwerking. Terwijl de Sovjetunie voortgaat met perestrojka zal haar bijdrage aan het bouwen van een nieuwe wereld con structiever en belangrijker worden. Ons nieuwe denken heeft het mogelijk ge maakt internationale samenwerking via nieuwe, vreedzame kanalen te laten ver lopen.' L ALIAS yB eeAK)PMS>T6NK£Al éieëer uitó... 1K POLITIE KAM PE. SI POOPG,&SCH4KEU)£ TELE- V stad met prikkeldraad willen omheinen om er een kapitalis tisch concentratiekamp van te maken. De eigenzinnige Sobts jak heeft het ook veelvuldig aan de stok met zijn geestverwanten in de Lensovjet. Hij maakt geen geheim van ziin mening dat de Lensovjet vaak weinig meer is dan een kippehok waar kippen zonder kop al kakelend kostba re tijd verkwisten. Dat houdt uiteraard de gelede ren niet gesloten. De beschuldi gingen over autoritair gedrag zijn niet van de lucht. De oppo sitionele communisten maken er dankbaar gebruik van. Com munistenleider Gidaspov zet daarom het initiatief tot naams verandering van de Lensovjet met graagte af tegen de 150 mil joen roebel die het omdopen zou kosten. De vraag is gerechtigvaardigd of de democraten in Leningrad verstandig handelen met hun initiatief. De opiniepeilingen spreken elkaar tegen over de uitkomst van het referendum, maar zijn het eens over de ge ringe belangstelling voor deze vraag onder de bevolking. Petrograd Misschien biedt het alternatief Petrograd uitkomst. Weliswaar verwijst dat ook naar stichter tsaar Peter, maar het is, zoals Nobelprijswinnaar Soltsjenitsyn recentelijk adviseerde, in elk ge val een echt Russische naam. Dat was in 1914 voor tsaar Ni- kolaas II ook de reden om het Duits-klinkende Petersburg te schrappen. Stalin en zijn kom panen maakten er 26 januari 1924, vijf dagen na Lenins dood, Leningrad van. Vladimir Neroznak, voorzitter van de commissie voor plaats namen van de Staatsstichting voor Cultuur, is alleen al daar om voorstander van naamsver andering. „Aan de personencul tus rond Stalin is een einde ge maakt. Stalingrad bestaat niet meer. Maar de Lenin-cultus flo reert nog steeds. Er is na 1917 gewoon een onwettige praktijk van naamsverandering. Laten we dus ook over Leningrad vaststellen dat er geen sprake is van verandering, maar van het teruggeven van de historische plaatsnaam", argumenteert hij. Argumenten zijn in deze poli tieke machtsstrijd echter schaars en leggen nauwelijks gewicht in de schaal. Tsaar Pe ter wilde van zijn stad een 'ven ster op Europa' maken. Maar voorlopig maakt de vettige aan slag op het glaswerk elk uitzicht onmogelijk. FIS-leider Abassi Madani tijdens MADRID «RUUO DE WIT CORRESPONDENT Het uitroepen van de staat van beleg door de Algerijnse presi dent Chadli Bendjedid komt na de gewelddadige confrontaties van de afgelopen dagen in de hoofdstad Algiers niet geheel onverwacht. Ook het opschor ten van de eerste vrije en alge mene verkiezingen in het land sinds de onafhankelijkheid in 1962, die op 27 juni hadden moeten plaatsvinden, is amper een verrassing. Menig diplo maat in Algiers was er al weken van overtuigd dat het leger, dat met president Bendjedid onder een hoedje speelt, ruim voor de verkiezingsdatum zou ingrijpen. De algemene staking en de daaruit voorvloeiende onlusten en demonstraties, waarbij fana tieke islamitische fundamenta listen kwamen te staan tegen over politie en ordetroepen, is een uitvloeisel van de Golfoor log. Net als in de buurlanden Marokko en Tunesië gebruikten de pro-Iraakse fundamentalis ten de oorlog tegen Saddam Hussein om hun positie te ver sterken. In Algerije lag dat evenwel iets anders dan in Marokko en Tu nesië. Want daar waar de rege ring van Bendjedid een zorgvul dige neutraliteit betrachtte, zonder overigens haar sympa thie voor Saddam Hussein te verbloemen, namen de Marok kaanse koning Hassan II en de Tunesische president Zin el Abidin Ben Ali noodgedwongen een meer pro-geallieerde hou ding in Als gevolg daarvan kon de mas sa van islamitische fundamen talisten in deze twee landen een binnenlandse mobilisatie op gang brengen, die in het Marok kaanse geval met grote omzich tigheid werd getolereerd, maar in Tunesië met geweld en inti midatie onder controle kon worden gehouden. Maar in bei de landen was het duidelijk, dat de Golfoorlog voor het islami tische fundamentalisme als uit laatklep en bindende kracht fungeerde. De bloedig neerge slagen onlusten in een groot aantal Marokkaanse steden, eind vorig jaar. waren daarvan een voorbode. Ironisch genoeg is het toch in het voorzichtig tussen demo cratie en dictatuur balanceren de Algerije het eerst uit de hand gelopen. In oktober 1988 was Algiers al eens het toneel van sociale onrust geweest, toen tienduizenden werklozen de de betogingen, begin deze week in Algiers. straat op gingen in een volksop stand, die het leger ten koste van honderden slachtoffers de kop indrukte. Maar corruptie, werkloosheid, een tekort aan primaire levensbehoeften en vriendjespolitiek binnen de sinds de onafhankelijkheid re gerende FLN-kliek vormden een uitstekende voedingsbo dem voor verzet, waar imams in de moskeeën en fanatieke isla mieten handig gebruik van maakten. Hervormingen President Bendjedid stak de hand in eigen boezem, kondig de politieke en economische hervormingen aan. benoemde een nieuwe regering en beloof de democratische verkiezingen. Dat bleek alleen maar olie op het vuur te zijn, want bij de eer ste vrije lokale verkiezingen van vorig jaar juni deelden de fun damentalisten van het Islami tisch Reddingsfront (FIS) een harde klap uit aan het FLN door driekwart van de s Dit succes was voor het FIS een aanmoedigine om nieuwe eisen te stellen, zoals parlements- en presidentsverkiezingen, en de invoering van een 'islamistische staat'. Maar de Golfcrisis voor kwam dat de fundamentalisten deze eisen op straat afdwongen, omdat de leiders van het FIS zich ook wel realiseerden dat de westerse mogendheden on dat moment onder geen enkel be ding een islamitische revolutie in Algerije zouden accepteren. Maar met de beëindiging van de Golfoorlog kreeg het FIS op nieuw vrij spel en de algemene verwachting was dan ook dat de fundamentalisten een zeer rui me overwinning zouden heb ben behaald als het inderdaad eind deze maand tot parle mentsverkiezingen was geko men. Om dat te voorkomen nam het door het FLN gecon troleerde parlement een aantal wijzingen van de kieswet aan, die door het FIS werden uitge legd als een poging van de rege ring om de verkiezingen te ma nipuleren. Het is deze kies wetwijziging die ten grondslag heeft gelegen aan de onlusten en algemene staking, die presi dent Bendjedid tot het uitroe pen van de staat van beleg deed besluiten. Adempauze Het lijkt erop dat de aanwezig heid van tanks en militairen in de straten van Algiers voor een adempauze heeft gezorgd. Maar de vraag is of dit niet een ver volg krijgt in een burgeroorlog tussen de onafhankelijkheids strijders van weleer en het isla mistische proletariaat van nu. Minstens zo belangrijk is wat de fundamentalisten in de twee buurlanden zullen doen. Het moet niet worden uitgesloten, dat zij ook de straat op gaan oni daar net als in Algerije een isla mistische staat' proberen af te dwingen. Dat zou heel Noord Afrika in brand kunen zetten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2