Economie Reorganisatie van magazijnen kost Hema-topman baan De rijzende zon boven de polders 'iwmm iri m 0 twntmsmi f 3 a I XJWfSlbïSJS ««Mi ffifRlKtWi BSroiEflt sist?;uh®e 'Nederland roomser dan de paus' Aandeelhouders slepen Fentener van Vlissingen voor het gerecht Donderdag 6 juni 1991 Redactor 023-150224 JANINE BOS AAA Vertaling: MARGREFT HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving MARIANNE VERSCHUREN DE VERENIGING van Effectenbezit ters en de Stichting Verstrekkers Risi codragend Kapitaal zijn fel tegen de benoeming van J. Kraaijeveld van Hemert tot commissans bij het sle persconcern Smit Internationale VOLGENS VEB-VOORZITTER De Haze Winkelman is Kraaijeveld van Hemert ongeschikt om zijn taak bij Smit Internationale naar behoren te vervullen ..Dat heeft hij elders al aan getoond 29 HET BRITSE olieconcern Bnbsh Pe troleum (BP) wordt voor 1.5 miljard gulden eigenaar van de Spaanse olie maatschappij Petroleos del Mediter- raneo (Petromed) PETROMED bezit onder meer een raffinaderij in Castelkxi de la Plana met een capaciteit van 100 000 vaten (van 159 liter) per dag De maat schappij heeft verder een belang van 7 procent in de olie- en gasdistnbu- teur Campsa NIEUWSLIJN Philips komt in 1994 met HDTV Philips brengt de eerste hoge definite televisietoestellen (HDTV) met sterk verbeterde beeld- en geluidskwaliteit begin 1994. een jaar eerder dan voorzien, op de Europese markt. Tevens zijn de ze herfst al Philipstoestellen in de winkel te koop van het toe komstige zogeheten 16:9 formaat dat breder en platter is dan de huidige schermen. Daarvan is het beeld een stuk mooier en het geluid van CD-kwaliteit. De uitzendingen half februari 1992 van de Olympische Winterspelen in de Franse Alpen zijn met deze apparaten te ontvangen in D2-MAC, de voorloper van de echte HDTV tegen 1995. De prijs voor deze eerste toestellen varieert van 5000 tot 10.000 gulden, afhankelijk van de grootte van het scherm. Meer tegenstemmers Nedlloyd Niet 55 maar 60 procent van de aandeelhouders van Nedlloyd heeft vorige week tijdens de aandeelhoudersvergadering tegen de jaarrekening gestemd. Dat heeft Nedlloyd bekendgemaakt. Dat er eerst een lager percentage werd opgegeven is te wijten aan een stembiljet met 11.701 stemmen van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) dat spoorloos is verdwenen. Volgens de VEB zijn deze stemmen wel degelijk uitgebracht. De VEB mobili seerde de aandeelhouders om vorige week in actie te komen uit protest tegen het feit dat Nedlloyd nog altijd weigert grootaan deelhouder Hagen een zetel in de Raad van Commissarissen te geven. OESO wil GATT snel afronden De 24 rijke industrielanden verenigd in de OESO willen „zo spoedig mogelijk, bij voorkeur voor het eind van dit jaar" het GATT-overleg over liberalisering van de wereldhandel afronden. Volgens de OESO-lidstaten is haast geboden nu onderzoek heeft uitgewezen dat de boeren in de OESO-lidstaten in 1990 met 300 miljard dollar zijn gesteund voor rekening van belastingbetaler en consument. Voor het eind van de zomer moeten er politieke knopen zijn doorgehakt die uitzicht bieden op een succesvolle afronding van de zogenoemde Uruguay-ronde van de GATT (al gemene overeenkomst inzake handel en tarieven). Het overleg liep in december 1990 in Brussel vast omdat de Verenigde Sta ten en de Europese Gemeenschap hun landbouwgeschillen niet wisten te slechten. Winkelhuisketen kampt nog steeds met verliezen De reorganisatie van het bevoorradingssysteem van de Hema heeft directeur drs. J. van Nuenen de kop gekost. Dat stelt A. Steyaert, landelijk bestuurder van de Dien stenbond FNV, in reactie op het plotselinge ontslag van de voorzitter van de Hema-directie. Een betere bevoorra ding van de Hema-winkels vormt een belangrijk onder deel van het totale reorganisatieplan van de warenhuis keten. noodzakelijk aangezien de He- ma haar jarenlange voorsprong op de concurrenten kwijt was geraakt. Maar drie jaar later gaat het nog altijd slecht met de Hema. Hoe wel het de warenhuisketen wel is gelukt de omzet iets te verho gen, vallen de resultaten nog al tijd tegen. Van Nuenen, afkomstig uit de directie van de Bijenkorf, stortte zich twee jaar geleden geheel op de Hema-reorganisatie en hechtte, volgens FNV'er Steyaert vooral veel aandacht aan de logistieke aanpassingen. Het plan de magazijnruimtes van de winkels op te doeken en Van Nuenen is de tweede He- ma-directeur op rij die het veld ruimt in verband met de reor ganisatie die de warenhuisketen weer florerend moet maken. Zijrr voorganger drs G. Vroom, nu eigenaar van een Hema-zaak in Almere, vertrok ruim drie jaar geleden. Onder leiding van Vroom maakte de Hema in 1989 haar drastische reorganisatieplannen bekend. De bezem zou door de top van het bedrijf worden ge haald en de winkels zouden een totaal ander uiterlijk krijgen. Een reorganisatie was en is de voorraad centraal in het Utrechtse Lage Weide op te slaan, komt uil de koker van Van Nuenen. Doelstelling was een snellere en efficiëntere be voorrading van de Hema-win- loria De invoering van het nieuwe systeem verliep en verloopt veel langzamer dan voorzien. Het centrale magazijn bestaat, maar werkt nog lang niet voor 100 procent. Aanloopproblemen en hoge koster* zorgen voor span ningen die volgens FNVer Steyaert hebben geleid tot het vertrek van de directeur. „Van Nuenen is fors doorge gaan met reorganiseren, zonder stil te staan of achterom te kij ken, zodat hij in de loop der maanden geen aanpassingen heeft aangebracht. Nu blijkt dat dat wel had gemoeten", zegt de vakbondsman. Hij is niet echt verbaasd over het vertrek van Van Nuenen, omdat hij op de hoogte was van spanningen binnen het KBB- „Wij wisten dat de He- Drie jaar nadat een drastische reorganisatie Is ingezet boeken de Hema-winkels nog steeds slechte resulta ten. ma-directeur eind van dit jaar zou toetreden tot de Raad van bestuur van KBB (Koninklijke Bijenkorf Beheer) als opvolger van drs J. ten Hoonte. die dan met pensioen gaat. Met het oog daarop was al een opvolger voor Van Nuenen aangetrokken drs B. Vos van de Detam (de be drijfsvereniging voor de han del). Het viel mij al op dat Vos wel heel snel is aangetrokken. terwijl Van Nuenen pas eind van dit jaar zou vertrekken zegt hij. Van Nuenen zal nu overigens ook „afzien" van een verdere loopbaan bij KBB. zo heeft een woordvoerder van het concem gistermiddag laten we ten KBB dreef in de eerste helft van de jaren tachtig voor ruim 90 procent op de Hema en de Bij enkorf. KBB is de afgelopen ja ren echter fanatiek op het over namepad geweest. Alle spe ciaalzaken die nu onder net concem vallen - onder meer M S Mode. Praxis, Hubo en de Amerikaanse speelgoedspe ciaalzaken FAO Schwarz - beha len tezamen al 43.2 procent van de totale concemomzet van 5.1 miljard gulden en nagenoeg de helft van de totale wfna van honderd miljoen gulden. Fransen verbazen zich over hartelijke relatie Nederland en Japan Nederland was vorig jaar de grootste Europese investeerder in Ja pan. Bij de Japanse investeringen in Europa kwam Nederland na Groot-Brittannië op de tweede plaats. Dat blijkt uit cijfers die het Japanse ministerie van financiën gisteren heeft bekendgemaakt. Nederlandse bedrijven investeerden in 1990 734 miljoen dollar (1.4 miljard gulden) in Japan. Daarmee bleef Nederland Duitsland, dat met 259 miljoen dollar op de tweede plaats kwam, ver voor. Japan se bedrijven investeerden 2,7 miljard dollar in Nederland, 40 pro cent minder dan in 1989. PARIJS HANS GERTSEN Premier Cresson. CORRESPONDENT Voor de Franse minister-presi dent Edith Cresson is het zo klaar als een klontje: Japan voert een regelrechte economi sche oorlog tegep Europa. Vol gens de pas aangetreden pre mier gaat het om een oorlog die het Europese bedrijfsleven al leen maar kan overleven wan neer de EG-landen gezamenlijk besluiten de im porten uit Japan aan banden te leggen. Het is de strijdlustige Franse premier dan ook een doom in het oog dat Nederland en Groot-Brit tannië zulke hartelijke be trekkingen met het land van de rijzende zon on derhouden. Sinds haar be noeming enkele weken geleden heeft Cresson geen mogelijk heid voorbij laten gaan om te gen het Japanse expansionisme te protesteren. Volgens haar speelt Japan het economische spel niet volgens de regels om dat het land zijn eigen markt bijna geheel afschermt voor Eu ropese en Amerikaanse bedrij ven. Tegelijkertijd dumpen ze hun industriële produkten in Europa en de Verenigde Staten tegen zulke lage prijzen dat hele industrietakken eraan dreigen te bezwijken. De Amerikaanse auto-industrie is door Japans toedoen al ernstig in de proble men gebracht. Datzelfde mag Europa niet overkomen, vindt Cresson. Haar gespierde taal heeft de Franse premier al een heel scala van bijnamen opgeleverd. Van 'de Jeanne d'Arc van de econo mische oorlog' tot 'verspreidster van nipponfobie' en 'de poort wachtster van het Fort Europa'. Een Don Quichote die geheel alleen tegen windmolens vecht, is Edith Cresson zeker niet. In tegendeel, het lijkt erop dat haar ideeën binnen Europa steeds meer aanhang vinden. Toonaangevende industriëlen als Agnelli, de grote baas van Fi at, en Jacques Calvet, de presi dent-directeur van Peugeot, zijn het helemaal met Cresson eens en willen dat de Europese Com missie de Japanse auto-impor ten fors aan banden legt. Jacques Delors, de voorzitter van de Europese Commissie, heeft vorige week bij een be zoek aan Tokyo met klem aan gedrongen op het openen van de Japanse markt voor het Eu ropese bedrijfsle ven. En tijdens de Frans-Duitse top die vorige week in Lille werd gehou den, waren presi dent Francois Mitterrand en bondskanselier Helmut KohJ het er al snel over eens dat ze samen een front moeten vormen tegen Ja pan. Wordt het Europa zonder bin- fotoafp een economisch gesloten blok? Vermoedelijk zal het zo'n vaart niet lopen omdat een aantal EG-landen heel weinig voelt voor het opwerpen van han delsbelemmeringen tegen de Japanners. Met name Groot- Brittannië en Nederland denken er niet aan de deur voor Japan op slot te doen. Deze liberale opstelling heeft hen geen wind eieren gelegd. Ze zijn zelfs ver uit favoriet bij de Japanners als het om investeringen in Europa gaat. Vooral Nederland is de laatste jaren met stip gestegen op de Japanse investeringslijst. Tussen 1987 en 1990 namen de Japanse investeringen met maar liefst 550 procent toe, tegen een stij ging van 121 procent in de Ver enigde Staten. In 1989 inves teerden Japanse bedrijven ruim vier maal zo veel in Nederland als in Duitsland of Frankrijk. De Nederlandse houding ten opzichte van Japan wordt in Frankrijk met verbazing, maar vooral met bezorgdheid, beke ken. De toonaangevende Franse krant Le Monde wijdde onlangs een zeer uitgebreide reportage aan de Japanse opmars in Ne- I iri,. - ■PWïigiïnnv-'Ji, lp*rr, jfög JSftaKilSD-C Een handelaar probeert staande op ropese landen en met name de VS beschuldigen Japan ervan zijn eigen r tenlandse produkten. derland onder de kop 'De rij zende zon boven de polders'. Daarin beschrijft de verslagge ver van de Franse krant onder andere dat de Nederlandse re gering de Japanse autofabrikant Mitsubishi naar Born wist te ha len door te beloven dat de Mitsubishi's die straks in de Volvo-fabriek van de band rol len als Europese auto's worden beschouwd. Dat houdt in dat ze buiten beschouwing worden gelaten bij de vaststelling van de Europese importlimieten voor lapanse auto's. Ook de veranderde opstelling van Philips ten opzichte van Ja pan is de Franse krant niet ont gaan. Philips, vroeger een van de luidruchtigste klagers over de keiharde en oneerlijke Ja panse concurrentie, zoekt te genwoordig veel meer de sa menwerking met de gevreesde tegenstanders en weigerde on langs om samen met Thomson en Siemens een Europese sa De Schelde snapt Den Haag niet meer heepsworf De Schelde wil dat de overheid snel besluit wie de order krijgt voor geleide-wapenfre gatten. De nieuwe fregatten moeten de huidige fregatten vervangen, maar nog altijd is Den Haag er niet uit of de order aan een Duitse of een Neder landse werf gegund. Volgens Schelde-directeur B Hiddinga gaat het om een een voudige beslissing: zijn werf kan de schepen immers voor twee honderd miljoen gulden minder leveren, zo zei hij afgelopen dinsdag tijdens de presentatie van het jaarverslag. Bij De Schelde beslaat verbijste ring over de manier w aarop het kabinet met de Nederlandse marine-industrie omspringt. Hiddinga: „In het verleden werd een belangrijk deel van het ma budget aan opdrachten in eigen land besteed. Dat geld werd niet alleen aangewend om schepen mee te bouwen, maar ook om kennis mee te verwer ven. Het kabinet is blijkbaar be reid die kennis zomaar op te ge Directievoorzit ter B. Hiddinga van marinewerf De Schelde FOTO ANP» KOF ft Het steekt en verbaast De Schelde dat Nederland nog voor EG-richtlijnen dat verplichten („Waarom moeten wc hier toch altijd roomser dan de paus zijn? de order van de twee nieuwe fregatten al op de Europese markt presenteert. „Het Ls voor ons toch al zo moeilijk om te gen andere landen te concum* ren. De prijs/kwaliteitverhou ding van onze schepen is dik in orde. maar als het gaat om ex portfinanciering en andere aan trekkelijke aanbiedingen, dan kunnen we niet tegen anderr landen op Maar laten we dan toch in ieder ges-al de order-» van onze eigen Koninklijke Ma rine In eigen land houden", ver zuchtte Hiddinga Inmiddels voert De Schelde met de marine studiegesprekkrn over de globale eisen waaraan de nieuwe fregatten moeten voldoen. Op basis daarvan kon Hiddinga met stelligheid verre keren dat zijn bedrijf ze goedko per kan houwen dan bijvoor beeld de Duitse werf Blohm 'Rapport over Noro-directie moet worden vrijgegeven ZEIST ANP FOTO BtRT VIRHOFff menwerking op het gebied van halfgeleiders op te zetten. „Vor men Nederland cn Engeland sa men de weke onderhuik van de Twaalf (EG-lidstaten) ten op zichte van de Japanse storm aanval", zo vroeg Le Monde h d Edith Cresson Ls dus niet de eni ge in Frankrijk die graag in oor logstermen over lapan praat. In Nederland lijkt echter niemand wakker te liggen van het Franse verbale wapengekletter Woedende aandeelhouders van de Noro-grocp, een beleggingsmaatschappij voor puissant rijke Nederlanders, gaan een kort geding aanspannen tegen de directie en met name tegen topman John Fentener van Vlissingen. Dat is gisteren be sloten tijdens oprichtingsvergadering van de Stichting Belangen Noro-aandeelhouders in Zeist. De stichting eist dat het rappori vol beschuldigin gen over de directie, dat momenteel ter inzage ligt op het Noro-hoofdkantoor in Zeist, aan alle zeshonderd aandeelhouders wordt toegezonden. Volgens stichtingsvoorzitter R. Sjenitzer Ls het niet de bedoeling is dat Noro wordt geliquideerd. Wel moet Fentener van Vlissingen cn een ded van de commissarissen verdwijnen omdat zij slaafs de bevelen van de Noro-topman opvolgen, zo vindt hi|. In het omstreden rapport, opgesteld door een Commissie van Goede Diensten, wordt Fentener van Vlissingen onder meer beschuldigd vari be langenverstrengeling. persoonlijke verrijking en handelen met voorkennis Sinds het rapport is verschenen, hebben alle commissieleden tot gro te woede van de aandeelhouders een zwijgplicht gekregen Hoewel het rapport 'ter inzage ligt op het hoofdkantoor, heeft Fentener van Vlissingen bevolen daf het stuk het pand niet mag verlaten. De Noro-topman ontkent alle beschuldigingen De stichting gaat aandeelhouders nu via een ad vertentie oproepen volmachten te verstrekken Een afgevaardigde van de aandeelhouders zal daarmee tegen de jaarstukken stemmen op de al gemene aandeelhoudersvergadering van Noro op Curasao, eind deze maand. Dr ttfchting wil de di rectie en met name Fentener van VILvsingcn daar mee dwingen tot opstappen Aandeelhouder A. van Loon die ais afgevaardigde naar Curacao afreist, is somber over de kans van slage n Volgens hetn is dc zeggenschap van de fa miiie Fentener van Vlissingen te groot om de be nodigde twee derde meerderheid tc behalen die nodig is om dc directie te wippen. „Bovendien is er sprake van getrapte zeggenschap, waardoor dr familie zeer sterk staat." Gelijktijdig met de v ergadering van de nieuwe stichting vonden in hetzdfdc hotel twee aandeel houdersvergadcringcn van dc Noro fondsen Noro Properties en Noro UK Properties plaats Op deze besloten bijeenkomsten ging het er hard aan toe Tijdens dc eerste vergadering, die van het onroe rend goedfonds Noro Properties, laakten de aan declhoudcrs vooral het optreden van dc commis sarissen van het vastgoedfonds. Zij hebben vol gens dc aandeelhouders onvoldoende toezicht gehouden op het beleid van de directie. De com missarissen. waaronder oud-VNO-voorzitter C van Veen. verdedigden zich door tc zeggen dat rij niet verantwoordelijk zijn voor het veneden en dat alleen naar de toekomst moet worden grke ken. Ook Fentener van Vlissingen kreeg er van langs Ex werd zelfs een motie san wantrouwen tegen hem ingediend, overigens zonder effect. Uitein delijk w nd besloten tot de oprichting van een aandedhoudcrscommissw. die moet proberen de vertrouwensbreuk tussen de kwade aandeel hou tiers en de directie tc lijmen De vastgocdmaaischappij Noro Properties beeft een matig jaar achter dc rug. De waarde per aan ded daalde van 67.42 dollar tot 51 ^9 dollar. Nog beroerder verging het de aandeelhouders van Noro UK Properties, de Britse vastgoedmaat schappij van de groep Het vermogen van Noro IJK properties slonk in 1990 van 1 miljard gulden tol 3O0 miljoen gulden. Dc Noro groep beheert in totaal 3 miljard gulden, verdeeld over .34 fondsen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29