Extra Hoogoven 7kwestie van 360 miljoen en 120 dagen Eén mierenhoop van renovatiewerkers Redactie 023-190299 PIH BERGHUIS Vormgeving JAN KUNGE 28 OVENMETSELAARS. Bij de renova tie van hoogoven 7 zijn ook de ovenmetselaars van het Engelse bedrijf Priest betrokken. Zij zijn echte specialisten en reizen heel Europa af. gevoerd, maar er kunnen niet zo even extra mensen worden ingezet omdat er sprake is van een gebrek aan gespecialiseerd perso neel. De drie hoofdaannemers hebben tien tallen bedrijven ingehuurd en veel perso neel zoals lassers en ovenmetselaars zijn uit het buitenland voor vier maanden hierheen gehaald. Zij hebben hun intrek genomen in hotels in met name Wijk aan Zee en Ber gen. De aannemers zijn contractueel verplicht op tijd het werk af te leveren. Daarom gaat Hoogovens er vooralsnog van uit dat de op leveringstermijn wordt gehaald en de oven op 28 juni wordt aangestoken. Het is het staalbedrijf er veel aan gelezen eind volgende maand weer te draaien, om dat hoogoven 7 goed is voor 55 procent van de produktie. Na de renovatie gaat de hoog oven meer produceren omdat de haard- breedte met 80 centimeter wordt verbreed tot 13,80 meter. De totaal vernieuwde oven is straks goed voor 57.500 ton ruw ijzer per week, 5.000 ton meer dan nu. Overal zijn mensen bezig, dag en nacht, zeven dagen in de week Aan de buitenkant van de hoogoven 7 is niet veel te zien, behalve dan de steigers. Binnen is het echter een mierenhoop van mensen. Overal zijn mensen bezig. Bepaal de werkzaamheden gaan dag en nacht door. zeven dagen in de weelc. Zeshonderd mensen werken zo in ploegendienst. Daar naast werken op hoogtijdagen nog eens Onder: in de nieuwe duizend mensen overdag mee. schacht is een ploeg Onder leiding van Arjan Wiskerke, van de Engelse metselaars afdeling nieuwbouw van Hoogovens, krij- bezig met het aan- gen we een exclusieve rondleiding. Eerst brengen van de vuur- met de lift naar de bovenste etage van het vaste bekleding. De gebouw waarin de hoogoven staat. Een rij mannen werken op mannen met overalls, vuile gezichten en een vloer die aan ka- helmen op staat al te wachten. Behalve dat bels in de schacht wij ook een helm op hebben, moesten we hangt. united pho- ook speciale veiligheidsschoenen aan. Vei- tos de boer olaf licheid staat voorop bij de renovatie. Als de kraak lift er eindelijk is. worden eerst steigerplan ken ingeladen. Daartussen wringen we ons tussen de groep werkers. Het lijkt wel een lift van een mijn. alleen gaan we nu niet naar beneden maar juist omhoog. Na enkele tussenstops, gaat de lift niet ver der. Uitstappen dus. Het explosiebordes op 110 meter hoogte is net af, vertelt Wiskerke en dat is het hoogste punt waar we kunnen komen. De eigenlijke schacht van de hoog oven is 54 meter hoog. maar daarboven zit ten nog de aanvoerlijnen voor kooks en ijzererts. Het explosiebordes is de plek waar lucht ontsnapt wanneer in de oven de druk te hoog wordt. Via enkele trappen komen we bij een wen teltrap die naar het hoogste punt leidt, al ontbreekt het laatste stukje trap nog. Het uitzicht op bijna honderd meter hoogte is fantastisch. Het zou een pracht van een toeristische trekpleister zijn. ware het niet dat het zo ontzettend stormt op die hoogte. Met de ene hand de leuning stevig vasthou den en met de andere hand voorkomen dat de helm naar beneden waait. Zelfs op deze eenzame hoogte komen we monteurs en lassers tegen. De steigerbouwers die hier werken, halen in feite levensgevaarlijke capriolen uit. Metselaars We dalen weer af naar vijftig meter. Aan de bovenzijde van de oven moeten we via een gat naar binnen glijden. We staan nu in de ovenschacht. Op twee niveaus zijn vloeren gemaakt waar metselaars bezig zijn met het aanbrengen van de vuurvaste bekleding. De houten vloer hangt aan dikke kettingen in de schacht, zodat je geen idee hebt van de hoogte waarop gewerkt wordt. De stenen worden met een liftje van bovenaf in de schacht aangevoerd. Zon twintig metselaars werken letterlijk in de rondte. Tegen de nieuwe stalen wand van de ovenschacht worden eerst grafiet- blokken geplaatst. Tot op de millimeter nauwkeurig plaatsen de mannen met de oranje helmen de blokken. Cement wordt alleen gebruikt om de ruimte tussen de ste nen en de stalen wand te dichten. Voor de grafietblokken worden andere, kleinere ste nen geplaatst. Een ploeg mannen met groene en witte hel men houdt zich daarmee bezig. In rap tem po worden de stenen gemetseld. Ze zijn dan ook niet anders gewend deze mannen van het Engelse bedrijf Priest. Als ovenmet selaars reizen zij heel Europa af. De zestig tot tachtig centimeter dikke laag vuurvaste stenen is van essentieel belang voor de le vensduur van de oven. De verwachting is dat de hoogoven 7 na de renovatie tenmin ste vijftien jaar mee kan. Omdat het onderin de oven. waar het vloei bare ijzer wordt afgetapt, toch al gauw 2300 graden kan worden is een vuurvaste bekle ding alleen niet genoeg. Aan de buitenzijde van de stalen schacht worden zo'n tweedui zend koelelementen geplaatst. Die moeten allemaal worden vastgelast aan de schacht, waarna een wirwar van buizen wordt aan gelegd. Door de buizen gaat koelwater stro men om de buitenkant van de oven te koe len. Tijdens de klimpartij naar beneden komen we overal lassers en monteurs tegen die be zig zijn met de koelelementen en de buizen. Vele kilometers buizen zijn al aangelegd, maar er is nog heel wat werk te verzetten. Tunnelpauze Wanneer we twee uur later weer beneden zijn, neemt Wiskerke ons nog even mee naar de metsplaars die onderin de oven schacht aan het werk zijn. Er zijn nog meer metselaars, blijkt even later. In wat op een groot riool lijkt, is een andere ploeg bezig met het aanbrengen van vuurvaste bemet seling. De stenen worden hier van bodem tot plafond aangebracht. In de tunnel wordt net een ketel koffie binnengebracht. Bij het licht van de halogeenlampen pauzeren de mannen even. De bemetseling van de tun nel is nodig omdat na 28 juni door de bui zen lucht van 1200 graden wordt geblazen. De lucht, die in zogeheten windverhitters wordt opgewarmd, wordt onderin de oven geblazen om het vuurtje daar nog aan te wakkeren. Terug bij de oven valt meteen de nieuwe vloer op. In het vervolg kunnen de werkne mers van de hoogoven op één niveau wer ken. Onder de vloer komen straks dc trei nen te rijden voor het afvoeren van het vloeibare ijzer. Vanaf de oven wordt nog druk gewerkt aan de drie aftapgoten waar het ijzer straks doorheen gaat stromen. De machines waarmee de aftapgaten worden dichtgemaakt en later weer worden open geboord, zijn al aangebracht. Waar de rails voor de treinen nog moet ko men. rijden nu buldozers en vrachtwagens en staan overal hijskranen. Er is exact bere kend waar de kranen konden staan terwijl de werkzaamheden doorgaan. Vanwege de lange periode vier maanden - en de enorme hoogte van bepaalde kranen, zijn zelfs kranen in België en Frankrijk gehuurd. Op het omliggende terrein is een heel kan torenpark opgericht van bouwketen van de verschillende aannemers. In juli wordt het hele circus weer afgebroken en zal de groot ste hoogoven van het staalconcern weer on afgebroken ruw ijzer leveren. Links: koffiepauze in de heteluchttunnel. De gehele tunnel tus sen de windverhitters en de hoogoven wordt met vuurvaste stenen bekleed. uni ted photos de boer olaf kraak Vertraging in renovatiewerkzaamheden inlopen met extra werk De op 1 maart begonnen renovatie van hoogoven 7 ligt achter op schema. Met het inzetten van extra personeel en enkele inhaaloperaties moet de ach terstand worden ingelopen. Het blijft nog altijd de bedoeling dat de grootste Jhoogoven van het IJmuidense staalconcern op 28 juni wordt aangestoken. In dat geval is de ruim 360 miljoen kostende klus in 120 dagen uitgevoerd. Enkele jaren is gewerkt aan de voorberei ding van de rénovatie. Een gigantisch draai boek Is opgesteld in overleg met de drie hoofdaannemers. Daarbij is ook dat getal van 120 dagen uit de bus ceroid als haal baar'. Nu, tien weken na de start, is toch bij bepaalde werkzaamheden vertraging ont staan. De eerste tegenvaller ontstond al meteen na het stilleggen van de hoogoven. De restla- ding de beer moest er toen nog uit. Die lading bleek groter te zijn dan gedacht. erd stee lamiet, ladingen van veertien v :eds een deel opgeblazen. Zo r stond al direct drie dagen vertraging. Een ander probleem is dat 'nieuw op oud' wordt gebouwd, waarbij onverwachte manke menten aan het licht komen. Bij de oven is nu veertien dagen achter stand, terwijl ook de renovatie van de gas- reiniging achter op schema zit. In het dage lijks overleg tussen Hoogovens, de hoofd aannemers en de onderaannemers wordt de stand van zaken besproken en bijge stuurd. Behalve tegenvallers, stuit Hoog ovens ook op het feit dat enkele onderaan nemers minder personeel inzetten dan was overeengekomen of dat bijvoorbeeld niet in het weekeinde wordt doorgewerkt. Momenteel worden wel inhaaloperaties uit- Links: balancerend op de nieuwe staalcon structie bedient hij de hijskraan. united PHOTOS DE BOER OLAf Hoogoven 7: renovatiebeurt in 120 dagen united photos de boep o,at

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28