Sport Half werk van Oranje in Finland Historische nederlaag Duitsland tegen Wales Pijnlijk verlies volleybalsters Donderdag 6 juni 1991 Redactie 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN E«*df«dacbe HENK HOUTMAN HENK BUIS 25 NIEUWSLIJN Kleijweg officieel aangewezen voor wk LEIDEN loke Kleijweg en Tonnie Dirks zijn door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie officieel aange wezen voor deelneming aan de marathon bij de strijd om de wereldtitels atletiek in Tokyo. Zij zullen de komende maanden wel vormbehoud moeten tonen. Kleijweg, momenteel voor wedstrijden in de Verenigde Staten, kwalificeerde zich in de marathon van Rotterdam. De Leidse won in 2.34,18 en veroverde daarmee tevens de nationale titel. Dirks werd in de nationale titelstrijd tweede in 2.13,10 achter Bert van Vlaanderen. Deze heeft de KNAU laten weten niet voor het WK in aanmerking te willen komen. In de Japanse hoofdstad wordt het voor de deelnemers vroeg op omdat de wedstrijd om 07.00 uur start. De vrouwen lopen op 25 augustus, de mannen op 1 september. Krans overleeft kwalificatietoernooi Tennisser Martijn Krans is zonder een set te verliezen doorge drongen tot het A-toernooi van Heerhugowaard. Hij wees gis teren in de laatste ronde van het kwalificatietoernooi Ban Meijer met 6-17-6 terug. Als Krans de eerste ronde van het twee-sterren toernooi tegen Bas Snelders overleeft, stuit hij zo goed als zeker op de als eerste geplaatste Amerikaan Joe Rice. Wouter van der Heyde verloor in de tweede ronde van het kwalificatietoernooi in drie sets van Lennart Kaptein. Zaalvoetballers RGC promoveren De zaal voetballers van RGC zijn er in geslaagd om naar de lan delijke tweede divisie te promoveren. In het laatste duel met Haagse Dynamite sleepte de Leidse ploeg een 6-6 gelijkspel uit het vuur. Dat was voor RGC voldoende om de promotie te be werkstelligen. De doelpunten kwamen op naam van Bosma, Pijnakker en Brakhoven. Vriesekoop krijgt gezelschap van Mol HAZERSWOUDE Bettine Vriesekoop heeft haar contract met de Amsterdamse tafeltennisvereniging Tempo Team ver lengd tot en met de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona. De club legde ook Avanti-speler Casper Mol voor een jaar vast. Van den Hoogenband naar Katwijk KATWIJK - John van den Hoogenband (28) speelt volgend sei zoen voor de zaterdageersteklasser Katwijk. De Hagenaar kwam de afgelopen seizoenen uit voor Telstar waar hij nauwe lijks opviel. Zijn beste voetbaldagen beleefde de postbode in het Zuiderpark toen hij als 24-jarjge moeiteloos de overstap maakte van VCS naar FC Den Haag. Binnen enkele maanden legde hij beslag op de linksbuitenplaats. Het niveau dat hij in het eerste seizoen bij FC Den Haag, in het bijzonder in de Europacup wedstrijd tegen Ujpest Dosza, haalde heeft hij ech ter nimmer kunnen doortrekken. Van Lith prolongeert titel 'S GRAVENPOLDER - Karen van Lith heeft gisteren haar natio nale titel dammen geprolongeerd. In 's Gravenpolder had de speelster uit Rosmalen in de laatste ronde voldoende aan remi se tegen Jannet Andries om uit de greep van de achtervolgsters te blijven. ORANJE HOUDT HET spannend door tegen Fm- («3L 4 land gelijk te spelen On- danks een goede start zakte het Nederlands elf- - f tal ver terug Kimmo Tarkkio had gisteravond in Helsinki historie kun nen schrijven. Zes minuten voor de afloop van het op windende kansenfestival tussen l-'inland en Nederland (1-1) miste de levensgevaarlijke aanvaller echter de koel bloedigheid die hij in zijn vrije tijd wel aan de dag legt. Dan slingert hij zich met een touw om zijn voet vanaf een hoogte van 50 meter naar beneden. Alleen voor doel man loop Hiele miste hij de accuratesse om de val van Oranje pijnlijk in beeld te brengen. HELSINKIALBERT GEESING CORRESPONDENT CPD Door die gemiste kopkans bleef het Nederlands elftal de volledi ge ontmanteling maar net be spaard. Met meer geluk dan wijsheid overzag Rinus Michels na afloop de puinhoop in het hart van de verdediging. En bleef de bondscoach eenzelfde droef lot bespaard als destijds als speler. Toen. in 1950. ging het Nederlands elftal in de Finse hoofdstad pijnlijk met 4-1 on deruit. Het was de enige neder laag in elf interlands. Met het gelijke spel van gis teravond mocht Michels zijn handen dichtknijpen. Een duur punt was het echter wel. dat Oranje op de zandvlakte in de Finse metropool achterliet. Om niet het risico te lopen dat het duel met de Grieken heslist over het EK-lot van Oranje en Malta drie dagen voor Kerst niet op nieuw als Sinterklaas gaat spe len, zal er op 16 oktober in Rot terdam gewonnen moeten wor den van Portugal. Anders zou het wel eens een dubbeltje op zijn kant kunnen worden. Dat het Nederlands elftal nu weer in verliespunten gelijk staat met de Portugezen heeft de Europees kampioen volledig aan zichzelf te wijten.Als wij in de eerste helft twee van de vier opgelegde kansen benutten riepen bondscoach en spelers in koor. „zouden wij na de rust over die Finnen zijn heengelo pen. Ik vind het daarom niet te recht om de schuld in de schoe nen te schuiven van de verdedi ging". verweerde Ronald Koe man zich. „Het hele elftal speel de na de rust een stuk minder, maar nu is de defensie ineens de gebeten hond". Buitenspel De libero, geen schim meer van de eens bij PSV alom bejubelde aanjager op het middenveld, had geen ongelijk. Na de we gens buitenspel van Huistra ge annuleerde maar naderhand door Michels als glaszuiver om schreven treffer van Wouters, misten Winter, Witschge en Huistra scoringskansen. Dat was in een periode dat er voor Oranje geen vuiltje aan de lucht was en de ploeg vooral in het eerste kwartier het pessimisme vooraf duidelijke logenstrafte. „Met die 0-0 halverwege kwa men wij heel goed weg", beken de Jukka Vakkila na afloop. „Wij hadden de wedstrijd in de eer ste helft moeten beslissen", klaagde Michels. Hij zag ge makshalve over het hoofd dat Tarkkio eveneens had moeten scoren en dat Wouters op de doelli|n redding moest brengen. Doordat de Oranje-produktie Stokte, baalde het op vijf plaat sen verzwakte elftal ach eon hoop narigheid op de hals „Na de rust", zei uitblinker Jan Wouters, „gingen de Finnen uit een ander vaatje lappen. Daar hebben wij als ploeg niet voldoende op gereageerd". De twee helften waren een verschil van dag en nacht. Huistra. voor de nist wisselvallig. Van 't Schip, volstrekt onzichtbaar, Witschge. blasé en met te wei nig temperament, en Winter, onwennig in de rol achter Van Basten, lieten het van het ene moment op het andere volledig afweten. Wouters rende en schreeuwde zich de longen uit het lijf om het elftal weer in het spoor te krijgen. Vergeefs. Statisch Het meest pijnlijk in het stati sche elftal van toen was echter de kwetsbaarheid van Koeman, vooral hij. Rutjes en De Boer. die voortdurend op snelheid werden afgetroefd. Michels gooide het niet zozeer op een gemis aan snelheid, volgens hem had meer te maken met de speelwijze. Schoorvoetend gaf hij echter toe dat middenveld en verdediging zich wel erg sim pel lieten verrassen als de Fin nen de diepte zochten. „We wa ren defensief kwetsbaar en lie ten na de rust wel erg veel ste ken vallen" Het Oranje-schip kon elk mo ment zinken, maar uitgerekend op dat moment kwam de ploeg op voorsprong. Uit een hoek s( hop van Van 't Schip kopte Rutjes de bal door en profiteer de De Boer van de verwarring in de Finse verdediging: 0-1. De Finse ploeg trotseerde die te genslag met verve en bracht de opdracht van Vakkila optimaal in praktijk. „In de rust heb ik er op aangedrongen meer uit te Mom via da ahftn n voor al niet achterin te blijven han- pm Hoe kwetsbaar het Oranje van gisteravond was, werd ver volgens pijnlijk onderstreept De verdedtyag wuUkie ach keer op keer in de snelheid van Petri Jamnen en vooral Tarkkio. De aanvaller van PC Haka. die wordt betaald door een papier fabriek Valkejakoski. speelde één seizoen voor het Zweedse Haramertn en bami via d omweg (HIK Helsinki) bij de voormalige dub van de Finse bondscoach. Voor de verdediging van Oranje was hij gisteravond een plaag. Met name voor Koeman, die de gelijkmaker van de Fin nen op zijn geweten had. „Er zijn tevoren afspraken ge maakt", refereerde Hiele aan de hoekschop een kwartier na het openingsdoelpunt van De Boer „maar als die worden nagrko men. is dat jammerIedereen stond volgens hem in de dek king. Behalve kennelijk Koe man. waardoor Holmgren de hoekschop van Uimanen onge hinderd met het hoofd kon ver lengen. Tussen de benen van Hide door verdween de bal over de lijn. Vooral de manier waarop het onbeduidende Finland de lino pees kampioen na de nist de les las. kwam hard aan. ff hel oen gewonnen «>t verloren punt is oordeelde Michels in mineur, „weet je pas als de andbalans wordt ongemaakt". Voor alle duidclijklieid het was een gr wonnen oum i lei deukte bee Nederlands elftal louter aan de goedgeefsheid van een kam i ka zeipfloot Noorwegen veegt Italië van EK-kaart CARDIFF GPD/ANP/RTR Duitsland is geschokt. Nog geen jaar na het behalen van de we reldtitel in Italië incasseerde het Duitse voetbalelftal gisteren te gen Wales een verrassende ne derlaag (1-0). Liverpool-spits Ian Rush scoorde in de 67ste minuut van het EK-kwalificatie- duel in groep 5 een treffer die als 'historisch' in de geschiede nisboeken van de Welshmen zal worden opgenomen. Na een dieptepass van Kevin Ratcliffe spurtte Rush voorbij Buchwald en stuurde de bal ver volgens langs doelman Ilgner. De thuisploeg heeft door de overwin ning plotseling goede uitzichten op kwalifica tie voor de eindronde van het EK in Zweden. Wales heeft zeven uit vier, de Duitsers staan nu op vier uit drie. Illgner behoefde in de eerste helft nauwelijks zijn beroep uit te oefenen. Dat moest Southall aan de andere kant wel. De doelman van Wales moest zich na acht minuten strekken voor een kopbal van Klinsmann. Daarna stond hij bij schoten van Reuter en Brehme op de juiste plaats. Wales kwam in de eerste helft niet verder dan een schot op de lat van Home. die al voor buitenspel was afgefloten. In de rust incasseerde Duits land de eerste tegenvaller. Aan voerder Mathaus raakte na een half uur geblesseerd aan zijn rechter enkel. Hij keerde na de rust niet meer terug. Doll nam zijn plaats over. De ellende werd een kwartier later nog gro ter. nadat Berthold volkomen onnodig Ratcliffe natrapte. Het vormde de inleiding voor de ne derlaag. E)e noodzakelijke omzettin gen kostten tijd. En dat werd de Duitsers fataal. Twee minuten na de aftocht van Berthold was Rush Buchwald te snel af: 1-0. „De rode kaart zorgde voor on rust binnen het team. Voor de orde was hersteld, had Wales al toegeslagen", merkte bonds coach Berti Vogts verslagen op. Zijn collega Terry Yorath noem de de zege een grote dag voor Wales. „Een overwinning op de wereldkampioen is iets bijzon ders. Onze inzet is beloond." Na de tegentreffer stapten de Duitsers over op het door Wales Denemarken houdt ploeg van Oostenrijk achter zich met 2-1 overwinning geliefde systeem. De ballen vlo gen van het middenveld rich ting doelman Southall. Het le verde in de slotfase zowaar nog enkele flinke kansen op. Klin smann en Voller lieten ze onbe nut. Duitsland is nog niet kans loos, maar de manier waarop de 'Weltmeister' in Cardiff acteer de. voorspelt weinig goeds voor de resterende wedstrijden tegen België (uit), de return tegen Wales en Luxemburg (eveneens thuis). Teamchef Berti Vogts. die na het wereldkampioenschap de plaats van Franz. Beckenbauer innam, sprak onmiddellijk na afloop van het emotionele duel van „een gelukkige zege voor Wales". De vroegere mandekker weigerde zijn spelers af te val len. „In een goed gesprek zal ik ze in een later stadium nog wel op de fouten wijzen. Maar- ik heb geen zin om de jongens nu in het openbaar af te vallen", al dus de teleurgestelde Vogts. De positie van de bondscoach is er na de nederlaag, de eerste sinds zestien wedstrijden, in elk geval niet sterker op geworden. Sinds het behalen van de we reldtitel. speelden de Duitsers nog geen acceptabele wedstrijd. De ploeg won in de openings wedstrijd van de kwalificatie- reeks op het nippertje van Luxemburg (2-3) en ook daama kon die Mannschaft zelden im poneren. In Cardiff waren er enkele verzachtende omstandigheden aan te voeren voor het verlies. Het verlies van aan voerder Lothar Matt- haus en Thomas Ber thold zorgden voor verwarring. Duitsland probeerde daama van alles en kreeg ook goe de kansen (Voller en Klinsmann). maar doelman Southall wil de van geen wijken weten. Terry Yorath. bonds coach van Wales, roemde de in zet van zijn spelers. Hij ziet nu goede mogelijkheden om zich ten koste van de Duiters te plaatsen voor de eindronde, volgend jaar in Zweden. „We vormen al lange tiid een hecht team. Nu begint de goede on derlinge band zijn vruchten af te werpen. Het zou uniek zijn als we ons plaatsen. Wat mij be treft gaat dat ook gebeuren. We hoeven voor niemand hang te zijn. Dat is vanavond gebleken." Italianen apatisch Arrigo Sacchi kan met onmid dellijke ingang aan de slag bij de Italiaanse bond. Gisteravond bezegelde Noorwegen het lot van bondscoach Azcglio Vicini door het EK-duel in Oslo verras send met 2-1 te winnen I >e lu lianen zijn nagenoeg zeker uit geschakeld om deel te nemen aan het Euro 92-toemooi te Zweden. De Noren overrompelden de Squadra met een snel begin cn Rudl Vóller houdt Andrew Melville van de bal af Melville hield de Duitser echter van scoren af i< stonden al na 25 minuten op een 2-0-voorsprong Dki tussen stand was meer dan verdiend omdat de Italianen zich apa tisch in elk persoonlijk duel lie ten aftroeven. De in ere herstel de Vialli en Mancini bakten er aanvallend weinig van. Hun ploeggenoten kwamen er te laat achter dat de EK- kwalificatie tijdens het zomeravondpartijtje op het spel stond. In de vijfde minuut profiteer de Dahlum van slecht uitverde digen van Vialli. Twintig minu ten daama soleerde Bohinen door de Italiaanse defensie. Hij stuurde met een fraaie bewe ging Baresi voor schut om ver* volgens Zenga te verschalken Pas tien minuten voor het einde halveerde invaller Schillaci de achterstand in de aèot- stuurde de Nederlandse pijnlijke a fase stui scheidsrechter Mario van der F.nde Bergomi uit het veld. De Italiaan was nog maar net inge vallen voor Ferri en hanteerde meteen de botte bijl. De nederlaag van Italië was extra pijnlijk, omdat eerder op de dag jong Italië met 6-0 was afgedroogd door hun Noorse leeftijdsgenoten Beide verte genwoordigende elftallen lijken nu uitgeschakeld voor de Fiu- ropese titels. Denemarken Een aanvallend ingesteld Dene marken heeft gisteren de kan sen op de eindronde van het toernooi om de wereldtitel in Ier-Nielsen versloeg in Odense Oostenrijk met 2 1. De twee Deense doelpunten kwamen op naam van Bent Christen sen. de spits van Brondby Denemarken kwam in groep 1 door de krappe zege op een totaal van zeven punten uit vijf wedstrijden, goed voor dc twee de plaats. Koploper is loegosla- vic met tien punten uit zes duels. Oostenrijk is met dne punten uit vijf wedstrijden al uitgeschakeld voor het eind toernooi in Zweden San Marino was gisteravond in St. Ciallen een speelhal van Zwitserland De vocthaldwerg werd met 7-0 onder de voet ge lopen. Zwitserland nam in dc EK-kwalificaiiegroep 2 door de zevenklapper de koppositie over van Schotland. Op 12 sop lember treffen de twee grootste kanshebbers op de groepswmst elkaar in Zwitserland. De volleybalsters hebben het kwalificatietoernooi voor de eindronde van de I uropese tl (i'Kirinl gappend mei een zr pied vau jewelMB in Bttd pC de ploeg van coach \1urphv gis teren tegen Bulgarije een voor sprong van 2-0 uit handen. 2-3. „Een hele goede les", reageer de positivo Murphy op de ont hutsende nederlaag ..De beste Ite dk VS«- konden krijgen Als team speelden we slecht, indtvt- dued speelden wc slecht. Er stond een ploeg zonder een greintje zelfvertrouwen Eén ploeg die deze wedstrijd men taal niet aan kon." In Basel spelen de Nederland se vrouwen met Bulgarije. Fin land I uxemburg cn Zwitser laad "in mbt pkatam noot M I k e ind si-pi. mbrr in li.ilic >p p.ipin riln Ntttoitand on Butai rije veruit de sterkste van het vijftal „Dooi den netkriaag komt de kwalificatie met in ge vaar", meende Murphy. I k» vrouwen ploeg heeft na de eindzege in het B-YVK en de ne gendc plaats on het A-WK de doelstellingen dit jaar zelfs ste vig aangehaald Nederland moet naar de EK. Daar wil het om een startbewijs te veroveren voor het Olympisch toernooi in Barcelona „Deze nederlaag doorkrabt onze plannen niet". aldus Murphv I en pl<»rg sets beter is. maar dat niet uit straalt, verdient te verlieten. We hadden met 3 0 kunnen win nen. maar we verliezen met 2-3. Ik neem aan dat dc ogrn van al Ie speelsters door dit verlies zijn opengegaan In dc eerste set nam het zrstal nelaard. Ik* long, Weerslng. (.leis. Boersina en Brinkman binnen vijf minuien een voor sprong -..ui 9 I I rtl kwartier la ter stond de eerste vetwinst met 15 4 op bet scorebord In de akelig lege St lakobhallr bei Ahoy van Basel, waarin 250 toeschouwers toekeken In de tweede set begon ff an je al stroever te draaien Het raakte achter met 6-10. maar schakelde op tijd over naar een hogere versnelling (15- Bulgarije stond weliswaar achter met 0-2. maar bezat zn veel routint dat het voelde dat het niet kansloos was Nat ova (387 Interland») Knimova (425). Nikodimova (278) cn Pas bova (2M2) gingen in de derde set op strafexpeditie (3 15». I)e cerstr set was goed. de tweede minder en in de derde was de ploeg on/K htbaar oordeelde Murphy. „Het niveau was vol strekt onvntdoendr Nog lang geen lop I uropa Gullit dreigt met opstappen MMN'Aanbiedingen van nu t Italiaan se clubs zijn er groorg. Ik ben bereid tot een transfer Vwnmi gr mensen zijn onzeker oer mijn torkomst, terwijl ik zekrr ben van mijn tenrgkeer Milan functionarissen /ruien onlangs nog dat zijn runtran net als dat van Marro van Bas ten en Frank Rijkaard wf hé 1 sei/nrn woedt brvrs Ruud Gullit beeft in een inter view met de Gazzrtta drllo Sport te kennen gegeven dat hij brrrid is AC Milan te veriatrn indien de dub niet volledig ach ter hem staat Gullit zegt in het gisterm af drukte interview-. „Ik wil het vol- ledigr vertrouwen van de func tinna rissen van Milan, anders ben ik hemd te vertrekken Sr*'

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25