Regio Exacte cijfers over verlies organen niet beschikbaar Acties rijkspolitie voorlopig van de baan Menora blijft in Alphen Estec toont aan niet alleen geld te kosten Koe(u)rden? Donderdag 6 juni 1991 Redactie 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN D« KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTIRLAKEN MONICA WES SE UNO Endfdact.e WILLEM SRIERDUK Vorr^r.^ RON VAN HAASTRECT 21 VAN DE 550 MILJOEN gulden die in de regio in 1989 aan bouwactivitei ten is gespendeerd, nam Estec21 miljoen voor haar rekening Directies ziekenhuizen wensen geen 'pottekijkers Volgens Eurotransplant is het duidelijk dat bepaalde ziekenhuizen veel minder e soluut geen donororganen leveren. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Exacte cijfers over aantallen do nororganen die nodeloos verlo ren gaan zijn er niet. Directies van ziekenhuizen zijn zeer te rughoudend om derden onder zoek te laten doen naar de dos siers van overleden patiënten. Dat bleek duidelijk uit het zoge naamde kwalitatieve onderzoek dat in opdracht van Eurotrans plant werd verricht, waarbij al leen interviews werden afgeno men. Onderzoek wordt door sommige ziekenhuizen beslist afgewezen. Directieleden stellen dat ze geen 'pottekijkers' willen. Enkele ziekenhuizen weigerden zelfs om de vrijblijvende inter views te laten afnemen. Toch is het volgens Euro transplant duidelijk dat bepaal de instellingen veel minder en in enkele gevallen zelfs absoluut geen. donororganen leveren. Het ene ziekenhuis krijgt welis waar veel minder patiënten bin nen die potentieel donor zijn dan de andere en kan daardoor minder organen leveren. Maar ook zijn er ziekenhuizen die in grootte met elkaar overeenko men en toch totaal verschillen de aantalen donororganen aan Eurotransplant leveren. Ook Eu rotransplant wil de namen van de onwillige instellingen niet vrijgeven. omdat gevreesd wordt dat dit averechts zaJ uit werken. T ransplantatiecoördinator E.C. van der Vecht schrijft in Medisch Contact van vorig jaar dat 'in diverse top- en centrum ziekenhuizen toch maar één- of tweemaal per jaar een or gaandonatie plaatsvindt'. Het is volgens haar zeer onwaarschijn lijk dat in zulke ziekenhuizen zo weinig patiënten overlijden die voor donatie geschikt zijn. Van der Vecht, die coördinator is voor de regio Gelderland, zegt het aantal potentiële donors ruim twee keer zo hoog is als het aantal verrichte donatie- operaties. Volgens van der Vecht is het duidelijk dat be paalde medisch specialisten te kort schieten. Volgens Eurotransplant leeft de problematiek niet in zieken huizen waar donaties zich wei nig of niet voordoen. Bovendien hangt de goede motivatie vaak samen met de aanwezigheid van een dialyse-afdeling voor nierpatiënten, een afdeling waar men zich bewust is van de noodzaak van transplantaties. Ook komt het voor dat orga nen van mensen die een codicil hebben ondertekend, na overlij den toch niet gebruikt worden. Artsen vinden niet altijd het pa piertje waarop de overledene heeft verklaard zijn organen be schikbaar te willen stellen. "Daarom is het zo belangrijk dat artsen dit onderwerp bij fa milie aan de orde stelt. Die mensen komen daarmee niet uit zichzelf omdat ze wel wat anders aan hun hoofd hebben aldus Kodde van Eurotrans plant die stelt dat er ook instel lingen zijn die wel hun uiterste best doen. Nederland blijft internatio naal gezien ver achter bij ande re landen op gebied van donor verwerving. In Oostenrijk wordt bij voorbeeld twee keer zoveel organen uitgenomen als in Ne derland. Dat heeft voor een deel te maken met een andere wet geving. In Oostenrijk en België wordt het zogenaamde 'geen bezwaar-systeem' gebruikt, waarbij iedereen in beginsel do nor is. tenzij er bezwaar tegen is gemaakt Het kabinet heeft onlangs het advies van de Nationale Raad van Gezondheid voor zo n sys teem naast zich neer gelegd. Dit tot grote teleurstelling van ver schillende patiëntenverenigin gen. Volgens voorzitter van de Nierpatiëntenvereniging. J.H. Mak. is echter het probleem aan de kant van de ziekenhuizen bij de politiek onvoldoende be kend. Eurotransplant doet verwoe- de pogingen om juist het per centage weigeringen te vermin deren. Uit enquêtes is gebleken dat 75 procent van de Neder landse bevolking positief staat tegenover orgaandonatie. In de praktijk blijkt dat slechts 60 pro cent van families toestemming Heeft. Ben lichtend voorbeeld zijn drie middelgrote ziekenhuizen in Noord-Holland die samen vorig jaar al goed waren voor «■en derde van de totale hoorn vliesdonatie in Nederland. In het Westfries Gasthuis in Hoorn is een mortuarium bediende de bevoegheid gegeven om contact op te nemen met de getroffen families. Volgens directeur Tim mers doet deze man dat met 'zoveel gevoel en zo zorgvuldig dat in slechts in enkele gevallen wordt geweigerd. DE ERFGENAAM van de menora heeft er volgens de remonstranten in Al phen absoluut geen be zwaartegen dat de kan delaar m de kerk blijft Proefschrift: 'Getrouwde vrouw en werk blijft lastig LBOtN» Getrouwde vrouwen, die ten passende haan zoeken, worden op verschillende manieren br perkt. Het huishouden en de ei sen van de werkgr\er hebben grote invloed op de keuze van ten baan en de carrière van ge trouwde vrouwen. Dat zegt mevrouw nu. G. Rene* in haar proefschrift waarop zij morgen aan de Leidse universi teit promoveert Getrouwde vrouwen hebben een sterke voorkeur voor pan ti me-banen Vaak zijn ze echter 'niet in staat een baan te vinden met het door hen grwensie aantal uren Een enuuétc van dc Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD) toont aan dat vijftig procent van de vrouwen in hun keuze worth bepufcl 2nMH procent ron de vrouwen die een volledige bron Im bbm wou mlndw wfl len werken Geen politiebijstand Schiphol en Zeeland Archieffoto van timmerman Jan van Arkel uit 1980, die de menora bij de verbouw van de kerk (de voormalige synagoge) ontdekte. ALPHEN AAN DEN RUN De remonstrantse gemeente in Alphen aan den Rijn benadrukt dat zij tot voor kort niet wist dat de negenarmige kandelaar (menora) familiebezit was. Na alle publiciteit heeft de enige wettige erfgenaam van de menora zich bekend gemaakt. Hij was op de hoogte van het feit dat de kandelaar in 1980 bij de verbouw van de voormalige synagoge was gevonden. Hij heeft er volgens de verkla ring „absoluut geen bezwaar" tegen dat de kandelaar blijft in de kerk. die de deuren altijd opent voor de herdenking van de Alphense joden 4 mei. De erfgenaam, die onbekend wiJ blijven, heeft wel laten vastleg gen dat de menora övergedra gen moet worden aan het joods Historisch Museum in Amster dam. wanneer de gemeente op houdt te bestaan. Er is volgens Van de Kamp al tijd wel een jood te vinden die meedoet: of het nu een kwalijk theaterstuk van Fassbinder be treft of een manifestatie van de PLO. Volgens de Alphense remon stranten zit rabbijn Van de Kamp fout wanneer hij zegt dat de kandelaar een gewijd voor werp is en daarom niet in een christelijke kerk thuishoort. De menora was in het bezit van een joods echtpaar, dat in 1941 de synagoge de veiligste berg plaats vond. -toen alle koper door de bezetter werd opgeëist. Van de Kamp heeft reeds in het najaar van 1989 om terug gave van de kandelaar verzocht. De Amsterdamse rabbijn is voorzitter van een comité dat zich sterk maakt voor de terug gave van joodse goederen, die tijdens de oorlog in niet-joodse handen terecht zijn gekomen. De remonstrantse gemeente zegt dat direct na de vondst contact is opgenomen met de inmiddels overleden voorzitter van de joodse gemeenschap in LEZERS SCHRUVEN Leiden. Deze .gaf mondeling toestemming de kandelaar op te stellen. Daarnaast is de enige nog levende Alphense jodin, woonachtig in Jeruzalem op de hoogte gesteld van de vondst. Volgens van de Kamp heeft deze vrouw aangedrongen op teruggave. - De kerkeraad zegt echter een brief van haar te hebben waarin zij verklaart nooit hierover met de rabbijn te hebben gesproken. Wel is het de gemeente bekend, dat zij in tegenstelling tot vroeger nu voorstander is van teruggave van de kandelaar. De gemeente verklaart altijd de indruk te hebben gehad dat Van de Kamp niet namens de joodse gemeenschap sprak, maar namens een bepaalde groep. „Het feit dat enkele van zijn argumenten niet op waar heid bleken te berusten, ver sterkte ons in deze gedachte Op zijn beurt laat Van de Kamp weten het „heel triest" te vinden dat het ruim een jaar ge duurd heeft voordat de ge meente op zijn eerste verzoek in 1989 heeft gereageerd. Het ge sprek, waarop hij had aange drongen. vond volgens hem plaats met twee remonstranten die slechts op persoonlijke titel wilde spreken. Naderhand ble ken het de voorzitter en secreta ris van de gemeente te zijn. Tegen het ANP heeft Van de Kamp laten weten dat hem toen „heel onsmakelijke" opmerkin gen werden toegevoegd: .Hij moest maar niet zo hoog van de toren blazen want er zou nog wel es een tijd komen waarin de Joden ons nodig hebben.' Een andere was: 'De NSB-ers heb ben ook niet alles teruggege ven'. waarop Van de Kamp had gerepliceerd: 'U zegt het zelf. Het meest grievende was de op merking van de voorzitter: ,U hoeft mij niet te vertellen wie de joden zijn. Ik ken ze uit de dia manthandel.' Morgen zal Van de Kamp zich voor de laatste maal per open brief tot de gemeente in Alphen te wenden. Het landelijk bestuur van de Remonstrantse Broederschap heeft er onlangs per brief bij Al phense gemeente op aange drongen de kandelaar „op mo rele en emotionele gronden" aan de joodse gemeenschap te rug te geven. LEIDERDORP MONICA WESSEUNG Stiptheidsacties en werkonder brekingen van de rijkspolitie district Den Haag zijn. althans voorlopig, van de baan. De Al gemene inspectie van de rijks politie heeft allerlei toezeggin gen gedaan voor maatregelen die het personeelstekort moe ten oplossen. De dienstcom missie van de RP (de onderne mingsraad) had met acties ge dreigd als er niet zeer snel iets zou worden gedaan aan de 135 vacatures die binnen het district Den Haag (1140 agenten) be staan. De Algemene Inspectie heeft met bijna alle eisen die de dienstcommissie op tafel had gelegd, ingestemd. De assisten tie van het district Den Haag van de RP aan de politie van Schiphol en Zestienhoven wordt afgeschaft. De mobiele eenheid van het district wordt in het vervolg alleen in echte noodgevallen ingezet. Het ME- team van de RP wordt ontzien. Dat betekent dat dat bijvoor beeld niet meer wordt ingezet bij voetbalwedstrijden zoals en kele weken geleden in Rotter dam. De deelname aan de be waking van de Tweede Kamer wordt gehalveerd (van tien naar vijf man) en bijstand in Zeeland is helemaal van de baan. Minder uitleen aan andere korpsen, maar daarmee is het district er nog niet. zo bleek wel uit de eisen die de dienstcom missie enkele weken geleden op l.ilel legde )(ik .1.111 (if CIS (i.u de instroom in het korps wordt vergroot, is door de Algemene Inspectie tegemoet gekomen. Een en ander biedt echter nog onvoldoende soelaas. Huij&se "In de zomermaanden is het so wie so moeilijk de bezetting sluitend te houden door de va kanties. Bovendien hebben we berekend dat op 1 augustus het aantal onvervulde vacatures zal zijn opgelopen tot 175". De dienstcommissie had ge ëist dat er r«() HMD VU dt Ko ninklijke Marechaussee gedu rende de zomermaanden aan het district zou worden uitge leend. De Algemene Inspectie heeft deze eis overgenomen en zal deze bijstand bij de mare chaussee claimen. Mocht dat niet lukken, dan wordt grtracht elders 50 man vandaan te ha len De Algemene Inspectie bleek gisteren ook bercia een aantal maatregelen te treffen die op de tanpro i'-rmiin hei proro n«f Kif kort moeien eeuulnd» ren De opleidmgstapat Heit a.m de politieschool in Harlingrn wordt vergroot van 80 naar 175 plaatsen Op 1 januan /uilen v an de 175 in elk geval 47 leer lingen uit het district Den Haag komen die na hun opleiding in dit district aan het werk gaan Bovendien mag het district proberen sollicitanten te vinden voor de nieuwe politieschool die nog dit najaar ergens in de omgeving van Den Haag van start gaat De school is in eerste instantie bedoeld voor de oplei ding van agenten van gemeen te politiekorpsen De Algemene Inspectie heeft echter toestemming gegeven voor het vormen van een heir klas (20 agenten) ten behoeve v.in het RP korps district Den Haag. De opleiding wordt, zoals altijd, betaald door het korps ofema Hutiast djn 11 voldoi n dr gegadigden voor de oplet ding We nebben een flinke vij ver sollicitanten' Onlangs zat ik in de trein tussen Wurden en Utrecht tegenover een bur uit Huk van Holland, die zich druk maakte over het lot van de Kurden. Muten wij die Hussein niet op zijn smul geven, vrug hij mij. Zeker, vond ik. maar hu du je dat? Als kleine natie kun je niet veel anders dan bu rupen en - als dat niet helpt - misschien Van der Stul sturen om op Husseins gemud in te praten. We muten niet ouwehuren. maar dun. sprak de bur. Trouwens, wat vindt u ervan dat de NRC en de televisie het woord 'Kurden' zo raar schrij ven. met een o en een e? Ia. dat zit zo. zei ik: ze schrij ven het zoals je het zegt. ten be- huve van die lezers die geen Duits kennen. Dom hoor. zei mijn gespreks genoot. zodunde zetten ze hun Duitseabonnees op het verkeer de been. Tun kwam de trein in Utrecht aan en was het gesprek uit. L.J. Smits Juweelstraat 71 Alphen aan den Rijn Band met auto Mevrouw Maij (vooral met Maij-Weggen want dat hoort niet en is ongebruikelijk) 'heeft nu bedacht om de emotionele band tussen automobilist en auto te doorbreken. Waar haalt een mens het vandaan? Afge zien van het feit dat zoiets niet de taak is van een minister, is het ook nog eens volslagen be lachelijk. Ik bepaal zelf nog wel in een rijk en democratisch land met wie of wat ik een emotione le band wens. Volgens mevrouw Maij bedraagt het aantal onno dige autoritten een kwart van het totale autogebruik. Mijn vraag is. Wat is onnodig en wie bepaalt dat en hoe? Ik heb na het lezen van die onzin direct een emotionele band met mijn auto gekregen: deels uit protest, deels omdat verboden vruchten het lekkerst smaken. Overigens zal ook dit plan wel weer de mist is gaan. Gelukkig. H.|. Maas Plantijnstraat 13 2321 IC Leiden NOORDWUK MONICA WESSEUNG Het ruimtevaartcentrum Estec heeft met een onderzoek aangetoond niet alleen geld te kosten. Vooral Noordwijk en om streken profiteert van de aanwezigheid van het centrum. Van de 1485 banen waarvoor het European Space Research and Technology Centre (onderdeel van de European Space Agency ESA) zorgt, wordt de helft vervuld door mensen uit de regio. De bijdrage aan de lokale eco nomie wordt geschat op twee tot vijf procent. Van de hotelbezetting in de badplaats nemen 'Estec-gasten' tien pro cent voor hun rekening. Een en ander blijkt uit een studie naar de economische, wetenschappelijke, technologische en andere voordelen v an de vestiging van Estec voor Nederland. De studie is in opdracht van ESA/Estec uitgevoerd. Het ruimtevaartccntnim wil hiermee laten zien wat ze doen met het Sold dat de belastingbetalers bijeen rengen. Bovendien toont het onderzoek aan dat ruimtevaart in meerdere opzich ten belangrijk is voor ons land Nederland betaalde in 1989 aan het ruimtevaartprogramma van de ESA (Eu ropean Space Agency i 104 miljoen gul den mee Uit de studie is duidelijk ge worden dat Estec/FSA in datzelfde |aar in Nederland 422 miljoen gulden uitgaf Van dat bedrag wordt 346 miljoen gul den uitgegeven aan zaken als salanssen (170 miljoen gulden i. gebouwen en an dere dingen die plaatsgebonden zijn. Bovendien besteedt de Nederlandse ves tiging veel geld in de regio door bijvoor beeld aannemers uit dc regio aan tc trek ken. Van de 550 miljoen gulden die in de regio in 1989 aan bouwactiviteiten is gespendeerd, nam Estec 21 miljoen voor naar rekening Ook de bewakingsbedrijven varen wH bij de aanwezigheid van Estec. In de regio werd in 1989 voor 7 miljoen gulden aan bewakers betaald. Fatec nam dne mil joen daarvan voor haar rekening Schoonmaakbedrijven zetten 48 miljoen gulden om. 13 miljoen daarvan kwam van F-stec af De aanwezigheid van F-slec betekent ook een flink gratis reclame voor de bad plaats Noordwijk. zo wordt verder In bei rapport geconcludeerd Er komen heel veel bezoekers naar de badplaats Van alle hotelovrmarhtingrn is tien procent loc tc schrijven aan Estec bezoeker» Die gaan meestal niet in dr goedkoopste ho tels zitten Heiangnike uitkomst van bet onderzoek noemt Yddhuyzm. hoofd afdding staf bureau Eater, echter de wetenschappr lijke waarde van het onderzoekainsti tuut. "Ik hoop dat dit rrsultertt in een nauwere samenwerking tussen Fatrr en adert Nederlandse onderzoekscentra IV Nederlandse wetenschappelijke wr rrld SOU fneer gebruik moeten maken van onze technische uitrusting en onze kennis Omgekeerd zouden wij nog meer kunnen profiteren sun de enorme schat aan kunde en kennis die hier aanwezig

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21