Leiden Positie huismeesters weer ter discussie P Wethouder wil ogb eerder laten betalen 'Innen kabelbijdrage via huur juridisch onhaalbaar' Speel-o-theek gehandicapten blijft moeilijk bereikbaar Donderdag 6 juni 1991 Redactie 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LIEfMANS ERNA STRAATSMA CERT VISSER WIM WEGMAN E«ndt*dact* HENK HOUTMAN Vowyie^ HENK BUIS DE BEWONERS van het Emilie Knapperthof heb ben een huurverhoging aangezegd gekregen van maar liefst nul procent BURGERRAADSLIEDEN Hoogte huurprijs in regels vastgelegd indchjk na lang zoe- I j ken had Hugo dc 1 té Groot in loeiden een kamer gevonden Ved was het niet. een kamertje van 14 vier- kante meter, net groot genoeg voor een bed. een bureau en een boekenkist. Ook de huur pri]s was aan de hoge kant Hi| moest 475 gulden betalen voor de huur en energiekosten. De douche en de keuken moest hij met drie anderen delen, tïeluk kig was er wel een wastafel op de kamer en was er centrale «BfWMBrfDg Toch zat het hem niet lekker dat hij bijna de helft van zijn studie toelage aan kamerhuur moest betalen. Daarom bezocht hij ons spreekuur toen hij een paar maanden op de kamer woonde met de vraag of er nog iets aan de huurprijs gewijzigd kon wor den. De huurprijs De prijs die enkel en alleen voor de huur van een woonruimte wordt betaald, wordt kale huur prijs genoemd. Is er sprake van een prijs waarin behalve de huur voor de woonruimte ook een bedrag is opgenomen voor bijkomende kosten zoals gas. elektra en eventuele ander bij komende diensten of voorzie ningen dan wordt gesproken van een all-in huurprijs Zoals wel vaker het geval is bij de verhuur van kamers, betaal de Hugo voor de kale huur en de bi|komende kosten - verder te noemen: servicekosten - éen totaalbedrag. Kr was dus sprake van een all-in huurprijs. Het was niet duidelijk welk deel van de 475 gulden bestemd was voor de kale huur. en welk deel «ooi de nté doom ii in en dergelijk geval kan de (kale) huurprijs niet ter beoordeling worden voorgelegd aan de Huurcommissie. Het is immers niet duidelijk over welke (kale) huurprijs geoordeeld moet wor den (>elukkig is in de Huurprijzen wet woonruimte een bepaling opgenomen waann slaat dat bij M .ill m huurpnjs de kale huur wordt wepndOp niini maal redelijke huurprijs De rest van het betaalde bedrag kan dan beschouwd worden als v oorschot op de servicekbsten De servicekosten kunnen na af rekening met de verhuurder wël ter toetsing aan de Huurcom missie worden voorgelegd Redelijk Er bestaat een zogenaamd pun tensysteem voor de huurprijzen van woonruimte aan de hand waarvan dc huurder zelf kan bepalen of de verhuurder een redelijke huurprijs vraagt Deze puntentellingen de daarbij be horende minimaal of maximaal redelijke huurprijs is opgrno BM tic In.» hurc )p K.t mers' die onder andere bij ons fnstituut verkrijgbaar is Indien wel een aparte kale huurprijs is afgesproken is de pWBIgk huur voor de kamer redelijk als het bedrag tussen dc minimaal en maximaal redelijk# huurprijs in ligt. Indien een all in huurpnjs is afgesproken geldt, zoals gezegd, voor de kale huurpnjs de minimaal redelijke huurprijs. De kamer van Hugo werd met voorzieningen in totaal op 100 punten gewaardeerd. Bij dat aantal punten is de minimaal redelijke huurprijs ƒ115.- per maand Dit betekent dat hij als voorschot op de servicekosten 360.- betaalde. Dat is natuurlijk veel te hoog. De verhuurder is verplicht een maal per jaar. uiterlijk vier maanden na het einde van het boekjaar, een afrekening te ge ven van de servicekosten Uit de afrekening blijkt of het voor schot te hoog of te laag is rc wrest en of de huurder geld te mg krijgt of dat hij moet bijbc talen Als de verhuurder geen cindaf rekening wil geven of als de huurder de hoogte van de afre kening betwist en onderling overleg geen oplossing biedt, kan het geschil ter beoordeling worden voorgelegd aan de Huurcommissie. Dat moet ge beuren op een speciaal formu lier. De kosten verbonden aan deze procedure bedragen 25. De Huurcommissie is een onaf hankelijke geschillencommissie. behandeli op verzoek van verhuurder of huurder grschil len over de huurpnjs en de set vicekosten. Uitspraken van de Huurcommissie zijn bindend Wel is binnen twee maanden na de uitspraak beroep mogelijk bi| i< kantoon dna De Huurcommissie waar Lei den under valt is grvrvligd in Rijswijk, aan de I.C. van Mar kenlaan 5. td.nr. 070-961000. De Huurcommissie houdt op de tweede en vierde donderdag van de maand tussrn 9.00u en 12 OOu spreekuur op het Stad huis in Leiden in kamer 263 Resultaat In het grval van Hugo hebben de servicekosten slechts betrek king hebben op het gebmik van gas. water en elektra Hel is met waarschijnli|k dat d» i daarvan moer dan 100.- per maand zullen bedragen Dat zou betekenen dat Hugo 3.120.- op jaarbasis van zijn ver huurder zou kunnen terugvor deren Het Instituut burgerraadslir den hmull spreekuur up m i van 11.00 - 12.00 uur en op do. mm III III 20.00 uur. Op .li Cl. wo. ook na afspraak tel. 254142 Wethouder H. de la Mar (milieu! wil dat de gemeente Leiden de komende jaren de ogb-belasting eenmalig ver vroegd int. Daarmee kan de ge meente extra geld binnenhalen om de investenngen te betalen, die nodig zijn nu de Leiden zelf de blauwe enveloppen in de bus moet gaan gooipn De nnrocrmdgoed beiastinfl wordt op dit moment nog geïnd door het Rijk. dat ook uitrekent hoeveel elke huiseigenaar of huurder m<»ct betalen en de blauwe enveloppen verstuurt Volgend jaar gaat leiden de ogb zelf binnenhalen en dat kost 400 000 gulden aan eenmalige invrstrringrn. zoals aanpassing van hi tomjnjtrrsvstiTTu De gemeente kan dat geld te rugver.I;i nrn ais dc ogb maand eerder wordt hinnengr haald. Het rentevoordoH ne draagt dan namelijk tussen de 300 000 en de 400 000 gulden Vervroegde inning ligt poli tiek nogal moeilijk, omdat de ogb toen al omstreden it door dc hoogte van het bedrag. Wet houder S de Vreeze (financiën) zag onlangs nicl veel in gelijk luidende suggestie van D66 Zijn interim managrr R )a mieson betwijfelde ook of het juridisch mogelijk is om twee keer in 12 maanden met dezrlf de heffing te komen. AGENDA STEEDS door Emiel Fangmann telefoon 071-161444 Poging om opknapbeurt flats Slaaghwijk af te dwingen De huurders van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) in de Slaaghwijk overwegen de huismeesters in de wijk weer ter discussie te stellen. Ze willen de woning bouwvereniging op die manier dwingen alle flats een grote opknapbeurt te geven. De bewoners zijn bang dat het meeste geld slechts naar enkele complexen gaat. De WBL start volgend jaar met het groot onderhoud van haar fiats in de Slaaghwijk. Dit ge beurt in het kader van het grootscheepse Plan van Aanpak voor de hele buurt. Het is nog onduidelijk hoe de woning bouwvereniging de renovatie precies wil aanpakken. Verte genwoordigers van de huurders hebben echter inmiddels begre pen dat het meeste geld wordt besteed Arends- en Condor horst. Dit zou betekenen dat er voor de overige flats niet genoeg geld overblijft voor een ingrij pende onderhoudsbeurt. De bewonerscommissies zijn het hiermee totaal oneens. Ze willen dat alle flats op een fat soenlijke wijze worden verbe terd. Om hun eis kracht bij te zetten dreigen ze nu de huis meester-discussie weer uit de kast te halen. Vorig jaar werd na een zeer langdurige en moeizame dis cussie besloten de sociaal-huis- meesters in de wijk een vaste aanstelling te geven. De huur ders betalen maandelijks een bedrag voor deze voorziening. De WBL stelde de aanwezigheid van huismeesters als dwingen de eis voor deelname aan het Plan van Aanpak. "We gaan de woningen niet voor miljoenen opknappen zonder dat er daar na toezicht komt op de flats", luidde samengevat de redene ring. Overbodig De bewoners grijpen ditzelfde argument aan om nu de huis meesters weer op de wip te zet ten. Indien blijkt dat sommige flats amper worden opgeknapt, zijn die huismeesters dus over bodig. zo redeneren ze. Vanavond staat nog een over leg op het programma tussen de woningbouwvereniging en de bewonerscommissies. Vol gens de huurders presenteert de WBL hier plannen voor het groot onderhoud. Woordvoer der P. Rutgers van de WBL houdt het op een voortgangsge sprek. „We bespreken even hoe de zaken er op dit moment voor staan". Volgens Rutgers is er nog geen sprake van vastomlijnde bouwplannen. Hij erkent dat ooit is voorgesteld gesuggereerd meer aandacht te besteden aan de Condor- en Arendshorst. Maar dat dit ook werkelijk ge beurt is volgens de zegsman geenszins zeker. "Ik wil niet op besluiten vooruit lopen die we nog moeten nemen". Voor WBL-directeur J. Boggia zijn de geluiden om de huismeesters ter discussie te stellen nieuw. Hij wil er nog niet op reageren voordat hij vanavond met de bewoners heeft gesproken. De woningbouwverenigingen hebben een nieuw wapen in de strijd gegooid om het abonne mentsgeld voor de Stichting Ka belnet Merenwijk (SKM) niet meer te hoeven innen. Ze wij zen er op dat het juri disch onhaalbaar is de bijdrage te laten beta len via de huur of de servicekosten. Het nieuwe argu ment is onlangs naar voren gebracht door de directeuren A. Lepelaar (De Sleutels) en Dui- vesteijn (De Goede Woning). Zij overleggen mede namens wo ningbouwverenigingen Leiden en Óns Doel met het SKM-be- stuur over de problemen met de abonnementsgelden. De SKM wil dat die ook na de op komende renovatie van het kabelnet via de huur worden betaald. De verhuurders willen daar echter van af. Lepelaar: „Momenteel zijn er in de flats nog gezamenlijke aansluitingen en is het billijk dat iedereen via de servicekosten meebetaalt aan een gemeenschappelijke voorziening. Maar zodra ieder een eigen aansluiting krijgt is ,Je kunt het abonnementsgeld van de krant ook niet via de huur laten betalen" dat juridisch niet meer staande te houden. Je kunt het abonne mentsgeld van de krant ook niet via de huur laten betalen." Hij heeft de indruk succes te hebben geboekt met dit nieuwe argument. „Daar had het SKM- bestuur nog niet aan gedacht. Men heeft gezegd de zaak te be studeren." Het dagelijks bestuur van de SKM is momenteel druk in de weer met plannen voor de reno vatie van het kabelnet. Op 13 juni wordt gestemd over de voorstellen. Volgende week moet er dus duidelijkheid be staan over de wijze waarop het abonnementsgeld wordt gëind. Vorige maand dreigde de stichting nog met een verhoging van de abonnementskosten als de woningbouw verenigingen weiger den het geld te innen. „Dan moet er een an der incassosysteem komen dat altijd kostenverhogend is voor de abonnees", liet de SKM in een brief weten. Die dreiging lijkt nu van de baan. Volgens Lepelaar heeft de SKM nogmaals aangegeven dat de prijzen na de renovatie geen cent stijgen. Huurverhoging ewoners van de Emi- m lie Knapperthof kre- gen onlangs een brief van de Stichting Huisves ting Werkende longeren in de bus. Of ze eï rekening mee wil len houden dat de huur per 1 juli omhoog gaat. Het ministe rie van VROM heeft aldus beslo ten. Zo op het eerste gezicht een heel gewoon briefje. Het schrijven bevat vervolgens een staatje waarin de verande ringen op een rij worden gezet. De huidige huur is 514,90, de nieuwe is merkwaardig genoeg ook 514,90 gulden. De stichting concludeert vervolgens dat de berekende verhoging precies 0.00 procent bedraagt. Vergele ken met andere verhuurders, die conform het regeringsbe sluit 5,5 pibcent huurverhoging zullen doorvoeren, is de stich ting wel erg vriendelijk voor haar cliënten. De werkende jon geren worden in dezelfde brief ook nog eens gewezen op de mogelijkheid om bezwaar te maken tegen de aangekondigde prijsstijging. Wat dus neerkomt op een protest tegen het uitblij ven van huurverhoging. 'Indien u de nieuwe huurprijs niet be taalt, zal de huurverhoging met ingang van 1 juli wettelijk van kracht worden'. Het bureau voor rechtshulp, als raadgever van huurders veel be trokken bij huurverhogingen, vindt de brief niet zo bijzonder. „Oh. u denkt dat er sprake is van een fout?", zegt een mede werkster. „Misschien gaat het om woningen waar veel achter stallig onderhoud is. Als het geen fout is en de huur echt niet omhoog gaat dan is het gewoon attent van die stichting dat ze zo'n brief sturen. De meeste mensen rekenen in mei toch op een brief over huurverhoging". De stichting zelf is ook verbaasd dat de brief vragen oproept. .Als er nul procent staat dan zal dat wel kloppen. Eens even kij kenja dat klopt: de maxima le huurgrens is al bereikt". Van waar dan toch zo'n uitgebreide brief? „Kijk. het zijn natuurlijk standaardbrieven, die rollen zo uit de computer", aldus de woordvoerder. „Daar kunnen wij verder niets aan doen. Ook al wordt de huur niet hoger, dan moeten wij daar toch over be richten". Duidelijk een geval van overbo dige klantvriendelijkheid. ERNA STRAATSMA Zwarte vlag Afgelopen zondag was voor Lei- denaar Huib Verbree een zwar te dag. Hij liep 's ochtends naar de schuur in zijn achtertuin om er een vlag uit te halen. De vlag- genverzamelaar hijst aan de aluminiumstok in de achtertuin elke dag een ander doek. Daar toe verzamelde hij de afgelopen jaren zo'n veertig vlaggen, waarvan er vijfentwintig in het schuurtje lagen. Lagen, want zondagochtend bleken ze verdwenen. „Gestolen uit het schuurtje dat niet op slot zat Mijn zoons houden van stappen en die moesten nog thuis komen. Toen mijn zoon zaterdag 's nachts zijn fiets in het schuurtje wilde zetten zag De speel-o-theek Klapstuk, bedoeld voor gehandicapte kinderen, wordt vooral goed bezocht door niet-ge- handicapten. totO tot* HNOBBUÊê LEIDEN ERNA STRAATSMA Er zijn maar weinig gehandicapte kinderen en hun ouders die gebruik maken van de diensten van speel-o-theek Klapstuk. De uitleenservice in de Pieterskerkchoorsteeg, die inmiddels een jaar bestaat, zou bij de meeste Leidenaars nog tame lijk onbekend zijn. Probleem is verder dat Klap stuk moeilijk bereikbaar is per auto. Bij de opening van de speel-o-theek beloofden B en W dat er een parkeerregeling getroffen zou worden voor ouders van gehandicapte kinderen, maar tot nu toe is er nog niets gebeurd. „Er is af gesproken dat die ouders een parkeerontheffing zouden krijgen en een speciale sticker voor hun auto. Maar daar is het nooit van gekomen", zegt vrijwilligster Inge Smit. lOapstuk is de enige van de vijf speel-o-theken in Leiden die is gespecialiseerd in speelgoed voor gehandicapte kinderen. Bijna eenderde van de verzameling is bestemd voor lichamelijk gehandi capten. „Wij hebben bijvoorbeeld magnetische spelletjes zoals Mens erger je Niet. voor kinderen die bedlegerig zijn", aldus Smit. „Of zo'n clown, die als je er op slaat gaat lachen. Dat is makkelijk hanteerbaar speelgoed voor motorisch gestoorde kinderen De speel-o-theek wordt wel goed bezocht door niet-gehandicapten. In een jaar tijd heeft Klap stuk honderd leden gekregen. Zij mogen tegen een tientje per jaar en een kwartje per artikel speelgoed lenen voor de duur van twee of dne weken "We streven er naar om vooral speelgoed uit te lenen dat kinderen zelf niet hebben", zegt Smit. "Er staat hier bijvoorbeeld een glijbaantje dat een paar honderd gulden kost. Zoiets hebben de meeste kinderen zelf niet en ze zijn er na een paar weken ook weer op uitgekeken Heel handig dus als je zoiets kunt lenen". hij dat de schuur open was. Dus het moet zo tussen twaalf en drie zijn gebeurd", zegt Verbree, die evenwel geen zielig verhaal in de krant wil. „Het is jammer, ik moet nog met de verzekering praten. Nieuwe vlaggen kosten zo'n 45 gulden per stuk". Dat Verbree vlaggen verzamel de was wijd en zijd bekend. In april vorig jaar werd hij in deze rubriek geportretteerd. Hij be gon ooit tijdens zijn jaarlijkse Terschellingvakantie met de hobby. „Daar wordt bij vakan tiehuisjes door iedereen ge vlagd". Naar aanleiding van dat verhaal in 'Steeds' kreeg Ver bree toen vlaggen aangeboden. „Het werd steeds moeilijker om ze te verzamelen. Ik vroeg ook vlaggen aan bierfabrieken als Heineken, Grolsch en Dom- melsch, maar die geven ze niet meer weg. Dus kocht ik ze". Die biervlaggen is hij allemaal kwijt. Het is Verbree een raadsel wat dieven met zijn vlaggen zouden moeten. Volgens de politie, bij wie Verbree intussen aangifte deed, werd er in de Pioenstraat waaraan Verbree woont en om geving die nacht meer door cri minelen overhoop gehaald. Het lijkt er toch op of de ongenode gasten speciaal belangstelling voor de vlaggen hadden. „Ze hebben mijn gereedschap en wat kratten pils in de schuur la ten staan". Vijftien vlaggen hield Verbree over. Die lagen in huis. Daaron der een zwart doek met de tekst Death zone, no prisoners. Die vlag wordt buiten gehangen als Verbree eens een rotdag heeft en kon dus in top. EMIEL FANGMANN Huib Verbrw is in een slechte stemming. Daarom heeft hij de zwarte vlag uitgehangen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19