Leiden Molens rotten weg Wethouder: Slaaghwijk moet blijven overleggen ,v - Bouw eerste naoorlogse discobunker dichterbij Leiden blijft zitten met klein gif Donderdag 6 juni 1991 R«Uct>e 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMJEL FANCMANN ROY KLOPPER IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie CONNY SMITS Vormgeving: RUTGER J HOOGEROUK 17 STORTEN IN BELGIE was goedkoop en hield de reini gingsrechten laag Daardoor was het niet rendabel een stortplaats in Dordrecht op te bouwen NIEUWSLIJN Boek 'Vrouwennetwerken' verschenen De in Leiden gevestigde Stichting Burgerschapskunde heeft het boek 'Vrouwennetwerken' uitgegeven. Y. van Doeveren, C. van Eijnatten en G. van der Zalm beschrijven in het boek deze in formele organisaties, die werkende vrouwen ondersteunen. 'Vrouwennetwerken' geeft tips en gouden regels voor vrouwen die in netwerken actief willen worden. Minister Hedy d'Ancona (welzijn) schreef het voorwoord. Politie controleert dragen autogordels De politie heeft gisteren twee regionale verkeerscontroles ge houden. Op de Leidse Churchilllaan werden 40 automobilisten gecontroleerd op het dragen van hun autogordel. Er zijn twaalf bonnen uitgedeeld. In Leiderdorp kregen zeven bromfietsers een prent. De meeste wegens opvoeren of te veel lawaai. Een bromfiets werd in beslag genomen omdat de berijder er volgens de politie een motorfiets van had gemaakt. 15 mille aan dakbedekking gestolen Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag voor 15.000 gulden aan rollen dakbedekking gestolen. Van een bouwplaats aan de Willem van der Madeweg (Roomburg) ver dwenen 120 rollen. Ze hadden een gezamenlijke waarde van tien mille. Op een ander bouwterrein aan de Willem van der Madeweg werden vijftig rollen ontvreemd. Volgens de politie is er zeker een vrachtwagen voor nodig geweest om de buit te vervoeren. Dreigend conflict sociale vernieuwing Wethouder H. Koek (onderwijs) verwijt de Slaaghwijk- bewoners in de wijkgroep sociale vernieuwing 'een wei nig constructieve opstelling'. Ze reageert hiermee op hun plan om pas weer met de gemeente te praten aJs die heeft voldaan aan een aantal wensen en eisen. LEIDEN ROY KLOPPER De wethouder zou graag zien dat de bewoners afzien van hun plan om voorlopig uit de werk groep te stappen. „Het heeft dan weinig zin om door te pra ten, want de sociale vernieu wing is er juist voor de bewo ners". Koek hoopt dat de trein op de rails blijft tot 18 juni. Dan is er een nieuwe vergadering met de wijkgroep, waarbij ook een vertegenwoordiging van de gemeenteraad aanwezig is. „Bij die gelegenheid kunnen we de problemen mogelijk uitpraten". nog i wethouder wist gisteren et dat de bewoners seri eus overwegen te kappen met hun medewerking aan de wijk groep. Wel was haar inmiddels duidelijk dat Slaaghwijk onte vreden is over de resultaten die de zes vergaderingen over de sociale vernieuwing hebben op geleverd. De bewoners klagen onder meer dat beloftes met worden nagekomen, brieven onbeantwoord blijven en dat niet wordt geluisterd naar voor stellen die ze zelf doen. LEIDEN ERNA STRAATSMA Leiden kan waarschijnlijk het klein chemisch afval niet kwijt, dat volgend jaar grootscheeps wordt ingezameld. De afvalver werking Rijnmond kan de toe vloed van apart ingezameld klein chemisch afval uit Zuid- Holland nog maar nauwelijks aan. De kans is groot dat voor het kleinschalig gif uit Leiden - helemaal geen plaats is. Rijnmond beschikt over een speciale oven voor de verbran ding van klein chemisch afval, maar die is bijna niet meer toe reikend. Steeds meer gemeen ten gaan er toe over dit afval apart aan te bieden. „Nu al krij gen we berichten dat de oven het aanbod niet aankan," zei wethouder H. de la Mar (milieu) gisteravond tijdens de raads commissie milieu. „In de toe komst zullen we dat wel vaker horen." Rijnmond is wel bezig met het bouwen van een tweede speciale oven, maar die is voor lopig nog niet klaar. Het toene mende aanbod en de beperkte verbrandingsmogelijkheden drijven de prijs van verwerking hoog op. Voor het verwerken van duizend kilo kca-afval moet 3750 gulden worden betaald. Alle Leidenaars krijgen eind van dit jaar of begin volgend jaar een speciale milieubox uit gereikt waarin ze kleine giftige spullen kunnen bewaren. Me dewerkers van de Zijlbedrijven komen de box vier keer per jaar legen. Daama wordt het kca-af- val tijdelijk opgeslagen in een speciale loods naast de reini gingsdienst op het industrieter rein De Waard. Vervolgens wordt het spul overgebracht naar de oven van ■Rijnmond. Ruim tweederde van alle molens in de omgeving van Leiden staat in het landschap te verpauperen. Ook de Stevenshofjesmolen kent een enorm achterstallig onderhoud. FOTO ellen martens Rijnlandse Molenstichting op randje van faillissement Stadstimmerwerf komt toch vol LEIDEN LOMAN LEEFMANS Voor vrijwel alle appartementen voor ouderen in de Stadstim merwerf zijn huurders of kandi daathuurders gevonden. Van de 33 woningen zijn er nu 15 ver huurd en voor 14 zijn er serieu ze gegadigden. Twee weken ge leden stond in deze krant nog een artikel over de Stadstim merwerf en de geringe belang stelling die er onder Leidse ou deren bestond voor de apparte menten. C. van der Weiden, directeur van de stichting to\ Exploitatie van Bejaardenwoningen, dacht er toen over om de minimum leeftijd van ouderen om in aan merking te komen voor een ap partement. te verlagen van 60 naar 50 jaar. In vier maanden tijd werden slecht elf woningen definitief verhuurd. Dat nu. slechts twee weken later, wel bijna alle woningen zijn vergeven, is volcens Van Der Weiden juist aan m t kran teartikel te danken: „Een dag nadat het stukje over de Stads timmerwerf in de krant stond, zijn er geloof ik wel zestig tele foontjes binnen gekomen", al dus Van Der Weiden. Vrijdagmiddag 28 juni wordt het complex aan het Galgewater officieel geopend.' LEIDEN MARINSKE MEDEWERKSTER Wanneer er niet snel geld op ta fel komt is de Rijnlandse Mo lenstichting failliet. Dat stelt voorzitter L. Dijkman onom wonden vast. Minder dan een derde van de 42 molens die aan de stichting toebehoren zijn nog in redelijke staat, de rest staat door achterstallig onder houd al jaren in het landschap te verpauperen. De stichting dreigt nu door verliezen op res tauraties en veranderde subsidi eregelingen financieel ten onder te gaan. „Wij hebben de afgelo pen jaren meer gedaan dan on ze financiële polsstok lang is, technisch zijn wij al failliet", verklaart Dijkman. Met het molenbestand in Ne derland is het slecht gesteld. De Rijnlandse Molenstichting is veruit de grootste molenstich ting, maar zij krijgt structureel te weinig geld binnen om haar molens te kunnen onderhou den. „Onze nood is hoog. Wij hebben voor een bedrag van ze ven en een half miljoen aan res tauraties uitstaan. De zes en een halve ton die we nu op tafel proberen te krijgen is alleen voor dat beetje onderhoud dat jaarlijks nodig is en voor het fi nancieren van ter hand te ne men restauraties", schampert Dijkman. De stichting probeert nu eerst via sponsors het geld dat nodig is voor het voortbestaan van de stichting bij elkaar te krijgen. „Als dat niet lukt, houdt de stichting op te bestaan", con cludeert Dijkman nuchter en hij voegt er hard lachend aan toe: „Dat staat los van de molens, want dat zijn rijksmonumenten. Die blijven altijd bestaan. Alleen zakken ze langzaam weg in het niet". De voornaamste oorzaak van de geldnood is dat de subsidies sinds een jaar of drie niet langer van het rijk maar van de ge meente komen. „En de ge meenten hebben maar een be perkt budgetlegt Dijkman uit. De rijkssubsidies werden inge trokken en de molenstichting zag zich gedwongen de restau raties af te maken, waarmee al was begonnen op kosten van de stichting Het verlies was aan zienlijk. Vorig jaar maar liefst 280.000 gulden, waardoor het vermogen van de stichting te rugliep var^ 75.000 positief naar 210.000 negatief. Verpauperd Behalve de tegenvallende subsi dies krijgt de Rijnlandse Molen stichting jaarlijks sterk verpau perde molens van particulieren aangeboden. „Uit pure armoe de". roept Dijkman. „Aan die molens is zeker twintig tot der tig jaar niets meer gebeurd. Ze mogen niet afgebroken worden omdat het allemaal rijksmonu menten zijn. Dan zeggen wij: „Laten we die kneusjes in gods naam dan maar overnemen an ders verpauperen ze nog ver der". De doelstelling van de molen stichting is de molens te behou den. Door meer fondsen aan te trekken hoopt de stichting sa men met hulp van het Hoog heemraadschap en de gemeen ten er weer bovenop te komen. Dijkman: „Het alternatief alles ineens te restaureren is uitge sloten. daarvoor is het budget van de gemeenten niet toerei kend. Daarom vragen we een eenmalige sanering bij de ge meenten aan en proberen zelf inkomsten te verwerven". Per molen schat Dijkman de restau ratiekosten tussen de twee en drie ton. „Er moet een soort maat schappelijk bewustzijn optre den voor zoiets typisch Hol lands". meent Dijkman en hij voegt daaraan toe: „De ellende is dat de meeste molens in het landschap staan, waardoor nie mand zich verantwoordelijk voelt. Maar je kunt niet ver wachten dat een paar boeren, die rondom een molen wonen, de restauratie van zo n molen op hun nek nemen, ledereen vindt de molens prachtig, maar niemand die er iets aan wil doen". Daarom dreigen ze uit de wijkgroep te stappen. Volgens een zegsman is het zelfs voor 99 procent zeker dat dit gebeurt. „Ie gelooft toch zelf niet dat de gemeente ineens radicaal van koers wijzigt?" De wethouder sociale ver nieuwing zegt er overigens wel begrip voor te hebben dat de mensen in de Slaaghwijk gepi keerd zijn. „Ze zitten met pro blemen als de enorme huur, die nu nog eens met 5.5 procent wordt verhoogd. Ik kan me voorstellen dat ze aan het eind van hun latijn zijn". Koek acht het stoppen van overleg echter geen goede oplossing. "Als je het bijltje erbij neergooit wordt het helemaal moeilijk bepaalde problemen op te lossen. Ik wil dan ook vermijden dat de be- opstappen". Tw ee jaar cel na verkrachting Een 44-jarige Leidenaar zonder vaste woon-of verblijfplaats moet twee jaar gaan zitten we gens verkrachting van een vrouw in haar woning aan de Leidse Havenstraat. Hij kreeg ook nog een jaar voorwaarde lijk. De Haagse rechtbank acht bewezen dat hij de vrouw onder bedreiging van een nagelvijltje heeft verkracht. Dit gebeurde nadat hij op een extreem koude avond bij haar had aangebeld, op zoek naar onderdak. Slacht offer en dader zijn oude beken den. De officier van justitie eiste twee weken geleden op de zit ting een celstraf van vier jaar. Hij meende dat de maatschap pij 'voor een flinke tijd van deze man moet worden verlost'. De raadsvrouw van de verdachte schoof een deel van de schuld af op de gemeente 'loeiden. Die heeft naar haar idee niet ge zorgd voor afdoende opvang CHINADAG - In het Rijksmuse um voor Volkenkunde heeft op 15 juni de jaarlijkse Chinadag plaats. Vanaf 11.00 zijn er de monstraties van Chinese kun sten en treden goochelaars en musici op. Verhalen worden voorgedragen uit de Chinese verteltraditie. Het museum sluit om 16.15 uur. Deze besmeurde re clamezuil (mupi) aan de Kooi laan geeft precies aan hoe nodig een actie als 'Pot het niet op' is. De actie is een initiatief van het Buro Slachtofferhulp, de Leidse politie en de gemeente. De ac tie wil mensen, die slachtoffer worden van een misdrijf waarin hun homo seksualiteit een rol speelde, aansporen sneller aangifte te doen. Ook biedt het Buro Slachtofferhulp verdere ondersteu ning Het bedrijf Publex. dat de mupi's ver spreid. heeft toege zegd de mupi zo spoedig mogelijk schoon te maken. FOTO RUNOUT VAN CULICK LEIDEN LOMAN LEEFMANS De bouw van een appartemen tencomplex met daarachter in een 'bunker' de Kocts-0-theek aan de Lammermarkt, is gister avond een stapje dichterbij ge komen. De raadscommissie ruimtelijke ordening aanvaard de in meerderheid een nieuw bestemmingsplan voor het ge bied Noordvest. Dat was nodig om de bouw mogelijk te maken. De bewonen ven de Nieuwe Mare. Marenpoortkade en Lam mermarkt zullen elke gelegen heid aangrijpen om bezwaar te maken tegen het plan van de Katwijksc projectontwikkelaar Lange Van de Plas. Zij vrezen verlies van nachtrust, parkeer ruimte, uitzicht, lichtinval, leef baarheid en waarde van hun woningen. De sloop van het 'monumentale' Parmentier- complex. wat een laatste indus triële herinnering aan Leidens textielhistone zou zijn. is voor diverse culturele en historische instellingen een bezwaar Van Rij trachtte deze argu menten te weerleggen „De Koets kan in de Kruisstraat niet blijven. Er moet snel een nieu we locatie komen en als we niet voor de lammermarkt kiezen, omdat we eerst nog een andere mogelijke vestigingsplaats gaan onderzoeken, dan moeten we consequent zijn en in de tus sentijd de Koets sluiten In dat geval kunnen we een schade claim van de Koets verwachten van aan hoogte wnai I té I eens aan wil denken". Het idee van D66er De Goe de om het terrein van Van Gend Loos te onderzoeken, wees .lil Hi| I Ma pond is nirt eens van ons en dan knjgen wc de bewoners van de Rijn- en Schiekade weer op ons dak." De gemeente b naar schat ting een miljoen gulden kwijt aan de verhuizing en inrichting van de discotheek. Gardena 300 grasmaaier 6 maaihoogtes. 30 cm maai breedte dus ideaal voor kleine J A P gazons Van 149 voor 1 J Yj ^sintratuin' HET GROENE WARENHU voorschoten Lcd&ewag 510 ttf 071 763748 ACHTERGROND LEIDEN KAREL BERKHOUT GERT VISSER De vuile handen van de overheid Met toestemming van de provincie heeft de regionale vuilverwerking (Gevulei) jaren lang illegaal afval gestort in Wallonië, het Frans-talige deel van België. Voor De la Mar gold dit als een onthulling, hij had bij zijn aantreden als milieuwethou der vorig jaar werkelijk niet geweten dat er onder zijn voorgangers het een en ander niet correct was gegaan. Een speurtocht in de krantenarchieven leert echter dat de ille gale stort tot bijna in de details beschreven stond. Hoogstens is het (na de affaire Cou pépolder in Alphen) opnieuw een bewijs dat niet alleen vuilvervoerders maar ook de overheid zelf betrokken was bij het illegaal laten storten van afval waar men geen raad mee win Wat gebeurde er in die periode 1983 - 1987. Na het verbranden van het huisvuil van de regjopmeenten Meel de vullvwbiindliig aan de Gahriël Metzusstraat wekelijks zitten met zo n 500 ton aan onverbrandbaar rest materiaal: zogenaamde slakken en vliegas. Allerminst schoon spul dat chemische af valstoffen en zware metalen bevatte. Rijksweg 11 Dat restmateriaal werd in Vlaanderen ge- stort I Belgen waren minder kieskeurig dan hun Nederlandse buren en ontvingen met graagte de vergoeding voor het storten Die vergoeding was aanmerkelijk lager dan de kosten die het verwerken van het afval in Nederland met zich mee zou brengen. Aardig is in dit verband de constatering van het provinciebestuur van Zuid-Holland aan de minister van vrom (15-7-83). Vastgesteld werd dat de oprichting van een stortplaats in Zuid-Holland om het afval zelf te ver werken ernstig werd bemoeilijkt zolang er 'financieel aantrekkelijke uitvoermoge- lijkhedcn' bestonden Met andere woorden, storten in Belgie was goedkoop, het hield de reinigingstarieven die burgers moesten be talen laag In april 1983 besloot de deelregering van De Leidse milieuwrthoudcr Hans dc la Mar 'onthulde' gisteren een nieuw miliruschan daal. Wethouder Hans de la Mar onthulling die geen onthulling is Vlaanderen echter de grenzen te sluiten voor buitenlands afval Daarop besloot de Gevulei een honderd kilometeT verdeT te rij den om het spul in Wallonië te storten In augustus van dat jaar gooide echter ook de Waalse declregcnng de grenzen dicht voor dit afval De (ievulei zat met een ernstig probleem nu het afval nergens naar toe kon Zdfs sluiting van de vuilverbranding, mei alle daarbij komende kosten, dreigde Het bracht de leidse wethouder los Fase (voor dl» van hel bestuur van diGtVOM M dl gedenkwaardige suggestie het afval dan maar ie gebruiken voor de aanleg van dc omstreden rijksweg 11 GS van Zuid Holland deed een dringend be roep op de Vlaamse deelregering om nog twee jaar ontheffing te verlenen maar on 15 november van dat jaar kon gedeputeerde Hekkelman meedelen dal de ontheffing was geweigerd Heuvels De provincie zelf verleende de Gevulei. on danks het Vlaamse verbod, een ontheffing van de eigen Verordening Bednjfs Afvalstof fen Die wet. die in 1984 van kracht werd. \erhirdl .if\alhedri|\rn om hun \inl buiten de provincie te storten De ontheffing was bedoeld voor 2 jaar. maar het zou uiteinde lijk S jaar duren voor die werd ingetrokken Het standpunt van de Vlaamse deelregrnng veranderde niets. Dagelijks reden er vier vrachtwagens met slakkrn en vliegas rich ting Wallonië waar zij bij de dorpen Mcllery (waar ook de vrachtwagens van Simon Kemp regelmatig hun vervuilde lading ach terlieten) en Mont St. Gulbert ('een dorpje hoog in de heuvels waar niemand last van ons zal hebben', aldus de bedrijfsleider van de firma Zegwaard die het vuil vervoerde) de laadbak leegden Terwijl de provincie naarstig op zoek ging naar een oplossing, werd het storten In Hel gië tot in de loop van 87 voortgezet leder ren was ervan op de hoogte en zelf de Walen legden de transporteurs geen stro breed in de weg Het arme Wallonië kon de opbrengst juist goed gebruiken TV stort verliep zo gladjes dat de toenmaligr leidse milieuwet houder I Peters nu verklaart in het geheel met te hebben grwetrn dat het niet mocht. In de loop van 86 mng een deel van bet af val naar een bednjl in Nietrwerkerk aan de l|sad waar het tot materiaal voor de wegen bouw wordt verwerkt In '88 vinden de laatste stortingen in Frankrijk (Raudelei Ha zrbrouck) plaats In totaal werd tenminste 120 000 ton vliegas en slakken gestort in België Inmiddels is de leidse vuilverbranding gr sloten I en gelijksoortig probleem beeft zich echter al gemeld. Omdat de nieuwe vuilverbranding nog niet klaar is, kan de provincie het huisvuil niet kwijt. De gr S4 hiedenis dreigt zich te herhalen Net als Wallonië indertijd lijkt het arme Polen br reid om jaarlijks 500 000 ton Zuidhollandse troep te dumpen In ruil voor harde valuta

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17